Рішення
від 25.07.2024 по справі 669/510/24
БІЛОГІРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

БІЛОГІРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ вул. Шевченка, 42, смт Білогір`я, Шепетівський район, Хмельницька область, 30200 тел./факс (03841) 2-14-44, тел. 2-03-97, е-mail: inbox@bg.km.court.gov.ua, web:https://bg.km.court.gov.ua/sud2201/, код ЄДРПОУ 02886947

Справа № 669/510/24

Провадження № 2-о/669/42/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 липня 2024 року смт.Білогір`я

Білогірський районний суд Хмельницької області

в складі:

головуючої - судді Бараболі Н.С.,

з участю секретаря Бабоян А.С.,

заявника ОСОБА_1

заінтересованої особи ОСОБА_2

представника заінтересованої особи Довгошей С.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Білогір`я цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту самостійного виховання неповнолітніх дітей, заінтересовані особи ОСОБА_2 , Військова частина НОМЕР_1 , Служба у справах дітей Білогірської селищної ради Шепетівського району Хмельницької області,

В С Т А Н О В И В :

03 червня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просив встановити факт самостійного виховання ним неповнолітніх дітей:дочки ОСОБА_3 , 2009 року народження та сина ОСОБА_4 , 2007 року народження.

В обґрунтування поданої заяви зазначив, що він є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказує, що діти проживають разом із ним, він утримує та виховує дітей самостійно. У шлюбі з матірю дітей не перебував. Протягом останніх одинадцяти місяців мати дітей ОСОБА_2 фактично проживає з іншим чоловіком за іншою адресою, жодної участі у житті дітей не бере. Зазначив, що він самостійно виховує та утримує дітей. У зв`язку із проходженням військової служби він позбавлений можливості виховувати свої неповнолітніх дітей, не може належним чином здійснювати догляд за ними, проводити та збирати їх до школи, що інколи змушені робити його сусіди та знайомі. Встановлення даного факту йому необхідно для реалізації його права на звільнення з військової служби, як особи що самостійно виховує дитину до 18 років.

В судовому засіданні заявник заяву підтримав, просив її задовольнити. Зазначив, що з 2023 року він проходить військову службу. Вихованням дітей він займається самостійно, ОСОБА_2 з дітьми не проживає, не здійснює за ними догляду та виховання, не дбає про них.

Представник заінтересованої особи військової частини НОМЕР_1 в судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином.

Представник Служби у справах дітей білогірської селищної ради Шепетівського району Хмельницької області Довгошей С.Л. заяву ОСОБА_1 підтримав.

Заінтересована особа ОСОБА_2 в судовому засіданні заяву ОСОБА_1 підтримала, не заперечила щодо встановлення факту самостійного виховання та утримання ОСОБА_1 їх спільних дітей. Вказала, що на даний час створила нову сім`ю, проживає окремо від дітей, не здійснює за ними догляду та виховання.

Допитаний в судовому засіданні як свідок староста старостинського округу №6 Білогірської селищної ради ОСОБА_5 в судовому засіданні пояснив, що ним було повідомлено службу у справах дітей Білогірської селищної ради про те, що на території округу проживає сім`я, де діти знаходяться без нагляду матері та батька, оскільки батько знаходиться на службі в ЗСУ, а мати їх залишила, не здійснює за ними догляду та виховання. Вихованням неповнолітніх ОСОБА_6 та ОСОБА_7 займається ОСОБА_1 , якому допомагає сестра та батько.

Свідок ОСОБА_8 в судовому засіданні пояснила, що вона проживає по сусідству із господарством ОСОБА_1 . Вказала, що мати вже рік як не проживає із дітьми, залишивши їх переїхала в іншу місцевість проживати. ОСОБА_2 не приїжджає до дітей, не цікавиться ними. Дітей виховує ОСОБА_1 самостійно, надсилає їм кошти, піклується про них.

Свідок ОСОБА_9 суду пояснила, що вона є хрещеною матір`ю ОСОБА_4 . З ОСОБА_10 вона не спілкується після залишення останньою дітей. Вказала, що остання не цікавиться своїми дітьми, вона як хрещена періодично приходить до дітей, допомагає їм. ОСОБА_1 самостійно виховує своїх неповнолітніх дітей.

Заслухавши пояснення заявника, заінтересованої особи, допитавши свідків та дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню з таких підстав.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Гулівці Білогірського району Хмельницької області та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с.Гулівці Білогірського району Хмельницької області.

Згідно довідки військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 Збройних Сил україни з 31 січня 2023 року по теперішній час.

Згідно довідки про склад сім`ї Білогірської селищної ради Шепетівського району Хмельницької області №1489 від 09 лютого 2024 року ОСОБА_1 проживає по АДРЕСА_1 та до складу його сім`ї входять: ОСОБА_3 дочка, ОСОБА_4 син, ОСОБА_11 батько, ОСОБА_2 не родич.

ОСОБА_2 не проживає за місцем реєстрації по АДРЕСА_1 , що підтверджується копією акту про встановлення факту не проживання, довідкою Білогірської селищної ради №1487 від 09 лютого 2024 року.

Згідно характеристики ОСОБА_3 , учениці 8 класу Гулівецького ліцею, ОСОБА_3 є старанною ученицею. Володіє навчальним матеріалом на достатньому та середньому рівнях. Батько приділяє належну увагу вихованню дочки. Підтримує зв`язок з класним керівником у телефонному режимі, цікавиться її успіхами у навчанні та поведінкою. Мати протягом останніх двох років не цікавиться навчанням та успіхами дитини, не зявляється на батьківські збори, не реагує на телефонні дзвінки класного керівника. Не приділяє уваги належному вихованню дочки.

Згідно характеристики ОСОБА_4 , учня 11 класу Гулівецького ліцею, ОСОБА_4 володіє навчальним матеріалом на достатньому та середньому рівнях. Батько приділяє належну увагу вихованню сина, бере активну участь у його шкільному житті. Мати ОСОБА_2 з сім`єю не проживає, протягом останніх двох років не цікавиться навчанням та успіхами дитини, не зявляється на батьківські збори.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

У силу вимог ст. ст. 2, 4, 12, 76-81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести належними та допустимими доказами ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Статтею 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають юридичне значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Статтею 315 ЦПК України передбачено розгляд судом справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ч. 2ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

У постанові від 13.10.2022 р. у справі №755/1938/22 Верховний Суд зазначив, що для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети ні. Під спором про право необхідно розуміти певний стан суб`єктивного права; спір є суть суперечності, конфлікт, протиборство сторін, спір поділяється на матеріальний і процесуальний. Таким чином, виключається під час розгляду справ у порядку окремого провадження існування спору про право, який пов`язаний з порушенням, оспорюванням або невизнанням, а також недоведенням наявності суб`єктивного права за умов, що є певні особи, які перешкоджають у реалізації такого права.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі №320/948/18 (провадження № 14-567цс18) зроблено висновок про те, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб`єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів. Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: - факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету встановлення; - встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов`язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах; - заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред`явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо); - чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.

Вимоги до заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, поданої у порядку окремого провадження, встановлені у ст. 318 ЦПК України, згідно з якою у заяві повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини.

За статтею 5 Сiмейного кодексу України держава створює людинi умови для материнства та батькiвства, забезпечує охорону прав матерi та батька, матерiально й морально заохочує i пiдтримує материнство та батькiвство.

Суд зазначає, що батьки мають рівні обов`язки щодо виховання та утримання дітей, незалежно від того, чи перебувають вони у шлюбі між собою або шлюб між ними розірвано, а також незалежно від того, чи проживають батько чи мати разом з дітьми або окремо від дитини, що визначено ст. 141 Сімейного кодексу України.

Відповідно до статті 155 Сімейного кодексу України, здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини (частина третя статті 11 Закону України "Про охорону дитинства").

Згідно із положеннями статті 12 Закону України "Про охорону дитинства" на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.

Дослідженими матеріалами справи встановлено, що заявник є батьком неповнолітніх ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 ,які залишилися проживати разом з заявником, його вихованням та утриманням займається саме заявник. Участі у вихованні та утриманні дітей ОСОБА_2 не бере.

Зважаючи на викладене, а також враховуючи те, що вказаний факт має юридичне значення для заявника, слід встановити факт самостійного виховання та утримання батьком, ОСОБА_1 своїх неповнолітніх дітей: доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Спір про право у даній справі відсутній.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 13, 76-82, 259, 263-265, 268, 273, 293-294, 315 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.

Встановити юридичний факт самостійного виховання та утримання батьком, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженцем с.Коласте, Тартуського району, Естонія, своїх неповнолітніх дітей: доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Гулівці Білогірського району Хмельницької області, сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с.Гулівці Білогірського району Хмельницької області.

Рішення суду може бути оскаржено до Хмельницького апеляційного суду шляхом подачі апеляції протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування сторін:

заявник ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

заінтересована особа - Служба у справах дітей Білогірської селищної ради Шепетівського району Хмельницької області, місце знаходження:вул..Шевченка,46, смт.Білогір`я, Шепетівського району Хмельницької області, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 44080352.

заінтересована особа ОСОБА_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

заінтересована особа - військова частина НОМЕР_1 , місце знаходження: м.Павлоград, Дніпропетровської області, 51400, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_4 .

Повний текст рішення складено 01.08.2024 року.

Суддя Наталія БАРАБОЛЯ

СудБілогірський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення25.07.2024
Оприлюднено05.08.2024
Номер документу120761844
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Інші справи окремого провадження

Судовий реєстр по справі —669/510/24

Рішення від 25.07.2024

Цивільне

Білогірський районний суд Хмельницької області

Бараболя Н. С.

Ухвала від 24.07.2024

Цивільне

Білогірський районний суд Хмельницької області

Бараболя Н. С.

Ухвала від 04.06.2024

Цивільне

Білогірський районний суд Хмельницької області

Бараболя Н. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні