Справа №127/25275/24
Провадження №2/127/3575/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2024 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області у складі судді Березовської О. А., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» Структурна одиниця «Вінницькі центральні електричні мережі», вул. Гніванське шоссе, 1, м. Вінниця ( ідентифікаційний код юридичної особи 25512876), про захист порушених прав,
УСТАНОВИВ:
30.07.2024 до Вінницького міського суду Вінницької області надійшла вказана позовна заява, в якій позивач просить суд визнати рішення комісії від 20.06.2024, оформлене протоколом № 04819 структурної одиниці «Вінницькі ЦЕМ» АТ «Вінницяобленерго» по розгляду Акту про порушення №04819 від 29.04.2024 протиправним; визнати рішення комісії від 16.05.2024, оформлене протоколом №04819 від 29.04.2024 протиправним; скасувати рішення комісії від 20.06.2024, оформлене протоколом №04819 структурної одиниці «Вінницькі ЦЕМ» АТ «Вінницяобленерго» по розгляду Акту про порушення №04819 від 29.04.2024; скасувати рішення комісії від 16.05.2024, оформлене протоколом №04819 структурної одиниці «Вінницькі ЦЕМ» АТ «Вінницяобленерго» по розгляду Акту про порушення №04819 від 29.04.2024; визнати акт про порушення від 29.04.2024 №04819 недійсним; стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати в сумі 1211, 20 коп. Позивач вважає, що справа стосується його особистих немайнових інтересів як одноосібного засновника ТОВ «Вінницький автобусний парк №1».
Дослідивши позовну заяву з додатками, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Уст. 124 Конституції Українивизначено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Згідно зіст. 125 Конституції Українисудоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України "Про судоустрій та статус суддів"суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Згідно з ч. 1, 2ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Відповідно до ч. 1ст. 19 ЦПК Українисуди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Перелік категорій справ, що підлягають розгляду в порядку господарського судочинства, визначено уст. 20 ГПК України. Так, згідно з ч. 1ст. 20 ГПК Українигосподарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках.
Відповідно достатті 4 ГПК Україниюридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Як зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.03.2021 у справі № 367/4695/20 (провадження №14-12цс21): "критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а, по-друге, спеціальний суб`єктний склад цього спору, у якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа. Отже, у порядку цивільного судочинства за загальним правилом можна розглядати будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін зазвичай є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.
При вирішенні питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду подібних справ визначальним є характер правовідносин, з яких виник спір.
При вирішенні питання про те, чи можна вважати правовідносини та відповідний спір господарськими, слід керуватися ознаками, наведеними устатті 3 ГК України. Господарський спір належить до юрисдикції господарського суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб`єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, урегульованихЦК України,ГК України, іншими актами господарського й цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом".
Отже, критеріями розмежування розгляду справ у порядку цивільного чи господарського судочинства є як суб`єктний склад сторін спору, так і характер спірних правовідносин".
Як вбачається з Акту про порушення №04819 перевіркою встановлено, що за адресою АДРЕСА_1 ТОВ «Вінницький районний автобусний парк №1», договір №278, порушено облік електричної енергії п.п. 8 п. 5.5.5 ПРРЕЕ. Акт складений за участі споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача: директора ОСОБА_2 . З цим актом як представник споживача був ознайомлений під підпис ОСОБА_2 , він же отримав один примірник акту.
В Акті технічної перевірки № 596084 засобів комерційного обліку електроенергії до 1000В від 29.04.2024 також як споживач зазначене ТОВ «Вінницький районний автобусний парк №1», а представник споживача - Діхтярук О. М., договір №278.
Відповідно до Відповіді №721363 від 02.08.2024, одержаної судом, ТОВ «ВІННИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ АВТОБУСНИЙ ПАРК №1», зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; ідентифікаційний код юридичної особи: 31315164; місцезнаходження: Вінницька область, Вінницький район, селище міського типу Вороновиця, вул. Базарна, буд. 15; організаційно-правова форма юридичної особи: товариство з обмеженою відповідальністю; Назва КВЕД: Пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення; як керівник і представник юридичної особи визначений Діхтярук О. М.; засновники юридичної особи: ОСОБА_1 , ТОВ «ВІННИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ АВТОБУСНИЙ ПАРК №І», ОСОБА_3 .
Отже, з вище наведеного вбачається, що стороною (споживачем) в договорі з постачання енергетичних ресурсів є юридична особа ТОВ «ВІННИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ АВТОБУСНИЙ ПАРК №1», одним із засновників якого є позивач ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про товариства з обмеженої та додатковою відповідальністю» учасники товариства мають такі права:
1) брати участь в управлінні товариством у порядку, передбаченому цим Законом та статутом товариства;
2) отримувати інформацію про господарську діяльність товариства;
3) брати участь у розподілі прибутку товариства;
4) отримати у разі ліквідації товариства частину майна, що залишилася після розрахунків з кредиторами, або його вартість.
Відповідно дост.28Закону України«Про товаристваз обмеженоїта додатковоювідповідальністю» органамитовариства єзагальні збориучасників,наглядова рада(уразі утворення)та виконавчийорган.Компетенція загальнихзборів учасниківвизначена встаттях 29,30цього закону.Ч.2ст.29цього законупередбачено,що коженучасник товариствамає правобути присутнімна загальнихзборах учасників,брати участьв обговоренніпитань порядкуденного іголосувати зпитань порядкуденного загальнихзборів учасників. Відповідно до ч. 1 ст. 39 цього закону виконавчий орган товариства здійснює управління поточною діяльністю товариства.
Відповідно до п. 1.1.2. глави 1.1. Розділу І Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 (зі змінами) споживач електричної енергії - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
Враховуючи наведене, суд вважає, що в даній справі спір виник між юридичною особою-споживачем електричної енергії ТОВ «ВІННИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ АВТОБУСНИЙ ПАРК №1» та АТ «Вінницяобленерго». ТОВ "ВІННИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ АВТОБУСНИЙ ПАРК №1" є суб`єктом господарювання та для здійснення господарської діяльності уклало договір про постачання енергетичних ресурсів через приєднану мережу №278, який є підставою виникнення відносин між зазначеними суб`єктами. Предметом спору є вимоги, які пов`язані з фіксацією постачальником енергетичних ресурсів порушення обов`язків за договором юридичною особою-споживачем. Закон не наділяє одного з засновників товариства з обмеженою відповідальністю правами здійснювати управління його поточною діяльністю і не покладає на нього відповідальність за зобов`язаннями товариства.
Отже, з огляду на наведені вище критерії розмежування юрисдикції, суб`єктний склад спору та його предмет, спір у даній справі не підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства в судах загальної юрисдикції, оскільки, містить ознаки господарського спору.
Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 186 ЦПК Українисуддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За змістом ч. 4 ст.186, п. 7 ч. 1 ст.353 ЦПК Україниухвалу про відмову у відкритті провадження у справі може бути оскаржено. У разі скасування цієї ухвали позовна заява вважається поданою в день первісного звернення до суду.
Враховуючи наведене, керуючись статтями186,258-261,353-355 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у відкритті провадження в цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» Структурна одиниця «Вінницькі центральні електричні мережі» про захист порушених прав.
Копію ухвали суду направити позивачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Ухвала можебути оскарженадо Вінницького апеляційногосуду шляхомподання апеляційноїскарги протягомп`ятнадцятиднів здня складення. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухала складена 05.08.2024.
Суддя Олена Березовська
Суд | Вінницький міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 05.08.2024 |
Оприлюднено | 07.08.2024 |
Номер документу | 120815761 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Вінницький міський суд Вінницької області
Березовська О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні