Справа № 587/1829/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2024 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А., за участю секретаря судового засідання Бузової Т.І., представника позивача ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Суми справу за позовом першого заступника керівника Сумської окружної прокуратури Колобиліна Максима Васильовича в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області до ОСОБА_2 , третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «АВІС УКРАГРО ГРУПП» про конфіскацію земельних ділянок,
Встановив:
Представник позивача звернувся до суду з вказаним позовом та просить конфіскувати у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області земельну ділянку, що належить ОСОБА_2 з кадастровим номером 5924783800:12:007:0123 загальною площею 3,07 га та 5924783800:12:007:0124 загальною площею 0,0921 га які знаходяться на території Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області та стягнути з відповідача сплачений судовий збір.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 , яка є громадянкою російської федерації, на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 06.08.2020 № 1215 та 1218 належить на праві власності земельні ділянки з кадастровим номером 5924783800:12:007:0123 загальною площею 3,07 га та 5924783800:12:007:0124 загальною площею 0,0921 га які знаходяться на території Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області. Перебування вказаних земельних ділянок у власності громадянки рф порушує ст.ст. 13, 14, 41 Конституції України, ст. ст. 80, 81, 145 Земельного кодексу України, а тому враховуючи, що ОСОБА_2 , будучи іноземною громадянкою, упродовж року після набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення (з 06.08.2024 року і по теперішній час) не відчужила їх, вбачаються підстави для їх конфіскації у власність держави.
Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Сумській області в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся.
Відповідач ОСОБА_2 про час і місце розгляду справи повідомлена шляхом розміщення оголошення про виклик на офіційному веб-сайті судової влади України, що узгоджується з вимогами частини 11 статті 128 ЦПК України. В установлений строк письмовий відзив проти позову з посиланням на докази, якими він обґрунтовується, відповідач до суду не подала.
Згідно ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Суд вважає за можливе ухвалити рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України
Судом на підставі частини другої статті 247 ЦПК України, у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В суді встановлено, що згідно інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно за ОСОБА_2 06.08.2020 зареєстровано право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства з кадастровими номерами 5924783800:12:007:0123 площею 3,07 га, 5924783800:12:007:0124 площею 0,091 га.
Державна реєстрація права власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 5924783800:12:007:0123 площею 3,07 га, здійснена на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом № 1215 від 06.08.2020.
Державна реєстрація права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5924783800:12:007:0124 площею 0,091 га здійснена на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом №1218 від 06.08.2020 року.
Згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 06.08.2020 №1218 та 1215 - ОСОБА_2 успадкувала як громадянка російської федерації від померлого батька ОСОБА_3 земельні ділянки які належали спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії СМ №6642, виданого Сумською районною державною адміністрацією Сумської області 04.04.1997 року.
Вказані земельні ділянки розташовані на території Косівщинської сільської ради Сумського району, яка згідно розпорядження КМУ «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Сумської області» від 12.06.2020 №723-р увійшла до складу Степанівської територіальної громади Сумського району Сумської області.
Таким чином, після набуття земельних ділянок у власність, ОСОБА_2 грубо порушуючи вимоги національного законодавства, протягом року їх не відчужила.
Відповідно до частини 3 статті 56 ЦПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
У відповідності до частини 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Положення статей 13, 14 Конституції України визначають, що земля є об`єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави.
Суб`єктами права приватної власності на землю згідно зі статтею 80 Земельного кодексу України визначено громадян України та юридичних осіб. Проте, з урахуванням змісту частини 2 статті 81 та інших норм Земельного кодексу України, суб`єктами права приватної власності на землю визнаються також іноземні громадяни та особи без громадянства.
Зокрема, іноземні громадяни та особи без громадянства відповідно до частини 2 статті 81 Земельного кодексу України можуть набувати права власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності.
Згідно із частиною 3 статті 81 Земельного кодексу України іноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки відповідно до частини другої цієї статті у разі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) викупу земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві власності; в) прийняття спадщини.
Одночасно за змістом частини 4 статті 81 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.
Згідно пункту «е» частини 1 статті 140 Земельного кодексу України, однією з підстав примусового припинення права власності на земельну ділянку є невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.
В разі невиконання вимог закону про обов`язок відчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк настають наслідки, передбачені частинами 2, 4 статті 145 Земельного кодексу України, а саме, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду. Позов про конфіскацію земельної ділянки подається до суду органом, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель. Конфіскована земельна ділянка за рішенням суду підлягає продажу на земельних торгах.
Частиною 5 статті 41 Конституції України визначено, що конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.
Враховуючи, що відповідач ОСОБА_2 , будучи громадянкою російської федерації, впродовж року після набуття у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення (з 06.08.2020 року і по даний час) не відчужила їх, є підстави для конфіскації належних відповідачу земельних ділянок.
Обраний спосіб захисту порушеного права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, яким відповідач незаконно володіє, є ефективним та належним способом захисту порушених прав держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, як уповноваженого органу на здійснення функцій держави щодо конфіскації у власність держави земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які незаконно використовуються іноземними громадянами. Зазначений спосіб захисту чітко визначений частиною 4 статті 81 Земельного кодексу України.
Звернення до суду прокурора з позовом узгоджується з вимогами частини 3 статті 56 ЦПК України та частини 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру».
Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, що має наслідком задоволення позову.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, оскільки суд дійшов висновку про задоволення позову, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 4844,80 грн та за подання заяви про забезпечення позову в розмірі 1211, 20 грн.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2-5, 76-81, 141, 258-259, 263-265, 279, 280-282 ЦПК України, ст.ст. 13, 14, 41 Конституції України, ст.ст. 22, 81, 130, 145 ЗК України, суд
У Х В А Л И В:
Позовну заяву першого заступника керівника Сумської окружної прокуратури Колобиліна М.В. в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області задовольнити.
Конфіскувати у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області земельну ділянку ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) із кадастровим номером 5924783800:12:007:0123 площею 3,07 га, яка розташована на території Степанівської селищної ради Сумського району.
Конфіскувати у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області земельну ділянку ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) із кадастровим номером 5924783800:12:007:0124 площею 0,091 га, яка розташована на території Степанівської селищної ради Сумського району.
Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Сумської обласної прокуратури судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 4844, 80 грн та 1211,20 гривень по оплаті судового збору по заявам про забезпечення позову.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя О.А.Степаненко
Суд | Сумський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 05.08.2024 |
Оприлюднено | 07.08.2024 |
Номер документу | 120833891 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Сумський районний суд Сумської області
Степаненко О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні