Справа №705/1019/23
1-кп/705/557/24 УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2024 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
за участю прокурора ОСОБА_3
обвинуваченої ОСОБА_4
захисника ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Умань в режимі відеоконференції кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.436-2, ч.3 ст.436-2 КК України,
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Уманського міськрайонного суду Черкаської області перебуває кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 436-2, ч. 3 ст. 436-2 КК України.
Відносно обвинуваченої ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, строк дії якого закінчується 03 серпня 2024 року.
Прокурор подав до суду клопотання про продовження строку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо обвинуваченої ОСОБА_4 , посилаючись на наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України.
У судовому засіданні прокурор підтримав подане клопотання, в обґрунтування якого зазначив, що з моменту обрання обвинуваченій запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ризики, передбачені п. п. 1, 3, 4, 5 ч.1ст.177 КПК України, не зменшилися та є достатні підстави вважати, що обвинувачена може переховуватись від суду, незаконно впливати на свідків, перешкоджати кримінальному провадженню шляхом неявки до суду та може продовжити вчиняти інші кримінальні правопорушення, тому її належна процесуальна поведінка може бути забезпечена лише запобіжним заходом у виді тримання під вартою.
Захисник обвинуваченої в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання прокурора. Вважає, що підставою для продовження строку тримання під вартою прокурор зазначає лише тяжкість вчинених правопорушень, чого не достатньо, оскільки не доведено існування інших заявлених ризиків, а обвинувачена вже тривалий період перебуває під вартою, що свідчить про зменшення ризиків, а тому просив розглянути можливість зміни запобіжного заходу щодо ОСОБА_4 на більш м`який.
Обвинувачена ОСОБА_4 в судовому засіданні заперечувала проти продовження строку тримання її під вартою та підтримала думку свого захисника.
Заслухавши позицію прокурора, врахувавши думку обвинуваченої та захисника, дослідивши матеріали судової справи, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до положень ч. ч. 1-3 ст.331 КПК України під час судового розгляду суд за клопотанням сторони обвинувачення або захисту має право своєю ухвалою змінити, скасувати, обрати або продовжити запобіжний захід щодо обвинуваченого.
За наявності клопотань суд під час судового розгляду зобов`язаний розглянути питання доцільності продовження запобіжного заходу до закінчення двомісячного строку з дня його застосування. За результатами розгляду питання суд своєю вмотивованою ухвалою скасовує, змінює запобіжний захід або продовжує його дію на строк, що не може перевищувати двох місяців.
Відповідно до ч. 3 ст. 199 КПК України при продовженні строку тримання під вартою, суд враховує, що заявлені ризики не зменшилися, а також наявні обставини, які перешкоджають завершенню судового розгляду справи до закінчення дії попередньої ухвали про тримання під вартою.
В судовому засіданні встановлено, що ухвалою суду від 05.06.2024 року було продовжено строк тримання під вартою обвинуваченої ОСОБА_4 на 60 днів, тобто до 03.08.2024 року з правом внесення застави у розмірі 20 прожиткових мінімумів для працездатний осіб.
ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні умисних тяжких злочинів, за які передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п`яти до восьми років.
На думку суду не зменшились та продовжують існувати ризики, передбачені ст.177 КПК України, які раніше були враховані судом при продовженні строку тримання обвинуваченої ОСОБА_4 під вартою, зокрема, ризик переховування від суду, враховуючи тяжкість покарання, яке загрожує обвинуваченій в разі доведення її винуватості, ризики незаконного впливу на свідків та перешкоджання розгляду кримінального провадження шляхом неявки на виклики до суду. Крім того, наявний ризик продовження вчинення обвинуваченою ОСОБА_4 аналогічних кримінальних правопорушень, оскільки з достатньою вірогідністю існує підозра того, що обвинувачена й надалі продовжуватиме виправдовувати збройну агресію рф проти України з урахуванням її українофобської поведінки та негативного ставлення до української влади.
Крім того, як відповідний ризик суд враховує запровадження в Україні воєнного стану, строк якого триває до 12.08.2024 через збройну агресію рф проти України.
Судовий розгляд у кримінальному провадженні, в якому ОСОБА_4 пред`явлено обвинувачення, до закінчення строку тримання під вартою обвинуваченої не буде завершено оскільки судом не допитані свідки та обвинувачена.
Крім того, суд враховує, що відповідно до практики Європейського суду з прав людини наявність підстав для тримання особи під вартою та доцільність продовження строку тримання під вартою має оцінюватися в кожному кримінальному провадженні з урахуванням його конкретних обставин, а тому при вирішенні питання про продовження строку тримання ОСОБА_4 під вартою суд виходить не з принципу автоматичного продовження строку тримання під вартою, а з необхідності уникнення наявних ризиків.
Таким чином, на думку суду, продовження строку тримання під вартою обвинуваченій є виправданим за наявності того, що цього вимагають справжні інтереси суспільства, які незважаючи на презумпцію невинуватості переважають над принципом поваги до особистої свободи.
Даних про зменшення чи відсутність ризиків для застосування обвинуваченій більш м`якого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою, в судовому засіданні не встановлено. Також на даному етапі судового розгляду обставини, які би вказували на те, що застосований захід забезпечення кримінального провадження у вигляді тримання під вартою не виправдовує такий ступінь втручання у права і свободи обвинуваченої, судом не встановлені та не доведені стороною захисту.
Суд не бере до уваги посилання обвинуваченої та її захисника про недоведеність ризиків та відсутність наміру обвинуваченої ухилятись від суду та здійснювати незаконний вплив на свідків, оскільки наявність зазначених ризиків була встановлена судом та їх зменшення не доведено стороною захисту, а отже відсутні обставини, які зменшують суспільну небезпеку кримінальних правопорушень, у вчиненні яких обвинувачується ОСОБА_4 або виключають наявних ризиків, а тому підстав для зміни обвинуваченій запобіжного заходу суд не вбачає.
За встановлених обставин клопотання прокурора про продовження строку запобіжного заходу відносно ОСОБА_4 підлягає задоволенню оскільки судом встановлена доцільність продовження тримання обвинуваченої під вартою, а застосування менш суворих запобіжних заходів не зможе належним чином запобігти наявним ризикам, що призведе до неможливості розгляду справи в розумні строки та з`ясування всіх обставин по справі.
Разом з цим, суд не вбачає підстав зменшення раніше визначеного розміру застави, оскільки не перестали існувати ризики, передбачені ст. 177 КПК України, а розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання обвинуваченою покладених на неї обов`язків.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 177, 178, 182, 183, 194, 199, 202, 331 КПК України, суд
У Х В А Л И В:
Клопотання прокурора про продовження строку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою задовольнити.
Продовжити відносно обвинуваченої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на 60 днів, який відраховувати з дня оголошення даної ухвали, а саме до 29 вересня 2024 року включно.
Залишити без змін визначений раніше розмір застави двадцять прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить у грошовому еквіваленті суму 53680 гривень 00 копійок.
У разі звільнення обвинуваченої ОСОБА_4 з-під варти у зв`язку з внесенням застави, покласти на неїна строк 2 місяці наступні процесуальні обов`язки:
- прибувати до прокурора або суду по кожному виклику;
- не відлучатися за межі населеного пункту за місцем проживання без дозволу прокурора, або суду;
- повідомляти прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Ухвала підлягає негайному виконанню і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня оголошення ухвали, а обвинуваченим протягом п`яти днів з моменту вручення йому копії ухвали.
Подання апеляційної скарги на ухвалу суду зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.
Копію ухвали вручити прокурору, обвинуваченій та направити начальнику ДУ «Черкаський слідчий ізолятор» для виконання.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 01.08.2024 |
Оприлюднено | 05.08.2024 |
Номер документу | 120747619 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку Виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників |
Кримінальне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Піньковський Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні