Справа № 303/2152/24
2/303/352/24
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
06 серпня 2024 року м.Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області в особі
в особі головуючого судді Монич В.О.
за участю секретаря судових засідань Галамба Ю.В.
розглянувши увідкритому судовомузасіданні вм.Мукачевов порядкуспрощеного позовногопровадження цивільнусправу запозовом представника позивача Глагола В.С. в інтересах ОСОБА_1 до Мукачівського міського комунального підприємства «Ремонтно-будівельне управління» про відшкодування шкоди, завданої ДТП,-
В С Т А Н О В И В :
Представник позивача ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом в інтересах ОСОБА_1 до Мукачівського міського комунального підприємства «Ремонтно-будівельне управління» про відшкодування шкоди, завданої ДТП.
Позовні вимоги мотивує тим, що позивач є власником автомобілю марки «Hyundai» моделі «I-30», д/н НОМЕР_1 .
07.08.2021р. близько 13:15 год., чоловік позивача ОСОБА_3 , керуючи вищевказаним автомобілем, їхав по вул. К.Карого, що у м. Мукачево. Дана вулиця є з двостороннім рухом, має дві смуги зустрічного руху (по одній у кожному напрямку), які розділені між собою роздільною смугою. Ширина проїзної частини смуги руху, по якій їхав її чоловік на її ж авто становить 3,4м.
Проїжджаючи ділянку дороги навпроти багатоповерхового житлового будинку №26, водій змушений був прийняти крайнє ліве положення на своїй смузі руху, так як біля правої обочини великогабаритний вантажний автомобіль TOB "АВЕ МУКАЧЕВО", здійснював забір побутових відходів з вищевказаного багатоповерхового житлового будинку №26.
Здійснюючи маневр об`їзду вказаного автомобіля зліва, лівими переднім колесом автомобіля, наїхав на дорожній люк, який, після наїзду на нього переднім лівим колесом прокрутився і вдарився у ділянку стику лівих передньої та задньої дверцят авто та пошкодив їх, а саме: пошкоджено лакофарбове покриття та деформовано задню частину передніх дверцят та пробито наскрізь металева обшивка задніх дверцят.
Внаслідок даного ДТП, було викликано працівників поліції що склали схему місця ДТП від 07.08.2021р., де вказано місце знаходження відкритого люку та зазначено про наявність недоліків в утриманні вулично-шляхової мережі, які стали супутньою причиною ДТП.
Також, працівниками поліції складено Акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 07.08.2021р., згідно якого, за результатами обстеження ділянку дороги біля буд. АДРЕСА_1 , визнано аварійно-небезпечною, із-за пошкодженого люку.
Відповідно до відповіді виконкому Мукачівської МР №391/0/83-22 від 31.01.2022р., з посиланням на відповідь АТ "ОГС "Закарпатгаз" №880-Сл-859-0122 від 27.01.2022р., згідно яких вказаний колодязь є спорудою на газопроводі середнього тиску і знаходиться на балансі АТ "Закарпатгаз".
Звернувшись з позовом до АТ "ОГС "Закарпатгаз" про відшкодування шкоди, завданої наслідок ДТП, Постановою Закарпатського апеляційного суду від 23.11.2023р. по цивільній справі №303/4768/22, відмовлено у задоволенні позовних вимог так як позов пред`явлений до неналежного відповідача, бо мав бути пред`явлений саме до ММКП "РБУ".
У вказаній Постанові апеляційного суду, що набула законної сили, встановлено, що відповідно до ч.1, ч.2 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно з п.4 ч.1 ст.16 ЗУ "Про дорожній рух" водій має право на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху, а у ч.1 ст.24 цього Закону передбачено, що власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.
Вимоги до експлуатаційного стану автомобільних доріг, вулиць населених пунктів, залізничних переїздів та технічних засобів організації дорожнього руху встановлює ДСТУ 3587- 97 "Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану", який є чинним від 01.01.1998р.
Ці вимоги ДСТУ 3587-97 є обов`язковими. Автомобільні дороги, вулиці і дороги населених пунктів та залізничні переїзди повинні на період їх експлуатації підтримуватися у справному стані і забезпечувати безпеку руху транспортних засобів та пішоходів.
Люки оглядових колодязів повинні відповідати вимогам ГОСТ 3634. Відхилення висотної позначки кришки люка відносно рівня покриття проїзної частини не повинно перевищувати 1,0 см (пункт 3.1.7 ДСТУ 3587-97).
Відповідно до пункту 2 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року, ремонт і утримання дорожніх об`єктів (крім залізничних переїздів), що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюється дорожньо-експлуатаційними організаціями, які належать до сфери управління "Укравтодору", а тих, що перебувають у комунальній власності, - відповідними комунальними дорожньо-експлуатаційними організаціями.
Власники дорожніх об`єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов`язані: постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об`єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; контролювати якість робіт, що виконуються підрядними організаціями; відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг, вулиць, залізничних переїздів (п.11 розділу 2 "Обов`язки і права власників дорожніх об`єктів або уповноважених ними органів, дорожньо-експлуатаційних організацій").
Відповідно листа Мукачівської міської ради №3019/01-50/9621/42-22 від 25.08.2022 автомобільна дорога по вул. Карпенка Карого Івана, де сталося ДТП, знаходиться на балансі та утриманні ММКП "РБУ".
Відповідно до статуту ММКП «РБУ», дане підприємство створено з метою здійснення виробничої і комерційної діяльност, виконання робіт по капітальному будівництві та проведенню аварійно відновлювальних робіт з благоустрою в місті.
Відповідно до п.2.2.2., п.2.2.4. статуту предметом діяльності цього підприємства є: тримання доріг і дорожніх споруд в технічно робочому стані; нагляд за технічним станом доріг, дорожніх споруд.
Згідно із п.3.1., 3.2.3.4. Статуту дане підприємство є юридичною особою, здійснює свою діяльність на основі та у відповідності до чинного законодавства України та цього Статуту, несе відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах належного йому майна згідно із чинним законодавством.
Таким чином, з врахуванням вищенаведеного ММКП "РБУ" є балансоутримувачем дороги, на якій сталася ДТП за участі автомобіля, а тому повинно здійснювати постійний контроль за станом усіх елементів дороги та розташованих на ній споруд, та є відповідальним за завдану позивачу шкоду і належним відповідачем у справі.
Згідно ч.4 ст.82 ЦПК України, ці обставини, встановлені рішенням суду у цивільній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій бере участь та сама особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом - є підставами звільненими від доказування.
У ст.22 ЦК України, зазначено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її права, має право на їх відшкодування, а збитками є втрати, яких особа зазнала у зв`язку з пошкодженням речі, а також витрати, які особа мусить зробити для її відновлення.
Згідно норм ч.1 ст.1166 ЦПК України, майнова шкода, завдана діями чи бездіяльністю, майну фізичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно Акту попередньої оцінки від 08.07.2022р. на надання послуг з технічного обслуговування та ремонту автомобіля вартість відновлюваного ремонту становить 27 900,00грн. (двадцять сім тисяч дев`ятсот грн., 00коп.), що включають у себе 9 900,00грн. - обсяги, трудомісткість та вартість послуг та 18 000.00грн. - складові частини (матеріали), які оплачуються замовником.
Поряд із завданою матеріальною шкодою позивач зазнала душевні стражданнях, у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї та у зв`язку із пошкодженням її майна, змушення тратити свій час на бігання та різного роду численні звернення з метою вияснення власника/утримувача цього люку, а також вигадувати різні методи збереження пошкодження у вигляді після ДТП.
У ст.23 ЦК України вказано, що особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав, а така полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із пошкодженням її майна
Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
26 березня 2024 року від представника відповідача ММКП «РБУ» надійшов відзив на позовну заяву, який мотивував наступним.
ММКП «РБУ» є балансоутримувачем дорожнього покриття вулично-дорожньої мережі міста Мукачева та Мукачівської Т. Дорожній люк на дорозі по вул. К.Карого біля будинку №24Б не є дорожнім покриттям та не перебуває на балансі відповідача. Відповідно до листа виконкому Мукачівської міської ради від 31.01.2022 року, колодязь біля будинку № 24Б є спорудою на газопроводі середнього тиску і знаходиться на балансі АТ «Закарпатгаз».
Оскільки власником дорожнього люку, неналежний стан якого, за твердженням позивача, був причиною завданих ним збитків, є Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» то саме і він повинен здійснювати постійний контроль за станом власного майна і вживати заходи передбачені вищенаведеною нормою Єдиних правил. Крім того слід зазначити що між АТ «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» та ММКП «РБУ» відсутні договірні та будь які зобов`язального характеру стосунки щодо утримання в належному стані дорожніх об`єктів які належать та/або перебувають на балансі/в користуванні АТ «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз».
Як зазначено в пункті 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 6 від 27.03.92 «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди», розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що відповідно до статей 440 і 450 ЦК України шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи, а коли це було наслідком дії джерела підвищеної небезпеки, незалежно від наявності вини.
Сторони в судове засідання не з`явилися, повідомлялися належним чином, від представника позивача ОСОБА_2 надійшла заява про розгляд даної без його участі.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є власником автомобілю марки «Hyundai» моделі «I-30», д/н НОМЕР_1 . 07.08.2021р. близько 13:15 год., чоловік позивача ОСОБА_3 , керуючи вищевказаним автомобілем, їхав по вул. К.Карого, що у м. Мукачево. Дана вулиця є з двостороннім рухом, має дві смуги зустрічного руху (по одній у кожному напрямку), які розділені між собою роздільною смугою. Ширина проїзної частини смуги руху, по якій їхав її чоловік на її ж авто становить 3,4м.
Проїжджаючи ділянку дороги навпроти багатоповерхового житлового будинку АДРЕСА_1 , водій змушений був прийняти крайнє ліве положення на своїй смузі руху, так як біля правої обочини великогабаритний вантажний автомобіль TOB "АВЕ МУКАЧЕВО", здійснював забір побутових відходів з вищевказаного багатоповерхового житлового будинку №26.
Здійснюючи маневр об`їзду вказаного автомобіля зліва, лівими переднім колесом автомобіля, наїхав на дорожній люк, який, після наїзду на нього переднім лівим колесом прокрутився і вдарився у ділянку стику лівих передньої та задньої дверцят авто та пошкодив їх, а саме: пошкоджено лакофарбове покриття та деформовано задню частину передніх дверцят та пробито наскрізь металева обшивка задніх дверцят.
Внаслідок даного ДТП, було складено схему місця ДТП від 07.08.2021р., де вказано місце знаходження відкритого люку та зазначено про наявність недоліків в утриманні вулично-шляхової мережі, які стали супутньою причиною ДТП.
Працівниками поліції складено Акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 07.08.2021р., згідно якого, за результатами обстеження ділянку дороги біля буд. АДРЕСА_1 , визнано аварійно-небезпечною, із-за пошкодженого люку.
Суд не бере до уваги доводи представника відповідача про те, що належним відповідачем є акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз» з наступних підстав.
Постановою Апеляційного суду Закарпатської області від 23 листопада 2023 року у позові ОСОБА_1 до акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Закарпатгаз», Управління міського господарства Мукачівської міської ради про відшкодування шкоди, завданої внаслідок ДТП відмовлено за неналежністю складу відповідачів.
Також у вище вказаній постанову встановлено, що Мукачівське міське комунальне підприємство «Ремонтно будівельне управління» є балансоутримувачем дороги, на якій сталася ДТП за участі автомобіля позивача, а тому повинно здійснювати постійний контроль за станом усіх елементів дороги та розташованих на ній споруд, та є відповідальним за завдану позивачу шкоду і є належним відповідачем у справі.
Відповідно до ч.4 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно листа Мукачівської міської ради №3019/01-50/9621/42-22 від 25.08.2022 автомобільна дорога по вул. Карпенка Карого Івана, де сталося ДТП, знаходиться на балансі та утриманні ММКП "РБУ".
Відповідно до статуту ММКП «РБУ», дане підприємство створено з метою здійснення виробничої і комерційної діяльності, виконання робіт по капітальному будівництві та проведенню аварійно відновлювальних робіт з благоустрою в місті.
Відповідно до п.2.2.2., п.2.2.4. статуту предметом діяльності цього підприємства є: тримання доріг і дорожніх споруд в технічно робочому стані; нагляд за технічним станом доріг, дорожніх споруд.
Згідно із п.3.1., 3.2.3.4. Статуту дане підприємство є юридичною особою, здійснює свою діяльність на основі та у відповідності до чинного законодавства України та цього Статуту, несе відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах належного йому майна згідно із чинним законодавством.
Таким чином, з врахуванням вищенаведеного ММКП "РБУ" є балансоутримувачем дороги, на якій сталася ДТП за участі автомобіля, а тому повинно здійснювати постійний контроль за станом усіх елементів дороги та розташованих на ній споруд, та є відповідальним за завдану позивачу шкоду і належним відповідачем у справі.
Згідно Акту попередньої оцінки від 08.07.2022р. на надання послуг з технічного обслуговування та ремонту автомобіля вартість відновлюваного ремонту становить 27 900,00грн.
Що стосується позовних вимог в частині стягнення з відповідача на користь позивача моральної шкоди суд приходить до наступних висновків.
Поняття моральної (немайнової) шкоди і порядок її відшкодування визначається ст. 23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода, зокрема, може полягати у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї. Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Згідно із статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 56 Конституції України визначено, що кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
Загальні підстави відповідальності за завдану майнову та моральну шкоду передбачені нормами статей 1166, 1167 ЦК України, відповідно до яких шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності вини.
Згідно положень статті 23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб.
Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана з розміром цього відшкодування.
Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.
Враховуючи вище наведе суд приходить до висновку, що позовну заяву слід задоволити.
На підставі викладеного, керуючись ст. 4, 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позов задоволити.
Стягнути з Мукачівського міського комунального підприємства «Ремонтно-будівельне управління», код ЄДРПОУ 34850918, м. Мукачево, вул. Ужгородська, 17-А на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , мешканки АДРЕСА_2 матеріальну шкоду в розмірі 27900 (двадцять сім тисяч дев`ятсот) гривень 00 копійок.
Стягнути з Мукачівського міського комунального підприємства «Ремонтно-будівельне управління», код ЄДРПОУ 34850918, м. Мукачево, вул. Ужгородська, 17-А на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , мешканки АДРЕСА_2 моральну шкоду в розмірі 50 000 (п`ятдесят тисяч) гривень 00 копійок.
Стягнути з Мукачівського міського комунального підприємства «Ремонтно-будівельне управління», код ЄДРПОУ 34850918, м. Мукачево, вул. Ужгородська, 17-А на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , мешканки АДРЕСА_2 , сплачений судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Закарпатського апеляційного суду
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , мешканки АДРЕСА_2 .
Відповідач: Мукачівське міське комунальне підприємство «Ремонтно-будівельне управління», код ЄДРПОУ 34850918, м. Мукачево, вул. Ужгородська, 17-А.
Головуючий В.О. Монич
Суд | Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 06.08.2024 |
Оприлюднено | 08.08.2024 |
Номер документу | 120847367 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Інші справи позовного провадження |
Цивільне
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
Монич В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні