Справа № 715/1896/24
Провадження № 2-о/715/219/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2024 року селище Глибока
Глибоцький районний суд Чернівецької області у складі:
головуючого судді Цуркана В.В.
за участю присяжних Цвік О.Г., Галіп А.С.
секретар судового засідання Майщук С.В.
представника недієздатної особи ОСОБА_1
розглянувши матеріалицивільної справиза заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа: Волоківська сільська рада Чернівецького району Чернівецької області про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення над нею опіки,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до суду із заявою про визнання ОСОБА_3 , недієздатною. В обґрунтування своєї заяви посилався на те, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є його бабусею, яка є похилого віку, пенсіонеркою та згідно висновку №643 судово психіатричного експерта ОСОБА_3 страждає хронічним психічним захворюванням у формі судинної деменції, в силу чого не може усвідомлювати значення своїх дій та не може керувати ними, а з урахуванням її психічного стану вона не може приймати участі у судовому засіданні та давати пояснення. Всі ці обставини свідчать про те, що бабуся потребує постійної сторонньої допомоги, як в побутових, повсякденних питаннях, так і в прийнятті рішень юридичного характеру від її імені, отже потребує опіки. Тому, з метою представництва, захисту прав та інтересів бабусі просить суд визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , недієздатною та призначити його її опікуном.
Представник заявника адвокат Криган В.В. в судовому засіданні просив суд заявлені вимоги задовільнити.
Представник заінтересованої особи Волоківської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області в судове засідання не з`явився, однак, від сільської ради на адресу суду надійшла заява, відповідно до якої Волоківська сільська рада Чернівецького району Чернівецької області не заперечує проти вимог заявника та просить розглянути справу у відсутності їхнього представника.
ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, оскільки згідно висновку судово-психіатричної експертизи від 14 липня 2024 року № 643, за станом свого здоров`я, бути присутньою особисто в судовому засіданні вона не може та не може у разі необхідності давати пояснення по суті справи.
Представник ОСОБА_3 адвокат Шеремета І.С. в судовому засіданні просив суд справу розглядати без участі ОСОБА_3 та призначити її опікуном ОСОБА_2 .
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що вимоги заяви обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Згідно ізст. 293 ЦПК України, окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, у порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_4 та його батьками значаться ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .
Як вбачається з свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 народився ОСОБА_2 та його батьками значаться ОСОБА_4 та ОСОБА_7 .
Відповідно акту обстеження житлово побутових умов № 66 від 21.05.2024 року, виданого Волоківською сільською радою Чернівецького району Чернівецької області, ОСОБА_2 проживає в АДРЕСА_1 та до складу його сім`ї входить бабуся - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яку він доглядає, оскільки, остання страждає психічним захворюванням та потребує стороннього догляду.
Відповідно до ч. 1ст. 39 ЦК Українифізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Ухвалою суду від 16.07.2024 року по справі було призначено судово-психіатричну експертизу щодо захворювання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно висновку судово-психіатричної експертизи від 14 травня 2024 року № 643, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на даний час страждає хронічним психічним захворюванням у формі судинної деменції (недоумства). За своїм психічним станом в силу наявного у неї хронічного психічного захворювання ОСОБА_3 не може усвідомлювати значення своїх дій та не може керувати ними.
З урахуванням стану психічного здоров`я, ОСОБА_3 не має можливості фактично брати участь в судовому засіданні та не має можливості особисто дати пояснення по суті справи.
Згідно з ч. 1 і ч. 2 ст.39та ч. 1 ст.41 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюєтьсяЦивільним процесуальним кодексом України. Над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Таким чином,Цивільний кодекс Українив залежності від психічного розладу та здатності усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, передбачає такий правовий наслідок, як визнання фізичної особи недієздатною.
Зібрані у справі докази дають підстави для визнання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатною.
Згідно з ч. 1 ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до ч.1 ст.300 ЦПК Українисуд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Згідно ч. 6 ст.300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Волоківська сільська рада Чернівецького району Чернівецької області, поданням від 04.06.2024 року №383, рішенням № 49-05/24- В від 31.05.2024 року та висновком органу опіки та піклування, вважає за доцільним призначити заявника опікуном ОСОБА_3 .
Таким чином, аналізуючи докази по справі в їх сукупності, а також враховуючи позицію заінтересованої особи по справі, суд приходить до висновку про обґрунтованість і доведеність вимог заяви про визнання недієздатною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в зв`язку з чим заява підлягає задоволенню.
На пiдставi викладеного, ст. 39 ЦК України, керуючись ст.ст. 4-13, 19, 76-81, 89, 259, 263-265, 293, 295-300 ЦПК України, суд ,-
В И Р I Ш И В:
Заяву ОСОБА_2 - задовольнити.
Визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку АДРЕСА_1 , недієздатною та призначити її опікуном ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , жителя АДРЕСА_1 .
Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною становить два роки з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Глибоцький районний суд Чернівецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя:
Присяжні:
Суд | Глибоцький районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 06.08.2024 |
Оприлюднено | 07.08.2024 |
Номер документу | 120825434 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Глибоцький районний суд Чернівецької області
Цуркан В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні