Рішення
від 05.08.2024 по справі 289/1467/24
РАДОМИШЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 289/1467/24

Номер провадження 2/289/700/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.08.2024 м. Радомишль

Радомишльський районний суд Житомирської області у складі: головуючого - судді Мельника О.В., з участю секретаря судового засідання - Писаренко К.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Радомишль цивільну справу за позовною Органу опіки і піклування Городоцької селищної ради (місце знаходження / місце проживання: вул. Поштова, 23, смт. Городок, Житомирський р-н, Житомирська обл., 12265) до ОСОБА_1 (місце знаходження / місце проживання: АДРЕСА_1 )про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -

ВСТАНОВИВ:

Орган опіки і піклування Городоцької селищної ради звернулися до суду із позовом до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав відносно малолітньої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачка не забезпечувала належних умов поживання, не займалась вихованням та доглядом малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в результаті чого дитину поставлено на облік як такого, що перебуває у складних життєвих обставинах, у зв`язку з тим, що його мати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , свідомо нехтує своїми батьківськими обов`язками, не створила належних умов для проживання та виховання дитини, зловживає алкогольними напоями, веде аморальний спосіб життя. Також відповідачка ОСОБА_1 проживає в житловому будинку з співмешканцем ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 в якому брудно, запас продуктів харчування мінімальний, інколи не має дитячого харчування взагалі. Мати хлопчика має заборгованості по кредитним позикам, соціальну допомогу, яку отримує на дитину, витрачає на алкогольні напої, у будинку постійно відбувається вживання алкогольних напоїв із співмешканцем матері та їх сусідами, такої ж поведінки. Бійки і сварки відбувалися у присутності дитини. Рекомендації служби у справах дітей, фахівців відділу надання соціальних послуг ОСОБА_1 не виконує.

25.06.2024 року під час чергового рейду до сім`ї було виявлено, що мати та дитина перебувають у сусідньому будинку, який належить громадянці смт. Біла Криниця у компанії, яка вживала спиртні напої, палила цигарки, нецензурно лаялася. ОСОБА_2 був прив`язаний до стільця, на якому сидів, без нижньої білизни, брудний та голодний. Співмешканець матері вів себе дуже агресивно по відношенню до працівників служби у справах дітей та соцслужби, кидався битися до ОСОБА_1 та погрожував завдати фізичної шкоди дитині. Відповідно до Акту проведення оцінки рівня безпеки дитини від 25.06.2024 було визнано, що перебування дитини з матір`ю несе загрозу життю і здоров`ю хлопчика.

Виконкомом Городоцької селищної ради від 25.06.2024 року №110 прийнято рішення щодо негайного відібрання від ОСОБА_1 малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . На даний час дитина влаштована до сім`ї патронатного вихователя ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Звягель.

За таких обставин, позивач вважає, що є всі підстави для позбавлення її батьківських прав щодо дитини та стягнення з відповідача аліментів.

Ухвалою від 08.07.2024 року відкрито загальне провадження у справі та призначено підготовче засідання.

Представник позивача в судове засідання з`явилася, через канцелярію суду подала заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи без їх участі. Не заперечила проти заочного розгляду.

Відповідач до суду з`явилася, через канцелярію суду подала заяву про визнання позовних вимог та розгляд справи без її участі. Повідомила, що планує виправити своє становище та спробувати повернути дитину - в майбутньому.

Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів цивільної справи, відповідачка ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією виданого свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 .

Судом встановлено, що згідно з повними витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запис відомостей про батька дитини внесено згідно заяви матері та державна реєстрація народження проведена відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.

Органом опіки та піклування Радомишльської міської ради надано висновок від 25.06.2024 № 110 про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 відносно малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно з характеристикою №257 від 10.06.2024 року виданою Городоцькою селищною радою Житомирського району Житомирської області вбачається, що за період проживання в смт. Біла Криниця Житомирського району Житомирської області ОСОБА_1 , постійно надходили скарги від мешканців про те, що дана особа постійно зловживає спиртними напоями, не здійснює належний догляд за своєю малолітньою дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Не одружена. Перебуває на обліку у відділі надання соціальних послуг Городоцької селищної ради, як сім`я, що опинилася у складних життєвих обставинах. Проживає разом з неповнолітнім сином ОСОБА_5 та співмешканцем ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно з наказом № 48 Служби у справах дітей Городоцької селищної ради Житомирської області від 14.07.2023 року, малолітню дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 було постановлено на облік дитину, яка перебуває у складних життєвих обставинах, як такого, що проживає у сім`ї, в якій батьки ухиляються від виконання батьківських обов`язків.

Згідно актів обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_1 , який складений спеціалістами служби у справах дітей Городоцької селищної ради Житомирської області за місцем її проживання не створені усі належні умови проживання та виховання для її дитини.

04.03.2024 року під час планового відвідування сім`ї було виявлено, що дитина перебуває в умовах, які загрожують його життю та здоров`ю.

Працівниками відділу «Служба у справах дітей» спільно з поліцейським офіцером громади та начальником Служби у справах дітей було проведено оцінку рівня безпеки дитини та встановлено рівень безпеки - дуже небезпечно, що передбачає негайне відібрання дитини у матері.

За таких обставин, дитину було вилучено у матері та доставлено в сім`ю патронатного вихователя ОСОБА_4 .

Згідно інформації Відділення поліції №3 ГУНП в Житомирській області №6906/218/01-2023 від 14.07.2023 року гр. ОСОБА_1 , 05 липня 2023 року притягувалася до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.184 КУпАП.

Згідно інформації Відділення поліції №3 ГУНП в Житомирській області №9091/218/01-2023 від 19.09.2023 року гр. ОСОБА_1 , 14 вересня 2023 року притягувалася до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.184 КУпАП.

Згідно інформації Відділення поліції №3 ГУНП в Житомирській області №10249/218/01-2023 від 24.10.2023 року гр. ОСОБА_3 , 16 жовтня 2023 року притягувався до адміністративної відповідальності за ст.173-2 КУпАП.

Відповідно Наказу Служби у справах дітей Звягельської міської ради № 244 від 28.06.2024 року «Про передачу дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 » та Акту про факт передачі дитини від 28 червня 2024 року вирішено передати дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка опинилася у складних життєвих обставинах, в сім`ю патронатного вихователя, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_3 , строком на три місяці.

Конвенція про права дитини, що ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991, зазначає, що дитині для повного і гармонійного розвитку її особи необхідно зростати в сімейному оточенні, в атмосфері щастя, любові і розуміння, забезпечує те, щоб дитина не розлучалася з батьками в супереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосованого закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини.

У відповідності до ч. 2, ч. 3 ст. 150 СК України, батьки зобов`язані піклуватися про стан здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, крім того зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Частина 4 ст. 155 СК України передбачає покладання на батьків відповідальності, встановленої законом, за ухилення їх від виконання батьківських обов`язків.

Відповідно до діючого СК України до батьків, які ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків, передбачено застосування таких правових санкцій, які можуть вважатися юридичною відповідальність, зокрема, позбавлення батьківських прав. Стаття 164 СК України передбачає підстави позбавлення батьківських прав, якими можуть бути: ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоке поводження з дитиною; якщо батьки є хронічними алкоголіками або наркоманами; якщо батьки вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва (п. 2-5 ч. 1 ст. 164 СК України).

Відповідно до п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30.03.2007 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК України. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Відповідно до ст. 165 СК України, право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Відповідно до ч. 1 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав: втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов`язків щодо її виховання; перестає бути законним представником дитини; втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім`ям з дітьми; не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником; не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов`язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування); втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною, однак не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.

Таким чином, оскільки відповідач не переймається станом здоров`я своєї малолітньої дитини, ухиляється від виконання своїх обов`язків, передбачених законом, по її вихованню та матеріальному утриманню, проживає окремо від дитини, веде аморальний спосіб життя, суд приходить до висновку щодо необхідності позбавлення її батьківських прав і не бачить підстав для відмови в задоволенні позову, оскільки в даному конкретному випадку виявив та оцінив позитивний результат у майбутній долі дитини, і вважає, що таким чином та в такий спосіб будуть захищені права та інтереси дитини.

Надані докази є підтвердженням того, що доцільним є позбавлення відповідача батьківських прав, оскільки вона свідомо нехтує своїми обов`язками щодо виховання і утримання дитини, ухиляється від виконання своїх обов`язків. Винна поведінка відповідача підтверджується письмовими доказами при відсутності інших заходів впливу на неї для зміни ставлення щодо виховання і утримання дитини.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про доцільність позбавити відповідача батьківських прав відносно неповнолітньої дитини.

Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 166 Сімейного кодексу України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 166 Сімейного кодексу України особа, яка позбавлена батьківських прав не звільняється від обов`язку щодо утримання дітей, та згідно ст. 180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Способи виконання обов`язку утримувати дитину визначені статтею 181 СК України, за змістом якої, кошти на утримання дитини (аліменти) за рішенням суду присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Згідно зі ст. 182, 183 Сімейного Кодексу України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.

Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Враховуючи викладене, є всі підстави стягувати з ОСОБА_1 на утримання дитини: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щомісячно в розмірі частини всіх доходів відповідача щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня набрання рішення суду законної сили та до досягнення дитиною повноліття.

Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 32, 51 Конституції України, 12-13, 81, 89, 141, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 19, 164-166, 180-185, 190-191 СК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення батьківських прав та поновлення батьківських прав» № 3 від 30.03.2007, Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суд -

ВИРІШИВ:

Позов Органу опіки і піклування Городоцької селищної ради до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити повністю.

Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) батьківських прав щодо її дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Передати малолітню дитину - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 Органу опіки і піклування Городоцької селищної ради для подальшого влаштування.

Роз`яснити, що мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав у разі зміни поведінки особи, позбавленої батьківських прав, та обставин, що були підставою для позбавлення батьківських прав.

Стягувати з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) на користь установи (закладу) чи особи, у якої перебуватиме дитина, аліменти на утримання малолітньої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в розмірі частки з усіх видів заробітку (доходу), щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня набрання рішення суду законної сили та до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 1211,20 грн. судового збору.

Рішення суду може бути оскаржено сторонами до Житомирського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Олександр МЕЛЬНИК

СудРадомишльський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення05.08.2024
Оприлюднено08.08.2024
Номер документу120836149
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —289/1467/24

Рішення від 05.08.2024

Цивільне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Мельник О. В.

Ухвала від 08.07.2024

Цивільне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Мельник О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні