Рішення
від 24.07.2024 по справі 922/851/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.07.2024м. ХарківСправа № 922/851/24

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Пономаренко Т.О.

при секретарі судового засідання Махлай Б.В.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Род-Ник Інвест" (01133, м. Київ, вул. Євгена Коновальця, 36, прим. 31; код ЄДРПОУ: 40455555) до Харківської міської ради (61003, м. Харків, м-н Конституції, 7; код ЄДРПОУ: 04059243) про оформлення права користування земельною ділянкою та визнання укладеним договору оренди за участю представників:

позивача Барабицької Я.М., адвоката, довіреність №1 від 02.01.2024; Пятахи Ю.В., адвоката, довіреність №2 від 02.01.2024; Маловічко І.В., директора, витяг з ЄДРПОУ;

відповідача Руденко Д.Ю., посвідчення №2921.

ВСТАНОВИВ:

18.03.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю "Род-Ник Інвест" звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Харківської міської ради, в якій просить суд оформити право користування земельною ділянкою та визнати укладеним договір оренди земельної ділянки у м. Харкові по проспекту Льва Ландау 241-Б з кадастровим номером 6310137500:02:043:0062 між Харківською міською радою (ОРЕНДОДАВЕЦЬ) та Товариством з обмеженою відповідальністю «РОД-НИК ІНВЕСТ» (ОРЕНДАР) строком на 5 років до 01.09.2025 року на тих самих умовах, які були викладені в договорі оренди спірної земельної ділянки між Харківською міською радою та ТОВ «АМАТ» (код 35855985), а також стягнути з відповідача судові витрати зі сплати судового збору.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «РОД-НИК ІНВЕСТ» звернулося до відповідача з вимогою оформити право оренди і отримало Рішення Харківської міської ради. На підставі п.30 Рішення Харківської міської ради від 19.08.2020 №2236/20 «Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд» Товариству з обмеженою відповідальністю «РОД-НИК ІНВЕСТ» надано в оренду строком до 01.09.2025 земельну ділянку комунальної власності площею 0,0162 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0062) за рахунок земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення для експлуатації та обслуговування стаціонарного АГЗП по просп. Льва Ландау, 241-Б (Московський район). Незважаючи на неодноразові звернення позивача, відповідач ухиляється від підписання договору оренди землі з одного боку тобто має місце бездіяльність відповідача у вчиненні передбачених законодавством заходів зі своєчасного оформлення права користування земельною ділянкою, його вини, що проявляється у зволіканні зі своєчасним оформленням правовстановлюючих документів на земельну ділянку і з іншого боку має місце вимога Харківської міської ради сплати саме орендної плати за земельну ділянку. Не видача Харківською міською радою договору оренди землі Позивачу як власнику будівель і споруд розташованих на земельній ділянці, цієї земельної ділянки свідчить про допущену протиправну бездіяльність міської ради.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 19.03.2024 прийнято позовну заяву (вх.№851/24 від 18.03.2024) Товариства з обмеженою відповідальністю "Род-Ник Інвест" до Харківської міської ради про оформлення права користування земельною ділянкою та визнання укладеним договору оренди до розгляду та відкрито провадження у справі №922/851/24. Вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження. Розпочато підготовче провадження і призначено підготовче засідання на17 квітня 2024 року.

04.04.2024 через кабінет Електронного Суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх.№8956 від 04.04.2024), в якому він зазначив наступне.

ТОВ «РОД-НИК ІНВЕСТ» зверталось до Харківської міської ради з листом від 14.11.2023 щодо надання земельної ділянки в оренду. Листом Департаменту земельних відносин Харківської міської ради від 15.12.2023 №8852/0/225-23 позивача було повідомлено про необхідність приведення виду цільового призначення земельної ділянки у відповідність до виду використання.

12.04.2024 через кабінет Електронного Суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив (вх.№9486 від 12.04.2024), в якому зазначено, що ТОВ «РОД-НИК ІНВЕСТ» на ім`я міського голови було направлено витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0062, витяг ДЗК про земельну ділянку, то Харківська міська рада з травня 2023 року не була позбавлена можливості розробити проект договору оренди землі та відповідно направити його на підписання ТОВ «РОД-НИК ІНВЕСТ». Харківська міська рада ухиляється від укладення договору оренди землі та відповідно порушує права ТОВ «РОД-НИК ІНВЕСТ» як орендаря земельної ділянки, оскільки специфічний об`єкт нерухомості та цільове призначення земельної ділянки (для розміщення та експлуатації будівель і споруд під АГЗП) зумовлює необхідність ідентифікації Товариства в якості орендаря для широкого загалу та інших органів влади та податкової служби зокрема.

Протокольною ухвалою Господарського суду Харківської області від 17.04.2024 відкладено підготовче засідання на 08.05.2024.

18.04.2024 через кабінет Електронного Суду від представника відповідача надійшли заперечення (вх.№10303 від 18.04.2024), в яких зазначено наступне.

Використання земельної ділянки для експлуатації та обслуговування стаціонарної ГАЗС не відповідають потребам, що визначені цільовим призначенням 12.08 «для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій» земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0062, оскільки роздрібна торгівля пальним та обслуговування ГАЗС не відноситься до додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій.

Відповідно до статті 141 Земельного кодексу України окремою підставою для припинення права користування земельною ділянкою на умовах оренди є саме використання орендарем землі не за цільовим призначенням. Отже, укладання такого договору без приведення у відповідність виду цільового призначення земельної ділянки до виду його фактичного використання, порушує вимоги чинного законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

У зв`язку з відсутністю досягнення згоди щодо всіх умов договору, та відсутності дій позивача направлених на його укладання, станом на сьогодні підготувати проект договору оренди, який відповідає вимогам законодавства не вбачається можливим.

03.05.2024 через кабінет Електронного Суду від представника позивача надійшла заява про зміну предмету позову (вх.№12760 від 03.05.2024), в якій просить викласти предмет позову у наступній редакції:

Оформити право користування земельною ділянкою та визнати укладеним договір оренди земельної ділянки у м. Харкові по проспекту Льва Ландау 241-Б з кадастровим номером 6310137500:02:043:0062 між Харківською міською радою (ОРЕНДОДАВЕЦЬ) та Товариством з обмеженою відповідальністю «РОД-НИК ІНВЕСТ» (ОРЕНДАР) строком на 5 років на умовах, які викладені в договорі оренди земельної ділянки в наступній редакції:

«ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЛІ

м. Харків


року

Харківська міська рада в особі міського голови Терехова Ігоря Олександровича (далі - Орендодавець), діючого відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», з одного боку, та Орендар Товариство з обмеженою відповідальністю «РОД-НИК ІНВЕСТ», в особі директора Маловічко Ірини Віталіївни, яка діє на підставі Статуту (виписка з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, дата та номер запису 02.06.2021 року за реєстраційним № 1000 701 0700 09063060, дата видачі виписки 02.06.2021 року, код 40455555), з іншого, уклали цей договір про нижченаведене.

Предмет договору

1. Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із цільовим призначенням (категорія землі, підрозділ коду КВЦПЗ) - землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, код КВЦПЗ 12.08 - для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій для експлуатації та обслуговування стаціонарного АГЗП, з кадастровим номером 6310137500:02:043:0062, яка розташована: м. Харків, проспект Льва Ландау, 241-Б.

Об`єкт оренди

2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0162 га, у тому числі ріллі _-_ га, багаторічних насаджень _-_ га, сіножатей _-_ га, пасовищ __-__ га, лісів _- _ га, під забудовою __0,00225__га, інших угідь __-__ га.

3. На земельній ділянці розміщено об`єкти нерухомого майна нежитлова будівля літ «А-1», а також інші об`єкти інфраструктури - немає.

4. Земельна ділянка передається в оренду разом з - немає.

5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 268812,68 гривень (двісті шістдесят вісім тисяч вісімсот дванадцять гривень 68 копійок).

У разі зміни нормативної грошової оцінки земель м. Харкова за рішенням міської ради Орендар самостійно замовляє витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки і направляє його до територіального органу Державної фіскальної служби України за місцем знаходження земельної ділянки.

6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, має такі недоліки, що можуть перешкоджати її ефективному використанню не виявлено.

7. Інші особливості об`єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини згідно з рішенням Харківської міської ради про надання в оренду земельної ділянки зміна цільового призначення земельної ділянки без відповідного дозволу, передбаченого законодавством, - не допускається.

Строк дії договору

8. Договір укладено на 5 (п`ять) років. Після закінчення строку дії договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію листом-повідомленням.

У разі неподання орендарем листа-повідомлення, а також подання листа-повідомлення пізніше строку, передбаченого пунктом 8 цього договору, Департамент земельних відносин Харківської міської ради інформує про це відповідний територіальний орган Державної фіскальної служби України за місцем знаходження земельної ділянки. При цьому розмір річної орендної плати встановлюється у подвійному розмірі, але не більше 12% від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки до моменту поновлення права оренди або припинення права оренди земельної ділянки.

У разі подання орендарем листа-повідомлення в належний строк Орендар продовжує сплачувати орендну плату в розмірі, передбаченому пунктом 9 цього договору, до моменту поновлення права оренди або припинення права оренди земельної ділянки.

Орендна плата

9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно в грошовій формі на рахунок Державного казначейства України у Харківській області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному територіальному органі Державної фіскальної служби України за місцем розташування земельної ділянки.

Розмір орендної плати за земельну ділянку становить 12% від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

10. У подальшому Орендар самостійно здійснює обчислення орендної плати за землю з урахуванням індексації, визначеної законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.

У разі зміни нормативної грошової оцінки земель міста Харкова за рішенням міської ради Орендар на підставі отриманого витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки самостійно розраховує розмір орендної плати із застосуванням ставки (%), передбаченої пунктом 9 цього договору, без погодження Орендодавця та без внесення змін до цього договору.

11. Орендна плата за земельну ділянку сплачується рівними частками за місцем розташування земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

12. Платіжне доручення або квитанція мають містити обов`язкову інформацію про номер державної реєстрації договору оренди земельної ділянки або/та реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна, за яку справляється плата, та строк, за який здійснюється платіж.

13. Розмір орендної плати переглядається в разі:

а) зміни умов господарювання, передбачених договором;

б) зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

в) зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності;

г) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;

д) в інших випадках, передбачених законом.

14. У разі невнесення орендної плати у строк, визначений цим договором:

у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором;

стягується пеня в розмірі, визначеному згідно з чинним законодавством.

Умови використання земельної ділянки

15. Земельна ділянка передається в оренду для експлуатації та обслуговування стаціонарного АГЗП.

16. Цільове призначення земельної ділянки (категорія землі, підрозділ коду КВЦПЗ) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, код КВЦПЗ 12.08 - для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій.

17. Умови збереження стану об`єкта оренди: забороняється самовільна забудова земельної ділянки, розміщення тимчасових споруд та малих архітектурних форм без оформлення відповідних документів, передбачених законодавством.

Умови повернення земельної ділянки

18. Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Об`єкт за договором оренди землі вважається повернутим Орендодавцеві з моменту державної реєстрації припинення права оренди.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних зі зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку.

У разі погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки або приведення її у непридатний для використання за цільовим призначенням стан збитки, що підлягають відшкодуванню, визначаються відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 284.

19. Здійснені Орендарем без згоди Орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

20. Питання щодо можливості компенсації поліпшення стану земельної ділянки, проведене Орендарем відповідно до письмової згоди з Орендодавцем землі, вирішуються за окремою угодою.

21. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов`язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

а) фактичні втрати, яких Орендар зазнав у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

б) доходи, які Орендар міг би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов договору.

22. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки

23. На орендовану земельну ділянку встановлено обмеження (обтяження) відсутні, та інші права третіх осіб - відсутні.

24. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

Інші права та обов`язки сторін

25. Орендодавець має право вимагати:

а) використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з пунктом договору оренди;

б) дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів;

в) дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;

г) своєчасного внесення орендної плати;

д) сплати Орендарем у повному обсязі розміру орендної плати;

е) своєчасного надання Орендарем інформації (листів, копій платіжних документів) у строк, встановлений цим договором, щодо задекларованих та сплачених щомісячно платежів з орендної плати за землю.

26. Обов`язки Орендодавця:

а) передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;

б) при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;

в) не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;

г) відшкодувати Орендарю капітальні витрати, пов`язані з поліпшенням стану об`єкта оренди, яке проводилося Орендарем за згодою Орендодавця;

д) попередити Орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об`єкта оренди.

27. Права Орендаря:

а) самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі;

б) за письмовою згодою Орендодавця зводити у встановленому законодавством порядку житлові будинки, виробничі, торговельні, культурно-побутові, інші будівлі та споруди і закладати багаторічні насадження;

в) отримувати продукцію і доходи;

г) звертатися у відповідні органи щодо витребування орендованої земельної ділянки з будь-якого незаконного володіння і користування, усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування збитків, заподіяних земельній ділянці громадянами та юридичними особами, у тому числі Орендодавцем;

д) у разі належного виконання своїх обов`язків відповідно до умов договору має за інших рівних умов переважне право на поновлення цього договору після закінчення строку його дії у порядку, визначеному в пункті 8 договору;

е) передавати земельну ділянку або її частини в суборенду без зміни умов використання земельної ділянки за письмовою згодою Орендодавця.

Умови договору суборенди земельної ділянки мають бути визначені в межах договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому. Строк договору суборенди не може перевищувати строку дії договору оренди земельної ділянки. У разі припинення права оренди земельної ділянки право суборенди припиняється, що не потребує складання будь-яких угод з цього приводу.

Право суборенди підлягає державній реєстрації.

є) Орендар, який відповідно до закону може мати у власності орендовану земельну

ділянку, має переважне право на придбання її у власність у разі продажу цієї земельної ділянки за умови, що він сплачує ціну, за якою вона продається, та у разі продажу на конкурсі (аукціоні), якщо його пропозиція є рівною з пропозицією, яка є найбільшою із запропонованих учасниками конкурсу (аукціону).

28. Обов`язки Орендаря:

а) починати використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;

б) сплачувати орендну плату у строк та в розмірі, що встановлені цим договором;

в) у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки вчинити дії, передбачені п. 10 цього договору;

г) виконувати встановлені щодо об`єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;

д) дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;

е) використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням згідно з договором;

є) дотримуватися екологічної безпеки землекористування і зберігання родючості ґрунтів, не допускати погіршення екологічного стану земельної ділянки в результаті своєї господарської діяльності;

ж) дотримуватися правил добросусідства, державних норм і правил, проектних рішень, правил забудови міста Харкова, чинного законодавства України;

з) дотримуватися санітарних і протипожежних норм, забезпечити зберігання інженерних комунікацій і споруд, що знаходяться на орендованій земельній ділянці та під її поверхнею;

и) у разі закінчення строку оренди землі привести земельну ділянку у придатний для подальшого використання стан. Приведення земельної ділянки у придатний стан включає в себе благоустрій території та інші дії у разі потреби, при цьому за Орендарем залишається право власності на всі будівлі, які збудовані на ділянці відповідно до вимог чинного законодавства України;

і) у разі зміни своїх реквізитів, юридичної адреси, назви, організаційно-правової форми тощо у 10-денний строк з моменту настання таких змін письмово повідомити про це Орендодавця;

ї) протягом 20 робочих днів після отримання від Орендодавця примірника договору оренди землі стати на облік в органах Державної фіскальної служби України за місцем розташування земельної ділянки як платник з орендної плати за землю;

к) щомісячно, до 20 числа місяця, що настає за звітним, надавати Орендодавцю інформацію про здійснені платежі з орендної плати з наданням копій платіжних документів про таку сплату;

л) у разі переходу права власності на нерухоме майно, що розташоване на орендованій земельній ділянці, до іншої особи:

при укладанні правочину про перехід права власності на такі об`єкти повідомляти нового (нових) власника (власників) нерухомого майна про наявність цього договору оренди землі з наданням його копій;

протягом 5-ти робочих днів з дати укладання правочину про перехід права власності на такі об`єкти до іншої (інших) особи (осіб) направити Орендодавцеві лист-повідомлення про відчуження об`єктів нерухомого майна, в якому вказати осіб - нових власників нерухомого майна, їх місцезнаходження (реєстрацію), з наданням копій відповідних правочинів про перехід права власності.

29. Орендар не має права передавати в заставу або вносити до статутного фонду право оренди земельної ділянки, що є предметом цього Договору.

Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини

30. Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини несе Орендар.

Страхування об`єкта оренди

31. Згідно з цим договором об`єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.

32. Страхування об`єкта оренди не здійснюється.

Зміна умов договору і припинення його дії

33. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, крім випадку, передбаченого п. 10 цього договору. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується в судовому порядку.

34. Дія договору припиняється в разі:

а) закінчення строку, на який його було укладено;

б) придбання Орендарем земельної ділянки у власність;

в) викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

г) ліквідації юридичної особи - Орендаря;

д) смерті фізичної особи - Орендаря.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

35. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

а) взаємною згодою сторін;

б) рішенням суду на вимогу однієї зі сторін унаслідок невиконання іншою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, що істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

36. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається.

Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, встановленим у п.16 цього договору; систематична несплата орендної плати; здійснення самочинного будівництва на земельній ділянці, встановлення тимчасових споруд та малих архітектурних форм без оформлення відповідних документів, передбачених законодавством; у разі потреби надання земельної ділянки для суспільних потреб.

37. Перехід права власності на об`єкти нерухомого майна, що розташовані на орендованій земельній ділянці до іншої особи є підставою для зміни умов договору. Реорганізація юридичної особи Орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.

У разі набуття права власності на нерухоме майно, що розміщене на орендованій земельній ділянці іншою особою, зміна Орендаря за цим договором на нового власника (власників) нерухомого майна може здійснюватися шляхом укладання додаткової угоди про заміну сторони в договорі.

Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи - Орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду не переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з Орендарем.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору

38. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

39. Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Прикінцеві положення

40. Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами. Якщо сторони домовилися про нотаріальне посвідчення договору, такий договір є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення.

Цей договір укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий - в Орендаря.

41. Земельна ділянка вважається переданою Орендареві з моменту державної реєстрації права оренди.

42. Підписанням цього договору Орендар надає згоду на передачу інформації щодо платежу за оренду землі територіальним органом Державної фіскальної служби України за запитом уповноваженого виконавчого органу Харківської міської ради.

РЕКВІЗИТИ СТОРІН

ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР

Харківська міська рада ТОВ «РОД-НИК ІНВЕСТ»

ідентифікаційний код 04059243 ідентифікаційний код 40455555

м. Харків, м-н Конституції, 7 м. Київ, вул. Є.Коновальця 36,

приміщення 31

в особі міського голови в особі директора


І.О.ТЕРЕХОВ
І.В.МАЛОВІЧКО

(підпис) (підпис)

МП МП»

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 08.05.2024 клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Род-Ник Інвест» Барабицької Я.М. (вх.№11760 від 03.05.2024) про зміну предмета позову задоволено. Пункт 2 прохальної частини позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Род-Ник Інвест» до Харківської міської ради про оформлення права користування земельною ділянкою та визнання укладеним договору оренди вважати викладеним в редакції, яка зазначена у заяві про зміну предмета позову (вх.№11760 від 03.05.2024).

Протокольною ухвалою Господарського суду Харківської області від 08.05.2024 відкладено підготовче засідання на 15.05.2024.

Протокольною ухвалою Господарського суду Харківської області від 15.05.2024 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 22.05.2024.

15.05.2024 через кабінет Електронного Суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву з урахуванням змінених позовних вимог (вх.№12661 від 15.05.2024), в якому зазначено, що позивачем у пункті 8 запропонованого договору визначено строк дії договору «на п`ять років», всупереч визначеному рішенням міської ради (строком до 01.09.2025), чим фактично безпідставно збільшується строк дії відповідного речового права, без урахування волі власника земельної ділянки на таку зміну.

Відповідно до пункту 36 спірного договору оренди землі, яким визначені підставі для одностороннього розірвання договору, однією із яких є використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, визначеним пунктом 16 спірного договору.

Відповідно до пункту 16 цільове призначення земельної ділянки 12.08 «для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій».

Проте, пунктом 15 спірного договору визначений вид використання земельної ділянки для експлуатації та обслуговування стаціонарної АГЗП.

Зміст спірного договору, пов`язаного з предметом спору, суперечить чинному законодавству. Частиною 1 статті 96 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов`язані, зокрема, забезпечувати використання землі за цільовим призначенням.

22.05.2024 через кабінет Електронного Суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив (вх.№13253 від 15.05.2024), у якому зазначено, що позовні вимоги, викладені товариством у заяві про зміну предмету позову, Господарським судом Харківської області у межах заявлених ТОВ «РОД-НИК ІНВЕСТ» вимог у справі №922/15/23 не розглядалися, та, відповідно, рішення за результатами їх розгляду судом не виносились.

А отже, посилання представника відповідача на положення ч.4 ст.75 ГПК України та висновки Касаційного цивільного суду, викладені у постанові від 19.12.2019 по справі №520/11429/17 щодо преюдиційності фактів, встановлених рішенням суду у справі №922/15/23, є безпідставними та необґрунтованими, з огляду на що не підлягають застосуванню у даній справі.

Протокольною ухвалою Господарського суду Харківської області від 22.05.2024 відкладено підготовче засідання на 19.06.2024.

18.06.2024 через кабінет Електронного Суду від відповідача надійшли заперечення (вх.№15071 від 18.06.2024), з яких вбачається, що посилання представника позивача на те, що код КВЦПЗ 12.08. відповідає коду виду цільового призначення 12.08 не спростовує вищевикладеного, викладеного у відзиві на позовну заяву та ні яким чином не обґрунтовує невідповідність виду цільового призначення визначеного для земельної ділянки, кадастровий номер 6310137500:02:043:0062 та фактичному використанню зазначеної земельної ділянки, а саме: для експлуатації та обслуговування стаціонарної ГАЗС.

ТОВ «РОД-НИК ІНВЕСТ» не зверталось на адресу міської ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, площею 0,0162 га, кадастровий номер 6310137500:02:043:0062, яка розташована за адресою: м. Харків, просп. Льва Ландау, 241-Б та жодних рішень органом місцевого самоврядування з цього приводу не приймалося.

У зв`язку з відсутністю досягнення згоди щодо всіх умов договору, та відсутності дій позивача направлених на його укладання, станом на сьогодні підготувати проект договору оренди, який відповідає вимогам законодавства не вбачається можливим.

Протокольною ухвалою Господарського суду Харківської області від 19.06.2024 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 17.07.2024.

19.06.2024 через кабінет Електронного Суду від представника позивача надійшли додаткові пояснення (вх.№15959 від 19.06.2024), в яких зазначено, що саме на підставі вищенаведеного рішення Харківської міської ради у сторін виник обов`язок укласти відповідний договір оренди земельної ділянки на умовах, визначених вказаним рішенням. А отже, враховуючи вищенаведене, підстав для відмови у підготовці проекту договору оренди земельної ділянки або підписання наданого проекту позивачем у Харківської міської ради не було, оскільки прийняття рішення про надання земельної ділянки в оренду та укладення на виконання такого рішення договору є взаємопов`язаними фактами, з огляду на що, відмова Харківської міської ради від укладення договору оренду спірної земельної ділянки є незаконною.

17.07.2024 через кабінет Електронного Суду від представника відповідача надійшло клопотання про долучення доказів (вх.№18081 від 17.07.2024).

В цей же день, через кабінет Електронного Суду від представника відповідача надійшло клопотання (вх.№18080 від 17.07.2024) про повернення до підготовчого провадження та залучення третьої особи.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 17.07.2024 у задоволенні клопотання представника Харківської міської ради Руденко Д.Ю. про долучення доказів у справі (вх.№18081 від 17.07.2024) та у задоволенні клопотання представника Харківської міської ради Руденко Д.Ю. про повернення до підготовчого провадження та залучення третьої особи (вх.№18080 від 17.07.2024) відмовлено.

Присутні в судовому засіданні 24.07.2024 представники позивача позовні вимоги підтримали та просили суд задовольнити їх в повному обсязі.

Присутня в судовому засіданні 24.07.2024 представник відповідача проти задоволення позову заперечувала та просила суд в задоволенні позовних вимог відмовити.

Процесуальні документи у цій справі направлялись всім учасникам судового процесу, що підтверджуються штампом канцелярії на зворотній стороні відповідного документу та інформацією з КП "Діловодство спеціалізованого суду" про доставку електронного листа.

Крім того, процесуальні документи щодо розгляду даної справи офіційно оприлюднені у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua) та знаходяться у вільному доступі.

З огляду на зазначене, всім учасникам справи надано можливість для висловлення своєї правової позиції по суті позовних вимог, а також судом надано сторонам достатньо часу для звернення із заявами по суті справи та з іншими заявами з процесуальних питань

Враховуючи положення ст.ст. 13, 74 ГПК України, якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів і заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації своїх процесуальних прав, а тому вважає за можливе розглядати справу по суті.

За висновками суду, в матеріалах справи достатньо доказів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними матеріалами.

Відповідно до ст.219 ГПК України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.

У судовому засіданні 24.07.2024 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши промову учасників справи у судових дебатах, суд встановив наступне.

Між Товариством з обмеженою відповідальністю "АМАТ" (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "РОД-НИК ІНВЕСТ" (покупець) 30.09.2016 було укладено договір купівлі-продажу нежитлової будівлі. На підставі цього договору ТОВ "РОД-НИК ІНВЕСТ" набуло у власність нерухоме майно, а саме: нежитлову будівлю літ "А-1", що розташована за адресою: Харківська область, місто Харків, проспект Ландау Льва (колишній П`ятдесятиріччя СРСР), 241-Б, загальна площа нежитлової будівлі - 22,5 кв.м. (а.с.98-100 т.1).

Зазначена нежитлова будівля розташована на земельній ділянці загальною площею 0,0162 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0062, цільове призначення: землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення), яку надано продавцю на підставі Договору оренди землі, укладеного 25.07.2013, зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого права 17.12.2013 Реєстраційною службою Харківського міського управління юстиції Харківської області, номер запису про інше речове право: 3898004, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 245229063101.

На підставі п.4 рішення 37 сесії 7 скликання Харківської міської ради від 19.08.2020 року №2236/20 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" Харківська міська рада вирішила надати земельні ділянки для експлуатації та обслуговування будівель і споруд юридичним та фізичним особам, зазначеним у додатку 4 до цього рішення.

Особам, яким земельні ділянки надані у постійне користування та у власність, у місячний термін з дня прийняття цього рішення звернутися до органу реєстрації для оформлення у встановленому порядку права постійного користування та права власності на земельну ділянку.

Пунктом 30 додатку 4 рішення 37 сесії 7 скликання Харківської міської ради від 19.08.2020 року №2236/20 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" надано Товариству з обмеженою відповідальністю "РОД-НИК ІНВЕСТ" в оренду строком до 01.09.2025 земельну ділянку комунальної власності площею 0,0162 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0062) за рахунок земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення для експлуатації та обслуговування АГЗП по пр. Льва Ландау, 241-Б (Московський район) (а.с.54-62 т.1).

Згідно з інформацією з Державного земельного кадастру, земельна ділянка, площею 0,0162 га, кадастровий номер 6310137500:02:043:0062, розташована за адресою: м. Харків, просп. Льва Ландау, 241-Б, має вид цільового призначення 12.08 «Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій», категорія земель земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, форма власності комунальна (а.с.42 т.1).

14.02.2023 року позивач направив на адресу Харківської міської ради підписані зі своєї сторони та скріплені печаткою два примірники договору оренди землі з кадастровим номером6310137500:02:043:0062 площею 0,0162 га по проспекту Льва Ландау, 241-Б у м. Харкові, що був викладений у редакції затвердженій постановою Кабінету міністрів України «Про затвердження Типового договору оренди» на виконання вимог ст.14 ЗУ «Про оренду землі» з проханням підписати і скріпити печаткою договір та повернути примірник договору для подальшої реєстрації речового права оренди.

Листом Департаменту земельних відносин Харківської міської ради від 15.12.2023 №8852/0/225-23 та вдруге 16.02.2024 №969/0/225-24 позивача було повідомлено про необхідність приведення виду цільового призначення земельної ділянки у відповідність до виду використання (а.с.136-137 т.1).

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Приписами частини 1, 2 статті 13 Конституції України унормовано, що Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.

Відповідно до ч.1 ст.116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

За приписами ч.1 ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу (ч.2 ст.124 ЗК України).

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу (ч.3 ст.124 ЗК України).

Частиною 9 статті 93 ЗК України передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.

Згідно статті 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно ч.1 ст.6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону (ч.5 ст.6 Закону України "Про оренду землі").

Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зі ст.14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Особа, яка відповідно до закону може бути орендодавцем земельної ділянки, може встановити вимогу нотаріального посвідчення договору оренди землі та скасувати таку вимогу. Встановлення (скасування) вимоги є одностороннім правочином, що підлягає нотаріальному посвідченню. Така вимога є обтяженням речових прав на земельну ділянку та підлягає державній реєстрації в порядку, визначеному законом.

Типовий договір оренди землі та типовий договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, укладення договору оренди земельної ділянки є обов`язковим.

Згідно зі статтею 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з врахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до частини 1 статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Частиною 1 статті 640 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.

Частиною 2 статті 16 Закону України «Про оренду землі» визначено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів.

Положеннями пунктів а) та в) частини 1 статті 12 ЗК України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад та надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до ст.25 та п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції Сільських, селищних, міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно з приписами ч.1 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос (ч.2 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Рішення сільської, селищної, міської ради у п`ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов`язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності (ч.4 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію (ч.5 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (ч.12 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

З аналізу наведених норм права слідує, що укладенню договору оренди земельної ділянки комунальної власності передує волевиявлення власника земельної ділянки (територіальної громади), яке реалізується шляхом прийняття відповідним органом місцевого самоврядування (як представником власника) рішення про передачу в оренду земельної ділянки, за умови дотримання особою, яка виявила бажання її одержати, певної процедури, яка визначена законодавством.

Подібний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 16.02.2022 у справі № 909/485/21.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 04.12.2018 у справі №32/563 (провадження № 12-172гс18) зазначила, що відсутність рішення ради про передачу в оренду земельної ділянки, тобто волевиявлення орендодавця на виникнення орендних земельних правовідносин, виключає можливість передачі цієї земельної ділянки в користування (оренду) шляхом укладення відповідного договору оренди. Аналогічний правовий висновок щодо застосування приписів статті 116 і частини першої статті 124 Земельного кодексу України при вирішенні спору про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки комунальної власності викладено, зокрема, в постанові Верховного Суду України від 17.01.2011 у справі №35/390 (провадження № 3-66г10).

Як встановлено судом, земельна ділянка з кадастровим номером 6310137500:02:043:0062 є сформованим об`єктом цивільних прав з загальною площею 0,0162 га.

Також суд встановив, що на підставі п.4 рішення 37 сесії 7 скликання Харківської міської ради від 19.08.2020 року №2236/20 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" Харківська міська рада вирішила надати земельні ділянки для експлуатації та обслуговування будівель і споруд юридичним та фізичним особам, зазначеним у додатку 4 до цього рішення.

Особам, яким земельні ділянки надані у постійне користування та у власність, у місячний термін з дня прийняття цього рішення звернутися до органу реєстрації для оформлення у встановленому порядку права постійного користування та права власності на земельну ділянку.

Пунктом 30 додатку 4 рішення 37 сесії 7 скликання Харківської міської ради від 19.08.2020 року №2236/20 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" надано Товариству з обмеженою відповідальністю "РОД-НИК ІНВЕСТ" в оренду строком до 01.09.2025 земельну ділянку комунальної власності площею 0,0162 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0062) за рахунок земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення для експлуатації та обслуговування АГЗП по пр.Льва Ландау, 241-Б (Московський район).

При цьому, судом не встановлено скасування зазначеного вище рішення Харківської міської ради №2236/20 від 19.08.2020, тобто вказане рішення є чинними.

На спірній земельній ділянці з кадастровим номером 6310137500:02:043:0062 знаходиться нежитлова будівля літ "А-1", що розташована за адресою: Харківська область, місто Харків, проспект Ландау Льва (колишній П`ятдесятиріччя СРСР), 241-Б, загальною площею 22,5 кв.м., яка належить на праві власності Товариству з обмеженою відповідальністю "Род-Ник Інвест", що підтверджується укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю "АМАТ" та Товариством з обмеженою відповідальністю "РОД-НИК ІНВЕСТ" договором купівлі-продажу нежитлової будівлі від 30.09.2016.

Відповідно до положень ч.ч. 1, 2 ст.120 ЗК України та ч.1 ст.377 Цивільного кодексу України в редакції, чинній на момент набуття відповідачем права власності на вищевказане нерухоме майно, до особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Подібні за змістом положення закріплені також у чинних редакціях ст.120 ЗК України та ст.377 ЦК України.

Отже, земельне та цивільне законодавство імперативно передбачає перехід права на земельну ділянку в разі набуття права власності на об`єкт нерухомості, що відображає принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, який хоча безпосередньо і не закріплений у загальному вигляді в законі, тим не менш знаходить свій вияв у правилах ст.120 ЗК України, ст.377 ЦК України, інших положеннях законодавства (аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 22.06.2021 у справі № 200/606/18).

З огляду на викладене, у разі переходу права власності на об`єкт нерухомості у встановленому законом порядку право на земельну ділянку у набувача нерухомості виникає одночасно із виникненням права власності на розташовані на земельній ділянці об`єкти, оскільки право власності на будівлі з усіма притаманними для власності складовими - володіння, користування, розпорядження ними, неможливе без перебування у власника будівель земельної ділянки, на якій розташовані об`єкти нерухомості, у власності або користуванні.

При цьому новий власник будівлі, споруди у зв`язку з цим не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку у визначений законом порядок і спосіб.

Таким чином, оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю "Род-Ник Інвест" є власником нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 6310137500:02:043:0062, то укладення договору оренди вказаної ділянки є обов`язковим.

Відповідно до ч.3 ст.179 Господарського кодексу України (далі - ГК України) укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Згідно з ч.7 ст.179 ГК України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

За приписами ст.181 ГК України господарський договір укладається в порядку, встановленому Цивільним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Як було встановлено судом, 14.02.2023 позивач направив на адресу Харківської міської ради підписані зі своєї сторони та скріплені печаткою два примірники договору оренди землі з кадастровим номером 6310137500:02:043:0062 площею 0,0162 га по проспекту Льва Ландау, 241-Б у м. Харкові, що був викладений у редакції затвердженій постановою Кабінету міністрів України «Про затвердження Типового договору оренди» на виконання вимог ст.14 ЗУ «Про оренду землі» з проханням підписати і скріпити печаткою договір та повернути примірник договору для подальшої реєстрації речового права оренди.

Однак відповідач зазначений договір не підписав. Доказів протилежного матеріали справи не містять.

Водночас, листом Департаменту земельних відносин Харківської міської ради від 15.12.2023 №8852/0/225-23 та вдруге 16.02.2024 №969/0/225-24 позивача було повідомлено про необхідність приведення виду цільового призначення земельної ділянки у відповідність до виду використання.

Статтею 187 ГК України встановлено, що спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Згідно з ч.1 ст.628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

За приписами ст.15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є:

- об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);

- дата укладення та строк дії договору оренди;

- орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Відповідно ч.3 ст.184 ГК України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

Частиною 4 статті 179 ГК України визначено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема, типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим державним органом або органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

Типові умови договору в силу їх імперативності є обов`язковими для майбутніх сторін господарських договірних зобов`язань і не підлягають зміні ними. Сторони можуть тільки конкретизувати такі умови без відступу від змісту типового договору.

За приписами ст.14 Закону України "Про оренду землі" типовий договір оренди землі та типовий договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом затверджуються Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог вищевказаної норми постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 (зі змінами) затверджено Типовий договір оренди землі.

З аналізу поданого позивачем проекту договору про оренду землі вбачається, що зміст зазначеного договору визначений на основі Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 №220 (зі змінами), та містить усі істотні умови, передбачені ст.15 Закону України "Про оренду землі".

При цьому, у постанові ВП ВС від 09.11.2021 № 635/4233/19 (14-139цс20) викладено висновок, що розмір орендної плати, визначений сторонами договору оренди, у випадку, коли об`єктом оренди є землі державної і комунальної власності, має враховувати нормативну грошову оцінку земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати незалежно від домовленості сторін у договорі оренди землі про можливість такої зміни.

Згідно з інформацією з Державного земельного кадастру про земельну ділянку площею 0,0162 га з кадастровим номером 6310137500:02:043:0062, датою проведення нормативної грошової оцінки є 02.03.2023, нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки складає 255 675,21 грн.

Відтак розмір орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 6310137500:02:043:0062 площею 0,0162 га по проспекту Льва Ландау, 241-Б у м. Харкові правомірно визначений позивачем в проекті договору виходячи із розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації.

Статтею 16 ЦК України, положення якої кореспондуються з положеннями статті 20 ГК України, передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. У цих нормах матеріального права визначено способи захисту прав та інтересів, і цей перелік не є вичерпним. Отже, суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом. Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.

Надаючи правову оцінку належності обраного зацікавленою особою способу захисту, судам належить зважати і на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції.

Так, у рішенні від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об`єднаного Королівства" ЄСПЛ зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Суть цієї статті зводиться до вимоги надати людині такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов`язань. Крім того, ЄСПЛ наголосив, що за деяких обставин вимоги статті 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, передбачених національним правом.

Оцінюючи належність обраного позивачем способу захисту та обґрунтовуючи відповідний висновок, суди мають виходити з його ефективності, і це означає, що вимога на захист цивільного права має відповідати змісту порушеного права та характеру правопорушення, забезпечити поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування.

Надаючи правову оцінку належності обраного Товариством способу захисту, слід зазначити, що позивач обрав спосіб захисту у виді визнання договору укладеним, який є належним і таким, що призводить до відновлення порушеного права позивача (Постанова КГС ВС від 10.12.2019 у справі №910/6356/19).

Судом встановлено наявність взаємного волевиявлення позивача (ініціювання процедури одержання земельної ділянки в оренду, звернення із пропозицією щодо укладення договору, подання позову) і відповідача (рішення Харківської міської ради №2236/20 від 19.08.2020) на виникнення правовідносин оренди стосовно спірної земельної ділянки.

Оскільки у цьому випадку йдеться про ухилення органу місцевого самоврядування від фактичного виконання власного рішення, то з урахуванням суті порушеного права та специфіки правовідносин, з яких виник спір, ефективним способом захисту права позивача набути в оренду спірну земельну ділянку є саме визнання укладеним договору оренди землі, що призведе до реального відновлення порушеного права Товариства з обмеженою відповідальністю "Род-Ник Інвест".

Водночас суд враховує правову позицію ЄСПЛ, який у своїх рішеннях у справах "Мелахер та інші проти Австрії" від 19.12.1998 "Бурдов проти Росії" від 07.05.2002, "Прессос Компанія Нав"єра С.А." та інші проти Бельгії" від 28.10.1995, "Пайн Велі Девелопмент Лтд." та інші проти Ірладнії" від 23.10.1991 зазначив, що під поняттям "майно" розуміється не лише майно, яке належить особі на праві власності згідно законодавства країни, в якій виник спір, а також прибутки, що випливають з власності, кошти, належні заявникам на підставі судових рішень, "активи", які можуть виникнути, "правомірні очікування"/"законні сподівання" особи.

Концепція "майна" у розумінні положень статті 1 Першого протоколу до Конвенції має автономне значення, тобто не обмежується власністю на матеріальні речі та не залежить від формальної класифікації у внутрішньому праві: певні інші права та інтереси, що становлять активи, також можуть вважатися "правом власності", а відтак і "майном". До таких активів може відноситися право оренди (рішення у справі "Іатрідіс проти Греції" від 25.03.1999, заява № 311107/96, пункт 54). На окрему увагу заслуговує питання "правомірних очікувань" особи щодо отримання права на оренду земельної ділянки.

У справі "Пайн Велі Девелопмент ЛТД" та інші проти Ірландії" ЄСПЛ постановив, що статтю 1 Першого протоколу до Конвенції можна застосовувати для захисту "правомірних очікувань" щодо певного стану речей (у майбутньому), оскільки їх можна вважати складовою частиною власності. "Правомірні очікування" виникають у особи, якщо нею було дотримано всіх вимог законодавства для отримання відповідного рішення уповноваженого органу, а тому вона мала усі підстави вважати таке рішення дійсним та розраховувати на певний стан речей.

Отже, за наявності відповідного рішення органу публічної влади щодо передачі в оренду майна чи земельної ділянки особі, у останньої виникають правомірні очікування мирно володіти майном (право оренди) ще до укладення відповідного договору оренди на виконання зазначеного рішення. При цьому такі правомірні очікування, є об`єктом правового захисту згідно зі статтею 1 Протоколу 1 до Конвенції та національного законодавства України.

У свою чергу, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення ЄСПЛ у справах "Лелас проти Хорватії" від 20.05.2010, "Тошкуце та інші проти Румунії" від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах (рішення ЄСПЛ у справах "Онер`їлдіз проти Туреччини", "Беєлер проти Італії"). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (рішення ЄСПЛ у справі "Лелас проти Хорватії").

В даному випадку, ТОВ "РОД-НИК ІНВЕСТ" протягом тривалого строку перебуває у стані правової невизначеності, його права не захищено, а бездіяльність органу місцевого самоврядування упродовж понад років порушує правомірні очікування Товариства на набуття в оренду земельної ділянки.

Подібна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду від 24.10.2019 у справі №3/130.

При цьому, у випадку якщо орендодавець, заперечуючи проти позову про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки, посилається на неналежне виконання орендарем своїх обов`язків, то саме на нього покладається доведення таких обставин, а вони підлягають встановленню судами, та, за умови їх підтвердження це є підставою для відмови у задоволенні позову.

Як вбачається з матеріалів справи, листом Департаменту земельних відносин Харківської міської ради від 15.12.2023 №8852/0/225-23 та вдруге 16.02.2024 №969/0/225-24 позивача було повідомлено про те, що для укладання договору оренди землі з кадастровим номером 6310137500:02:043:0062 ТОВ «РОД-НИК Інвест» необхідно вчинити дії відповідно до ст.20 Земельного кодексу України, ст.23 Перехідних положень Земельного кодексу України та Постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 № 1147 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок» щодо зміни цільового призначення земельної ділянки з «12.08 - Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій» на «12.11 - Для розміщення та експлуатації об`єктів дорожнього сервісу», внести відповідні зміни до Державного земельного кадастру та надати до Департаменту земельних відносин витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку в якому буде зазначено цільове призначення «12.11 Для розміщення та експлуатації об`єктів дорожнього сервісу».

Відповідно до вимог ст.19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.

Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

Земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим.

Згідно з інформацією з Державного земельного кадастру, земельна ділянка, площею 0,0162 га, кадастровий номер 6310137500:02:043:0062, розташована за адресою: м. Харків, просп. Льва Ландау, 241-Б, має вид цільового призначення 12.08 «Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій», категорія земель земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, форма власності комунальна.

За приписами ст.20 Земельного кодексу України при встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення.

При зміні цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення.

Віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок здійснюється щодо:

земельних ділянок, якими розпоряджаються Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, - за рішенням відповідного органу;

земельних ділянок приватної власності - їх власниками.

Зміна цільового призначення земельних ділянок державної та комунальної власності, віднесених до категорій земель житлової та громадської забудови, земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, а також земельних ділянок (крім земельних ділянок, розташованих на територіях, об`єктах природно-заповідного фонду, та земельних ділянок лісогосподарського призначення), на яких розташовані будівлі, споруди, що є у приватній власності землекористувача, який використовує земельні ділянки на правах постійного користування, оренди, емфітевзису, суперфіцію, може здійснюватися землекористувачем. У такому разі зміна цільового призначення земельної ділянки не потребує прийняття рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади та органу місцевого самоврядування, який здійснює розпорядження відповідною земельною ділянкою.

Зміна землекористувачем цільового призначення земельної ділянки державної, комунальної власності, наданої йому в користування (крім постійного користування) без проведення земельних торгів для провадження певної діяльності, не повинна призводити до провадження ним на такій земельній ділянці іншої діяльності (крім випадків розташування на земельній ділянці будівель, споруд, що перебувають у власності землекористувача).

Землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які користуються земельними ділянками державної та комунальної власності: на праві постійного користування; на умовах оренди (п.п.14.1.73, п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України).

Частиною 6 статті 20 Земельного кодексу України встановлено, що зміна цільового призначення земельної ділянки не потребує:

розроблення документації із землеустрою (крім випадків формування земельної ділянки із земель державної та комунальної власності, не сформованих у земельні ділянки);

прийняття рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади та органу місцевого самоврядування (крім рішень про встановлення і зміну цільового призначення земельних ділянок, розпорядження якими здійснюють такі органи).

Відповідно внесення змін до Державного земельного кадастру щодо зміни цільового призначення/виду цільового використання проводиться:

- на підставі рішення/розпоряджень органів виконавчої влади, органи місцевого самоврядування про затвердження проекту землеустрою та дозволу використовувати земельну ділянку з цільовим призначенням, передбаченим вказаним проектом землеустрою;

- на підставі заяви власника земельної ділянки та витягу з містобудівної документації із зазначенням функціональної зони, в межах якої розташована земельна ділянка (у разі, якщо інформація зазначена у витягу з містобудівного кадастру та бажане цільове призначення відповідають вимога чинного законодавства, зокрема вимогам додатку 60 до Порядку ведення Державного земельного кадастру «Класифікатор видів функціонального призначення територій та їх співвідношення з видами цільового призначення земельних ділянок» (Постанова КМУ від 17.10.2012 № 1051 зі змінами).

Станом на день прийняття цього рішення право постійного користування спірною земельною ділянкою у позивача відсутнє, а договір оренди спірної земельної ділянки між сторонами укладений не був.

Доказів користування позивачем спірною земельною ділянкою на праві емфітевзису чи суперфіцію матеріали справи також не містять.

Відтак, у розумінні ст.20 Земельного кодексу України позивач не є землекористувачем, який може здійснювати зміну цільового призначення спірної земельної ділянки.

Отже, в даному випадку зміна цільового призначення спірної земельної ділянки комунальної власності може (могла) відбутися виключно на підставі рішення органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади.

Доказів прийняття Харківською міською радою такого рішення матеріали справи не містять.

Разом з цим, цільове призначення земельної ділянки не віднесено до переліку істотних умов, передбачених ст.15 Закону України "Про оренду землі".

Відтак, незміна цільового призначення спірної земельної ділянки наразі не є підставою для відмови в задоволенні цього позову.

Питання зміни цільового призначення сторони вправі вирішити після укладання договору оренди (визнання його укладеним судом).

Згідно пункту 1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 року № 6 "Про судове рішення" рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з`ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі.

Відповідно до вимог частини 1 статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до статті 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Зі змісту статті 77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами 1,2,3 статті 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).

Гарантуючи право на справедливий судовий розгляд, стаття 6 Конвенції в той же час не встановлює жодних правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання, в першу чергу, національного законодавства та оцінки національними судами (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України, no. 4241/03 від 28.10.2010 року).

Питання справедливості розгляду не обов`язково постає у разі відсутності будь-яких інших матеріалів на підтвердження отриманих доказів, слід мати на увазі, що у разі, якщо доказ має дуже вагомий характер і якщо відсутній ризик його недостовірності, необхідність у підтверджувальних доказах відповідно зменшується (рішення Європейського суду з прав людини у справі Яременко проти України, no. 32092/02 від 12.06.2008 року).

Відповідно до частини 1 статті 14 ГПК України, суд розглядає справи не інакше, як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів сторін та їх відображення у судовому рішенні, Суд спирається на висновки, що зробив Європейський суд з прав людини у рішенні від 18.07.2006 у справі "Проніна проти України", в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що п.1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст.6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Аналізуючи судову практику, на яку посилаються сторони, суд зазначає, що кожен правовий висновок Верховного Суду було оцінено на релевантність в аспекті подібності до правовідносин, що склалися між учасниками цього спору і застосовано судом при прийнятті рішення у цій справі, якщо було встановлено подібність правовідносин. Проте, виходячи з завдань господарського судочинства, які полягають у справедливому, неупередженому та своєчасному вирішенні спорів, а не доведенні чи роз`ясненні учасникам провадження змісту постанов суду касаційної інстанції, оцінці правильності розуміння ними висновків суду за результатами розгляду касаційної скарги, враховуючи, що судом була надана відповідь на основні аргументи позову та заперечень щодо нього, суд вважає за недоцільне наводити у судовому рішенні аналіз всієї практики касаційних судів, на яку посилалися сторони.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що суд задовольнив позов повністю, у відповідності ст.129 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням вимог статті 4 Закону України «Про судовий збір» та подання позивачем до суду позовної заяви у цій справі в електронній формі, витрати щодо сплати судового збору підлягають стягненню з відповідача у повному обсязі у сумі 2 422,40 грн.

Щодо витрат на правничу допомогу, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.126 ГПК України за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Відповідно до ч.8 ст.129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Позивач в позовній заяві просив суд вирішити питання про розподіл витрат на професійну правничу допомогу адвоката та надав орієнтовний розрахунок.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за доцільне надати позивачу строк протягом п`яти днів з дня ухвалення цього рішення для подання до суду доказів понесення витрат на професійну правничу допомогу.

На підставі викладеного та керуючись статтями 4, 20, 73, 74, 86, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Род-Ник Інвест" до Харківської міської ради про оформлення права користування земельною ділянкою та визнання укладеним договору оренди - задовольнити.

Оформити право користування земельною ділянкою шляхом визнання укладеним договору оренди земельної ділянки у м. Харкові по проспекту Льва Ландау, б. 241-Б з кадастровим номером 6310137500:02:043:0062 між Харківською міською радою (ОРЕНДОДАВЕЦЬ) та Товариством з обмеженою відповідальністю «РОД-НИК ІНВЕСТ» (ОРЕНДАР) на підставі п.30 додатку 4 рішення 37 сесії 7 скликання Харківської міської ради від 19.08.2020 №2236/20 строком на 5 років на умовах, які викладені в договорі оренди земельної ділянки в наступній редакції:

«ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЛІ

м. Харків


року

Харківська міська рада в особі міського голови Терехова Ігоря Олександровича (далі - Орендодавець), діючого відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», з одного боку, та Орендар Товариство з обмеженою відповідальністю «РОД-НИК ІНВЕСТ», в особі директора Маловічко Ірини Віталіївни, яка діє на підставі Статуту (виписка з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, дата та номер запису 02.06.2021 року за реєстраційним № 1000 701 0700 09063060, дата видачі виписки 02.06.2021 року, код 40455555), з іншого, уклали цей договір про нижченаведене.

Предмет договору

1. Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із цільовим призначенням (категорія землі, підрозділ коду КВЦПЗ) - землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, код КВЦПЗ 12.08 - для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій для експлуатації та обслуговування стаціонарного АГЗП, з кадастровим номером 6310137500:02:043:0062, яка розташована: м. Харків, проспект Льва Ландау, 241-Б.

Об`єкт оренди

2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0162 га, у тому числі ріллі _-_ га, багаторічних насаджень _-_ га, сіножатей _-_ га, пасовищ __-__ га, лісів _- _ га, під забудовою __0,00225__га, інших угідь __-__ га.

3. На земельній ділянці розміщено об`єкти нерухомого майна нежитлова будівля літ «А-1», а також інші об`єкти інфраструктури - немає.

4. Земельна ділянка передається в оренду разом з - немає.

5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 268812,68 гривень (двісті шістдесят вісім тисяч вісімсот дванадцять гривень 68 копійок).

У разі зміни нормативної грошової оцінки земель м. Харкова за рішенням міської ради Орендар самостійно замовляє витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки і направляє його до територіального органу Державної фіскальної служби України за місцем знаходження земельної ділянки.

6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, має такі недоліки, що можуть перешкоджати її ефективному використанню не виявлено.

7. Інші особливості об`єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини згідно з рішенням Харківської міської ради про надання в оренду земельної ділянки зміна цільового призначення земельної ділянки без відповідного дозволу, передбаченого законодавством, - не допускається.

Строк дії договору

8. Договір укладено на 5 (п`ять) років. Після закінчення строку дії договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію листом-повідомленням.

У разі неподання орендарем листа-повідомлення, а також подання листа-повідомлення пізніше строку, передбаченого пунктом 8 цього договору, Департамент земельних відносин Харківської міської ради інформує про це відповідний територіальний орган Державної фіскальної служби України за місцем знаходження земельної ділянки. При цьому розмір річної орендної плати встановлюється у подвійному розмірі, але не більше 12% від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки до моменту поновлення права оренди або припинення права оренди земельної ділянки.

У разі подання орендарем листа-повідомлення в належний строк Орендар продовжує сплачувати орендну плату в розмірі, передбаченому пунктом 9 цього договору, до моменту поновлення права оренди або припинення права оренди земельної ділянки.

Орендна плата

9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно в грошовій формі на рахунок Державного казначейства України у Харківській області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному територіальному органі Державної фіскальної служби України за місцем розташування земельної ділянки.

Розмір орендної плати за земельну ділянку становить 12% від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

10. У подальшому Орендар самостійно здійснює обчислення орендної плати за землю з урахуванням індексації, визначеної законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.

У разі зміни нормативної грошової оцінки земель міста Харкова за рішенням міської ради Орендар на підставі отриманого витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки самостійно розраховує розмір орендної плати із застосуванням ставки (%), передбаченої пунктом 9 цього договору, без погодження Орендодавця та без внесення змін до цього договору.

11. Орендна плата за земельну ділянку сплачується рівними частками за місцем розташування земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

12. Платіжне доручення або квитанція мають містити обов`язкову інформацію про номер державної реєстрації договору оренди земельної ділянки або/та реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна, за яку справляється плата, та строк, за який здійснюється платіж.

13. Розмір орендної плати переглядається в разі:

а) зміни умов господарювання, передбачених договором;

б) зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

в) зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності;

г) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;

д) в інших випадках, передбачених законом.

14. У разі невнесення орендної плати у строк, визначений цим договором:

у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором;

стягується пеня в розмірі, визначеному згідно з чинним законодавством.

Умови використання земельної ділянки

15. Земельна ділянка передається в оренду для експлуатації та обслуговування стаціонарного АГЗП.

16. Цільове призначення земельної ділянки (категорія землі, підрозділ коду КВЦПЗ) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, код КВЦПЗ 12.08 - для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій.

17. Умови збереження стану об`єкта оренди: забороняється самовільна забудова земельної ділянки, розміщення тимчасових споруд та малих архітектурних форм без оформлення відповідних документів, передбачених законодавством.

Умови повернення земельної ділянки

18. Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Об`єкт за договором оренди землі вважається повернутим Орендодавцеві з моменту державної реєстрації припинення права оренди.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних зі зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку.

У разі погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки або приведення її у непридатний для використання за цільовим призначенням стан збитки, що підлягають відшкодуванню, визначаються відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 284.

19. Здійснені Орендарем без згоди Орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

20. Питання щодо можливості компенсації поліпшення стану земельної ділянки, проведене Орендарем відповідно до письмової згоди з Орендодавцем землі, вирішуються за окремою угодою.

21. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов`язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

а) фактичні втрати, яких Орендар зазнав у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

б) доходи, які Орендар міг би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов договору.

22. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки

23. На орендовану земельну ділянку встановлено обмеження (обтяження) відсутні, та інші права третіх осіб - відсутні.

24. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

Інші права та обов`язки сторін

25. Орендодавець має право вимагати:

а) використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з пунктом договору оренди;

б) дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів;

в) дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;

г) своєчасного внесення орендної плати;

д) сплати Орендарем у повному обсязі розміру орендної плати;

е) своєчасного надання Орендарем інформації (листів, копій платіжних документів) у строк, встановлений цим договором, щодо задекларованих та сплачених щомісячно платежів з орендної плати за землю.

26. Обов`язки Орендодавця:

а) передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;

б) при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;

в) не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;

г) відшкодувати Орендарю капітальні витрати, пов`язані з поліпшенням стану об`єкта оренди, яке проводилося Орендарем за згодою Орендодавця;

д) попередити Орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об`єкта оренди.

27. Права Орендаря:

а) самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі;

б) за письмовою згодою Орендодавця зводити у встановленому законодавством порядку житлові будинки, виробничі, торговельні, культурно-побутові, інші будівлі та споруди і закладати багаторічні насадження;

в) отримувати продукцію і доходи;

г) звертатися у відповідні органи щодо витребування орендованої земельної ділянки з будь-якого незаконного володіння і користування, усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування збитків, заподіяних земельній ділянці громадянами та юридичними особами, у тому числі Орендодавцем;

д) у разі належного виконання своїх обов`язків відповідно до умов договору має за інших рівних умов переважне право на поновлення цього договору після закінчення строку його дії у порядку, визначеному в пункті 8 договору;

е) передавати земельну ділянку або її частини в суборенду без зміни умов використання земельної ділянки за письмовою згодою Орендодавця.

Умови договору суборенди земельної ділянки мають бути визначені в межах договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому. Строк договору суборенди не може перевищувати строку дії договору оренди земельної ділянки. У разі припинення права оренди земельної ділянки право суборенди припиняється, що не потребує складання будь-яких угод з цього приводу.

Право суборенди підлягає державній реєстрації.

є) Орендар, який відповідно до закону може мати у власності орендовану земельну

ділянку, має переважне право на придбання її у власність у разі продажу цієї земельної ділянки за умови, що він сплачує ціну, за якою вона продається, та у разі продажу на конкурсі (аукціоні), якщо його пропозиція є рівною з пропозицією, яка є найбільшою із запропонованих учасниками конкурсу (аукціону).

28. Обов`язки Орендаря:

а) починати використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;

б) сплачувати орендну плату у строк та в розмірі, що встановлені цим договором;

в) у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки вчинити дії, передбачені п. 10 цього договору;

г) виконувати встановлені щодо об`єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;

д) дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;

е) використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням згідно з договором;

є) дотримуватися екологічної безпеки землекористування і зберігання родючості ґрунтів, не допускати погіршення екологічного стану земельної ділянки в результаті своєї господарської діяльності;

ж) дотримуватися правил добросусідства, державних норм і правил, проектних рішень, правил забудови міста Харкова, чинного законодавства України;

з) дотримуватися санітарних і протипожежних норм, забезпечити зберігання інженерних комунікацій і споруд, що знаходяться на орендованій земельній ділянці та під її поверхнею;

и) у разі закінчення строку оренди землі привести земельну ділянку у придатний для подальшого використання стан. Приведення земельної ділянки у придатний стан включає в себе благоустрій території та інші дії у разі потреби, при цьому за Орендарем залишається право власності на всі будівлі, які збудовані на ділянці відповідно до вимог чинного законодавства України;

і) у разі зміни своїх реквізитів, юридичної адреси, назви, організаційно-правової форми тощо у 10-денний строк з моменту настання таких змін письмово повідомити про це Орендодавця;

ї) протягом 20 робочих днів після отримання від Орендодавця примірника договору оренди землі стати на облік в органах Державної фіскальної служби України за місцем розташування земельної ділянки як платник з орендної плати за землю;

к) щомісячно, до 20 числа місяця, що настає за звітним, надавати Орендодавцю інформацію про здійснені платежі з орендної плати з наданням копій платіжних документів про таку сплату;

л) у разі переходу права власності на нерухоме майно, що розташоване на орендованій земельній ділянці, до іншої особи:

при укладанні правочину про перехід права власності на такі об`єкти повідомляти нового (нових) власника (власників) нерухомого майна про наявність цього договору оренди землі з наданням його копій;

протягом 5-ти робочих днів з дати укладання правочину про перехід права власності на такі об`єкти до іншої (інших) особи (осіб) направити Орендодавцеві лист-повідомлення про відчуження об`єктів нерухомого майна, в якому вказати осіб - нових власників нерухомого майна, їх місцезнаходження (реєстрацію), з наданням копій відповідних правочинів про перехід права власності.

29. Орендар не має права передавати в заставу або вносити до статутного фонду право оренди земельної ділянки, що є предметом цього Договору.

Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини

30. Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини несе Орендар.

Страхування об`єкта оренди

31. Згідно з цим договором об`єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.

32. Страхування об`єкта оренди не здійснюється.

Зміна умов договору і припинення його дії

33. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, крім випадку, передбаченого п. 10 цього договору. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується в судовому порядку.

34. Дія договору припиняється в разі:

а) закінчення строку, на який його було укладено;

б) придбання Орендарем земельної ділянки у власність;

в) викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

г) ліквідації юридичної особи - Орендаря;

д) смерті фізичної особи - Орендаря.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

35. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

а) взаємною згодою сторін;

б) рішенням суду на вимогу однієї зі сторін унаслідок невиконання іншою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, що істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

36. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається.

Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, встановленим у п.16 цього договору; систематична несплата орендної плати; здійснення самочинного будівництва на земельній ділянці, встановлення тимчасових споруд та малих архітектурних форм без оформлення відповідних документів, передбачених законодавством; у разі потреби надання земельної ділянки для суспільних потреб.

37. Перехід права власності на об`єкти нерухомого майна, що розташовані на орендованій земельній ділянці до іншої особи є підставою для зміни умов договору. Реорганізація юридичної особи Орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.

У разі набуття права власності на нерухоме майно, що розміщене на орендованій земельній ділянці іншою особою, зміна Орендаря за цим договором на нового власника (власників) нерухомого майна може здійснюватися шляхом укладання додаткової угоди про заміну сторони в договорі.

Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи - Орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду не переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з Орендарем.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору

38. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

39. Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Прикінцеві положення

40. Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами. Якщо сторони домовилися про нотаріальне посвідчення договору, такий договір є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення.

Цей договір укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий - в Орендаря.

41. Земельна ділянка вважається переданою Орендареві з моменту державної реєстрації права оренди.

42. Підписанням цього договору Орендар надає згоду на передачу інформації щодо платежу за оренду землі територіальним органом Державної фіскальної служби України за запитом уповноваженого виконавчого органу Харківської міської ради.

РЕКВІЗИТИ СТОРІН

ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР

Харківська міська рада ТОВ «РОД-НИК ІНВЕСТ»

ідентифікаційний код 04059243 ідентифікаційний код 40455555

м. Харків, м-н Конституції, 7 м. Київ, вул. Є.Коновальця 36,

приміщення 31

в особі міського голови в особі директора


І.О.ТЕРЕХОВ
І.В.МАЛОВІЧКО

(підпис) (підпис)

МП МП»

Стягнути з Харківської міської ради (61003, м. Харків, м-н Конституції, 7; код ЄДРПОУ: 04059243) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Род-Ник Інвест" (01133, м. Київ, вул. Євгена Коновальця, 36, прим. 31; код ЄДРПОУ: 40455555) витрати по сплаті судового збору у розмірі 2422 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 40 коп.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Призначити судове засідання для вирішення питання про судові витрати на 31 липня 2024 року о 10:00 годині.

Позивачу протягом 5 днів надати суду докази понесених судових витрат.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено "05" серпня 2024 р.

СуддяТ.О. Пономаренко

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення24.07.2024
Оприлюднено07.08.2024
Номер документу120828453
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин