Справа № 638/9175/24
Провадження № 2/638/4375/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
07 серпня 2024 року м. Харків
Дзержинський районний суд м. Харкова ускладі
головуючого судді - Латки І.П.,
за участю секретаря судового засідання Мяснянкіної Г.П.,
учасники справи:
позивач Об`єднання співвласників багатоквартирного буднику «Заліська 5»,
відповідач ОСОБА_1 ,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного буднику «Заліська 5» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в:
У травні 2024 року ОСББ «Заліська 5» засобами поштового зв`язку звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у розмірі 6609,02 грн, в обґрунтування якого зазначило, що 23 липня 2020 року було створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку під назвою «Заліська 5», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , шо підтверджується Протоколом 1 установчих зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Заліська 5». Вказаним протоколом було затверджено кошторис на утримання будинку на 2020 рік та розмір відповідного внеску у розмірі 5,3379 грн (4,3934 грн для 1-го поверху).
Протоколом Загальних зборів ОСББ «Заліська 5» від 02 грудня 2021 року затверджено кошторис на утримання будинку та визначено порядок сплати перелік і розміри внесків і платежів співвласників: встановлено з 01.01.2022 розмір платежу - 6,7825 грн за 1 м2, для першого поверху - 6,2150 за 1 м2, сплата до 5 числа кожного місяця шляхом перерахування па банківський рахунок ОСББ «Заліська 5».
ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 . Протягом тривалого часу остання не викопує свої обов`язки щодо сплати внесків, передбачених статутом, внаслідок чого у неї виникла заборгованість. Станом на квітень 2024 року сума заборгованості за особовим рахунком відповідача складає 6609,02 грн. Останній платіж був здійснений відповідачем ще 12 вересня 2023 року. Так, починаючи з жовтня 2023 року ОСОБА_1 жодного разу не виконала свій обов`язок з оплати платежів співвласника, а отже, має заборгованість вже за 6 місяців поспіль. Повідомлення щодо необхідності в добровільному порядку погасити заборгованість відповідач проігнорувала, у зв`язку з чим позивач змушений звернутися зі вказаною позовною заявою до суду за захистом майнових прав.
Ухвалою суду від 11 березня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням сторін про судове засідання. Встановлено ОСОБА_1 строк п`ятнадцять днів з дня вручення цієї ухвали, протягом якого вона має право подати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 178 ЦПК України.
У встановлений судом строк відповідач відзиву на позовну заяву не подала, у зв`язку з чим суд відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України розглядає справу на підставі наявних матеріалів.
Сторони в судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином і в установленому законом порядку.
Позивач надав клопотання, в якому просив справу розглядати за його відсутністю, позовні вимоги підтримав, проти заочного розгляду справи, у разі неявки відповідача в судове засідання, не заперечував.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, була належним чином повідомленою про судове засідання, причини неявки суду не повідомила, клопотань про відкладення розгляду справи не надходило.
Відповідно до вимог статті 131 ЦПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місця проживання (перебування, знаходження) або місцезнаходження під час провадження справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (п. 1 ч. 3 ст. 223 ЦПК України).
Згідно з ч. 4 ст. 223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи (ч. 1 ст. 280 ЦПК України).
Враховуючи, що відповідач належним чином повідомлена про час і місце судового розгляду справи, в судове засідання повторно не з`явилася, причини неявки суду не повідомила, відзиву на позовну заяву не подала, тому суд, враховуючи згоду позивача на проведення заочного розгляду справи, вважає за можливе провести заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
У зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є власником квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності па нерухоме майно. Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта № 373952355 від 11 квітня 2024 року.
23 липня 2020 року створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку під назвою «Заліська 5», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Протоколом 1 установчих зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Заліська 5».
Вказаним протоколом було затверджено кошторис на утримання будинку на 2020 рік та розмір відповідного внеску у розмірі 5,3379 грн (4,3934 грн для 1-го поверху).
Також 23 липня 2020 року установчими зборами було затверджено Статут Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Заліська 5».
Згідно з пунктом 2 розділу V Статуту співвласник зобов`язаний виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Пунктом 1 розділу ІІІ Статуту передбачено, що органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія (ревізор) об`єднання.
Згідно з пунктом 3 розділу III Статуту до виключної компетенції Загальних зборів належить у тому числі визначення порядку сплати, переліку та розміру внесків і платежів співвласників.
Пунктом 11 розділу III Статуту визначено, що рішення Загальних зборів, прийняте відповідно до Статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Згідно з розділом VI Статуту співвласники є відповідальними за порушення Статуту об`єднання та рішень статутних органів.
Протоколом Загальних зборів ОСББ «Заліська 5» від 02 грудня 2021 року затверджено кошторис на утримання будинку та визначено порядок сплати перелік і розміри внесків і платежів співвласників: встановлено з 01.01.2022 розмір платежу - 6,7825 грн за 1 м2, для першого поверху - 6,2150 за 1 м2, сплата до 5 числа кожного місяця шляхом перерахування па банківський рахунок ОСББ «Заліська 5».
Згідно зВитягом порахунку № НОМЕР_2 від 01травня 2024року,в якомузазначено розмірнарахувань зісплати внесківна утриманнябагатоквартирного будинку,період платежу,здійснені оплатита датутакої оплати, ОСОБА_1 несвоєчаснота нев повномуобсязі виконуваласвій обов`язокзі сплатиу визначеномуСтатутом таКошторисом внесківна утриманнябагатоквартирного будинку,у зв`язкуз чимстаном наквітень 2024року сумазаборгованості заособовим рахункомвідповідача складає6609,02грн.
30 квітня 2024 року ОСББ «Заліська 5» засобами поштового зв`язку надіслало ОСОБА_1 Повідомлення щодо необхідності в добровільному порядку погасити заборгованість у розмірі 6609,02 грн.
Доказів добровільної сплати відповідачем заборгованості матеріали справи не містять.
Відповідно до ч. 4 ст. 319 та ст. 322 ЦК України власність зобов`язує, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 385 ЦК України, власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Згідно зі ст. 4, 12 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного манна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання. Управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління. Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об`єднання.
Згідно з п. 1, 2, 5, 6 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», співвласники зобов`язані забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку; виконувати рішення зборів співвласників; забезпечувати додержання вимог-житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин.
Частиною 2 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, що кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітальної о ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», співвласники зобов`язані своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
Відповідно до ст. 15, 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень. Об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.
Згідно з положеннями ч. 28 ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» рішення зборів співвласників є обов`язковими для всіх співвласників, включаючи тих, які набули право власності на квартиру чи нежитлове приміщення після прийняття рішення.
Відповідно до абз. 9 ст. 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирною будинку» для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать: житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово- комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового оборогу або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно із ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
У відповідності до частини 1 статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи.
Згідно статті 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ст.78 ЦПК України суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно статті 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Оцінюючи в наявні в матеріалах справи докази, суд виходить з того, що позивачем доведено наявність у відповідача обов`язку зі сплати платежів та внесків на утримання багатоквартирного будинку, належне надання відповідачу послуг з управління багатоквартирним будинком, наявність у відповідача заборгованості зі сплати платежів та внесків у розмірі 6609,02 грн. При цьому, відповідач за допомогою будь-яких належних та допустимих доказів на спростував розмір заборгованості, не надав доказів належного та повного виконання своїх зобов`язань зі сплати платежів та внесків.
Враховуючи, що ОСОБА_1 свої зобов`язання щодо оплати платежів та внесків на утримання багатоквартирного будинку у розмірі, визначеному загальними зборами ОСББ «Заліська 5», належним чином не виконала, доказів на спростування розміру заборгованості не надала, тому суд вважає обґрунтованим розмір заборгованості відповідача, у зв`язку з чим задовольняє позовні вимоги у повному обсязі та стягує з ОСОБА_1 на користь ОСББ «Заліська 5» заборгованість зі сплати платежів та внесків на утримання багатоквартирного будинку розмірі 6609,02 грн.
У зв`язку із задоволенням позовних вимог у повному обсязі, з відповідача на користь позивача на підставі ч. 1 ст. 141 ЦПК України підлягає стягненню судовий збір у розмірі 3028,00 грн, сплачений позивачем при зверненні до суду з цим позовом.
Керуючись ст. 7, 10, 12, 13, 76, 81, 131, 141, 223, 263-265, 273, 274, 280, 354 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного буднику «Заліська 5» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного буднику «Заліська 5», код ЄДРПОУ 43762560, адреса: м. Харків, вул. Заліська, буд. 5, заборгованість зі сплати платежів та внесків на утримання багатоквартирного будинку розмірі 6609,02 грн (шість тисяч шістсот дев`ять гривень 02 копійки).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного буднику «Заліська 5», код ЄДРПОУ 43762560, адреса: м. Харків, вул. Заліська, буд. 5, судовий збір у розмірі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Рішення може бути оскаржено позивачем шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення складено 07 серпня 2024 року.
Суддя І.П. Латка
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 07.08.2024 |
Оприлюднено | 08.08.2024 |
Номер документу | 120846933 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом |
Цивільне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Латка І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні