ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.08.2024м. ДніпроСправа № 904/2274/24
за позовом Комунального некомерційного підприємства "Дніпровський центр первинної медико-санітарної допомоги № 4" Дніпровської міської ради, м. Дніпро
до Фізичної особи-підприємця Казимова Ельнура Зохраба Огли , м. Дніпро
про стягнення заборгованості
Суддя Ярошенко В.І.
Без участі (виклику) представників сторін
ПРОЦЕДУРА
Комунальне некомерційне підприємство "Дніпровський центр первинної медико-санітарної допомоги № 4" Дніпровської міської ради звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця Казимова Ельнура Зохраба Огли про стягнення у розмірі 20 681, 88 грн.
Ухвалою суду від 29.05.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; відповідачу для подання відзиву на позов встановлено 15-тиденний строк з дня отримання даної ухвали.
Суд наголошує на тому, що зі своєї сторони ним здійснені всі необхідні заходи щодо належного повідомлення учасників справи про розгляд цієї справи.
Згідно із частинами 2, 3 статті 120 Господарського процесуального суду України суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою; виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Як вбачається з наявного у матеріалах справи рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 29.05.2024 була отримана відповідачем 03.07.2024.
Отже, відповідач повинен був подати відзив на позов не пізніше 18.07.2024.
Тому відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі та можливість подання до суду заяв по суті справи, відзиву на позов у встановлений судом строк не надав.
Таким чином, суд доходить висновку, що відповідач не скористався своїм процесуальним правом. Разом з тим, стаття 43 Господарського процесуального кодексу України зобов`язує учасників судового процесу та їх представників добросовісно користуватись процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, яка кореспондується із частиною 2 статті 178 цього Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За викладених обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України судом прийнято рішення у справі.
АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція позивача викладена у позовній заяві
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором № 326-ДАП/23 оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності Дніпровської міської територіальної громади в частині повної та своєчасної орендної плати.
Позиція відповідача
Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ
22.12.2023 між Департаментом адміністративних послуг та дозвільних процедур (Орендодавець) та Фізичною особою - підприємцем Казимовим Ельнуром Зохрабом Огли (далі Орендар) укладено договір № 3 26-ДАП/23 оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності Дніпровської міської територіальної громади (далі - Договір оренди).
Згідно Розділу 1 Договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно - частина нежитлового приміщення, загальною площею 2,0 кв. м, розташоване на першому поверсі будівлі, за адресою: м. Дніпро, проспект Героїв, 22, літ А-4, балансова вартість якого станом на 31.10.2023 становить 19 681, 68 грн, що перебуває на балансі «ДЦІ1МСД №4» ДМР (Балансоутримувач) під розміщення торговельного автомату що відпускає продовольчі товари (кавовий автомат).
Пунктом 3.1 встановлено, що розрахунок орендної плати здійснюється за результатами аукціону проведеного згідно з Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна» (зі змінами) що належить до комунальної власності Дніпровської міської територіальної громади (далі - Методика), затвердженої рішенням міської ради від 25.10.2022 № 41/42.
Відповідно до пункту 3.2 договору розмір орендної плати, визначений за результатами аукціону № LLE001- UA - 20231207 - 75438 становить 8 001, 0 гривень, без ПДВ, за грудень місяць 2023 рік.
Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється згідно з чинним законодавством України і в повному обсязі спрямовується Орендарем на рахунок Балансоутримувача у випадку, коли Балансоутримувач є платником ПДВ. відповідно до Податкового кодексу України.
Орендна плата за перший місяць оренди визначається шляхом коригування розміру орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за період з першого числа наступного за базовим місяцем до останнього числа першого місяця оренди, починаючи з січня місяця 2024 року.
Орендна плата за кожний наступний місяць нараховується шляхом коригування орендної плати за попередній місяць з урахуванням індексу інфляції за поточний місяць.
Орендар сплачує орендну плату на підставі рахунків Балансоутримувача. Балансоутримувач щомісячно надає рахунок (у паперовому вигляді або засобом електронного зв`язку) та акт виконаних робіт на надання орендних послуг, в якому зазначає:
- 100 % суми орендної плати на рахунок балансоутримувача об`єкта оренди.
Орендна плата сплачується Орендарем щомісяця у термін не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним, і не залежить від наслідків провадження господарської діяльності Орендаря.
Орендна плата сплачується Орендарем за весь час використання об`єкта оренди до дати підписання акта повернення об`єкта оренди включно (пункт 3.4 договору).
Згідно абзаців 3 та 4 пункту 5.4 Договору оренди Орендар зобов`язаний відшкодовувати плату за землю. У разі згоди Балансоутримувача Орендар може укласти з ним договір про відшкодування комунальних послуг (утримання будинку, в якому знаходиться об`єкт оренди, та прибудинкової території, газопостачання, електропостачання, теплопостачання, водопостачання та водовідведення, вивезення сміття тощо).
Цей договір діє з 22 грудня 2023 р по22 грудня 2028 р включно (пункт 10.1 договору).
Згідно акту приймання-передачі об`єкта оренди від 22.12.2023 орендодавець передав об`єкт оренди, а Орендар прийняв об`єкт оренди загальною площею 2, 0 кв. м.
На виконання умов Договору оренди між відповідачем та позивачем було укладено Договір № 14 від 12.02.2024 про відшкодування земельного податку.
Згідно з пунктом 1.1 - 1.2 договору орендар-відшкодовує Балансоутримувачу частину витрат зі сплати земельного податку пропорційно площі Орендованого майна у загальній площі Будівлі та займаній нею площі Земельної ділянки.
Орендар користується нежитловим приміщенням загальною площею 2, 0 кв.м., цільовим призначенням визначеним на підставі договору оренди від 22.12.2023 р № 326-ДАП/23р.
За цим Договором Орендар відшкодовує Балансоутримувачу витрати передбачені п. 1.1 цього договору, вартість яких на момент укладення Договору становить -127 (сто двадцять сім) грн. 22 коп, в т. ч ПДВ 21, 20 грн (пункт 2.1 договору).
Пунктом 2.4. Договору про відшкодування земельного податку встановлено, що відшкодування вноситься Орендарем у грошовій формі на рахунок балансоутримувача не пізніше 20 числа наступного за звітним місяця.
Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до 31 грудня 2024 року, але у будь-якому разі до повного виконання зобов`язань, взятих сторонами за цією Договором (пункт 7.1 договору № 14).
Також на виконання умов Договору оренди між відповідачем та позивачем було укладено Договір № 14-к від 12.03.2024 про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого майна, у тому числі місць загального користування, комунальних та експлуатаційних послуг орендарю.
Відповідно до пункту 1.1 договору балансоутримувач укладає Договори про надання комунальних та інших послуг, здійснює оплату за спожиті послуги відповідно до їх умов, а Орендар відшкодовує Балансоутримувачу його витрати за Договорами на надання комунальних та інших послуг.
Згідно з пунктом 2.1 договору за цим Договором Орендар відшкодовує Балансоутримувачу витрати передбачені п. 1.3 цього договору, вартість яких на момент укладення Договору становить - 11 575 (одинадцять тисяч п`ятсот сімдесят п`ять) грн. 25 коп, в т.ч ПДВ 1929,21 грн.
Пунктом 2.4. договору про відшкодування комунальних та експлуатаційних послуг передбачено, що відшкодування вноситься Орендарем у грошовій формі на рахунок балансоутримувача не пізніше 25 числа наступного за звітним місяця.
Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до 31 грудня 2024 року, але у будь-якому разі до повного виконання зобов`язань, взятих сторонами за цією Договором (пункт 7.1 договору № 14-к).
Позивач надав послуги з оренди майна в період березень-квітень 2024 року на загальну суму 19 582, 04 грн, що підтверджується актом наданих послуг та рахунку № 173 від 10.04.2024.
Відповідач заборгованість з оренди майна не погасив.
Для досудового врегулювання спору позивачем на адресу відповідача була надіслана претензія № 487від 09.05.2024 про сплату заборгованості.
Вищезазначені обставини і стали причиною звернення позивача до суду. Крім суми орендної плати в розмірі 19 582, 04 грн позивач просить суд стягнути податок на землю в розмірі 10, 60 грн та комунальні послуги в розмірі 1 089, 24 грн.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ
Щодо правовідносин сторін
Статтею 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (який діяв під час укладення договору) орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
З огляду на наявний в матеріалах справи договір, між сторонами склались правовідносини оренди майна державної власності.
Щодо стягнення
Відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно з п. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.
Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України встановлено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Статтею 759 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до ч. 3 статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
У відповідності до п. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України з наймача справляється плата, за користування майном, розмір, якої встановлюється договором оренди.
Пункт 5 статті 762 Цивільного кодексу України визначає, що плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Статтею 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначається, що орендар зобов`язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Згідно ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Матеріалами справи встановлено, що відповідач ФОП Казимов Ельнур Зохраба Огли на підставі договору № 326-ДАП/23 від 22.12.2023 займав орендоване приміщення у період з березня по квітень 2024 року.
За період з березня по квітень 2024 року користування майном орендодавцем було складено Акт надання послуг - орендної плати № 173 від 10.04.2024 на суму 19 582, 04 грн та Акт надання послуг - відшкодування податку на землю № 174 від 10.04.2024 на суму 10, 60 грн.
Пунктом 5.2. договору передбачено, що орендар зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за весь час використання об`єкта оренди до дати підписання акта повернення об`єкта оренди включно.
Відповідно до умов пункту 1.1 договору № 14 про відшкодування земельного податку, орендар-відшкодовує Балансоутримувачу частину витрат зі сплати земельного податку пропорційно площі Орендованого майна у загальній площі Будівлі та займаній нею площі Земельної ділянки.
Оскільки матеріалами справи підтверджується, що відповідач користувався (у період з березня по квітень 2024 прку) орендованим приміщенням, позивачем підтверджено надання послуг у вказаний період, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог про стягнення з орендної плати за березень - квітень 2024 року в розмірі 19 582, 04 грн та відшкодування податку на землю в розмірі 10, 60 грн.
Щодо нарахованих позивачем 1 089, 24 грн оплати комунальних послуг по договору № 14-к про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна за спірний період користування об`єктом оренди за березень - квітень 2024 року.
Згідно з пунктом 3.1 договору Орендар зобов`язується відшкодовувати Балансоутримувачу його витрати за Договорами про надання комунальних та інших послуг у розмірі, порядку і в строк, встановлений цим Договором у тому числі відповідно до «МЕТОДИКИ розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг» затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 № 315 зі змінами та доповненнями відшкодуванню підлягають і загальнобудинкові потреби на опалення (це витрати на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень, функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку).
До матеріалів справи долучений акт надання послуг № 183 від 11.04.2024 на суму 1 089, 24 грн.
Доказів висловлення заперечень щодо вказаних у Актах сум нарахування вартості комунальних платежів, як і доказів письмового звернення до позивача із роз`ясненням щодо вартості фактично наданих послуг, звіряння показників по приладах обліку, суду не надано.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звертався до відповідача з претензією з вимогою оплати борг, у т.ч. за комунальні витрати, проте вказані вимоги залишені без задоволення та відповіді.
Доказів оплати відповідачем вказаних сум боргу у визначені строки суду не надано.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно положень ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ч. 1 ст.77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідачем належними та допустимими доказами не доведено підстав звільнення його від обов`язку оплати отриманих послуг по оренді приміщення по договору, відшкодування податку на землю та вартості комунальних послуг за період березень - квітень 2024 року.
За таких обставин, суд задовольняє вимоги позивача про стягнення з відповідача 19 582, 04 грн орендної плати за період березень - квітень 2024 року, 10, 60 грн податку на землю, 1 089, 24 грн оплати комунальних послуг по договору у повному обсязі.
СУДОВІ ВИТРАТИ
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача у розмірі 3 028 грн.
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Казимова Ельнура Зохраб Огли ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Комунального некомерційного підприємства "Дніпровський центр первинної медико-санітарної допомоги № 4" Дніпровської міської ради (49000, м. Дніпро, вул. Ламана, буд. 4» ідентифікаційний код 37899673) відшкодування за орендну плату за період з березня по квітень 2024 року на суму 19 582, 04 грн, відшкодування податку на землю за квітень у розмірі 10, 60 грн, суму боргу комунальних послуг за березень-квітень 2024 року у розмірі 1 089, 24 грн та витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 028 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.І. Ярошенко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 06.08.2024 |
Оприлюднено | 07.08.2024 |
Номер документу | 120827143 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі) про комунальну власність щодо оренди |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ярошенко Вікторія Ігорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні