Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
05 серпня 2024 року Справа № 520/11069/24
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ХОРС» (вул. Ізмайлівська, буд.11-А,м. Харків,61052, ЄДРПОУ 42773524, ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, 46,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495)про визнання протиправним та скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати Рішення № 18245 від 09.08.2023 року Комісії ГУ ДПС Харківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних), про відповідність платника податку на додану вартість ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ХОРС» критеріям ризиковості платника податку.
- зобов`язати ГУ ДПС у Харківській області виключити ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ХОРС» з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.
- стягнути з ГУ ДПС у Харківській області на користь ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ХОРС» судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.
Відповідач надав до суду відзив, з позовними вимогами не погоджується, просить відмовити в задоволені адміністративного позову.
Отже суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.
ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ХОРС» є юридичною особою, яка здійснює законну господарську діяльність, має ліцензію Держаної архітектурно-будівельної інспекції України від 20 лютого 2019року №9-Л
Господарська діяльність з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми та значними наслідками реєстраційний запис 2013059206.
Видами діяльності ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ХОРС» за кодами КВЕД є
42.99 Будівництво інших споруд, н. в. і. у.;
43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику;
43.21 Електромонтажні роботи;
43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування
(основний); 43.29 Інші будівельно-монтажні роботи;
43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н. в. і. у.;
46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним
обладнанням;
46.74 Оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним
устаткуванням і приладдям до нього;
46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами;
46.90 Неспеціалізована оптова торгівля;
71.11 Діяльність у сфері архітектури;
71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного
консультування в цих сферах;
33.20 Установлення та монтаж машин і устаткування;
41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.
Для здійснення господарської діяльності ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ХОРС» орендувало приміщення під офіс у ТОВ «Автоколона 2227» за адресою: м. Харків, вул. Ізмайлівська, буд. 11а (договір оренди № 65 від 01 червня 2021 року), складське приміщення знаходилось за адресою: м. Харків, вул. Диканівська, 50 у ТОВ «СОЮЗ-777», (договір оренди нежитлового приміщення № 7/21 від 01 липня 2021 року).
Штатний розклад ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ХОРС» обліковує 11 осіб (1- директор, 1- Менеджер зі збуту , 1 Інженер-будівельник, 1 - Майстер будівельних та монтажних робіт, 1 - Робітник з комплексного обслуговування й ремонту будинків, 2 - Виконавець робіт, 1- Бетоняр, 1 Муляр, 1- Штукатур, 1- Водій навантажувача -1).
09.08.2023р. Комісією ГУ ДПС у Харківській області з питань зупинення реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, було прийнято Рішення № 18245 про відповідність платника податку на додану вартість ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ХОРС» критеріям ризиковості платника податку з урахуванням отриманих від платника податків інформації та копії документів від 31.07.2023р. № 1.
Підставою прийняття зазначеного вище рішення було вказано пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку, а саме: 03 відсутність необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податкові накладній/розрахунку коригування (відсутні відомості про об`єкти оподаткування, відсуне придбання послуг оренди об`єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання ТМЦ, послуг оренди місць зберігання ПММ тощо), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності , 07 - недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, зазначених у податковій накладній/розрахунку коригування (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконання робіт, які необхідні ля здійснення господарських операцій), 12 постачання товарів (послуг) платнику (ам) податку, щодо якого (их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, 13 придбання товарів (послуг) у платника (ів) податку, щодо якого (их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.
В якості інформації, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, у рішенні було зазначено: тип операції - постачання, період здійснення господарської операції - з 01.08.2021р. по 31.08.2021р., код згіднох УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова- 4411139, 6306120000, 7308300000, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції 31551028, 41571669, 43718092. Також зазначено про ненадання платником податку копії документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості.
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з п. 6 Порядку №1165, у разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття.
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Суд звертає увагу на те, що критерії ризиковості платника податків на додану вартість викладено у Додатку 1 до Порядку №1165.
Тобто, законодавцем установлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.
Отже, питання відповідності підприємства Критеріям ризиковості платника ПДВ має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання підприємством для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації.
При цьому моніторинг проводиться в автоматизованому порядку.
Аналіз приписів Порядку №1165 дає підстави для висновку, що право комісії регіонального рівня щодо розгляду питання про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку самостійно ініціювати процедуру розгляду вказаного питання лише з підстав наявності податкової інформації вказаним Порядком не передбачено, а відповідно до пункту 6 Порядку №1165 виявлення обставин та/або отримання інформації може бути самостійною підставою тільки для розгляду комісією регіонального рівня питання виключення платника податку з переліку платників, а не щодо включення його до такого переліку.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23.06.2022 у справі №640/6130/20.
При поданні позовної заяви Позивач надав договір оренди приміщення для здійснення підприємницької діяльності та штатний розклад.
Суд вважає , що розмір приміщення та кількість трудових ресурсів є співмірними між собою, тому висновок податкової про відповідність критеріям ризиковості у зв`язку з недостатньою кількістю трудових ресурсів та відсутності необхідних умов є необґрунтованим.
Щодо пунктів 12 постачання товарів (послуг) платнику (ам) податку, щодо якого (их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, 13 придбання товарів (послуг) у платника (ів) податку, щодо якого (их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, суд зазначає наступне.
З матеріалів справи встановлено, що поставка товару від контрагентів постачальників здійснювалася за їх рахунок та їх перевізників.
ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ХОРС» проводило всі безготівкові розрахунки між постачальниками та покупцями через власні банківські рахунки відкриті в АТ ОТП
БАНК, м.Київ та ПрАТ «КБ «АКОРДБАНК» м.Київ.
Чинне законодавство Украіїни, зокрема, ПКУ, не встановлює обов`язок покупця перевіряти відомості щодо декларування контрагентами своіх зобов`язань з ПДВ/податку на прибуток, виконання ними таких зобов`язань перед бюджетом та наявність чи відсутність ознак фіктивності фірм, ймовірність чи реальність проведення контрагентом транзитних фінансових операцій, спрямованих на здійснення операціий з надання податковоії вигоди третім особам, наявність у контрагента складських приміщень, людських ресурсів.
Слід зазначити, що відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України (п. 201.16 ст. 201 ПК України).
Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117 і Порядок №1165, який набрав чинності з 01 лютого 2020 року, передбачають різні механізми зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів; механізм розгляду скарги щодо рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зі змісту рішення Відповідача, яким вирішено про відповідність ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ХОРС» критеріям ризиковості платника податку встановлено, що комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність позивача Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість не за наслідками подання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, що має передувати моніторингу платника податку, та проводиться в автоматизованому порядку.
Відповідачем прийнято Рішення у зв`язку з поданням ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ХОРС» до Головного управління ДПС у Харківській області інформації та копій документів від 31.07.2023р. № 1 щодо невідповідності платника податків критеріям ризиковості, а не за наслідками подання податкової накладної/ розрахунку коригування для реєстрації.
Розгляд Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних питання відповідності/невідповідності платника податку на додану вартість ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ХОРС» Критеріям ризиковості платника податку здійснено всупереч передбаченому
Суд зазначає , що посилання Відповідача в рішенні на ненадання ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ХОРС» документів, за відсутності встановленого законодавством вичерпного переліку документів, та за умови не наведення Комісією конкретного переліку документів, що мають бути надані для виключення з переліку ризикових платників податку, а також не зазначення Комісією того, що подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність оскаржуваного рішення.
Суд вважає, що рішення Відповідача не містить жодної належної мотивації, підстав та причин віднесення Товариства до переліку ризикових платників на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, як і не містить доказів наявності податкової інформації, яка свідчить про наявність ознак здійснення Позивачем ризикових операцій.
За таких обставин, зобов`язання відповідача виключити позивача з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості, є належним і ефективним способом захисту порушеного права підприємства. Крім цього, такий спосіб захисту є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений. Тому позовні вимоги у підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ХОРС» (вул. Ізмайлівська, буд.11-А,м. Харків,61052, ЄДРПОУ 42773524, ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, 46,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495)про визнання протиправним та скасування рішення,- задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Рішення № 18245 від 09.08.2023 року Комісії ГУ ДПС Харківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних), про відповідність платника податку на додану вартість ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ХОРС» критеріям ризиковості платника податку.
Зобов`язати ГУ ДПС у Харківській області виключити ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ХОРС» з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, 46,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495)на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ХОРС» (вул. Ізмайлівська, буд.11-А,м. Харків,61052, ЄДРПОУ 42773524, ) судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Сагайдак В.В.
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 05.08.2024 |
Оприлюднено | 07.08.2024 |
Номер документу | 120812309 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Сагайдак В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні