Рішення
від 05.08.2024 по справі 563/1056/24
КОРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Cправа № 563/1056/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.08.2024 року Корецький районний суд

Рівненської області

в складі: головуючого судді Сірака Д.Ю.

секретар судового засідання Литвинчук Л.Л.

розглянувши увідкритому судовомузасіданні вм.Корець цивільнусправу зазаявою ОСОБА_1 ,заінтересовані особи:Корецький відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану уРівненському районіРівненської областіЗахідного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції,Великомежиріцька сільськарада Рівненськоїобласті,про встановленняфакту смертіособи натимчасово окупованійтериторії України,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою вказуючи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померлайого мати, ОСОБА_2 ,яка булазареєстрована в АДРЕСА_1 .Маючи внаявності свідоцтвопро смерть,що буловидане Євпаторіївськимміським відділомзаписів актівгромадянського стануДепартаменту записівреєстрації актівгромадянського стануМіністерства юстиціїРеспубліки Крим,він звернувсядо Корецькоговідділу ДРАЦСРівненського районуРівненської областіщодо реєстраціїсмерті матері,проте,отримав відмовуз причинвідсутні підставдля державноїреєстрації смертіта видачісвідоцтва просмерть українськогозразка,відповідно дозаконодавства України.У зв`язкуіз чимвимушений звернутисядо судуз відповідноюзаявою.

В судовому засіданні, 17 липня 2024 року заявник, ОСОБА_1 заявлені вимоги підтримав та розповів, що його матір, ОСОБА_2 ще на початку 2000-х років поїхала в гості до дочки в Крим, там і залишилась проживати. Пізніше захворіла та у 2021 році померла. Вказав, що після смерті матері залишилось спадкове майно (зокрема й будинок в с. Великі Межирічі, де проживала та була зареєстрована мати, та в якому понад двадцять років проживає він із сім`єю), яке він наразі має намір успадкувати.

Представниця заявника, адвокат Турович О.М. в судовому засіданні, 17 липня 2024 року, заявлені вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задоволити.

Від в.о. начальника Корецького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Мишури І. до суду надійшов лист про розгляд справи без участі їхнього представника, ще раніше, в листі від 13 липня 2024 року було зазначено, що Відділ проти заявлених вимог не заперечує.

Представник Великомежиріцької сільської ради Рівненської області в судове засідання не з`явився, від сільського голови до суду надійшла заява про розгляд справи без їхньої участі.

Свідок ОСОБА_3 суду пояснила, що добре знала ОСОБА_4 так як проживала з нею по сусідству. Пізніше, приблизно в 2000-х роках вона поїхала в Крим до доньки. Декілька років тому, дізналася від заявника та його дружини, що ОСОБА_5 померла через хворобу. Після її смерті в селі залишився будинок.

Свідок ОСОБА_6 суду показав, що добре знає заявника та знав його матір ОСОБА_2 , як односельчан та сусідів. Зазначив, що у с. Великі Межирічі проживає з 1987 року, тому знає, що мати заявника приблизно двадцять років тому виїхала в Крим до дочки, а нещодавно дізнався від сусіда, що його мати померла.

Вислухавши пояснення заявника, показання свідків та дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з таких підстав.

Мати заявника, ОСОБА_7 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в «м. Межирич Межиричский район Ровенская область», відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , що було видане повторно 26 червня 1954 року.

Факт зміни дошлюбного прізвища ОСОБА_8 « ОСОБА_9 » на « ОСОБА_10 », а пізніше з « ОСОБА_10 » на « ОСОБА_11 » підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя № 00004561791 від 09 серпня 2010 року (а.п. 7) та довідкою про укладення шлюбу № 1495 від 12 травня 2011 року (а.п. 8).

Заявник по справі, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 та його матір`ю вказана ОСОБА_12 , що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , що було видане 20 січня 1982 року В.Межиріцькою сільською радою Корецького району.

Згідно з довідкою про смерть № С-03418, що була видана 29 жовтня 2021 року Євпаторіївським міським відділом записів актів громадянського стану Департаменту записів актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим, ОСОБА_2 померла о 06:30 год. 29 жовтня 2021 року внаслідок кардіогенного шоку, гострого інфаркту задньої стінки міокарда, хронічного пієлонефриту, місцем смерті вказано: російська федерація, Республіка Крим, м. Євпаторія.

Зі змісту довідок № 589 від 17 травня 2024 року, № 593 від 20 травня 2024 року, встановлено, що на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_13 , разом з нею, в АДРЕСА_1 , була зареєстрована та проживала дочка, ОСОБА_2 , 1938 року народження, яка на момент смерті, ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована за вищевказаною адресою, а разом з нею син ОСОБА_1 , 1959 року народження.

За положеннями ч. 2ст. 49 ЦК України, актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи; згідно з положеннями частинами 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Згідно із пунктом 5 частини другоїстатті 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, які мають юридичне значення.

Відповідно пункту 8 частини 1статті 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема, смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Статтею 317 ЦПК Українипередбачені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхнім представником до суду за межами такої території.

Відповідно до п. 1 ст. 17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 рокута п. 1 ч. 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 17 березня 2011 року, підставою для державної реєстрації є лікарське свідоцтво про смерть, рішення суду про оголошення особи померлою, рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.

Згідност. 17 ЗУ "Про державну реєстрацію актів цивільного стану"та Інструкції щодо заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть (форма №106/о), затвердженоїНаказом МОЗ України від 08 серпня 2006 року № 545,ст. 9 ЗУ "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", факт смерті на тимчасово окупованій території України можливо зареєструвати лише на підставі рішення суду.

Згідно зстаттею 1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»встановлено, що тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється діяКонституціїта законів України. Закон закріплює за державою обов`язок вживати всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбаченихКонституцієюта законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону для цілей цьогоЗаконутимчасово окупованою територією визначається, зокрема, сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 р. був визначений Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, до якого внесена АР Крим.

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на території м. Євпаторія АР Крим, яке входить до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Таким чином, зазначене місце смерті матері заявника є територією, що не підконтрольна державній владі України.

Згідно з ст. 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»,будь-який акт (рішення, документ), виданий незаконними органами та/або посадовими особами, є недійсним і таким, що не створює правових наслідків.

Крім цього, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або посадові особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Питання щодо можливості використання як доказів у справі про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території, має вирішуватися з урахуванням загальних положень цивільного процесуального законодавства України щодо належності та допустимості доказів. Зокрема, належними відповідно до вимог ч. 1 ст. 77 ЦПК Україниє докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Оскільки, додана до матеріалів справи, довідка про смерть № С-03418 від 29 жовтня 2021 року видана від імені відповідного органу юстиції на тимчасово окупованій території України, то воно не може бути прийняте відділом ДРАЦС на території України. Суд сприймає вказаний документ, як носій конкретної інформації факту смерті ОСОБА_2 , який ніким не спростований.

Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження та смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), а також Молдови та Росії (зокрема, Mozer v/ the Republic of Moldova and Russia", "Ilascu and Others v. Moldova and Russia"), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Висновок ЄСПЛ розуміється в контексті сформульованого у Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого "намібійського винятку", який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій як реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи "намібійський виняток" у справі "Кіпр проти Туреччини", ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Заявник не має можливості отримати документ встановленої форми про смерть матері, оскільки на вказаній території не здійснюють повноваження органи влади України, як заклади охорони здоров`я чи судово-медичні установи, які б мали можливість встановити факт смерті, так і органи реєстрації актів цивільного стану, які б мали можливість зареєструвати факт смерті особи та видати належне свідоцтво про смерть.

Відповідно до ч. 2ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Встановлення вказаного факту необхідне заявнику для реалізації його права на спадщину після смерті матері.

Враховуючи те, що в судовому засіданні знайшли підтвердження обставини на які посилається заявник, встановити даний факт іншим шляхом заявник не має змоги, суд вважає за можливе заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України задоволити.

Відповідно до ч. 4ст. 317 ЦПК Українинеобхідно допустити негайне виконання рішення суду.

На підставі вищезазначеного та керуючись ст. 2, 10-13, 76-78, 81, 89, 258-259, 263-265, 268, 315-319 ЦПК України, суд

в и р і ш и в :

Заяву задоволити повністю.

Встановити факт смерті громадянки України, ОСОБА_14 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Межиріч Межиріцького району Ровенської області, та померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України в м. Євпаторія, будучи зареєстрованою, на момент смерті, в АДРЕСА_1 .

Допустити негайне виконання рішення суду та невідкладно направити його копію до Корецького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Відповідно до частини четвертоїстатті 317 ЦПК України,оскарження рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, не зупиняє його виконання.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи:

заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН: НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ;

заінтересовані особи:

Корецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ: 35051181, місцезнаходження: м. Корець Рівненської області, вул. Київська, 37;

Великомежиріцька сільська рада Рівненського району Рівненської області, код ЄДРПОУ: 04385971, місцезнаходження: с. Великі Межирічі Рівненського району Рівненської області, вул. 1-ше Травня, 1.

Суддя:

СудКорецький районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення05.08.2024
Оприлюднено08.08.2024
Номер документу120837286
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою

Судовий реєстр по справі —563/1056/24

Рішення від 05.08.2024

Цивільне

Корецький районний суд Рівненської області

Сірак Д. Ю.

Ухвала від 19.06.2024

Цивільне

Корецький районний суд Рівненської області

Сірак Д. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні