26.07.2024
ЄУН 389/2375/24
Провадження №2/389/559/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 липня 2024 року Знам`янський міськрайонний суд
Кіровоградської області
у складі: головуючого - судді Українського В.В.
за участю секретаря судового засідання Гой І.С.
розглянувши у підготовчому засіданні у приміщенні суду міста Знам`янка Кіровоградської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Знам`янський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , в якому просить визнати його батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внести відповідні зміни до актових записів про народження дітей.
Вказала, що з відповідачем по справі знаходилася у фактичних шлюбних відносинах з лютого 2008 року, мали близькі стосунки та проживали як чоловік та дружина, вели спільний бюджет, проводили разом вільний час, мали спільних друзів, разом відвідували родичів, піклувалися один про одного. Однак, ще до народження першої дитини між ними виникли розбіжності щодо спільного проживання та на цьому гранті вони розійшлися. Позивачка народила сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відомості про батька дитини до акту про народження записала відповідно до ч.1 ст. 135 СК України, оскільки відповідач не з`явився на реєстрацію народження дитини. Через деякий час сторони відновили стосунки та почали проживати разом. ІНФОРМАЦІЯ_2 в них народився син ОСОБА_6 , відомості про батька дитини до акту про народження записано відповідно до ч.1 ст. 135 СК України, оскільки на момент народження другого сина вони знов не проживали разом. Згодом відповідач почав виконувати та виконує батьківські обов`язки, піклується про дітей, бере активну участь у їх вихованні, фінансово утримує. По можливості проводив разом з синами час, постійно був на зв`язку, допомагав у придбанні необхідних речей, підтримував морально та фінансово.
ІНФОРМАЦІЯ_5 у них народилася донька ОСОБА_7 . 23 червня 2023 року сторони зареєстрували шлюб. На даний час проживають разом, виховують дітей, ведуть спільний побут. Подати спільну заяву до органів РАСГу не мають можливості, так як несуть службу в різних місцях дислокації військ.
Позивач у судове засідання не з`явилася, надала заяву, відповідно до якої підтримала вимоги позову та просить розглядати справу без її участі, не заперечує проти винесення заочного рішення.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву, в якій визнав вимоги позову, просить проводити розгляд справи без його участі, задовольнити вимоги позову.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Знам`янський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) в судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі, заперечила проти задоволення позовних вимог та не визнала їх, вважає за потрібне провести судово-генетичну експертизу для визначення батьківства.
Повно, всебічно та об`єктивно дослідивши у судовому засіданні матеріали справи суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню за таких підстав.
Судом встановлено, що відповідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що відділом реєстрації актів цивільного стану по місту Знам`янка Знам`янського міськрайонного управління юстиції Кіровоградської області 25 січня 2010 року складено відповідний актовий запис №12. Матір`ю значиться ОСОБА_1 , батьком ОСОБА_8 . Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження №00045138975 відомості про батька записані відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Знам`янка Знам`янського міськрайонного управління юстиції у Кіровоградській області 27 червня 2014 року складено відповідний актовий запис №133. Матір`ю значиться ОСОБА_1 , батьком ОСОБА_9 . Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження №00045138884 відомості про батька записані відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 ОСОБА_7 народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 , про що Лівобережним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Маріуполі Маріупольського району Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) 17 листопада 2021 року складено відповідний актовий запис №711. Матір`ю значиться ОСОБА_1 , батьком ОСОБА_2 .
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 ОСОБА_2 та ОСОБА_1 зареєстрували шлюб 23 червня 2023 року, про що Печерським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) 23 червня 2023 року складений відповідний актовий запис № 797.
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_5 виданого службою у справах дітей та сім`ї Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками багатодітної родини та користуються пільгами, передбаченими законодавством України для багатодітних сімей. До складу багатокінної родини входять діти ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5.
Статтею 51 Конституції України, частинами другою, третьою статті 5 СК України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини. Отже, при регулюванні сімейних відносин держава має максимально враховувати інтереси дитини.
Відповідно до статті 121 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: за заявою матері та батька дитини; за рішенням суду.
Відповідно до ч.1 ст.126 СК України, походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
У відповідності ч.1 ст.135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Згідно зі ст.128 СК України, за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.
Згідно зі статтею 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до частин першої, шостої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Щодо предмету доказування у даній категорії справ, то СК України будь-яких особливостей не визначає. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі частини другої статті 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.
Для встановлення батьківства правове значення мають фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства.
Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи.
Разом з тим, висновки експертизи, у тому числі судово-генетичної або судово-імунологічної, необхідно оцінювати з урахуванням положень ЦПК України, згідно з якими жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення.
У рішенні від 19 березня 2019 року Європейський суд з прав людини у справі M.T.v. UKRAINE, № 950/17, §23 - 24, ЄСПЛ вказав, що усі рішення щодо найкращих інтересів дитини повинні мати надзвичайне значення. Стосовно спорів про батьківство, ініційованих ймовірними біологічними батьками, незважаючи на надану національним органам влади свободу розсуду в цій сфері, біологічний батько не повинен повністю виключатись з життя своєї дитини, якщо тільки цього не вимагають відповідні причини щодо захисту найкращих інтересів дитини. Суд встановлював порушення статті 8 Конвенції, коли національні органи влади відмовляли у розгляді позову ймовірного біологічного батька про встановлення його батьківства, лише пославшись на визнання батьківства іншим чоловіком та не розглянувши при цьому фактичні обставини справи. На противагу, стаття 8 Конвенції не була порушена у випадках, коли національні органи влади відмовляли у розгляді такого позову після ретельного вивчення інтересів зацікавлених осіб, приділивши особливу увагу інтересам дитини та не проігнорували при цьому інтереси ймовірного біологічного батька.
Визнання батьківства за рішенням суду розглядається як засіб захисту прав дитини, тобто міра, спрямована на відновлення, визнання порушених або оспорених прав дитини. Визначення батьківства дитини є підставою виникнення батьківських обов`язків, зокрема обов`язку з утримання дитини (постанова Верховного Суду від 15 квітня 2021 року у справі № 645/1098/18 (провадження № 61-759св21).
Враховуючи викладене, суд зауважує, що підстави ставити під сумнів відповідні обставини щодо батьківства позивача стосовно дітей відсутні. Відповідач позовні вимоги визнав, не оспорював викладені в позовній заяві обставини та не спростовував докази.
Судово-генетична або судово-імунологічна експертизи у справі не проводилися, оскільки сторони клопотання про їх призначення не заявляли.
Частиною 1 ст.82 ЦПК України встановлено, що обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.
У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову (ч.4 ст.206 ЦПК України).
Відповідно до Закону, за відсутності будь-якого застереження, факт визнаний сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, вважається встановленим. Тобто, визнання позову відповідачем, згідно зі ст.82 ЦПК України, є обов`язковим для суду, оскільки обставини, визнані сторонами не підлягають доказуванню.
Визнання відповідачем позову не суперечить вимогам законодавства, не порушує прав та охоронюваних законом інтересів ні сторін по справі, ні інших осіб, а тому із зазначених підстав позовна вимога про визнання батьківства підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.134 СК України, яка регламентує порядок внесення змін до актового запису про народження у разі визнання батьківства, материнства, на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Підпунктом 2.13.1 п.2.13 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5 визначено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
На підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду (п. 2.16.4 Правил).
За клопотанням позивача судові витрати суд відносить на його рахунок.
На підставі викладеного та керуючись ст. 259, 263, 265, 273, 354 ЦПК України суд,
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Внести до актового запису про народження №12 ОСОБА_3 , складеного 25 січня 2010 року відділом реєстрації актів цивільного стану по місту Знам`янка Знам`янського міськрайонного управління юстиції Кіровоградської області зміни, вказавши батьком дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянина України, прізвище змінити з « ОСОБА_3 » на « ІНФОРМАЦІЯ_3 », по батькові змінити з « ОСОБА_12 » на « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Внести до актового запису про народження №133 ОСОБА_4 , складеного 27 червня 2014 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Знам`янка реєстраційної служби Знам`янського міськрайонного управління юстиції у Кіровоградській області зміни, вказавши батьком дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянина України, прізвище змінити з « ОСОБА_3 » на « ІНФОРМАЦІЯ_3 », по батькові змінити з « ОСОБА_3 » на « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач ОСОБА_1 проживає в АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 .
Відповідач ОСОБА_2 проживає в АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 .
Третя особа Знам`янський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) місце знаходження м. Знам`янка Кропивницького району Кіровоградської області вул. Михайла Грушевського, 30 код ЄДРПОУ 35048685.
Суддя В.В. Український
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 26.07.2024 |
Оприлюднено | 05.08.2024 |
Номер документу | 120744043 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Український В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні