Ухвала
від 22.07.2024 по справі 498/856/24
ВЕЛИКОМИХАЙЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №498/856/24

Провадження по справі №2-о/498/39/24

УХВАЛА

про залишення заяви без руху

22 липня 2024 року сел. Велика Михайлівка

Суддя Великомихайлівського районного суду Одеської області Чернецька Н.С., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Великомихайлівська районна державна нотаріальна контора Одеської області про встановлення факту родинних відносин,

встановив:

18 липня 2024 року ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа Великомихайлівська районна державна нотаріальна контора Одеської області.

За правилами ч. 1 ст.293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Ознайомившись із заявою та, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд доходить висновку, що заява підлягає залишенню без руху.

Відповідно до частини четвертоїстатті 294 ЦПК Українисправи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

Згідно роз`яснень, які містяться в пункті 5Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31 березня 1995 року, для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, у кожній справі суддя зобов`язаний з`ясувати, які фізичні особи і організації можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи і підлягають виклику в судове засідання, у необхідних випадках запропонувати заявникові та заінтересованим особам подати додаткові докази на підтвердження заявлених вимог.

Заінтересованими особами є особи, які беруть участь у справі та, які мають юридичну заінтересованість. Це коло визначається взаємовідносинами із заявником у зв`язку з обставинами, які підлягають встановленню і, які можуть вплинути на їх права та обов`язки.

Враховуючи, що метою встановлення факту родинних відносин є подальше оформлення заявником права на спадщину, відповідно заінтересованими особами можуть бути спадкоємці, а у разі їх відсутності - територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, яким переходить у власність спадщина визнана відумерлою в разі відсутності спадкоємців чи неприйняття ними спадщини.

Заявником у заяві вказано заінтересованою особою Великомихайлівську районну державну нотаріальну контору Одеської області, проте заінтересованими особами у даній справі мають бути особи, які мають право на спадщину (спадкоємці), яких заявником не залучено до участі в справі.

За вказаних обставин, заявнику необхідно вказати в заяві належних заінтересованих осіб.

У разі залучення всіх належних заінтересованих осіб до участі у справі, заявнику необхідно долучити до матеріалів заяви копій заяв та додатків до них для направлення вказаним заінтересованим особам по справі.

Згідно з п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Для оформлення спадщини ОСОБА_1 зверталась до Великомихайлівської районної державної нотаріальної контори Одеської області, однак нотаріус Трофімова С.О. своїм листом від 31.10.2023 року №1055/02-14/557-2021 повідомила що видати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 неможливо у зв`язку з тим, що відсутній факт підтвердження родинних відносин між заявницею та померлим.

Згідно з вимогами ч. 5ст. 177 ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

До матеріалів справи додано лист нотаріуса про те, що неможливо видати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 . Та заявниці роз`яснено, що свідоцтво про право на спадщину за законом може бути видано після підтвердження факту родинних відносин між нею то померлим.

Як дійшов висновку Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 14.04.2021, прийнятій по справі №205/2102/19-ц, провадження №61-872св21, «якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 01 січня 2004 року тощо. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами,у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження».

Відповідно до пункту 1глави 13 розділу І Наказу Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5 «Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії у випадках, передбачених Законом.

Пунктом 3 глави 13 розділу І Наказу № 296/5 від 22 лютого 2012 року визначено, що нотаріус на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, зобов`язаний викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. У цих випадках нотаріус протягом трьох робочих днів виносить постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Згідно пункту 1 глави 14 розділу І Наказу № 296/5 від 22 лютого 2012 року нотаріальна дія або відмова у її вчиненні, нотаріальний акт оскаржуються до суду.

Тобто, законодавцем визначено, що спадкоємці мають звернутися із відповідною заявою до нотаріуса, на підставі якої той заводить спадкову справу, а у випадку неможливості оформити процедуру спадкування та видати свідоцтво про право на спадщину, нотаріус зобов`язаний відмовити у видачі свідоцтва про право на спадщину, про що він виносить відповідну постанову. Вказана відмова нотаріуса є підставою для звернення до суду.

Таким чином, передумовою звернення до суду за захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав є наявність постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, особа вправі звернутися до суду із заявою, у тому числі й про встановлення юридичних фактів. В протилежному випадку - дії нотаріуса можуть бути оскаржені в передбаченому законом порядку.

У матеріалах відсутня постанова про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, що позбавляє суд в свою чергу перевірити наявність спору про право.

Тому заявнику на виконання вищевказаних вимог законодавства, необхідно надати суду постанову нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину (вчинення нотаріальних дій) після смерті матері заявника, яка є передумовою для звернення до суду.

Також заявник в заяві посилається на те, що 13 травня 1997 року, ОСОБА_1 розірвала шлюб з ОСОБА_3 , проте в матеріалах справи відсутнє свідоцтво про розірвання шлюбу серії НОМЕР_1 , видане відділом реєстрації актів цивільного стану Штефан-Воде з перекладом його з румунської на українську мову.

Наведені недоліки унеможливлюють вирішення питання про відкриття провадження у справі.

Відповідно до ст.185ЦПК України заява, подана без додержання вимог, викладених у ст.175,177ЦПК України підлягає залишенню без руху, з наданням строку для усунення недоліків.

Враховуючи вищенаведене,приходжу довисновку,що заявунеобхідно залишити без руху, надавши заявниці строк для усунення недоліків та роз`яснивши, що в разі невиконання викладених в ухвалі вимог, заява вважатиметься неподаною і буде повернута заявнику.

Керуючись ст.ст.175,177,185,293 ЦПК України, суддя

постановив:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Великомихайлівська районна державна нотаріальна контора Одеської області про встановлення факту родинних відносин -залишити без руху.

Надати заявнику 10-денний строк для усунення недоліків, який обчислюється з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.

Роз`яснити заявнику, що у разі коли недоліки заяви вчасно усунені не будуть або будуть усунені частково, заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Н.С.Чернецька

СудВеликомихайлівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення22.07.2024
Оприлюднено07.08.2024
Номер документу120820711
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:

Судовий реєстр по справі —498/856/24

Ухвала від 24.10.2024

Цивільне

Великомихайлівський районний суд Одеської області

Чернецька Н. С.

Ухвала від 02.09.2024

Цивільне

Великомихайлівський районний суд Одеської області

Чернецька Н. С.

Ухвала від 22.07.2024

Цивільне

Великомихайлівський районний суд Одеської області

Чернецька Н. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні