Рішення
від 24.07.2024 по справі 336/10735/23
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЗАПОРІЖЖЯ

ЄУН: 336/10735/23

Провадження №: 2/336/563/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2024 року м. Запоріжжя

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Савеленко О.А., за участю секретаря судового засідання Подліянової Т.Ф., представника позивача ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжя за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Оріхівської міської ради про визнання права власності в порядку спадкування,-

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

Позивачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 через свого представника - адвоката Чоп`як В.М. звернулись до суду з позовом до Оріхівської міської ради про визнання права власності в порядку спадкування, який у подальшому був уточнений.

Позовна заява обґрунтована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 . На день смерті йому на праві власності належав житловий будинок АДРЕСА_1 . На день смерті разом із померлим ОСОБА_4 також проживала його дружина - ОСОБА_5 та син ОСОБА_6 зі своєю сім`єю. Хоча ОСОБА_5 за документами на день смерті чоловіка не належало нерухоме майно, однак вона мала право на 1/2 частку житлового будинку АДРЕСА_1 , оскільки цей будинок є спільною сумісною власністю подружжя.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_5 . Після смерті ОСОБА_4 прийняв спадщину ОСОБА_6 . Після смерті ОСОБА_5 спадкові справи не заводились. Після смерті ОСОБА_4 та ОСОБА_5 спадщину прийняв їх син - ОСОБА_6 , оскільки вступив у володіння будинком та в подальшому проживав у ньому із своєю сім`єю. ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_6 . Після смерті ОСОБА_6 спадщину прийняли його дочки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Для прийняття спадщини позивачі звернулись із відповідними заявами до Оріхівської державної нотаріальної контори, яка відкрила спадкову справу після смерті ОСОБА_6 . Останній помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , а тому враховуючи шестимісячний строк для прийняття спадщини, у позивачів 09.06.2022 виникло право на отримання свідоцтва про право на спадщину за законом. Однак у зв`язку із введенням в Україні воєнного стану Оріхівська державна нотаріальна контора припинила свою діяльність. Спадкова справа до Запорізького обласного державного архіву не передавалась. На час звернення до суду із позовом спадкове майно у вигляді будинку АДРЕСА_1 , суттєво пошкоджено, та у спадкоємців виникла необхідність подати відповідну заяву для внесення майна у список пошкодженого, подальшого його обстеження та отримання компенсації на відновлення майна. Таким чином, для реалізації своїх прав, як власників у позивачів виникла необхідність в отриманні свідоцтва про право на спадщину. Але оформити спадкові права у позасудовому порядку не виявилось за можливе, оскільки діяльність нотаріальної контори, у провадженні якої перебуває спадкова справа зупинена. Додатково зазначає, що після смерті ОСОБА_6 є ще один спадкоємець - ОСОБА_7 , яка відмовилась від прийняття спадщини, що засвідчила нотаріально та направила відповідну заяву до Оріхівської державної нотаріальної контори, однак, у зв`язку з припиненням діяльності нотаріальної контори лист повернувся. Вважають, що ОСОБА_7 у строки, встановлені для прийняття спадщини виявила свою волю на відмову від прийняття спадщини.

Посилаючись на викладені обставини просить визнати право власності на буд. АДРЕСА_1 в порядку спадкування після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 по частці за кожною.

Процесуальні дії у справі, позиція сторін.

Ухвалою судді від 13.10.2023 відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 07.03.2024 витребувано докази у справі, а саме від Оріхівської міської ради інформацію про те, чи був ОСОБА_6 спільно зареєстрований із ОСОБА_8 станом на день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 ; чи був ОСОБА_6 спільно зареєстрований із ОСОБА_5 станом на день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1.

07.03.2024 підготовче провадження по справі закрито та справу призначено до розгляду по суті, про що постановлено ухвалу з занесенням до протоколу судового засідання.

Ухвалою суду від 18.06.2024 витребувано докази у справі, а саме від Оріхівської міської ради інформацію: чи був ОСОБА_6 спільно зареєстрований із ОСОБА_4 станом на день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1; чи був ОСОБА_6 спільно зареєстрований із ОСОБА_5 станом на день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1; від ТОВ «Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації» інформацію про те, чи проводилась зміна нумерації будинків по АДРЕСА_1 . Якщо проводилась, витребувати інформацію, як змінився номер будинку 55 після зміни нумерації, право власності на який зареєстровано за ОСОБА_4 , реєстровий № 3178 у реєстровій книзі № 16.

Представник позивача - адвокат Чоп`як В.М. суду пояснив, що позивачі своєчасно звернулись до Оріхівської державної нотаріальної контори де була заведена спадкова справа, однак не встигли оформити спадщину у зв`язку з тим, що через введення в Україні воєнного стану Оріхівська державна нотаріальна контора припинила свою діяльність. Матеріали спадкової справи до державного нотаріального архіву не передавались. Крім того, в будівлю нотаріальної контори в м. Оріхів влучила ракета, та всі документи були знищені. Позовні вимоги просив задовольнити.

Представник відповідача, Оріхівської міської ради, в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, у якій вказав, що позовні вимоги визнає в повному обсязі, не заперечує проти їх задоволення, просить справу розглянути без його участі (а.с.97).

Нормативне обґрунтування.

Відповідно до ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно зі ст. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до статті 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватись, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності (ст.392 ЦК України).

Згідно з частиною другою статті 41 Конституції України, право приватної власності набувається в порядку, визначеному Законом.

У відповідності до частини першої статті 328 ЦК, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно з роз`ясненнями, викладеними в п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", відповідачами у такій категорії справ є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем прийняття спадщини.

У п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року № 7 судам роз`яснено, що відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилась не раніше 01.01.2004. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема відповідні правила ЦК УРСР, у тому числі щодо прийняття спадщини. У разі коли спадщина, яка відкрилась до набуття чинності ЦК України і строк на її прийняття не закінчився до 01.01.2004, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.

За змістом ст. ст. 524, 525 ЦК УРСР, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.

Відповідно до ч. 1 ст. 529 ЦК УРСР, при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.

Згідно зі ст. 548 ЦК УРСР, для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Встановлені судом обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_11, та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_11, уклали шлюб, який був зареєстрований 21.05.1957 року в с. Преображенка Оріхівського району Запорізької області, актовий запис № 22, що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_1 (а.с.11).

Згідно з свідоцтвом про народження, виданим повторно, серії НОМЕР_2 , ОСОБА_6 народився ІНФОРМАЦІЯ_6 , його батьками є ОСОБА_4 , ОСОБА_5 (а.с.12).

02.07.1988 ОСОБА_6 та ОСОБА_7 зареєстрували шлюб, актовий запис № 71, складений Оріхівським відділом РАЦС, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 (а.с.24).

ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_4 (а.с.5).

ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 (а.с.14).

Згідно з Витягом зі Спадкового реєстру після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 Оріхівською державною нотаріальною конторою заведено спадкову справу № 57 20.2.1993 (а.с.15-16).

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 (а.с.17).

18.02.2022 Оріхівською державної нотаріальною конторою заведено спадкову справу № 45/2022 після смерті ОСОБА_6 , про що свідчить Витяг зі Спадкового реєстру (а.с.18).

Згідно з свідоцтвом про народженням серії НОМЕР_7 , ОСОБА_9 народилась ІНФОРМАЦІЯ_9 , її батьками є ОСОБА_6 , ОСОБА_7 (а.с.19).

ОСОБА_9 уклала з ОСОБА_10 шлюб, який був зареєстрований 05.10.2017 Оріхівським районним відділом ДРАЦС ГТУЮ у Запорізькій області, актовий запис № 86, після реєстрації шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_11 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_8 (а.с.20).

ОСОБА_12 народилась ІНФОРМАЦІЯ_10 , її батьками є ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , про що свідчить свідоцтво про народження серії НОМЕР_9 (а.с.21).

ОСОБА_12 уклала шлюб з ОСОБА_13 , який був зареєстрований 16.04.2016 Відділом ДРАЦС Оріхівського районного управління юстиції у Запорізькій області, актовий запис № 30, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_10 (а.с.22).

Згідно з листом Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), повноваження по обслуговуванню громадян на інші державні органи не покладались. Документи нотаріального діловодства та архів по 2010 рік передані на зберігання до Запорізького обласного державного архіву. Документи за наступні періоди станом на 19.09.2023 за наступні періоди на зберігання не передавались (а.с.23).

Згідно з заявою ОСОБА_7 , посвідченої приватним нотаріусом Івано-Франківського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Клід О.Я., ОСОБА_7 відмовилась від спадщини за законом після смерті чоловіка ОСОБА_6 (а.с.25).

25.11.1982 здійснено приймання індивідуального будинку, побудованого ОСОБА_4 на підставі договору на право побудови від 1956 року, за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується атом приймання індивідуального будинку (а.с.13).

Згідно інвентаризаційної справи № 3493 на житловий будинок АДРЕСА_1 , власником зазначений ОСОБА_4 , реєстраційний запис за січень 1983 року (а.с.6-10).

Згідно з листом Оріхівської міської військової адміністрації від 27.05.2024, наданим у відповідь на адвокатський запит щодо проведення зміни нумерації спірного будинку, рішення виконавчого комітету Оріхіської міської ради за період діяльності виконавчого комітету до 2016 року включно упорядковано та передано на зберігання до відділу архіву та цивільного захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації (нині - архівного відділу Пологівської районної державної адміністрації). Тому інформація з даного питання за цей період відсутня. В період з 2017 року та по сьогоднішній день рішення щодо зміни нумерації будинків по АДРЕСА_1 не приймалися (а.с.137-139).

На ухвалу суду про витребування доказів ТОВ Запорізьке міжміське БТІ надано інформацію від 03.07.2024, згідно з якої фахівцями ТОВ «ЗМБТІ» не проводилась технічна інвентаризація об`єктів нерухомого майна по АДРЕСА_1 . Інвентаризаційна справа на будинок АДРЕСА_2 відсутня (а.с.155).

Згідно з інформацією, наданою Оріхівською міською військовою адміністрацією Пологівського району ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 з 21.05.1980 до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.157).

Свідок ОСОБА_7 суду пояснила, що вона є дружиною померлого ОСОБА_6 Будинок за адресою: АДРЕСА_1 належав батькам її чоловіка - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , де вони і проживали до моменту смерті. З 1998 року вона разом зі своєю родиною проживала у вказаному будинку до початку війни. Після смерті чоловіка, вона відмовилась від прийняття спадщини на користь своїх доньок, які є позивачами у даній справі.

Свідок ОСОБА_14 суду пояснила, що проживала по сусідству з ОСОБА_7 ЇЇ чоловік ОСОБА_6 помер минулого року. Раніше в спірному будинку по АДРЕСА_1 проживали батьки ОСОБА_6 . Після смерті батьків ОСОБА_6 займався їх похованням. З родиною ОСОБА_15 спілкується давно, часто у них бувала у гостях. Померлий ОСОБА_6 має двох доньок, рідних сестер та братів не має. В АДРЕСА_1 була змінена нумерація будинків.

Висновки суду.

З матеріалів справи вбачається, що позивачі є доньками померлого ОСОБА_6 , тобто спадкоємцями першої черги за законом після смерті батька.

Дружина померлого - ОСОБА_7 , яка також вважається спадкоємицею за першою чергою, від прийняття спадщини відмовилась, інші спадкоємці відсутні.

Як встановлено з матеріалів справи померлий ОСОБА_6 за життя постійно мешкав зі своїми батьками ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ..

ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . На момент смерті йому належав на праві власності житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , інформація про зміну нумерації будинку, не знайшла свого підтвердження.

Таким чином, оскільки спадщина після смерті ОСОБА_16 померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилась у період чинності ЦК УРСР та на момент його смерті разом з ним проживали його дружина ОСОБА_7 та його син ОСОБА_6 , які фактично вступили в управління спадковим майном то останні вважаються такими, що прийняли спадкове майно, до складу якого також входив спірний житловий будинок, в рівних частинах.

Після смерті ОСОБА_4 відкрито спадкову справу.

ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . На момент її смерті з нею постійно проживав її син - ОСОБА_6 . Інші спадкоємці відсутні, тому ОСОБА_6 вважається таким, що фактично прийняв спадщину після смерті матері (1/2 частину спірного житлового будинку).

Таким чином, фактично за життя ОСОБА_6 прийняв спадщину після смерті батьків за законом, до складу якої входить житловий будинок АДРЕСА_1 , однак право власності на спадкове майно не оформив.

Як вбачається з матеріалів справи позивачі вчасно звернулись до Оріхівської державної нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_6 , однак, не встигли оформити свої спадкові права у зв`язку з тим, що Оріхівська державна нотаріальна контора припинила свою діяльність через введення в Україні воєнного стану та спадкова справа не була передана до державного нотаріального архіву.

Відповідачем зазначені факти не оспорено.

Між тим, в уточненій позовній заяві представник позивачів просить визнати право власності на спірний будинок в порядку спадкування після ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 за позивачами по частці за кожною.

Однак, враховуючи, що на момент відкриття спадщини після смерті ОСОБА_4 . ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач ОСОБА_3 була малолітньою, а позивач ОСОБА_2 ще не народилась, підстави для визнання права власності на спірний житловий будинок саме після померлого дідуся ОСОБА_4 відсутні. Наявні підстави для визнання права власності за вказане майно за законом після смерті батька - ОСОБА_6 .

Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Позивачі не заявляють вимоги про стягнення судового збору, тому суд дане питання не вирішує.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 10, 12, 18, 263-265, 294, 315-319, 353, 354 ЦПК України, ст.ст. 1216,1261 ЦК України суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Оріхівської міської ради про визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/2 частку житлового будинку АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька - ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Визнати за ОСОБА_3 право власності на спадкове майно, а саме на 1/2 частку житлового будинку АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька - ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Інформація про учасників справи.

Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП: НОМЕР_11 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 .

Позивач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , РНОКПП: НОМЕР_12 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_3 .

Відповідач: Оріхівська міська рада, ЄДРПОУ: 20519891, адреса: Запорізька область, Пологівський район, м. Оріхів, вул. Шевченка, буд. 11.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя: О.А. Савеленко

24.07.24

СудШевченківський районний суд м. Запоріжжя
Дата ухвалення рішення24.07.2024
Оприлюднено07.08.2024
Номер документу120818431
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —336/10735/23

Рішення від 24.07.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Савеленко О. А.

Ухвала від 18.06.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Савеленко О. А.

Ухвала від 07.03.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Савеленко О. А.

Ухвала від 21.11.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Савеленко О. А.

Ухвала від 13.10.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Савеленко О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні