Рішення
від 18.06.2024 по справі 753/10401/23
ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/10401/23

провадження № 2-о/753/74/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2024 року м. Київ

Дарницький районний суд м. Києва у складі головуючого судді Кулика С.В., за участю секретаря Мірошниченко І.Р., заявника ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Канівська міська рада Черкаської області про встановлення факту родинних відносин та факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

До Дарницького районного суду м. Києва надійшла заява ОСОБА_1 , про встановлення факту родинних відносин та факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

В обґрунтування заяви зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько заявника ОСОБА_2 . За життя батько заявника залишив заповіт, посвідчений державним нотаріусом Другої черкаської державної нотаріальної контори Сопільняк А.О., відповідно до якого все своє майно, де б воно не знаходилась та з чого б воно не складалося він заповів заявнику. Оскільки при посвідченні заповіту нотаріусом не вимагається паспорт особи, на ім`я якої складається заповіт, у вищевказаному заповіті допущено помилку у частині прізвища заявника у заповіті зазначено « ОСОБА_3 » в той час як у паспорті заявника вказано прізвище « ОСОБА_4 ». Заявник звернувся до Другої черкаської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті батька. Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 01.06.2023 року № 961/02-31 заявнику було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на вищевказане майно у зв`язку із пропуском строку на прийняття спадщини та у зв`язку з недоведеністю факту родинних відносин та факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Зазначив, що батько заявника був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , а з листопада 2007 року фактично мешкав, за адресою заявника а саме: АДРЕСА_2 . З урахуванням викладеного просить суд встановити факт родинних відносин між ним та його батьком ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , разом зі спадкодавцем ОСОБА_5 .

Заявник в судовому засіданні заяву підтримав, наполягав на її задоволенні.

Представник заявника в судовому засіданні доводи поданої заяви підтримала з викладених в ній підстав. В подальшому надала заяву про проведення судового засідання без її участі .

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 , зазначила, що вона перебуває у дружніх стосунках з онукою заявника. Знайомі з останньою з 2007 року, ходили у гості один до одного, приблизно один раз на тиждень. Зазначила що батько заявника ОСОБА_5 проживав разом із заявником у його квартирі з 2007 року, де також проживала його онука з родиною.

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_7 , зазначила, що неодноразово бувала в гостях у заявника вдома, зазначила, що батько заявника почав мешкати за адресою заявника з 2007 року та мешкав за вказаною адресою по день своєї смерті.

Суд дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 виданого відділом РАЦС м. Новотроїцьк, Оренбурзької області, яке заповнено російською мовою, вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_4 народився « ОСОБА_8 », батьками якого є « ОСОБА_9 » та « ОСОБА_10 ».

З паспорту громадянина України серія НОМЕР_2 виданого на ім`я ОСОБА_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , вбачається, що на другому аркуші паспорту, останній російською мовою зазначений як « ОСОБА_8 ».

З паспорту громадянина України серія НОМЕР_3 виданого на ім`я ОСОБА_5 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 вбачається, що на другому аркуші паспорту, останній російською мовою зазначений як « ОСОБА_9 »

Відповідно до витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 1092611 від 25.07.2003 року, вбачається, що ОСОБА_5 , є власником будинку АДРЕСА_3 .

З Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЧР №037473 вбачається, що ОСОБА_5 , є власником земельної ділянки площею 0,1200 га., яка розташована за адресою: Черкаська область, Канівський район, с.Межиріч, кадастровий номер 7122085100:02:001:0036 та 7122085100:02:001:0037.

Згідно з заповітом посвідченого 23.05.2007 року державним нотаріусом Другої черкаської державної нотаріальної контори, вбачається, що ОСОБА_5 , на випадок його смерті все своє майно, де б воно не знаходилось та з чого б воно не складалося заповів ОСОБА_1 .

Відповідно до довіреності посвідченої 27.02.2009 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, вбачається, що ОСОБА_5 , уповноважив ОСОБА_1 , продати за ціну та на умова на свій розсуд належну йому 13/50 частину житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходитсья за адресою: АДРЕСА_4 .

Згідно з свідоцтва про смерть серія НОМЕР_4 від 24.03.2009 року виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Дарницького районного управління юстиції у м. Києві, вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_5 .

З лікарського свідоцтва про смерть № 90 від 19.03.2009 року виданого Центральною районною поліклінікою Дарницького району м. Києва, вбачається, що смерть ОСОБА_5 , настала за адресою: АДРЕСА_2 .

З акту про не проживання від 30.05.2023 року підписаного ОСОБА_11 , та ОСОБА_12 , вбачається, що ОСОБА_5 , з листопада 2007 року не проживав за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки виїхав з вищевказаної адреси разом зі своїм сином ОСОБА_1 , у зв`язку із похилим віком та поганим станом здоров`я.

Відповідно д акту про проживання від 29.05.2023 року, підписаного сусідами ОСОБА_13 , та ОСОБА_14 , вбачається, що ОСОБА_5 , з листопада 2007 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійно проживав за адресою: АДРЕСА_2 .

Постановою нотаріусу Другої черкаської державної нотаріальної контори Перкалюк С.В., від 01.06.2023 року було відмовлено ОСОБА_1 , у видачі йому свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті його батька ОСОБА_5 , оскільки заявником під час звернення до нотаріальної контори не надано документів, що підтверджують спільне проживання з померлим, крім цього у паспорті спадкоємця прізвище, ім`я та по батькові зазначено як ОСОБА_1 , а у свідоцтві про смерть спадкодавця прізвище, ім`я та по батькові зазначено як ОСОБА_5 , оскільки в анкетних даних міститься протиріччя у написанні прізвищ, тому неможливо встановити факт родинних відносин.

Відповідно до експертного висновку №056/643-а від 24.05.2023 року, зробленого Українським бюро лінгвістичних експертиз, вбачається, що розбіжності у написання прізвища ОСОБА_4 та ОСОБА_3, виникли внаслідок міжмовного перетворення прізвищ та через неврахування його походження.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами.

Частиною 2 вказаної статті передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

У відповідності до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Відповідно до роз`яснень, даних у пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Як роз`яснено у пункті 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.

На підставі ч.ч. 3, 5 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу (шість місяців), він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч.1 ст.1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Щодо спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори. Для тих спадкоємців, які не проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, єдиним виявом бажання прийняти спадщину є заява про це, подана до нотаріального органу (ч.1 ст.1269 ЦК України).

Згідно з пп. 4.10 п. 4 гл. 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, жодним строком не обмежена. Тобто спадкоємець, який прийняв спадщину, може звернутися за видачею свідоцтва протягом будь-якого часу після закінчення строку, встановленого для прийняття спадщини. Особливе значення при цьому має факт постійного проживання спадкоємця на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем, який підтверджує фактичне прийняття спадщини і має бути доведений спадкоємцем.

Відповідно до п.3.22 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, у разі відсутності у паспорті спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із цим спадкодавцем; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.

За приписами статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені цим Законом.

З огляду на те, що встановлення факту родинних відносин та факт постійного проживання заявника разом з спадкодавцем має для заявника юридичне значення, оскільки безпосередньо породжує юридичні наслідки, встановлення вказаного факту в позасудовому порядку за вищевказаних обставин неможливе, суд прийшов до висновку, що досліджені докази та твердження свідків підтверджують вищенаведені факти, а тому заява підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 76-81, 95, 229, 258, 259, 263-265, 268, 315-319, 354, 355 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Канівська міська рада Черкаської області про встановлення факту родинних відносин та факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини - задовольнити.

Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_5 , та його батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом зі спадкодавцем ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_2 , з листопада 2007 року по час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено 28.06.2024 року.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_5 , АДРЕСА_2 .

Заінтересована особа: Канівська міська рада Черкаської області, ЄДРПОУ 33362991, Черкаська область, м. Канів, вул. Олега Кошового, 3.

Суддя С.В.Кулик

СудДарницький районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення18.06.2024
Оприлюднено06.08.2024
Номер документу120807890
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —753/10401/23

Рішення від 18.06.2024

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Кулик С. В.

Рішення від 18.06.2024

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Кулик С. В.

Ухвала від 22.06.2023

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Кулик С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні