Рішення
від 01.08.2024 по справі 635/9741/21
ПОЛТАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 635/9741/21

Провадження № 2/545/91/24

З А О Ч Н Е

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01.08.2024Полтавський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді: Стрюк Л.І.

з участю секретаря: Гаврися В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,

в с т а н о в и в:

Позивач звернулася до суду з зазначеним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вони з відповідачем перебували в зареєстрованому шлюбі, від якого мають неповнолітню дитину - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає разом з позивачем та знаходиться на її утриманні. Відповідач не виконує свої батьківські обов`язки, не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, ухиляється від участі у її вихованні та не надає допомоги в її утриманні.

Просила позбавити ОСОБА_2 батьківських прав щодо неповнолітньої дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та стягнути з відповідача аліменти в розмірі частини заробітку на його утримання.

Позивач та представник позивача у судове засідання не з`явилися, попередньо позивач в позовній заяві просила розглядати справу без її участі, позовні вимоги підтримала та просила задовольнити, не заперечувала проти заочного розгляду справи.

Відповідач у судове засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності не надав. Згідно з ч.11 ст. 128 ЦПК України викликався до суду через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України та вважається таким, що повідомлений належним чином. За таких обставин, за згодою позивача, проводиться заочний розгляд справи.

Представник третьої особи - виконавчого комітету Роганської селищної ради Харківського району Харківської області в судове засідання не з`явилася, попередньо надавши заяву про розгляд справи без її участі, щодо вирішення спору покладається на розсуд суду.

За таких обставин, за згодою позивача, проводиться заочний розгляд справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову в повному обсязі з таких підстав.

Встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 16.11.2018 ОСОБА_2 є батьком неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.7). Відповідно до довідки №13299 від 27.11.2020 ОСОБА_3 , згідно з прийнятим ГУ ДМС України в Харківській області рішенням від 13.11.2020, з моменту народження набув громадянства України на підставі ч.1 ст.7 ЗУ «Про громадянство України» (а.с.8).

Рішенням Харківського районного суду Харківської області від 09.02.2012 розірвано шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 укладений 03.07.2010 у відділі реєстрації актів цивільного стану м. Харкова Харківського міського управління юстиції за актовим записом №900 (а.с.10).

Відповідно до довідки №02-03-19-489 від 12.08.2020, за відомостями виконавчого комітету Роганської селищної ради Харківського району Харківської області ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.9).

Згідно з відповіддю КНП «Центр первинної медичної допомоги №4 Харківського району №4» Роганської селищної ради №402 від 19.10.2021, ОСОБА_3 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , був задекларований ІНФОРМАЦІЯ_2 у сімейного лікаря амбулаторії загальної практики - сімейної медицини смт ОСОБА_4 , згідно з амбулаторною картою та зі слів сімейного лікаря, дитина двічі на амбулаторному прийомі була у супроводі матері ОСОБА_1 , батько дитини ОСОБА_2 жодного разу у лікувальному закладі не з`являвся (а.с.11).

Відповідно до характеристики ОСОБА_3 , виданої КЗ «Роганський ліцей» від 01.12.202,1 за час навчання дитини в закладі батько зацікавленості до шкільного життя сина не виявляв, класний керівник батька не бачила жодного разу, ОСОБА_3 проживає з мамою, бабусею та дідусем, мама матеріально забезпечує хлопчика (а.с.12).

Згідно з актом обстеження умов проживання, затвердженого начальником служби у справах дітей та сім`ї виконавчого комітету Роганської селищної ради від 12.04.2023, проведено обстеження умов проживання родини ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 та встановлено, що домоволодіння забезпечено електропостачанням, газопостачанням, індивідуальним опаленням, водопостачанням; родина проживає у приватному будинку, який забезпечений усіма комунальними зручностями та складається з 4 житлових кімнат, кухні, санітарно-побутових приміщень; всі житлові кімнати та побутові забезпечені необхідними меблями, технікою; санітарно-гігієнічні норми не порушені; у неповнолітнього ОСОБА_3 окрема кімната, яка відповідає вимогам щодо обладнання дитячих кімнат; є куточок для занять; стосунки в родині дружелюбні, родинні; на момент проведення обстеження позивач була відсутня, зі слів її матері, перебуває за кордоном, дитина проживає з дідусем та бабусею; запросити ОСОБА_1 на засідання комісії не вдалося(а.с.63).

Відповідно до висновку виконавчого комітету Роганської селищної ради Харківського району Харківської області №03-19-2128 від 25.06.2024 про доцільність позбавлення батьківських прав, виконавчий комітет Роганської селищної ради Харківського району Харківської області вважає за доцільне позбавити ОСОБА_2 батьківських прав щодо його малолітнього сина - ОСОБА_3 (а.с.97-98).

Згідно зі ст. 150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.164 Сімейного Кодексу України, мати, батько можут ь бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Відповідно до роз`яснень пункту 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30 березня 2007року "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і позбавлення батьківських прав та поновлення батьківських прав» Особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК . Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Відповідно до ст.170 Сімейного кодексу України дитина може бути відібрана від батьків, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров`я і морального виховання без позбавлення батьків батьківських прав. При задоволенні позову про відібрання дитини від батьків без позбавлення батьківських прав суд вирішує питання про стягнення з них аліментів на дитину.

У відповідності до роз`яснень Пленуму Верховного Суду України у абз. 2 п. 16 постанови № 3 від 30.03.2007 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення батьківських прав» ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Як зазначив Верховний Суд у п. 44 постанови від 18.09.2019 по справі № 464/7647/17, основними підставами для відібрання дитини є ухилення батьків від виконання своїх обов`язків з виховання дитини; жорстоке поводження з дитиною; захворювання батьків на хронічний алкоголізм або їх наркотична залежність; будь-які види експлуатації дитини, примус її до жебракування та бродяжництва тощо. Інші випадки охоплюють ситуації, коли залишення дитини у батьків є небезпечним для її життя, здоров`я і морального виховання. Така небезпека може випливати не лише із поведінки батьків, а й із їх особистих негативних звичок.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини.

Відповідно до частини першої статті 14 Закону України «Про охорону дитинства» діти та батьки не повинні розлучатися всупереч їх волі, за винятком випадків, коли таке розлучення необхідне в інтересах дитини і цього вимагає рішення суду, що набрало законної сили.

Пунктом 2 частини 1 статті 164 Сімейного кодексу України визначено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Відповідно до ч. 2 ст. 166 СК України: «Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини».

Відповідно до ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до положень ч.2 ст.182 СК України, мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Судом встановлено, що відповідач не виконує батьківських обов`язків, будь-якої участі у вихованні дитини не бере.

За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач без поважних причин ухиляється від виконання батьківських обов`язків по вихованню дитини, тому позовні вимоги про позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав щодо його неповнолітнього сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та стягнення аліментів на його утримання є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

При поданні позову щодо стягнення аліментів позивач була звільнена від оплати судового збору, тому оплату судового збору в розмірі 1211 грн 20 коп, відповідно до ч. 6 ст.141 ЦПК України, необхідно покласти на відповідача, та стягнути з нього судовий збір у вказаному розмірі в дохід держави.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 13, 263, 265, 280-282 ЦПК України,

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити повністю.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , щодо неповнолітньої дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти у розмірі частини заробітку, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, - починаючи з 08.12.2021 року і до досягнення дитиною повноліття.

Рішення в частині стягнення аліментів підлягає негайному виконанню у межах суми платежу за один місяць.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з моменту проголошення шляхом подачі апеляційної скарги.

Суддя: Л. І. Стрюк

СудПолтавський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення01.08.2024
Оприлюднено08.08.2024
Номер документу120837160
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —635/9741/21

Ухвала від 07.08.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Стрюк Л. І.

Рішення від 01.08.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Стрюк Л. І.

Ухвала від 29.02.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Стрюк Л. І.

Ухвала від 12.12.2023

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Стрюк Л. І.

Ухвала від 14.03.2023

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Гальченко О. О.

Ухвала від 05.09.2022

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Гальченко О. О.

Ухвала від 06.01.2022

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Назаренко О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні