ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15 липня 2024 року м. ТернопільСправа № 921/20/24
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Стадник М.С.
за участі секретаря судового засідання Василишин О.С.
розглянув матеріали справи
за позовом: Керівника Теребовлянської окружної прокуратури Тернопільської області (вул. 22 Січня,14, м. Теребовля, 48100) в інтересах держави в особі: 1/ Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (вул. Митрополита В.Липківського, буд. 35, м. Київ, 03035); 2/ Тернопільської обласної військової адміністрації (вул. Грушевського, 8, м.Тернопіль,46021)
до відповідача - 1: Підволочиської селищної ради, вул. Шептицького А., буд. 4, смт. Підволочиськ, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 47800
відповідача - 2: Фермерського господарства "Слободян", вул. Січових Стрільців, буд.72, с. Жеребки, Підволочиський р-н, Тернопільська обл., 47843
третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - 1: Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області (вул. Лисенка, 20А, м. Тернопіль, 46001)
про: 1/ визнання недійсним Договору оренди землі б/н від 08.07.2021, укладений між Підволочиською селищною радою та Фермерським господарством "Слободян" щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6124681000:01:001:0745, з одночасним припиненням речових прав Фермерського господарства "Слободян" на вказану земельну ділянку;
2/ визнання недійсним Договору оренди землі б/н від 08.07.2021, укладений між Підволочиською селищною радою та Фермерським господарством "Слободян" щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6124681000:01:001:0746, з одночасним припиненням речових прав Фермерського господарства "Слободян" на вказану земельну ділянку;
3/ витребування у власність держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації, яка набула статусу Тернопільської військової адміністрації, з незаконного володіння Підволочиської селищної ради земельну ділянку із кадастровим номером 6124681000:01:001:0745;
4/ витребування у власність держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації, яка набула статусу Тернопільської військової адміністрації, з незаконного володіння Підволочиської селищної ради земельну ділянку із кадастровим номером 6124681000:01:001:0746;
5/ скасування в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6124681000:01:001:0745 площею 1,7679га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, із одночасним припиненням усіх зареєстрованих щодо неї прав: права комунальної власності Підволочиської селищної ради та права оренди за фермерським господарством "Слободян";
6/ скасування в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6124681000:01:001:0746 площею 5,0479га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, із одночасним припиненням усіх зареєстрованих щодо неї прав: права комунальної власності Підволочиської селищної ради та права оренди за фермерським господарством "Слободян" (з врахуванням заяви про зміну позовних вимог №54/2-611ВИХ-24 від 11.03.2024).
За участі:
прокурора: Куліковської Лілії Богданівни, довіреність №12-12вих-24 від 05.01.2024, посвідчення №071051 від 01.03.2023;
представника позивача-2: - Лучка Андрія Юрійовича, Витяг з ЄДР, посвідчення №791 від 11.09.2023;
представників відповідача-1: Дзядик Марти Григорівни, довіреність №01-62/06-04 від 16.01.2024;. Бойко Ольги Володимирівни, довіреність №01-365/09-14 від 11.01.2024.
третьої особи: - Оленяка Віктора Ярославовича, довіреність №0-19-0.92-2/62-23 від 29.12.2023.
В порядку ст. 8 Господарського процесуального кодексу України (надалі ГПК України), здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів.
Ухвалою суду від 10.01.2024 позовну заяву №54/2-3681ВИХ-23 від 29.12.2023 (вх. №23 від 05.01.2024) залишено без руху, а ухвалою від 22.01.2024 прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 20.02.2024, учасники справи повідомлені про дату і час судового розгляду (прокурор, позивачі, відповідач-1 та третя особа 22.01.2024; відповідач-2 26.01.2024).
У судовому засіданні 20.02.2024, враховуючи подані: - директором Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (Артеменко Є., витяг з ЄДР) пояснення №16/16-02/46-24 від 23.01.2024 (вх.№1024 від 06.02.2024) та представником відповідача-1 (Дзядик М.Г., довіреність №01-62/06-04 від 16.01.2024) відзив №б/н від 05.02.2024 (вх.№1032 від 06.02.2024), які залишено судом без розгляду відповідно до ч.4 ст. 170 ГПК України; - представником позивача-2 (Цвігун Т.П., Витяг з ЄДР) відповідь на відзив №б/н від 09.02.2024 (вх.№1186 від 12.02.2024), представником третьої особи (Оленяк В.Я., довіреність №0-19-0.92-2/62-23 від 29.12.2022, положення) пояснення щодо позову №б/н від 31.01.2024 (вх.№914 від 31.01.2024), оголошено перерву до 12.03.2024 та визнано участь представників сторін в засіданні обов`язковою, прокурор, представники позивача-2 та відповідача-1 повідомлені про дату і час судового розгляду під розписку, а позивач-1, відповідач-2 та третя особа ухвалою суду (23.02.2024; 28.02.2024;23.02.2024).
У судових засіданнях 12.03.2024 та 09.04.2024, враховуючи подані: виконуючим обов`язки керівника Теребовлянської окружної прокуратури (Сарахман А.) відповідь на відзив №54/2-422ВИХ-244 від 16.02.2024 (вх. №1548 від 22.02.2024), керівником Теребовлянської окружної прокуратури (Михальчишин В.) клопотання №54/2-619ВИХ-24 від 12.03.2024 (вх. №2056 від 12.03.2024) про долучення доказів та заяву про зміну позовних вимог №54/2-611ВИХ-24 від 11.03.2024 (вх. №2213 від 18.03.2024), доповнено позовні вимоги новими вимогами, а саме: 1.Скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6124681000:01:001:0745 площею 1,7679га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, із одночасним припиненням усіх зареєстрованих щодо неї прав: права комунальної власності Підволочиської селищної ради та права оренди за фермерським господарством "Слободян"; 2. Скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6124681000:01:001:0746 площею 5,0479га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, із одночасним припиненням усіх зареєстрованих щодо неї прав: права комунальної власності Підволочиської селищної ради та права оренди за фермерським господарством "Слободян"; директором Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (Артименко Є.) у пояснення №16/16-02/46-24 від 23.01.2024 (вх.№1024 від 06.02.2024) щодо розгляду справи за відсутності представника за наявними матеріалами справи; представником відповідача-1 (Дзядик М.Г.) клопотання №б/н від б/д (вх. №2055 від 12.03.2024) про долучення документів, клопотання №б/н від 19.03.2024 (вх. №2260 від 19.03.2024) про долучення доказів; керівником відповідача-2 (Слободян Р.М.) заяву №б/н від 09.04.2024 (вх. №2227 від 09.04.2024) про розгляд справи без участі представника за наявними у матеріалах справи документами, постановлено ухвали про оголошення перерви відповідно до 09.04.2024 та 16.04.2024, які занесено у протоколи судових засідань. Прокурор, представники позивача-2, відповідача-1 та третьої особи повідомлені про дату і час судового розгляду під розписку, позивач-1 - ухвалами надісланими до Електронного кабінету , відповідач ухвалу суду від 12.03.2024 отримав, а ухвала від 09.04.2024 надіслана на адресу відповідача-2 на дату і час судового розгляду знаходиться "у точці видачі" відповідно до відстеження на офіційному сайті "Укрпошта"(вручена 17.04.2024).
У судовому засіданні 16.04.2024, враховуючи подані керівником ФГ "Слободян" (Слободян Р.М.) клопотання №б/н від 16.04.2024 (вх.№ 3080 від 16.04.2024), яким позов не визнає та просить розгляд справи здійснювати без участі представника за наявними в матеріалах справи документами, представником третьої особи (Оленяк В.Я.) заяву про розгляд справи в судовому засіданні без участі представника №б/н від 16.04.2024 (вх.№039 від 16.04.2024), усне клопотання представника відповідача-1 (Дзядик М.Г.) про відкладення судового засідання, прийнято до розгляду заяву прокурора про зміну позовних вимог №54/2-611ВИХ-24 від 11.03.2024 (вх. №2213 від 18.03.2024) та постановлено ухвалу про оголошення перерви до 19.04.2024, яку занесено у протокол судового засідання. Представники позивача-2 та відповідача-1 повідомлені про дату і час судового розгляду під розписку, а позивач-1, відповідач-2 та третя особа ухвалою, надісланою до Електронного кабінету (18.04.2024).
Ухвалою суду від 19.04.2024, враховуючи подані представником відповідача-1 (Дзядик М.Г.) клопотання про залучення до участі у справі Фізичну особу-підприємця Бриксу Андрія Олеговича, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору №б/н від 18.04.2024 (вх.№3130 від 18.04.2024), та клопотання про проведення судового засідання без участі представника №б/н від 18.04.2024 (вх.№3131 від 18.04.2024) через неможливість взяти участь у судовому засіданні, у зв`язку із незадовільним станом здоров`я, начальником Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області (Кузь І.) заяву про розгляд справи в судовому засіданні без участі представника №б/н від 18.04.2024 (вх.№3139 від 19.04.2024), судом відмовлено у задоволенні клопотання відповідача -1 про залучення третьої особи, закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 10.05.2024, прокурор та представник позивача-2 повідомлені про дату і час судового розгляду під розписку, а інші учасники справи ухвалою надісланою до Електронного кабінету (25.04.2024).
У судовому засіданні 10.05.2024, з врахуванням ухвали від 03.06.2024, призначено судове засідання на 07.06.2024, учасники повідомлені про дату і час судового розгляду, ухвалами надісланими до Електронного кабінету (03.06.2024).
У судових засіданнях 07.06.2024 та 05.07.204, враховуючи подане представником відповідача-1 (Дзядик М.Г.) клопотання про відкладення судового засідання №б/н від 05.07.2024 (вх.№5374 від 05.07.2024), проти якого не заперечили учасники справи, оголошено перерву відповідно до 05.07.2024 та 15.07.2024, прокурор, представник позивача-2 та третя особа повідомлені про дату і час судового розгляду під розписку, а інші учасники справи, ухвалою надісланою до Електронного кабінету.
Прокурор позовні вимоги підтримав, на обґрунтування таких посилається на наступне:
- Указом Президента України від 27.07.2016 №312/2016 «Про території та об`єкти природно-заповідного фонду загальнодержавного значення» - площею 123, 2га земель, у тому числі: 122,5 га земель державної власності (запас), які знаходяться поблизу сіл Жеребки (31,9 га), Колодіївка (15,8 га), Галущинці (74,8га); 0,7 га земель комунальної власності (землі для сінокосіння і випасання худоби в межах населеного пункту), які знаходяться на території села Галущинці;
- наказом Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області №19-3157/14-18-СГ від 22.09.2018 передано Підволочиській селищній раді за актом приймання-передачі та додатку до нього у комунальну власність земельні ділянки державної власності з кадастровими номерами 6124681000:01:001:0745 та 6124681000:01:001:0746, які перебувають в межах території ландшафтного заказника, як землі сільськогосподарського призначення;
- на дату прийняття наказу Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області не було наділене повноваженнями щодо розпорядження, вилучення та зміни цільового призначення земель природно-заповідного фонду державної власності на землі сільськогосподарського призначення, оскільки такі повноваження відповідно до ч. 8 ст. 122 Земельного кодексу України ( в редакції на час передачі земельних ділянок) належали Кабінету Міністрів України;
- в подальшому рішеннями Підволочиської ради зареєстровано в Державному земельному кадастрі земельні ділянки комунальної форми власності сільськогосподарського призначення та здійснено заходи щодо розпорядження нею, а саме затверджено проекти землеустрою зазначених земельних ділянок, як ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з метою передачі в оренду, 08.07.2021 за результатами земельних торгів укладено з Фермерським господарством «Слободян» Договори оренди земельних ділянок з кадастровими номерами 6124681000:01:001:0745 та 6124681000:01:001:0746 строком на 7 років;
- за інформацією зазначеною у ЄДР основним видом діяльності ФГ"Слободян" є вирощування ягід, горіхів, інших плодових дерев і чагарників, тоді як земельні ділянки належать до природо заповідного фонду та на яких заборонена господарська діяльність якою планує займатися господарство;
- вказаними діями порушено законодавство про природно-заповідний фонд та створено загрозу збереження біологічного та ландшафтного різноманіття унікального степового природного комплексу, при цьому посилається на практику викладену у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.11.2021 у справі №359/3373/16-ц, від 04.07.2018 у справі №653/1096/16-ц, від 14.11.2018 у справі №183/1617/16 від 21.08.2019 у справі №911/3681/17, від 22.01.2020 у справі №910/1809/18, та постановах Верховного Суду від 13.08.2019 у справі №910/11164/16, від 22.06.2022 у справі №752/3093/19, від 25.05.2023 у справі №924/883/21 від 31.07.2019, у справі №813/4701/16 від 23.06.2020 у справі №922/2589/19. Просить позов задовольнити.
Позивач 1, представник Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України у поясненнях №16/16-02/46-24 від 23.01.2024 підтримав позовні вимоги, посилаючись на те, що відповідно до норм чинного законодавства України, земельні ділянки природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення віднесені до земель державної власності та до 27.05.2021 право вилучати земельні ділянки державної власності природоохоронного значення мав виключно Кабінет Міністрів України, а Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області не було наділене такими повноваженнями. Звертає увагу суду, що наявність наказу Головного управління не впливає на правовий режим цих земельних ділянок як таких, що належать до земель природо - заповідного фонду відповідно до закону, у зв`язку з розташуванням на ній Заказника. При цьому посилається на практику Верховного Суду викладену у постановах від 31.07.2019 у справі №813/4701/16 та від 22.06.2022 у справі №752/3093/19. Просить позов задовольнити. Також подала заяву про розгляд справи за відсутності представника за наявними матеріалами справи.
Позивач - 2, його представник позов підтримав з підстав зазначених у ньому. При цьому звертає увагу суду, що відповідно до норм чинного законодавства України, земельні ділянки природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, а саме ландшафтного заказника загального значення «Товтровий степ» віднесені до земель державної власності, обласна державна адміністрація не приймала будь яких рішень щодо даних земельних ділянок межах наданих повноважень. Просить позов задовольнити.
Відповідач - 1, його представники, не заперечують проти припинення за Підволочиською селищною радою права комунальної власності та передачі земельних ділянок площею 1,7679га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0745 та площею 5,0479 га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0746 з комунальної власності у державну власність, проте не визнають за відповідачем вини, оскільки усі вчинені селищною радою дії відповідають чинному законодавству України, а тому при вирішення справи покладається на думку суду. Звертають увагу суду, що Підволочиська селищна рада не знала і не могла знати про наявність обмежень у використанні спірних земельних ділянок, оскільки відомості щодо обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів в межах заказника загальнодержавного значення «Товтровий степ» до Державного земельного кадастру внесено 11.12.2019, тобто після здійснення Підволочиською селищною радою державної реєстрації - 05.03.2019 права комунальної власності на такі та передачі їх в оренду. До того ж, після внесення відомостей, Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області не довело до відома Підволочиської селищної ради інформацію про вчинені дії та внесені зміни. Згідно даних національної кадастрової карти обмеження внесено 20.07.2022, проте не на спірні ділянки, а на площу природно-заповідного фонду в цілому, тому формуючи витяги із Держаного земельного кадастру відсутні будь-які обмеження на спірні земельні ділянки. У діях Підволочиської селищної ради не вбачається жодних протиправних дій щодо користування спірними земельними ділянками При цьому, вважають, що Головне управління Держагеокадасту у Тернопільській області повинно фігурувати відповідачем або співвідповідачем у даній справі, оскільки внаслідок перевищення та виходу за межі наданих йому повноважень, останнє розпорядилося спірними земельними ділянками, що у подальшому спричинило порушення природоохоронного законодавства.
Відповідач 2 - керівник. ФГ "Слободян" Слободян Р.М у клопотанні №б/н від 16.04.2024 позов не визнає без наведення обґрунтувань та просить розгляд справи здійснювати без участі представника за наявними в матеріалах справи документами.
Третя особа, її представник у своїх поясненнях звернув увагу суду, на наступне:
-на виконання ст. 117 Земельного кодексу України та розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 №60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад» земельні ділянки площею 1,7679га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0745 та площею 5,0479 га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0746 на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області №19-3157/14-18-СГ від 22.09.2018 передано у комунальну власність Підволочиській селищній раді (Підволочиській об`єднаній територіальній громаді), як землі сільськогосподарського призначення, тобто відповідно до покладених на нього повноважень; при цьому пояснив, що при прийнятті наказу було використано дані Технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Галущинської ради Підволочиського району Тернопільської області від 04.12.2013, на підставі якої зареєстровано земельні ділянки в Державному земельному кадастрі;
-згідно відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно Підволочиською селищною радою 28.02.2019 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право комунальної власності на спірні земельні ділянки;
-відомості щодо обмежень у використанні земель та їх режимоутвоюючих об`єктів в межах заказника загальнодержавного значення «Товтровий степ», а саме охоронна зона ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Товтровий степ» до Державного земельного кадастру внесено 11.12.2019 на підставі проекту землеустрою з організації та встановлення меж території ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Товтровий степ» на території Колодіївської, Галущинської і Жеребківської сільських рад Підволочиського району Тернопільської області, розробленого Державним підприємством «Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».
Суд, вважає за необхідне зазначити, що розгляд даної справи здійснювався із врахуванням Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 Про введення воєнного стану в Україні (в редакції Указів № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, 341/2022 від 17.05.2022, №573/2022 від 12.08.2022, №757/2022 від 07.11.2022, №58/2023 від 06.02.2023, 254/2023 від 01.05.2023, №451/2023 від 26.07.2023, №10211/2023 від 06.11.2023, №49/2024 від 05.02.2024 та №271/2024 від 06.05.2024), рекомендацій Ради суддів України від 02.03.2022 та розпорядження голови Господарського суду Тернопільської області від 24.02.2022 № 10-р, відповідно до яких з 24.02.2022 встановлено особливий режим роботи суду в умовах воєнного стану.
Згідно з приписами ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Європейський суд з прав людини щодо критеріїв оцінки розумності строку розгляду справи визначився, що строк розгляду має формувати суд, який розглядає справу. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, спираючись на здійснену ним оцінку розумності строку розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів.
Враховуючи запровадження воєнного стану, права учасників подавати заяви/клопотання про продовження процесуальних строків на подання ними своїх пояснень, заперечень, доказів, тощо, судом надано таке право сторонам під час розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши в процесі розгляду справи пояснення учасників справи, судом встановлено:
-Указом Президента України від 27.07.2016 №312/2016 «Про території та об`єкти природно-заповідного фонду загальнодержавного значення» у Тернопільській області оголошено Ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Товтровий степ» - площею 123, 2га земель, у тому числі: 122,5 га земель державної власності (запас), які знаходяться поблизу сіл Жеребки (31,9 га), Колодіївка (15,8 га), Галущинці (74,8га); 0,7 га земель комунальної власності (землі для сінокосіння і випасання худоби в межах населеного пункту), які знаходяться на території села Галущинці;
-наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №489 від 08.12.2016 затверджено Положення про ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Товтровий степ»;
- Управлінням екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації 21.12.2016, на підставі Указу Президента України від 27.07.2016 №312 видано Підволочиській селищній раді Підволочиського району Охоронне зобов`язання №12-42 та Скалатській міській раді Підволочиського району Охоронне зобов`язання №12-43 відповідно до якого передано під охорону та забезпечення дотримання встановленого режиму для територій ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Товтровий степ» загальною площею 107,4га, розташованого у Підволочиському районі Тернопільської області в адміністративних межах Галущинської, Жеребківської сільських рад (Підволочиська об`єднана територіальна громада) і Колодіївської сільської ради (Скалатська об`єднана територіальна громада);
- між Підволочиською селищною радою (Замовник) та Державним підприємством «Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (Виконавець) укладено 03.07.2018 Договір №0928 на виготовлення проекту землеустрою щодо організації та встановлення меж земельної ділянки природоохоронного призначення ландшафтного заказника «Товтровий степ» загальною площею123, 2га земель; - Проект землеустрою з організації та встановлення меж території ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Товтровий степ» на території Колодіївської, Галущинської та Жеребківської сільських рад Підволочиського району Тернопільської області виготовлено у 2018 році (інформація з титульної сторінки);
- Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області наказом №19-3157/14-18-СГ від 22.09.2018 передало Підволочиській селищній раді (Підволочиська об`єднана територіальна громада) Підволочиського району у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1438,9681 га, які розташовані з межами населених пунктів на території Підволочиської селищної ради, Іванківської, Богданківської, Галущинської, Дорофіївської, Жеребківської, Кам`янківської, Качанівської, Клебанівської, Мисловецької, Оріховецької, Рожинської, Староміщинської, Супронівської, Турківської, Хмелиськівської, Чернилівської, сільських рад Підволочиського району Тернопільської області (згідно додатку); - згідно додатку до наказу №19-3157/14-18-СГ від 22.09.2018 та Акту приймання передачі-земельних ділянок сільськогосподарського призначення від 24.09.2018 Підволочиській селищні раді передано, зокрема, розташовані на території Галущинської сільської ради земельні ділянки площею 1,7679га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0745 та площею 5,0479 га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0746;
- за Підволочиською селищною радою 28.02.2019, на підставі наказу №19-3157/14-18-СГ від 22.09.2018 та Акту приймання передачі-земельних ділянок сільськогосподарського призначення від 24.09.2018 проведено державну реєстрацію права комунальної власності на земельні ділянки площею 1,7679га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0745 та площею 5,0479 га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0746, що підтверджується даними з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
- з метою продажу земельних ділянок в оренду, Підволочиська селищна рада прийняла ряд рішень: 1/ - від 29.03.2019 рішення №3175 та №3172 якими надано дозвіл виконавчому комітету Підволочиської селищної ради на замовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою подальшого продажу права оренди на конкурентних засадах площею 1,7679га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0745 та площею 5,0479 га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0746 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами села Галущинці» ;
2/ - рішення від 10.07.2019 №3442 та №3443, якими затверджено Проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою продажу права оренди на земельні ділянки на конкурентних засадах для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами села Галущинці», а саме: площею 1,7679 га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0745 та площею 5,0479 га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0746;
3/ - рішення від 12.08.2019 №3485 та №3486 про продаж на земельних торгах (аукціоні) право оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, комунальної власності, загальною площею 1,7679 га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0745 та площею 5,0479 га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0746 на території Галущинської сільської ради Підволочиського району терміном на 7 років;
4/ - рішення від 18.05.2021 №725 та №726 про продаж на повторних земельних торгах (аукціоні) право оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, комунальної власності загальною площею 1,7679га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0745 та площею 5,0479 га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0746 за межами населеного пункту села Галущинці Підволочиської селищної територіальної громади ( колишньої Галущинської сільської ради Підволочиського району) терміном на 7 років.
Відповідно до протоколів земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення №2/69205 та №3/69206 від 08.07.2021 переможцем аукціону з продажу права оренди земельних ділянок площею 1,7679га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0745 та площею 5,0479 га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0746) визнано Фермерське господарство «Слободян».
Між Підволочиською селищною радою (Орендодавець) та Фермерським господарством «Слободян» 08.07.2021 укладено Договори оренди землі, відповідно до умов яких Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки сільського призначення комунальної власності 01.01 площею 1,7679га, у тому числі 1, 7679 пасовища за кадастровим номером 6124681000:01:001:0745 та площею 5,0479 га, у тому числі 5,0479 га пасовища за кадастровим номером 6124681000:01:001:0746 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться за межами населеного пункту села Галущинці Підволочиської селищної територіальної громади ( колишньої Галущинської сільської ради Підволочиського району), строком на 7 років, право оренди виникає з моменту його державної реєстрації.
Відповідно до витягів з Державного земельного реєстру про земельну ділянку право оренди на земельні ділянки площею 1,7679га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0745 та площею 5,0479 га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0746 землі сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, зареєстровано 08.07.2021 за Фермерським господарством «Слободян».
Прокурор, як на підставу звернення в інтересах держави з позовом посилається на незаконну передачу земельних ділянок які перебувають в межах території ландшафтного заказника загального державного значення «Товтровий степ» з земель державної власності до земель комунальної власності та зміну цільового призначення таких.
Суд, на підставі ст. 86 ГПК України, оцінивши подані докази, наведені в процесі розгляду справи представниками сторін доводи, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення. При цьому, суд виходив із наступного.
Відносини, пов`язані з формуванням, збереженням та раціональним, невиснажливим використанням землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, регулюються відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України (далі - ЗК України), Закону України Про природно-заповідний фонд України, Закону України Про охорону навколишнього природного середовища, Закону України "Про екологічну мережу України", а також законів України, інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них, та міжнародних договорів України.
Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави .
Відповідно до ст. 19, 68 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно підп. а, в ч.1, ч. 2 ст.19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії, зокрема: землі сільськогосподарського призначення; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Відповідно до ч. 1, 7 ст.20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
Землі природно-заповідного фонду це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об`єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об`єктів природно-заповідного фонду (ст.43 ЗК України).
До земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об`єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам`ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об`єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам`ятки садово-паркового мистецтва) (ст.44 ЗК України).
Згідно ч. 1, 2 ст. 45 ЗК України землі природно-заповідного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності; порядок використання земель природно-заповідного фонду визначається законом .
Відповідно до ч.1 ст. 4, ст. 61 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", природні ресурси України є власністю Українського народу; ділянки суші та водного простору, природні комплекси й об`єкти, які мають особливу екологічну, наукову, естетичну і економічну цінність і призначені для збереження природної різноманітності, генофонду видів тварин і рослин, підтримання загального екологічного балансу та фонового моніторингу навколишнього природного середовища, вилучаються з господарського використання повністю або частково і оголошуються територією чи об`єктом природно-заповідного фонду України; до складу природно-заповідного фонду України входять державні заповідники, природні національні парки, заказники, пам`ятки природи, ботанічні сади, дендрологічні та зоологічні парки, парки-пам`ятки садово-паркового мистецтва, заповідні урочища; порядок організації, використання і охорони територій та об`єктів природно-заповідного фонду, додаткові їх категорії визначаються законодавством України .
Правові основи організації, охорони, ефективного використання природно-заповідного фонду України, відтворення його природних комплексів та об`єктів визначаються Законом України Про природно-заповідний фонд України.
Природно-заповідний фонд становлять ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об`єкти яких мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища. У зв`язку з цим законодавством України природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. Україна розглядає цей фонд як складову частину світової системи природних територій та об`єктів, що перебувають під особливою охороною.
Відповідно до ст. 3, 4, ч. 1 ст. 5, ст.21 Закону України "Про екологічну мережу", екомережа - єдина територіальна система, яка утворюється з метою поліпшення умов для формування та відновлення довкілля, підвищення природно-ресурсного потенціалу території України, збереження ландшафтного та біорізноманіття, місць оселення та зростання цінних видів тваринного і рослинного світу, генетичного фонду, шляхів міграції тварин через поєднання територій та об`єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, які мають особливу цінність для охорони навколишнього природного середовища і відповідно до законів та міжнародних зобов`язань України підлягають особливій охороні; до складових структурних елементів екомережі включаються, зокрема, території та об`єкти природно-заповідного фонду; збереження та екологічно збалансоване використання природних ресурсів на території екомережі є одним із принципів формування, збереження та використання екомережі; території та об`єкти екомережі підлягають державному обліку, який є складовою частиною державного земельного кадастру і здійснюється в порядку, що визначається законом.
Відповідно до абз.1,3 ч.1 ст.3 Закону України Про природно-заповідний фонд України до природно-заповідного фонду України належать: природні території та об`єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам`ятки природи, заповідні урочища; штучно створені об`єкти - ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, пам`ятки природи, парки-пам`ятки садово-паркового мистецтва. Заказники, пам`ятки природи, ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки та парки-пам`ятки садово-паркового мистецтва залежно від їх екологічної і наукової, історико-культурної цінності можуть бути загальнодержавного або місцевого значення.
Завдання, науковий профіль, характер функціонування і режим територій та об`єктів природно-заповідного фонду визначаються у положеннях про них, які розробляються відповідно до цього Закону, і затверджуються: центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища - щодо територій та об`єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення (абз.1ч.1 ст.5 Закону України Про природно-заповідний фонд України).
Землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об`єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об`єктів природно-заповідного фонду. На землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об`єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням. Межі територій та об`єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду ( ч. 1, 4 ст. 7 Закону України Про природно-заповідний фонд України).
Заказниками оголошуються природні території (акваторії) з метою збереження і відтворення природних комплексів чи їх окремих компонентів; оголошення заказників провадиться без вилучення земельних ділянок, водних та інших природних об`єктів у їх власників або користувачів (ст.25 Закону України Про природно-заповідний фонд України).
Згідно ст. 26 Закону України Про природно-заповідний фонд України на територіях заказників забороняються рубки головного користування, суцільні, прохідні, лісовідновні та поступові рубки, видалення захаращеності, а також полювання та інша діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про заказник. Господарська, наукова та інша діяльність, що не суперечить цілям і завданням заказника, проводиться з додержанням загальних вимог щодо охорони навколишнього природного середовища. Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об`єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов`язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.
Проекти створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду передаються центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища чи його органами на місцях, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища у встановленому порядку уповноваженим приймати рішення про створення чи оголошення територій та об`єктів природно-заповідного фонду (ч.6 ст.52 Закону України Про природно-заповідний фонд України).
Рішення про створення природних заповідників, національних природних парків, а також щодо інших територій та об`єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення приймаються Президентом України (ч.1 ст.53 Закону України Про природно-заповідний фонд України).
Порядок відведення земельних ділянок природним заповідникам, біосферним заповідникам, національним природним паркам, регіональним ландшафтним паркам, а також ботанічним садам, дендрологічним паркам, зоологічним паркам визначається Земельним Кодексом України. Території та об`єкти природно-заповідного фонду або їх частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов`язання (ч. 4, 5 ст. 53 Закону України Про природно-заповідний фонд України).
Згідно ч. 1, 2, 3, 4, 9 ст.79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав; формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру; формування земельних ділянок здійснюється, зокрема, шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння її кадастрового номера; сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі ; земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї .
Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі (ч. 10 ст. 79-1 ЗК України).
Відповідно до ч. 1, 9 ст. 24 Закону України Про Державний земельний кадастр державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку та при здійсненні державної реєстрації земельної ділянки їй присвоюється кадастровий номер.
Державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, зокрема: ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки(ч.10.ст.24 Закону України Про Державний земельний кадастр).
Згідно ч. 1, 2, 4 ст. 25 Закону України Про Державний земельний кадастр Поземельна книга відкривається одночасно з державною реєстрацією земельної ділянки та є документом Державного земельного кадастру, який містить такі відомості про земельну ділянку: а) кадастровий номер; б) площа; в) місцезнаходження (адміністративно-територіальна одиниця); г) склад угідь; ґ) цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); д) нормативна грошова оцінка; е) відомості про обмеження у використанні земельної ділянки; є) відомості про межі частини земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; ж) кадастровий план земельної ділянки; з) дата державної реєстрації земельної ділянки; и) інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також внесені зміни до цих відомостей; і) інформація про власників (користувачів) земельної ділянки відповідно до даних про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; ї) дані про бонітування ґрунтів; поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Згідно ч. 1 ст. 117 ЗК України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно ч. 4, 5, 8 ст. 122 ЗК України (в редакції чинній на момент прийняття спірного наказу ) центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб(ч.4);обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб(ч.5); Кабінет Міністрів України передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у випадках, визначених статтею 149 цього Кодексу.
Згідно ч. 9 ст. 149 ЗК України Кабінет Міністрів України, зокрема, вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси для нелісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу.
Відповідно до п. г ч.1, ч. 2 ст. 150 ЗК України землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, землі історико-культурного призначення відносяться до особливо цінних земель; припинення права постійного користування земельними ділянками особливо цінних земель, визначених у пунктах "в" і "г" частини першої цієї статті, з підстави добровільної відмови від користування ними або шляхом їх вилучення здійснюється за погодженням з Верховною Радою України.
Згідно п. 3 ст. 16 Закону України Про місцеві державні адміністрації місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль за використанням та охороною лісів, надр, води, атмосферного повітря, рослинного і тваринного світу та інших природних ресурсів .
Місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону; погоджує документацію із землеустрою у випадках та порядку, визначених Земельним кодексом України та Законом України Про землеустрій, щодо відповідності зазначеної документації законодавству у сфері охорони навколишнього природного середовища (п. 2, 11 ч.1 ст.21 Закону України Про місцеві державні адміністрації).
До компетенції обласної державної адміністрації належить забезпечення реалізації державної політики у сфері заповідної справи, формування, збереження та використання екологічної мережі, здійснення управління та регулювання у сфері охорони і використання територій та об`єктів природно-заповідного фонду України на відповідній території (п. а ч. 2 ст. 20-4 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища).
Матеріалами справи підтверджено та не заперечується учасниками справи:
1/ Указом Президента України від 27.07.2016 №312/2016 «Про території та об`єкти природно-заповідного фонду загальнодержавного значення» оголошено погодженими в установленому порядку території та об`єкти природно - заповідного фонду заказниками, пам`ятками природи загальнодержавного значення згідно з переліком зазначеним в Додатку №1.
Відповідно до Переліку території та об`єктів природно - заповідного фонду, що оголошуються заказниками, пам`ятками природи загальнодержавного значення (Додаток 1 до Указу), у Підволочиському районі Тернопільської області оголошено Ландшафтний заказник «Товтровий степ» площею 123, 2га земель, у тому числі: 122,5 га земель державної власності (запас), які знаходяться поблизу сіл Жеребки (31,9 га), Колодіївка (15,8 га), Галущинці (74,8га); 0,7 га земель комунальної власності (землі для сінокосіння і випасання худоби в межах населеного пункту), які знаходяться на території села Галущинці; стисла характеристика території: цілісний фрагмент товтрової гряди, значну частину якої займають степові угруповання, занесені до Зеленої книги України; зростає ковила волосиста, занесена до Червоної книги України; зустрічаються ящірка прудка та ластівка сільська, що охороняються згідно з Конвенцією про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі.
Україна приєдналася до Конвенції 1979 року про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі відповідно до Закону України від 29.10.1996 Про приєднання України до Конвенції 1979 року про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі із застереженнями що в Україні допускається в обмеженій кількості за умов відповідного контролю вибіркове регулювання чисельності видів тварин, перелічених у додатку II до Конвенції та використання засобів і способів добування, відлову та інших форм полювання, перелічених у додатку IV до Конвенції щодо пасток, сіток та капканів для відлову з науковою метою і переселення ссавців та птахів, перелічених у додатку III до Конвенції.
Відповідно до ч. 1 ст. 3, ч.1 ст.4 Конвенції кожна Договірна Сторона вживає заходів для здійснення національної політики охорони дикої флори, дикої фауни та природних середовищ існування, приділяючи особливу увагу видам, яким загрожує зникнення, та вразливим видам, особливо ендемічним, та середовищам існування, яким загрожує зникнення, при цьому договірні Сторони у своїй політиці планування забудови і розвитку територій враховують потреби охорони природних територій, що охороняються, для того щоб уникнути будь-якої деградації таких територій або у міру можливості звести її до мінімуму.
Чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України відповідно до ч.1ст.9 Конституції України та підлягають сумлінному дотриманню Україною відповідно до норм міжнародного права згідно ч.1 ст.15 Закону України Про міжнародні договори України.
Отже, Указом Президента оголошено погодженими в установленому порядку Ландшафтний заказник «Товтровий степ» площею 123, 2га, враховуючи межі території заповідника визначені проектом створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду відповідно до ч. 4 ст.7 Закону України Про природно-заповідний фонд України".
Підтвердженням погодження місце розташування ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Товтровий степ" є картографічні карти за 2008 підписані головами Галущинської (25.03.2008), Жеребківської (22.04.2008) та Колодіївської (20.05.2008) сільських рад .
2/ Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 08.12.2016 №489 затверджено Положення про ландшафтний Заказник загальнодержавного значення "Товтровий степ", відповідно до умов якого: - Заказник створено з метою охорони та збереження цілісного фрагменту Товтрової гряди, цінного у природоохоронному, науковому, пізнавальному та естетичному відношеннях оселищ рідкісних та зникаючих видів та такий входить до складу природно-заповідного фонду України і охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюються особливий режим охорони, збереження і використання (п.1.2, 2.1 Положення);- Заказник загальною площею 123,2га розташованого у Підволочиському районі Тернопільської області в адміністративних межах Галущинської (74,8га), Жеребківської (31,9га) сільських рад (Підволочиська об`єднана територіальна громада) і Колодіївської (15,8га) сільської ради (Скалатська об`єднана територіальна громада), і перебуває в користуванні Скалатської міської ради (15,8га) та Підволочиської селищної ради (107,4га) (п.1.3 Положення); - на території Заказника забороняється будь яка діяльність, що суперечить меті та завданням Заказника, передбаченим цим Положенням,і загрожує збереженню природного комплексу (п.3.1 Положення); - додатком до Положення є Аркуш погодження до Положення про ландшафтний заказник загальнодержавного значення "Товтровий степ", який підписаний повноважними особами від органів місцевого самоврядування, які здійснюють повноваження на території Заказника та беруть на себе зобов`язання щодо забезпечення режиму його охорони та збереження (п.3.4 Положення), на такі органи оформляються охоронні зобов`язання щодо додержання встановленого режиму території (п.3.5 Положення), зокрема: Підволочиським міським головою - Дацко В.Г (13.09.2016) та Скалатським міським головою - Совончак П.В.(16.09.2016).
Управлінням екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації 21.12.2016 року видано Охоронні зобов`язання №12-42 та 12-43 Підволочиській селищній раді (107,4 га) та Скалатській міській раді(15,8га) Підволочиського району, відповідно до яких: передано під охорону та дотримання встановленого режиму об`єкту:- території ландшафтного Заказника загальнодержавного значення "Товтровий степ"; - ради зобов`язані дотримуватися встановленого режиму для території (об`єкту) природно заповідного фонду; - не здійснювати у межах території забороненої господарської діяльності; дотримуватись вимог щодо використання територій та забезпечити охорону та збереження цінних природних комплексів територій; один примірник зберігається у селищній та міській раді , другий в Управлінні екології та природних ресурсів.
Спірні земельні ділянки: площею 1,7679га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0745 та площею 5,0479 га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0746 розташовані на території (107,4га) Підволочиської селищної ради та в межах Заказника, тобто під охорону передавались землі природно заповідного фонду, а не землі сільського господарського призначення.
Згідно положень ч. 5 ст. 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", оформлення такого документу центральним органом в галузі охорони навколишнього природного середовища підтверджує статус відповідних територій як належних до земель природно-заповідного фонду (правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 123.08.2019 у справі № 910/11164/16).
За даними Поземельних книг на дані земельні ділянки, такі відкриті 04.12.2013 з одночасним присвоєнням кадастрових номерів, категорія земель землі сільськогосподарського призначення; код цільового призначення 01(землі сільськогосподарського призначення; форма власності - державна. Дані внесені на підставі Технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Галущинської ради Підволочиського району Тернопільської області від 04.12.2013, виготовленої Державним підприємством "Тернопільський науково дослідний та проектний інститут землеустрою". Відповідно до технічної документації сформовано дві спірні земельні ділянки площею 1,7679га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0745 та площею 5,0479 га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0746 з відкриттям поземельних книг та державної реєстрації шляхом внесення до Державного земельного кадастру - 04.12.2013 року.
Підставами для виготовлення технічної документації від 04.12.2013 стали: наказ Держземагенства у Тернопільській області від 12.08.2013 №12-од "Про проведення інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності" та розпорядження Підволочиської районної державної адміністрації від 29.09.2013 №275-од "Про надання дозволу щодо організації проведення робіт з інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності", відповідно до яких інвентаризація земель проводилася у зв`язку із розмежуванням земель державної та комунальної власності на підставі п.6 розділу II Прикінцеві та Перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" та п.7 розділ IV Прикінцеві та Перехідні положення Закону України "Про Державний земельний кадастр", відповідно до яких до державної реєстрації права державної чи комунальної власності на земельні ділянки формування земельних ділянок за рахунок земель державної та комунальної власності, визначення їх угідь, а також віднесення таких земельних ділянок до певних категорій здійснювалося на підставі матеріалів інвентаризації земель, проведеної за рішенням: у межах населених пунктів - сільських, селищних, міських рад, за їх межами - районних державних адміністрацій. Матеріали інвентаризації земель у такому разі підлягають погодженню в порядку погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та затверджуються органами, які прийняли рішення про проведення інвентаризації. Формування земельних ділянок у такому порядку могло здійснюватися один раз відповідно до Порядку проведення інвентаризації земель затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, суд звертає увагу, що станом на 2008 рік було погоджено місце розташування ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Товтровий степ" головами Галущинецької, Жеребківської та Колодіївської сільських рад, а тому дані факти мали бути враховані при проведені інвентаризації даних земель щодо визначення їх категорії, як очевидні.
3/ Між Підволочиською селищною радою (Замовник в особі голови Дацко В.Г.) та Державним підприємством "Тернопільський науково дослідний та проектний інститут землеустрою" укладено 30.07.2018 Договір на виготовлення проекту землеустрою щодо організації та встановлення меж земельної ділянки природоохоронного призначення № 0928, відповідно до Завдання на виконання робіт від 03.07.2018 ( додаються вихідні дані: розмір земельної ділянки -123,2000га; викопіювання з планово - картографічних матеріалів щодо місця розташування земельної ділянки, щодо наявних обмежень: відповідно до вимог чинного законодавства). Проект землеустрою з організації та встановлення меж території ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Товтровий степ» на території Колодіївської, Галущинської та Жеребківської сільських рад Підволочиського району Тернопільської області виготовлено у 2018 році (дані титульної сторінки).
До проекту долучено Акт польового обстеження і погодження меж території ландшафтного заказника від 01.10.2018 в якому зазначена інформація про те, що на території заказника наявні земельні ділянки державної форми власності сільськогосподарського призначення, котрі були про інвентаризовані, та на які не було виготовлене речове право, зокрема, земельні ділянки площею 1,7679га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0745 та площею 5,0479 га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0746, акт підписаний, зокрема, головою Підволочиської селищної ради Дацко В.Г.
Слід зазначити, що в матеріалах проектної документації містяться довідки відділу у Підволочиському районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про правовий статус, кількісні і якісні характеристики земельної ділянки та розподіл земель серед власників і користувачів ( витяги з форми 6-ЗЕМ станом на 01.01.2016, наказ Державного комітету статистики України N 377 від 05.11.98 Про затвердження форм державної статистичної звітності з земельних ресурсів та Інструкції з заповнення втратив чинність 01.01.2016 на підставі Наказу Державної служби статистики N 190 від 19.08.2015) з викопіювання з планово-картографічних матеріалів (Публічної кадастрової карти) щодо бажаного місця розташування територій ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Товтровий степ».
Даний Проект землеустрою погоджено висновком Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області №0-19-0.32-535/112-18 від 27.11.2018, листом Міністерства екології та природних ресурсів України №5/4.1-8/13008-18 від 30.11.2018 та висновком Відділу містобудування, архітектури Підволочиської районної державної адміністрації №41/11 від 04.12.2018.
Тобто, Підволочиська селищна рада, до прийняття спірних земельних ділянок до комунальної власності (22.09.2018) знала, що такі належать до території ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Товтровий степ».
4/ Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, керуючись ст.15-1, 117, 122, 148-1 ЗК України, розпорядженням КМ України від 31.01.2018 №60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад", враховуючи рішення Підволочиської селищної ради від 16.02.2018 №2008 "Про клопотання до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області стосовно передачі земель сільськогосподарського призначення з державної власності в комунальну" та клопотання від 06.07.2018 №03-817/01-07 прийняло наказ №19-3157/14-18-СГ від 22.09.2018, яким передало Підволочиській селищній раді (Підволочиська об`єднана територіальна громада) Підволочиського району у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1438,9681 га згідно додатку до наказу, зокрема, розташовані на території Галущинської сільської ради земельні ділянки площею 1,7679га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0745 (під №30) та площею 5,0479 га за кадастровим номером 6124681000:01:001:0746 (під №31), які прийняті Підволочиською селищною радою за Актом приймання передачі-земельних ділянок сільськогосподарського призначення від 24.09.2018.
Щодо підстав прийняття наказу, та доводів Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області щодо необізнаності про належність спірних земельних ділянок до категорії природно - заповідного фонду, оскільки станом на дату прийняття наказу про передачу земель така інформація не була внесена до Державного земельного кадастру, як і інформація щодо обмежень (обтяжень) її використання, а була тільки інформація за 04.12. 2013 щодо належності такої до земель сільськогосподарського призначення, то слід зазначити наступне:
- відповідно до розпорядження КМ України від 31.01.2018 №60-р (втратило чинність на підставі Постанови КМ№ 1113 від 16.11.2020), державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру починаючи з 01.02.2018 необхідно забезпечити формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах, визначених перспективним планом формування територій громад, шляхом проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності з подальшою передачею зазначених земельних ділянок у комунальну власність відповідних об`єднаних територіальних громад згідно із статтею 117 Земельного кодексу України;
- відповідно до ст.117 ЗК України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом; у рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні; на підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки; рішення разом з актом приймання-передачі земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.
Згідно ст.35 ЗК України (в редакції станом на дату прийняття наказу), інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об`єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. У разі виявлення при проведенні інвентаризації земель державної та комунальної власності земель, не віднесених до тієї чи іншої категорії, віднесення таких земель до відповідної категорії здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на підставі відповідної документації із землеустрою, погодженої та затвердженої в установленому законом порядку.
-Постановою КМ України від 23.05.2012 №513 (втратила чинність згідно постанови КМ України від 5 червня 2019 р. № 476) затверджено Порядок проведення інвентаризації земель, відповідно до якого метою інвентаризації, зокрема, є: - забезпечення ведення Державного земельного кадастру, здійснення контролю за використанням і охороною земель (п.2); - під час проведення інвентаризації земель використовуються матеріали аерофотозйомки, лісовпорядкування, проекти створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду, схеми формування екомережі, програми у сфері формування, збереження та використання екомережі (п.7); - підставою для проведення інвентаризації земель є рішення відповідного органу виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування щодо виконання відповідних робіт, договори, укладені між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою, судові рішення(п.8); - у разі відсутності відомостей у Державному земельному кадастрі виконавець за координатами поворотних точок, зазначених у проекті землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або іншій документації із землеустрою, за якою здійснювалося формування земельних ділянок, визначає межі таких ділянок, угідь, обмежень (обтяжень) у їх використанні та відображає їх на робочому інвентаризаційному плані (п.16); - відомості, отримані в результаті інвентаризації земель, підлягають внесенню до Державного земельного кадастру відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. N 1051 (п.30), нормами якого передбачено випадки внесення виправлень на підставі матеріалів інвентаризації ( підп.5,6 п.97 та п.156 Порядку).
Отже, відповідно до норм законодавства, яким керувалося Головне управління приймаючи 22.09.2018 Наказ в частині передачі спірних земельних ділянок державної власності до комунальної власності, основним документом мала бути технічна документація складена за результатами інвентаризації таких земель, саме така вказівка містилася у розпорядженні КМ України від 31.01.2018 №60-р, при складанні якої мали враховуватись Указ Президента України, Положення про ландшафтний заказник загальнодержавного значення "Товтровий степ", Охоронні зобов`язання з встановленими режимами для територій природно заповідного фонду, Договір на виготовлення проекту землеустрою щодо організації та встановлення меж земельної ділянки природоохоронного призначення, дані поземельних книг, витягів з форми 6-ЗЕМ, викопіювання з планово-картографічних матеріалів (Публічної кадастрової карти) щодо бажаного місця розташування територій ландшафтного заказника, а враховуючи відсутність таких даних в Державному земельному кадастрі, відомості, отримані в результаті інвентаризації земель, підлягали внесенню до Державного земельного кадастру.
Як встановлено матеріалами справи, Головним управлінням не проводилася інвентаризація спірних земель станом на 2018 рік згідно розпорядження КМ України від 31.01.2018 №60-р, а використано Технічну документацію із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Галущинської ради Підволочиського району Тернопільської області від 04.12.2013 мета проведення якої була зовсім інша ніж зазначено у розпорядженні КМ України, чим порушила порядок передачі земельних ділянок природо заповідного фонду, та з перевищенням повноважень передала останні як землі сільськогосподарського призначення, тобто змінила їх цільове призначення та вилучила такі із земель природо заповідного фонду шляхом прийняття Наказу №19-3157/14-18-СГ від 22.09.2018.
Відповідно до частини четвертої статті 373 ЦК України власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення. Цільове призначення земель України покладено законодавцем в основу розмежування правових режимів окремих категорій земель (розділ ІІ «Землі України» ЗК України), при цьому такі режими характеризуються високим рівнем імперативності, відносно свободи розсуду власника щодо використання ним своєї земельної ділянки (висновок Великої палати Верховного Суду у постанові від 07.04.2020 (п.6.19) у справі №916/2791/13 та у постанові Верховного суду (п.21) від 16.11.2021 у справі 916/3200/17(916/2791/13).
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельні ділянки за кадастровим номером 6124681000:01:001:0745 та 6124681000:01:001:0746 на даний час є землями комунальної власності Підволочиської селищної ради, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (01.01) та перебувають в оренді ФГ "Слободян".
Як вбачається зі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельні ділянки, поземельних книг на вказані ділянки, до їх даних внесено зміни щодо зміни власника: з державної форми на комунальну та щодо цільового призначення земельної ділянки: з землі сільськогосподарського призначення на - землі сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (01.01).
Однак, не залежно від того, що в Державному земельному кадастрі не вірно визначено цільове призначення спірних земельних ділянок та таке не приведено у відповідність до їх дійсного цільового призначення, дані обставини не впливають на правовий режим цих земельних ділянок як таких, що належать до земель природо - заповідного фонду відповідно до закону, у зв`язку з розташуванням на ній Заказника, а не визначені рішенням Головного управління. Тобто, вирішення питання зміни цільового призначення ділянок не обмежене власним розсудом органу, оскільки при прийнятті відповідного рішення належить керуватися вимогами земельного, лісового, природоохоронного та іншого законодавства і діяти з урахуванням загальних інтересів та компетенції, а тому право державної власності на спірні земельні ділянки не могли припинитися внаслідок прийняття рішення органом виконавчої влади , який відповідно до своєї компетенції не був наділений повноваженнями щодо розпорядження земельними ділянками природо - заповідного фонду (висновок викладений у постановах Верховного Суду від 03.09.2020 у справі № 911/3306/17, від 13.08.2019 у справі №910/11164/16, від 31.07.2019 у справі №813/4701/16, від 22.06.2022 у справі №752/3093/19, від 25.05.2023 у справі №924/883/21).
Слід зазначити, що відомості до Державного земельного кадастру щодо ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Товтровий степ» внесено 11.12.2019 на підставі Проекту землеустрою, але з цього часу будь яких дій щодо приведення земельних ділянок у відповідність до їх дійсного цільового призначення Головним управління не проведено, враховуючи очевидне накладення земельних ділянок згідно Проектів від 04.12.2013, від 2018 та 10.07.2019 років.
Відповідно до ч. 2 ст. 84 Земельного кодексу України право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до Закону.
Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області не було наділене повноваженнями щодо розпорядження, вилучення та зміни цільового призначення земель природно-заповідного фонду державної власності на землі сільськогосподарського призначення, враховуючи повноваження обласної державної адміністрації встановлені ч. 1 ст. 20, ч. 5 ст. 122 та ч. 6 ст. 149 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент прийняття наказу ), а відтак вказана ділянка вибула з володіння держави в особі уповноваженого органу - Тернопільської обласної державної адміністрації, що набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації, поза її волею.
Отже, наказ Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області №19-3157/14-18-СГ від 22.09.2018 Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність, в частині передачі земельних ділянок з кадастровим номером 6124681000:01:001:0745 та 6124681000:01:001:0746 з державної власності у комунальну прийнятий з перевищенням повноважень та порушенням норм Конституції України, Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент прийняття наказу) та Закону України Про природно-заповідний фонд".
Суд відхиляє доводи Головного управління як голослівні, не обґрунтовані чинним законодавством та спростовані матеріалами справи.
Щодо доводів Підволочиської селищної ради, що першочергово допустило порушення Головне управління, оскільки передало земельні ділянки з цільовим призначенням землі сільськогосподарського призначення без жодних відомостей у Наказі та Акті передачі про обмеження у використанні переданих земельних ділянок, що стало підставою для прийняття селищною радою заходів щодо розпорядженням земельними ділянками, то суд відхиляє такі, з огляду на те, що селищна рада була обізнана про належність спірних земельних ділянок до природо заповідного фонду до передачі земельних ділянок, що є очевидним, та не здійснила будь яких дій щодо недопущення порушення законодавства, а навпаки сприяла такому:
1/ Охоронне зобов`язання на територію Заказника видане Підволочиській селищній раді 21.12.2016 та є чинним станом на даний час, оскільки іншого судом не встановлено;
2/Додаток до Наказу від 22.09.2018, в якому під № 30,31 значаться спірні земельні ділянки та інформація про відсутність відомостей про обмеження у їх використанні, сформований Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області щодо площі 1438,9681, за клопотанням селищного голови Дацко В.Г від 06.07.2018 №03-817/01-07 та рішення Підволочиської селищної ради від 11.05.2018 №2180 "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" з пропозицією передати земельні ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 1715,8597 га відповідно до переліку, що пропонується (такий не надано до матеріалів справи, але підтверджується надання такого радою у відзиві на позов від 05.02.2024 стр.4), є очевидним , що спірні ділянки включені до Додатку за пропозицією селищної ради яка володіла інформацією щодо належності таких до території Заказника; селищною радою не спростовано, що до запропонованого нею переліку земельних ділянок не було включено спірні земельні ділянки;
3/Договір на виготовлення Проекту землеустрою щодо організації та встановлення меж земельної ділянки природоохоронного призначення від 03.07.2018 укладений до прийняття Наказу 22.09.2018 та передачі земельних ділянок 24.09.2018;
4/ Маючи затверджений у 2018 році Проект землеустрою з організації та встановлення меж території ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Товтровий степ", в якому також міститься Акт польового обстеження і погодження меж території заказника від 01.10.2018, проведений на підставі клопотань голови Скалатської міської ради та Підволочиської селищної ради від 03.07.2018 та в якому зазначено, що на території заказника наявні спірні земельні ділянки державної форми власності, селищна рада продовжувала вчиняти заходи щодо розпорядження такими, як землями комунальної власності сільськогосподарського призначення; за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно проведено реєстрацію права власності на землі сільськогосподарського призначення комунальної власності на підставі Наказу та Акту приймання передачі (запис 28.02.2019), а 10.09.2019 зареєстровано зміни щодо цільового призначення земельних ділянок: землі сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
- з метою продажу земельних ділянок в оренду, Підволочиська селищна рада прийняла ряд рішень: 1/ - від 29.03.2019 рішення №3175 та №3172 про надання дозволу виконавчому комітету селищної ради на замовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою подальшого продажу права оренди на конкурентних засадах за кадастровим номером 6124681000:01:001:0745 та 6124681000:01:001:0746 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; - рішення від 10.07.2019 №3442 та №3443, якими затверджено Проекти землеустрою; - рішення від 12.08.2019 №3485 та №3486, від 18.05.2021 №725 та №726 про продаж на земельних торгах (аукціоні) право оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
- між Підволочиською селищною радою та Фермерським господарством «Слободян», за результатами аукціону укладено 08.07.2021 Договори оренди землі, відповідно до витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку право оренди на земельні ділянки за кадастровим номером 6124681000:01:001:0745 та 6124681000:01:001:0746 землі сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва зареєстровані за Фермерським господарством «Слободян» з 08.07.2021.
Щодо Фермерського господарства "Слободян" то відповідно до даних ЄДР, Статуту затвердженого рішенням засновників №1 від 24.06.2021, державна реєстрація його створення проведена 30.06.2021 року, основним видом діяльності господарства за КВЕД :01.25 є вирощування ягід, горіхів, інших плодових дерев і чагарників. Відповідно до даних Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в користуванні господарства знаходяться в оренді тільки спірні земельні ділянки, які належать до природо заповідного фонду та на яких заборонена господарська діяльність якою планує займатися господарство.
Відповідно до ч.1 ст.316,ч.1 ст.317.ч.1 ст.319 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном на власний розсуд, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Суб`єктами права власності є Український народ, фізичні особи та юридичні особи , держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб`єкти публічного права (ст.2, 318 ЦК України).
Відповідно до статті 328 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Так, зазначеною нормою закріплено презумпцію правомірності набуття права власності на майно, тобто право власності на конкретне майно вважається набутим правомірно, якщо інше не буде встановлено в судовому порядку або незаконність права власності не випливатиме із закону.
Судом встановлено, що Підволочиська сільська рада набула право власності на земельні ділянки природо заповідного фонду державної власності за кадастровим номером 6124681000:01:001:0745 та 6124681000:01:001:0746, які належать до ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Товтровий степ» у спосіб, що не передбачені Конституцією та законами України, а саме шляхом передачі земельних ділянок у комунальну власність не уповноваженим органом - Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області та подальшої їх державної реєстрації за селищною радою, яка розпорядилася такими уклавши договори оренди та здійснивши їх державну реєстрацію.
При цьому, суд звертає увагу, що володіння нерухомим майном, яке посвідчується державною реєстрацією права власності, може бути правомірним або неправомірним (законним або незаконним). Натомість право володіння як складова права власності неправомірним (незаконним) бути не може. Право володіння як складова права власності на нерухоме майно завжди належить власникові майна (постанова Великої Палати Верховного Суду від 23.11.2021року у справі №359/3373/16-ц (провадження №14-2цс21,пункти 63,64). Наявність у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відомостей про речове право створює презумпцію належності права особі, яка ним володіє внаслідок державної реєстрації (buchbesitz (нім. - книжкове володіння) (постанова Великої Палати Верховного Суду від 26 січня 2021 року у справі № 522/1528/15-ц (провадження № 14-67цс20, пункт 70)).
Відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду відомості державного реєстру прав на нерухомість презюмуються правильними, доки не доведено протилежне, тобто державна реєстрація права за певною особою не є безспірним підтвердженням наявності в цієї особи права, але створює спростовувану презумпцію права такої особи (постанови Великої Палати Верховного Суду: від 2 липня 2019 року у справі № 48/340 (провадження № 12-14звг19, пункт 6.30), від 12 березня 2019 року у справі № 911/3594/17 (провадження № 12-234гс18, пункт 4.1), від 19 січня 2021 року у справі № 916/1415/19 (провадження № 12-80гс20, пункт 6.13).
Судом встановлено, що здійснюючи державну реєстрацію права власності на комунальне майно 28.02.2019 на підставі Наказу та Акту приймання передачі земельних ділянок державної форми власності, незаконність яких випливає із закону, селищна рада не мала встановлених законодавством повноважень розпоряджатися ними на правах власника шляхом реєстрації за собою права власності та укладення Договорів оренди з ФГ "Слободян", внесення даних до Державного земельного кадастру, оскільки набула їх з порушенням законодавства .
Відповідно до ст.15 ЦК України особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Статтею 16 цього кодексу передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу у спосіб, зокрема: визнання правочину недійсним; застосування інших, передбачених законом способів (аналогічна норма права закріплена статтею 20 ГК України та ст.152 ЗК України).
Згідно ч. 10 ст. 24 Закону України "Про Держаний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, зокрема, ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).
Відповідно до ч. 1ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Згідно ч. 1.ст. 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені, зокрема, частинами першою статті 203 цього Кодексу.
Враховуючи, що Договори оренди землі суперечать актам цивільного законодавства, ЦК України що регулюють відносини у сфері пов`язані зі змінною форми власності земельних ділянок природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, розпорядження такими землями, а тому визнаються судом недійсними.
Відповідно до ст. 216 ЦК України, у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Згідно ч. 6 ст. 21 Закону України Про оренду землі у разі визнання у судовому порядку договору оренди землі недійсним отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається.
Суд, дійшов висновку, що обраний спосіб захисту інтересів держави є належним і ефективним, оскільки саме в такий спосіб можливе відновлення правового порядку, в частині визначення меж компетенції органів державної та виконавчої влади, відновленні становища, яке існувало до порушення права власності Українського народу на землю, захист якого здійснюється шляхом повернення в державну власність земель природо заповідного фонду України які належать до території Ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Товтровий степ" та охороняються як національне надбання щодо якого встановлено особливий режим охорони, збереження і використання, враховуючи міжнародні договори щодо охорони флори і фауни, через інститут визнання недійсними договорів оренди землі, скасування записів в Державному земельному кадастрі щодо права на земельні ділянки та витребування земельної ділянки
Щодо способу захисту - витребування спірної земельної ділянки на користь держави, то суд звертає увагу, що такий спосіб не буде порушенням ст.1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зі змінами, внесеними Протоколом №119 (аналогічний висновок викладено у постанові Західного апеляційного господарського суду від 19.07.2023 у справі №921/536/22).
Відповідно до ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Щодо інших доводів учасників судового процесу, то суд звертає увагу на практику Європейського Суду з прав людини, як джерело права, згідно ст. 17 Закону України Про виконання рішень і застосування практики Європейського суду з прав людини та ст. 11 ГПК України.
Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі Суомінен проти Фінляндії (Suominen v. Finland), N 37801/97 від 1 липня 2003 року). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті, вмотивоване рішення дає можливість стороні апелювати проти нього, нарівні з можливістю перегляду рішення судом апеляційної інстанції (рішення у справі Гірвісаарі проти Фінляндії (Hirvisaari v. Finland), N 49684/99 від 27 вересня 2001 року).
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.73-79, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним Договір оренди землі б/н від 08.07.2021 укладений між Підволочиською селищною радою (вул. Шептицького А., буд. 4, смт. Підволочиськ, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 47800, ідентифікаційний код 04396294) та Фермерським господарством "Слободян" (вул. Січових Стрільців, буд.72, с. Жеребки, Підволочиський р-н, Тернопільська обл., 47843, ідентифікаційний код 44403982) щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6124681000:01:001:0745, з одночасним припиненням речових прав Фермерського господарства "Слободян" на вказану земельну ділянку.
3. Визнати недійсним Договір оренди землі б/н від 08.07.2021 укладений між Підволочиською селищною радою (вул. Шептицького А., буд. 4, смт. Підволочиськ, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 47800, ідентифікаційний код 04396294) та Фермерським господарством "Слободян" (вул. Січових Стрільців, буд.72, с. Жеребки, Підволочиський р-н, Тернопільська обл., 47843, ідентифікаційний код 44403982) щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6124681000:01:001:0746, з одночасним припиненням речових прав Фермерського господарства "Слободян" на вказану земельну ділянку.
4. Витребувати у власність держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації, яка набула статусу Тернопільської військової адміністрації (вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, 46021, ідентифікаційний код 00022622), , з незаконного володіння Підволочиської селищної ради (вул. Шептицького А., буд. 4, смт. Підволочиськ, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 47800, ідентифікаційний код 04396294) земельну ділянку із кадастровим номером 6124681000:01:001:0745.
5. Витребувати у власність держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації, яка набула статусу Тернопільської військової адміністрації (вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, 46021, ідентифікаційний код 00022622), з незаконного володіння Підволочиської селищної ради (вул. Шептицького А., буд. 4, смт. Підволочиськ, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 47800, ідентифікаційний код 04396294) земельну ділянку із кадастровим номером 6124681000:01:001:0746.
6. Скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6124681000:01:001:0745 площею 1,7679га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, із одночасним припиненням усіх зареєстрованих щодо неї прав: права комунальної власності Підволочиської селищної ради (вул. Шептицького А., буд. 4, смт. Підволочиськ, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 47800, ідентифікаційний код 04396294) та права оренди за Фермерським господарством "Слободян" (вул. Січових Стрільців, буд.72, с. Жеребки, Підволочиський р-н, Тернопільська обл., 47843, ідентифікаційний код 44403982).
7. Скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6124681000:01:001:0746 площею 5,0479га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, із одночасним припиненням усіх зареєстрованих щодо неї прав: права комунальної власності Підволочиської селищної ради (вул. Шептицького А., буд. 4, смт. Підволочиськ, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 47800, ідентифікаційний код 04396294) та права оренди за Фермерським господарством "Слободян" (вул. Січових Стрільців, буд.72, с. Жеребки, Підволочиський р-н, Тернопільська обл., 47843, ідентифікаційний код 44403982) .
8. Стягнути з Підволочиської селищної ради (вул. Шептицького А., буд. 4, смт. Підволочиськ, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 47800, ідентифікаційний код 04396294) на користь Тернопільської обласної прокуратури (вул. Листопадова, 4, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 02910098, р/р UA498201720343190002000004091 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172, КЕКВ - 2800) 8 396 (вісім тисяч триста дев`яносто шість) грн 00коп. витрат по сплаті судового збору.
9. Стягнути з Фермерського господарства "Слободян" (вул. Січових Стрільців, буд.72, с. Жеребки, Підволочиський р-н, Тернопільська обл., 47843, ідентифікаційний код 44403982) на користь Тернопільської обласної прокуратури (вул. Листопадова, 4, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 02910098, р/р UA498201720343190002000004091 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172, КЕКВ - 2800) 8 396 (вісім тисяч триста дев`яносто шість)грн 00коп. витрат по сплаті судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили протягом 20 днів з дня виготовлення повного судового рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Західного апеляційного господарського суду.
Повне судове рішення складено 06 серпня 2024 року.
Суддя М.С. Стадник
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 15.07.2024 |
Оприлюднено | 07.08.2024 |
Номер документу | 120828418 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Визнання договорів (правочинів) недійсними оренди |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Стадник М.С.