Ухвала
від 05.08.2024 по справі 461/6391/24
ГАЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа № 461/6391/24

Провадження № 1-кс/461/4712/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.08.2024 року. м. Львів.

Слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1

при секретарі ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові погоджене прокурором клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області майора поліції ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні за № 42023142400000077 від 06.11.2023 року, за підозрою ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 239 КК України, та за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

До Галицького районного суду м. Львова надійшло погоджене прокурором клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області майора поліції ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні за № 42023142400000077 від 06.11.2023 року, за підозрою ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 239 КК України, та за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.

Клопотання мотивує наступним. Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до протоколу зборів учасників від 24.07.2020 ОСОБА_4 призначено директором ТОВ «Грінера Україна» і згідно наказу № 16-В від 25.07.2020 останній приступив до виконання своїх обов`язків.

Згідно з виписки з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до видів економічної діяльності ТОВ «Грінера Україна» основним видом економічної діяльності підприємства є збирання безпечних відходів.

Згідно з Статутом ТОВ «Грінера Україна», товариство є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки у банківських установах, може мати круглу печатку, кутовий штамп з власним найменуванням, бланки, торговельну марку (знак для товарів та послуг), іншу атрибутику юридичної особи, може від свого імені укладати договори, набувати майнові та пов`язані з ними немайнові права, нести обов`язки, бути позивачем та відповідачем в суді, господарському суді, третейському суді, має право випускати (емітувати) в установленому законодавством порядку цінні папери, самостійно планує свою господарську діяльність і провадить таку діяльність на підставі договорів, реалізує власну продукцію (роботи, послуги).

Відповідно до Статуту, виконавчим органом товариства, що здійснює управління його поточною діяльністю є Директор. Директор вирішує всі питання діяльності товариства, крім тих, які віднесено до компетенції зборів учасників. Збори учасників можуть прийняти рішення про передачу частини прав, що належать їм, до компетенції директора.

ОСОБА_4 , працюючи директором ТОВ «ГРІНЕРА УКРАЇНА», будучи керівником вказаного підприємства, обіймав посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто відповідно є службовою особою.

Поряд з цим, з 29.09.2022 по теперішній час у постійному користуванні Державного підприємства «Львівський державний завод «ЛОРТА» перебуває земельна ділянка кадастровий номер 4610136300:05:018:0012, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , категорія земель: землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, вид використання: обслуговування виробничих будівель та споруд Державного підприємства «Львівський державний завод «ЛОРТА», цільове призначення: 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, площею 3.2692 га.

Відповідно до вимог ст.ст. 50, 66 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров`я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права і зобов`язаний не заподіювати шкоди природі та відшкодовувати завданні ним збитки.

Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»:

забруднення земель - накопичення в ґрунтах і ґрунтових водах внаслідок антропогенного впливу пестицидів і агрохімікатів, важких металів, радіонуклідів та інших речовин, вміст яких перевищує природний фон, що призводить до їх кількісних або якісних змін;

псування земель - порушення природного стану земель, яке здійснюється без обґрунтованих проектних рішень, погоджених та затверджених в установленому законодавством порядку, забруднення їх хімічними, біологічними та радіоактивними речовинами, в тому числі тими, що викидаються в атмосферне повітря, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, неочищеними стічними водами, порушення родючого шару ґрунту, невиконання вимог встановленого режиму використання земель, а також використання земель у спосіб, що погіршує їх природну родючість.

Підприємства, установи та організації, а також громадяни, діяльність яких пов`язана з накопиченням відходів, відповідно до вимог ст. 167 Земельного Кодексу України, ст. ст. 45,46 Закону України «Про охорону земель», ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» зобов`язані забезпечувати своєчасне вивезення таких відходів на спеціальні об`єкти, що використовуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення; здійснювати заходи, спрямовані на запобігання захворюванням, отруєнням, забрудненню навколишнього середовища; забороняється господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель та ґрунтів понад встановленні гранично допустимі концентрації небезпечних речовин; заборонено несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, на території міст та інших населених пунктів; використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов`язкових екологічних вимог.

Відповідальні посадові особи підприємств, установ, організацій, забезпечують благоустрій земельних ділянок, наданих їм відповідно до вимог чинного законодавства у власність, користування, оренду у відповідності до вимог «Правил благоустрою м. Львова», затверджених ухвалою Львівської міської ради № 376 від 21.04.2011.

У відповідності до містобудівельних обмежень та сервітутів щодо користування земельною ділянкою із кадастровим номером 4610136300:05:018:0012, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , затверджених ухвалою Львівської міської ради № 4656 від 14.02.2019, земельна ділянка використовується виключно для обслуговування виробничих будівель та споруд Державного підприємства «Львівський державний завод «ЛОРТА».

Незважаючи на вказані вимоги нормативних документів ОСОБА_4 став на шлях злочинної діяльності за наступних обставин.

Так, 25.10.2022 між ТОВ «Грінера Україна» в особі ОСОБА_4 , надалі Поклажодавець, з однієї сторони, та Державним підприємством «Львівський державний завод «ЛОРТА», в особі виконуючого обов`язки директора ОСОБА_5 , надалі - Зберігач, який діяв на підставі наказу ДК «Укроборонпром» від 09.03.2022 № 124к, з іншої сторони, укладено договір зберігання майна, терміном до 31.10.2023, який у подальшому не продовжувався.

Відповідно до умов вказаного договору Поклажодавець передає майно, а саме транспортні засоби, спеціальну техніку та інше майно, яке належить та/або користується ТОВ «Грінера Україна», а Зберігач приймає на зберігання таке майно, за що ТОВ «Грінера Україна» зобов`язується оплатити такі послуги.

Майно ТОВ «Грінера Україна», згідно умов вказаного договору, повинно було зберігатись за адресою: АДРЕСА_1 , на спеціально виділеному відкритому майданчику площею 2000 кв.м., розташованому на земельній ділянці з кадастровим номером 4610136300:05:018:0012, яке належало Державному підприємству «Львівський державний завод «ЛОРТА».

Разом з тим, з листопада 2023 року, точний час досудовим розслідуванням не встановлено, по 26.03.2024 директор ТОВ «Грінера Україна» ОСОБА_4 , в групі з невстановленими досудовим розслідуванням особами, діючи незаконно, в порушення спеціальних дозвільних правил та зазначених вище норм чинного законодавства, умисно, тобто усвідомлюючи протиправність і суспільну небезпеку своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки, з метою економії часу, заощадження матеріальних ресурсів очолюваного ним Товариства та спрощення його робочого процесу, шляхом надання усних вказівок підлеглим працівникам щодо розміщення твердих побутових відходів на земельній ділянці, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , площею 2000 кв.м., спричинив засмічення та забруднення вказаної земельної ділянки твердими побутовими відходами.

Вказані умисні та незаконні дії ОСОБА_4 спричинили настання інших тяжких наслідків у вигляді засмічення земельної ділянки розташованої за адресою АДРЕСА_1 з кадастровим номером 4610136300:05:018:0012 на суму 9 132 747 гривень та забруднення земель шкідливими для життя, здоров`я людей та довкілля речовинами, якими є фосфор, хлорид, цинк, кадмій, свинець, марганець, мідь, залізо, що створило небезпеку для життя, здоров`я людей і довкілля, заподіявши шкоду на суму 5 409 712,78 гривень, у зв`язку з чим державі в особі Львівської територіальної громади завдано збитків на загальну суму 14 542 459, 78 гривень, що підтверджується даними Державної екологічної інспекції у Львівській області та висновком судової інженерно-екологічної експертизи Львівського НДІСЕ.

Отже, своїми умисними та незаконними діями ОСОБА_4 завдав державі збитки на загальну суму 14 542 459, 78 грн.

Таким чином, умисні та незаконні дії директора ТОВ «Грінера Україна» ОСОБА_4 та інших невстановлених досудовим розслідуванням осіб, що виразилися в здійсненні самовільного несанкціонованого (без відповідних дозволів) розміщення в період часу з листопада 2023 року по 26.03.2024, всупереч вимог ст. ст. 50, 66 Конституції України, ст. 167 Земельного Кодексу України, ст. ст. 45,46 Закону України «Про охорону земель», ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» твердих побутових відходів на відкритий ґрунт земельної ділянки кадастровий номер 4610136300:05:018:0012, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , що спричинило її псування (як забруднення на суму 5 409 712,78 грн., так і засмічення на суму 9 132 747 грн.), в зв`язку з чим державі в особі Львівської територіальної громади завдано збитки на загальну суму 14 542 459, 78 гривень, тобто підлягають правовій кваліфікації за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 239 КК України, як забруднення та псування земель речовинами, відходами, шкідливими для життя, здоров`я людей та довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, якщо це спричинило інші тяжкі наслідки.

12.04.2024 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 239 КК України.

16.04.2024 ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді застави в сумі 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 60 500 грн.

Слідчий у клопотанні зазначає, що чотирьохмісячний строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні закінчується 12.08.2024, однак завершити досудове розслідування до закінчення зазначеного строку неможливо внаслідок особливої складності, а також низки додаткових слідчих (розшукових) та процесуальних дій, спрямованих на збір доказів з метою повного, всебічного і неупередженого з`ясування всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, а саме:

- провести додаткові слідчі (розшукові) та процесуальні дії з метою встановлення усіх обставин вчинення кримінальних правопорушень, а також надати правову оцінку діям інших осіб, які можуть бути причетними до їх вчинення;

- провести аналіз вилученої документації у ТОВ «Грінера Україна», ТОВ «Грінера Логістик», Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради, Управління з питань поводження з відходами Львівської міської ради в ході тимчасового доступу до речей і документів;

- залучити спеціалістів Західного офісу Держаудитслужби для опрацювання зібраних в ході досудового розслідування матеріалів кримінального провадження;

- провести судово-економічну експертизу;

- завершити процедуру розсекречення матеріалів проведення негласних слідчих (розшукових) дій у даному кримінальному провадженні та долучити їх до матеріалів кримінального провадження;

- виконати вимоги ст. 290 КПК України, скласти та вручити обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.

Вказує, що обставинами, які перешкоджають завершити вказані слідчі (розшукові) та процесуальні дії у чотирьохмісячний строк є особлива складність кримінального провадження, необхідність проведення великого обсягу слідчих (розшукових) та процесуальних дій, вжиття заходів забезпечення кримінального провадження, спрямованих на отримання доказів злочинної діяльності підозрюваного, тривале проведення експертиз, розсекречення матеріалів негласних слідчих (розшукових) дій тощо.

У зв`язку із викладеним, з метою проведення повного, всебічного та неупередженого досудового розслідування слідчий зазначає, що виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування у даному кримінальному провадженні до шести місяців, тобто до 12.10.2024, що є достатнім для досудового розслідування та виконання вищевказаних слідчих (розшукових) і процесуальних дій. Тому просить клопотання задовольнити.

Прокурор у судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи. Подав заяву про розгляд клопотання у його відсутності, просив таке задовольнити.

Захисник та підозрюваний у судове засідання не з`явилися, належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справи. Адвокат подала клопотання про розгляд справи у їх відсутності.

Заслухавши думку учасників судового процесу, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Слідчим управлінням ГУНП у Львівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 42023142400000077 від 06 листопада 2023 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 239, ч. 4 ст. 191 КК України.

У ході розслідування кримінального провадження за № 42023142400000077 від 06.11.2023 повідомлено про підозру директору ТОВ «Грінера Україна» ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 239 КК України.

12.04.2024 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 239 КК України.

16.04.2024 ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді застави в сумі 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 60 500 грн.

Згідно з ст. 294 ч. 3, 4 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу:

1) до трьох місяців керівником місцевої прокуратури, керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступником Генерального прокурора;

2) до шести місяців слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора;

3) до дванадцяти місяців слідчим суддею, за клопотанням слідчого, погодженим із Генеральним прокурором чи його заступниками.

Строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців внаслідок виняткової складності провадження.

Конституційний Суд України в рішенні у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого від 30 січня 2003 року вказав, що поняття «розумний строк досудового слідства» є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Обов`язковість урахування цілого ряду конкретних обставин справи при визначенні розумності строку зумовила також необхідність вироблення Європейським судом переліку взаємопов`язаних критеріїв. Згідно з практикою Європейського суду розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка заявника, а також органів влади, пов`язаних зі справою (рішення у справах «Пелісьє і Сассі протии Франції» та «Філіс протии Греції»).

Чотирьохмісячний строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні закінчується 12.08.2024, однак завершити досудове розслідування до закінчення зазначеного строку неможливо внаслідок особливої складності, а також низки додаткових слідчих (розшукових) та процесуальних дій, спрямованих на збір доказів з метою повного, всебічного і неупередженого з`ясування всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, а саме:

- провести додаткові слідчі (розшукові) та процесуальні дії з метою встановлення усіх обставин вчинення кримінальних правопорушень, а також надати правову оцінку діям інших осіб, які можуть бути причетними до їх вчинення;

- провести аналіз вилученої документації у ТОВ «Грінера Україна», ТОВ «Грінера Логістик», Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради, Управління з питань поводження з відходами Львівської міської ради в ході тимчасового доступу до речей і документів;

- залучити спеціалістів Західного офісу Держаудитслужби для опрацювання зібраних в ході досудового розслідування матеріалів кримінального провадження;

- провести судово-економічну експертизу;

- завершити процедуру розсекречення матеріалів проведення негласних слідчих (розшукових) дій у даному кримінальному провадженні та долучити їх до матеріалів кримінального провадження;

- виконати вимоги ст. 290 КПК України, скласти та вручити обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.

Обставинами, які перешкоджають завершити вказані слідчі (розшукові) та процесуальні дії у чотирьохмісячний строк є особлива складність кримінального провадження, необхідність проведення великого обсягу слідчих (розшукових) та процесуальних дій, вжиття заходів забезпечення кримінального провадження, спрямованих на отримання доказів злочинної діяльності підозрюваного, тривале проведення експертиз, розсекречення матеріалів негласних слідчих (розшукових) дій тощо.

Здійснення вказаних слідчих (розшукових) і процесуальних дій під час досудового розслідування має суттєве значення для всебічного, повного та неупередженого дослідження всіх обставин вчиненого підозрюваним кримінального правопорушення та об`єктивного судового розгляду, дотримання основних засад кримінального провадження, зокрема верховенства права, законності, презумпції невинуватості та забезпечення доведеності вини тощо.

Кожний обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має право бути детально проінформованим зрозумілою для нього мовою про характер і причини обвинувачення, висунутого проти нього, про що вказано й у підпункті «а» пункту 3 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованою Україною. З даного приводу Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 25 липня 2000 року у справі «Маттоціа проти Італії» зазначив, що «…обвинувачений у вчиненні злочину має бути негайно і детально проінформований про причину обвинувачення, тобто про ті факти матеріальної дійсності, які нібито мали місце і є підставою для висунення обвинувачення; а також про характер обвинувачення, тобто юридичну кваліфікацію згаданих фактів. Хоча ступінь «детальності» інформування обвинуваченого залежить від обставин конкретної справи, однак у будь-якому випадку відомості, надані обвинуваченому, повинні бути достатніми для повного розуміння останнім суті висунутого проти нього обвинувачення, що є необхідним для підготовки адекватного захисту.». При цьому, Європейський суд з прав людини також вказав «…межі гарантій, передбачених підпунктом «а» пункту 3 статті 6 Конвенції, мають оцінюватись, зокрема, у світлі більш загального права на справедливий судовий розгляд, гарантованого пунктом 1 статті 6 Конвенції. У кримінальних справах надання повної та докладної інформації щодо висунутих особі обвинувачень, які в подальшому можуть бути сприйняті судом як юридична кваліфікація діяння, є неодмінною передумовою забезпечення справедливості провадження.» (рішення: від 9 березня 2011 року у справі «Жупнік проти України», від 25 березня 1999 року у справі «Пелісьє та Сассі проти Франції»).

Слідчий довів слідчому судді, що вищевказані процесуальні дії у кримінальному провадженні не були закінчені в терміни, у зв`язку з особливою складністю кримінального провадження, великим об`ємом проведення слідчих та процесуальних дій, необхідністю отримання висновків судових експертиз. У зв`язку із значною кількістю та тривалістю проведення інших слідчих, процесуальних дій, без яких неможливо завершити досудове розслідування, з метою забезпечення повного, неупередженого і швидкого розслідування кримінального провадження в розумні строки.

З огляду на викладене, враховуючи особливу складність кримінального провадження, слідчий суддя вважає за доцільне клопотання задовольнити та продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023142400000077 від 06.11.2023, за підозрою ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 239 КК України, до 6 місяців, тобто до 12.10.2024 року.

Керуючись ст.ст. 219, 294, 295-1, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,

У Х В А Л И В:

Клопотання, погоджене прокурором, старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області майора поліції ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні за № 42023142400000077 від 06.11.2023 року, за підозрою ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 239 КК України, та за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України - задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023142400000077 від 06.11.2023 року, за підозрою ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 239 КК України, до шести місяців, тобто до 12.10.2024.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудГалицький районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення05.08.2024
Оприлюднено07.08.2024
Номер документу120832153
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку досудового розслідування

Судовий реєстр по справі —461/6391/24

Ухвала від 05.08.2024

Кримінальне

Галицький районний суд м.Львова

Радченко В. Є.

Ухвала від 05.08.2024

Кримінальне

Галицький районний суд м.Львова

Радченко В. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні