ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
05.08.2024р. Справа №905/1608/23
Господарський суд Донецької області у складі судді Сковородіної О.М.,
розглянувши матеріали за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Донецькі енергетичні послуги (вул. Моссаковського Володимира, 7, м. Дніпро, 49044; код ЄДРПОУ 42086719)
до відповідача: Комунального закладу Тюмрецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Нікольської селищної ради Донецької області (87020, Донецька область, Нікольський район, с. Темрюк, вул. Центральна, буд. 74; код ЄДРПОУ 30367007)
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Нікольської селищної ради (код ЄДРПОУ 04341614)
про стягнення 30 707,58 грн.
без виклику сторін
До Господарського суду Донецької області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю Донецькі енергетичні послуги до Комунального закладу Тюмрецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Нікольської селищної ради Донецької області про стягнення 30 707,58 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору про постачання електричної енергії споживачу №50 від 30.12.2021.
Ухвалою суду від 13.12.2023 було відкрито провадження у справі №905/1608/23 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, надано відповідачу строк на подання відзиву та заяви із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження у 30 днів з дати отримання ухвали суду.
Ухвалою суду від 22.05.2024 судом було залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Нікольську селищну раду для подання письмових пояснень щодо предмета спору (в тому числі щодо здійснення відповідачем господарської діяльності, фактичного місцезнаходження відповідача та його керівництва, контактних даних відповідача та відповідні докази, що підтверджують таку інформацію).
Відповідачем відзив на позовну заяву, клопотання або заяви впродовж розгляду справи не надавались.
Оскільки місце реєстрації відповідача розташоване на тимчасово окупованій території і останній не має зареєстрованого кабінету у підсистемі "Електронний суд", направлення ухвали суду здійснювалось відповідно до ст. 121 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" шляхом розміщення оголошення на офіційному сайті Гопсодарського суду Донецької області.
Також, судом вчинялись дії щодо передачі телефонограми відповідачу за номером, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, який збігається із номером, зазначеним у тексті позовної заяви, однак, встановити зв`язок не вдалося.
Окрім цього, враховуючи, що відповідач не має офіційної електронної адреси, з метою додаткового повідомлення про розгляд даної справи суд направив ухвалу суду на електронну скриньку, яка міститься у тексті позовної заяви.
Як вбачається із відомостей, що містяться на офіційному сайті Інформаційної системи управління освітою Донецької області (https://dn.isuo.org) - діяльність комунального закладу "Темрюцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Нікольської селищної ради Донецької області" призупинена, не працює з 24.03.2022.
У зв`язку з цим, судом був здійснений запит до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
З наданих відомостей вбачається, що станом на 22.05.2024 комунальний заклад "Темрюцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Нікольської селищної ради Донецької області" є зареєстрованим та не перебуває у стані припинення.
Відповідно до ч.3 ст.120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду (п.4 ч.6 ст.242 ГПК України).
Таким чином, відповідач вважається таким, що належним чином повідомлений про наявність відкритого судового провадження.
Відповідно до ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи рішення в умовах відсутності відповідача, суд враховує, що воєнний стан в Україні триває більше двох років. В зазначених умовах, суд не може не врахувати, що пасивна поведінка відповідача, у тому числі у забезпеченні інформування своїх кредиторів про зміну місцезнаходження та засобів зв`язку, не може бути перешкодою у захисті прав особи, чиї права порушені.
Таким чином, суд враховуючи належне повідомлення сторін про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами справи
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
30.12.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю Донецькі енергетичні послуги (далі - постачальник, позивач) та Комунальним закладом Тюмрецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Нікольської селищної ради Донецької області (далі - споживач, відповідач) укладено договір постачання електричної енергії споживачу № 50 (далі - Договір), на умовах Комерційної пропозиції «Тендерна».
Згідно з умовами Договору Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення електроустановок Споживача, а Споживач оплачує постачальнику вартість (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору (п.1.1. Договору).
У відповідності до п.4.1. Договору Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії згідно з комерційною пропозицією.
Відповідно до пункту 4.3 Договору розрахунковим періодом за цим договором є 1 календарний місяць.
Відповідно п.4.1. ПРРЕЕ розрахунки за електричну енергію та послуги, що надаються на роздрібному ринку, між учасниками цього ринку здійснюються у грошовій формі відповідно до укладених договорів.
У відповідності до п.п.1, 2,п.5.5.5. ПРРЕЕ Споживач електричної енергії зобов`язаний: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів) та сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.
Згідно п.4.8 ПРРЕЕ, форма та порядок оплати, терміни (строки) здійснення попередньої оплати, планових платежів та остаточного розрахунку зазначаються у договорі між електропостачальником та споживачем про постачання електричної енергії споживачу (комерційній пропозиції до договору).
Також, як додаток до договору, між сторонами було укладено Комерційну пропозицію «Тендерна».
У відповідності до п. 4.2. Комерційної пропозиції оплата за спожиту електричну енергію оплата за спожиту електричну енергію має бути здійснена Споживачем у строк не більше 10 робочих днів після закінчення розрахункового періоду.
Згідно з пунктом 5.1 Комерційної пропозиції Споживач самостійно формує розрахункові документи (рахунок, акт приймання-передавання) в сервісі «Особовий кабінет» не пізніше 24 годин після закінчення розрахункового періоду. Виставлення рахунку здійснюється шляхом його формування в програмному комплексі Постачальника з можливістю перегляду в сервісі «Особистий кабінет». Розрахункові документи можуть бути роздруковані Постачальником та отримані Споживачем у відповідному енергоофісі Постачальника. У разі не отримання Споживачем рахунку, Споживач здійснює оплату за електричну енергію у встановлені цією комерційною пропозицією строки за платіжним документом, самостійно сформованим Споживачем.
Позивач свої зобов`язання за Договором виконав повністю, здійснивши постачання електричної енергії Відповідачу в лютому 2022 в об`ємі 3143 кВт/год та в квітні 2022 в об`ємі 1847 кВт/год, що підтверджується, зокрема, інформацією про обсяги споживання у листі № 67/14998-вих від 09.10.2023, які надавалися оператором системи розподілу (виконує функції адміністратора комерційного обліку), АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», у відповідності до вимог п. 4.3, 4.12, пп. 31 п. 5.1.2 ПРРЕЕ, та глави 9.14 Розділу IX, глави п. 12.4 Розділу ХІІ Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП № 311 від 14.03.2018.
Виходячи з фактичних обсягів споживання електричної енергії відповідачем, позивачем сформовано рахунки за лютий 2022 та квітень 2022 на загальну суму 24 526,67 грн: за розрахунковий період лютий 2022 р на суму 15 151, 81 грн.; за розрахунковий період квітень 2022 на суму 9 374,86 грн.
Дослідивши матеріали справи на підставі приписів чинного законодавства, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.275 Господарського процесуального кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Частиною 2 ст.56 зазначеного Закону передбачено, що договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
Відповідно до п.п.4.21, 4.29 ПРРЕЕ, оплата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію має здійснюватись згідно зі строками, встановленими договором та сформованим відповідним учасником роздрібного ринку платіжним документом. Зазначені строки не можуть бути меншими за 5 днів з дня надання платіжного документа споживачу. Порядок оплати споживачем послуг оператора системи та послуг постачальника послуг комерційного обліку мають відповідати порядку розрахунків, визначеному в укладеному договорі про постачання електричної енергії споживачу (комерційній пропозиції, яка є додатком до цього договору).
Умовами договору передбачено, що оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 10 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або в строк, зазначений в комерційній пропозиції.
Матеріали справи містять акти прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) та рахунки за лютий 2022 та квітень 2022 за електричну енергію на загальну суму 24 526,67 грн.
Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України (далі-ГК України), ст.ст.525, 526 ЦК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом.
Згідно із ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами. Таке імперативне врегулювання договірних відносин усуває будь-які сумніви щодо юридичного значення умов договору: вони є юридично обов`язковими, гарантують право учасникам договірних відносин бути впевненими в тому, що кожна зі сторін має виконувати умови договору належним чином, а цивільні права, що ґрунтуються на його умовах, підлягають захисту в тій же мірі і в той же спосіб, що і права, які прямо передбачені актами цивільного законодавства або випливають із них.
Виходячи із зазначеного, відповідач не виконав своїх зобов`язань за договором та не сплатив в повному обсязі спожиту електричну енергію, у зв`язку з чим позивач правомірно вимагає стягнення виниклої суми заборгованості в розмірі 24 526,66 грн.
Також, позивачем заявлено до стягнення 3% річних в сумі 1 155,34 грн. та інфляційнихі втрати в сумі 5 025,58 грн.
Відповідно до ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
З розрахунку позивача вбачається, що ним нараховано 3% річних в загальній сумі 1155,34 грн. за період з 15.03.2022 по 31.10.2023 на суму 15 151,81 грн. в розмірі 742,27 грн. та за період з 14.05.2022 по 31.10.2023 на суму 9 374,86 грн. в розмірі 413,07 грн.
Перевіривши вказаний розрахунок судом встановлено, що він є арифметично невірним, так сума 3% річних становить 1 155,24 грн.: за період з 15.03.2022 по 31.10.2023 на суму 15 151,81 грн. в розмірі 742,23 грн. та за період з 14.05.2022 по 31.10.2023 на суму 9 374,86 грн. в розмірі 413,01 грн.
Відповідно до розрахунку позивача сума інфляційних втрат складає 5 025,58 грн. за період з 01.03.2022 по 30.06.2023 на суму 15 151,81 грн. та за період з 01.05.2022 по 30.06.2023 на суму 9 374,86 грн.
Перевіривши розрахунок позивача судом встановлено, що загальний розмір інфляційних втрат становить 6 159,25, фале позивачем заявлена до стягнення менша сума інфляційних втрат, що не суперечить нормам чинного законодавства та підлягає задоволенню в сумі 5 025,58 грн.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Донецькі енергетичні послуги про стягнення: основної заборгованості в сумі 24 526,66 грн. задовольнити; 3% річних в сумі 1 155,34 грн. задовольнити частково в сумі 1 155,24 грн.; інфляційних втрат в сумі 5 025,58 грн. задовольнити.
Судові витрати, за приписами статті 129 ГПК України, покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.12, 13, 74, 86, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Донецькі енергетичні послуги до Комунального закладу Тюмрецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Нікольської селищної ради Донецької області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Нікольської селищної ради про стягнення: основної заборгованості в сумі 24 526,66 грн. задовольнити; 3% річних в сумі 1 155,34 грн. задовольнити частково в сумі 1 155,24 грн.; інфляційних втрат в сумі 5 025,58 грн. задовольнити.
Стягнути з Комунального закладу Тюмрецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Нікольської селищної ради Донецької області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Донецькі енергетичні послуги основну заборгованості в сумі 24 526,66 грн., 3% річних в сумі 1 155,24 грн., інфляційні втрати в сумі 5 025,58 грн. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 147,19 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено та підписано 05.08.2024.
Рішення може бути оскаржене в Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому розділом IV ГПК України.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю Донецькі енергетичні послуги (вул. Моссаковського Володимира, 7, м. Дніпро, 49044; код ЄДРПОУ 42086719).
Відповідач: Комунальний заклад Тюмрецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Нікольської селищної ради Донецької області (87020, Донецька область, Нікольський район, с. Темрюк, вул. Центральна, буд. 74; код ЄДРПОУ 30367007).
Суддя О.М. Сковородіна
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 05.08.2024 |
Оприлюднено | 07.08.2024 |
Номер документу | 120827166 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Сковородіна Олена Миколаївна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Сковородіна Олена Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні