Справа № 930/1008/24
Провадження № 2/930/443/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16.07.2024 року Немирівський районний суд
Вінницької області
в складі:головуючого - судді Науменка С.М.,
участю:секретаря судових засідань Андрущак Л.П.
представника позивача ОСОБА_1 ,
свідка: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Немирові цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Брацлавської селищної ради Тульчинського району про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для прийняття спадщини ,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_3 , звернулася в суд із позовом про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Вимоги позову обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_4 , яка проживала в с. Довжок Вінницького (Немирівського) району Вінницької області.
Після смерті матері залишилось спадкове майно до якого зокрема входить: земельна ділянка площею 2,2450 га., кадастровий номер якої 0523081200:02:001:0114, що розташована на території Вовчоцької сільської ради Вінницького (Немирівського) району Вінницької області, яка призначена для ведення особистого селянського господарства, та належить їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ВН № 142793 виданого 18 жовтня 2004 року.
Відповідно до ст. 1268 п. 3 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Її рідна сестра ОСОБА_5 проживала в одному будинку з їхньою мамою ОСОБА_4 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується записами по господарської книги Вовчоцької сільської ради за 2006-2010 роки членами домогосподарства в с. Довжок Немирівського району особовий рахунок № НОМЕР_1 були, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 голова двору та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 донька, отже вважається такою, що фактично прийняла спадщину.
ІНФОРМАЦІЯ_4 померла її сестра ОСОБА_5 , після смерті сестри вона переглядала документи і знайшла заповіт, який був складений їхньою матір`ю ОСОБА_4 посвідчений виконкомом Вовчоцької сільської ради Немирівського району Вінницької області 04.06.1994 року за реєстровим № 27, в якому все своє майно вона заповідала її сестрі, ОСОБА_5 та їй ОСОБА_3 .
Так, як свідоцтво про народження її сестри ОСОБА_5 не збереглося в неї виникла необхідність звернутись до суду з питання встановлення факту родинних відносин між ними.
Інших спадкоємців ні за заповітом, ні за законом немає. Вона являється спадкоємцем за заповітом, однак у встановлений законом строк не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Строк для подання заяви про прийняття спадщини пропустила, оскільки не знала про існування заповіту.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.ст. 1220,1222,1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст. 1269 ЦК України).
В судовому засіданні представник позивача адвокат Примакова В.В., заявлені вимоги підтримала, просила встановити вказані факти, що мають юридичне значення.
Представник відповідача Брацлавської селищної ради Тульчинського району у судове засідання не з`явився, надав суду заяву в якій просить справу розглядати без представника Брацлавської селищної ради, позовні вимоги визнає не заперечує проти їх задоволення.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_2 пояснила, що проживає по сусідстві з заявником та підтвердила той факт, що ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 є рідною сестрою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Заслухавши представника позивача, допитавши свідка, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Довжок Вінницького (Немирівського) району Вінницької області померла ОСОБА_4 .
Після смерті матері залишилось спадкове майно до якого зокрема входить: земельна ділянка площею 2,2450 га., кадастровий номер якої 0523081200:02:001:0114, що розташована на території Вовчоцької сільської ради Вінницького (Немирівського) району Вінницької області, яка призначена для ведення особистого селянського господарства, та належить їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ВН № 142793 виданого 18 жовтня 2004 року.
ІНФОРМАЦІЯ_4 померла її сестра ОСОБА_5 .
Позивачка є рідною сестрою померлої та спадкоємцем за заповітом. Після смерті сестри вона не оформила вчасно спадщину, оскільки не знала про існування заповіту.
Згідно зіст. 1216 - 1218 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.1268,1269,1270 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 3ст. 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Пунктом 5 ч.2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 6 ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд вправі встановити факт належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по-батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Згідно з положеннямист. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами, також інших фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Встановлення факту родинних відносин, визначення додаткового строку для прийняття спадщини має важливе значення для позивача, оскільки дасть їй право на оформлення спадкових прав.
Враховуючи викладене, зважаючи на те, що у інший спосіб довести факт родинних відносин з померлою сестрою, а також прийняття спадщини неможливо, а встановлення зазначених фактів має для позивача юридичне значення, оскільки дозволить їй оформити спадкові права, то дані вимоги слід задовольнити.
На підставі викладеного,ст. ст. 1261, 1268,1270,1272 ЦК України, керуючись ст.ст. 293,315,263-265 ЦПК України,
у х в а л и в :
Позов ОСОБА_3 до Брацлавської селищної ради Тульчинського району району про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_8 є ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 рідною сестрою.
Надати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_2 , додатковий строк для прийняття спадщини, що залишилась після смерті її сестри ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка проживала в с. Довжок Вінницького (Немирівського) району, Вінницької області строком на три місяці з моменту набрання рішенням судузаконної сили.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку передбаченому ст.ст. 351-356 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Суддя Немирівського
районного суду: С.М.Науменко
Суд | Немирівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 16.07.2024 |
Оприлюднено | 07.08.2024 |
Номер документу | 120830026 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Немирівський районний суд Вінницької області
Науменко С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні