Рішення
від 02.08.2024 по справі 915/167/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

======================================================================

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2024 року Справа № 915/167/24

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області, у складі судді Семенчук Н.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у судове засідання за наявними матеріалами, справу

за позовом: Акціонерного товариства "Миколаївобленерго", вул. Громадянська, 40, м. Миколаїв, 54017

електронна адреса: kanc@energy.mk.ua

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "АР-БУДТРАНС", вул. Полтавська,5, м. Решетилівка, Решетилівський р-н, Полтавська область, 38400

електронна пошта: arbudtrans@gmail.com

про: стягнення 17 683,53 грн.

Акціонерне товариство "Миколаївобленерго" звернулось до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою №01.01/01-22-668 від 12.02.2024 про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "АР-БУДТРАНС" заборгованості з розподілу електричної енергії за Договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 28.10.2021 № 40/1434 в розмірі 17 683,53 грн.

В обґрунтування позову посилається на неналежне виконання відповідачем своїх обов`язків по Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 28.10.2021 № 40/1434.

Позовні вимоги обґрунтовані положеннями ст. ст. 525, 526, 610, 612, 714 ЦК України, постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 та умовами договору.

Позивач в обґрунтування подання заяви до Господарського суду Миколаївської області посилається на ч. 5 ст. 29 ГПК України.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 04.03.2024 позовну заяву № 01.01/01-22-668 від 12.02.2024 АТ «Миколаївобленерго» залишено без руху. Вказаною ухвалою заявнику надано строк для усунення недоліків, який не перевищує 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

У відповідності до ч. 5 ст. 29 ГПК України, позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.

Як вбачається з паспорту точки розподілу електричної енергії та заяви - приєднання до умов Договору, об`єкт споживача (відповідача) знаходиться за адресою: Миколаївська область, Вітовський р-н, Воскресенська селищна рада.

Таким чином, позивач правомірно звернувся саме до Господарського суду Миколаївської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "АР-БУДТРАНС" про стягнення 17 683,53 грн.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 13.03.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у судове засідання за наявними матеріалами. Викладено вимоги до відповідача, встановлено для сторін процесуальні строки для подання заяв по суті справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю "АР-БУДТРАНС", в порушення ч. 6 ст.6, не зареєструвало особистий електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд» ЄСІТС.

У відповідності до ч.1 ст. 242 ГПК України, якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Як вбачається з матеріалів справи, поштове відправлення з ухвалою суду від 13.03.2024 про відкриття провадження у справі була направлена на юридичну адресу відповідача та на адресу зазначену в заяві-приєднання від 28.10.2021. Надіслане відповідачу поштові відправлення від 13.03.2024, повернулось до суду з зазначенням причин невручення - адресат відсутній за вказаною адресою.

Відповідно до п. 5 ч. 6 ст.242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

У відповідності до ч. 7 ст. 120 ГПК України, учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.

За приписами ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

В Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема, місцезнаходження юридичної особи (п. 10 ч. 2 ст. 9 вказаного Закону).

В Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про фізичну особу - підприємця, зокрема, місцезнаходження (місце проживання або інша адреса, за якою здійснюється зв`язок з фізичною особою - підприємцем) (п.5 ч.4 ст. 9 вказаного Закону).

Відповідно до змісту постанови Верховного Суду від 14.08.2020 у справі № 904/2584/19, Касаційний господарський суд, здійснивши аналіз статей 120, 242 ГПК України, пунктів 11, 17, 99, 116, 117 Правил надання послуг поштового зв`язку, дійшов до висновку, що у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, і судовий акт повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі.

Верховний Суд у вказаній постанові також зазначив, що встановлений порядок надання послуг поштового зв`язку, доставки та вручення рекомендованих поштових відправлень, строк зберігання поштового відправлення забезпечує адресату можливість вжити заходів для отримання такого поштового відправлення та, відповідно, ознайомлення з судовим рішенням.

Згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 29.03.2021 у справі № 910/1487/20, направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у даному випадку суду.

У суду відсутня інформація щодо зміни місцезнаходження відповідача, ухвала суду надсилалась судом за адресою, зазначеною позивачем у позовній заяві, яка відповідає відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.

Необхідно зазначити, що за змістом статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі. Ухвала Господарського суду Миколаївської області від 13.03.2024 про відкриття провадження у справі, були оприлюднені на офіційному вебпорталі судової влади України.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному вебпорталі судової влади України.

Сторони у розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження, та зобов`язані сумлінно користуватися наданими їм процесуальними правами (рішення Європейського суду з прав людини від 03.04.2008 у справі Пономарьов проти України).

Враховуючи вищевикладене та факт направлення судом ухвали на офіційну адресу відповідача у справі та її повернення із відміткою поштового відділення "адресат відсутній за вказаною адресою", суд доходить висновку про належне повідомлення відповідача у даній справі.

Відповідач своїм правом у визначений судом строк на подання відзиву на позов оформлений згідно вимог ст.165 ГПК України разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача не скористався.

Відповідно до ч. 9 ст.165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розгляд справи здійснено поза межами встановленого ГПК України строку у розумний строк, тривалість якого обумовлюється введенням в Україні Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, воєнного стану через військову агресію Російської Федерації проти України.

Згідно із частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд встановив наступне.

Відповідно до п. 1.1 Статуту, затвердженого протоколом річних Загальних зборів акціонерів ПАТ "Миколаївобленерго" від 27.06.2022 року № 34, Акціонерне товариство "Миколаївобленерго" є юридичною особою із новим найменуванням, у результаті проведення державної реєстрації змін до статуту Публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго" у відповідності до Закону України "Про акціонерні товариства" від 17 вересня 2008 року № 514-VІ.

11.06.2017 року набрав чинності Закон України "Про ринок електричної енергії". Відповідно до положень Закону АТ "Миколаївобленерго" з 01.01.2019 року здійснює розподіл електричної енергії в межах закріпленої території Миколаївської області, виконує функції, має права та обов`язки Оператора системи розподілу.

19.04.2018 набрала чинності постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" №312 від 14.03.2018 (надалі - Постанова).

За п. 2 Постанови укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, відповідно до вимог цих Правил, здійснюється до "01" грудня 2018 року шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Пунктом 4 Постанови встановлено, що договір про надання послуг з розподілу електричної енергії вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

Публічний договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії розміщено на сайті Оператора системи розподілу за посиланням https://www.energy.mk.ua/

Договір споживача з розподілу вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви приєднання та / або сплати за рахунком, який надсилається одночасно з договором споживача про розподіл та / або з дати, указаної у заяві приєднання, якщо споживач протягом указаного у заяві приєднання терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладання договору в цілому або щодо окремих умов договором та спожив будь-який обсяг електричної енергії (пункт 4 постанови 312, підпункту 1.2.15, підпункту 2.1.6. ПРРЕЕ).

Відповідно до абзацу 3, пункту 5 Постанови 312, з дати набрання чинності договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії ОСР надає послуги комерційного обліку споживачам.

28.10.2021 між АТ "Миколаївобленерго" (Оператор системи) та ТОВ «АР-БУДРАНС» (Споживач) було укладено Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 40/1434.

До договору між сторонами були укладені додатки, зокрема, Додаток № 1 «Заява-приєднання», Додаток № 2 «Паспорт точки розподілу електричної енергії», Додаток № 3 «Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії (точка встановлення, тип тощо)», Додаток № 4 "Порядок розрахунків", Додаток № 5 «Порядок участі споживача в графіках обмеження електроспоживання та графіках відключення», Додаток № 6 «Акт розмежування балансової належності електричних мереж та/або експлуатаційної відповідальності сторін (у разі коли у власності або користуванні Споживача перебувають електричні мережі напругою 1000 В і вище), Додаток № 7 «Однолінійна схема (схема електропостачання споживача із зазначенням ліній, що живлять електроустановок споживача, і точок їх приєднання)», Додаток № 8 «Порядок розрахунку втрат електроенергії в мережах споживача».

Відповідно до п. 1.1 договору цей договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (надалі - Договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам (надалі - Споживач) як послуги Оператора системи. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком № 1 до цього договору.

Відповідно до п. 1.2 договору умови договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року « 312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів.

Далі за текстом цього Договору Оператор системи та Споживач іменуються - Сторона, а разом - Сторони.

Відповідно до п. 2.1 договору Оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу електричної енергії, параметри якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексу систем розподілу, затвердженого поставною НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об`єктом споживача, який є Додатком № 2 до цього договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи.

Відповідно до п. 2.2 договору відомості про засіб (засоби) вимірювання обсягу електричної енергії, що використовується на об`єкти (об`єктах) споживача, зазначаються разом із енергетичними ідентифікаційними кодами (ЕІС кодами) в додатку № 3 до цього Договору.

Відповідно до п. 2.3 договору Споживач оплачує за розподіл електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього Договору та інші послуги Оператора системи згідно з Додатком № 4 «Порядок розрахунків» до цього Договору.

Відповідно до пунктів 3.1, 3.2, 3.4 договору облік (у тому числі приладовий) електричної енергії, що передається оператором системи розподілу та споживається споживачем на межі балансової належності об`єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКІ від 14.03.2018 року № 311, та із урахуванням вимог цього договору. За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого обсягу електричної енергії береться одна кіловат година (кВт*год.). За підсумками розрахункового місяця постачальник послуг комерційного обліку (Оператор системи) забезпечує визначення обсягу електричної енергії за точками комерційного обліку споживачу незалежно від того, хто с власником комерційного засобу (засобів) обліку, та в установленому порядку передає ці дані адміністратору комерційного обліку для можливості їх використання суб`єктами ринку електричної енергії, у тому числі постачальником споживача. Дані комерційного обліку щодо обсягу електричної енергії за розрахунковий місяць зазначаються оператором системи розподілу в особистому кабінеті споживача (за умови його запровадження) та/або в рахунку про сплату послуги за цим договором, у тому числі якщо оплату за цим договором забезпечує електропостачальник споживача. За необхідності для споживача (його постачальника) забезпечувати визначення обсягу електричної енергії частіше ніж один раз на місяць споживач (його постачальник) має укласти із оператором системи розподілу або іншим акредитованим постачальником послуг комерційного обліку окремий платний договір, у якому визначити порядок формування даних комерційного обліку про обсяг електричної енергії за розрахунковий місяць та передачу цих даних до адміністратора комерційного обліку (за необхідності). Споживач, що не є побутовим, зобов`язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця надати постачальнику послуг комерційного обліку (оператору системи) звіт про покази засобів обліку за розрахунковий місяць. При обладнанні комерційних засобів обліку засобами дистанційної передачі даних, інформація про покази засобів обліку за розрахунковий місяць формується через канали дистанційного зв`язку.

Відповідно до пунктів 5.1-5.5 договору, ціною цього договору с вартість послуг з розподілу електричної енергії на об`єкт (об`єкти) споживача, зазначена в паспорті точки (точок) розподілу за об`єктом споживача.

Оплата послуг з розподілу електричної енергії за цим договором здійснюється на поточний рахунок оператора системи.

Тариф (ціна) на послугу з розподілу електричної енергії та терміни оплати послуги зазначаються в додатку 4 "Порядок розрахунків" до цього договору.

Споживач оплачує послугу з розподілу оператору системи, якщо згідно з умовами договору про постачання споживач забезпечує оплату послуги з розподілу, або купує електричну енергію для власного споживання за двостороннім договором та на організованих сегментах ринку. Постачальник оплачує послугу з розподілу оператору системи, якщо згідно з умовами договору про постачання оплату послуги з розподілу забезпечує постачальник. Оператор системи в особовому рахунку споживача зазначає сторону, яка здійснює оплату наданих Споживачу послуг з розподілу електричної енергії.

Відповідно до п. 6.2. договору, споживач зобов`язується, зокрема: виконувати умови договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; невідкладно повідомляти Оператора системи розподілу про недоліки в роботі вузла вимірювання; узгоджувати з Оператором системи розподілу нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; забезпечувати доступ представникам Оператора системи розподілу, які пред`явили свої службові посвідчення, до свого об`єкта для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки; у разі зміни власника об`єкта (звільнення споживачем займаного приміщення, реорганізації, ліквідації (у тому числі шляхом банкрутства), відчуження в будь-який спосіб займаного приміщення) не пізніше ніж за 20 робочих днів до припинення користування електричною енергією на об`єкті письмово повідомити Оператора системи розподілу про розірвання договору та не пізніше дня звільнення об`єкту здійснити всі оплати передбачені умовами договору; у разі здійснення оплати за послугу з розподілу безпосередньо Оператору системи розподілу здійснювати таку оплату у терміни передбачені Додатком 4 до договору; уразі, якщо споживач є власником засобу вимірювання, виконувати обґрунтовані вимоги Оператора системи щодо приведення засобу вимірювання в технічний стан відповідно до вимог нормативних документів.

Відповідно до п. 11.1 договору, цей договір набирає чинності з дня приєднання споживача до умов цього договору і діє протягом 1 року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Позивач зазначає, що згідно пункту 1 додатку № 4 «Порядок розрахунків» до типового договору, обсяги розподіленої електричної енергії визначаються за розрахунковий період, який становить 1 календарний місяць, тобто, з 01 числа місяця по 31 число цього місяця (або іншого останнього дня місяця) включно.

У відповідності до пункту 2 додатку № 4 «Порядок розрахунків» до типового договору, споживач зобов`язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяці надати оператору системи розподілу інформацію про покази засобів обліку за розрахунковий місяць за допомогою особистого кабінету промислового споживача (далі - Сервіс), що розміщений на web-сайті Оператора системи розподілу https://ok.energy.mk.ua/company.

При обладнанні комерційних засобів обліку засобами дистанційної передачі даних, що підтверджується відповідним актом прийняття в промислову (постійну) експлуатацію цих засобів, інформація про покази засобів обліку за розрахунковий місяць формується через канал дистанційного зв`язку.

Відповідно до пункту 8 додатку № 4 «Порядок розрахунків» до типового договору, споживач протягом розрахункового періоду може здійснювати оператору системи оплату за послуги з розподілу електричної енергії та послуги комерційного обліку за тарифами , які встановлюються Регулятором відповідно до затвердженої ним методики, плановим (и) платежем (ми) у розмірі фактичних значень обсягу розподіленої електричної енергії за відповідний попередній період. Для споживача, фактичне значення обсягу розподіленої енергії якого за попередній період дорівнює 0 (або для нових споживачів), сума планового (их) платежу (ів) визначається на основі розрахункових значень обсягу розподіленої електричної енергії на наступний період, виходячи з величини дозволеної потужності електроустановок споживача та режиму роботи за цим договором.

Розрахунки за послуги з розподілу електричної енергії та послуги комерційного обліку проводяться споживачем виключно грошовими коштами на поточний рахунок оператора системи, який вказується в рахунках. За дату оплати приймається дата зарахування коштів на поточні рахунки оператори системи.

У випадку співпадіння дати оплати з вихідним чи святковим днями, споживач здійснює оплату у найближчий робочий день, що передує вихідному чи святковому дню.

Після закінчення розрахункового періоду здійснюється коригування обсягів оплати, що була здійснена за цей розрахунковий період, відповідно до фактичного розподіленого обсягу електричної енергії протягом відповідного розрахункового періоду.

За результатами коригування перший плановий платіж наступного розрахункового періоду збільшується або зменшується на відповідну величину.

Якщо фактичне розподіляння обсягу електричної енергії за відповідний розрахунковий період виявиться більшим ніж сума сплаченого (их) планового (их) платежу (ів), різниця між сумою вартості фактичного розподіленого обсягу електричної енергії та вартості сплаченого (их) планового (их) платежу (ів) має бути сплачена протягом 5 робочих днів від дня отримання відповідного рахунку.

Відповідно до пункту 8.1 додатку № 4 «Порядок розрахунків» до типового договору, споживач із середньомісячним споживанням до 100 тис.кВт*год має здійснювати оплату оператору системи до 06 числа місяця одним плановим платежем протягом розрахункового періоду у розмірі фактичних значень обсягу розподіленої електричної енергії за відповідний попередній період.

Згідно з п. 11 Додатку № 4 «Порядок розрахунків» до Договору Споживач на підставі показів засобів обліку самостійно формує рахунок на оплату за послуги з розподілу електричної енергії, інші рахунки, «Акт прийому-передачі наданих послуг» за допомогою Сервісу. У разі необхідності Споживач може отримати у Оператора системи рахунки за послугу з розподілу електричної енергії та інші документи у паперовому вигляді.

Споживач протягом одного робочого дня після повідомлення Оператора системи про покази засобів обліку зобов`язаний підписати електронно-цифровим підписом (далі - ЕЦП) рахунок на оплату за надання послуг з розподілу електричної енергії, інші рахунки, «Акт прийому-передачі наданих послуг» та після цього завантажити їх на Сервіс. У разі не завантаження Споживачем підписаних ЕЦП рахунку на оплату за надання послуг з розподілу електричної енергії, інші рахунку, «Акт прийому-передачі наданих послуг» протягом одного робочого дня після повідомлення Оператора системи про покази засобів обліку, зазначені рахунок на оплату за надання послуг з розподілу електричної енергії, інші рахунки, «Акт прийому-передачі наданих послуг» вражаються підписаними з боку Споживача без зауважень.

Пунктом 12 Додатку № 4 «Порядок розрахунків» до Договору встановлено, що факт надання Оператором системи послуг з розподілу електричної енергії Споживачу у календарному місяці підтверджується «Актом прийому-передачі наданих послуг».

Відповідно до п. 6 Додатку № 4 «Порядок розрахунків» до Договору у разі відсутності можливості отримання/відправлення електронних документів за допомогою Сервісу, Споживач зобов`язаний надати Оператору системи покази засобів обліку у формі «Звіту про покази засобів обліку за розрахунковий місяць» (в оригіналі), що складений згідно зразку до цього Додатку, у термін, визначений п. 2 цього Додатку.

Якщо остання дата повідомлення Оператора системи про покази засобів обліку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, визначений відповідно до законодавства , Споживач надає його у найближчий робочий день , що слідує за вихідним си святковим днем.

Споживач у визначений Оператором системи день отримує рахунок на здійснення планового (их) платежу (ів) та «Акт прийому-передачі наданих послуг» за надані послуги з розподілу електричної енергії та послуги комерційного обліку електричної енергії за розрахунковий період.

Підписаний та скріплений печаткою «Акт прийому передачі наданих послуг» Споживач зобов`язується повернути оператору системи протягом п`яти робочих днів з дня його отримання або у цей же термін у письмовій формі надати мотивовану відмову від його підписання. У разі неповернення Оператору системи підписаного «Акту прийому-передачі наданих послуг» у визначений строк, цей Акт вважається підписаним з боку Споживача без зауважень.

Згідно з п. 5.2.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затверджений Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 (далі ККОЕЕ) електроустановки споживачів та інших учасників ринку мають бути забезпечені повіреними, введеними в експлуатацію та прийнятими до розрахунків (введеними в облік ) вузлами обліку, а також (за потреби) засобами для контролю та реєстрації параметрів якості електричної енергії, частоти та тривалості перерв в електропостачанні.

Установлені у споживачів вузли обліку мають вимірювати та відображати інформацію про їхнє фактичне споживання.

Відповідно до п. 5.2.22 ККОЕ вузол обліку вважається введеними в облік з дати підписання сторонами акта пломбування.

Пунктом 5.2.27 ККОЕ встановлено, що факт проведення технічної перевірки вузла обліку має бути зафіксований в акті технічної перевірки, який повинен, зокрема, містити інформацію про технічні параметри та покази лічильників на момент їх пломбування. Акт технічної перевірки вузла обліку складається у двох примірниках представниками оператора системи у присутності замовника або уповноваженої ним особи та підписується ними. Один примірник акта технічної перевірки передається замовнику.

29.10.2021 за участю представників Товариства та ТОВ «АР-БУДТРАНС» було складено та підсипано акт № 2/07403300921 про пломбування та встановлення індикаторів дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного подів засобів комерційного обліку в мережах до 1000В та акт № 2/13108300921 технічної перевірки вузла обліку електричної енергії (заміни) засобів комерційного обліку в мережах до 1000В, якими на точці обліку - «Асфальтний завод», Воскресенська селищна рада, Вітовський район, Миколаївська область, 57210 було введено в облік електролічильник SL761Х081 № 83898385, що забезпечує автоматизований дистанційний облік споживання (генерації) електричної енергії.

Позивач зазначає, що відповідно до абз. 2 п. 2 Додатку № 4 «Порядок розрахунків» до договору покази засобів обліку ТОВ «АР-БУДТРАНС» формувались через канали дистанційного зв`язку.

На виконання умов договору, у період з липня 2022 по січень 2023 позивачем були надані відповідачу послуги з розподілу електричної енергії на загальну суму 18 538, 55 грн., що підтверджується актами про прийняття-передавання послуг:

- від 31.07.2022 фактично розподілено електричну енергію в обсязі 2885 кВт*год. на суму 3 654, 42 грн. з ПДВ;

- від 31.08.2022 фактично розподілено електричну енергію в обсязі 3074 кВт*год. на суму 3 893, 82 грн. з ПДВ;

- від 30.09.2022 фактично розподілено електричну енергію в обсязі 1871 кВт*год. на суму 2 369, 99 грн. з ПДВ;

- від 31.10.2022 фактично розподілено електричну енергію в обсязі 1701 кВт*год. на суму 2 154, 65 грн. з ПДВ;

- від 30.11.2022 фактично розподілено електричну енергію в обсязі 1835 кВт*год. на суму 2 324, 39 грн. з ПДВ;

- від 31.12.2022 фактично розподілено електричну енергію в обсязі 2080 кВт*год. на суму 2 634, 73 грн. з ПДВ;

- від 31.01.2023 фактично розподілено електричну енергію в обсязі 1032 кВт*год. на суму 1506, 55 грн. з ПДВ.

Для проведення оплати за надані послуги з розподілу електроенергії позивачем було виставлено відповідачу рахунки, а саме:

- Рахунок № 40/1434/7/1 від 05.08.2022 на суму 3654, 42 грн. по якому Товариство з обмеженою відповідальністю "АР-БУДТРАНС" сплатило 855, 02 грн. з ПДВ, термін сплати рахунку до 12.08.2022;

- Рахунок № 40/1434/8/1 від 03.09.2022 на суму 3 893, 82 грн., термін сплати рахунку до 09.09.2022;

- Рахунок № 40/1434/9/1 від 02.10.2022 на суму 2 369, 99грн., термін сплати рахунку до 07.10.2022;

- Рахунок № 40/1434/10/1 від 01.11.2022 на суму 2 154, 65 грн., термін сплати рахунку до 08.11.2022;

- Рахунок № 40/1434/11/1 від 03.12.2022 на суму 2 324, 39 грн., термін сплати рахунку до 09.12.2022;

- Рахунок № 40/1434/12/1 від 03.01.2023 на суму 2 634, 73 грн., термін сплати рахунку до 10.01.2023;

- Рахунок № 40/1434/1/1 від 02.02.2023 на суму 1506, 55 грн., термін сплати рахунку до 09.02.2023.

Позивач у позовній заяві зазначає, що 855, 02 грн. з ПДВ відповідачем сплачено, отже заборгованість ТОВ «АР-БУДРАНС» за договором складає 17 683, 53 грн. (18 538, 55 - 855, 02).

В порядку досудового врегулювання спору позивачем направлялася відповідачу претензія № 08.11-049/948 від 29.03.2023, з вимогою оплатити наявну заборгованість станом на 29.03.2023 в сумі 17 683, 53 грн. До претензії були додані рахунки та акти прийняття-передавання послуг.

Претензію направлено позивачем на адресу відповідача 30.03.2023, що підтверджується фіскальним чеком від 30.03.2023 та списком поштових відправлень листів.

Вищевказані обставини, стали причиною звернення позивача із відповідним позовом до суду.

Статтею 901 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.

Відповідно до положень частини першої статті 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Пунктом 4.2 ПРРЕЕ визначено, що послуги з розподілу або передачі електричної енергії оплачуються відповідно до умов договору споживача з електропостачальником або споживачем, або електропостачальником на зазначений у відповідних договорах поточний рахунок оператора системи.

Наявними у матеріалах справи актами приймання-передачі наданих послуг підтверджується факт належного виконання позивачем своїх зобов`язань щодо надання відповідачу послуг з розподілу електричної енергії за період з липня 2022 року по січень 2023 року, у зв`язку з чим у відповідача виникло зобов`язання з оплати цих послуг у порядку, визначеному умовами договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України).

Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

За частиною першою статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За змістом пункту 8.1 додатку № 4 «Порядок розрахунків» до типового договору, споживач із середньомісячним споживанням до 100 тис.кВт*год має здійснювати оплату оператору системи до 06 числа місяця одним плановим платежем протягом розрахункового періоду у розмірі фактичних значень обсягу розподіленої електричної енергії за відповідний попередній період.

З огляду на дати формування рахунків та актів приймання-передачі наданих у період з липня 2022 року по січень 2023 року послуг, які містять інформацію щодо обсягу та вартості наданих послуг з розподілу електричної енергії та з урахуванням умов пункту 8.1 додатку 4 "Порядок розрахунків" до договору, строк виконання відповідачем зобов`язань з оплати є таким, що настав.

Докази повної оплати відповідачем послуг з розподілу електричної енергії за період з липня 2022 року по січень 2023 року, наданих йому позивачем у період з липня 2022 року по січень 2023 року, у матеріалах справи відсутні.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За умовами ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Будь - яких доказів того, що відповідач належним чином і в повному обсязі виконав свої зобов`язання щодо оплати послуг з розподілу електричної енергії в строки визначені Договором, відповідач, у порушення приписів ст. 73, 74 ГПК України, суду не надав, тобто не довів безпідставність позовних вимог, тоді як надані позивачем докази, як зазначалось вище, навпаки, підтверджують наявність вказаної у позові заборгованості, а відтак і обґрунтованість позовних вимог.

Судовий збір відповідно до ст. 129 ГПК України підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 11, 13, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 210, 220, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 247, 248, 252 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути Товариства з обмеженою відповідальністю "АР-БУДТРАНС", вул. Полтавська,5, м. Решетилівка, Решетилівський р-н, Полтавська область, 38400, код ЄДРПОУ 42995976) на користь Акціонерного товариства "Миколаївобленерго" (вул. Громадянська, 40, м. Миколаїв, 54017, код ЄДРПОУ 23399393) заборгованість з розподілу електричної енергії за Договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 28.10.2021 № 40/1434 у розмірі 17 683, 53 та 3 028, 00 грн. судового збору.

Рішення суду, у відповідності до ст.241 Господарського процесуального кодексу України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.ст. 253, 254, 256-259 ГПК України.

Суддя Н.О. Семенчук

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення02.08.2024
Оприлюднено05.08.2024
Номер документу120770064
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —915/167/24

Рішення від 02.08.2024

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Семенчук Н. О.

Ухвала від 13.03.2024

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Семенчук Н.О.

Ухвала від 04.03.2024

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Семенчук Н.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні