Рішення
від 05.08.2024 по справі 526/619/23
ГАДЯЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 526/619/23

Провадження № 2/526/68/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 серпня 2024 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі

головуючої судді Максименко Л.В.

секретаря судових засідань Синепол С. А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в м. Гадяч цивільну справу № 526/619/23 за позовом ОСОБА_1 до Краснолуцької об`єднаної територіальної громади Миргордського району Полтавської області в особі Краснолуцької сільської ради, третя особа: Миргородська державна нотаріальна контора про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,

в с т а н о в и в:

28 лютого 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Краснолуцької об`єднаної територіальної громади Миргордського району Полтавської області в особі Краснолуцької сільської ради, третя особа: Миргородська державна нотаріальна контора про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.

Ухвалою судді від 06 березня 2023 року провадження у зазначеній справі відкрито.

Згідно ухвали суду від 17.05.2024 у справі замінено первісну третю особу: Гадяцьку державну нотаріальну контору на її правонаступника Миргородську державну нотаріальну контору.

Позивач - ОСОБА_1 та його представник адвокат Рой І. В. звернулись до суду з заявами про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.

Представник Краснолуцької об`єднаної територіальної громади Миргородського району Полтавської області в особі Краснолуцької сільської ради звернувся до суду з заявою про розгляд справи без участі представника, проти задоволення позову не заперечує.

Представник третьої особи Миргородської державної нотаріальної контори до суду не з`явився, надіслав заяву про розгляд справи без його участі.

Судом встановлено, що згідно довідки, виданої відділом № 2 Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області ОСОБА_2 був виданий сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ПЛ №021473 від 13.05.1997, КСП «Нива». Земельна ділянка розташована на території Краснолуцької сільської ради. Державний акт на право власності на землю взамін цього сертифіката на ім`я ОСОБА_2 не виготовлявся. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, площею 2,98 умовних кадастрових га становить 31837,94 грн.

Позивач стверджує, що оригінал вказаного сертифіката на земельну частку (пай) був втрачений.

ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , його батьками в свідоцтві про народження вказані: батько ОСОБА_2 , мати ОСОБА_3 .

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть. Згідно довідки Краснолуцької сільської ради ОСОБА_2 на час смерті проживав та був зареєстрований один.

Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Постановою Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» передбачено, що у разі відкриття спадщини до 01 січня 2004 року, застосовується чинне на той час законодавство, зокрема відповідні правила Цивільного Кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 01 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.

Оскільки ОСОБА_2 помер в 2002 році, тому в даному випадку мають застосовуватися правила ЦК 1963 року.

Відповідно до частин першої та другої статті 524 ЦК Української РСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

Згідно із статтею 525 ЦК Української РСР часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим - день, зазначений в статті 21 цього Кодексу.

Відповідно до статті 529 ЦК Української РСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є в рівних частках діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.

Згідно зі статтею 548 ЦК Української РСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Діями, що свідчать про прийняття спадщини, є фактичний вступ в управління або володіння спадковим майном та (або) подання нотаріальному органу за місцем відкриття спадщини заяви про прийняття спадщини (стаття 549 ЦК Української РСР).

Згідно довідки виконкому Краснолуцької сільської ради від 05.12.2022 за № 447, ОСОБА_2 був зареєстрована та проживав на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1 . На день смерті проживав та був зареєстрований один.

Із повідомлення Гадяцької державної нотаріальної контори вбачається, що після смерті ОСОБА_2 спадщину, яка відкрилась після його смерті прийняв за законом його син ОСОБА_1 на підставі довідки про вступ в управління спадковим майном. Заяви про прийняття або відмову від прийняття спадщини від інших осіб в матеріалах справи відсутні.

Відповідно до положень ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Частиною 1 ст. 1298 ЦК України встановлено, що свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцю після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.

Частиною 1 ст. 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину.

Постановою в.о. державного нотаріуса Гадяцької державної нотаріальної контори Герасименко Л. В. від 23.02.2023 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай), розташовану на території Краснолуцької сільської ради в зв`язку з неподанням нотаріусу правоустановчих документів щодо належності майна спадкодавцеві.

Відповідно до п.4.21 Глави 10 «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» видача свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку нотаріусом проводиться на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку, витягу з Державного земельного кадастру про відсутність обмежень на земельну ділянку, витягу з Поземельної книги, а також витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень " (в редакції від 01.01.2013 року) державна реєстрація прав власності, інших речових прав на земельні ділянки (їх обтяжень) здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі, яка проводиться територіальними органами Державного агентства земельних ресурсів України. Так як у разі, якщо право власності на земельну ділянку не зареєстровано в Державному земельному кадастрі та у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно і не можливо зареєструвати дане нерухоме майно, то встановити своє право власності можливо в судовому порядку.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.549 ЦК УРСР (в ред.1963р.) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння майном.

Згідно ч.1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

У відповідності до ст. 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

З п.11 Постанови Пленуму Верховного Суду №7 від 30.05.2008 року вбачається, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно ст. 1268 ч. 1 ЦК України спадкоємець має право прийняти спадщину.

Суд вважає, що оскільки за життя ОСОБА_2 не набув права власності на земельну частку (пай) спадкоємець, виходячи зі змісту ст. 1218 ЦК України, може успадкувати лише право на цю земельну ділянку з подальшим оформленням спадкових прав, у порядку визначеному чинним законодавством.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що позовна заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню, так як судом здобуто достатньо доказів, які підтверджують, що позивач є спадкоємцем прав на земельну ділянку після смерті батька ОСОБА_2 , який за життя не встиг вчинити всі необхідні дії для оформлення права власності на земельну ділянку.

Судові витрати у справі покладаються на позивача за його клопотанням.

Керуючись ст. 12, 81, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

позовну заяву ОСОБА_1 до Краснолуцької об`єднаної територіальної громади Миргордського району Полтавської області в особі Краснолуцької сільської ради, третя особа: Миргородська державна нотаріальна контора про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) площею 2,98 в умовних кадастрових гектарах, яка перебувала у колективній власності КСП «Нива», розташованої на території Краснолуцької сільської ради Миргородського району Полтавської області, що належало померлому ОСОБА_2 на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ПЛ №021473 та який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне найменування сторін:

Позивач - ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податку - НОМЕР_1 .

Відповідач - Краснолуцька об`єднана територіальна громада Миргордського району Полтавської області в особі Краснолуцької сільської ради, місцезнаходження - с. Красна Лука, вул. Миру, 24, Миргородського р-ну, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 21051102.

Третя особа: Миргородська державна нотаріальна контора, місцезнаходження - 37600, вул. Гоголя,133, м. Миргород, Полтавської області.

Головуюча: Л. В. Максименко

СудГадяцький районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення05.08.2024
Оприлюднено08.08.2024
Номер документу120836659
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —526/619/23

Рішення від 05.08.2024

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Максименко Л. В.

Ухвала від 11.06.2024

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Максименко Л. В.

Ухвала від 17.05.2024

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Максименко Л. В.

Ухвала від 06.03.2023

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Тищенко Л. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні