Справа № 420/10215/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «МС КОРПОРЕЙШН» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «МС КОРПОРЕЙШН» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, в якому позивач просить:
визнати протиправними та скасувати рішення Голови комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області №10591083/41460849, №10591082/41460849, №10591079/41460849, №10591080/41460849, №10591081/41460849, №10591078/41460849 від 20 лютого 2024 року про відмову у реєстрації податкових накладних № 2 від 02.05.2023 року, № 5 від 04.07.2023 року, № 14 від 14.11.2023 року, № 23 від 17.10.2023 року, № 28 від 19.10.2023 року та № 44 від 12.12.2023 року;
зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 2 від 02.05.2023 року, № 5 від 04.07.2023 року, № 14 від 14.11.2023 року, № 23 від 17.10.2023 року, № 28 від 19.10.2023 року, № 44 від 12.12.2023 року, за датою їх подання до Єдиного реєстру податкових накладних.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що товариством у відповідності до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, складено податкові накладні № 2 від 05.05.2023 року, № 5 від 04.07.2023 року, № 14 від 14.11.2023 року, № 23 від 17.10.2023 року, № 28 від 19.10.2023 року та № 44 від 12.12.2023 року та направлено їх для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Разом з чим, згідно отриманих в електронному кабінеті квитанцій, податкові накладні прийнято, але їх реєстрацію зупинено з посиланням на те, що платник податку відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку, оскільки дані коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуги 4821 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання Позивачем. ТОВ «МС КОРПОРЕЙШН» вважає такі дії безпідставними, оскільки основним видом діяльності Позивача є виробництво інших виробів з паперу та картону (код УКТЗЕД 17.29). З метою здійснення господарської діяльності, а саме: Виробництво інших виробів з паперу та картону, друкування іншої продукції, ТОВ «МС КОРПОРЕЙШН» закуповує сировину та матеріали, запасні частини, матеріали господарського призначення, малоцінні та швидкозношувані матеріали, основні засоби, орендує виробничі та складські площі, отримує послуги з перевезення. Придбання матеріалів здійснюється за кодами товарів згідно УКТ ЗЕД: 3210, 3212, 3215, 3919, 3920, 8208, 8442. Тобто, з огляду на специфіку діяльності підприємства вироблена продукція постачається за кодом 4821, тож на думку позивача, обсяг не може дорівнювати або перевищувати величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/ послуги, оскільки продукція за кодом 4821 виробляється останнім самостійно.
Позивач виробляє дану продукцію на власних виробничих фондах, що були придбані у ТОВ "ПОЛІГРАФПАРТНЕР" (код ЄДРПОУ 36506954), розміщених в орендованому у ТОВ «ХОЛТОВ ЛТД» (код ЄДРПОУ 13880014) приміщенні згідно Договору оренди № 02/6 від 01.02.2018р., доставка продукції здійснюється автомобілем вантажний Пежо Експерт НОМЕР_1 , ТОВ «НОВА ПОШТА» або залученням стороннього перевізника.
Отже позивач вважає, що у податкового органу були відсутні підстави для зупинення реєстрації податкових накладних. Разом з чим, після зупинення реєстрації податкових накладних позивачем були подані до контролюючого органу пояснення з додатками на підтвердження здійснення господарської операції, однак вказані документи відповідачем були проігноровані та контролюючим органом були прийнятті спірні рішення про відмову в реєстрації податкових накладних.
Не погоджуючись з даними рішеннями позивачем було направлено на адресу центральної комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних ДПС України скарги та підтверджуючі документи. Проте в задоволенні скарг було відмовлено, спірні рішення залишено без змін. Позивач не погоджуючись з рішеннями відповідача, звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою Одеського окружним адміністративним суду від 08.04.2024 року, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «МС КОРПОРЕЙШН» (код ЄДРПОУ 41460849, адреса: пров. 4й Аеропортовський, буд. 3, оф. 3, м. Одеса, 65033) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044), Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи. Витребувано у відповідача Головного управління ДПС в Одеській області належним чином завірені копії матеріалів, що стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення, матеріалів які надіслані позивачем з повідомленням про надання пояснень та документів, а також витягу з протоколу Комісії Головного управління ДПС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації щодо внесення платників до Журналу ризикових платників в частині внесення товариства з обмеженою відповідальністю «МС КОРПОРЕЙШН» (код ЄДРПОУ 41460849, адреса: пров. 4й Аеропортовський, буд. 3, оф. 3, м. Одеса, 65033) до переліку ризикових платників податків; інформацію та належним чином засвідчені копії документів, на її підтвердження, що стала підставою для прийняття рішення про внесення товариства з обмеженою відповідальністю «МС КОРПОРЕЙШН» (код ЄДРПОУ 41460849, адреса: пров. 4й Аеропортовський, буд. 3, оф. 3, м. Одеса, 65033) до переліку ризикових платників податків.
Від представника відповідачів до суду надійшов відзив, згідно якого останній заперечує проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що згідно відомостей квитанцій № 1 у відповідності до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку від 11.12.2019 № 1165, реєстрація податкової накладної від 19.10.2023 № 28 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 4821 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку №1165). Позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Надалі платник податку направив засобами електронного зв`язку повідомлення від 16.01.2024 № 1 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК. Однак, за рішенням Комісії №10591083/41460849, №10591082/41460849, № 10591079/41460849, № 10591080/41460849, № 10591081/41460849, №10591078/41460849 від 20 лютого 2024 року, Позивачу відмовлено в реєстрації податкової накладної №2 від 02.05.2023, №5 від 04.07.2023, № 14 від 14.11.2023, № 23 від 17.10.2023, № 28 від 19.10.2023, № 44 від 12.12.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Представник відповідачів наголошує, що законодавець встановлює перелік обов`язкової для фіксації в рамках квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної інформації. Без деталізації такого роду інформації відповідна квитанція не може вважатися належним чином оформленою. При цьому, квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної повинна фіксувати: 1) порядковий номер та дату складення податкової накладної; 2) конкретний критерій або ж критерії, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної; 3) пропозицію про надання платником податків пояснень та/або перелік конкретних документів, що є достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.
Рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН про відмову в реєстрації податкових накладних та зобов`язання зареєструвати податкові накладні з приводу ТОВ «МС КОРПОРЕЙШН» були прийняті у зв`язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Представник відповідача зазначає, що товарно-транспортні накладні надані Позивачем на розгляд комісії регіонального рівня не відповідають вимогам наказу Міністерства транспорту України «Про затвердження Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні» від 14.10.1997 № 363 (в редакції від 12.07.2019), а саме підпункту 11.1 пункту 11 Правил оформлення документів на перевезення Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, зокрема у наданих товарно-транспортних накладних не заповнено обов`язкових граф щодо навантажувально-розвантажувальних операцій.
Таким чином, представник відповідачів вважає, що на момент винесення оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН, Позивач не виконав вимоги ПК України та Порядку № 520 щодо підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, і саме з цих підстав контролюючий орган відмовив у реєстрації податкової накладної.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні представник відповідачів повідомляє, що згідно пункту 20 Порядку №1246, у разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду. З урахуванням наведеного, правові вимоги в частині зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну є передчасним, в той час, як належним способом захисту порушеного права є зобов`язання контролюючого органу повторно розглянути питання щодо реєстрації податкової накладної.
Таким чином, оскаржувані рішення комісії регіонального рівня є повністю обґрунтованими, а позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «МС КОРПОРЕЙШН» такими, що не підлягають задоволенню.
Від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив в якому останній не погоджується з позицією контролюючого органу викладеної у відзиві на позовну заяву. В доповнення до адміністративного позову представник позивача зазначає, що у відзиві на позов жодним чином не спростовуються доводи Позивача щодо неможливості віднесення ТОВ «МС КОРПОРЕЙШН» до п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку, через відсутність кодів УКТЗЕД/ДКПП товару/послуги 4821 (промислова етикетка) у закупівлі та постачанні цих товарів покупцям, оскільки у Позові було неодноразово зазначено, що даний вид товару Позивачем не покупається, а виробляється самостійно на відповідному обладнанні на що були надані усі необхідні документальні підтвердження (в тому числі довідка за оборотами рахунку №10).
Відповідач зазначає, що на його думку надані Позивачем товарно-транспортні накладні складені із порушенням вимог закону, а й отже не дають можливість повністю ідентифікувати проведену господарську операцію по поставці на адресу ТОВ «МС КОРПОРЕЙШН» сировини для подальшої виготовленні продукції за кодом УКТЗЕД/ДКПП товару/послуги 4821 (промислова етикетка). Разом з чим, представник позивача зазначає, що товарно-транспортної накладної № 1893 від 04.04.2023 року про постачання ПІІ «ІТРАКО» сировини на адресу Позивача, містить усю необхідну інформацію для ідентифікування замовника перевезення, отримувача вантажу та виду товару що поставляється (дати, адреси завантаження/ розвантаження, вид продукції та її кількість), а отже підтверджує факт здійснення поставки сировини на адресу ТОВ «МС КОРПОРЕЙШН».
Також представник позивача звертає увагу, що ПІІ «ІТРАКО» є підприємством з іноземними інвестиціями та відокремленим підрозділом ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ITRACO INTERNATIONAL TRADING+ CONSULTING GMBH" (Німеччина), яке є однім із найбільших та відомих постачальників сировини для виготовлення етикеток для будь-якої продукції в Європі.
Щодо відправлення готової продукції за кодом УКТЗЕД/ДКПП товару/послуги 4821 (промислова етикетка), представник позивача зазначає, що більшість своїх поставок Позивачу вдається здійснювати за допомогою поштових перевізників, зокрема були надані експрес накладні ТОВ «Нова пошта», які містять інформацію про відправника, отримувача, фактичну вагу відправлення та фактичну вартість товару, що пересилаються.
Зазначене є підтвердженням факту здійснення поставки товару, оскільки його об`єм був не великим та здійснення перевезень окремим транспортом було економічно не доцільним.
Отже, представник позивача вважає, що у контролюючого органу відсутні були правові підстави для зупинення реєстрації податкових накладних, а отже оскаржувані рішення підлягають скасуванню в судовому порядку.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю «МС КОРПОРЕЙШН» код ЄДРПОУ 41460849, було зареєстровано 14.07.2017.
Основний вид діяльності (КВЕД) 17.29 Виробництво інших виробів з паперу та картону.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «МС КОРПОРЕЙШН» для здійснення своєї основної діяльності орендує обладнання (майно): Машина для флексографічного друку MPS Fiexo printing machine, нова, модель EFS 340/8; Флексографічний друкарський модуль для використання з машиною для флексографічного друку моделі EFS; Трафаретна друкарська машина RSI, моделі EFS 340/10 згідно договору оренди обладнання №15/5 від 15.05.2023 року укладеного між позивачем та ТОВ «ІНТЕРПРАЙС КОРПОРЕЙШН». Термін дії договору до 30.04.2024 року.
Також як вбачається з матеріалів справи та не заперечується представником відповідачів, позивач для здійснення своєї основної діяльності придбав (майно): Машина для гарячого тиснення і конгріва FD3030, серійний номер:17136C, 17136D; Машина для плоского трафаретного друку SRN3030, серійний номер:17136А, 17136В; Машина для нарізки та висікання DK-320G у ТОВ "ПОЛІГРАФПАРТНЕР" (код ЄДРПОУ 36506954).
Згідно договору оренди № 02/6 від 01.02.2018 року укладеного між позивачем та ТОВ «ХОЛТОВ ЛТД» (код ЄДРПОУ 13880014) позивач орендує приміщення за адресою: 65033, м. Одеса, пров. 4-й Аеропортовський, буд. 3, оф. 3, загальною площею 460 кв.м. приміщенні згідно Договору оренди № 02/6 від 01.02.2018 року. Згідно додаткової угоди №2 від 24.05.2023 року до Договору оренди №02/6 01.002.2018 року сторони погодили внести зміни стосовно орендованої площі 495, 28 кв.м.
Судом встановлено, що між позивачем та Приватним акціонерним товариством «ПИВО-БЕЗАЛКОГОЛЬНИЙ КОМБІНАТ «РАДОМИШЕЛЬ» 05.09.2019 року укладено договір поставки №RD-MC/19 відповідно до умов якого ПАТ «ПИВО-БЕЗАЛКОГОЛЬНИЙ КОМБІНАТ «РАДОМИШЕЛЬ» (Покупець), ТОВ «МС КОРПОРЕЙШН» (Постачальник), постачальник зобов`язується в порядку та на умовах, визначених у Договорі, поставляти, а покупець, у випадку відсутності зауважень до якості, приймати та оплачувати поліграфічну продукцію (далі - Товар), в асортименті і в кількості, згідно погоджених сторонами заявок Покупця. Відповідно до п. 2.1 визначено, що поставка Товару здійснюється на умовах: DAP 12201, Житомирська область, м. Радомишль, вул. Миргород, буд. 71 (ІНКОТЕРМС 2010). Відповідно до розділу 3 визначено, що ціна на Товар визначається прейскурантом цін викладених у Додатку №1 до Договору, що є невід`ємною частиною Договору. Загальна сума Договору визначається сукупністю погоджених та підписаних обома Сторонами Специфікацій у грошовому виразі, але не повинна перевищувати 100 000, 00 грн. Вартість Товару зазначена в накладних на конкретну партію. Покупець сплачує за Товар, що поставляється за даним Договором, шляхом перерахування коштів на поточний рахунок постачальника відповідно до банківських реквізитів останнього, протягом 14 (чотирнадцяти) календарних днів з дня поставки Товару Покупцю. Моментом оплати вважається момент зарахування коштів на рахунок Постачальника. Якщо строк оплати припадає на не платіжний день, та останнім днем оплати вважається перший наступний платіжний день.
На виконання умов вказаного договору №RD-MC/19 ПАТ «ПИВО-БЕЗАЛКОГОЛЬНИЙ КОМБІНАТ «РАДОМИШЕЛЬ» здійснило передоплату 02.05.2023 року у розмірі 151 797, 24 грн. у зв`язку з чим, позивачем за першою подією в розумінні п. 187.1 ст. 187 ПК України було оформлено податкову накладну №2 від 02.05.2023 року на суму 151 797, 24 грн.
Згідно видаткової накладної №333 від 10.05.2023 року позивачем було здійснено відвантаження товару, доставка продукції здійснено з залученням ТОВ «НОВА ПОШТА» за експрес-накладною №59000966296718.
На виконання умов договору №RD-MC/19 ПАТ «ПИВО-БЕЗАЛКОГОЛЬНИЙ КОМБІНАТ «РАДОМИШЕЛЬ» також здійснило передоплату 04.07.2023 року у розмірі 280 800,02 грн., ТОВ «МС КОРПОРЕЙШН» у зв`язку з отриманням передоплати (авансу) оформлено на вказану суму податкову накладну №5 від 04.07.2023 року. Згідно видаткової накладної №399 від 06.07.2023 року було здійснено відвантаження товару ПАТ «ПИВО-БЕЗАЛКОГОЛЬНИЙ КОМБІНАТ «РАДОМИШЕЛЬ», доставка продукції здійснено з залученням ТОВ «НОВА ПОШТА» за експрес-накладною №59000991429405 від 06.07.2023 року.
Часткова оплата за продукцію підтверджується випискою по рахунку АТ «Райффайзен Банк» код банку 380805 за період з 01.10.2023 року по 31.12.2023 року за період з 01.10.2023 року по 31.12.2023 рік.
Також судом встановлено, що між ТОВ «МС КОРПОРЕЙШН» (Постачальник) та ТОВ ПП «ЗІП» (Покупець) (код ЄДРПОУ 21875464) було укладено договір №11/18 від 15.02.2018 року, відповідно до умов якого позивач виготовляє продукцію та поставляє її Покупцю.
ТОВ «МС КОРПОРЕЙШН» у відповідності до договору №11/18 від 15.02.2018 року від ТОВ ПП «ЗІП» отримало часткову передплату (аванс) у розмірі 69 500, 10 грн. У зв`язку з отриманням часткової оплати за продукцію (авансу) позивачем на вказану суму було оформлено податкову накладну №23 від 17.10.2023 року. Відвантаження продукції було здійснено за видатковою накладною №502 від 19.10.2023 року на суму 141 608, 70 грн., доставка продукції була здійснена ТОВ «НОВА ПОШТА» за експрес накладною №59001040077417 від 23.10.2023 року.
ТОВ «МС КОРПОРЕЙШН» у відповідності до договору №11/18 від 15.02.2018 року від ТОВ ПП «ЗІП» отримало передплату (аванс) у розмірі 10 591, 49 грн. У зв`язку з отриманням авансу позивачем на вказану суму було оформлено податкову накладну №28 від 19.10.2023 року. Відвантаження продукції було здійснено за видатковою накладною №503 від 20.10.2023 року на суму 14 519, 99 грн., доставка продукції була здійснена ТОВ «НОВА ПОШТА» за експрес накладною №59001040587603 від 20.10.2023 року.
ТОВ «МС КОРПОРЕЙШН» у відповідності до договору №11/18 від 15.02.2018 року від ТОВ ПП «ЗІП» отримало часткову передплату (аванс) у розмірі 99 956, 10 грн. У зв`язку з отриманням часткової оплати за продукцію (авансу) позивачем на вказану суму було оформлено податкову накладну №14 від 14.11.2023 року. Відвантаження продукції було здійснено за видатковою накладною №522 від 16.11.2023 року на суму 103 116, 78 грн., доставка продукції була здійснена ТОВ «НОВА ПОШТА» за експрес накладною №59001054237269 від 16.11.2023 року.
ТОВ «МС КОРПОРЕЙШН» у відповідності до договору №11/18 від 15.02.2018 року від ТОВ ПП «ЗІП» отримало часткову передплату (аванс) у розмірі 85 200, 06 грн. грн. У зв`язку з отриманням часткової оплати за продукцію (авансу) позивачем на вказану суму було оформлено податкову накладну №44 від 12.12.2023 року. Відвантаження продукції було здійснено за видатковою накладною №592 від 18.12.2023 року на суму 170 400, 12 грн., доставка продукції була здійснена ТОВ «НОВА ПОШТА» за експрес накладною №59001072500141 від 18.12.2023 року.
Часткова оплата за продукцію підтверджується випискою по рахунку АТ «Райффайзен Банк» код банку 380805 за період з 01.10.2023 року по 31.12.2023 року та виписка по рахунку Акціонерний банк «Південний» за період з 01.10.2023 року по 31.12.2023 рік.
У зв`язку з оформленням податкових накладних №2 від 02.05.2023 року, №5 від 04.07.2023 року отримувач (покупець) ПАТ «ПИВО-БЕЗАЛКОГОЛЬНИЙ КОМБІНАТ «РАДОМИШЕЛЬ» та №23 від 17.10.2023 року, №28 від 19.10.2023 року, №14 від 14.11.2023 року, №44 від 12.12.2023 року отримувач (покупець) ТОВ Промислове Підприємство «ЗІП», ТОВ «МС КОРПОРЕЙШН» вказані податкові накладні було направлено на реєстрацію до контролюючого органу.
Згідно отриманої квитанції від 26.05.2023р., податкову накладну № 2 було прийнято, але відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. «Обсяг постачання товару/послуги 4821, дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомлено показник "D"=2.2156%, "P"=12813.01 та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.».
Згідно отриманої квитанції від 31.07.2023р., податкову накладну № 5 було прийнято, але відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. «Обсяг постачання товару/послуги 4821, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено показник "D"=1.8686%, "P"=46834.69 та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.».
15.02.2024 року позивач направив ГУ ДПС в Одеській області Пояснення № 7 в яких зазначив, що основним видом діяльності позивача є виробництво інших виробів з паперу та картону (код УКТЗЕД 17.29), юридична адреса підприємства 65033, Одеська область, м. Одеса, 4-й Аеропортовський провулок, буд. 3, офіс 3 (Договір оренди №02/6 від 01.02.2018 року укладеного з ТОВ «ХОЛТОВ ЛТД»), приміщення орендується для здійснення господарської діяльності з правом обладнання та оформлення приміщення на власний розсуд. Штатна численність працюючих за останнім поданим звітом становить 8 осіб. ТОВ «МС КОРПОРЕЙШН» виробляє продукцію на власних виробничих фондах (Машина для гарячого тиснення і конгріва FD3030, серійний номер:17136C, 17136D; Машина для плоского трафаретного друку SRN3030, серійний номер:17136А, 17136В; Машина для нарізки та висікання DK-320G у ТОВ "ПОЛІГРАФПАРТНЕР" (код ЄДРПОУ 36506954), розміщених в орендованому у ТОВ «ХОЛТОВ ЛТД» приміщень згідно Договору оренди №02/6 від 01.02.2018 року, доставка продукції здійснюється автомобілем вантажний Пежо Експерт НОМЕР_1 , ТОВ «НОВА ПОШТА» або з залученням перевізника. З метою здійснення господарської діяльності, а саме: Виробництво інших виробів з паперу та картону, друкування іншої продукції ТОВ «МС КОРПОРЕЙШН» закуповує сировину та матеріали, запасні частини, матеріали господарського призначення, малоцінні та швидкозношувальні матеріали, основні засоби, орендує виробничі та складські площі, отримує послуги перевізника. ТОВ «МС КОРПОРЕЙШН» реалізує етикетки та комплекти етикеток, послуги з до друкарської підготовки (4821 Етикетки та ярлики з паперу або картону будь-які, надруковані або ненадруковані) ПАТ «ПИВО-БЕЗАЛКОГОЛЬНИЙ КОМБІНАТ «РАДОМИШЕЛЬ» на підставі Договору на виготовлення та поставку поліграфічної продукції №RD-MC/19 від 05.09.2019 року та згідно Статуту. Згідно договору №RD-MC/19 ТОВ «МС КОРПОРЕЙШН» виготовляє продукцію та поставляє власним автомобільним транспортом. Виготовлення продукції здійснюється на умовах передоплати. Основними постачальниками матеріалів, задіяних у виробничому процесі є: ТОВ «ЮПМ УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 37950980), Підприємство з іноземними інвестиціями «ІТРАКО» (код ЄДРПОУ 24930652), ПП «ФОЛЬГА-СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 40016440), ТОВ «УПГ» (код ЄДРПОУ 38576819), ТОВ «Підприємство «КЛІШЕ ТАЛАНТ» (код ЄДРПОУ 3849668), ТОВ «АКТІВФОІЛ» (код ЄДРПОУ 36423564), ТОВ «ДРУКАРСЬКІ ФОРМИ» (код ЄДРПОУ 41322471), ТОВ «ДАК» (код ЄДРПОУ 31185531), ТОВ «ХОЛТОВ ЛТД» (код ЄДРПОУ 13880014), ТОВ «НОВА ПОШТА» (код ЄДРПОУ 31316718).
На підтвердження реальності здійснення господарської діяльності та розгляду питання щодо реєстрації податкових накладних №2 від 02.05.2023 року та №5 від 04.07.2023 року, ТОВ «МС КОРПОРЕЙШН» разом з поясненнями №7від 15.02.2023 року були надані наступні документи: договір оренди №02/6 від 01.02.2018 року; договір на виготовлення та поставку поліграфічної продукції №RD-MC/19 від 05.09.2019 року; картка рахунку 361 з ПАТ «ПИВО-БЕЗАЛКОГОЛЬНИЙ КОМБІНАТ «РАДОМИШЕЛЬ» за період з 01.05.2023 року по 31.07.2023 рік; видаткові накладні №333 від 10.05.2023 року, №337 від 15.05.2023 року, №399 від 06.07.2023 року, №419 від 18.07.2023 року; ТТН №59000966296718 від 10.05.2023 року, №59000968317834 від 15.05.2023 року, №59000991429405 від 06.07.2023 року, №59000996435129 від 18.07.2023 року; Ф. 20-ОПП Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням через які провадиться діяльність; податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску; договір поставки №ОО/ДП-18-03 від 01.02.2018 року; видаткова накладна №UA00001893 від 04.04.2023 року; ТТН №Р-UA00001893 від 04.04.2023 року.
20.02.2024 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних регіонального рівня (відповідача) прийняте рішення № 10591083/41460849 щодо відмови в реєстрації податкової накладної №2 від 02.05.2023 року в зв`язку наданням платником податку копії документів, складених із порушенням законодавства. Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накидні.
01.03.2024 року позивачем подано Скаргу №1 щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10591083/41460849 від 20.02.2023 року. Разом зі скаргою до ДПС України позивачем також було подано: договір оренди №02/6 від 01.02.2018 року; виписка банку за період з 01.05.2023 року по 31.07.2023 рік, договір про надання послуг з організації перевезень відправлень (ТОВ «НОВА ПОШТА»); договір на виготовлення та поставку поліграфічної продукції №RD-MC/19 від 05.09.2019 року; картка рахунку 361 з ПАТ «ПИВО-БЕЗАЛКОГОЛЬНИЙ КОМБІНАТ «РАДОМИШЕЛЬ» за період з 01.05.2023 року по 31.07.2023 рік; видаткові накладні №333 від 10.05.2023 року, ТТН №59000966296718 від 10.05.2023 року; Ф. 20-ОПП Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням через які провадиться діяльність; податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску; договір поставки №ОО/ДП-18-03 від 01.02.2018 року; видаткова накладна №UA00001893 від 04.04.2023 року; ТТН №Р-UA00001893 від 04.04.2023 року; копія пояснення (за лютий 2024 року); інвентаризація товарів на складах №3 від 01.05.2023 року.
Однак, рішенням Комісії центрального рівня від 12.03.2024 року 14146/41460849/2 скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.
20.02.2024 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних регіонального рівня (відповідача) прийняте рішення № 10591082/41460849 щодо відмови в реєстрації податкової накладної №5 від 04.07.2023 року в зв`язку наданням платником податку копії документів, складених із порушенням законодавства. Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накидні.
01.03.2024 року позивачем подано Скаргу №2 щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10591082/41460849 від 20.02.2023 року. Разом зі скаргою до ДПС України позивачем також було подано: договір оренди №02/6 від 01.02.2018 року; виписка банку за період з 01.05.2023 року по 31.07.2023 рік, договір про надання послуг з організації перевезень відправлень (ТОВ «НОВА ПОШТА»); договір на виготовлення та поставку поліграфічної продукції №RD-MC/19 від 05.09.2019 року; картка рахунку 361 з ПАТ «ПИВО-БЕЗАЛКОГОЛЬНИЙ КОМБІНАТ «РАДОМИШЕЛЬ» за період з 01.05.2023 року по 31.07.2023 рік; №399 від 06.07.2023 року, №419 від 18.07.2023 року; ТТН №59000991429405 від 06.07.2023 року, №59000996435129 від 18.07.2023 року; Ф. 20-ОПП Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням через які провадиться діяльність; податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску; договір поставки №ОО/ДП-18-03 від 01.02.2018 року; видаткова накладна №UA00001893 від 04.04.2023 року; ТТН №Р-UA00001893 від 04.04.2023 року; копія пояснення (за лютий 2024 року); інвентаризація товарів на складах №1 від 03.07.2023 року.
Однак, рішенням Комісії центрального рівня від 12.03.2024 року 14193/41460849/2, скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.
Згідно отриманої квитанції від 26.10.2023р., податкову накладну № 23 було прийнято, але відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. «Обсяг постачання товару/послуги 4821, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено показник "D"=2.1388%, "P"=40284.94 та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.».
Згідно отриманої квитанції від 26.10.2023р., податкову накладну № 28 було прийнято, але відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. «Обсяг постачання товару/послуги 4821, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено показник "D"=2.1388%, "P"=39630.19 та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.».
Згідно отриманої квитанції від 23.11.2023р., податкову накладну № 14 було прийнято, але відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. «Обсяг постачання товару/послуги 4821, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено показник "D"=2.0750%, "P"=51433.2 та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.».
Згідно отриманої квитанції від 29.12.2023р., податкову накладну № 44 було прийнято, але відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. «Обсяг постачання товару/послуги 4821, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено показник "D"=1.7744%, "P"=55492.7 та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.».
20.02.2024 Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних регіонального рівня (відповідача) прийняте рішення № 10591080/41460849 щодо відмови в реєстрації податкової накладної №23 від 17.10.2023 року в зв`язку наданням платником податку копії документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накидні.
20.02.2024 Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних регіонального рівня (відповідача) прийняте рішення № 10591081/41460849 щодо відмови в реєстрації податкової накладної №28 від 19.10.2023 року в зв`язку наданням платником податку копії документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накидні.
20.02.2024 Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних регіонального рівня (відповідача) прийняте рішення № 10591079/41460849 щодо відмови в реєстрації податкової накладної №14 від 14.11.2023 року в зв`язку наданням платником податку копії документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накидні.
20.02.2024 Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних регіонального рівня (відповідача) прийняте рішення № 10591078/41460849 щодо відмови в реєстрації податкової накладної №44 від 12.12.2023 року в зв`язку наданням платником податку копії документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накидні.
04.03.2024 року Позивачем подано Скарги №3, №4, №5, №6 щодо рішень про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 10591080/41460849, № 10591081/41460849, № 10591079/41460849, № 10591078/41460849 від 20.02.2024 року. Разом зі скаргами до ДПС України позивачем також було подано: договір оренди №02/6 від 01.02.2018 року; виписка банку за період з 01.10.2023 року по 31.12.2023 рік, договір про надання послуг з організації перевезень відправлень (ТОВ «НОВА ПОШТА»); договір на виготовлення та поставку поліграфічної продукції №11/18 від 15.02.2018 ороку; картка рахунку 361 з ТОВ ПП «ЗІП» за період з 01.10.2023 року по 31.12.2023 рік; видаткові накладні №502 від 19.10.2023 року, №503 від 20.10.2023 року, №522 від 16.11.2023 року, №592 від 18.12.2023 року; ТТН №59001040077417 від 19.10.2023 року, ТТН №59001040587603 від 20.10.2023 року, експрес-накладна №59001054237269 від 16.11.2023 року, експрес-накладна №59001072500141 від 18.12.2023 року; обороти по рахунку 10 за 01.10.2023 по 31.12.2023; Ф. 20-ОПП Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням через які провадиться діяльність; податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску; договір поставки №ОО/ДП-18-03 від 01.02.2018 року; видаткова накладна №410 від 09.08.2023 року, ТТН UA-7107931 від 09.08.2023 року; видаткова накладна №449 від 28.08.2023 року, ТТН UA-7117233 від 28.08.2023 року; копія пояснення (за лютий 2024 року); інвентаризація товарів на складах №4 від 02.10.2023 року
Однак, рішеннями Комісії центрального рівня від 12.03.2024 року 14188/41460849/2, №14137/41460849/2, №14124/41460849/2, №14071/41460849/2 скарги залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.
Не погоджуючись з вищевказаними рішеннями про відмову в реєстрації податкових накладних, позивач звернувся до суду.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику /пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу України/.
За змістом підпункту "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Відповідно до вимог п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з п.201.7. ст.201 ПК України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 201.16 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 (далі-Порядок №1246) визначено, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронні довірчі послуги, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція
11 січня 2020 року набрав чинності порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165), затверджений постановою КМУ №1165 від 11 грудня 2019 року Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до п. 3 Порядку №1165 3. Податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом 7 цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):
1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;
2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
3) одночасно виконуються такі умови:
загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;
значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою:
D= S/T,
де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами;
T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками, визначеними статтею 193 Кодексу, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування;
значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою:
P = Pм х 1,4,
де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування;
Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування.
Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку;;
4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом;
5) у податковій накладній/розрахунку коригування відображені виключно операції з продукцією/товарами, що підпадають під визначення груп 1-24 УКТЗЕД (крім підакцизних товарів), за умови, що такі накладна/розрахунок складені платником податку, який належить до мікропідприємства або малого підприємства відповідно до частини другої статті 2 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні та основним видом діяльності якого є хоча б один з таких видів економічної діяльності відповідно до КВЕД: вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (01.11); вирощування рису (01.12); вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів (01.13); вирощування винограду (01.21); вирощування зерняткових і кісточкових фруктів (01.24); вирощування ягід, горіхів та інших фруктів (01.25); відтворення рослин (01.30); розведення великої рогатої худоби молочних порід (01.41); розведення іншої великої рогатої худоби та буйволів (01.42); розведення овець і кіз (01.45); розведення свиней (01.46); розведення свійської птиці (01.47); морське рибальство (03.11); прісноводне рибальство (03.12); морське рибництво (аквакультура) (03.21); прісноводне рибництво (аквакультура) (03.22); виробництво м`яса (10.11); виробництво м`яса свійської птиці (10.12); виробництво м`ясних продуктів (10.13); перероблення та консервування риби, ракоподібних і молюсків (10.20); виробництво фруктових і овочевих соків (10.32); виробництво олії та тваринних жирів (10.41); виробництво маргарину і подібних харчових жирів (10.42); перероблення молока, виробництво масла та сиру (10.51); виробництво продуктів борошномельно-круп`яної промисловості (10.61); виробництво хліба та хлібобулочних виробів, виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання (10.71); виробництво сухарів і сухого печива, виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок тривалого зберігання (10.72); виробництво макаронних виробів і подібних борошняних виробів (10.73); виробництво цукру (10.81); виробництво какао, шоколаду та цукрових кондитерських виробів (10.82); виробництво чаю та кави (10.83); виробництво прянощів і приправ (10.84); виробництво готової їжі та страв (10.85); виробництво дитячого харчування та дієтичних харчових продуктів (10.86); виробництво інших харчових продуктів, не віднесених до інших угрупувань (10.89); виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах (10.91); виробництво безалкогольних напоїв, виробництво мінеральних вод та інших вод, розлитих у пляшки (11.07).
Ознаки безумовної реєстрації, зазначені у цьому підпункті, застосовуються протягом періоду дії воєнного стану, введеного відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 Про введення воєнного стану в Україні.
Відповідно до п. 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктом 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4). У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначається детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/ДКПП/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції. У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом дев`ятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4). Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном. Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом дев`ятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, на підставі рішення комісії регіонального рівня або рішення суду автоматично виключаються з переліку ризикових його контрагенти за умови, що:
виключною підставою для включення такого контрагента до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості на підставі пункту 8 додатка 1, було здійснення операції з таким платником податку;
відсутні інші підстави та інформація, за якою встановлено відповідність контрагента критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Відповідно до п.7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Пунктом 10 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно п. 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Наказом Міністерства фінансів України №520 від 12 грудня 2019 року затверджено "Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (далі - Порядок №520), яким визначено механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.2. Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пунктом 3 Порядку №520 визначено, що Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.
Згідно п.4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до п.5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно п.6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Пунктом 7 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).
Відповідно до п.п. 9-12 Порядку №520 Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
На момент формування квитанцій, якими зупинено реєстрацію податкових накладних, Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком 3 до Порядку №1165.
У додатку № 3 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості здійснення операцій, зокрема п.1 «Обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі».
Суд зазначає, що зупинення реєстрації ПН/РК за пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій відбувається у разі одночасного дотримання таких умов: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр) дорівнює величині залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі чи обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр) перевищує величині залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстр.
Таким чином, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.
Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного суду від 27 січня 2022 року по справі № 380/2365/21.
Натомість, надіслані позивачу квитанції містять вимогу щодо надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.
Тобто, у вказаних вище квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних відсутня інформація, які саме документи необхідно було надати позивачем до контролюючого органу для реєстрації податкових накладних, що фактично ставить платника податку у стан невизначеності у питанні документального спростування існуючих на думку відповідача ризиків.
Відповідачем до суду не надано доказів, що товар (в даному випадку поставка товару етикеток та комплектів етикеток, послуги з до друкарської підготовки), позивачем не надавалися (у зв`язку з чим і були складені податкові накладні), також контролюючим органом не наведено конкретних обґрунтувань (із застосуванням цифрових показників) того, що обсяги товарів/послуг, зазначених у податкових накладних які було подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року у Реєстрі.
Також, відповідно до 7 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» № 1165, зазначені підстави не стосуються платників податку, які мають позитивну податкову історію, а у випадку стосовно позивача відповідачами не надано доказів негативної податкової історії позивача.
Згідно висновків Верховного Суду від 07 грудня 2022 року у справі № 500/2237/20, які враховуються судом, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Крім того, згідно висновків Верховного Суду у постанові від 10 квітня 2020 року у справі № 819/330/18, які враховуються судом, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, для кожного критерію передбачений самостійний список документів, за умови подання якого, приймається рішення про реєстрацію податкової накладної. При цьому загальне посилання на Вичерпний перелік документів контролюючим органом не є достатнім, а перелік документів, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення контролюючим органом, повинен бути конкретизований та чіткий. Дотримання вимоги чіткості і недвозначності щодо інформації, яка зазначена в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, є особливо важливим з огляду на специфіку податкового законодавства та наслідки недотримання платником податків вимог щодо подання неповного переліку документів.
Недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкової накладної призвело до необізнаності платника податків щодо вичерпного переліку необхідних документів, які він повинен був надати контролюючому органу, внаслідок чого у відповідача виникла можливість прояву нічим необмеженої дискреції. Вказане, на думку суду, призвело до прояву суб`єктом владних повноважень негативного розсуду, внаслідок чого платник податків не зміг належним чином виконати свої обов`язки, мета яких - реєстрація податкової накладної.
Так, в оскаржуваних рішеннях не зазначено конкретних причин відмови в реєстрації податкових накладних, оскільки не зазначено чіткого переліку документів, які складені позивачем із порушенням законодавства. У розділі (додаткова інформація) вказаних рішень зазначено таке: «первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні». В той же час, у рішеннях не зазначено, які саме документи, що подані позивачем складено з порушенням законодавства, в чому таке порушення полягає.
Поряд з цим, суд звертає увагу, що у контролюючого органу станом на час розгляду комісією документів були письмові пояснення позивача з доданими первинними документами, які платником долучено на власний розсуд з метою підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних №2 від 02.05.2023 року, №5 від 04.07.2023, №23 від 17.10.2023 року, №28 від 19.10.2023 року, №14 від 14.11.2023 року та №44 від 12.12.2023 року.
Однак, контролюючий орган будь-якої оцінки вказаним у поясненнях обставинам не надав, жодних перевірок позивача з метою підтвердження чи спростування інформації, зазначеної позивачем, не проводив, рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку корегування в ЄРПН не містять мотивів не врахування наданих позивачем пояснень та долучених документів, тому суд вважає необ`єктивним та необґрунтованим твердження щодо правомірності рішення про відмову у реєстрації податкових накладних №2 від 02.05.2023 року, №5 від 04.07.2023, №23 від 17.10.2023 року, №28 від 19.10.2023 року, №14 від 14.11.2023 року та №44 від 12.12.2023 року.
Крім того, що зазначені відповідачами обставини в письмових запереченнях не були покладені в основу прийняття оскаржуваних рішень та не були зазначені ГУ ДПС в Одеській області у графі, яка передбачає надання платником податку копій документів.
Суд також вважає за необхідне наголосити, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів. При цьому, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган повинен вимагати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях, чого зроблено не було.
Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його оформлення (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт Критеріїв, без наведення відповідної підстави і розрахованих показників за критерієм, якому відповідає платник податку, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 27.01.2022 року (380/2365/21), від 18.06.2019 року (справа № 0740/804/18), від 23.10.2018 року (справа № 822/1817/1).
Судом встановлено, на ТОВ «МП КОРПОРЕЙШН» повністю забезпечено власними основними засобами, що необхідні для реалізації етикетки та комплекти етикеток, та надання послуг з додрукарської підготовки на адресу ТОВ ПП «ЗІП» (код ЄДРПОУ 21875464) на підставі Договору на виготовлення та поставку поліграфічної продукції № 11/18 від 15.02.2018 року та на адресу ПАТ "ПИВО-БЕЗАЛКОГОЛЬНИЙ КОМБІНАТ "РАДОМИШЛЬ" (код ЄДРПОУ 05418365) на підставі Договору на виготовлення та поставку поліграфічної продукції № RD-MC/19 від
Твердження представника відповідача у відзиві на позов стосовно того, що товарно-транспортні накладні складені із порушенням вимог закону, що на думку контролюючого органу не дає можливість повністю ідентифікувати проведену господарську операцію по поставці на адресу ТОВ «МС КОРПОРЕЙШН» сировини для подальшої виготовленні продукції за кодом УКТЗЕД/ДКПП товару/послуги 4821 (промислова етикетка) суд не приймає до уваги, оскільки товарно-транспортна накладна № 1893 від 04.04.2023 року про постачання ПІІ «ІТРАКО» сировини на адресу Позивача, містить усю необхідну інформацію для ідентифікування замовника перевезення, отримувача вантажу та виду товару, що поставляється (дати, адреси завантаження/ розвантаження, вид продукції та її кількість), при цьому неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.
Позивачем надано, як контролюючому органу, так і до суду документи, що підтверджують отримання сировини, окрім ТТН, договір поставки з ПІІ «ІТРАКО» № 00/ДП-18-03 від 01.02.2018 року; видаткова накладна № 1893 від 04.04.2023 року складена ПІІ «ІТРАКО»; акт інвентаризації товарів № 3 від 01.05.2023 року (відповідно до якого поставлена від ПІІ «ІТРАКО» сировина рахується у залишках).
Враховуючи вищенаведене, вбачається, що ТОВ «МС КОРПОРЕЙШН» має достатню кількість матеріальних, технічних та трудових ресурсів для здійснення господарської діяльності (4821 Етикетки та ярлики з паперу або картону будь-якi, надрукованi або ненадрукованi).
При цьому, разом із поясненнями позивачем надано відповідачу документи на підтвердження настання обставини, яка давала підстави для складення та направлення до контролюючого органу податкових накладних.
Суд зазначає, що суб`єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації якої в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб`єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.
Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.
Аналогічного висновку дійшов Верховних суд у постанові від 16 лютого 2023 року по справі №380/7648/22.
При цьому у постанові від 16 лютого 2023 року по справі №380/7648/22 Верховних суд насамперед, звернув увагу на те, що при розгляді таких спорів (предметом позову у справі були рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних) судами, крім іншого, має бути встановлено настання обставин, якими обумовлено обов`язок платника податків скласти податкові накладні та зареєструвати їх в ЄРПН.
В свою чергу слід зазначити, що позивачем здійснено господарську діяльність яка в повній мірі відповідає зареєстрованому виду господарської діяльності.
За таких обставин, зважаючи на те, що податкові накладні складені на суму наданих послуг, суд вважає необґрунтованими підстави для зупинення реєстрації податкових накладних.
Суд також враховує висновки Верховного суду, викладені в постановах від 27.04.2020 у справі№360/1050/19, від 18.06.2020 у справі №824/245/19-а. Так, суд касаційної інстанції наголошує на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податків копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
З урахуванням викладеного, Головним управлінням ДПС в Одеській області не доведено правомірності прийняття рішень про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.02.2024 року № 10591083/41460849 щодо відмови в реєстрації податкової накладної №2 від 02.05.2023 року; № 10591082/41460849 щодо відмови в реєстрації податкової накладної №5 від 04.07.2023 року; № 10591080/41460849 щодо відмови в реєстрації податкової накладної №23 від 17.10.2023 року; № 10591081/41460849 щодо відмови в реєстрації податкової накладної №28 від 19.10.2023 року; № 10591079/41460849 щодо відмови в реєстрації податкової накладної №14 від 14.11.2023 року; № 10591078/41460849 щодо відмови в реєстрації податкової накладної №44 від 12.12.2023 року.
Щодо позовних вимог про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні №2 від 02.05.2023р., №5 від 04.07.2023 року; №23 від 17.10.2023 року, №28 від 19.10.2023 року, №14 від 14.11.2023 року та №44 від 12.12.2023 року.
Згідно з пунктами 19, 20 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Враховуючи встановлені під час розгляду справи обставини та наведені норми права, беручи до уваги те, що спірне рішення про відмову у реєстрації податкових накладних визнані протиправними та таким що підлягають скасуванню, з метою повного та всебічного захисту прав позивача, слід зобов`язати Державну податкову службу України, зареєструвати податкові накладні №2 від 02.05.2023р., №5 від 04.07.2023 року; №23 від 17.10.2023 року, №28 від 19.10.2023 року, №14 від 14.11.2023 року та №44 від 12.12.2023 року.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Суд звертає увагу відповідача, що відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Зазначене узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у п. 110 рішення від 23.07.2002 р. у справі Компанія Вестберґа таксі Актіеболаґ та Вуліч проти Швеції Суд визначив, що…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 242 КАСУ, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі РуїсТоріха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
За подання даного адміністративного позову позивачем сплачено суму судового збору у розмірі 18 168,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, слід стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області на користь позивача суму сплаченого судового збору у розмірі 18 168,00 грн.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «МС КОРПОРЕЙШН» обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню повністю.
Керуючись ст. ст. 9, 72-73, 77, 90, 242, 245, 255, 295 КАС України суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «МС КОРПОРЕЙШН» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Голови комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області №10591083/41460849, №10591082/41460849, №10591079/41460849, №10591080/41460849, №10591081/41460849, №10591078/41460849 від 20 лютого 2024 року про відмову у реєстрації податкових накладних № 2 від 02.05.2023 року, № 5 від 04.07.2023 року, № 14 від 14.11.2023 року, № 23 від 17.10.2023 року, № 28 від 19.10.2023 року та № 44 від 12.12.2023 року;
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 2 від 02.05.2023 року, № 5 від 04.07.2023 року, № 14 від 14.11.2023 року, № 23 від 17.10.2023 року, № 28 від 19.10.2023 року, № 44 від 12.12.2023 року, за датою їх подання до Єдиного реєстру податкових накладних.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МС КОРПОРЕЙШН» судові витрати у розмірі 18 168,00 грн. (вісімнадцять тисяч сто шістдесят вісім гривень 00 коп).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.
Відповідно до ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: товариство з обмеженою відповідальністю «МС КОРПОРЕЙШН» (код ЄДРПОУ 41460849, адреса: пров. 4й Аеропортовський, буд. 3, оф. 3, м. Одеса, 65033)
Відповідач: Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 440069166, 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5);
Відповідач: Державна податкова служба України (код ЄДРПОУ 43005393, 04053, м. Київ, Шевченківський район, Львівська площа, будинок 8);
Суддя П.П. Марин
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 01.08.2024 |
Оприлюднено | 05.08.2024 |
Номер документу | 120752968 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Марин П.П.