ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
05.08.2024 Справа №905/358/24
Господарський суд Донецької області у складі судді Сковородіної О.М.,
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Газопостачальна компанія Нафтогаз Трейдинг (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1; код ЄДРПОУ 42399676)
до відповідача: Комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу Аліса Мангушської селищної ради Маріупольського району Донецької області (87400, Донецька область, смт. Мангуш, вул. Грецька, 86; код ЄДРПОУ 40823138)
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Мангушської селищної ради (код ЄДРПОУ 04340493)
про стягнення 86 503,39 грн.
без виклику сторін
Товариство з обмеженою відповідальністю Газопостачальна компанія Нафтогаз Трейдинг звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу Аліса Мангушської селищної ради Маріупольського району Донецької області про стягнення 86503,39 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем свого обов`язку щодо оплати вартості поставленого відповідно до договору постачання природного газу №04-1043/21-БО-Т від 10.11.2021.
Ухвалою суду від 11.03.2024 було відкрито провадження у справі №905/358/24 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, надано відповідачу строк на подання відзиву та заяви із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження у 30 днів з дати отримання ухвали суду.
Оскільки місце реєстрації відповідача розташоване на тимчасово окупованій території і останній не має зареєстрованого кабінету у підсистемі "Електронний суд", направлення ухвали суду здійснювалось відповідно до ст. 121 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" шляхом розміщення оголошення на офіційному сайті Гопсодарського суду Донецької області.
Також, судом вчинялись дії щодо передачі телефонограми відповідачу за номерами, зазначеним у додатковій угоді №1 від 12.11.2021 до договору постачання природного газу №04-1043/21-БО-Т від 10.11.2021.
Окрім цього, враховуючи, що відповідач не має офіційної електронної адреси, з метою додаткового повідомлення про розгляд даної справи суд направив ухвалу суду на електронну скриньку, яка міститься у тексті позовної заяви.
Як вбачається із відомостей, що містяться на офіційному сайті Інформаційної системи управління освітою Донецької області (https://dn.isuo.org) - діяльність комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу Аліса Мангушської селищної ради Маріупольського району Донецької області призупинена, не працює з 24.02.2022.
У зв`язку з цим, судом був здійснений запит до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
З наданих відомостей вбачається, що станом на 22.05.2024 комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу Аліса Мангушської селищної ради Маріупольського району Донецької області є зареєстрованим та не перебуває у стані припинення.
Судом також встановлено, що засновником відповідача є Мангушська селищна рада (код ЄДРПОУ: 04340493), яка, хоча і зареєстрована на тимчасово окупованій території, однак, із відомостей з відкритих джерел, зокрема, офіційного сайту Мангушської селищної ради (https://mangush-gromada.gov.ua/), остання продовжує здійснювати свою діяльність, про що свідчать опубліковані звіти та повідомлення на вебсторінці.
Вказане стало підставою для залучення Мангушської селищної ради в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Відповідно до ч.3 ст.120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду (п.4 ч.6 ст.242 ГПК України).
Таким чином, відповідач вважається таким, що належним чином повідомлений про наявність відкритого судового провадження.
Відповідно до ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи рішення в умовах відсутності відповідача, суд враховує, що воєнний стан в Україні триває більше двох років. В зазначених умовах, суд не може не врахувати, що пасивна поведінка відповідача, у тому числі у забезпеченні інформування своїх кредиторів про зміну місцезнаходження та засобів зв`язку, не може бути перешкодою у захисті прав особи, чиї права порушені.
Таким чином, суд враховуючи належне повідомлення сторін про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами справи.
Дослідивши документи, наявні в матеріалах справи, судом встановлено.
10.11.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (далі - Позивач) та Комунальним закладом дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу «Аліса» Мангушської селищної ради Маріупольського району Донецької області (далі - Відповідач) було укладено договір № 04-1043/21-БО-Т постачання природного газу (далі - Договір).
Оформлення приймання-передачі природного газу відбувається у відповідності до пунктів 3.1 - 3.6 Договору.
Приймання-передача газу, поставленого Позивачем та прийнятого Відповідачем у розрахунковому періоді, оформлюється актом приймання-передачі газу (п. 3.5 Договору).
На підставі отриманих від Споживача даних та даних щодо остаточної алокації відборів Споживача на Інформаційній платформі Оператора ГТС Постачальник готує та надає Споживачу два примірники акту приймання-передачі за відповідний розрахунковий період (далі також - акт), підписаний уповноваженим представником Постачальника (п. 3.5.2. Договору).
Споживач протягом 2 (двох) робочих днів з дати одержання акту зобов`язується повернути Постачальнику один примірник оригіналу акту, підписаний уповноваженим представником Споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від його підписання (п.3.5.3. Договору).
У випадку не повернення Споживачем підписаного оригіналу акту до 15 (п`ятнадцятого) числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, а також у випадку розбіжностей між даними, отриманими від Споживача відповідно до підпункту 3.5.1. цього пункту, та даних щодо остаточної алокації відборів Споживача на Інформаційній платформі Оператора ГТС, обсяг (об`єм) спожитого газу вважається встановленим (узгодженим) відповідно до даних Інформаційної платформи Оператора ГТС та переданим у власність Споживачу, а вартість поставленого протягом відповідного розрахункового періоду газу розраховується з урахуванням цін, визначених у розділі 4 цього Договору (п.3.5.4. Договору).
Відповідно до пункту 5.1 Договору оплата за природний газ за розрахунковий період здійснюється Відповідачем виключно грошовими коштами в наступному порядку: 70% вартості фактично переданого відповідно до акту приймання-передачі природного газу - до останнього числа місяця, наступного за місяцем, в якому було здійснено постачання газу.
Остаточний розрахунок за фактично переданий відповідно до акту приймання- передачі природний газ здійснюється до 15 числа (включно) місяця, наступного за місяцем в якому Відповідач повинен був сплатити 70% грошових коштів за відповідний розрахунковий період.
Таким чином, укладений між сторонами Договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов`язань, а саме майново-господарських зобов`язань згідно статей 173, 174, 175 ГК України, статей 11, 202, 509 ЦК України, і згідно статті 629 ЦК України є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 ГК України господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Згідно з частиною 2 статті 714 Цивільного кодексу України до договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Частиною 2 статті 265 ГК України визначено, що договір поставки укладається на розсуд сторін або відповідно до державного замовлення.
Виходячи з частини 2 статті 265 ГК України та предмету Договору, укладеного між Позивачем та Відповідачем, а також враховуючи статус сторін та характер правовідносин між ними, останні (правовідносини) регулюються насамперед відповідними положеннями Господарського і Цивільного кодексів України та укладеним між ними Договором, який за своєю правовою природою є договором поставки та підпадає під правове регулювання норм статей 712, 655-697 ЦК України та статей 264-271 ГК України.
Всі відносини між Споживачем та Постачальником після укладання договору регулюються Цивільним кодексом та іншими нормативними актами, а саме, Законом України «Про ринок природного газу», Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою НКРЕКП № 2496 від 30 вересня 2015р.
Відповідно до частини 1 статті 193 ГК України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Відповідно до п. 2.1 Договору Позивач передав Відповідачу в період замовлений Відповідачем обсяг (об`єм) природного газу, в тому числі по місяцях, перелік яких із зазначенням обсягу (об`єму) наведено в п. 2.1 Договору.
На виконання умов Договору, Позивач передав у власність Відповідача природний газ на загальну суму 356 914,57 грн. у період з грудня 2021 по лютий 2022, що підтверджується актами, що направлялись відповідачу для підписання.
Оплату за переданий газ Відповідач здійснював несвоєчасно та не виконав зобов`язання у строк визначений Договором, чим порушив умови господарського зобов`язання, зокрема, вимоги пункту 5.1 Договору.
Відповідачем заборгованість за грудень 2021, січень 2022 була оплачена в повному обсязі, сума простроченого та несплаченого основного боргу за лютий 2022 Відповідача перед Позивачем складає 59 902,79 грн.
Відповідачем не надано доказів оплати вартості природного газу, який він отримав у лютому 2022 на суму 59 902,79 грн., тому дана позовна вимога є обгрунтованою та підлягає задоволенню.
Позивач просить суд стягнути з відповідача у тому числі: пеню в сумі 12 653,44 грн., 3% річних в сумі 2 323,90 грн., інфляційні втрати в сумі 11 623,26 грн.
Відповідно до п. 7.2. Договору у разі прострочення споживачем строків остаточного розрахунку згідно пункту 5.1 та/або строків оплати за пунктом 8.4 цього договору, споживач зобов`язується сплатити постачальнику 3% річних, інфляційні збитки та пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховується пеня, розраховані від суми простроченого платежу за кожний день прострочення.
Відповідно до ч. 2 ст. 549 Цивільного кодексу України штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Штраф обчислюється тільки у відсотках і тільки від суми порушеного зобов`язання; він являє собою грошову суму, яка одноразово виплачується порушником зобов`язання.
Пеня ж, у свою чергу, є неустойкою, яка обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожний день прострочення виконання. Як і штраф, пеня обчислюється тільки у відсотках і є триваючою.
За приписами ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
На суму заборгованості в розмірі 59 902,79 грн. за лютий 2022 позивачем нарахована пеня за період з 16.04.2022 по 15.10.2022 в розмірі 12 653,44 грн., 3% річних за період з 16.04.2022 по 31.07.2023 в розмірі 2 323,90 грн. та інфляційні втрати за період з 01.05.2022 по 30.06.2023 в розмірі 11 623,26 грн.
Судом перевірено арифметичні розрахунки пені, 3% річних та інфляційних втрат за допомогою інформаційно-аналітичної програми Ліга-Закон та встановлено, що вони є вірними та підлягають до стягнення в розмірі, заявленому позивачем.
На підставі викладеного, позовні вимоги в сумі 86 503,39 підлягають стягненню з відповідача.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у разі задоволення позову судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 236-241 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Газопостачальна компанія Нафтогаз Трейдинг до Комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу Аліса Мангушської селищної ради Маріупольського району Донецької області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Мангушської селищної ради про стягнення: основного боргу в сумі 59 902,79 грн. задовольнити; 3% річних в сумі 2 323,90 грн. задовольнити; інфляційних втрат в сумі 11 623,26 грн. задовольнити; пені в сумі 12 653,44 грн. задовольнити.
Стягнути з Комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу Аліса Мангушської селищної ради Маріупольського району Донецької області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Газопостачальна компанія Нафтогаз Трейдинг основний борг в сумі 59 902,79 грн., 3% річних в сумі 2 323,90 грн., інфляційні втрати в сумі 11 623,26 грн., пеню в сумі 12 653,44 грн. та витрати на оплату судового збору в сумі 2 422,40 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено та підписано 05.08.2024.
Згідно з ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю Газопостачальна компанія Нафтогаз Трейдинг (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1; код ЄДРПОУ 42399676).
Відповідач: Комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу Аліса Мангушської селищної ради Маріупольського району Донецької області (87400, Донецька область, смт. Мангуш, вул. Грецька, 86; код ЄДРПОУ 40823138).
Суддя О.М. Сковородіна
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 05.08.2024 |
Оприлюднено | 07.08.2024 |
Номер документу | 120827167 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Сковородіна Олена Миколаївна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Сковородіна Олена Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні