Рішення
від 29.07.2024 по справі 380/4775/24
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 липня 2024 рокусправа № 380/4775/24Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий-суддя Костецький Н.В.,

секретар судового засідання Хмелик І.А.

за участі:

представника позивача Гавриченко Ж.В.

представника відповідача Щирба Р.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області про визнання протиправними та скасування рішення про застосування фінансових санкцій та податкових повідомлень-рішень,-

в с т а н о в и в:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, у якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати Рішення про застосування фінансових санкцій від 25.01.2024 року № 3190/13-01-09-02;

- визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення-рішення від 25.01.2024 року № 3113/13-01-07-01;

- визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення-рішення від 25.01.2024 року №3115/13-01-07-01;

- визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення-рішення від 25.01.2024 року №3109/13-01-07-01.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті відповідачем за відсутності законних та фактичних підстав, а висновки викладені в акті перевірки є суб`єктивним судженням посадових осіб контролюючого органу та не ґрунтується на підтверджуючих документах, які були предметом дослідження під час проведення перевірки. На переконання позивача, в акті перевірки наводиться аналіз діяльності інших суб`єктів господарювання з приводу наявності у них матеріально-технічної бази, працівників, щодо подання ними фінансової та податкової звітності, щодо реєстрації та\чи зміни їх місцезнаходження, наявність та\чи відсутність реєстрації платником податку на додану вартість, за які ТОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» не несе відповідальності в силу персоналізації податкової відповідальності. Документи та інші дані, що спростовують реальність здійснення господарської операції, яка відображена в податковому обліку, повинні оцінюватись з врахуванням специфіки кожної господарської операції - умов перевезення, зберігання товарів, змісту послуг, що надаються. При цьому, на думку позивача, сама собою наявність або відсутність окремих документів, а так само помилки в їх оформленні не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов`язаннях платника податків у зв`язку з його господарською діяльністю мали місце.

Ухвалою суду від 04.03.2024 року відкрито загальне позовне провадження у справі, підготовче засідання призначено на 03.04.2024.

Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Стверджує про дотримання контролюючим органом порядку проведення перевірки та прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень у відповідності до вимог податкового законодавства. На думку контролюючого органу, на підтвердження фактичного здійснення господарських операцій, Товариство повинно мати відповідні первинні документи, які мають бути належно оформленими, містити всі необхідні реквізити, бути підписані уповноваженими особами та які в сукупності із встановленими обставинами справи, зокрема, і щодо можливостей здійснення господарюючими суб`єктами відповідних операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна, обсягу матеріальних та трудових ресурсів, економічно необхідних для виконання умов, обумовлених договорами, мають свідчити про беззаперечний факт реального вчинення господарських операцій, що і є підставою для формування платником податкового обліку. Відповідач вважає, що формальне складення лише первинного документа не є беззаперечним доказом реальності конкретної господарської операції, - якщо контролюючий орган наводить доводи, які ставлять під сумнів її здійснення, зокрема доводи щодо неможливості здійснення поставок контрагентом з огляду на відсутність у нього матеріальних, трудових ресурсів для здійснення підприємницької діяльності.

Згідно акту перевірки встановлено порушення:

- п.134.1.1 п.134.1 ст.134, п. 135.1 ст. 135 Податкового кодексу України (далі ПК України), в результаті чого підприємством завищено об`єкт оподаткування за 2021 рік в сумі - (мінус) 23 074 грн. (збиток);

-пп.134.1.1 п.134.1 ст.134, п. 135.1 ст. 135 ПК України, в результаті чого підприємством занижено податок на прибуток всього у сумі всього у сумі 11 616 935 грн, у тому числі за 2019 рік в сумі 1 354 597 грн, за 2020 року в сумі 1 074 564 грн, за 2021 рік в сумі 123 832 грн, за 2022 рік в сумі 8 777 020 грн та за ІІІ квартали 2023 року - в сумі 286 922 грн (в тому числі за І квартал 2023 року в сумі 165 782 грн, ІІ квартал 2023 року в сумі 117 180 грн, за ІІІ квартал 2023 року на суму 3 960 грн.;

-п.198.3, ст.198, п.200.1, п.200.2, п.200.4 ст.200 ПК України, в результаті чого підприємством занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до Державного бюджету України, всього в сумі 5 199 264 грн, в тому числі по періодах: за листопад 2019 року в сумі 85 588 грн, за січень 2020 року в сумі 32 961 грн, за березень 2020 року в сумі 36 256 грн, за квітень 2020 року в сумі 29 997 грн, за липень 2020 року в сумі 133 117 грн, за серпень 2020 року в сумі 244 844 грн, за вересень 2020 року в сумі 236 709 грн, за жовтень 2020 року в сумі 53 628 грн, за листопад 2020 року в сумі 162 096 грн, за грудень 2020 року в сумі 298 201 грн, за січень 2021 року в сумі 173 965 грн, за лютий 2021 року в сумі 100 593 грн, за квітень 2021 року в сумі 10 896 грн, за травень 2021 року в сумі 29 470 грн, за червень 2021 року в сумі 45 718 грн, за листопад 2021 року в сумі 82 468 грн, за червень 2022 року в сумі 167 781 грн, за липень 2022 року в сумі 479 651 грн, за серпень 2022 року в сумі 738 375 грн, за вересень 2022 року в сумі 498 171 грн, за жовтень 2022 року в сумі 413 049 грн, за листопад 2022 року в сумі 175 942 грн, за грудень 2022 року в сумі 612 209 грн, за січень 2023 року в сумі 293 108 грн, за лютий 2023 року в сумі 64 471 грн.;

- п.1201 ст.1201; п.90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України підприємством порушено термін реєстрації податкових накладних; -п.231.1 ст.231 ПК України, в результаті чого підприємством не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі акцизних накладних акцизні накладні за кодами УКТЗЕД 2710194300 (важкі дистиляти (газойлі) в кількості 4897,33 літрів, приведених до температури 15°С; -пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України, в результаті чого підприємством не здійснення повірки у встановлений законодавством термін витратомірів лічильників;

-ч. 39 та ч. 54 статті 15 Закону України №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі Закон № 481/95-ВР), а саме: роздрібна торгівля пальним через електронний контрольно-касовий апарат не зазначений у ліцензії;

-пп.1.6 п.161 пiдрозділу 10 Pозділу XX, п.п.168.1.1 п.168.1 cт.168, cт.171, п.176.1 ст.176 ПК України підприємством не нараховано, не утримано та не сплачено до бюджету військовий збір на загальну суму 600,00 грн., зокрема: за квітень 2020 року в розмірі 150,00 грн., за травень 2020 року в розмірі 90,00 грн., за червень 2020 року в розмірі 90,00 грн., за липень 2020 року в розмірі 195,00 грн. та за серпень 2020 року в розмірі 75,00 грн.; -пп.163.1.1 п.163.1 ст.163, п.п.164.1.2 п.164.1 ст.164, пп.164.2.17 «е» п.164.2 ст.164, п.п.164.2.17 «е» п.164.2, п.164.5 ст.164 п.п.168.1.2 п.168.1 ст.168 ПК України, в результаті чого підприємством занижено податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 8780,49 грн, зокрема: за квітень 2020 року в розмірі 2195,12 грн, за травень 2020 року в розмірі 1317,08 грн, за червень 2020 року в розмірі 1317,08 грн, за липень 2020 року в розмірі 2853,66 грн. та за серпень 2020 року в розмірі 1097,55 грн.; -п.51.1 ст.51, п.176.2 «б» ст.176 ПК України, в результаті чого підприємством подано не у повному обсязі, з недостовірними відомостями податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку» (додаток 4ДФ) за період з IV кварталу 2019 по III квартал 2023 року.

На підставі Акту перевірки винесене рішення про застосування фінансових санкцій від 25.01.2024 №3190/13-01-09-02 та податкові повідомлення-рішення від 25.01.2024 №3113/13-01-07-01, №3109/13-01-07-01, №3115/13-01-07-01. Відтак, позивач оскаржує рішення про застосування фінансових санкцій від 25.01.2024 №3190/13-01-09-02 та податкові повідомлення-рішення від 25.01.2024 №3113/13-01-07-01, №3109/13-01-07-01, №3115/13-01-07-01 у судовому порядку.

Перевіркою встановлено ряд факторів, що свідчить про «дефектність» первинних документів та нереальність проведених господарських операцій між ТОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» та його контрагентами, а надані до перевірки документи не мають юридичної сили первинних документів, відповідно ТзОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» неправомірно сформовано регістри бухгалтерського обліку та податкову звітність на підставі таких первинних документів.

Відповідач зазначає, що перевіркою не підтверджується реальність проведення господарських операцій позивача із наступними контрагентами.

ТОВ «Еко Трейд-Врожай» за лютий 2020 на суму 100 000,0 грн. в т.ч. ПДВ на суму 20 000 грн., внаслідок чого позивачем безпідставно включено до складу податкового кредиту податок на додану вартість за лютий 2020 року в розмір 20 000, а вартість отриманих робіт від ТзОВ «Еко Трейд-Врожай» включено до складу витрат на збут всього в сумі 100 000,0 грн. За даними, акта первірки, акти наданих послуг ТзОВ «Еко Трейд-Врожай» не розкривають зміст проведених господарських операцій (не ідентифіковано перелік послуг (робіт), їх зміст, вартість; не зазначено кількість годин, днів витрачених при наданні даних послуг, трудових ресурсів залучених до даних робіт (з зазначенням кількості відпрацьованих годин), адресу проведення робіт, використані матеріали та механізми під час проведення земляних робіт, тощо. - ТзОВ «Еко Трейд-Врожай» є фігурантом кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42022000000001384 від 11.10.2022 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.28; ч.3 ст.212 КК України.

ТОВ «Спецтех інвест» на загальну суму 815 676,96 грн, внаслідок чого позивачем безпідставно включено до складу податкового кредиту податок на додану вартість за листопад 2019 року в розмір 163 135,39 грн., а вартість отриманих від ТОВ «СПЕЦТЕХ ІНВЕСТ`ТМЦ (бланки-дозвола на дизельне пальне) від ТзОВ «Спецтех Інвест» включено до складу собівартості реалізованої продукції; До такого висновку контролюючий орган дійшов, через відсутність реального джерела походження ідентифікованого товару (відсутність дійсного формування цього активу), що унеможливлює його рух за ланцюгом всіх платників податків, які брали участь у здійсненні взаємопов`язаних нереальних господарських операцій; відсутність виробників (імпортерів) реалізованих товарів по ланцюгах постачання; відсутність у первинних документах ідентифікації АЗС, якими дозволено проводити обслуговування транспортних засобів щодо заправки пальним по наявних бланках дозволах на дизельне пальне; відсутність у ТзОВ «Спецтех Інвест» умов щодо введення в обіг даних товарів, зокрема відсутність матеріально-технічної і технологічної можливості придбання відповідних обсягів товару (його фізичного руху) в обмежені проміжки часу, відсутність трудових ресурсів, які фізично необхідні при здійснення задекларованих операцій.

ТОВ «СМАРТ ОЙЛ ГРУП» за період з 18.08.2020 по 30.09.2023 року на загальну суму 8 013 253,08 в т.ч. ПДВ 1 315 434,43 грн., наслідок чого, позивачем безпідставно включено до складу податкового кредиту податок на додану вартість за період січень 2020-вересень 2023 року, а вартість отриманих ТМЦ (дизельне пальне) від ТзОВ «Смарт Ойл Груп» включено до складу собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) всього в сумі 6 577 172,15 грн; в акті перевірки зазначено, що позивачем до перевірки не надано: CMR, які підтверджують місце та факт отримання дизельного палива за межами митної території України водіями для перевезення в пункти розвантаження ТзОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» від ТОВ «СМАРТ ОЙЛ ГРУП»; Сертифікат походження дизпалива та паспорт якості з зазначенням істотних характеристик дизпалива (відсутнє маркування ПММ в товаросупровідних документах), Акти приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю.

ТОВ «АДАН БІЗНЕС ГРУП» за період з 10.06.2019 по 30.09.2023 року, внаслідок чого позивачем безпідставно сформовано податковий кредит з ПДВ у сумі 3 442 756,60 грн, а вартість отриманих ТМЦ (дизельне пальне) від ТОВ «Адан Бізнес» включено до складу собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) всього в сумі 49 182 236,60 грн. Перевіркою ТзОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» по взаєморозрахунках з ТзОВ «Адан Бізнес» встановлено: - відсутність можливості виконання операцій з постачання та отримання товарів наявним трудовим ресурсом постачальника та покупця з урахуванням реального часу, оперативності проведення операцій, місцезнаходженням майна, віддаленості контрагентів один від одного; - відсутність будь-якої інформації щодо переміщення посадових осіб підприємства для оформлення відповідних первинних документів (фізична можливість перебування директора ТзОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» у відповідний час в пунктах розвантаження для приймання товару та підписання відповідних первинних документів, що підтверджують проведенні господарські операції); - відсутність документальних підтверджень щодо рівня освіти, кваліфікації, професіональних знань, чисельності та фахової належності працівників ТзОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД»; - відсутність паспортів якості, сертифікатів відповідності, які підтверджують, що продукція (дизпаливо) відповідає установленим вимогам конкретного стандарту чи іншого нормативного документа, визначеного законодавством, свідоцтв про визнання відповідності, які засвідчують визнання іноземних документів про підтвердження відповідності продукції вимогам, установленим законодавством України; - оформлення проведення господарських операцій первинними документами заповненими з порушеннями вимог чинного законодавства доскладання первинних документів

Крім цього, ТОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» під час проведення перевірки, відповідно до представлених первинних документів встановлено ряд факторів, що свідчить про «дефектність» первинних документів та нереальність проведених господарських операцій ТОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» з покупцями (ТОВ «Агрологістика», ТОВ ТД «Агролінк», ТОВ «Транс-Гарант», ТОВ СУАП «СхідноЄвропейська подорож», ТОВ «МС Транс», ПП «ПАФ Виниківське»), на загальну суму 6 709 859,94 грн, в т.ч. ПДВ 1 118 309,98 гривень. а саме: відсутність взаєморозрахунків з контрагентами-перевізниками (ТОВ «СК ДП Трейд», ФОП ОСОБА_1 , ФОП ОСОБА_2 ,ФОП ОСОБА_3 ) відсутність у перевізників матеріально-технічної і технологічної можливості надання послуг перевезення відповідних обсягів товару (його фізичного руху) в обмежені проміжки часу, відсутність транспортних засобів, трудових ресурсів, які фізично необхідні при здійсненні задекларованих операцій.

Також, перевіркою встановлено, що ТзОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» (Замовник) укладено з ФОП ОСОБА_4 (3147119035) (Виконавець) договір про надання абонентських юридичних послуг від 29.07.2022 року № ОСК-01/02, місце укладання - м.Київ. Однак, на думку Відповідача, представлені акти здачі-приймання виконаних робіт від ФОП ОСОБА_4 , будучи первинними документами та підставою формування витрат у зв`язку із здійсненням господарської діяльності, не відповідають вимогам п.9.2 ст.9 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV ,,Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (із змінами) (далі Закон № 996) та складені з порушенням вимог п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 № 168/704 (далі Положення № 88), оскільки не містять даних щодо обсягів та змісту наданих послуг.

Просить відмовити в задоволенні позову.

03.04.2024 підготовче засідання відкладено на 17.04.2024 за клопотанням представника позивача.

17.04.2024 підготовче засідання відкладено на 01.05.2024 у зв`язку із неявкою представника позивача.

01.05.2024 оголошено перерву в підготовчому засіданні до 15.05.2024 для подання додаткових доказів.

15.05.2024 оголошено перерву в підготовчому засіданні до 29.05.2024 для ознайомлення представника відповідача із додатковими доказами.

29.05.2024 підготовче засідання відкладено на 12.06.2024 у зв`язку із неявкою представника позивача.

12.06.2024 протокольною ухвалою суду закрито підготовче провадження, справу призначено до розгляду по суті на 26.06.2024.

26.06.2024 оголошено перерву в судовому засіданні до 10.07.2024.

10.07.2024 розгляд справи відкладено на 23.07.2024 у зв`язку із неявкою представника позивача.

26.06.2024 оголошено перерву в судовому засіданні до 29.07.2024.

У судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримала, просить їх задовольнити. Представник відповідача заперечила проти заявлених позовних вимог, просить відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши думку представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» є юридичною особою, яка зареєстрована та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом 43053218. позивач перебуває на податковому обліку Головного управління ДПС у Львівській області, про що зазначено в акті перевірки.

У період з 20.11.2023 по 08.12.2023 року проводилась позапланова виїзна документальна перевірка ТОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» про що складено Акт документальної планової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи від 15.12.2023 року № 35148/13-01-07-03/43053218 (надалі по тексту Акт перевірки).

Згідно висновків акту перевірки, встановлено порушення ТОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД»:

п.134.1.1 п.134.1 ст.134, п. 135.1 ст. 135 Податкового кодексу України (далі ПК України), в результаті чого підприємством завищено об`єкт оподаткування за 2021 рік в сумі - (мінус) 23 074 грн. (збиток);

-пп.134.1.1 п.134.1 ст.134, п. 135.1 ст. 135 ПК України, в результаті чого підприємством занижено податок на прибуток всього у сумі всього у сумі 11 616 935 грн, у тому числі за 2019 рік в сумі 1 354 597 грн, за 2020 року в сумі 1 074 564 грн, за 2021 рік в сумі 123 832 грн, за 2022 рік в сумі 8 777 020 грн та за ІІІ квартали 2023 року - в сумі 286 922 грн (в тому числі за І квартал 2023 року в сумі 165 782 грн, ІІ квартал 2023 року в сумі 117 180 грн, за ІІІ квартал 2023 року на суму 3 960 грн.;

-п.198.3, ст.198, п.200.1, п.200.2, п.200.4 ст.200 ПК України, в результаті чого підприємством занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до Державного бюджету України, всього в сумі 5 199 264 грн, в тому числі по періодах: за листопад 2019 року в сумі 85 588 грн, за січень 2020 року в сумі 32 961 грн, за березень 2020 року в сумі 36 256 грн, за квітень 2020 року в сумі 29 997 грн, за липень 2020 року в сумі 133 117 грн, за серпень 2020 року в сумі 244 844 грн, за вересень 2020 року в сумі 236 709 грн, за жовтень 2020 року в сумі 53 628 грн, за листопад 2020 року в сумі 162 096 грн, за грудень 2020 року в сумі 298 201 грн, за січень 2021 року в сумі 173 965 грн, за лютий 2021 року в сумі 100 593 грн, за квітень 2021 року в сумі 10 896 грн, за травень 2021 року в сумі 29 470 грн, за червень 2021 року в сумі 45 718 грн, за листопад 2021 року в сумі 82 468 грн, за червень 2022 року в сумі 167 781 грн, за липень 2022 року в сумі 479 651 грн, за серпень 2022 року в сумі 738 375 грн, за вересень 2022 року в сумі 498 171 грн, за жовтень 2022 року в сумі 413 049 грн, за листопад 2022 року в сумі 175 942 грн, за грудень 2022 року в сумі 612 209 грн, за січень 2023 року в сумі 293 108 грн, за лютий 2023 року в сумі 64 471 грн.;

- п.1201 ст.1201; п.90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України підприємством порушено термін реєстрації податкових накладних; -п.231.1 ст.231 ПК України, в результаті чого підприємством не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі акцизних накладних акцизні накладні за кодами УКТЗЕД 2710194300 (важкі дистиляти (газойлі) в кількості 4897,33 літрів, приведених до температури 15°С; -пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України, в результаті чого підприємством не здійснення повірки у встановлений законодавством термін витратомірів лічильників;

-ч. 39 та ч. 54 статті 15 Закону України №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі Закон № 481/95-ВР), а саме: роздрібна торгівля пальним через електронний контрольно-касовий апарат не зазначений у ліцензії;

-пп.1.6 п.161 пiдрозділу 10 Pозділу XX, п.п.168.1.1 п.168.1 cт.168, cт.171, п.176.1 ст.176 ПК України підприємством не нараховано, не утримано та не сплачено до бюджету військовий збір на загальну суму 600,00 грн., зокрема: за квітень 2020 року в розмірі 150,00 грн., за травень 2020 року в розмірі 90,00 грн., за червень 2020 року в розмірі 90,00 грн., за липень 2020 року в розмірі 195,00 грн. та за серпень 2020 року в розмірі 75,00 грн.; -пп.163.1.1 п.163.1 ст.163, п.п.164.1.2 п.164.1 ст.164, пп.164.2.17 «е» п.164.2 ст.164, п.п.164.2.17 «е» п.164.2, п.164.5 ст.164 п.п.168.1.2 п.168.1 ст.168 ПК України, в результаті чого підприємством занижено податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 8780,49 грн, зокрема: за квітень 2020 року в розмірі 2195,12 грн, за травень 2020 року в розмірі 1317,08 грн, за червень 2020 року в розмірі 1317,08 грн, за липень 2020 року в розмірі 2853,66 грн. та за серпень 2020 року в розмірі 1097,55 грн.; -п.51.1 ст.51, п.176.2»б» ст.176 ПК України, в результаті чого підприємством подано не у повному обсязі, з недостовірними відомостями податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку» (додаток 4ДФ) за період з IV кварталу 2019 по III квартал 2023 року.

На підставі Акту перевірки прийнято:

- рішення про застосування фінансових санкцій від 25.01.2024 №3190/13-01-09-02 на суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 12 645 918,10 гривень

- форми «Р» податкове повідомлення-рішення від 25.01.2024 №3113/13-01-07-01 на суму штрафних (фінансових) санкцій 6 499 800,00 грн.,

- форми «П» податкове повідомлення-рішення від 25.01.2024 №3109/13-01-07-01 на суму штрафних (фінансових) санкцій 23 0074, грн.,

- форми «Р» податкове повідомлення-рішення від 25.01.2024 №3115/13-01-07-01 на суму штрафних (фінансових) санкцій 14 252 52,75 грн.

Позивач, не погоджується з оскаржуваними рішеннями, тому звернувся із даним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті, суд керується таким.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-17 (далі - ПК України).

За приписами п. 198.1 ст. 198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Згідно з п. 198.3 ст. 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій - не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (п. 198.6 ст. 198 ПК України).

Вимоги до підтвердження даних, визначених у податковій звітності, встановлені ст. 44 ПК України. Згідно з п. 44.1 цієї статті для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначає Закон України від 16.07.1999 №996-ХIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі Закон №996-ХIV).

Відповідно до ст. 1 цього Закону №996-ХIV первинний документ це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Аналіз цієї норми дає підстави вважати, що первинний документ згідно з цим визначенням містить дві обов`язкові ознаки: він має містити відомості про господарську операцію і підтверджувати її реальне (фактичне) здійснення.

Підпунктом 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що господарська діяльність це діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Згідно зі ст. 1 Закону №996-ХIV господарська операція це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.

Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона має спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків. Здійснення господарської операції і власне її результат підлягають відображенню в бухгалтерському обліку.

За змістом ч.ч. 1, 2 ст. 9 Закону №996-ХIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Відповідно до п.п. 201.6, 201.8, 201.10 ст. 201 ПК України, податкова накладна є податковим документом і підставою для нарахування сум податку, що відноситься до податкового кредиту. Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку.

Таким чином, в разі видачі покупцю контрагентом, який зареєстрований як платник ПДВ, податкових накладних з усіма необхідними реквізитами, визначеним законом, такий покупець має право на включення цього податку до складу податкового кредиту за звітній податковий період.

Отже, визначальним фактором для формування податкового кредиту платником податку на додану вартість є відповідність податкової накладної порядку її заповнення та подальше використання придбаних товарів (основних фондів) в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Доцільно зауважити, що якщо господарська операція фактично не відбулася, то первинні документи, складені платником податку та його контрагентом на підтвердження такої операції, не відповідають дійсності, та свідчать про відсутність у сторін волевиявлення щодо реального здійснення господарської операції.

Таким чином, аналіз реальності господарської діяльності повинен здійснюватися на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту. При цьому в первинних документах, які є підставою для бухгалтерського обліку, фіксуються дані лише про фактично здійснені господарські операції.

Отже, наслідки для податкового обліку створює фактичний рух активів за результатами здійснення господарських операцій, що є обов`язковою умовою для формування податкового кредиту, і вказана обставина є визначальною для дослідження судами під час вирішення цієї справи.

Необґрунтована ж податкова вигода характеризується відсутністю фактичного виконання господарських операцій, здійсненням операцій без ділової мети та обліком операцій безвідносно до їх реального економічного змісту, узгодженістю дій покупця та постачальника для штучного створення умов для бюджетного відшкодування.

Доводи контролюючого органу про отримання платником необґрунтованої податкової вигоди мають ґрунтуватись на сукупності доказів, що безспірно підтверджують існування обставин, які виключають право платника, зокрема, на формування податкового кредиту.

Документи та інші дані, що спростовують реальність здійснення господарської операції, яка відображена в податковому обліку, повинні оцінюватися з урахуванням специфіки кожної господарської операції умов залучення підрядної установи, змісту робіт, що замовляються, доцільність залучення контрагента та можливість ним виконати замовлені послуги.

З метою дослідження фактичного виконання господарських операцій необхідно аналізувати умови договорів позивача з контрагентом, а також досліджувати всі первинні бухгалтерські документи.

Так, про відсутність фактичного характеру відповідних операцій можуть свідчити підтверджені доказами доводи податкового органу, зокрема, про наявність таких обставин: неможливість здійснення платником податку зазначених операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна або обсягу матеріальних ресурсів, економічно необхідних для виробництва товарів, виконання робіт або послуг, нездійснення особою, яка значиться виробником товару, підприємницької діяльності, відсутність у платника податку необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності в силу відсутності управлінського або технічного персоналу, основних засобів, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів, облік для цілей оподаткування тільки тих господарських операцій, які безпосередньо пов`язані з виникненням права на податковий кредит або бюджетне відшкодування, якщо для даного виду діяльності також потрібне здійснення і облік інших господарських операцій, здійснення операцій з товарно-матеріальними цінностями, які не вироблялися або не могли бути вироблені в обсязі, зазначеному платником податку в документах обліку.

Вказана позиція суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній постановах від 31.03.2020 у справі №820/7521/15, від 18.09.2020 у справі №816/2211/18, від 28.04.2021 у справі №160/1283/19.

Перевіркою встановлено, що за рахунок невірного перенесення суми від`ємного значення в рядок 16 Декларацій з податку на додану вартість (з врахуванням уточнюючих розрахунків) з податку на додану вартість та проведення операцій без реального настання правових наслідків, проведення лише операцій з оформлення документів реального руху товарів (робіт, послуг) ТОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» безпідставно включено до складу податкового кредиту суму ПДВ з нібито придбаних (ПММ та бланки дозволи на дизельне пальне), робіт (роботи земляні) послуг (виконання проектно-кошторисної документації) по взаєморозрахунках з ТОВ «АДАН-БІЗНЕС», ТОВ «ЛЕОЕНЕРДЖІ», ТОВ «ЕКО ТРЕЙД-ВРОЖАЙ», ТОВ «СПЕЦТЕХ ІНВЕСТ» ТОВ «СМАРТ ОІЙ ГРУП» ТОВ «МАНГО ГРУП» в результаті чого занижено податок на додану вартість в період, що перевіряється на загальну суму 5 199 264 грн., в тому числі по періодах: за листопад 2019 року в сумі 85 588 грн, за січень 2020 року в сумі 32 961 грн, за березень 2020 року в сумі 36 256 грн., листопад 2019 року в сумі 85 588 грн, за січень 2020 року в сумі 32 961, грн, за березень 2020 року в сумі 36256 грн, за квітень 2020 року в суі 29 997 грн., за липень 2020 року в суі 133 117 грн, за серпень 2020 року в сумі 244 844 грн, за вересень 2020 року в сумі 236 709 грн, за жовтень 2020 року в сумі 53 628 грн., за листопад 2020 року в сумі 162 096 грн., за грудень 2020 року в сумі 298 201 грн, за січень 2021 року в сумі 173 965 грн, за лютий 2021 року в сумі 162 096 грн, за грудень 2020 року в сумі 10 896 грн, за травень 2021 року в сумі 29 470 грн., за червень 2021 року в сумі 100 593 грн, за квітень 2021 року в сумі 10 896 грн, за травень 2021 року в сумі 29 470, за червень 2021 року в сумі 45 718 грн, за листопад 2021 року в сумі 82 468 грн, за червень 2022 року в сумі 167 781 грн, за липень 2022 року в сумі 479 651 грн, за серпень 2022 року в сумі 738 375, за вересень 2022 року в сумі 498 17 грн, за жовтень 2022 року в сумі 413 651 грн, за листопад 2022 року 175 942 грн, за грудень 2022 року в сумі 612 209 грн, за січень 2023 року в сумі 293 108 грн, за лютий 2023 року в сумі 6 471 грн.

В зв`язку з цим згідно з підпунктом 2 пункту 54.3 статі 54 пунктом 58.1 статі 58 п. 123.2 ст. 123 ПК України занижена суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість на суму на суму 6 499 080 грн, 00 копійок, за податковими зобов`язанням на суму 5 199 264 грн, за штрафними санкціями на суму 1 299 816 грн.

Щодо господарських операцій між позивачем та ТОВ «ЕКО ТРЕЙД-ВРОЖАЙ» судом встановлено наступне.

ТзОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» (Замовник) укладено з ТзОВ «Еко Трейд-Врожай» (42943708) (Виконавець) договір про надання послуг від 02.02.2020 року № 4305/02/02, місце укладання - м. Кропивницький. ТзОВ «Еко Трейд-Врожай» виписано (оформлено) на адресу ТзОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» акт надання послуг від 26.02.2020 №335 (земляні роботи) на суму 100 000, 00 грн.

Відповідач стверджує, що в наданому акті наданих послуг не деталізовано та не конкретизовано, які саме земляні роботи надавалися ТзОВ «Еко Трейд-Врожай» (не ідентифіковано перелік послуг (робіт), їх зміст, вартість; не зазначено кількість годин, днів витрачених при наданні даних послуг, трудових ресурсів залучених до даних робіт, за якою адресою проводилися земляні роботи, використані матеріали та механізми під час проведення земляних робіт), не надано документального підтвердження обґрунтування економічної та ділової доцільності придбання земляних робіт, обґрунтування їх вартості, як не надано і підтвердження використання отриманих послуг в безпосередній господарській діяльності підприємства.

Представник позивача в судовому засіданні пояснила, що доцільність придбання земляних робіт, полягала в тому, що ТОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» для можливості ведення господарської діяльності орендує земельні ділянки, де розміщує резервуар для зберігання пального та паливно-роздавальну колонку, через які ведеться господарська діяльність з роздрібної торгівлі пальним, і земляні роботи придбавались позивачем для можливості розрівняння земельної ділянки та встановлення на ній необхідного обладнання. Представником позивача долучено до матеріалів справи документи, які, на думку, позивача, підтверджують змогу позивача вести господарську діяльність з роздрібної торгівлі пальним, а саме:

- Ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 13250314201900368, адреса місця торгівлі: Україна, Львівська область, Пустомитівський р-н, с. Зимна Вода, вул. Яворівська, 2Г. Відповідно до інформації, яка зазначена в довідці про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, за уніфікованим номером акцизного складу 1012648, акцизний склад обладнаний резервуаром тип РГС, серійний номер 15, ємністю 20 м.куб., рівнеміром ПМП -201, серійний номер 2226, та паливно роздавальною колонкою /витратоміром NOVA КЕД 1101.21SВіі серійний номер 1325. Згідно договору оренди технологічного майданчика від 01.10.2019 року, та Акта приймання-передачі об`єкта оренди від 01.10.2019 року, позивач приймає в платне користування технологічний майданчик площею, 150 м.кв. за адресою: Україна, Львівська область, Пустомитівський р-н, с. Зимна Вода, вул. Яворівська, 2Г; Ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 13050314201900380, адреса місця торгівлі: Україна, Львівська область, Франківський р-н, м. Львів, вул. Княгині Ольги, 95, №14. Відповідно до інформації, яка зазначена в довідці про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, за уніфікованим номером акцизного складу 1013024, акцизний склад обладнаний резервуаром тип АБП-8в кількості 2 шт., серійний номер 01, ємністю 8 м.куб., рівнеміром ПМП -201, серійний номер 21603. Згідно договору оренди технологічного майданчика від 01.10.2019 року, та Акта приймання-передачі об`єкта оренди від 01.10.2019 року, позивач приймає в платне користування технологічний майданчик площею, 150 м.кв. за адресою: м. Львів, вул. Княгині Ольги, 95; Ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 13250314201900368 термін діп з 27.11.2019 до 26.07.2024; місце роздрібної торгівлі - Львівська область, Пустомитівський р-н, с. Зимна Вода, вул. Яворівська,2Г. Довідку про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, уніфікований номер акцизного складу 1012647. Усе вище перелічене обладнання пройшло сертифікацію та повірку, що підтверджується свідоцтвом та сертифікатами. Головним управління Держпраці у Львівській області видано дозвіл №090119.46 на експлуатацію обладнання призначеного для експлуатації в вогненебезпечному середовищі; Дозвіл № 0900.19.46 на виконання робіт в вибухонебезпечних зонах. .Також в Акті перевірки зазначено, що в трудових відносинах з позивачем перебуває понад 16 осіб. На думку позивача, наявність обладнання та необхідних дозволів та ліцензій наявність

Судом критично оцінюється аргументи відповідача про те, що ТзОВ «Еко Трейд-Врожай» є фігурантом кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42022000000001384 від 11.10.2022 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.28; ч.3 ст.212 КК України, що могло вплинути на недійсність господарської операції, оскільки, належними доказами можуть бути лише встановлені вироком суду обставини, у тому числі щодо причетності або обізнаності позивача у цьому. Доказів, які б свідчили про наявність такого, що набрав законної сили вироку суду відносно позивача та/або контрагента, який би набрав законної сили, під час розгляду справи, контролюючим органом не надано.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 07.07.2022 по справі №160/3364/19 висловила правову позицію, відповідно до якої вирок щодо посадової особи контрагента за статтею 205 КК України, а також ухвала про звільнення особи від кримінальної відповідальності за цією статтею КК України у зв`язку із закінченням строків давності не можуть створювати преюдицію для адміністративного суду, якщо тільки суд кримінальної юрисдикції не встановив конкретні обставини щодо дій чи бездіяльності позивача. Такі вирок чи ухвала суду за результатами розгляду кримінального провадження мають оцінюватися адміністративним судом разом з наданими первинними документами та обставинами щодо наявності первинних документів, правильності їх оформлення, можливості виконання (здійснення) спірних господарських операцій, їх зв`язку з господарською діяльністю позивача та можливого використання придбаного товару (робіт, послуг) у подальшій діяльності.

Щодо господарських операцій між позивачем та ТОВ «Спецтех Інвест» встановлено наступне. ТзОВ «Спецтех Інвест» (40568959) виписано (оформлено) на адресу ТзОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» податкові накладні (перелічені на ст.21 Акту перевірки). ТзОВ «Спецтех Інвест» виписано (оформлено) на адресу ТзОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» видаткові накладні (перелічені на ст.21-22 Акту перевірки). В наданих до перевірки видаткових накладних на придбання ТМЦ у ТзОВ «Спецтех Інвест» зазначено: договір: № 02/12/1 ДВПВ від 02/12/2019; відвантажив: відсутні П.І.Б., посада відповідальної особи вантажовідправника (відвантажив) отримав: відсутні П.І.Б., посада відповідальної особи вантажоодержувача (отримав). Проте, ТзОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» до перевірки не представлено договір № 02/12/1 ДВПВ від 02/12/2019. Також, ТзОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» до перевірки представлено акти прийому-передачі бланків- дозволів на дизельне пальне, складені (оформлені) ТзОВ «Спецтех Інвест» (перелічено на ст.22 Акту перевірки) В наданих до перевірки актах прийому-передачі бланків-дозволів на дизельне пальне у ТзОВ «Спецтех Інвест» не вказано дати та номера акта прийому-передачі, місце складання, відсутні П.І.Б. та посада відповідальної особи Покупця, відсутні П.І.Б. та посада відповідальної особи Постачальника. В даних видаткових накладних та актах прийому-передачі відсутні будь-які відомості хто і коли отримував товар зі сторони ТзОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» (відсутні П.І.Б., посада відповідальної особи одержувача (прийняв) та підписано особами, які не ідентифіковано (не зазначено прізвище, ім`я по батькові, чи ініціалів) та відсутні будь- які відомості хто і коли передавав товар зі сторони ТзОВ «Спецтех Інвест» (відсутні П.І.Б., посада відповідальної особи відправника (відвантажив) та підписано особами, які не ідентифіковано (не зазначено прізвище, ім`я по батькові, чи ініціалів). Тобто, дані видаткові накладні та акти прийому-передачі не місять даних, що дають змогу ідентифікувати осіб, які брали участь у здійсненні господарської операції. Документів на транспортування бланків-дозволів на дизельне пальне до перевірки не надано. В ході проведення перевірки досліджено ланцюг постачання Бланків-дозволів на дизельне пальне, реалізованого ТзОВ «Спецтех Інвест» на адресу ТОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД», та встановлено відсутність реального (законного) джерела походження ідентифікованого товару (відсутність дійсного формування цього активу), що унеможливлює його рух за ланцюгом всіх платників податків, які брали участь у здійсненні взаємопов`язаних нереальних господарських операцій. Встановлено, що ТзОВ «Спецтех Інвест» не є імпортером та виробником реалізованих товарів (Бланки дозволу на дизельне пальне), а відсутність реального (законного) джерела походження ідентифікованого товару (відсутність дійсного формування цього активу) унеможливлює його рух за ланцюгом всіх платників податків, які брали участь у здійсненні взаємопов`язаних нереальних господарських операцій, зокрема і до ТОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД». На думку Відповідача, відсутність у ТзОВ «Спецтех Інвест» умов щодо введення в обіг даних товарів, зокрема відсутність матеріально-технічної і технологічної можливості придбання відповідних обсягів товару (його фізичного руху) в обмежені проміжки часу, відсутність трудових ресурсів, які фізично необхідні при здійснення задекларованих операцій. Такі висновки контролюючого органу, на думку суду, є безпідставними, оскільки не підтвердження операцій за ланцюгом постачання, так само як і податкова інформація про інші порушення податкової дисципліни, допущені контрагентом платника податків або третіми особами у відносинах з контрагентом, не є свідченням нереальності господарських операцій, за умови їх підтвердження належними і допустимими первинними документами, як підставами формування бухгалтерського обліку. Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постановах від 12.04.2019 року у справі № 826/6245/18 та від 20.08.2020 у справі №380/10381/20. Також норми податкового законодавства не визначають певний обсяг матеріальних та/чи трудових ресурсів у платника податків при здійсненні господарської діяльності як критерій правового статусу платника податків щодо отримання податкової преференції у формі податкового кредиту чи наміру платника податків отримати певний результат від здійснення господарської операції (підприємницької діяльності). Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 03 серпня 2021 раку по справі №826/5762/15.

Щодо господарських взаємовідносин позивача з ТОВ «СМАРТ ОЙЛ ГРУП» за період з 18.08.2020 по 30.09.2023 року на загальну суму 8 013 253,08 в т.ч. ПДВ 1 315 434,43 грн., наслідок чого, на думку відповідача, позивачем безпідставно включено до складу податкового кредиту податок на додану вартість за період січень 2020-вересень 2023 року, а вартість отриманих ТМЦ (дизельне пальне) від ТзОВ «Смарт Ойл Груп» включено до складу собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) всього в сумі 6 577 172,15 грн та ТОВ «АДАН БІЗНЕС» за період з 10.06.2019 по 30.09.2023 року, внаслідок чого позивачем безпідставно сформовано податковий кредит з ПДВ у сумі 3 442 756,60 грн, а вартість отриманих ТМЦ (дизельне пальне) від ТОВ «Адан Бізнес» включено до складу собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) всього в сумі 49 182 236,60 грн. суд зазначає наступне.

ТзОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» (Покупець) укладено з ТзОВ «Смарт Ойл Груп» (42698222) (Постачальник) договір купівлі-продажу від 18.08.2020 року № 18/08/2020- 80Д, місце укладання - м. Львів. На виконання умов даного Договору ТзОВ «Смарт Ойл Груп» реалізовано на адресу ТзОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» паливо дизельне, згідно з податковими накладними (перелічено на ст.25-26 Акту перевірки). Також, ТзОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» представлено товарно-транспортні накладні Документ сформований в системі «Електронний суд» 19.03.2024 20 виписані до видаткових накладних (перелічено на ст.29-40 Акту перевірки). Розрахунки між ТОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» та ТОВ «Смарт Ойл Груп» проводились в безготівковій формі, станом на 30.09.2023 року згідно з даними бухгалтерського рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» дебіторська/кредиторська заборгованість ТОВ «Оскар ОІл-Груп» перед ТОВ «Смарт Ойл Груп» відсутня, що свідчить про реальні зміни майнового стану в кожного з сторін договору.

ТзОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» (Покупець) укладено з ТзОВ «Адан Бізнес» (40172507) (Постачальник) договір купівлі-продажу від 17.10.2019 року № 17/10-19-2С, місце укладання - м. Київ. На виконання умов вищевказаного Договору ТзОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» відображено в обліку отримання товару-ПММ від ТзОВ «Адан Бізнес» згідно з первинних документів (видаткові накладні, ТТН) (детально описано на ст. 43-65 Акту перевірки. До перевірки підприємством представлено товарно-транспортні накладні на перевезення нафтопродуктів (дизпалива). Розрахунки між ТОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» та ТОВ «АДАН БІЗНЕС» за період 02.02.2020 по 30.09.2023 року проводились в безготівковій формі проводились в безготівковій формі, станом на 30.09.2023 року згідно з даними бухгалтерського рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» дебіторська/кредиторська заборгованість ТОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» перед ТОВ «Адан бізнес Груп» відсутня. Представником позивача в судовому засіданні надано пояснення, що у вищевказаних контрагентів придбавалось паливо дизельне ДП-Л-Євро5 ВО, яке в момент поставки було оприбутковане позивачем, внесене в фіскальну пам`ять РРО, про інформація про номенклатуру а також розмір кожної поставленої партії пального внесена до змінного звіту обліку нафтопродуктів за формою-17 -НП, про кожну поставку повідомлено контролюючий орган в передбачений чинний законодавством спосіб. В майбутньому оприбутковане пальне реалізовувалось покупцям позивача через пункти роздрібної торгівлі АЗС, на які видані в установленому законом порядку ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, що підтверджується даними бухгалтерського рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» за період 18.08.2020-10.02.2021 року та період з 15.06.2022 по 06.01.2023 року. Про зміну майнового статусу підприємства та підтвердженням, того, що платник має намір одержати економічний ефект у результаті підприємницької діяльності, є той факт, що Товар, а саме пальне, отримане платником в результаті укладення договору, оприбутковане платником та в подальшому реалізоване контрагентам за укладеними договорами чи кінцевим споживачам. Про вказане свідчить реєстрація акцизних накладних, подання щоденного звіт про залишки пального. Про зміну майнового стану платника свідчить і факт наявності на його акцизних складах пального, отримано згідно договору на підставі первинних документів, а також довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/вiдпуску) та залишків пального на акцизному складі пального з квитанціями про відправлення до ДПС, які щоденно подаються товариством до органів ДПС, в яких відображається вся кількість отриманого пального), які були надані податковому органу при перевірці. Також зазначає, що відповідно до Технічних вимог до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для автозаправних станцій, затверджених протокольним рішенням Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом від 27.06.2002 № 13 реєстратор розрахункових операцій, який використовується на АЗС, виконує крім інших, також функцію обліку нафтопродуктів, що реалізуються на такій АЗС.

Єдиний порядок організації та виконання робіт, пов`язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком нафтопродуктів (усіх типів, марок і видів (залежно від масової частки сірки) визначений Інструкцією № 281.

Вимоги цієї Інструкції є обов`язковими для всіх суб`єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України (далі - підприємства).

За підпунктом 10.2.1 пункту 10.2 Інструкції № 281 приймання нафтопродуктів, що надійшли автомобільним транспортом від постачальників, здійснюється працівниками автозаправної станції за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки) за даними товарно-транспортних накладних у разі наявності паспорта якості та копії сертифіката відповідності. Приймання нафтопродуктів здійснюється відповідно до вимог робочої інструкції оператора АЗС та інструкції з охорони праці, які повинні бути затверджені керівником підприємства, якому належить АЗС.

На підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою № 13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою № 17-НП (додаток 14) (підпункт 10.2.10 пункту 10.2 Інструкції № 281).

Згідно з підпунктом 10.3.1.1 пункту 10.3 Інструкції № 281 розрахунки під час відпуску нафтопродукту власникам автотранспорту за готівку здійснюються на АЗС з використанням РРО, які відповідають технічним вимогам до їх застосування та внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій згідно з Положенням про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 № 1315.

Відповідно до підпункту 10.3.1.3 пункту 10.3 Інструкції №281 облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою № 17-НП.

Підпунктом 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України (далі ПКУ) визначено, що платники податку розпорядники акцизних складів зобов`язані зареєструвати усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі (далі Реєстр). Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу. Порядок ведення Реєстру, передачі облікових даних з них електронними засобами зв`язку до контролюючих органів затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2017 року № 891 (далі Порядок № 891). Відповідно до п. 15 Порядку № 891 реєстрацією у Реєстрі є прийняття надісланих розпорядником акцизного складу електронних документів для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену в підпунктах 1 - 4 і 6 пункту 5 Порядку № 891. Для розпорядників акцизних складів, на яких провадиться діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову підакцизну продукцію (пальне), реєстрацією є прийняття надісланих розпорядником акцизного складу електронних документів для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену в підпунктах 1-4 і 6 пункту 5 Порядку № 891. Формат даних та структура Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі затверджені наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2018 № 944 зі змінами та доповненнями (далі Формат даних). Відповідно до п. 1 розд. ІІ Формату даних, Реєстр складається із записів з посиланням на електронні документи, які подаються у вигляді таких форм як, зокрема, Довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (далі Довідка 1). Довідки подаються окремо щодо кожного акцизного складу

Відповідно до приписів податкового кодексу, розпорядники акцизних складів зобов`язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° C.

Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

Форму довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального (далі Довідка) затверджено наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2018 № 944 зі змінами та доповненнями.

позивачем, в процесі господарської діяльності з роздрібної торгівлі пальним, дотримано вимоги, вищенаведених положень законодавства, що регулюють діяльність торгівців пального, на підприємстві, на кожній точці торгівлі ведеться журнал журналу обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою № 13-НП, щодня підприємство надсилає в контролюючий орган дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального щодо кожного акцизного складі пального, зареєстрованого платником. Саме такі довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального за оскаржуваний період позивачем долучено до матеріалів справи. Суд не погоджується з висновком Відповідача, що позивачем до перевірки не надано: CMR, які підтверджують місце та факт отримання дизельного палива за межами митної території України водіями для перевезення в пункти розвантаження ТзОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД»; Сертифікат походження дизпалива та паспорт якості з зазначенням істотних характеристик дизпалива (відсутнє маркування ПММ в товаросупровідних документах), -Акти приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю та відсутністю умови щодо введення в обіг даних товарів, зокрема відсутні матеріально-технічні і технологічні можливості придбання, зберігання відповідних обсягів товару (його фізичного руху) в обмежені проміжки часу, відсутність трудових ресурсів, які фізично необхідні при здійснення задекларованих операцій. Відповідачем не наведено обставин та доказів, які б свідчили про штучний характер господарських операцій, невідповідність господарських операцій цілям та завданням статутної діяльності позивача, збитковості здійснених операцій, або інших обставин, які б окремо або в сукупності могли б свідчити про фіктивність вчинених операцій, а також про те, що вчинення зазначених операцій не було обумовлено розумними економічними причинами (цілями ділового характеру), а дії позивача та його контрагентів були спрямовані на отримання необґрунтованої податкової вигоди. Разом з тим, судом встановлено рух активів (товару) по ланцюгу від постачальника до покупця, встановлено зв`язок між фактом придбання товару і господарською діяльністю позивача. Крім того, згідно з практикою Верховного Суду зі спорів щодо оскарження рішень податкових органів з оцінки питань щодо відсутності у контрагентів позивача матеріальних та трудових ресурсів, наявності або відсутності окремих документів, а також недоліки в їх оформленні, відсутності ТТН, порушення податкової дисципліни по ланцюгу постачання, які не можуть бути безумовною підставою для висновку про нереальність господарських операцій та для позбавлення суб`єкта господарювання податкового кредиту. Так, висновком Верховного Суду, викладеному у постановах по справам №826/7704/16 від 19.06.2018, №2а/1770/3360/12 від 30.01.2018 критична оцінка надана посиланню контролюючих органів на відсутність у контрагентів позивача власних чи орендованих основних фондів, кваліфікованих фахівців для здійснення діяльності, оскільки сама по собі наявність або відсутність у контрагентів основних фондів, певної кількості персоналу, не можуть являтися вичерпними ознаками неправомірності вчиненої господарської операції, якщо з інших даних вбачається фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов`язаннях платника податків, у зв`язку з його господарською діяльністю. Укладення договору не є єдиним способом залучення фізичних осіб до вчинення необхідних дій в процесі виконання поставки; податкове законодавство не ставить право платника на податковий кредит в залежності від того, за рахунок яких ресурсів (власних або залучених) здійснюється поставка товарів (робіт, послуг) постачальником. При цьому залучення працівників є можливим за договорами цивільно-правового характеру, аутсорсингу та аутстафінгу (оренда персоналу). Крім того, суд зазначає, що наявність недоліків у оформленні товарно-транспортних накладних чи відчутність таких документів не може бути самостійним доказом безтоварності господарських операцій проведених з контрагентами, натомість, факт передання товару позивачу та, відповідно, набуття права власності на нього, підтверджується належно оформленими видатковими накладними, які наявні в матеріалах справи. Посилання скаржника на податкову інформацію, що наявна в інформаційно-аналітичних базах відносно контрагента суб`єкта господарювання, а також податкову інформацію надану іншими контролюючими органами, оскільки остання носить виключно інформативний характер та не є належним доказом в розумінні процесуального Закону. Згідно з правовою позицією викладеною Верховним Судом у постановах від 26.06.2018 у справі №К/9901/27855/18, від 19.06.2018 у справі №К/9901/3749/18, від 27.03.2018 у справі № 816/809/17, про те, що: збирання податкової інформації є етапом контрольно-перевірочної роботи та не передбачає здійснення контролюючим органом оцінки дотримання платником вимог податкового законодавства та аналізу змісту та характеру правовідносин, що стали підставою для формування даних податкового обліку платника, оскільки питання правильності відображення платником в обліку проведених господарських операцій досліджуються контролюючим органом при проведенні податкової перевірки платника з дослідженням фінансово-господарських документів, пов`язаних з нарахуванням і сплатою податку. Записи у інформаційних базах контролюючого органу до первинних або інших документів, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку платника податків, не відносяться, відповідно, сама по собі така інформація не є належним доказом по справі. Таким чином, колегія суддів зауважує, що інформація про контрагентів позивача з автоматизованих інформаційних систем органів ДФС може бути підставою для висновків щодо реальності господарських операцій лише в сукупності з іншими доказами, що підтверджують неможливість конкретного контрагента приймати участь у здійсненні конкретної господарської операції, що в даному випадку відсутнє. Чинним законодавством України не передбачається обов`язку платників податків одержувачів товарів вимагати від контрагентів-постачальників будь-яких відомостей щодо повноти сплати ними податків за окремою операцією придбання товарів, відомостей щодо третіх осіб (постачальників у ланцюгу), перевіряти додержання чи порушення ними законодавчих приписів, а також наявність у цих контрагентів умов для належного здійснення господарської діяльності, оскільки податкове законодавство не ставить в залежність податковий облік певного платника податків від інших осіб, від фактичної сплати контрагентом податку до бюджету, а також від господарських та виробничих можливостей контрагента. Також норми ПК України не ставлять у залежність право платника податків на податковий кредит від виконання податкового обов`язку іншими платниками - постачальниками товарів (послуг).

Не подано Головним управлінням ДПС у Львівській області і належних доказів на підтвердження недобросовісності ТОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» як платника податку, не наведено будь-яких доводів щодо здійснення ТОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» розглядуваних операцій за відсутності розумних економічних причин (ділової мети) та наміру одержати економічний ефект тощо. На момент здійснення спірних поставок ТОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» та його контрагенти були належним чином зареєстровані як юридичні особи та платники податку на додану вартість, установчі документи недійсними в судовому поряду не визнавались. Щодо твердження відповідача, що підприємством не представлено до перевірки серифікати якості на пальне, Суд зазначає, що ненадання позивачем до перевірки паспортів якості, сертифікатів походження придбаної продукції не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов`язаннях платника у з зв`язку з його господарською діяльністю мали місце, відтак не є самостійною підставою для висновку про нереальність господарських операцій. Крім цього, сертифікати відповідності (якості) на товар не є документами бухгалтерського чи податкового обліку, а є лише документом, що посвідчує якість товару, а не факт проведення господарської операції. Тому, відсутність таких сертифікатів не може підтверджувати відсутність господарської операції.

Тобто, самі по собі паспорти/сертифікати якості/відповідності не є первинними документами в розумінні Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та ПК України, не приймають участі у формування даних бухгалтерського та податкового обліку, а відтак не можуть слугувати підставами для висновків щодо реальності господарських операцій.

Верховний Суд у постановах від 17.10.2018 у справі № 802/364/16-а, від 16.10.2018 у справі № 804/9952/15 зазначив, що сертифікати відповідності (якості продукції) не належить до документів, на підставі яких формується бухгалтерський і податковий облік та не містить відомостей про господарську операцію, ненадання позивачем у спірних правовідносинах сертифікатів якості товару не є доказом наявності складу податкового правопорушення.

Таким чином, відсутність зазначених документів ніяким чином не може вплинути на реальність господарських операцій та правомірність формування податкового кредиту.

Отже, позивач має право на включення сум податку на додану вартість до складу податкового кредиту.

З урахуванням наведеного, суд робить висновок про наявність підстав для визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення від 25.01.2024 №3113/13-01-07-01 на суму штрафних (фінансових) санкцій 6 499 800,00 грн. та податкове повідомлення-рішення від 25.01.2024 №3109/13-01-07-01 на суму штрафних (фінансових) санкцій 23 0074, грн

Щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.01.2024 №3115/13-01-07-01 на суму штрафних (фінансових) санкцій 14 252 52,75 грн., суд зазначає наступне.

В Акті перевірки встановлено порушення пп.134.1.1 п.134.1 ст.134, п. 135.1 ст. 135 ПК України, в результаті чого підприємством занижено податок на прибуток всього у сумі всього у сумі 11 616 935 грн, у тому числі за 2019 рік в сумі 1 354 597 грн, за 2020 року в сумі 1 074 564 грн, за 2021 рік в сумі 123 832 грн, за 2022 рік в сумі 8 777 020 грн та за ІІІ квартали 2023 року - в сумі 286 922 грн (в тому числі за І квартал 2023 року в сумі 165 782 грн, ІІ квартал 2023 року в сумі 117 180 грн, за ІІІ квартал 2023 року на суму 3 960 грн.

Пунктом 102.1 ст. 102 ПК України передбачено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Для цілей цього підпункту до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.

Згідно затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.99 N 318 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати» (П(С)БО 16), витрати відображаються в бухгалтерському обліку одночасно зі зменшенням активів або збільшенням зобов`язань.

Витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов`язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.

Витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.

Витрати, які неможливо прямо пов`язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

Відповідно до пункту 185.1 статті 185 ПК України об`єктом оподаткування є операції платників податку з:

а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;

б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

в) ввезення товарів на митну територію України;

г) вивезення товарів за межі митної території України;

е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Датою виникнення податкових зобов`язань в розрізі приписів пункту 187.1 статті 187 ПК України з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

У свою чергу, у відповідності до пункту 188.1 статті 188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості (у разі здійснення контрольованих операцій - не нижче звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв`язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб`єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

За приписами пункту 138.1 статті 138 розділу III Податкового кодексу України витрати, що враховуються при обчисленні об`єкта оподаткування, складаються з витрат операційної діяльності, які визначаються згідно з пунктами 138.4, 138.6 - 138.9, підпунктами 138.10.2 - 138.10.4 пункту 138.10, пунктом 138.11 цієї статті; інших витрат, визначених згідно з пунктом 138.5, підпунктами 138.10.5, 138.10.6 пункту 138.10, пунктами 138.11, 138.12 цієї статті, пунктом 140.1 статті 140 і статтею 141 цього Кодексу, крім витрат, визначених у пунктах 138.3 цієї статті та у статті 139 цього Кодексу.

В акті перевірки податковий орган посилається на завищення позивачем собівартості реалізованої продукції на вартість отриманих ТМЦ (дизельне пальне) від ТОВ «Адан Бізнес» включено до складу собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) всього в сумі 49 182 236,60 грн, в тому числі за 2022 рік в сумі 48 261 223,50 грн та за I квартал 2023 року в сумі 921 013,60 грн, які відображені у фінансовій звітності за відповідний період; на вартість отриманих ТМЦ від ТОВ «СПЕЦТЕХ ІНВЕСТ`ТМЦ (бланки-дозвола на дизельне пальне), які включено до складу собівартості реалізованої продукції; на вартість отриманих ТМЦ (дизельне пальне) від ТОВ «СМАРТ ОЙЛ ГРУП» за період з 18.08.2020 по 30.09.2023 року , які включено до складу собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) всього в сумі 6 577 172,15 грн. Відповідач зазначає, що перевіркою не підтверджується реальність проведення господарських операцій позивача із наступними контрагентами. ТОВ «Еко Трейд-Врожай» за лютий 2020 на суму 100 000,0 грн. в т.ч. ПДВ на суму 20 000 грн., внаслідок чого вартість отриманих робіт від ТзОВ «Еко Трейд-Врожай» включено до складу витрат на збут всього в сумі 100 000,0 грн.

Господарським правовідносинам з контрагентами ТОВ «СМАРТ ОЙЛ ГРУП», ТОВ «Адан Бізнес», ТзОВ «Еко Трейд-Врожай», ТОВ «СПЕЦТЕХ ІНВЕСТ» Судом вже надавалась належна правова оцінка. Як зазначено судом дані господарські операції спрямовані на зміну майнового статусу підприємства та підтвердженням, того, що платник має намір одержати економічний ефект у результаті підприємницької діяльності.

Щодо висновків контролюючого органу щодо не підтверджується факт реалізації (передачі) товарів ТзОВ «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» до ТОВ «Агрологістика», ТОВ ТД «Агролінк», ТОВ «Транс-Гарант», ТОВ СУАП «Східно-Європейська подорож», ТОВ «МС Транс», ПП «ПАФ Виниківське» на загальну суму 6 709 859,94 грн., в т.ч. ПДВ 1 118 309,98 грн. та надання юридичних послуг ФОП ОСОБА_4 на підставі Договору про надання абонентських юридичних послуг від 29.07.2022 року № ОСК-01/02, на загальну вартість 1 173 000,0 грн. отриманих послуг від ФОП ОСОБА_4 які включено до складу адміністративних Суд зазначає наступне.

Згідно затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.99 N 318 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати» (П(С)БО 16), собівартість реалізованих товарів визначається за Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 9 «Запаси» (п. 10).

Відповідно до п. 11, 14 П(С)БО 16 собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат. До виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) включаються: прямі матеріальні витрати; прямі витрати на оплату праці; інші прямі витрати; змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати.

До складу інших прямих витрат включаються всі інші виробничі витрати, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об`єкта витрат.

В якості підстав для визнання протиправним визначення собівартості реалізованої продукції контролюючий орган посилався на відсутність в актах виконаних робіт ФОП ОСОБА_4 наданих замовникам кількісних та вартісних показників не деталізовано та не конкретизовано, які саме юридичні абонентські комплексні супроводження надавалися ФОП ОСОБА_4 (не ідентифіковано перелік послуг, їх зміст, вартість; не зазначено кількість годин, днів витрачених при наданні юридичних послуг, назви суб`єктів господарювання із якими велось погодження та укладення договорів)

Суд звертає увагу на те, що згідно пункту 138.4 статті 138 Податкового кодексу України витрати, що формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, крім нерозподільних постійних загальновиробничих витрат, які включаються до складу собівартості реалізованої продукції в періоді їх виникнення, визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг.

За правилами податкового обліку доходи від продажу товарів у платника податку виникають за датою переходу покупцеві права власності, а при наданні послуг чи виконанні робіт - за датою підписання акта або іншого документа, оформленого відповідно до вимог чинного законодавства, який підтверджує виконання робіт або надання послуг (п. 137.1 ст.137 Податкового кодексу України).

Проведення господарських операцій суб`єкта господарювання, за змістом статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підтверджується первинними документами, на підставі яких ведеться бухгалтерський облік. Згідно частини 2 статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» на даних бухгалтерського обліку базується фінансова, податкова, статистична та інша звітність. Таким чином первинні документи по відображенню господарчих операцій є основою для податкового обліку.

Отже, правові наслідки у вигляді виникнення права платника податку на врахування понесених витрат у податковому обліку, наступають лише у разі реального (фактичного) вчинення господарських операцій з придбання товарів/робіт/послуг з метою їх використання в своїй господарській діяльності, що пов`язані з рухом активів, зміною зобов`язань чи власного капіталу платника, та відповідають економічному змісту, відображеному в укладених платником податку договорах, що має підтверджуватись належним чином оформленими первинними документами, що містять достовірні відомості про обсяг та зміст господарської операції.

Ступінь деталізації опису господарської операції у первинному документі законодавством не встановлена. При цьому, виходячи зі специфіки послуги як предмета господарської операції, акт наданих послуг з зазначенням фактично поставленої послуги за напрямом, вказаним в договорах, є достатнім доказом, що підтверджує факт виконання такої господарської операції. Відсутність максимальної деталізації виду наданих послуг не перешкоджає прийняттю цих документів до обліку та не є свідченням відсутності виконаних господарських операцій.

З огляду на вищевикладене суд вважає, що податкове повідомлення-рішення від 25.01.2024 №3115/13-01-07-01 на суму штрафних (фінансових) санкцій 14 252 52,75 грн. є протиправним.

Щодо вимоги про визнання протиправним та скасування Рішення про застосування фінансових санкцій від 25.01.2024 року № 3190\13-01-09-02 на суму штрафу в розмірі 12 645 918 (дванадцять мільйонів шістсот сорок п`ять тисяч дев`ятсот вісімнадцять) грн. 10 коп. суд робить наступні висновки.

Проведеною податковим органом перевіркою встановлено порушення позивачем ч.ч. 39,54 ст. 15 Закону № 481/95-BP, а саме: роздрібна торгівля пальним через електронний контрольно-касовий апарат не зазначений у ліцензії.

Опис та зміст вищеописаних порушень, викладено в Акті документальної планової виїзної перевірки № 35148/13-01-07-03/43053218.

Перевіркою встановлено, факт роздрібної торгівлі пальним через електронний контрольно-касовий апарат, не зазначений у ліцензіях на право роздрібної торгівлі пальним, а саме:

в період з 02.02.2023 року по 19.02.2023 року за місцем торгівлі: Львівська область, Яворівський p-n, с. Наконечне Перше, вул. Яворівська, 11, ТзОВ «OCKAP ОІЛ-ТРЕЙД» через реєстратор розрахункових операцій: фіскальний номер 3001039812, дата реєстраційного посвідчення 01.02.2023, назва моделі ND-74, заводський номер НОМЕР_1 на суму 3 703 627,30 грн.;

в період з 26.12.2022 року по 19.01.2023 за місцем торгівлі: Львівська область, Пустомитівський р-н, с. Зимна Вода, вул. Яворівська, 2Г, ТзОВ «OCKAP ОІЛ-ТРЕЙД» через реєстратор розрахункових операцій: фіскальний номер 3000747664, дата реєстраційного посвідчення 13.11.2019, назва моделі ND-787, заводський номер НОМЕР_2 на суму 1 458 996,58 грн.;

в період з 26.10.2022 року по 24.11.2022 року за місцем торгівлі: Львівська область, Франківський р-н, м. Львів, вул. Княгині Ольги, буд.95, ТзОВ «OCKAP ОІЛ-ТРЕЙД» через реєстратор розрахункових операцій: фіскальний номер 3001024610, дата реєстраційного посвідчення 26.10.2022, назва моделі ND-74, заводський номер НД04001606 на суму 1 160 335,17 грн. чим порушено чим порушено вимоги ст. 15 України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 року № 481 (далі - Закон № 481/95-ВР).

Оскаржуване розпорядження прийняте на підставі ч. 39 статті 15 ЗУ № 481/95BP. Відповідно, до ст. 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 48l/95BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» із змінами та доповненнями, а саме: встановлення факту здійснення роздрібної торгівлі через реєстратори розрахункових операцій (книги обліку розрахункових операцій), не зазначені в ліцензії.

Згідно частини 37 статті 15 Закону № 481: «Встановлення факту здійснення роздрібної торгівлі через реєстратори розрахункових операцій (книги обліку розрахункових операцій), не зазначені в ліцензії».

Згідно частини 39 статті 15 Закону № 481: «Порушення термінів звернення до органу ліцензування щодо зміни відомостей, зазначених у виданій суб`єкту господарювання (у тому числі іноземному суб`єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензії».

Податковий орган застосував штрафну санкцію в розмірі 200 відсотків вартості реалізованої продукції через РРО не зазначені в ліцензії (абзац 11 частини 2 статті 17 Закону №481).

Позивачем не заперечується, що ним використовувалися реєстратори розрахункових операцій з вищевказаними фіскальними номерами в зазначений період, однак, позивач вважає, що Законом №481/95-ВР не встановлено окремих вимог до заяви та пакету документів, які подаються для внесення змін щодо реєстратора розрахункових операцій, через який здійснюється реалізація пального, зазначених у додатку до ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, відповідно платник діяв по аналогії норми закону, що зобов`язує суб`єкта господарювання у місячний строк з дня внесення таких змін звернутися до органу, який видав ліцензію, з відповідною заявою про внесення змін до ліцензії. Також позивач зазначає, що, передбачений спеціальним законом місячний термін ним не пропущений, а наявність реєстраційного посвідчення №1737, дата реєстрації РРО - 01.02.2023 року за адресою торгівлі: Львівська область, Яворівський р-н, с. Накочене Перше, вул.Яворівська,11; наявність реєстраційного посвідчення №20770, дата реєстрації РРО -23.12.2022 року за адресою торгівлі: Львівська область, Пустомитівський район, с. Зимна Вода, вул. Яворівська, 2 Г; наявність реєстраційного посвідчення № 17007, дата реєстрації РРО - 26.10.2022 року за адресою торгівлі: Львівська область: Львівська область, м. Львів, Франківський р-н, вул. Кн. Ольги, буд 95, свідчить про те, що платник дотримувався вимог Порядку №547 щодо реєстрації РРО, що свідчить про відсутність його порушень щодо цього та немає доказів порушень при використанні цих РРО.

Відповідач вважає помилковим трактування того, що реєстрація РРО надає право для здійснення ліцензійної діяльності, адже, сам факт реєстрації РРО не є визначальним фактором для здійснення господарської діяльності, зазначеної в ліцензії, зокрема роздрібної торгівлі пальним.

Відповідно до матеріалів справи, за період діяльності Товариство з обмеженою відповідальністю «OCKAP ОІЛ-ТРЕЙД» звернулось з заявою до ГУ ДПС у Львівській області та отримало ряд ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним:

ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним №13330314201900370 термін дії з 29.11.2019 до 28.12.2024; місце роздрібної торгівлі - Львівська область, Яворівський р-н, с. Наконечне Перше; вул. Яворівська, 2Г;

ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним №13050314201900380 термін дії з 28.12.2019 до 27.11.2024; місце роздрібної торгівлі - Львівська область, Франківський р-н, м. Львів, вул. Княгині Ольги, буд.95;

ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним №13250314201900368 термін діп з 27.11.2019 до 26.07.2024; місце роздрібної торгівлі - Львівська область, Пустомитівський р-н, с. Зимна Вода, вул. Яворівська,2Г.

Перевіркою встановлено, що - ТОВ «OCKAP ОІЛ-ТРЕЙД» на підставі поданої заяви (вх. № 40826/10/П від 26.11.2019) ГУ ДПС у Львівській області, було видано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним - реєстраційний номер 13330314201900370 (термін дії з 29.11.2019 до 29.11.2024) за адресою місця торгівлі: Львівська область, Яворівський р-н, с. Наконечне Перше, вул. Яворівська, 11, та додаток до даної ліцензії з переліком реєстратора розрахункових операцій: фіскальний номер 3000748438, дата реєстраційного посвідчення 15.11.2019, назва моделі A3C POS Master, заводський номер НОМЕР_3 .

Згідно поданої заяви ТзОВ «OCKAP ОІЛ-ТРЕИД» на переоформлення ліцензії (вх.№ 5362/П від 16.02.2023) ГУ ДПС Львівській області 20.02.2023 року було переоформлено ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за реєстраційним номером 13330314201900370 та внесено зміни у додаток до ліцензії з переліком реєстратора розрахункових операцій: фіскальний номер 3001039812, дата реєстраційного посвідчення 01.02.2023, назва моделі ND-74, заводський номер НД04001602.

Перевіркою встановлено факт роздрібної торгівлі пальним через електронний контрольно- касовий апарат, не зазначений у ліцензії, а саме: в період з 02.02.2023 року по 19.02.2023 року за місцем торгівлі: Львівська область, Яворівський p-n, с. Наконечне Перше, вул. Яворівська, 11, ТзОВ «OCKAP ОІЛ-ТРЕЙД» здійснювало роздрібну торгівлю пальним через реєстратор розрахункових операцій: фіскальний номер 3001039812, дата реєстраційного посвідчення 01.02.2023, назва моделі ND-74, заводський номер НД04001602, при цьому зміни до ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 13330314201900370 внесено з 20.02.2023 року, чим порушено вимоги ст.15 Закону N 481/95-BP.

Виторг з реалізації пального згідно баз даних системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій (СОДР PPO) ДПС України за період з 02.02.2023 по 19.02.2023 становить 3 703 627,30 грн.

- ТОВ «OCKAP ОІЛ-ТРЕЙД» на підставі поданої заяви вx.№ 40828/10/П від 26.11.2019, ГУ ДПС у Львівській області було видано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним - реєстраційний номер 13250314201900368 (термін дії з 27.11.2019 до 27.11.2024) за адресою місця торгівлі: Львівська область, Пустомитівський р-н, с. Зимна Вода, вул. Яворівська, 2Г, та додаток до даної ліцензії з переліком реєстраторів розрахункових операцій: фіскальний номер 3000748437, дата реєстраційного посвідчення 15.11.2019, назва моделі A3C POS Master, заводський номер НОМЕР_4 .

Згідно поданої заяви ТзОВ «OCKAP ОІЛ-ТРЕЙД» на переоформлення ліцензії (вх. № 1821/AП від 18.01.2023), ГУ ДПС Львівській області 20.01.2023 року було переоформлено ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за реєстраційним номером 13250314201900368 та внесено зміни у додаток до ліцензії з переліком реєстратора розрахункових операцій: фіскальний номер 3000747664, дата реєстраційного посвідчення 13.11.2019, назва моделі ND-787, заводський номер НД05000711.

Перевіркою встановлено факт роздрібної торгівлі пальним через електронний контрольно- касовий апарат, не зазначений у ліцензії, а саме: в період з 26.12.2022 року по 19.01.2023 року за місцем торгівлі: Львівська область, Пустомитівський р-н, с. Зимна Вода, вул. Яворівська, 2Г, ТзОВ «OCKAP ОІЛ-ТРЕЙД» здійснювало роздрібну торгівлю пальним через реєстратор розрахункових операцій: фіскальний номер 3000747664, дата реєстраційного посвідчення 13.11.2019, назва моделі ND-787, заводський номер НД0500071l, при цьому зміни до ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за реєстраційним номером 13250314201900368 внесено 20.01.2023 року, чим порушено вимоги ст. 15 ЗУ №481/95-ВР.

Виторг з реалізації пального згідно баз даних системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій (СОДР PPO) ДПС України за період з 26.12.2022 по 19.01.2023 становить 1 458 996, 58 грн.

Згідно поданої заяви, ТзОВ «OCKAP ОІЛ-ТРЕЙД» на переоформлення ліцензії (вх. № 37452/AП від 25.11.2022), ГУ ДПС Львівській області 25.11.2022 року було переоформлено ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за реєстраційним номером 13050314201900380 та внесено зміни у додаток до ліцензії з переліком реєстратора розрахункових операцій: фіскальний номер 300110334610, дата реєстраційного посвідчення 26.10.2022, назва моделі ND-74, заводський номер НД04001606.

Перевіркою встановлено факт роздрібної торгівлі пальним через електронний контрольно- касовий апарат, не зазначений у ліцензії, а саме: в період з 26.10.2022 року по 24.11.2022 року за Місцем торгівлі: Львівська область, Франківський р-н, м. Львів, вул. Княгині Ольги, буд.95, ТзОВ «OCKAP ОІЛ-ТРЕЙД)) здійснювало роздрібну торгівлю пальним через реєстратор розрахункових операцій: фіскальний номер 3001024610, дата реєстраційного посвідчення 26.10.2022, назва моделі ND-74, заводський номер НД04001б0б, при цьому зміни до ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 13050314201900380 внесено 25.11.2022 року, чим порушено вимоги ст.15 Закону № 481/95-BP.

Виторг з реалізації пального згідно баз даних системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій (СОДР PPO) ДПС України за період з 26.10.2022 по 24.11.2022 становить 1 160 335,17 грн.

Відповідальність за дані порушення визначено частиною другою ст. 17 Закону № 481/95-BP.

Відповідно до ст. 17 Закону № 481/95BP, до суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення роздрібної торгівлі алкогольними напоями чи пальним через електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) не зазначений у ліцензії - 200 відсотків вартості реалізованої через такий контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) продукції, але не менше 10000 гривень.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).

Відповідно до підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до п. 75.1.2. статті 75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. За приписами п. 86.1 ст. 86 ПК України, Результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, або особами, уповноваженими на це у встановленому порядку, у строки, визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов`язаний його підписати.

Акт перевірки - документ, який складається у передбачених цим Кодексом випадках, підтверджує факт проведення перевірки та відображає її результати.

Акт перевірки не може розглядатися як заява або повідомлення про вчинення кримінального правопорушення щодо ухилення від сплати податків.

Довідка перевірки - документ, який складається у передбачених цим Кодексом випадках, підтверджує факт проведення перевірки та відображає її результати і є носієм доказової інформації про не встановлення фактів порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Строк складення акта (довідки) про результати перевірки не зараховується до строку проведення перевірки, встановленого цим Кодексом (з урахуванням його продовження).

У разі незгоди платника податків з висновками акта (довідки) такий платник зобов`язаний підписати такий акт (довідку) перевірки із запереченнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта (довідки) або окремо у строки, передбачені цим Кодексом.

Матеріали перевірки - це:

акт (довідка) перевірки з інформативними додатками, які є його невід`ємною частиною;

заперечення, надані платником податків до акта (довідки) перевірки (у разі їх наявності на час розгляду);

пояснення та їх документальне підтвердження, які надані платником податків відповідно до підпункту 16.1.15 пункту 16.1 статті 16 та відповідно до абзацу другого підпункту 17.1.6 пункту 17.1 статті 17 розділу I цього Кодексу.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені чинним на час виникнення спірних правовідносин Законом № 481/95-ВР.

Як слідує з визначення термінів, задекларованих у Законі № 481/95-ВР:

ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку;

виробництво пального - діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, в результаті якої отримується пальне або інші продукти переробки; зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик;

сировина - предмети праці та природні компоненти, які підлягають подальшій переробці; повний технологічний цикл виробництва - сукупність приміщень, технологічного та іншого обладнання, відповідних технологічних процесів, що забезпечують переробку сировини в продукцію, готову для реалізації кінцевому споживачу, а також лабораторій (власних або залучених на договірних засадах у випадках, передбачених цим Законом), акредитованих відповідно до законодавства;

місце виробництва пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для виробництва та/або зберігання пального на праві власності або користування;

місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування; зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик;

зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик;

оптова торгівля пальним - діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб`єктам господарювання (у тому числі іноземним суб`єктам господарювання, які діють через своє зареєстроване постійне представництво) роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам;

роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/авто газозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливо роздавальні колонки та/або оливо роздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в батонах для побутових потреб населення та інших споживачів;

єдиний державний реєстр суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним (Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального) - перелік суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які здійснюють діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.

Відповідно до частини 20 статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР (далі - № 481/95-ВР) (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Відповідно до частини 32 цієї статті у заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).

За приписами частин 33, 34, 36, 37, 39, 49 статті 15 Закону № 481/95-ВР суб`єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби.

У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним суб`єктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.

У разі зміни відомостей, зазначених у виданій суб`єкту господарювання ліцензії (за винятком змін, пов`язаних з реорганізацією суб`єкта господарювання та/або зміною типу акціонерного товариства), орган, який видав ліцензію, на підставі заяви суб`єкта господарювання протягом трьох робочих днів видає суб`єкту господарювання ліцензію, оформлену на новому бланку з урахуванням змін.

У відповідності до абзацу 10 частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР до суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі пальним через електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) не зазначений у ліцензії у розмірі 200 відсотків вартості реалізованої через такий контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) продукції.

Враховуючи викладене, роздрібна торгівля пальним здійснюється виключно через електронний контрольно-касовий апарат, тобто РРО (книгу обліку розрахункових операцій), зазначений у ліцензії. У протилежному випадку, для суб`єктів господарювання настають негативні наслідки фінансового характеру у вигляді накладення на них штрафу, встановленого статтею 17 Закону № 481/95-ВР.

В Акті перевірки чітко зафіксовано, що позивач за період з 02.02.2023 року по 19.02.2023 року за місцем торгівлі: АДРЕСА_1 ; в період з 26.12.2022 року по 19.01.2023 року за місцем торгівлі: АДРЕСА_2 ; в період з 26.10.2022 року по 24.11.2022 року за місцем торгівлі: АДРЕСА_3 використовував реєстратори розрахункових операцій, які зареєстровано в Державному реєстрі РРО та внесено до інформаційної системи ДПС відповідно до реєстраційних посвідчень з присвоєнням фіскального номера, але не зазначеного у ліцензіях. В свою чергу, зміни у додаток до ліцензії на роздрібну торгівлю пальним можуть бути внесені виключно на підставі відповідної заяви суб`єкта господарювання. Факт реєстрації нового РРО не зумовлює у податкового органу обов`язку автоматично вносити зміни у додаток до ліцензії на право здійснення торгівлі пальним щодо РРО, через яке здійснюється торгівля пальним. Відтак, на переконання суду твердження позивача про відсутність законодавчого регулювання внесення змін у додаток до ліцензії є необґрунтованим, оскільки додаток до ліцензії є її невід`ємною частиною. За правилами ст. 15 Закону 481/95-ВР видача нової ліцензії у зв`язку зі змінами відомостей, зазначених у виданій суб`єкту господарювання ліцензії, здійснюється за заявою суб`єкта господарювання, а не автоматично внаслідок реєстрації нового РРО. Враховуючи викладене, роздрібна торгівля пальним здійснюється виключно через електронний контрольно-касовий апарат, тобто РРО (книгу обліку розрахункових операцій), зазначений у ліцензії. У протилежному випадку, для суб`єктів господарювання настають негативні наслідки фінансового характеру у вигляді накладення на них штрафу, встановленого статтею 17 Закону № 481/95-ВР.

Суд вважає за необхідне зазначити, що у постанові від 17 лютого 2022 року у справі №520/13466/19 Верховний Суд, застосувавши наведені вище норми Закону за подібних обставин, прийшов до висновку, що роздрібна торгівля пальним здійснюється виключно через електронний контрольно-касовий апарат, тобто РРО (книгу обліку розрахункових операцій), зазначений у ліцензії. У протилежному випадку, для суб`єктів господарювання настають негативні наслідки фінансового характеру у вигляді накладення на них штрафу, встановленого статтею 17 Закону. Відповідно до вимог діючого законодавства здійснення діяльності з роздрібної торгівлі алкогольними напоями є правомірним виключно через РРО, зазначений у ліцензії, незалежно від статусу цього РРО.

Подібна правова позиція викладена також у постановах Верховного Суду від 20 листопада 2018 року у справі №2а-9358/11/1370, від 01 лютого 2021 року у справі №520/5562/19, від 12 жовтня 2023 року у справі № 600/3324/21.

Судом установлено, що позивач за період з 02.02.2023 року по 19.02.2023 року за місцем торгівлі: Львівська область, Яворівський p-n, с. Наконечне Перше, вул. Яворівська, 11, ТзОВ «OCKAP ОІЛ-ТРЕЙД» здійснювало роздрібну торгівлю пальним через реєстратор розрахункових операцій: фіскальний номер 3001039812, дата реєстраційного посвідчення 01.02.2023, назва моделі ND-74, заводський номер НОМЕР_1 ;

в період з 26.12.2022 року по 19.01.2023 за місцем торгівлі: Львівська область, Пустомитівський р-н, с. Зимна Вода, вул. Яворівська, 2Г, ТзОВ «OCKAP ОІЛ-ТРЕЙД» здійснювало роздрібну торгівлю пальним через реєстратор розрахункових операцій: фіскальний номер 3000747664, дата реєстраційного посвідчення 13.11.2019, назва моделі ND-787, заводський номер НОМЕР_2 ;

в період з 26.10.2022 року по 24.11.2022 року за місцем торгівлі: Львівська область, Франківський р-н, м. Львів, вул. Княгині Ольги, буд.95, ТзОВ «OCKAP ОІЛ-ТРЕЙД)) здійснювало роздрібну торгівлю пальним через реєстратор розрахункових операцій: фіскальний номер 3001024610, дата реєстраційного посвідчення 26.10.2022, назва моделі ND-74, заводський номер НД04001606

Це свідчить про використання позивачем реєстраторів розрахункових операцій, які зареєстровано в Державному реєстрі РРО та внесено до інформаційної системи ДПС відповідно до реєстраційного посвідчення з присвоєнням фіскального номера, але не зазначений у ліцензії.

В свою чергу, зміни у додаток до ліцензії на роздрібну торгівлю пальним можуть бути внесені виключно на підставі відповідної заяви суб`єкта господарювання. Факт реєстрації нового РРО не зумовлює у контролюючого органу обов`язку автоматично вносити зміни у додаток до ліцензії на право здійснення торгівлі пальним щодо РРО, через яке здійснюється торгівля пальним.

Відтак, суд вважає, що вимога щодо скасування Рішення про застосування фінансових санкцій від 25.01.2024 року № 3190\13-01-09-02 на суму штрафу в розмірі дванадцять мільйонів шістсот сорок п`ять тисяч дев`ятсот вісімнадцять грн. 10 коп., що прийняте ГУ ДПС у Львівській області за наслідком складеного акта фактичної перевірки, є безпідставною, необґрунтованою та не підлягає до задоволення.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За висновком суду, відповідачем не доведено правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та оцінки доказів, наявних у матеріалах справи, суд робить висновок, що позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Зважаючи на викладене, суд вважає за доцільне стягнути з відповідача на користь позивача 18773,60 грн. сплаченого судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, із врахуванням суми заявлених позовних вимог.

Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 25.01.2024 №3113/13-01-07-01, від 25.01.2024 №3109/13-01-07-01, від 25.01.2024 №3115/13-01-07-01 винесені Головним управлінням Державної податкової служби у Львівській області.

3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

4. Судовий збір в розмірі 18773 (вісімнадцять тисяч сімсот сімдесят три) грн. 60 коп. стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСКАР ОІЛ-ТРЕЙД» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Львівській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складено 01.08.2024 року.

СуддяКостецький Назар Володимирович

СудЛьвівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення29.07.2024
Оприлюднено05.08.2024
Номер документу120752681
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на додану вартість (крім бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції), зупинення реєстрації податкових накладних)