ЛУГИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 281/445/24
Провадження по справі № 2-о/281/15/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2024 року селище Лугини
Суддя Лугинського районного суду Житомирської області Данчук В. В., розглянувши цивільну справу за завою ОСОБА_1 , заінтересована особа Житомирський обласний центр зайнятості в особі Коростенської філії Житомирського ОЦЗ про встановлення факту припинення трудових відносин,
ВСТАНОВИВ:
У липні 2024 року заявник звернулася до суду із указаною заявою. Просить встановити факт припинення трудових відносин між нею та ФОП ОСОБА_2 на підставі п. 8-1 ст. 36 КЗпП України з 30 травня 2016 року. Встановлення факту припинення трудових відносин необхідно заявнику для отримання статусу безробітної чи працевлаштування за новим місцем роботи.
Дослідивши заяву про встановлення факту суд приходить до наступного.
Відповідно до ч. 7 ст. 19 ЦПК України окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У пункті 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»роз`яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право.
Таким чином, юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.
Справи про встановлення юридичних фактів можуть бути предметом розгляду суду в порядку окремого провадження за таких умов: факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети - ні.
Отже, в порядку окремого провадження розглядаються справи за заявою фізичних осіб про встановлення фактів, якщо встановлення фактів не пов`язується із наступним вирішенням спору про право, і чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, в порядку окремого провадження розглядаються, зокрема, справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб`єктивних прав громадян, але тільки якщо воно не пов`язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право і якщо заявник не має іншої можливості одержати або відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення (пункт 30 постанови Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2020 року в справі № 287/167/18-ц, провадження № 14-505цс19).
Із змісту заяви про встановленняфакту та доданих до неї матеріалів, вбачається, що існує спір про право, оскільки припинення трудових відносин породжує права та обов`язки, як для працівника, так і роботодавця, зокрема в частині проведення з працівником усіх необхідних розрахунків. Таким чином, унаслідок припинення трудових відносин між сторонами може мати місце спір щодо дати такого припинення, підстав припинення трудового договору, які визначені трудовим законодавством та проведення розрахунків тощо, тому заявлені вимоги про встановлення факту не підлягають розгляду в порядку окремого провадження, а спір належить вирішувати у порядку позовного провадження.
Дані висновки відповідають правовій позиції, яка викладена в постанові Верховного Суду від 16 серпня 2021 року у справі № 367/643/21.
Відповідно до ч. 4 ст. 315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право.
За таких обставин справи у відкритті провадження у даній справі слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19, 293, 315 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження по цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Житомирський обласний центр зайнятості в особі Коростенської філії Житомирського ОЦЗ про встановлення факту припинення трудових відносин.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги у п`ятнадцятиденний строк з дня її підписання.
Суддя В. В. Данчук
Суд | Лугинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 07.08.2024 |
Оприлюднено | 08.08.2024 |
Номер документу | 120852118 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Лугинський районний суд Житомирської області
Данчук В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні