Ухвала
від 06.08.2024 по справі 927/736/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

06 серпня 2024 року м. Чернігівсправа № 927/736/24

Господарський суд Чернігівської області у складі судді Моцьора В.В., перевіривши матеріали позовної заяви від 31.07.2024

за позовом: ОСОБА_1

РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача-1: ОСОБА_2

РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ,

До відповідача-2: ОСОБА_3

РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_3 ,

До відповідача-3: ОСОБА_4

РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_4 ,

До відповідача-4: Приватного нотаріуса Броварського районного нотаріального округу Київської області Базир Наталії Михайлівни

пр. Незалежності, 7, м. Бровари, Київська область, 07400

до відповідача-5: Приватного нотаріуса Чернігівського районного нотаріального округу Чернігівської області Красногора Олександра Володимировича

вул. Гетьмана Полуботка, 10, м. Чернігів, 14000

про визнання договорів купівлі-продажу та Актів прийому-передачі частини частки в статутному капіталі Товариства недійсними та скасування державної реєстрації змін щодо учасників Товариства

ВСТАНОВИВ:

29.07.2024 ОСОБА_1 подано до Господарського суду Чернігівської області позов до відповідачів: 1. ОСОБА_2 , 2. ОСОБА_3 , 3. ОСОБА_4 , 4. Приватного нотаріуса Броварського районного нотаріального округу Київської області Базир Наталії Михайлівни, 5. Приватного нотаріуса Чернігівського районного нотаріального округу Чернігівської області Красногора Олександра Володимировича про:

- визнання недійсними Договору купівлі-продажи ОСОБА_2 частини частки у статутному капіталі ТОВ РІТЕЙЛ-ЦЕНТР у розмірі 12% на користь ОСОБА_3 від 07.06.2024, Договору купівлі-продажи ОСОБА_2 частини частки у статутному капіталі ТОВ РІТЕЙЛ-ЦЕНТР у розмірі 5% на користь ОСОБА_4 від 07.06.2024, Акту приймання-передачі від ОСОБА_2 до ОСОБА_3 частини частки в статутному капіталі ТОВ РІТЕЙЛ-ЦЕНТР у розмірі 12% від 11.06.2024, Акту приймання-передачі від ОСОБА_2 до ОСОБА_4 частини частки в статутному капіталі ТОВ РІТЕЙЛ-ЦЕНТР у розмірі 5% від 11.06.2024.

- скасування державної реєстрації змін щодо учасників (засновників) та розмірів їх частки в статутному капіталі ТОВ РІТЕЙЛ-ЦЕНТР, проведеної 04.07.2024 приватним нотаріусом Чернігівського районного нотаріального округу Чернігівської області Красногор О.В. за номером 1000461070001000613.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оспорювані договори купівлі-продажу та акти приймання-передачі укладені з порушенням вимог Цивільного кодексу України, Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю та статуту ТОВ Рітейл-Центр, оскільки загальні збори щодо зміни складу учасників товариства не проводилися, відповідач-1 не повідомив письмово позивача про намір відчужити частину своєї частки в статутному капіталі, чим порушив його переважне право на її придбання, не отримав нотаріально посвідченого дозволу позивача на відчуження частки у статутному капіталі, а відтак договори купівлі-продажу та акти приймання-передачі підлягають визнанню недійсними, а державна реєстрація змін щодо зміни учасників товариства скасуванню.

Відповідно до п. 2, 4 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), якщо такі відомості відомі позивачу; зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Згідно із ч. 1 ст. 41, ч. 1, 4 ст. 45 ГПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони та треті особи. Сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу.

Відповідно до ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Отже, визначення відповідачів, предмета і підстав спору є правом позивача.

За приписами ч. 1 ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.

Позивач у позовній заяві визначив відповідачами ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , приватного нотаріуса Броварського РНО Київської області Базир Наталію Михайлівну та приватного нотаріуса Чернігівського РНО Красногора Олександра Володимировича.

Натомість у доданому до позовної заяви клопотанні про витребування доказів позивач зазначив, що відповідачами є ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , а приватний нотаріус Броварського РНО Київської області Базир Наталія Михайлівна та приватний нотаріус Чернігівського РНО Красногор Олександр Володимирович вказані ним як треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів.

Отже, позовна заява та клопотання про витребування доказів містять суперечливий склад учасників справи.

При цьому клопотання про залучення приватного нотаріуса Броварського РНО Київської області Базир Наталії Михайлівни та приватного нотаріуса Чернігівського РНО Красногора Олександра Володимировича до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів із зазначенням яким чином рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки позовна заява не містить.

Крім того, у порушення вимог п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява не містить поштових індексів адрес місцезнаходження позивача, відповідачів -1, -2 та -3.

Відповідно до ч.1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.

Частиною 1 ст.172 Господарського процесуального кодексу України визначено, що позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.

Нормами ст. 42 ГПК України визначено, що якщо цим Кодексом передбачено обов`язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.

За змістом п.2 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №270 від 05.03.2009, реєстрованим поштовим відправленням є поштове відправлення, яке приймається для пересилання з видачею розрахункового документа, пересилається з приписуванням до супровідних документів та вручається одержувачу під розписку. При цьому, розрахунковим документом є документ встановленої відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" форми та змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо), що підтверджує надання послуг поштового зв`язку.

Відповідно до пункту 61 "Правил надання послуг поштового зв`язку", які затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 05.03.2009, у разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв`язку повинен зазначити номер поштового відправлення. За бажанням відправника на примірнику опису, що вкладається до поштового відправлення, вартість предметів може не зазначатися.

Таким чином, за змістом положень вищенаведених Правил, загального порядку надання послуг поштового зв`язку та спеціальної норми господарського процесу, належним доказом надсилання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів та доказом, що підтверджує прийняття оператором поштового зв`язку реєстрованого поштового відправлення для пересилання є виданий ним відправникові розрахунковий документ встановленої форми (фіскальний чек) та належним чином оформлений опис вкладення на підтвердженням того, які саме документи вкладені до поштового відправлення.

Як встановлено судом, позивачем не додано до позовної заяви документи, які підтверджують відправлення відповідачам копій позовної заяви і доданих до неї документів, а тому суд дійшов висновку, що позивачем не дотримано вимог п.1 частини 1 статті 164 та частини 1 статті 172 ГПК України.

Також у позовній заяві позивач зазначив про наявність електронних кабінетів в ЄСІТС у приватного нотаріуса Броварського РНО Київської області Базир Наталії Михайлівни та приватного нотаріуса Чернігівського РНО Красногора Олександра Володимировича, проте не зазначив їх реєстраційних номерів облікових карток платника податків.

Згідно з п. 43 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, до Електронного кабінету надсилаються документи у справі лише в разі наявності ідентифікаційних даних користувача (учасника справи), внесених до автоматизованої системи діловодства.

Таким чином, за відсутності відомостей щодо РНОКПП приватного нотаріуса Броварського РНО Київської області Базир Наталії Михайлівни та приватного нотаріуса Чернігівського РНО Красногора Олександра Володимировича суд позбавлений можливості надсилати документи в електронній формі до їх Електронних кабінетів.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору встановлюються Законом України Про судовий збір.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України Про судовий збір судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі (ч. 1 ст. 4 Закону України Про судовий збір).

За подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру встановлена ставка судового збору - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір).

Законом України Про Державний бюджет України на 2024 рік установлено з 01.01.2024 прожитковий мінімум для працездатних осіб у сумі 3028,00 грн.

Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України Про судовий збір у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач просить визнати недійсними два договори купівлі-продажу, два акта приймання-передачі та скасувати державну реєстрацію змін щодо учасників товариства.

Тобто позивач фактично заявив п`ять вимог немайнового характеру.

Враховуючи подання позивачем позовної заяви в електронній формі у системі Електронний суд підлягає застосуванню коефіцієнт 0,8 для пониження розміру ставки судового збору за подання позову.

Таким чином, виходячи з викладеного вище, позивач при зверненні з позовною заявою до суду повинен був сплатити судовий збір в сумі 12 112,00 грн (5 х 3028,00 грн х 0,8).

Як докази, що підтверджують сплату судового збору, позивач до позовної заяви додав платіжні інструкції №499 від 22.07.2024 на суму 3028,00 грн та №488 від 16.07.2024 на суму 1514,00 грн.

Таким чином, позивач сплатив лише 4542,00,00 грн судового збору, що є на 7500,00 грн меншим за ставки, визначені законом.

Відтак суд доходить висновку, що позивач не надав доказів сплати судового збору у встановленому законом розмірі.

Відповідно до ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне позовну заяву залишити без руху та надати позивачу строк для усунення зазначених недоліків.

Керуючись ст. 162, 164, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву залишити без руху.

2. Позивачу протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути недоліки позовної заяви, шляхом подання до суду та іншим учасникам справи у порядку, визначеному ч. 1 ст. 172 Господарського процесуального кодексу України, заяви про усунення недоліків, яка повинна містити: уточнений склад учасників справи, поштові індекси адрес місцезнаходження осіб, які відсутні у позовній заяві; реєстраційні номери облікових карток платника податків приватного нотаріуса Броварського РНО Київської області Базир Наталії Михайлівни та приватного нотаріуса Чернігівського РНО Красногора Олександра Володимировича;

До заяви мають бути додані докази сплати (доплати) судового збору у розмірі 7500,00 грн; докази направлення іншим учасникам справи вказаних документів.

3. Роз`яснити позивачу, що відповідно до ч. 4, 6 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою. Суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи не пізніше п`яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.

4. Попередити позивача про те, що відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій, у тому числі щодо неподання або несвоєчасного подання своїх доводів та доказів на їх підтвердження.

5. Звернути увагу учасників справи, що відповідно до приписів ч. 5-8 ст.6 та ч. 5,6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, п. 5.6, 5.8, 10, 16, 17, 29, 37 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, учасникам справи (їх представникам), які є користувачами ЄСІТС, судові рішення в паперовій формі не надсилаються і не вручаються. Суд надсилає такі рішення в електронній формі до електронного кабінету таких осіб, і вони вважаються врученими в день отримання повідомлення про доставку копії судового рішення на офіційну електронну адресу учасника справи (його представника), з якого і починається перебіг процесуального строку, встановленого законом або судом. Обмін процесуальними документами в електронній формі між судом та/або особами, що є (повинні бути) користувачами ЄСІТС, мають здійснюватися виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/.

Суддя В.В. Моцьор

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення06.08.2024
Оприлюднено07.08.2024
Номер документу120828671
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/736/24

Ухвала від 17.12.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

Ухвала від 05.12.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

Ухвала від 07.11.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

Ухвала від 28.10.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

Ухвала від 16.10.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

Ухвала від 25.09.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

Ухвала від 26.08.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

Ухвала від 06.08.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

Ухвала від 02.08.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні