ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 524/3506/23 Номер провадження 22-ц/814/1868/24Головуючий у 1-й інстанції Андрієць Д.Д. Доповідач ап. інст. Чумак О. В.
У Х В А Л А
30 липня 2024 року м. Полтава
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Полтавського апеляційного суду в складі:
головуючого судді: Чумак О.В.
суддів: Дряниці Ю.В., Пилипчук Л.І.
за участю секретаря Галушко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Полтаві в режимівідеоконференції цивільну справу за апеляційноюскаргою ОСОБА_1 на рішення Автозаводськогорайонного судум.Кременчука Полтавськоїобласті від29січня 2024року,ухвалене суддею АндрієцьД.Д.,у справі запозовом ОСОБА_1 до Самарського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_2 про виключення запису про батька з актового запису про народження дитини.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, -
в с т а н о в и л а:
У червні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом до Самарського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_2 про виключення запису про батька з актового запису про народження дитини.
Рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 29 січня 2024 року у задоволенні позову ОСОБА_1 до Самарського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_2 про виключення запису про батька з актового запису про народження дитини відмовлено.
З вказаним рішенням не погодився позивач ОСОБА_1 та подав на нього апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Розгляд справи призначено на 30.07.2024 о 14:40.
В судовому засіданні представник ОСОБА_1 адвокат Вигодський С.В. заявив клопотання про призначення у справі судової біологічної експертизи на предмет відсутності кровного споріднення позивача та дитини, щодо якої він записаний батьком.
Частиною першоюстатті 81 ЦПК Українивизначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Предметом доказування у справі є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (частина другастатті 77 ЦПК України).
Відповідно до вимог частини першоїстатті 103 ЦПК Українисуд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Європейський суд з прав людини зауважив, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства» (Калачова проти Російської Федерації, № 3451/05, § 34, від 07 травня 2009 року).
Предметом доказування у цій справі є наявність кровного споріднення між позивачем та дитиною. І цей факт позивач має доводити належними і допустимими доказами.
При цьому суттєвими будуть висновки судово-медичної, біологічної, генетичної експертиз.
У цій справі сторонами не заявлялося клопотання про призначення відповідної експертизи щодо встановлення наявності кровного споріднення між позивачем та дитиною, і така експертиза судом першої інстанції не призначалася.
Пунктами 2.5.1, 2.5.4 та 2.5.5 Правил проведення судово-медичних експертиз (досліджень) у відділеннях судово-медичної імунології бюро судово-медичної експертизи, затвердженихНаказом Міністерства охорони здоров`я України від 17 січня 1995 року за № 6, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 липня 1995 р. за № 252/788, експертизи спірного батьківства, спірного материнства і підміни дітей проводяться з метою встановлення можливості чи неможливості походження дитини від передбачених осіб на підставі законів наслідування властивостей людського організму методом геномної дактилоскопії, або шляхом дослідження групового поліморфізму антигенів, білків, ферментів тощо.
Експертиза спірного батьківства, спірного материнства і підміни дітей проводиться в такій послідовності:
а) ознайомлення з наданими документами;
б) збір анамнезу (перенесені захворювання, трансфузії крові тощо);
в) відбір крові і слини;
г) аналіз крові, а при необхідності і слини;
д) складання підсумку.
Забір крові і слини в осіб, які проходять у справі, здійснюється тільки при одночасному їх прибутті до відділення.
Згідностатті 104 ЦПК Українипро призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Враховуючи те, що предметом доказування у цій справі є наявність кровного споріднення між позивачем та дитиною; відповідного клопотання про призначення судової біологічної (генетичної) експертизи позивач в суді першої інстанції не заявляв, колегія суддів з метою повного і всебічного розгляду справи приходить до висновку про задоволення клопотання представника позивача про призначення у цій справі судової біологічної молекулярно-генетичної експертизи.
Оскільки призначення експертизи унеможливлює подальший розгляд і вирішення справи, відповідно до пункту 5 частини першої статті252, пункту 9 частини першої статті253 ЦПК Українипровадження у справі підлягає зупиненню на строк проведення експертизи.
Керуючись статтями103,104,261,381 ЦПК України, колегія суддів
постановила:
Задовольнити клопотання представника ОСОБА_1 про призначення судової біологічної молекулярно-генетичної експертизи.
Призначити по справі судову біологічну молекулярно-генетичну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
- Чи є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , біологічним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , матір`ю якої є ОСОБА_2 ?
- Яка вірогідність батьківства ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ?
Проведення судової біологічної молекулярно-генетичної експертизи доручити експертам Комунального закладу «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи «ДОР», яке знаходиться в м. Дніпро, площа Соборна,14.
Експертів попередити про кримінальну відповідальність за статтями384,385 КК України.
Оплату за проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 .
Зобов`язати ОСОБА_2 з`явитись особисто та забезпечити явку малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до експертного закладу та надатидля проведення експертизи необхідні зразки в порядку, визначеному експертом.
При собі мати паспорт та свідоцтво про народження дитини.
Зобов`язати ОСОБА_1 з`явитись до зазначеного експертного закладу та надати необхідні зразки в порядку визначеного експертом.
При собі також мати паспорт та інший документ, що посвідчує особу.
Роз`яснити сторонам, що відповідно до вимогстатті 109 ЦПК Україниу разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Провадження у справі на час проведення експертизи зупинити.
Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку в частині зупинення провадження у справі.
Головуючий суддя О.В.Чумак
Судді Ю.В.Дряниця
Л.І.Пилипчук
Суд | Полтавський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.07.2024 |
Оприлюднено | 05.08.2024 |
Номер документу | 120750834 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Полтавський апеляційний суд
Чумак О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні