Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/6078/24
Номер провадження 1-кс/711/1579/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 серпня 2024 року м. Черкаси
Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Придніпровського районного суду м. Черкаси клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №12024250000000272 від 23.07.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, -
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчий відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , звернулася до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням, погодженим прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №12024250000000272 від 23.07.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
В обґрунтування клопотання зазначено, що до СУ ГУНП в Черкаській області надійшла заява керівника ГО "Громадянська допомога" щодо змови посадових осіб державних підприємств та суб`єктів господарської діяльності направленої на умисному заниженні врожайності зерна сільськогосподарських культур та заниженні класу зерна на земельних ділянках державної форми власності на території Черкаської області, з метою привласнення отриманих від його реалізації коштів посадовими особами цих підприємств, вчиненої в умовах воєнного стану.
За даним фактом 23.07.2024 внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024250000000272 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Як зазначено в клопотанні, із матеріалів, які стали підставою для початку проведення досудового розслідування вбачається, що в заяві про вчинення злочинів, яка надійшла від заступника голови ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 », зазначено, що до організації ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » надходять неодноразові повідомлення від громадян, які вказують на неправомірні дії осіб із числа посадовців Державних підприємств і закладів освіти та пов`язаних із ними суб`єктів підприємницької діяльності з приводу нецільового використання земель державної форми власності.
До таких підприємств відносяться, зокрема:
- ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 );
- ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 );
- ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 );
- ІНФОРМАЦІЯ_5 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_3 );
- ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_4 );
- ІНФОРМАЦІЯ_7 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 , адреса: АДРЕСА_5 );
- ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 , адреса: АДРЕСА_6 );
- ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 , адреса: АДРЕСА_7 );
- ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_10 (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 , адреса: АДРЕСА_8 );
- ДП « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 , адреса: АДРЕСА_5 ).
Так, за ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на праві постійного користування рахуються земельні ділянки державної власності, які виділені даному підприємству з цільовим призначенням «для дослідних і навчальних цілей».
В свою чергу, як вказує слідчий, ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » самостійно не обробляє виділені земельні ділянки, дослідну діяльність на них не здійснює, а посадові особи вказаного підприємства фактично передали земельні ділянки державної форми власності суб`єктам господарської діяльності для використання їх в комерційній діяльності та отримання прибутку, без сплати орендної плати за користування земельними ділянками державної власності.
Крім того, зазначене підприємство, а також інші вище зазначені підприємства, які в своїй діяльності використовують державні землі виділені їм з цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва», під час обробітку земельних ділянок умисно занижується врожайність зерна сільськогосподарських культур в розмірі 30-40 % чи занижується клас зерна, з метою його подальшого продажу та привласнення отриманих від його реалізації коштів посадовими особами цих підприємств.
Також, існує і інша схема, протиправного використання державних земель, за якою укладаються збиткові договори поставки зерна, де посадовими особами державних підприємств та суб`єктів господарської діяльності, свідомо занижується ринкова вартість зерна.
При цьому, слідчий наголошує, що всі зазначені вище підприємства створені як дослідні установи, а землі їм виділені для проведення на них наукової роботи з метою виведення нових сортів та поліпшення врожайності сільськогосподарських рослин. Проте, фактично землі використовуються для комерційної діяльності, без проведення на них дослідної діяльності та проводиться вирощування комерційно витребуваних рослин, таких як соняшник, кукурудза, рапс, пшениця, тощо.
Те саме стосується і використання земель, наданих вище зазначеним навчальним закладам для використання в учбовій діяльності для дослідних та навчальних цілей. Фактично ці землі використовуються для комерційних цілей.
Відповідно до п. 283.1.3 Податкового кодексу України, до земельних ділянок, які не підлягають оподаткуванню земельним податком віднесені земельні ділянки державних сортовипробувальних станцій і сортодільниць, які використовуються для випробування сортів сільськогосподарських культур.
На переконання слідчого, є підстави вважати, що землі сільськогосподарського призначення, виділені вищезазначеним державним підприємствам використовуються не за призначенням, а посадовим особами державного підприємства, з використанням службового становища всупереч інтересам служби, укладаються завідомо збиткові договори на користь суб`єктів підприємницької діяльності та фактично передаються земельні ділянки у користування СГД, чим внаслідок неефективного управління належними активами, державному підприємству завдано матеріальних збитків.
Ініціатор клопотання вказує, що відповідно до п.п. 3.3. розділу 3 «Економічна експертиза» 1 «Криміналістичні експертизи» Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених Наказом ІНФОРМАЦІЯ_12 № 53/5 від 08.10.1998 (у редакції наказу ІНФОРМАЦІЯ_12 № 1950/5 від 26.12.2012), разом з документом про призначення експертизи (залучення експерта) експерту слід надати документи бухгалтерського та податкового обліку, які містять відомості - вихідні дані для вирішення поставлених питань. Такими документами можуть бути: прибуткові та видаткові накладні, ордери, звіти матеріально відповідальних осіб, картки складського обліку, касові книжки, матеріали інвентаризації, акти ревізій, табелі, наряди, акти приймання виконаних робіт, трудові договори, розрахункові платіжні відомості, виписки банку, платіжні доручення і вимоги, договори про матеріальну відповідальність, накопичувальні (оборотні) відомості, журнали-ордери, меморіальні ордери за балансовими рахунками, головні книги, баланси та інші первинні та зведені документи бухгалтерського та податкового обліку і звітності.
Приймаючи до уваги вищевикладене, враховуючи тяжкість даного кримінального правопорушення та той факт, що дослідження податкових документів ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ) має суттєве значення для досягнення дієвості цього провадження, у зв`язку з чим органу досудового розслідування необхідно отримати тимчасовий доступ документів, які знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_13 , що за адресою: АДРЕСА_9 , а тому слідчий за погодженням з прокурором звернувся до слідчого судді з даним клопотанням.
В судове засідання слідчий не з`явилася. Надала суду заяву про розгляд клопотання без її участі та без фіксації судового процесу технічними засобами, підтримала клопотання та просила суд його задовольнити.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_13 в судове засідання не з`явився, проте відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України його неявка не перешкоджає розгляду даного клопотання.
Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи вищенаведене, судовий розгляд здійснювався без фіксації процесу технічними засобами.
Вивчивши клопотання та надані слідчим матеріали з кримінального провадження №12024250000000272 від 23.07.2024, слідчий суддя приходить до наступного.
Відповідно доч.1ст.159КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать зокрема: конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю.
Згідно п.п. 1, 2 ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ст. 132 КПК України, - застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, СУ ГУНП в Черкаській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024250000000272, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.07.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, за заявою керівника ГО "Громадянська допомога" щодо змови посадових осіб державних підприємств та суб`єктів господарської діяльності направленої на умисному заниженні врожайності зерна сільськогосподарських культур та заниженні класу зерна на земельних ділянках державної форми власності на території Черкаської області, з метою привласнення отриманих від його реалізації коштів посадовими особами цих підприємств, вчиненої в умовах воєнного стану.
З матеріалів, на підставі яких було внесено відомості до ЄРДР, органом досудового розслідування встановлено, що до організації ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » надходять неодноразові повідомлення від громадян, які вказують на неправомірні дії осіб із числа посадовців Державних підприємств і закладів освіти та пов`язаних із ними суб`єктів підприємницької діяльності з приводу нецільового використання земель державної форми власності.
До таких підприємств відносяться, зокрема:
- ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 );
- ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 );
- ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 );
- ІНФОРМАЦІЯ_5 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_3 );
- ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_4 );
- ІНФОРМАЦІЯ_7 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 , адреса: АДРЕСА_5 );
- ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 , адреса: АДРЕСА_6 );
- ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 , адреса: АДРЕСА_7 );
- ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_10 (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 , адреса: АДРЕСА_8 );
- ДП « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 , адреса: АДРЕСА_5 ).
За ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на праві постійного користування рахуються земельні ділянки державної власності, які виділені даному підприємству з цільовим призначенням «для дослідних і навчальних цілей».
В той же час, ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » самостійно не обробляє виділені земельні ділянки, дослідну діяльність на них не здійснює, а посадові особи вказаного підприємства фактично передали земельні ділянки державної форми власності суб`єктам господарської діяльності для використання їх в комерційній діяльності та отримання прибутку, без сплати орендної плати за користування земельними ділянками державної власності.
Крім того, зазначені вище підприємства та навчальні заклади, які в своїй діяльності використовують державні землі виділені їм з цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва», під час обробітку земельних ділянок умисно занижується врожайність зерна сільськогосподарських культур в розмірі 30-40 % чи занижується клас зерна, з метою його подальшого продажу та привласнення отриманих від його реалізації коштів посадовими особами цих підприємств.
Також існує і інша схема протиправного використання державних земель, за якою укладаються збиткові договори поставки зерна, де посадовими особами державних підприємств та суб`єктів господарської діяльності, свідомо занижується ринкова вартість зерна.
За версією органу досудового розслідування, зазначені вище суб`єкти господарської діяльності створені як дослідні установи, землі їм виділені для проведення на них наукової роботи з метою виведення нових сортів та поліпшення врожайності сільськогосподарських рослин. Проте, фактично землі використовуються для комерційної діяльності, без проведення на них дослідної діяльності та проводиться вирощування комерційно витребуваних рослин, таких як соняшник, кукурудза, рапс, пшениця, тощо.
Аналогічне використання земель здійснюється зазначеними вище навчальними закладами, яким землі надані для використання в учбовій діяльності для дослідних та навчальних цілей, проте фактично ці землі використовуються для комерційних цілей.
За версією органу досудового розслідування, землі сільськогосподарського призначення, виділені вищезазначеним державним підприємствам використовуються не за призначенням, а посадовим особами державного підприємства, з використанням службового становища всупереч інтересам служби, укладаються завідомо збиткові договори на користь суб`єктів підприємницької діяльності та фактично передаються земельні ділянки у користування СГД, чим, внаслідок неефективного управління належними активами, державному підприємству завдано матеріальних збитків.
Слідчий суддя погоджується з тим, що з метою повного та об`єктивного розслідування даного кримінального провадження, слідчому необхідно отримати тимчасовий доступ до податкових документів ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ), які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_13 , розташованого за адресою: АДРЕСА_9 .
Слідчим доведено, що:
- вказані документи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_13 , розташованого за адресою: АДРЕСА_9 , та мають важливе значення для досудового розслідування, а відомості, які містяться у вказаних документах, можуть бути доказами під час судового розгляду, а також використовуватися для проведення інших слідчих та процесуальних дій, зокрема судових експертиз;
- іншими способами, окрім тимчасового доступу до документів неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.
В той же час, слідчий суддя вважає, що слідчим не надано належного обґрунтування необхідності вилучення оригіналів зазначених у клопотанні документів.
Слід зазначити, що застосування будь-якого заходу забезпечення кримінального провадження, у тому числі й тимчасового доступу до речей чи документів, повинне насамперед кореспондуватися зі змістом тих чи інших слідчих дій, для вчинення яких такі документи необхідно вилучити в оригіналах. А вказані слідчі дії у свою чергу повинні відповідати змісту правопорушення.
За таких обставин слідчий суддя приходить до висновку, що в цій частині клопотання не підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 159, 162-164 КПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання слідчого задовольнити частково.
Надати старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_5 , старшому слідчому СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_13 , розташованого за адресою: АДРЕСА_9 , з можливістюознайомлення таотримання напаперовому та/абоелектронному носіїкопій документів по підприємству ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ) за 2023 - 2024 роки, а саме: документів облікової (реєстраційної) справи та звітної частини податкової справи, зокрема даних щодо податкового обліку підприємств; видів економічної діяльності; розрахункових рахунків, відкритих підприємствами в банківських установах; повних анкетних даних (ПІП, дата та місце народження, місце реєстрації) на засновників, керівників та найманих працівників зазначеного підприємства; юридичної та фактичної адреси; податкової звітності, яку підприємство подавало протягом 2023-2024 років та за результатами здійснення діяльності за кожний рік; інформації про ІР-адреси, з яких підприємством подавалась податкова звітність протягом 2023-2024 років; інформації про проведення зовнішньоекономічних операцій та проведених податкових перевірок за вказаний період.
В іншій частині клопотання відмовити.
Строк дії цієї ухвали один місяць з дня її постановлення.
Роз`яснити уповноваженим особам ІНФОРМАЦІЯ_13 , що відповідно до вимог ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали суду, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на отримання вказаної інформації, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей та документів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення та оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Придніпровський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 02.08.2024 |
Оприлюднено | 05.08.2024 |
Номер документу | 120778186 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Придніпровський районний суд м.Черкас
Старікова М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні