ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
06.08.2024р. Справа №905/757/24
Господарський суд Донецької області, у складі судді Демідової П.В., розглянувши матеріали справи №905/757/24
за позовом: Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк «Укргазбанк», м.Київ,
до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальності «Універсал Сервіс-08», м.Маріуполь Донецької області,
до відповідача-2: ОСОБА_1 , м.Маріуполь Донецької області,
про стягнення заборгованості в розмірі 402 146,11грн, -
Без виклику представників сторін
СУТЬ СПРАВИ:
Позивач, Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк «Укргазбанк», звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальності «Універсал Сервіс-08» та ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в розмірі 402 146,11грн, з яких: 322 265,87грн - заборгованість по кредиту строкова, 2923,67грн - заборгованість по процентах поточна, 64 559,84грн - заборгованість по процентах прострочена, 730,00грн - заборгованість по комісії поточна, 11 666,73грн - заборгованість по комісії прострочена.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення відповідачем-1 своїх зобов`язань за кредитним договором №173/2022/СРД-МСБ-ВКЛ від 04.02.2022 в частині повернення наданих кредитних коштів у встановлені строки, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 402 146,11грн, у зв`язку з чим, вказана заборгованість, на підставі договір поруки 173/2022/СРД-МСБ-ВКЛ-П від 04.02.2022 між банком та відповідачем-2, укладеного в забезпечення виконання зобов`язань за спірним кредитним договором, підлягає стягненню з відповідачів солідарно.
Згідно з ч.ч.6-7 ст.176 ГПК України, у зв`язку з необхідністю отримання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи ОСОБА_1 , який є відповідачем-2 у справі, судом на виконання вимог процесуального законодавства, направлено запит до Єдиного державного демографічного реєстру.
На вказаний запит надійшла відповідь №601306, відповідно до якої зазначено, що ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Господарський суд ухвалою від 21.05.2024 витребував у Державної міграційної служби України відомості про реєстрацію або місцеперебування фізичної особи ОСОБА_1 та витребував у Міністерства соціальної політики України відомості про реєстрацію у якості внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 .
30.05.2024 від Міністерства соціальної політики України до суду надійшов лист №13213/0/2-24/3 від 29.05.2024, в якому Департамент цифрової трансформації, інформаційних технологій та кібербезпеки, на виконання ухвали суду, повідомив, що станом на 24.05.2024 в ЄІБД ВПО інформація щодо запитуваної особи відсутня.
06.06.2024 від Державної міграційної служби України до суду надійшов лист №6.2-5623/6-24 від 30.05.2024 «Про надання відповіді», в якому Департамент з питань громадянства, паспортизації та реєстрації повідомило, що за даними ДМС, місце проживання ОСОБА_1 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .
Господарський суд ухвалою від 10.06.2024 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №905/757/24; визначив розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін; запропонував відповідачам у строк не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження, подати до суду відзив на позовну заяву, оформлений відповідно до вимог статті 165 Господарського процесуального кодексу України, а також всі докази, що підтверджують заперечення проти позову; забезпечити направлення позивачу копії відзиву на позов та доданих до нього документів, докази на підтвердження такого направлення разом з відзивом надати суду; попередив відповідачів, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України; зобов`язав відповідача-1, на виконання вимог ст.6 Господарського процесуального кодексу України, зареєструвати свій електронний кабінет в підсистемі "Електронний суд" та ознайомитись з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами; запропонував позивачу у строк не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву подати відповідь на відзив в порядку статті 166 Господарського процесуального кодексу України, копію якого направити відповідачу в той самий строк, докази направлення надати суду разом з відповіддю на відзив.
У відповідності до ст.120 Господарського процесуального кодексу України (далі -ГПК України) виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Згідно з п.2 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Ухвала суду про відкриття провадження у справі направлена позивачу до електронного кабінету, та, згідно довідки, сформованої у системі "Діловодство спеціалізованого суду" доставлена 10.06.2024.
Враховуючи зазначене, та беручи до уваги доставлення ухвали суду позивачу через сервіс Електронного кабінету ЄСІТС, він є таким, що належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі.
У зв`язку з відсутністю у відповідачів електронних кабінетів, офіційних електронних адрес та враховуючи, що їх місцезнаходженням, згідно офіційних даних, є місто Маріуполь, де відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1275-р здійснювалась антитерористичної операції та, яке, згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022, є тимчасово окупованою російською федерацією територією України, повідомлення відповідачів про розгляд справи здійснено шляхом публікації оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.
Згідно з ч.1 ст.11 Закону України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції" суд викликає або повідомляє учасників справи, остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи яких знаходиться в районі проведення антитерористичної операції, про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи. Учасники справи, остання відома адреса місця проживання (перебування) чи місцезнаходження яких знаходиться в районі проведення антитерористичної операції і які не мають електронного кабінету, повідомляються про ухвалення відповідного судового рішення шляхом розміщення інформації на офіційному веб-порталі судової влади України з посиланням на веб-адресу такого судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень. З моменту розміщення такої інформації вважається, що особа отримала судове рішення.
Відповідачів повідомлено про відкриття провадження у справі шляхом розміщення 17.06.2024 оголошення на офіційному веб-порталі Судова влада України, з посиланням на веб-адресу ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень та виходячи з положень Закону України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції" відповідачі вважаються таким, що повідомлені про розгляд справи.
Крім того, судом здійснено спробу встановити зв`язок з відповідачем-1 за номером телефону, який зазначений ним в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в якості засобу зв`язку, проте встановити зв`язок не вдалось, що підтверджується телефонограмою суду від 11.06.2024.
Згідно з положеннями ст.248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.2 ст.252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Частинною третьою статті 252 Господарського процесуального кодексу України, передбачено, що якщо судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідачі своїм правом на подання відзиву у строк, встановлений судом не скористалися, будь-яких клопотань та заяв до суду не направляли.
Відповідно до ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи рішення в умовах відсутності відзивів, суд враховує, що воєнний стан в Україні триває більше двох років. В зазначених умовах, суд не може не врахувати, що пасивна поведінка відповідачів, у тому числі у забезпеченні інформування своїх кредиторів про зміну місцезнаходження та засобів зв`язку, не може бути перешкодою у захисті прав особи, чиї права порушені.
Таким чином, суд, враховуючи належне повідомлення сторін про розгляд справи, дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами справи.
З`ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, суд,-
ВСТАНОВИВ:
04.02.2022 між Публічним акціонерним товариством Акціонерний банк «Укргазбанк» (банк, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Універсал Сервіс-08» (позичальник, відповідач-1) укладено кредитний договір №173/2022-СРД-МСБ-ВКЛ, відповідно до п.1.1 якого банк відкриває позичальнику відновлювану відкличну кредитну лінію з лімітом кредитної лінії в сумі 730 000,00 (сімсот тридцять тисяч) гривень 00 копійок, а позичальник зобов`язується сплачувати комісії та проценти за користування кредитними коштами та повернути кредит у порядку та на умовах, визначених цим договором.
Цільове використання (мета) кредиту: поповнення обігових коштів (п.1.2 договору). Строк кредитування (п.1.3 договору): надання кредиту здійснюється з ''04" лютого 2022 р. по "03" лютого 2024 р. (включно) (п.1.3.1); позичальник зобов`язаний сплачувати кредит у строки дії ліміту кредитної лінії відповідного періоду та у сумі перевищення фактичної заборгованості по кредиту цього періоду над лімітом кредитної лінії наступного періоду відповідно до Графіку зменшення ліміту кредитної лінії за цим договором (додаток 1 до цього договору) та у будь-якому випадку повернути кредит у повному обсязі в термін по "03" лютого 2024 р. (включно) (п.1.3.2).
Згідно з п.1.4 кредитного договору, позичальник зобов`язаний сплачувати банку комісії у розмірі та в порядку, визначеному Тарифами, які наведені в додатку 2 до цього договору (далі за текстом - «Тарифи») та проценти за користування кредитними коштами в наступному розмірі: за користування кредитними коштами в межах строку кредитування, визначеного п.1.3 цього договору з врахуванням встановленого Графіку зменшення ліміту кредитної лінії за цим договором (строкова заборгованість) базова процентна ставка за користування кредитними коштами (далі-базова процентна ставка) встановлюється в розмірі 14,2 (чотирнадцять цілих два десятих) % річних (п.1.4.1); за користування кредитними коштами, що не повернуті в строк (прострочена заборгованість), відповідно до п.1.3 цього договору, у т.ч. у строки визначені в Графіку зменшення ліміту кредитної лінії за цим договором та/або відповідно до умов дострокового погашення кредиту встановлених внаслідок застосування банком вимоги дострокового повного або часткового виконання постачальником своїх зобов`язань за цим договором, базова процентна ставка встановлюється в poзміpi, визначеному в п.1.4.1. договору збільшеного на 5,0 (п`ять цілих нуль десятих) % річних (п.1.4.2).
Пунктами 2.1, 2.2 договору передбачено, що у забезпечення зобов`язань за цим договором прийнято: поруку ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи 2818908171). Виконання позичальником зобов`язань за цим договором забезпечується також всім належним позичальнику майном коштами, на які може бути звернено, стягнення в порядку, встановленому законодавством України.
Кредитні кошти надаються банком позичальнику на підставі письмової анкети-заяви/заяви позичальника в паперовій формі або у електронній формі, що направлена засобами КІБ в межах невикористаного залишку ліміту кредитної лінії згідно з Графіком зменшення ліміту кредитної лінії окремими траншами шляхом: перерахування з позичкового рахунку в національній валюті № НОМЕР_1 , відкритого в АБ «УКРГАЗБАНК» на поточний рахунок позичальника в національній валюті ІВАN № НОМЕР_2 , відкритий в АБ «УКРГАЗБАНК» (п.3.1 договору).
Згідно з п.3.2 кредитного договору, погашення кредиту позичальник здійснює на рахунок в національній валюті ІВАN № НОМЕР_3 , відкритий в АБ «УКРГАЗБАНК», відповідно до Графіку зменшення ліміту кредитування, який наведено в додатку 1 до цього договору. Якщо останній день для сплати чергового платежу по кредиту припадає на вихідний або святковий день, то сплата чергового платежу по кредиту здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню. У разі ненадходження платежів від позичальника у встановлені цим договором строки, суми непогашених у строк платежів визнаються простроченими та наступного банківського дня перераховуються на рахунки з обліку простроченої заборгованості.
Відповідно до п.3.3, 3.4 договору, нарахування процентів за користування кредитними коштами в межах строку кредитування, визначеного п.1.3 цього договору, здійснюється на суму фактичного щоденного залишку заборгованості за наданими кредитними коштами (строкової заборгованості), виходячи з процентної ставки за користування кредитними коштами, визначеної пп.1.4.1 цього договору. При розрахунку процентів за користування кредитними коштами використовується метод «факт/360», виходячи із фактичної кількості днів у місяці та банківського року з розрахунку 360 днів у році, враховуючи перший день та не враховуючи останній день користування кредитними коштами. Проценти за користування кредитними коштами нараховуються банком у валюті кредиту шомісячно, не пізніше останнього банківського дня місяця, за період з дати надання кредиту пo останній календарний день місяця, в якому наданий кредит та надалі з першого дня по останній календарний день місяць, в день дострокового розірвання цього договору, а також в день закінчення строку, на який надано кредит у відповідності з п.1.3 цього договору, за період з першого календарного дня місяця, в якому відбувається погашення кредиту, по день, що передує дню погашення кредиту, а у разі настання, події припинення до дня настання події припинення, що визначені в п.7.5.2 цього договору. Проценти за користування кредитними коштами сплачуються позичальником щомісячно, не пізніше 15-гo числа місяця, наступного за місяцем користування кредитом, а також в день закінчення строку, на який надано кредит, у відповідності з п.1.3 цього договору, або в день зазначений в письмовому повідомленні банку про дострокове розірвання цього договору на рахунок в національній валюті IBAN № НОМЕР_4 , відкритий в АБ «УКРГАЗБАНК». У разі якщо останній день для сплати (погашення) процентів за користування кредитними коштами припадає на вихідний або святковий день, то така cплaтa здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню. Проценти за користування кредитними коштами сплачуються з урахуванням положень п.3.7. цього договору. У разі ненадходження платежів від позичальника в рахунок погашення процентів за користування кредитними коштами у встановлені цим договором строки, суми непогашених у строк процентів визнаються простроченими та наступного банківського дня перераховуються на рахунки з обліку простроченої заборгованості.
Пунктом 3.6 договору передбачено, що позичальник сплачує комісії банку. Комісії сплачуються позичальником у розмірах, у порядку та в строки, що визначені Тарифами (додаток 2 до цього договору). Комісії нараховуються банком щомісячно не пізніше останнього банківського дня місяця, за період з дати надання кредиту по останній календарний день місяця, в якому наданий кредит, та надалі з першого дня по останній календарний день місяця, в день дострокового розірвання договору, а також в день закінчення строку, на який надано кредит, в день повного (в т.ч. дострокового) погашення кредиту згідно з умовами договору, за період з першого календарного дня місяця, в якому відбувається погашення кредиту по день, що передує дню погашення кредиту, а у разі настання події припинення до дня настання події припинення, що визначені в п.7.5.2 договору.
Нарахування процентів за користування кредитними коштами, що не повернуті в строки/терміни, передбачені цим договором (прострочена заборгованість), здійснюється на суму фактичного щоденного залишку простроченої заборгованості по кредиту виходячи з процентної ставки за користування кредитними коштами, визначеної в пп.1.4.2 цього договору. Проценти за користування кредитними коштами нараховуються банком у валюті кредиту щомісячно не пізніше останнього банківського дня місяця за період з дати виникнення простроченої заборгованості по останній календарний день місяця, в якому виникла така заборгованість (або до дня погашення простроченої заборгованості), та надалі з першого дня по останній календарний день місяця, в якому існує така прострочена заборгованість, та з першого календарного дня місяця до дня погашення простроченої заборгованості в місяці, в якому відбулось таке погашення. Сторони узгодили, що в разі настання події припинення, банк зупиняє нарахування процентів за користування кредитними коштами з дати визначених для такої події у п.7.5.2, а позичальник зобов`язується сплатити на користь банку платежі визначені в п.7.5 цього договору, у випадку їх виникнення (п.3.7 договору).
Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє до дати повного виконання сторонами зобов`язань за цим договором (п.9.16 кредитного договору).
Додатком №1 до кредитного договору №173/2022/СРД-МСБ-ВКЛ від 04 лютого 2022 є Графік зменшення ліміту відновлювальної кредитної лінії, додатком №2 - Тарифи.
04.02.2022 між Публічним акціонерним товариством Акціонерний банк «Укргазбанк» (банк, позивач), ОСОБА_1 (поручитель, відповідач-2) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Універсал Сервіс-08» (позичальник, відповідач-1) укладено договір поруки №173/2022/СРД-МСБ-ВКЛ-П.
Відповідно до п.1.1 вказаного договору, поручитель зобов`язується перед кредитором відповідати за виконання позичальником зобов`язань по кредитному договору №173/2022/СРД-МСБ-ВКЛ від "04" лютого 2022 р., а також договорів про внесення змін та додаткових договорів до нього, (далі по тексту - кредитний договір), укладеному кредитором з позичальником згідно якого позичальник зобов`язаний у порядку та на умовах, викладених у кредитному договорі не пізніше "03" лютого 2024: повернути кредит в розмірі 730 000,00 (сімсот тридцять тисяч) гривень 00 копійок в строк по "03" лютого 2024 (включно); сплатити проценти за користування кредитними коштами у межах строку кредитування, виходячи з 14,2 (чотирнадцять цілих дві десятих) % річних, сплатити проценти за користування кредитними коштами, що не повернуті у терміни, передбачені кредитним договором (прострочена заборгованість), виходячи з базової процентної ставки збільшеної на 5,0 (п`ять цілих нуль десятих) процентних пункти при настанні умов, передбачених п.1.4.2. кредитного договору; комісії, а також штрафи, пені та інші платежі у розмірі і випадках, передбачених кредитним та цим договорами; відшкодувати кредитору всі збитки, понесені ним внаслідок невиконання позичальником умов кредитного договору у розмірі і у випадках, передбачених кредитним договором. У разі зміни умов кредитного договору, зокрема, але не виключно: у разі підвищення розміру процентів за користування кредитними коштами; відстрочення виконання зобов`язання, що призвело до збільшення періоду, за який нараховуються проценти за користування кредитними коштами; встановлення (збільшення розміру) неустойки; встановлення нових умов щодо порядку зміни процентної ставки за користування кредитними коштами в сторону збільшення; розширення змісту основного зобов`язання щодо дострокового повернення кредиту та плати за користування ним, поручитель зобов`язується перед кредитором відповідати за виконання позичальником зобов`язань пo кредитному договору в обсязі, що встановлюється після внесених таких змін. Поручитель надає свою згоду на зміни умов кредитного договору, які призведуть або можуть, призвести до збільшення обсягу його відповідальності, а також підтверджує, що такі зміни не потребують отримання кредитором будь-якого додаткового погодження у майбутньому. Поручитель зобов`язується у разі зміни умов кредитного договору, які призведуть або можуть призвести до збільшення обсягу його відповідальності укласти(-дати) додаткову(-і) угоду(-,и)/договір(-и) про внесення змін до цього договору.
Поручитель несе солідарну відповідальність з позичальником перед кредитором за виконання зобов`язань по кредитному договору (п.1.2 договору). Поручитель відповідає за повернення заборгованості за кредитним договором у тому ж обсязі, що і позичальник (п.1.3).
Згідно з п.п.2.1, 2.2, 2.3 договору поруки, у випадку невиконання позичальником зобов`язань по кредитному договору кредитор звертається з письмовою вимогою про виконання зобов`язань по кредитному договору до позичальника та поручителя. У разі одержання вимоги кредитора поручитель зобов`язаний повідомити про це позичальника, а в разі пред`явлення до нього позову - подати клопотання про залучення позичальника до участі у справі. Поручитель зобов`язаний не пізніше 2-х банківських днів з дати отримання письмової вимоги кредитора, перерахувати суму заборгованості позичальника за кредитним договором на рахунок(ки), номер(а) якого(их) зазначається в письмовій вимогі кредитора. У разі невиконання поручителем пункту 2.2 цього договору кредитор має право відшкодувати заборгованість по кредитному договору, шляхом звернення стягнення на майно, належне поручителю у відповідності з вимогами чинного законодавства.
Цей договір набирає чинності з моменту підписання сторонами та скріплення відбитками печаток (за наявності) і діє по 03 лютого 2034 року (включно) (п.5.1 договору поруки).
З наданих виписок по рахунку відповідача та розрахунку заборгованості позивача, вбачається, що сума заборгованість за кредитом складає 322 265,87грн, заборгованість по процентах поточна - 2923,67грн, заборгованість по процентах прострочена - 64 559,84грн, заборгованість по комісії поточна - 730,00грн, заборгованість по комісії прострочена - 11 666,73грн.
Порушення відповідачем-1 своїх зобов`язань за кредитним договором №173/2022/СРД-МСБ-ВКЛ від 04.02.2022 в частині повернення наданих кредитних коштів у встановлені строки, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 402 146,11грн, стало підставою для звернення позивача до суду, задля стягнення суми заборгованості з відповідачів солідарно, з урахуванням, укладеного договору поруки 173/2022/СРД-МСБ-ВКЛ-П від 04.02.2022 між банком та відповідачем-2, в забезпечення виконання зобов`язань за спірним кредитним договором,
Дослідивши матеріали справи на підставі приписів чинного законодавства, суд виходить з наступного.
За своєю правовою природою договір №173/2022/СРД-МСБ-ВКЛ від 04.02.2022 є кредитним договором, згідно з яким, за приписами ст.1054 Цивільного кодексу України, банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 Цивільного кодексу України, якщо інше не встановлено параграфом 2 і не випливає із суті кредитного договору.
Відповідно до ч.1 ст.1049 Цивільного кодексу України, позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент зарахування грошової суми, що позичалася, на банківський рахунок позикодавця (ч.3. ст.1049 Цивільного кодексу України).
За змістом ст.1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Згідно з Графіком зменшення ліміту відновлювальної кредитної лінії, який є додатком №1 до кредитного договору №173/2022/СРД-МСБ-ВКЛ від 04 лютого 2022, сторони узгодили діючий ліміт кредитної лінії та період його дії, а саме: 730 000,00грн - з 04.02.2022 по 15.10.2022; 602 250,00грн - з 16.10.2022 по 15.11.2022; 474 500,00грн - з 16.11.2022 по 15.12.2022; 346 750,00грн - з 16.12.2022 по 15.01.2023; 219 000,00грн - 16.01.2023; 730 000,00грн - з 17.01.2023 по 15.11.2023; 547 500,00грн - з 16.11.2023 по 15.12.2023; 365 000,00грн - з 16.12.2023 по 15.01.2024; 182 500,00грн - з 16.01.2024 по 03.02.2024.
З банківських виписок по особовому рахунку відповідача-1 з 04.02.2022 по 23.07.2023 вбачається, що банком надано кредит в рахунок кредитної лінії згідно укладеного кредитного договору 07.02.2022 в сумі 282 206,92грн, 16.02.2022 в сумі 40 058,95грн, що загалом складає 322 265,87грн.
З урахуванням вимог ст.41 Закону України "Про Національний банк України", Положення про організацію бухгалтерського обліку в банках України, затвердженого Постановою правління Національного банку України №75 від 04.07.2018, виписки з особових рахунків клієнтів є регістрами аналітичного обліку, вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня, та є підтвердженням виконаних операцій.
Виходячи із зазначеного, виписки по рахунках є належними доказами підтвердження відкриття банком відповідачу-1 відновлюваної відкличної кредитної лінії з лімітом кредитної лінії та наявності заборгованості.
Надані відповідачу-1 кредитні кошти мали бути повернуті в повному обсязі в термін по 03.02.2024, проте матеріали справи не містять доказів в підтвердження погашення відповідачем-1 виниклої суми заборгованості в розмірі 322 265,87грн, у зв`язку з чим вказана сума кредиту підлягає стягненню.
Відповідно до ч.1 ст.1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.
Так, на підставі п.п.1.4, 3.3, 3.4, 3.7 договору позивачем нараховано та заявлено до стягнення заборгованість за процентами в загальній сумі 67 483,51грн, з яких: 2923,67грн - заборгованість по процентах поточна; 64 559,84грн - заборгованість по процентах прострочена.
З розрахунку позивача вбачається, що за період з 07.02.2022 по 23.07.2023 загальна сума нарахованих процентів складає 67 483,51грн, будь-які докази в підтвердження сплати вказаної суми заборгованості матеріали справи не містять. Вказані сума процентів підтверджуються наданими банківськими виписками та відповідає розрахункам суду, у зв`язку з чим підлягає стягненню з відповідача-1 у заявленому розмірі.
На підставі п.1.4 договору позивачем нараховано комісію за управління кредитними коштами за період з 01.02.2022 по 23.07.2023 в сумі 12 396,73грн, з яких: 730,00грн - заборгованість по комісії поточна, 11 666,73грн - заборгованість по комісії прострочена.
За умовами договору позичальник зобов`язаний сплачувати банку комісії у розмірі та в порядку, визначеному тарифами, які наведені в додатку 2 до цього договору.
Згідно додатку 2 до договору, за управління кредитними коштами позичальник зобов`язаний сплатити комісію у розмірі 0,1% від загального ліміту кредитної лінії визначеної в п.1.1 кредитного договору (мінімум 100грн). Нарахування здійснюється щомісячно, не пізніше останнього банківського дня місяця або в день дострокового розірвання договору, або в день закінчення строку, на який надано кредит, згідно кредитного договору, в день повного погашення заборгованості по кредиту, в т.ч. дострокового погашення. Сплата здійснюється щомісячно, не пізніше 15 числа, місяця наступного за місяцем нарахування, а також в день закінчення строку, на який надано кредит згідно кредитного договору, в день дострокового розірвання, в день повного погашення заборгованості по кредиту, в т.ч. дострокового погашення на рахунок № НОМЕР_5 відкритий в банку. У разі якщо останній день для сплати комісії за управління кредитними коштами припадає на вихідний або святковий день, то така сплата здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню (п.1.2 додатку №2 до кредитного договору).
З розрахунку позивача вбачається, що за період з 01.02.2022 по 23.07.2023 загальна сума нарахованої комісії складає 13 140,00грн, при цьому відповідачем частково сплачено суму комісії в розмірі 743,27грн, у зв`язку з чим залишок складає 12 396,73грн. Вказана сума нарахованої комісії підтверджується наданими банківськими виписками та відповідає розрахункам суду, у зв`язку з чим підлягають стягненню з відповідача-1 у заявленому розмірі.
В забезпечення виконання зобов`язань за кредитним договором між Публічним акціонерним товариством Акціонерний банк "Укргазбанк", ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Універсал Сервіс-08» укладено договір поруки №173/2022/СРД-МСБ-ВКЛ-П від 04.02.2022, відповідно до умов якого відповідач-2, як поручитель, несе солідарну відповідальність з позичальником перед кредитором за виконання зобов`язань по кредитному договору, при цьому поручитель відповідає за повернення заборгованості за кредитним договором у тому ж обсязі, що і позичальник, навіть в умовах збільшення обсягу відповідальності позичальника.
За змістом ч.1 ст.553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
Частиною 1, 2 статті 554 ЦК України визначено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Проаналізувавши зміст договору поруки, встановлення факту невиконання відповідачем-1 зобов`язань по поверненню кредиту, суд вважає вимоги позивача про солідарне стягнення заборгованості за кредитом з відповідачів обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку позову заяву Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку «Укргазбанк» до Товариства з обмеженою відповідальності «Універсал Сервіс-08» та ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в розмірі 402 146,11грн - задовольнити.
Відповідно до вимог ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати із сплати судового збору покладаються на відповідача.
Стосовно інших судових витрат, суд зазначає, що відповідно до положень ч.8 ст.129 ГПК України, до суду не надходило ані заяв, ані клопотань про їх відшкодування, ані доказів в підтвердження понесення таких судових витрат, у зв`язку з чим суд не вбачає підстав для їх розподілу.
Керуючись ст.ст.12, 13, 76, 86, 129, 130, 231, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позовну заяву Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку «Укргазбанк» до Товариства з обмеженою відповідальності «Універсал Сервіс-08» та ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в розмірі 402 146,11грн - задовольнити.
2.Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальності «Універсал Сервіс-08» (87514, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Запорізьке Шосе, буд.8; код ЄДРПОУ 36082507), ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 , код РНОКПП НОМЕР_6 ) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк «Укргазбанк» (03087, м.Київ, вул.Єреванська, буд.1; код ЄДРПОУ 23697280) заборгованість за кредитним договором №173/2022/СРД-МСБ від 04.02.2022 в загальному розмірі 402 146,11грн, з яких: 322 265,87грн - заборгованість по кредиту строкова, 2923,67грн - заборгованість по процентах поточна, 64 559,84грн - заборгованість по процентах прострочена, 730,00грн - заборгованість по комісії поточна, 11 666,73грн - заборгованість по комісії прострочена та судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 6032,19грн.
3.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
4.Рішення може бути оскаржене в Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому розділом IV ГПК України.
Рішення прийняте, складено та підписано у нарадчій кімнаті.
Суддя П.В. Демідова
Інформацію щодо руху справи можна отримати на інформаційному сайті http://www.reyestr.court.gov.ua, веб-порталі "Судова влада України" (dn.arbitr.gov.ua).
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 06.08.2024 |
Оприлюднено | 07.08.2024 |
Номер документу | 120827185 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Демідова Поліна Віталіївна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Демідова Поліна Віталіївна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Демідова Поліна Віталіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні