печерський районний суд міста києва
Справа № 757/33686/24-к
пр. 1-кс-29494/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 серпня 2024 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю слідчого: ОСОБА_3 , прокурора: ОСОБА_4 , адвокатів: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , підозрюваних: ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань полковник Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42014100120000009 від 22.04.2014 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 255, ч. 3 ст. 365, ч. 2 ст. 233, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 362, ч. 2 ст. 364-1 КК України,-
В С Т А Н О В И В :
30.07.2024 у провадження слідчого судді ОСОБА_1 надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань полковник Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , за погодженням із заступником Генерального прокурора ОСОБА_21 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42014100120000009 від 22.04.2014 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 255, ч. 3 ст. 365, ч. 2 ст. 233, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 362, ч. 2 ст. 364-1 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42014100120000009 від 22.04.2014 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 255, ч. 3 ст. 365, ч. 2 ст. 233, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 362, ч. 2 ст. 364-1 КК України.
Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Офісу Генерального прокурора.
Слідчий вказує, що строк досудового розслідування у кримінальному провадженні завершується 28.08.2024, проте завершити досудове розслідування протягом визначеного строку не виявляється можливим, у зв`язку з необхідністю проведення низки слідчих (розшукових) дій та прийняття процесуальних рішень.
Так, у кримінальному провадженні з метою прийняття кінцевого процесуального рішення необхідно виконати такі слідчі та процесуальні дії: отримати висновки комплексної земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою, оціночно-земельної експертизи, почеркознавчих експертиз, судово-комп`ютерних експертиз, будівельно-технічної експертизи; отримати відомості про результати ревізійних дій, які за дорученням слідчого виконують спеціалісти Державної аудиторської служби України та матеріали перевірок, які проводять інші контролюючі органи; допитати як свідків так званих «підставних осіб», на яких оформлено право власності на земельні ділянки, які ще не допитані під час досудового розслідування; за необхідності провести зі свідками впізнання; здійснити тимчасовий доступ до відомостей, володільцем яких є банківські установи, стосовно руху коштів по банківським рахункам, які використовувалися під час легалізації (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом; у разі необхідності провести одночасні допити підозрюваних та свідків; перевірити факти можливого ухилення від сплати податків під час укладення цивільно-правових угод щодо купівлі-продажу об`єктів нерухомого майна; здійснити тимчасовий доступ до документів, володільцем яких є нотаріальні контори, стосовно укладення цивільно-правових угод щодо купівлі-продажу земельних ділянок; з урахуванням висновків експертів та інформації, отриманої при проведенні вищевказаних слідчих (розшукових) дій вирішити питання про повідомлення про підозру усьому колу осіб, причетних до вчинення кримінальних правопорушень у вказаному кримінальному провадженні, у тому числі особам, які діяли за довіреністю від так званих «підставних осіб» та службовим особам ГУ Держгеокадастру в Київській області; провести слідчі дії, спрямовані на встановлення інших причетних осіб до вчинення кримінальних правопорушень; з урахуванням всіх встановлених обставин вчинення кримінальних правопорушень повідомити підозрюваним про нову підозру чи зміну підозри, виконати вимоги передбачені ст. 290 КПК України; провести інші слідчі (розшукові) дії, необхідність у яких виникне під час досудового розслідування.
Проведення вищевказаних процесуальних, слідчих (розшукових) дій під час подальшого досудового розслідування необхідно для всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин вчинення кримінальних правопорушень, інкримінованих підозрюваним, забезпечення дотримання їх та інших учасників кримінального провадження законних прав. Окрім того, виконання вищевказаних слідчих дій має важливе значення для того, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу.
Таким чином, на думку органу досудового розслідування для завершення проведення процесуальних дій необхідно продовжити досудове розслідування не менше ніж до дванадцяти місяців.
Прокурор та слідчий в судовому засіданні клопотання підтримали, просили його задовольнити з викладених в ньому підстав.
Адвокати ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , підозрювані: ОСОБА_17 , ОСОБА_19 в судовому засіданні заперечували з приводу заявленого клопотання.
Адвокати ОСОБА_12 , ОСОБА_9 та підозрюваний ОСОБА_18 , в судовому засіданні заперечували з приводу заявленого клопотання.
Адвокат ОСОБА_13 та підозрюваний ОСОБА_20 в судовому засіданні просили залишити вирішення питання про продовження строку досудового розслідування на розсуд суду.
Підозрювані ОСОБА_22 та ОСОБА_23 в судове засідання не з`явились, про час, місце та дату судового засідання повідомлялись належним чином, на електронну адресу суду направили клопотання про розгляд судової справи за їх відсутності.
Адвокат ОСОБА_24 та підозрювана ОСОБА_25 в судове засідання не з`явились, про час, місце та дату судового засідання повідомлялись належним чином, на електронну адресу суду адвокат направив клопотання про розгляд судової справи за відсутності підозрюваної, разом з цим, в клопотанні було зазначено, що адвокат також не може з`явитись в судове засідання, оскільки він перебуває на стаціонарному лікування.
Адвокати ОСОБА_26 , ОСОБА_27 та підозрювані ОСОБА_28 та ОСОБА_29 в судове засідання не з`явились, про час, місце та дату судового засідання повідомлялись належним чином, на електронну адресу суду адвокати направили клопотання про розгляд судової справи за їх відсутності.
Підозрювана ОСОБА_30 через канцелярію суду подала клопотання про розгляд судової справи за її відсутності.
Слідчий суддя, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали клопотання та додані до нього документи, заперечення сторони захисту, приходить до наступного.
Відповідно до ч.1 ст.135 КПК України, особа викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв`язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою.
Згідно ст.28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень.
Частина 3 ст.295-1 КПК України передбачає, що слідчий суддя зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку досудового розслідування протягом трьох днів з дня його одержання, але в будь-якому разі до спливу строку досудового розслідування, за участю слідчого або прокурора, а також підозрюваного та його захисника, у разі розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру.
Висновком Касаційного кримінального суду Верховного Суду, викладеним в ухвалі від 30.05.2018 року у справі №676/7346/15-к (провадження №51-1512ск18), констатовано, що хоча у Кримінальному процесуальному кодексі України не передбачено загального положення про заборону зловживання процесуальними правами, однак заборона зловживання такими є загальноправовим принципом і поширюється на всі галузі права.
Крім того, Касаційний кримінальний суд Верховного Суду у постанові від 09.04.2019 року у справі №306/1602/16-к (провадження №51-1925км18) зауважує, що процесуальний закон забезпечує дотримання прав осіб, а не використання їх для зловживання.
Враховуючи визнання Україною юрисдикції Європейського суду з прав людини, то його рішення також є обов`язковими для застосування. Про це свідчить і ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», відповідно до якої суди застосовують практику цього Суду як джерело права. Це стосується не лише рішень Суду стосовно України.
Розглядаючи справи, Європейський суд з прав людини перевіряє, чи дотримані принципи, які випливають з його рішень з аналогічних питань, навіть якщо вони ухвалені стосовно інших держав (п. 163 рішення у справі «Опуз проти Туреччини» від 09.07.2009 р.). Тобто висновки цього Суду, зроблені у рішеннях стосовно іншої держави, повинна враховувати й держава, у правовій системі якої існує така сама принципова проблема.
Стаття 42 КПК України надає підозрюваному не лише права, а і покладає обов`язки, в тому числі прибути за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду, а в разі неможливості прибути за викликом у призначений строк - заздалегідь повідомити про це зазначених осіб, та виконувати обов`язки, покладені на нього рішенням про застосування заходів забезпечення кримінального провадження.
Європейський суд з прав людини, зокрема в частині обґрунтування висновку про обов`язок сторони належним чином використовувати процесуальні права, акцентується увага на недопустимості зневілювання ключового принципу - верховенства права у випадках, коли поведінка учасників судового засідання свідчить про умисний характер їх дій, направлений на невиправдане затягування процесу чи зловживання своїм процесуальним правом (рішенні у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С. А. проти Іспанії» від 07.07.1989 р.), оскільки, в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (рішення у справі «Смірнов проти України» від 08.11.2005 р.).
В частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції, дотримання розумності строку у кримінальному провадженні, відповідно до ч.2 ст.28 КПК України, покладається на слідчого суддю. Системний аналіз норм КПК України дає підстави вважати, що дотримання встановлених Законом строків розгляду клопотань, які перебувають у провадженні слідчого судді - є одним з таких питань, віднесених до його компетенції.
Слідчим суддею зважено, що враховуючи стислі строки розгляду клопотання органу досудового розслідування про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, у відповідності до вимог ч. 8 ст. 135 КПК України особа має отримати повістку про виклик або бути повідомленою про нього іншим шляхом якнайшвидше, але в будь-якому разі з наданням їй необхідного часу для підготовки та прибуття за викликом.
Вивчивши клопотання, заслухавши позицію учасників провадження, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст.2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно ч. 1 ст. 28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки.
Частиною 2 статті 219 КПК України, передбачено, що строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 2 абзацу третього частини першої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини другої статті 219 цього Кодексу до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора.
Відповідно до ч. 1 ст. 295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Відповідно до ч. 3 ст. 295-1 КПК України, слідчий суддя зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку досудового розслідування протягом трьох днів з дня його одержання, але в будь-якому разі до спливу строку досудового розслідування, за участю слідчого або прокурора, а також підозрюваного та його захисника, у разі розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру.
Судовим розглядом встановлено, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42014100120000009 від 22.04.2014 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 255, ч. 3 ст. 365, ч. 2 ст. 233, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 362, ч. 2 ст. 364-1 КК України.
Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Офісу Генерального прокурора.
У вказаному кримінальному провадженні повідомлено про підозру наступним особам:
1. 28.11.2023 ОСОБА_22 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 КК України;
2. 28.11.2023 ОСОБА_31 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 КК України;
3. 28.11.2023 ОСОБА_18 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 КК України;
4. 28.11.2023 ОСОБА_23 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 4 ст. 190 КК України;
5. 28.11.2023 ОСОБА_17 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 КК України;
6. 28.11.2023 ОСОБА_19 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 КК України;
7. 28.11.2023 ОСОБА_32 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 КК України;
8. 28.11.2023 та 22.01.2024 ОСОБА_28 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365 КК України;
9. 19.01.2024 ОСОБА_33 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 233, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 КК України;
10. 19.01.2024 ОСОБА_34 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 233, ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 КК України;
11. 19.01.2024 ОСОБА_29 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 233, ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 КК України;
12. 19.01.2024 ОСОБА_20 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 233, ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 КК України;
13. 22.01.2024 ОСОБА_35 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365 КК України.
Таким чином перебіг строку досудового розслідування у цьому кримінальному проваджені згідно із ч. 1 ст. 219 КПК України розпочинається з моменту повідомлення першої за часом підозри, тобто з 28.11.2023.
Відповідно до постанови заступника Генерального прокурора ОСОБА_36 від 18.01.2024 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42014100120000009 від 22.04.2014 продовжено до трьох місяців, тобто до 28.02.2024.
Підозрюваний ОСОБА_37 08.01.2024 оголошений у розшук, оскільки переховується від органу досудового розслідування та суду, у зв`язку із чим на підставі ч. 3 ст. 217, ч. 3 ст. 280 КПК України матеріали досудового розслідування стосовно нього виділено в окреме кримінальне провадження.
Відповідно до ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_38 від 16.02.2024 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до 9 місяців, тобто до 28.08.2024.
Під час досудового розслідування встановлено наступні обставини кримінальних правопорушень, у вчиненні яких підозрюються ОСОБА_22 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 , ОСОБА_23 , ОСОБА_19 , ОСОБА_30 та ОСОБА_28 .
Відповідно до Постанови Ради Міністрів Української РСР № 588 від 30.07.1966 «Про відведення земель під об`єкти Київської-Комсомольської гідроелектростанції» № 588 від 30.07.1966 прийнято рішення про відведення під об`єкти Київської-Комсомольської гідроелектростанції із земель землекористувачів Київської і Чернігівської областей під основні споруди гідровузла 993,8 га, під водоймище Київської-Комсомольської гідроелектростанції 91 085,4 га, під захисні споруди на водоймищі 6229,3 га, для створення захисних лісових насаджень на берегах водоймища 9137,7 га.
Одночасно дирекції будівництва Київської-Комсомольської гідроелектростанції доручено побудувати через кар`єр-канал лівобережної захисної дамби міст в районі села Лебедівка Київської області для сполучення з землями, розташованим за кар`єр-каналом.
Технічні характеристики розподільчої дамби відображено у «Технічному паспорті гідротехнічних споруд Київської ГЕС», розробленому ПАТ «Укргідропроект», яке є генеральним проектувальником Каскаду Київських ГЕС та ГАЕС.
Так, за даними цього паспорту Київська ГЕС є комплексною гідротехнічною спорудою та складається із споруд ГЕС з водоскидами, відкритого розподільчого пристрою, правобережного та лівобережного стояка, пристанційного майданчика, розподільчої дамби, огороджуючої захисної дамби, мостового переходу та інших споруд.
Відповідно до Технічних умов експлуатації гідротехнічних споруд Київської ГЕС, розроблених проектно-вишукувальним та науково-дослідним інститутом «Гідропроект» ім. С.Я. Жука в 1965 році, «для захисту сільськогосподарських угідь і с. Хотянівка від затоплення паводковими дніпровськими водами зі сторони нижнього б`єфа ГЕС вздовж лівого берега дренажного каналу побудована захисна дамба. Починається дамба від існуючої дамби (приблизно ПК 40+00), проходить на відстані 50 м від лівого берега дренажного каналу і закінчується у с. Лебедівка. Довжина дамби 14,6 м, відмітка гребня - 98,5 м вибрана за умови недопущення переливу паводка 5% забезпеченості».
Упродовж 60-их років минулого століття проведено будівництво та у 1966 році введено в експлуатацію Київську ГЕС, у тому числі завершено будівництво лівобережної захисної греблі із дренажним каналом протяжністю понад 40 км на території Лебедівської і Хотянівської сільських рад Вишгородського району Київської області, а також будівництво захисної дамби між АДРЕСА_1 , загальною довжиною 14,6 км, які перебувають на балансі ПАТ «Укргідроенерго» та входять до складу гідротехнічної споруди «Земляні плотини і дамби», яка внесена до Єдиного реєстру об`єктів державної власності щодо державного майна.
З метою укріплення основи земляної греблі державним підприємствам лісового господарства доручено провести засадження її гребня лісовими породами дерев.
Всі вищевказані об`єкти є гідротехнічними спорудами Київської ГЕС, що виконують функцію підпору води та водосховища, для можливості його комплексного використання, захисту територій від затоплення чи підтоплення при розрахункових рівнях води у водосховищі.
Відповідно до ст. 58 Земельного кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті:
а) морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об`єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами;
б) прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами;
в) гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них;
г) береговими смугами водних шляхів;
ґ) штучно створеними земельними ділянками в межах акваторій морських портів.
Для створення сприятливого режиму вздовж морів, навколо озер, водосховищ та інших водних об`єктів встановлюються водоохоронні зони, межі яких зазначаються в документації із землеустрою, містобудівній документації на місцевому та регіональному рівнях. Відомості про межі водоохоронних зон вносяться до Державного земельного кадастру.
Аналогічні норми відображені у ст. 4 Водного кодексу України.
Згідно із ст. 59 Земельного кодексу України землі водного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
Громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування об`єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об`єктів портової інфраструктури та інших об`єктів водного транспорту.
Відповідно до ст. 85 Водного кодексу України Порядок надання земель водного фонду у користування та припинення права користування ними встановлюється земельним законодавством.
У постійне користування землі водного фонду надаються військовим частинам Державної прикордонної служби України з метою забезпечення національної безпеки і оборони для будівництва, облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій, водогосподарським спеціалізованим організаціям, іншим підприємствам, установам і організаціям, в яких створено спеціалізовані служби по догляду за водними об`єктами, прибережними захисними смугами, смугами відведення, береговими смугами водних шляхів, гідротехнічними спорудами та підтриманню їх у належному стані.
У користування на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення та берегових смуг водних шляхів можуть надаватися підприємствам, установам, організаціям, об`єднанням громадян, релігійним організаціям, громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, а також для проведення науково-дослідних робіт.
З моменту введення в експлуатацію територія лівобережної захисної дамби Київської ГЕС, її дренажного (обвідного) каналу, захисної дамби між селами Хотянівка та Лебедівка Київської області використовувалася з дотриманням вимог Земельного, Лісового та Водного кодексів України на умовах постійного користування або оренди виключно для розміщення об`єктів гідроенергетики, у тому числі віднесених до відання ПАТ «Укргідроенерго», державних установ та організацій енергетичної сфери, а також державними лісогосподарськими підприємствами відповідно до їх завдань та повноважень.
Зазначені об`єкти державної власності з 1996 року і до теперішнього часу перебувають на балансі Філії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ПАТ «Укргідроенерго» та мають важливе стратегічне значення для гідроенергетики України, виконуючи особливу захисну функцію в системі функціонування Київської ГЕС та Київського водосховища.
Протягом 2014 року на замовлення ПАТ «Укргідроенерго» КП «Вишгородське бюро технічної інвентаризації» виготовило технічний паспорт на громадський (виробничий) будинок (приміщення) - земляні плотини та дамби (інвентаризаційна справа № 5202211), розташовані за адресою: АДРЕСА_2 , за даними якого до складу цих споруд входять лівобережна захисна дамба і гребля, дренажний канал і Хотянівська захисна дамба, загальною площею основи 30 764 000 кв.м., тобто 3 076,4 га.
За ініціативною ПАТ «Укргідроенерго» Фондом державного майна України в Єдиному реєстрі об`єктів державної власності під реєстровим номером 20588716.1 АААЖБЛ698 обліковано об`єкт державної власності «Земляні плотини та дамби» (відповідно до Класифікатора державного майна - 2152.1 Дамби гідроенергетичні, інвентарний номер 00200061), розташований за адресою: АДРЕСА_2 , як майно, що не ввійшло до статутних капіталів (пайових фондів) господарських товариств.
Аналогічні відомості внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, в якому зазначено, що власником об`єкта нерухомого майна № 806460032218 - дамба гідроенергетична (земляні плотини та дамби) є держава в особі Міністерства економіки України, а його правонабувачем ПАТ «Укргідроенерго», який володіє цим об`єктом на праві господарського відання.
Згідно із висновком судової земельно-технічної експертизи № 27377/23-41 від 22.11.2023, проведеної Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз, при співставленні даних зазначеного технічного паспорту з картографічними матеріалами місцевості Київської області встановлено, що територія від урізу води Київського водосховища до урізу води обвідного дренажного каналу є гідротехнічною спорудою, а саме земляною плотиною та дамбою.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» до об`єктів державної і комунальної власності, що підлягають приватизації, належать усі об`єкти права державної і комунальної власності, крім тих, приватизація яких прямо заборонена цим Законом та іншими законами України.
Приватизації не підлягають казенні підприємства та об`єкти, необхідні для виконання державою своїх основних функцій, для забезпечення обороноздатності держави, та об`єкти права власності Українського народу, майно, що становить матеріальну основу суверенітету України, зокрема:
- надра, корисні копалини загальнодержавного значення, території та об`єкти природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, водні ресурси, лісові ресурси, інші природні ресурси, які є об`єктами права власності Українського народу;
- гідроелектростанції з греблями, що виконують функції захисту від техногенних катастроф;
- акваторії морських портів, гідротехнічні споруди (крім річкових причальних споруд), об`єкти портової інфраструктури загального користування, засоби навігаційного обладнання та інші об`єкти навігаційно-гідрографічного забезпечення морських і внутрішніх водних шляхів, системи управління рухом суден, об`єкти річкової інформаційної служби, інформаційні системи, навчальний та гідрографічний флот, майно органів державного нагляду і контролю за торговельним мореплавством і судноплавством на внутрішніх водних шляхах;
- водосховища і водогосподарські канали комплексного призначення, гідротехнічні захисні споруди, об`єкти інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем;
Вказані об`єкти державної власності, не підлягають приватизації незалежно від їх включення до Переліку об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, який затверджується Верховною Радою України.
Таким чином, на підставі вказаних норм Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» гідротехнічні захисні споруди «Земляні плотини та дамби» загальною площею 3076,4 га, належні ПАТ «Укргідроенерго» та розташовані за адресою: АДРЕСА_2, є об`єктом державної власності, приватизація якого заборонена цим Законом.
Незважаючи на вищевказані вимоги чинного законодавства України, у ОСОБА_39 під час огляду території лівобережної захисної дамби Київської ГЕС, точна дата проведення якого не встановлена, виник умисел на заволодіння вільними від забудови земельними ділянками, розміщеними на території лівобережної захисної дамби Київської ГЕС, її дренажного (обвідного) каналу, захисної дамби між селами Хотянівка та Лебедівка Київської області для власних комерційних інтересів.
Зокрема, за задумами ОСОБА_40 на вказаних територіях можливо здійснити будівництво котеджних містечок елітного житла, яке вигідно продати за ринковими цінами зацікавленим особам.
Усвідомлюючи, що реалізація такого плану потребує значного фінансування, робочих і матеріальних ресурсів, ОСОБА_37 вирішив залучити до нього свого компаньйона у бізнесі ОСОБА_22 , який погодився стати учасником і реалізатором зазначених планів.
Надалі ОСОБА_37 та ОСОБА_22 спільно розробили концепцію будівництва елітного житла у вигляді заміських закритих комплексів неподалік м. Києва на узбережжі Київського водосховища посеред первозданної природи, здійснили пошук і залучення інвесторів, у тому числі вклали власні кошти, залучення провідних спеціалістів у сфері планування територій та архітектурних бюро, які виготовили необхідні проектні матеріали, спеціалістів у галузі будівництва тощо.
Однак реалізація цих планів була неможлива без отримання права власності на земельні ділянки, на яких ОСОБА_37 та ОСОБА_22 планували здійснити будівництво елітних житлових комплексів.
Як особи, які реалізовували інвестиційні проекти у сфері будівництва житла, ОСОБА_37 та ОСОБА_22 достовірно розуміли та усвідомлювали, що законної процедури отримання земельних ділянок у приватну власність громадян на лівобережної захисної дамби Київської ГЕС, її дренажного (обвідного) каналу, захисної дамби між селами Хотянівка та Лебедівка Київської області не існує, а тому розробили план, який передбачав отримання таких земель у власність шляхом реалізації протиправної схеми із використанням корупційних зв`язків в органах державної влади та місцевого самоврядування.
За цим планом, що мав створювати видимість законності проведених процедур, необхідно було здійснити пошук громадян України, які за винагороду мали використати своє право на безоплатну приватизацію земельних ділянок, так званих «підставних осіб», отримання від них нотаріально посвідчених довіреностей на право представництва інтересів, звернення від їх імені до органів Держгеокадастру, які уповноважені приймати рішення про виділення земельних ділянок у приватну власність громадян, розробку необхідної документації із землеустрою, проходження її процедур погодження і затвердження, внесення відомостей про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку за конкретною особою.
Після проходження цих процедур через укладення цивільно-правових угод ОСОБА_37 та ОСОБА_22 повинні отримати земельні ділянки у приватну власність або оформити таке право власності на підконтрольних їм осіб.
Для реалізації такої схеми заволодіння землями державної власності ОСОБА_37 та ОСОБА_22 вирішили залучити ОСОБА_18 та ОСОБА_23 , які погодилися стати учасниками протиправних дій та виконати поставлені завдання відповідно до загального злочинного плану, ставши учасниками організованої злочинної групи. В процесі підготовки до протиправних дій, залучення безпосередніх виконавців їх вчинення, вирішення інших питань, спрямованих на втілення злочинного плану злочинна група трансформувалася і набула чітких ознак злочинної організації із стійкою ієрархічною структурою, метою якої стало незаконне заволодіння землями державної власності шляхом вчинення тяжких і особливо тяжких злочинів.
Поклавши на себе функції організаторів і керівників злочинної організації, ОСОБА_37 , ОСОБА_22 , ОСОБА_18 і ОСОБА_23 особисто підбирали її учасників забезпечуючи при цьому стійкість організованої групи, керованість і тривалість намічених ними злочинних дій, використовуючи для відбору кандидатів їх особисті якості - схильність до вчинення корисливих злочинів, умови та спосіб їх життя, фізичний стан, зв`язки, здатність до підпорядкування, тощо.
Так, приблизно у 2019 році, перебуваючи на території м. Києва та Київської області, більш точний час та місце досудовим розслідуванням встановити не вдалося, ОСОБА_37 до реалізації злочинних планів залучив довірену йому особу ОСОБА_19 , ОСОБА_22 - власного помічника ОСОБА_17 , ОСОБА_18 - своїх довірених осіб ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_23 - своїх довірених осіб, дані яких на теперішній час не встановлено.
Кожен із вищевказаних осіб з власних мотивів, а також під керівним впливом ОСОБА_40 , ОСОБА_22 , ОСОБА_18 , погодилися на участь у злочинній організації, після чого кожному з них було доведено загальну мету розробленого плану на заволодіння землями державної власності, алгоритм протиправних дій на кожному із етапів реалізації злочинного плану, а також відведену роль кожному із учасників злочинної організації на виконання конкретних завдань, спрямованих на досягнення єдиного злочинного результату.
Всі вказані учасники злочинної організації усвідомлювали факт її існування під спільним керівництвом ОСОБА_40 , ОСОБА_22 , ОСОБА_18 і ОСОБА_23 та підтвердили реальність своїх намірів шляхом зайняття спільною злочинною діяльністю у складі злочинної організації, спрямованою на досягнення єдиного злочинного результату.
Отримавши від вказаних осіб згоду на участь у злочинній організації, кожен із її керівників в процесі підготовки до вчинення корисливих злочинів, з метою дотримання співучасниками заходів конспірації для протидії викриттю правоохоронними органами, підтримуючи між собою міцні внутрішні зв`язки, довів залученим ним учасникам та узгодив з ними чіткі правила поведінки в середині ієрархічного злочинного угрупування, контролюючи його діяльність.
Стійкість злочинної організації забезпечувалась за рахунок її стабільного складу, централізованого підпорядкування учасників, єдиних для всіх правил поведінки, планування злочинної діяльності та чіткого розподілу ролей.
Таким чином, ОСОБА_43 , ОСОБА_22 , ОСОБА_18 і ОСОБА_23 , починаючи із 2019 року, для вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів на території м. Києва та Київської області з метою особистого збагачення за рахунок заволодіння землями державної власності шляхом обману, була створена злочинна організація, у якій ї учасники виконували наступні ролі:
- ОСОБА_37 і ОСОБА_22 - організатори і керівники злочинної організації, вигодонабувачі від результатів протиправних дій,
- ОСОБА_18 і ОСОБА_23 - керівники злочинної організації, організатори безпосередніх виконавців протиправних дій;
- ОСОБА_17 - учасник злочинної організації, одна із виконавців (співвиконавців), пособник протиправних дій і довірена особа ОСОБА_22 ;
- ОСОБА_19 - учасник злочинної організації, один із виконавців (співвиконавців), пособник протиправних дій і довірена особа ОСОБА_40 ;
- ОСОБА_44 , ОСОБА_45 та інші невстановлені на теперішній час особи - учасники злочинної організації, виконавці (співвиконавці) протиправних дій.
Таким складом керівників та учасників злочинної організації, під спільним керівництвом ОСОБА_40 , ОСОБА_22 , ОСОБА_18 і ОСОБА_23 та відповідно до розроблених ними планів, вищевказаними особами, кожен з яких виконував заздалегідь відведену йому роль і конкретно визначені завдання, у період з 2019 по 2021 роки вчинено наступні злочинні дії, що мають ознаки тяжких та особливо тяжких злочинів.
Зокрема, у період із серпня 2020 року по квітень 2021 року злочинна організація, діючи шляхом обману, заволоділа земельними ділянками загальною площею 5,6711 га, ринкова вартість яких становить 15 002 289,00 гривень, що відносяться до земель водного фонду та є державною власністю, чим державним інтересам завдано шкоди в особливо великому розмірі, а також вчинила низку дій, спрямованих на приховування, маскування походження такого майна або володіння ним, тобто легалізацію (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, особливо великому розмірі.
Так, в процесі реалізації будівельного проекту елітного житла - клубне котеджне містечко преміум класу Riviera Village, розміщеному на території лівобережної захисної дамби Київської ГЕС, ОСОБА_37 та ОСОБА_22 запланували заволодіння вільними від забудови земельними ділянками, розташованими вздовж лівого берега дренажного (обвідного) каналу вказаної дамби на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області за межами населеного пункту.
Достовірно усвідомлюючи, що відповідно до вимог Земельного і Водного кодексів України вказана територія відноситься до земель водного фонду державної форми власності, оскільки на ній розташовані гідротехнічна споруда - захисна дамба між селами Хотянівка та Лебедівка Вишгородського району, яка перебуває на балансі Філії «Каскад Київських ГЕС та ГАЕС» ПАТ «Укргідроенерго», смуга відведення дренажного (обвідного) каналу та його прибережна захисна смуга шириною 50 метрів від урізу води каналу, ОСОБА_37 та ОСОБА_22 вирішили заволодіти зазначеною територією шляхом реалізації вищевказаного злочинного плану.
Зазначені наміри ОСОБА_37 та ОСОБА_22 довели ОСОБА_18 і ОСОБА_23 , а також виділили фінансування для реалізації злочинного плану у розмірі 400 тисяч доларів США.
Отримавши завдання та фінансування, ОСОБА_18 і ОСОБА_23 , відповідно до їх ролі керівників злочинної організації та виконавців певних протиправних дій, приступили до підготовки і реалізації злочинного плану, до виконання якого також долучилися ОСОБА_17 та ОСОБА_19 .
Зокрема, упродовж серпня-грудня 2020 року ОСОБА_23 із залученням невстановлених осіб здійснив пошук необхідної кількості осіб, які за винагороду погодилися використати своє право на безоплатну приватизацію земельних ділянок, так званих «підставних осіб», зібравши їх особисті дані та отримавши копії паспортів.
Виконати роль таких осіб погодилися ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_50 , ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 , ОСОБА_56 , ОСОБА_57 , ОСОБА_58 , ОСОБА_59 , ОСОБА_60 , ОСОБА_61 , ОСОБА_62 , ОСОБА_63 , ОСОБА_64 , ОСОБА_65 , ОСОБА_66 , ОСОБА_67 , ОСОБА_68 , ОСОБА_69 , ОСОБА_70 , ОСОБА_71 , ОСОБА_72 , ОСОБА_73 , ОСОБА_74 , ОСОБА_75 , ОСОБА_76 , ОСОБА_77 , ОСОБА_78 , ОСОБА_79 , ОСОБА_80 , ОСОБА_81 , ОСОБА_82 , ОСОБА_83 , ОСОБА_84 , ОСОБА_85 , ОСОБА_86 , ОСОБА_87 , ОСОБА_88 , ОСОБА_89 , ОСОБА_90 , ОСОБА_91 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_97 .
Вищевказані особи не мали дійсних намірів на отримання земельних ділянок у приватну власність та погодилися надати свої паспортні дані і виконати роль так званих «підставних осіб» за одноразову матеріальну винагороду у розмірі від 500 до 2000 гривень.
Надалі, діючи відповідно до розробленого плану, ОСОБА_18 і ОСОБА_23 перейшли до наступного етапу його реалізації, на якому передбачалося отримання нотаріально посвідчених довіреностей від імені цих осіб на право представництва їх інтересів.
Так, ОСОБА_18 , ОСОБА_23 та ОСОБА_17 організували надання до приватних нотаріальних контор особистих даних вказаних осіб та їх явку до нотаріусів у призначений час для підписання довіреності, відповідно до якої довіритель уповноважував повірену особу представляти його інтереси в будь-яких установах, організаціях та підприємствах, незалежно від форми власності, в усіх державних, недержавних установах, в органах місцевого самоврядування, в органах Міністерства юстиції України, в тому числі нотаріату України, центрах надання адміністративних послуг та/або будь-яких інших органах, що здійснюють державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, в будь-яких органах, що регулюють земельні відносини, в органах Держгеокадастру України, в будь-яких банківських та фінансових установах з питань приватизації та/або придбання на ім`я довірителя, управління та розпорядження будь-якими належними земельними ділянками, що знаходяться в межах України. Для цього повіреним особам серед іншого надається право подавати, підписувати та отримувати будь-які документи, укладати та підписувати будь-які дозволені законодавством України договори щодо управління та розпорядження нерухомим майном на умовах та за ціною на розсуд повірених, розраховуватися по укладених договорах з правом отримання/передавання майна/грошових коштів, здійснювати зміну цільового призначення, поділ, об`єднання, розподіл, виділення (частки з цілого) зазначеного нерухомого майна з подальшою державною реєстрацією тощо.
Зокрема, в нотаріальній конторі приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_98 , розташованій за адресою: АДРЕСА_3 , підготовлена, підписана, зареєстрована та видана нотаріально посвідчена довіреність від 04.09.2020 за реєстровим № 3115 від ОСОБА_99 на повірених ОСОБА_100 і ОСОБА_101 .
Окрім того, в нотаріальній конторі приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_102 , розташованій за адресою: АДРЕСА_4 , підготовлені, підписані, зареєстровані та видані нотаріально посвідчені довіреності на повірених ОСОБА_100 і ОСОБА_103 від імені вищевказаних осіб.
Також в нотаріальній конторі приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_104 , розташованій за адресою: АДРЕСА_5 , підготовлені, підписані, зареєстровані та видані нотаріально посвідчені довіреності на повірених ОСОБА_100 і ОСОБА_103 від імені вищевказаних осіб.
Отримавши вищевказані довіреності, учасники злочинної організації перейшли на наступний етап реалізації загального злочинного плану, який передбачав звернення до органів Держгеокадастру України та отримання дозволу на виготовлення проекту землеустрою.
На цій стадії ОСОБА_18 залучив підконтрольну йому землевпорядну організацію ТОВ «Кадастр Ф» та безпосередньо його сертифікованого інженера-землевпорядника ОСОБА_105 , з яким підтримував дружні стосунки.
Виконуючи замовлення ОСОБА_18 , ОСОБА_106 у невстановлений час, але не пізніше 28.12.2020, та в невстановленому місці підготував клопотання встановленого зразку від імені 52 вищевказаних громадян України до Головного управління Держгеокадастру в Київській області про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва орієнтовною площею 0,12 га, яка розташована на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області.
Всі 52 клопотання подані до Головного управління Держгеокадастру в Київській області одночасно 28.12.2020 та зареєстровані в електронній системі документообігу «Докпроф» за реєстраційними номерами 29214/0/94-20, 29216/0/94-20, 29217/0/94-20, 29218/0/94-20, 29219/0/94-20, 29220/0/94-20, 29221/0/94-20, 29223/0/94-20, 29224/0/94-20, 29226/0/94-20, 29227/0/94-20, 29228/0/94-20, 29230/0/94-20, 29232/0/94-20, 29233/0/94-20, 29235/0/94-20, 29236/0/94-20, 29238/0/94-20, 29239/0/94-20, 29241/0/94-20, 29242/0/94-20, 29243/0/94-20, 29244/0/94-20, 29246/0/94-20, 29250/0/94-20, 29253/0/94-20, 29254/0/94-20, 29255/0/94-20, 29257/0/94-20, 29258/0/94-20, 29259/0/94-20, 29260/0/94-20, 29261/0/94-20, 29262/0/94-20, 29263/0/94-20, 29264/0/94-20, 29265/0/94-20, 29266/0/94-20, 29267/0/94-20, 29268/0/94-20, 29269/0/94-20, 29270/0/94-20, 29271/0/94-20, 29272/0/94-20, 29273/0/94-20, 29274/0/94-20, 29275/0/94-20, 29276/0/94-20, 29277/0/94-20, 29278/0/94-20, 29279/0/94-20, 29280/0/94-20, які надалі передані через вказану електронну систему до Відділу № 5 Управління надання адміністративних послуг (м. Вишгород) Головного управління Держгеокадастру в Київській області для підготовки інформації, виконання якої доручено державному кадастровому реєстратору ОСОБА_107 .
Достеменно усвідомлюючи, що подані клопотання не підлягають задоволенню, оскільки землі водного фонду не можуть бути передані у приватну власність громадян для індивідуального садівництва, ОСОБА_18 , використовуючи свої корупційні зв`язки в Головному управлінні Держгеокадастру в Київській області через невстановлених осіб зміг вплинути на державного кадастрового реєстратора ОСОБА_108 з метою внесення останнім завідомо недостовірної інформації до бази даних Державного земельного кадастру про те, що заплановане виділення земель у приватну власність буде здійснюватися за рахунок земель сільськогосподарського призначення.
Займаючи посаду державного кадастрового реєстратора, до повноважень якого серед іншого входить розгляд звернень громадян, перевірка відповідності поданих документів вимогам законодавства, збір інформації про ведення державного земельного кадастру на території Київської області з метою передачі до Головного управління Держгеокадастру в Київській області, а також маючи повний доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, ОСОБА_109 , зловживаючи своїм службовим становищем та маючи особисті мотиви, діючи всупереч інтересам служби, але в інтересах третіх осіб, підготував інформаційні довідки за результатами розгляду вищевказаних клопотань, у яких відобразив завідомо недостовірні, непідтверджені дані про те, що земельні ділянки на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області, які планується виділити у приватну власність 52 громадянам, відносяться до земель сільськогосподарського призначення, відобразивши ці дані в Державному земельному кадастрі, який відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний земельний кадастр» є єдиною державною геоінформаційною системою відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж.
Зазначені інформаційні довідки ОСОБА_109 через систему електронного документообігу «Докпроф» 29.12.2020 передав до Головного управління Держгеокадастру в Київській області.
Відразу після цього, ОСОБА_18 , використовуючи свої корупційні зв`язки в Головному управлінні Держгеокадастру в Київській області, через невстановлених осіб зміг вплинути на заступника начальника Головного управління Держгеокадастру в Київській області - начальника відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель цього ж Головного управління ОСОБА_28 , який відповідно до наказу першого заступника Голови Держгеокадастру України від 02.12.2020 № 334-то виконував обов`язки начальника Головного управління Держгеокадастру в Київській області.
Надалі, виконувач обов`язків начальника Головного управління Держгеокадастру в Київській області ОСОБА_28 , володіючи професійними знаннями і маючи достатній досвід роботи, достеменно усвідомлював та розумів, що подані клопотання не підлягають задоволенню, оскільки землі водного фонду не можуть бути передані у приватну власність громадян для індивідуального садівництва.
Однак, виходячи за межі наданих службових повноважень, з особистих мотивів, діючи всупереч інтересам служби, але в інтересах третіх осіб, ОСОБА_28 , перебуваючи у приміщенні Головного управління Держгеокадастру в Київській області, розташованому за адресою: м. Київ, вул. Серпова, 3, прийняв та видав наказ «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою» від 30.12.2020 № 10-19506/15-20-сг, відповідно до якого надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області із цільовим призначенням - для ведення індивідуального садівництва, згідно додатку. Відповідно до додатку кожному із 52 громадян України відводилася у приватну власність земельна ділянка площею 0,12 га, загальна площа яких становила 6,24 га.
Видавши незаконний наказ, який є нормативно-правовим актом індивідуальної дії, ОСОБА_28 явно перевищив свої владні повноваження, оскільки повинен був та мав можливість діяти у встановлений чинним законодавством спосіб відповідно до покладених на нього службових обов`язків.
Після цього протягом січня 2021 року інженер-землевпорядник ТОВ «Кадастр Ф» ОСОБА_106 розробив проект землеустрою щодо відведення 52 громадянам України для індивідуального садівництва на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області, в матеріалах якого зазначив завідомо недостовірні відомості про те, що земельні ділянки відносяться до земель сільськогосподарського призначення.
Розроблений проект землеустрою ОСОБА_106 передав на розгляд і погодження до Головного управління Держгеокадастру в Київській області.
Після цього, виконувач обов`язків начальника - голова комісії з ліквідації Головного управління Держгеокадастру в Київській області ОСОБА_28 , виходячи за межі наданих службових повноважень, з особистих мотивів, діючи всупереч інтересам служби, але в інтересах третіх осіб, перебуваючи у приміщенні вказаного Головного управління, розташованому за адресою: АДРЕСА_6 , прийняв та видав накази «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» від 15.02.2021 № 10-621/15-21-сг, від 17.02.2021 № 10-687/15-21-сг, від 18.02.2021 № 10-733/15-21-сг, від 23.02.2021 № 10-779/15-21-сг, від 09.03.2021 № 10-996/15-21-сг, від 15.03.2021 № 10-1106/15-21-сг, від 13.04.2021 № 10-1507/15-21-сг, відповідно до яких затвердив проект землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок громадянам України на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області в частині відведення земельних ділянок для ведення індивідуального садівництва, згідно додатку, та надав у власність згідно з додатком земельні ділянки загальною площею 5,6711 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності для індивідуального садівництва.
Згідно із додатками до цих наказів у приватну власність громадян, які виконували функцію «підставних осіб», із земель державної власності для індивідуального садівництва на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області передані земельні ділянки, ринкова вартість яких визначена згідно із висновком судової оціночно-земельної експертизи від 05.10.2023 № 20884/23-41, становить 15 002 289,00 гривень.
Окрім того, згідно із висновком комплексної судової земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою від 30.10.2023 № 12505/23-41 підтверджено, що земельні ділянки з кадастровими номерами 3221884000:33:016:0914, 3221884000:33:016:0917, 3221884000:33:016:0916, 3221884000:33:016:0918, 3221884000:33:016:0919, 3221884000:33:016:0920, 3221884000:33:016:0921, 3221884000:33:016:0922, 3221884000:33:016:0923, 3221884000:33:016:0924, 3221884000:33:016:0925, 3221884000:33:016:0926, 3221884000:33:016:0927, 3221884000:33:016:0928, 3221884000:33:016:0929, 3221884000:33:016:0931, 3221884000:33:016:0933, 3221884000:33:016:0934, 3221884000:33:016:0939, 3221884000:33:016:0943, 3221884000:33:016:0944, 3221884000:33:016:0945, 3221884000:33:016:0947, 3221884000:33:016:0948, 3221884000:33:016:0949, 3221884000:33:016:0950, 3221884000:33:016:0952, 3221884000:33:016:0955, 3221884000:33:016:0956, 3221884000:33:022:0928, 3221884000:33:022:0930, 3221884000:33:022:0931, 3221884000:33:022:0932, 3221884000:34:004:0153, 3221884000:34:004:0155 повністю, а земельні ділянки з кадастровими номерами 3221884000:33:016:0912, 3221884000:33:016:0913, 3221884000:33:016:0915, 3221884000:33:016:0930, 3221884000:33:016:0932, 3221884000:33:016:0937, 3221884000:33:016:0940, 3221884000:33:016:0953, 3221884000:33:016:0983, 3221884000:33:022:0926, 3221884000:33:022:0927, 3221884000:33:022:0929, 3221884000:33:022:0933 частково розташовані в межах захисної дамби, яка проходить на відстані 50 метрів від лівого берегу дренажного каналу-кар`єру та закінчується у АДРЕСА_1 .
Зважаючи на це проект землеустрою щодо відведення 52 громадянам України для індивідуального садівництва на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області, розроблений землевпорядною організацією ТОВ «Кадастр Ф», не відповідає вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, оскільки за вказаним проектом перераховані вище земельні ділянки сформовані за рахунок земель водного фонду.
Протягом лютого-квітня 2021 року ОСОБА_18 , ОСОБА_23 та ОСОБА_17 із залученням інших невстановлених пособників протиправних дій здійснили необхідні дії для проведення державної реєстрації земельних ділянок в державному земельному кадастрі та внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно записів про право приватної власності вищевказаних громадян на земельні ділянки загальною площею 5,6711 га, загальна вартість яких становить 15 002 289 гривень, чим державі завдано збитків на вказану суму, що в шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення та відповідно до п. 4 Примітки 1 до статті 185 КК України є особливо великим розміром.
Оформивши у такий протиправний спосіб шляхом обману право власності на земельні ділянки на так званих «підставних осіб» та маючи нотаріально посвідчені довіреності від імені останніх, керівники злочинної організації ОСОБА_37 , ОСОБА_22 , ОСОБА_18 і ОСОБА_23 забезпечили свій фактичний контроль над земельними ділянками державної форми власності, маючи можливість вільно розпоряджатися ними на власний розсуд.
Після створення злочинної організації, основною метою діяльності якої визначено заволодіння земельними ділянками державної власності шляхом їх безоплатної приватизації, її керівники ОСОБА_37 , ОСОБА_22 , ОСОБА_18 і ОСОБА_23 та учасники злочинної організації усвідомлювали, що завершальним етапом реалізації злочинного плану має бути надання вигляду законності отримання цих земель у приватну власність громадян, яке не можливо здійснити без застосування процедур їх легалізації.
З цією метою, ОСОБА_37 і ОСОБА_22 за погодженням із іншим учасниками злочинної організації розробили алгоритм протиправних дій, спрямованих на легалізацію (відмивання) майна, отриманого протиправним шляхом, якого дотримувалися всі активні учасники злочинної організації, дії яких були поєднані спільним злочинним умислом.
Так, отримавши фактичний контроль над правом власності на земельні ділянки, яке було оформлене на так званих «підставних осіб» та яке можливо було контролювати через представників за дорученням, що входили до кола довірених осіб ОСОБА_18 , ОСОБА_37 і ОСОБА_22 розуміли, що для покупців дорогого елітного житла, яке продається разом із земельною ділянкою, важливо надати пакет документів, які б не викликали сумнівів в законності попереднього отримання цього майна.
У зв`язку із цим, ОСОБА_43 і ОСОБА_22 вирішено провести земельні ділянки через низку цивільно-правових угод щодо їх купівлі-продажу, внесення до статутного фонду підконтрольних юридичних осіб, їх об`єднання в одну земельну ділянку та поділ нової ділянки на окремі частини, що призводило до зміни кадастрового номеру. Таким чином маскувалися факти первинної незаконної приватизації земель та їх протиправного вилучення із земель державної власності, а новим правам власності на земельні ділянки надавалися ознаки нібито їх легального походження.
На цій стадії реалізації загального злочинного плану ОСОБА_18 залучав своїх довірених осіб ОСОБА_100 та ОСОБА_103 , які виконували функції представників за дорученням первинних землевласників, так званих «підставних осіб», а ОСОБА_37 залучав свого представника за довіреністю ОСОБА_19 , ОСОБА_22 - свого помічника ОСОБА_17 та свою мати ОСОБА_110 , яка погодилася тимчасово набути право власності на земельні ділянки, заволодіння якими попередньо відбулося шахрайським шляхом.
Протягом березня-квітня 2021 року ОСОБА_17 , діючи за вказівкою ОСОБА_22 , ОСОБА_19 , діючи за вказівкою ОСОБА_40 , ОСОБА_111 і ОСОБА_45 , діючи за вказівкою ОСОБА_18 , відвідували нотаріальні контори, де на виконання спільного злочинного плану і вказівок керівництва злочинної організації вчиняли удавані цивільно-правові угоди щодо земельних ділянок, надаючи їм ознак легального походження.
Так, у нотаріальній конторі приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_112 , розташованій за адресою: АДРЕСА_7 , учасники злочинної організації ОСОБА_17 і ОСОБА_111 , ОСОБА_19 і ОСОБА_111 , виконуючи відведену їм роль відповідно до спільного злочинного плану, склали, підписали та зареєстрували такі договори купівлі-продажу земельних ділянок: від 31.03.2021 № 2388, № 2372, № 2369, № 2362, № 2328, № 2325, № 2356, № 2390, № 2322, № 2359, № 2392, № 2386, № 2384, № 2331, № 2394, № 2331, № 2381, № 2396, № 2334, № 2378, № 2375, № 2343, № 2340, № 2319.
Окрім того, у нотаріальній конторі приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_113 , розташованій за адресою: АДРЕСА_8 , учасники злочинної організації ОСОБА_19 і ОСОБА_45 , виконуючи відведену їм роль відповідно до спільного злочинного плану, склали, підписали та зареєстрували такі договори купівлі-продажу земельних ділянок від 11.03.2021 та від 12.03.2021 № 311, № 327, № 313, № 329, № 317, № 319, № 315.
Окрім того, у нотаріальній конторі приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_114 , розташованій за адресою: АДРЕСА_9 , учасники злочинної організації ОСОБА_19 і ОСОБА_45 , виконуючи відведену їм роль відповідно до спільного злочинного плану, склали, підписали та зареєстрували такі договори купівлі-продажу земельних ділянок: від 29.07.2021 № 885, № 908, № 907, № 914, № 888, № 887, № 905, № 913, № 854, № 911, № 909, № 912, № 910, № 906, № 886, № 883.
При цьому, діючи згідно із розробленим злочинним планом, усвідомлюючи, що вищеописані цивільно-правові угоди та дії щодо об`єднання земельних ділянок мають удаваний характер, ОСОБА_37 , ОСОБА_22 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 , ОСОБА_19 вказували у них недостовірні дані про вартість земельних ділянок, свідомо занижуючи її.
Відповідно до висновку судової оціночно-земельної експертизи від 05.10.2023 № 20884/23-41 дійсна ринкова вартість вищевказаних земельних ділянок становить 15 002 289,00 гривень.
З огляду на викладене, шляхом вчинення вищевказаних протиправних дій учасники злочинної організації під керівництвом ОСОБА_40 та ОСОБА_22 здійснили дії, спрямовані легалізацію (відмивання) майна, отриманого злочинним шляхом, на загальну суму, що в шість тисяч і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення і відповідно до п. 2 Примітки до ст. 209 КК України є великим розміром.
Крім того під час досудового розслідування встановлено наступні обставини кримінальних правопорушень, у вчиненні яких підозрюються ОСОБА_115 , ОСОБА_116 , ОСОБА_29 , ОСОБА_20 , ОСОБА_117 та ОСОБА_28 .
Незважаючи на вищевказані вимоги чинного законодавства України, у ОСОБА_118 у невстановлений час виник умисел на заволодіння вільними від забудови земельними ділянками, розміщеними на території лівобережної захисної дамби Київської ГЕС, її дренажного (обвідного) каналу, захисної дамби між селами Хотянівка та Лебедівка Київської області для власних комерційних інтересів.
Зокрема, за задумами на вказаних територіях можливо здійснити будівництво котеджних містечок елітного житла, яке вигідно продати за ринковими цінами зацікавленим особам.
Усвідомлюючи, що реалізація такого плану потребує значного фінансування, робочих і матеріальних ресурсів, ОСОБА_115 вирішив залучити до нього своїх близьких, знайомих та керівників підконтрольних йому підприємств і організацій, серед яких зокрема рідний брат ОСОБА_119 , який є засновником і директором обслуговуючого кооперативу «Шелест», директор ТОВ «Конкорд Консалтинг» ОСОБА_120 , директор ТОВ «Кальвера» ОСОБА_121 , ОСОБА_29 , ОСОБА_20 та інші особи, особисті дані яких на теперішній час не встановлені, кожен з яких за власними мотивами погодилися стати учасниками вчинення протиправних дій.
Надалі ОСОБА_115 розробив концепцію будівництва елітного житла у вигляді заміських закритих комплексів неподалік м. Києва на узбережжі Київського водосховища посеред первозданної природи, здійснив пошук і залучення інвесторів, у тому числі вклав власні кошти та кошти належної йому інвестиційної компанії «Конкорд Капітал», залучення провідних спеціалістів у сфері планування територій та архітектурних бюро, які виготовили необхідні проектні матеріали, спеціалістів у галузі будівництва тощо.
Однак реалізація цих планів була неможлива без отримання права власності на земельні ділянки, на яких ОСОБА_115 планував здійснити будівництво елітних житлових комплексів.
Як особа, яка реалізовує інвестиційні проекти у сфері будівництва житла, ОСОБА_115 достовірно розумів та усвідомлював, що законної процедури отримання земельних ділянок у приватну власність громадян на лівобережної захисної дамби Київської ГЕС, її дренажного (обвідного) каналу, захисної дамби між селами Хотянівка та Лебедівка Київської області не існує, а тому розробив план, який передбачав отримання таких земель у власність шляхом реалізації протиправної схеми із використанням корупційних зв`язків в органах державної влади та місцевого самоврядування.
При цьому ОСОБА_115 та його довірені особи, усвідомлюючи, що предметом їх злочинних намірів є об`єкт державної власності, вирішили скористатися тим, що в Державному земельному кадастрі відсутні відомості про право власності або користування державного підприємства ПАТ «Укргідроенерго» на земельні ділянки, на яких розміщені гідротехнічні споруди Київської ГЕС, а розроблення відповідної земельної документації з цих питань ще триває.
Одночасно з цим, ОСОБА_115 розумів, що відомості із Єдиного реєстру об`єктів державної власності не є публічними і той факт, що гідротехнічні споруди «Земляні плотини та дамби» загальною площею 3076,4 га, які належні ПАТ «Укргідроенерго» та розташовані за адресою: АДРЕСА_2 , є об`єктом державної власності, вдасться приховати під час виділення земельних ділянок, розташованих на його території, у приватну власність громадян.
Вчиненню злочину також сприяла відсутність чіткої узгоджуваної позиції місцевих органів державної влади, що реалізують державну політику у сфері земельних, водних та лісових ресурсів, а також ПАТ «Укргідроенерго», які по різному оцінювали та обліковували землі, зайняті лівобережною захисною дамбою, її дренажним каналом і Хотянівською захисною дамбою, що розташовані на східному березі Київського водосховища, в межах території Лебедівської і Хотянівської сільських рад Вишгородського району Київської області.
Зважаючи на такі обставини, ОСОБА_115 та очолювана ним злочинна організація мала на меті заволодіти частиною об`єкту державної власності, використовуючи схеми завуальованої, прихованої приватизації через процедуру безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, передбаченої нормами статті 118 Земельного кодексу України.
За розробленим планом, що мав створювати видимість законності проведених процедур, необхідно було здійснити пошук громадян України, які за винагороду мали використати своє право на безоплатну приватизацію земельних ділянок, так званих «підставних осіб», отримання від них нотаріально посвідчених довіреностей на право представництва інтересів, звернення від їх імені до органів Держгеокадастру, які уповноважені приймати рішення про виділення земельних ділянок у приватну власність громадян, розробку необхідної документації із землеустрою, проходження її процедур погодження і затвердження, внесення відомостей про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку за конкретною особою.
Після проходження цих процедур через укладення цивільно-правових угод ОСОБА_115 повинен отримати земельні ділянки у приватну власність або оформити таке право власності на підконтрольних йому фізичних або юридичних осіб.
В процесі підготовки до протиправних дій, залучення безпосередніх виконавців їх вчинення, вирішення інших питань, спрямованих на втілення злочинного плану злочинна група трансформувалася і набула чітких ознак злочинної організації із стійкою ієрархічною структурою, метою якої стало незаконне заволодіння землями державної власності шляхом вчинення тяжких і особливо тяжких злочинів.
Поклавши на себе функції організатора і керівника злочинної організації, ОСОБА_115 особисто підбирав її учасників забезпечуючи при цьому стійкість організованої групи, керованість і тривалість намічених ним злочинних дій, використовуючи для відбору кандидатів їх особисті якості - схильність до вчинення корисливих злочинів, умови та спосіб їх життя, зв`язки, здатність до підпорядкування, тощо.
Так, приблизно у 2019 році, перебуваючи на території м. Києва та Київської області, більш точний час та місце досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_115 до реалізації злочинних планів залучив ОСОБА_122 , ОСОБА_123 , ОСОБА_29 , ОСОБА_20 , ОСОБА_124 та інших осіб, які на теперішній час не встановлені.
Кожен із вищевказаних осіб з власних мотивів, а також під керівним впливом ОСОБА_125 погодилися на участь у злочинній організації, після чого кожному з них було доведено загальну мету розробленого плану на заволодіння землями державної власності, алгоритм протиправних дій на кожному із етапів реалізації злочинного плану, а також відведену роль кожному із учасників злочинної організації на виконання конкретних завдань, спрямованих на досягнення єдиного злочинного результату.
Всі вказані учасники злочинної організації усвідомлювали факт її існування під керівництвом ОСОБА_125 та підтвердили реальність своїх намірів шляхом зайняття спільною злочинною діяльністю у складі злочинної організації, спрямованою на досягнення єдиного злочинного результату.
Отримавши від вказаних осіб згоду на участь у злочинній організації, ОСОБА_115 в процесі підготовки до вчинення корисливих злочинів, з метою дотримання співучасниками заходів конспірації для протидії викриттю правоохоронними органами, підтримуючи між собою міцні внутрішні зв`язки, довів залученим ним учасникам та узгодив з ними чіткі правила поведінки в середині ієрархічного злочинного угрупування, контролюючи його діяльність.
Стійкість злочинної організації забезпечувалась за рахунок її стабільного складу, централізованого підпорядкування учасників, єдиним для всіх правил поведінки, планування злочинної діяльності та чіткого розподілу ролей.
Таким складом учасників злочинної організації, під керівництвом ОСОБА_125 та відповідно до розроблених ними планів, вищевказаними особами, кожен з яких виконував заздалегідь відведену йому роль і конкретно визначені завдання, у період з 2019 по 2021 роки вчинено злочинні дії, що мають ознаки особливо тяжких злочинів.
Зокрема, у період із травня 2020 року по травень 2021 року злочинна організація, використовуючи завуальовані, приховані схеми приватизації державного майна, яке не підлягає приватизації згідно із законом, заволоділа земельними ділянками загальною площею 2,473 га, ринкова вартість яких становить 7 078 280 гривень, що відносяться до земель водного фонду та є державною власністю, чим державним інтересам завдано шкоди в особливо великому розмірі, а також вчинила низку дій, спрямованих на приховування, маскування походження такого майна або володіння ним, тобто легалізацію (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, в особливо великому розмірі.
Так, в процесі реалізації будівельного проекту елітного житла - заміського комплексу SHELEST, розміщеному на території лівобережної захисної дамби Київської ГЕС, ОСОБА_115 запланував заволодіння вільними від забудови земельними ділянками, розташованими безпосередньо на території лівобережної захисної дамби Київської ГЕС та вздовж лівого берега дренажного (обвідного) каналу вказаної дамби на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області за межами населеного пункту.
Отримавши завдання та фінансування, ОСОБА_116 , ОСОБА_29 , ОСОБА_20 , відповідно до їх ролі учасників злочинної організації та виконавців певних протиправних дій, приступили до підготовки і реалізації злочинного плану.
Зокрема, упродовж травня 2020 року ОСОБА_116 , ОСОБА_29 , ОСОБА_20 із залученням невстановлених осіб здійснили пошук необхідної кількості осіб, які за винагороду погодилися використати своє право на безоплатну приватизацію земельних ділянок, так званих «підставних осіб», зібравши їх особисті дані.
Виконати роль таких осіб погодилися ОСОБА_126 , ОСОБА_127 , ОСОБА_128 , ОСОБА_129 , ОСОБА_130 , ОСОБА_131 , ОСОБА_132 , ОСОБА_133 , ОСОБА_134 , ОСОБА_135 , ОСОБА_136 , ОСОБА_137 , ОСОБА_138 , ОСОБА_139 .
Після цього учасники злочинної організації залучили фізичну особу - підприємця ОСОБА_140 , який є сертифікованим інженером-землевпорядником, якому замовили розроблення відповідної проектної документації із землеустрою.
Виконуючи замовлення ФОП ОСОБА_141 , у невстановлений час, але не пізніше 19.05.2020, та в невстановленому місці підготував клопотання встановленого зразку від імені 14 вищевказаних громадян України до Головного управління Держгеокадастру в Київській області про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва орієнтовною площею 0,12 га, яка розташована на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області.
Всі 14 клопотань подані до Головного управління Держгеокадастру в Київській області одночасно 19.05.2020 та зареєстровані в електронній системі документообігу «Докпроф» за реєстраційними номерами № 10472/0/94-20, № 10474/0/94-20, № 10476/0/94-20, № 10456/0/94-20, № 10458/0/94-20, № 10439/0/94-20, № 10442/0/94-20, № 10470/0/94-20, № 10461/0/94-20, № 10464/0/94-20, № 10479/0/94-20, № 10453/0/94-20, № 10446/0/94-20, № 10467/0/94-20 .
Відразу після цього, учасники злочинної організації, використовуючи свої корупційні зв`язки у Головному управлінні Держгеокадастру в Київській області, через невстановлених осіб змогли вплинути на начальника Головного управління Держгеокадастру в Київській області ОСОБА_142 , який видав накази від 11.06.2020 № 10-10223/15-20-сг, № 10-10225/15-20-сг, від 12.06.2020 № 10-10359/15-20-сг, № 10-10371/15-20-сг, № 10-10362/15-20-сг, № 10-10367/15-20-сг, № 10-10374/15-20-сг, № 10-10559/15-20-сг, № 10-10368/15-20-сг, від 15.06.2020 № 10-10561/15-20-сг, № 10-10563/15-20-сг, № 10-10555/15-20-сг, № 10-10560/15-20-сг, № 10-10556/15-20-сг «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою».
Після цього протягом липня-серпня 2020 року ФОП ОСОБА_141 розробив проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність 14 вищевказаних громадян України для індивідуального садівництва на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області, в матеріалах яких зазначив завідомо недостовірні відомості про те, що земельні ділянки відносяться до земель сільськогосподарського призначення.
Розроблений проект землеустрою ФОП ОСОБА_141 передав на розгляд і погодження начальнику Головного управління Держгеокадастру в Київській області ОСОБА_117 , яка призначена на займану посаду відповідно до наказу Голови Держгеокадастру України від 23.07.2020 № 171-то.
Надалі, начальник Головного управління Держгеокадастру в Київській області ОСОБА_117 , володіючи професійними знаннями і маючи достатній досвід роботи, достеменно усвідомлювала та розуміла, що подані проекти землеустрою не підлягають затвердженню, оскільки землі водного фонду не можуть бути передані у приватну власність громадян для індивідуального садівництва.
Незважаючи на це, начальник Головного управління Держгеокадастру в Київській області ОСОБА_117 , виходячи за межі наданих службових повноважень, з особистих мотивів, діючи всупереч інтересів служби, в інтересах третіх осіб, перебуваючи у приміщенні вказаного Головного управління, розташованого за адресою: АДРЕСА_6 , прийняла та видала накази «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» від 17.09.2020 № 10-14188/15-20-сг, № 10-14189/15-20-сг, № 10-14190/15-20-сг, № 10-14191/15-20-сг, № 10-14192/15-20-сг, № 10-14193/15-20-сг, № 10-14194/15-20-сг, № 10-14195/15-20-сг, № 10-14196/15-20-сг, № 10-14197/15-20-сг, № 10-14198/15-20-сг, № 10-14199/15-20-сг, № 10-14201/15-20-сг, № 10-14204/15-20-сг, відповідно до яких затвердила проекти землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок громадянам України на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області в частині відведення земельних ділянок для ведення індивідуального садівництва та надала у власність згідно з додатком земельні ділянки загальною площею 1,6333 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності для індивідуального садівництва.
Зокрема, згідно із вказаними наказами у приватну власність виділено земельні ділянки на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області за межами населеного пункту ОСОБА_143 , ОСОБА_144 , ОСОБА_145 , ОСОБА_146 , ОСОБА_147 , ОСОБА_148 , ОСОБА_149 , ОСОБА_150 , ОСОБА_151 , ОСОБА_152 , ОСОБА_153 , ОСОБА_154 , ОСОБА_155 , ОСОБА_156 , загальна площа яких становить 1,633 га.
Видавши такі незаконні накази, які є нормативно-правовими актами індивідуальної дії, ОСОБА_117 явно перевищила свої владні повноваження, оскільки повинна була та мала можливість діяти у встановлений чинним законодавством спосіб відповідно до покладених на неї службових обов`язків.
Відповідно до висновку судової оціночно-земельної експертизи від 18.01.2024 № 28755/23-41 загальна ринкова вартість вказаних земельних ділянок станом на 17.09.2020 становить 4 684 617 гривень.
Окрім того, згідно із висновком комплексної судової земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою від 15.01.2024 № 28754/23-41 підтверджено, що земельні ділянки з кадастровими номерами 3221884000:33:018:0923, 3221884000:33:018:0024, 3221884000:33:018:0025, 3221884000:33:018:0026, 3221884000:33:022:0915, 3221884000:33:022:0916, 3221884000:33:022:0917, 3221884000:33:022:0918, 3221884000:33:022:0919, 3221884000:33:022:0920, 3221884000:33:022:0921, 3221884000:33:022:0922, 3221884000:33:022:0923, 3221884000:33:022:0924 повністю розташовані в межах території гідротехнічної споруди «Земляні плотини та дамби», характеристики якої відображені у технічному паспорті на громадський (виробничий) будинок (приміщення) - земляні плотини та дамби (інвентаризаційна справа № 5202211) за адресою: АДРЕСА_2, розробленому КП «Вишгородське бюро технічної інвентаризації».
Зважаючи на це 14 проектів землеустрою щодо відведення громадянам України для індивідуального садівництва на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області, розроблені ФОП ОСОБА_141 , не відповідають вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, оскільки перераховані вище земельні ділянки сформовані за рахунок земель водного фонду.
Окрім того, упродовж вересня 2020 року ОСОБА_116 , ОСОБА_29 , ОСОБА_20 , виконуючи вказівки ОСОБА_125 щодо необхідності розширення територій для будівництва елітного котеджного житла, із залученням невстановлених осіб здійснили пошук необхідної кількості осіб, які за винагороду погодилися використати своє право на безоплатну приватизацію земельних ділянок, так званих «підставних осіб», зібравши їх особисті дані.
Зокрема, виконати роль таких осіб погодилися ОСОБА_157 , ОСОБА_158 , ОСОБА_159 , ОСОБА_160 , ОСОБА_161 , ОСОБА_162 , ОСОБА_163 .
Після цього учасники злочинної організації залучили ТОВ «Перша земельна агенція», на якому працює сертифікований інженер-землевпорядник ОСОБА_164 , якому замовили розроблення відповідної проектної документації із землеустрою.
Виконуючи замовлення працівники ТОВ «Перша земельна агенція» у невстановлений час, але не пізніше 05.10.2020, та в невстановленому місці підготували клопотання встановленого зразку від імені 7 вищевказаних громадян України до Головного управління Держгеокадастру в Київській області про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва орієнтовною площею 0,12 га, яка розташована на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області.
Всі 7 клопотань подані до Головного управління Держгеокадастру в Київській області одночасно 24.09.2020 і 05.10.2020 та зареєстровані в електронній системі документообігу «Докпроф» за реєстраційними номерами № НОМЕР_1 , № 21952/0/94-20, № 21140/0/94-20, № 21956/0/94-20, № 21950/0/94-20, № 21142/0/94-20, № 21143/0/94-20 .
Відразу після цього, учасники злочинної організації, використовуючи свої корупційні зв`язки у Головному управлінні Держгеокадастру в Київській області, через невстановлених осіб змогли вплинути на заступника начальника Головного управління Держгеокадастру в Київській області - начальника відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель цього ж Головного управління ОСОБА_28 , який відповідно до наказу першого заступника Голови Держгеокадастру України від 02.12.2020 № 334-то виконував обов`язки начальника Головного управління.
Надалі, в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру в Київській області ОСОБА_28 , володіючи професійними знаннями і маючи достатній довід роботи, достеменно усвідомлював та розумів, що подані клопотання не підлягають задоволенню, оскільки землі водного фонду не можуть бути передані у приватну власність громадян для індивідуального садівництва.
Однак, виходячи за межі наданих службових повноважень, з особистих мотивів, діючи всупереч інтересам служби, в інтересах третіх осіб, ОСОБА_28 , перебуваючи у приміщенні Головного управління Держгеокадастру в Київській області, розташованому за адресою: м. Київ, вул. Серпова, 3, прийняв та видав накази від 28.12.2020 № 10-19404/15/20-сг і № 10-19405/15/20-сг «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою».
Після цього протягом жовтня-грудня 2020 року працівники ТОВ «Перша земельна агенція» розробили проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність 7 вищевказаних громадян України для індивідуального садівництва на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області, в матеріалах яких зазначили завідомо недостовірні відомості про те, що земельні ділянки відносяться до земель сільськогосподарського призначення.
Розроблені проекти землеустрою працівники ТОВ «Перша земельна агенція» передали на розгляд і погодження в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру в Київській області ОСОБА_28 , який володіючи професійними знаннями і маючи достатній досвід роботи, достеменно усвідомлював та розумів, що подані проекти землеустрою не підлягають затвердженню, оскільки землі водного фонду не можуть бути передані у приватну власність громадян для індивідуального садівництва.
Незважаючи на це, в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру в Київській області ОСОБА_28 , виходячи за межі наданих службових повноважень, з особистих мотивів, діючи всупереч інтересам служби, в інтересах третіх осіб, перебуваючи у приміщенні вказаного Головного управління, розташованому за адресою: АДРЕСА_6 , прийняв та видав наказ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» від 25.02.2021 № 10-814/15-21-сг та від 26.02.2021 № 10-871/15-21-сг, відповідно до яких затвердив проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 5 громадянам України та 2 громадянам України згідно із додатком на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області в частині відведення земельних ділянок для ведення індивідуального садівництва та надав у власність громадян згідно з додатком земельні ділянки загальною площею 0,8397 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності для індивідуального садівництва.
Зокрема, згідно із вказаними наказами у приватну власність виділено земельні ділянки на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області за межами населеного пункту ОСОБА_165 , ОСОБА_166 , ОСОБА_167 , ОСОБА_168 , ОСОБА_169 , ОСОБА_170 , ОСОБА_171 .
Видавши такі незаконні накази, які є нормативно-правовими актами індивідуальної дії, ОСОБА_28 явно перевищив свої владні повноваження, оскільки повинен був та мав можливість діяти у встановлений чинним законодавством спосіб відповідно до покладених на нього службових обов`язків.
Відповідно до висновку судової оціночно-земельної експертизи від 18.01.2024 № 28755/23-41 загальна ринкова вартість вказаних 7 земельних ділянок на момент їх виділення у приватну власність громадян становить 2 393 663 гривень.
Окрім того, згідно із висновком комплексної судової земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою від 15.01.2024 № 28754/23-41 підтверджено, що земельна ділянка з кадастровим номером 3221884000:33:016:0906 повністю, а земельні ділянки з кадастровими номерами 3221884000:33:016:0946, 3221884000:33:016:0941, 3221884000:33:016:0003, 3221884000:33:016:0951, 3221884000:33:016:0938, 3221884000:33:016:0911 частково розташовані в межах захисної дамби, яка проходить на відстані 50 метрів від лівого берегу дренажного каналу-кар`єру та закінчується у АДРЕСА_1 .
Зважаючи на це, проекти землеустрою щодо відведення 5 громадянам України та 2 громадянам України для індивідуального садівництва на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області, розроблені землевпорядною організацією ТОВ «Перша земельна агенція, не відповідають вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, оскільки перераховані вище земельні ділянки сформовані за рахунок земель водного фонду.
У період з вересня 2020 року по березень 2021 року ОСОБА_116 , ОСОБА_29 , ОСОБА_20 , виконуючи вказівки ОСОБА_125 із залученням інших невстановлених пособників здійснили необхідні дії для проведення державної реєстрації земельних ділянок в державному земельному кадастрі та внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно записів про право приватної власності вищевказаних громадян на земельні ділянки загальною площею 2,473 га, загальна вартість яких становить 7 078 280 гривень, чим державі завдано збитків на вказану суму, що в тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення та відповідно до Примітки до статті 233 КК України є великим розміром.
Надалі, доводячи реалізацію злочинного плану до кінцевої мети, ОСОБА_115 та учасники злочинної організації під його контролем здійснили низку дій, спрямованих на оформлення права власності на вказані земельні ділянки шляхом укладення нотаріально посвідчених договорів купівлі-продажу.
З цією метою у нотаріальній конторі приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_172 , розташованій за адресою: АДРЕСА_10 , учасники злочинної організації ОСОБА_173 та ОСОБА_174 виконуючи відведену їм роль відповідно до спільного злочинного плану, склали, підписали та зареєстрували такі договори купівлі-продажу земельних ділянок, відповідно до яких ОСОБА_175 , ОСОБА_176 , ОСОБА_177 , ОСОБА_178 , ОСОБА_179 , ОСОБА_180 , передали у власність покупця ТОВ «КАЛЬВЕРА», в особі директора ОСОБА_124 , а ОСОБА_181 , ОСОБА_182 , ОСОБА_183 , ОСОБА_184 , ОСОБА_185 , ОСОБА_186 , ОСОБА_187 , ОСОБА_188 , передали у власність покупця ОСОБА_125 , в особі представника ОСОБА_189 , земельні ділянки за середньою ціною 83 тисячі гривень за ділянку.
Окрім того, у нотаріальній конторі приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_190 , розташованій за адресою: АДРЕСА_11 , учасники злочинної організації ОСОБА_20 і ОСОБА_29 , виконуючи відведену їм роль відповідно до спільного злочинного плану, склали, підписали та зареєстрували такі договори купівлі-продажу земельних ділянок, відповідно до яких ОСОБА_20 як представник за дорученням ОСОБА_191 , ОСОБА_192 , ОСОБА_193 , ОСОБА_194 , ОСОБА_195 , ОСОБА_196 , передав у власність покупця ОСОБА_29 , земельні ділянки за середньою ціною 86 тисяч гривень за ділянку.
Після цього, у нотаріальній конторі приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_190 , розташованій за адресою: АДРЕСА_11 , учасники злочинної організації ОСОБА_29 і ОСОБА_173 , виконуючи відведену їм роль відповідно до спільного злочинного плану, склали, підписали та зареєстрували такі договори купівлі-продажу земельних ділянок, відповідно до яких продавець ОСОБА_29 передав у власність покупця ОСОБА_125 , в особі представника ОСОБА_189 , земельні ділянки за середньою ціною 85 тисяч гривень за ділянку.
Оформивши у такий протиправний спосіб право власності на земельні ділянки, ОСОБА_115 та учасники очолюваної ним злочинної організації здійснили приватизацію частини об`єкту державної власності - «Земляні плотини та дамби» (відповідно до Класифікатора державного майна - 2152.1 Дамби гідроенергетичні, інвентарний номер 00200061), зареєстрованого в Єдиному реєстрі об`єктів державної власності під реєстровим номером НОМЕР_2 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , власником якого є держава в особі Міністерства економіки України та який перебуває на балансі філії « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ПАТ «Укргідроенерго» як майно, що не ввійшло до статутних капіталів (пайових фондів) господарських товариств.
Окрім того, з метою маскування походження майна, отриманого злочинним шляхом, 02.11.2021, перебуваючи у м. Києві за невстановленою адресою, ОСОБА_115 , від імені якого за дорученням діяла ОСОБА_173 , та голова обслуговуючого кооперативу «Шелест» ОСОБА_116 склали, підписали та видали акт приймання-передачі земельних ділянок, відповідно до якого землевласник ОСОБА_115 передав землекористувачу обслуговуючому кооперативу «Шелест» земельні ділянки з кадастровими номерами 3221884000:33:018:0026 площею 0,0733 га, 3221884000:33:022:0918 площею 0,12 га, 3221884000:33:022:0919 площею 0,12 га, 3221884000:33:022:0922 площею 0,12, 3221884000:33:018:0924 площею 0,12 га, 3221884000:33:018:0025 площею 0,12 га.
Надалі, з метою маскування походження майна, отриманого злочинним шляхом, 20.01.2022 ОСОБА_173 , діючи від імені та в інтересах ОСОБА_197 , у нотаріальній конторі приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_198 , розташованій за адресою: АДРЕСА_7 , склала, підписала та видала заяву про об`єднання належних ОСОБА_199 земельних ділянок 3221884000:33:018:0026 площею 0,0733 га, 3221884000:33:022:0918 площею 0,12 га, 3221884000:33:022:0919 площею 0,12 га, 3221884000:33:022:0922 площею 0,12, 3221884000:33:018:0924 площею 0,12 га, 3221884000:33:018:0025 площею 0,12 га із іншими земельними ділянками, також належними ОСОБА_200 .
У свою чергу, з метою маскування походження майна, отриманого злочинним шляхом, 15.03.2021 директор ТОВ «Кальвера» ОСОБА_174 у нотаріальній конторі приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_198 , розташованій за адресою: АДРЕСА_7 , склав, підписав та видав заяву про поділ земельних ділянок з кадастровими номерами 3221884000:33:022:0921 та 3221884000:33:018:0023 площею по 0,12 га кожна.
Після цього, з аналогічною метою 27.05.2021 директор ТОВ «Кальвера» ОСОБА_174 у нотаріальній конторі приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_201 , розташованій за адресою: АДРЕСА_10 , склав, підписав та видав заяву про об`єднання земельних ділянок з кадастровими номерами 3221884000:33:022:0923 площею 0,12 га та 3221884000:33:022:0915 площею 0,12 га, 3221884000:33:022:0916 площею 0,12 га та 3221884000:33:022:0917 площею 0,12 га.
Також з метою маскування походження майна, отриманого злочинним шляхом, 16.03.2021 особисто ОСОБА_115 у нотаріальній конторі приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_198 , розташованій за адресою: АДРЕСА_7 , склав, підписав та видав заяву про поділ земельної ділянки з кадастровими номерами 3221884000:33:022:0924 площею 0,12 га.
З огляду на викладене, шляхом вчинення вищевказаних протиправних дій учасники злочинної організації під керівництвом ОСОБА_125 здійснили дії, спрямовані на легалізацію (відмивання) майна, отриманого злочинним шляхом, на загальну суму 7 078 280 гривень, що в шість тисяч і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення і відповідно до п. 2 Примітки до ст. 209 КК України є великим розміром.
Відповідно до матеріалів кримінального провадження факт приналежності території до водного фонду, якою у протиправний спосіб заволоділи підозрювані у кримінальному провадженні, обґрунтовується такими загальними доказами:
- Постановою Ради Міністрів Української РСР № 588 від 30.07.1966 «Про відведення земель під об`єкти Київської-Комсомольської гідроелектростанції», відповідно до якої прийняті пропозиції Київського і Чернігівського облвиконкомів, підтримані Міністерством сільського господарства УСР і Міністерством лісового господарства УРСР, про відведення під об`єкти Київської-Комсомольської гідроелектростанції із земель колгоспів, радгоспів, лісових господарств та інших землекористувачів Київської і Чернігівської областей під основні споруди гідровузла 993,8 гектара, під водоймище Київської-Комсомольської гідроелектростанції 91085,4 гектара, під захисні споруди на водоймищі Київської-Комсомольської ГЕС 6229,3 гектара, Міністерству лісового господарства УРСР для створення захисних лісових насаджень по берегах водоймища ГЕС 9137,7 гектара; підприємствам, установам і організаціям під будівництво об`єктів, що переносяться із зони водоймища ГЕС 74,5 гектара; в тимчасове користування під різні об`єкти будівництва 171,7 гектара;
- технічними умовами по експлуатації гідротехнічних споруд Київської гідроелектростанції № 218-І-Т2 ( АДРЕСА_1 , 1965 рік), відповідно до яких встановлено, що до складу споруд Київського гідровузла входять: 1) будівлі гідроелектростанції із прилеглими територіями та монтажною площадкою; 2) суходолові підходи; 3) земляні плотини і дамби; 4) будівля гідроаккумулючої станції;
- уточненим проектним завданням (м. Харків, 1962 рік), відповідно до якого для недопущення підтоплення територій міжріччя фільтраційними водами передбачається вздовж траси земляної платини та дамби головний дренажний канал;
- технічним паспортом гідротехнічних споруд Київської ГЕС ( АДРЕСА_1 ), відповідно до якого Київський гідровузел, розташований в районі АДРЕСА_13, а до складу його основних споруд входить будівля гідроелектростанції, земляні плотини та дамби, суходільні споруди, відкритий розподільчий пристрій, а також комплекс споруд ГАЕС;
- Наказом Міністерства палива та енергетики України № 148 від 04.04.2005 «Про встановлення кордонів заборонених та контрольованих зон гідротехнічних споруд», відповідно до якого до контрольованої зони входить лівобережна земляна гребля водосховища від огорожі забороненої зони лівобережного пристанційного майданчика ГЕС довжиною 40,2 км. та шириною від урізу води водосховища до урізу води дренажного каналу з облаштованими на ній автомобільними дорогами;
- листом Фонду державного майна України № 10-15-21693 від 25.08.2023 та витягом з Єдиного реєстру об`єктів державної власності щодо державного майна, з яких вбачається, що балансоутримувачем Земляних платин та дамб, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 є Філія «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС» ПрАТ «Укргідроенерго»;
- листами ПАТ «Укргідроенерго» № 8/4203 від 08.11.2023, № 81/4331 від 20.11.2023 та витягом з Єдиного реєстру об`єктів державної власності щодо державного майна, з яких вбачається, що балансоутримувачем Земляних платин та дамб, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 є Філія «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС» ПрАТ «Укргідроенерго»;
- технічним паспортом на громадський (виробничий) будинок (приміщення) Земляні плотини та дамби від 02.12.2014, відповідно до якого площа споруди із назвою Земляні плотини та дамби, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 становить 30764000 кв.м., тобто 3076,4 га;
- листом Міністерства економіки України від 17.01.2024 № 2432-06/4046-03, відповідно до якого Мінекономіки є уповноваженим органом управління об`єктів державної власності, що є предметом досудового розслідування у кримінальному провадженні № 4201410120000009 від 22.04.2014 та надає згоду на визнання його потерпілим у зазначеному кримінальному провадженні;
- висновком комплексної судової земельно-технічної експертизи № 27377/23-41 від 22.11.2023, відповідно до якого встановлено, що «Згідно із планом «Земляна плотина та дамба (Лівобережна земляна гребля. Хотянівська захисна дамба)», який є складовою технічного паспорту на громадський (виробничий) будинок (приміщення) «Земляні плотини та дамби» (інвентаризаційна справа № 5202211), за адресою: АДРЕСА_12 , виготовленого КП «Вишгородське бюро технічної інвентаризації» станом на 01.12.2014, територія від урізу води Київського водосховища до урізу води обвідного дренажного каналу є гідротехнічною спорудою, а саме «земляною плотиною та дамбою».
Окрім того підозри ОСОБА_22 , ОСОБА_18 , ОСОБА_17 , ОСОБА_23 , ОСОБА_19 , ОСОБА_202 , ОСОБА_28 у вчиненні кримінальних правопорушень додатково обґрунтовуються такими доказами:
- речовими доказами, а саме: виданими нотаріально посвідченими довіреностями на повірених ОСОБА_100 і ОСОБА_103 від 04.09.2020 за реєстровим № 3115 від ОСОБА_99 , від 07.09.2020 за реєстровим № 1857 від ОСОБА_203 , від 07.09.2020 за реєстровим № 1858 від ОСОБА_204 , від 07.09.2020 за реєстровим № 1859 від ОСОБА_205 , від 07.09.2020 за реєстровим № 1861 від ОСОБА_206 , від 07.09.2020 за реєстровим № 1862 від ОСОБА_207 , від 07.09.2020 за реєстровим № 1862 від ОСОБА_208 , від 07.09.2020 за реєстровим № 1864 від ОСОБА_209 , від 08.09.2020 за реєстровим № 1870 від ОСОБА_210 ,від 08.09.2020 за реєстровим № 1873 від ОСОБА_211 , від 08.09.2020 за реєстровим № 1868 від ОСОБА_212 , від 08.09.2020 за реєстровим № 1869 від ОСОБА_213 , від 10.09.2020 за реєстровим № 1897 від ОСОБА_214 , від 10.09.2020 за реєстровим № 1894 від ОСОБА_215 , від 10.09.2020 за реєстровим № 1893 від ОСОБА_216 , від 10.09.2020 за реєстровим № 1895 від ОСОБА_217 , від 10.09.2020 за реєстровим № 1896 від ОСОБА_218 , від 10.09.2020 за реєстровим № 1898 від ОСОБА_219 , від 10.09.2020 за реєстровим № 1899 від ОСОБА_220 , від 10.09.2020 за реєстровим № 1901 від ОСОБА_221 , від 10.09.2020 за реєстровим № 1903 від ОСОБА_222 , від 17.09.2020 за реєстровим № 165 від ОСОБА_223 , від 17.09.2020 за реєстровим № 166 від ОСОБА_224 , від 17.09.2020 за реєстровим № 168 від ОСОБА_225 , від 17.09.2020 за реєстровим № 169 від ОСОБА_226 , від 17.09.2020 за реєстровим № 172 від ОСОБА_227 , від 17.09.2020 за реєстровим № 174 від ОСОБА_228 , від 17.09.2020 за реєстровим № 175 від ОСОБА_229 , від 17.09.2020 за реєстровим № 176 від ОСОБА_230 , від 17.09.2020 за реєстровим № 177 від ОСОБА_231 , від 18.09.2020 за реєстровим № 193 від ОСОБА_232 , від 18.09.2020 за реєстровим № 195 від ОСОБА_233 , від 18.09.2020 за реєстровим № 196 від ОСОБА_234 , від 18.09.2020 за реєстровим № 197 від ОСОБА_235 , від 25.09.2020 за реєстровим № 272 від ОСОБА_236 , від 25.09.2020 за реєстровим № 273 від ОСОБА_237 , від 25.09.2020 за реєстровим № 275 від ОСОБА_238 , від 25.09.2020 за реєстровим № 276 від ОСОБА_239 , від 25.09.2020 за реєстровим № 277 від ОСОБА_240 , від 28.09.2020 за реєстровим № 288 від ОСОБА_241 , від 28.09.2020 за реєстровим № 289 від ОСОБА_242 , від 28.09.2020 за реєстровим № 292 від ОСОБА_243 , від 28.09.2020 за реєстровим № 293 від ОСОБА_244 , від 28.09.2020 за реєстровим № 295 від ОСОБА_245 , від 28.09.2020 за реєстровим № 302 від ОСОБА_246 , від 28.09.2020 за реєстровим № 302 від ОСОБА_247 ;
- поданими клопотаннями від імені 52 громадян України (підставні особи) до Головного управління Держгеокадастру в Київській області про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва орієнтовною площею 0,12 га, яка розташована на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області, які 28.12.2020 (всі 52 зареєстровані в один день) зареєстровані в електронній системі документообігу «Докпроф»;
- показами свідків ОСОБА_99 від 14.01.2022, ОСОБА_206 від 14.01.2022, ОСОБА_248 від 14.01.2022, ОСОБА_249 від 17.01.2022, ОСОБА_250 від 06.07.2022, ОСОБА_251 від 04.07.2022, ОСОБА_234 від 25.11.2023, ОСОБА_252 від 25.11.2023, ОСОБА_253 від 25.11.2023, ОСОБА_233 від 27.11.2023, ОСОБА_210 від 27.11.2023, які повідомили, що не мали дійсних намірів на отримання земельних ділянок у приватну власність та погодилися надати свої паспортні дані і виконати роль так званих «підставних осіб» за одноразову матеріальну винагороду у розмірі від 500 до 2000 гривень;
- Наказами «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою» від 30.12.2020 № 10-19506/15-20-сг, «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» від 15.02.2021 № 10-621/15-21-сг, від 17.02.2021 № 10-687/15-21-сг, від 18.02.2021 № 10-733/15-21-сг, від 23.02.2021 № 10-779/1521-сг, від 09.03.2021 № 10-996/15-21-сг, від 15.03.2021 № 10-1106/15-21-сг, від 13.04.2021 № 10-1507/15-21-сг, відповідно до яких надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, із цільовим призначенням - для ведення індивідуального садівництва, згідно додатку;
- проектом землеустрою щодо відведення 52-ом громадянам України для індивідуального садівництва на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області, розробленим ТОВ «Кадастр Ф», матеріалах якого зазначено завідомо недостовірні відомості про те, що земельні ділянки відносяться до земель сільськогосподарського призначення;
- договорами купівлі-продажу земельних ділянок: від 31.03.2021, реєстровий № 2388, від 11.03.2021, реєстровий № 311, від 31.03.2021, реєстровий № 2372, від 12.03.2021, реєстровий № 327, від 31.03.2021, реєстровий № 2369, від 11.03.2021, реєстровий № 313, від 31.03.2021, реєстровий № 2362, від 12.03.2021, реєстровий № 329, від 31.03.2021, реєстровий № 2328, від 12.03.2021, реєстровий № 317, від 31.03.2021, реєстровий № 2325, від 11.03.2021, реєстровий № 319, від 31.03.2021, реєстровий № 2356, від 11.03.2021, реєстровий № 315, від 31.03.2021, реєстровий № 2390, від 29.07.2021, реєстровий № 885, від 31.03.2021, реєстровий № 2322, від 29.07.2021, реєстровий № 908, від 31.03.2021, реєстровий № 2359, від 29.07.2021, реєстровий № 907, від 31.03.2021, реєстровий № 2392, від 29.07.2021, реєстровий № 914, від 31.03.2021, реєстровий № 2386, від 29.07.2021, реєстровий № 888, від 31.03.2021, реєстровий № 2384, від 29.07.2021, реєстровий № 887, від 31.03.2021, реєстровий № 2331, від 29.07.2021, реєстровий № 905, від 31.03.2021, реєстровий № 2394, від 29.07.2021, реєстровий № 913, від 31.03.2021, реєстровий № 2331, від 29.07.2021, реєстровий № 854, від 31.03.2021, реєстровий № 2381, від 29.07.2021, реєстровий № 911, від 31.03.2021, реєстровий № 2396, від 29.07.2021, реєстровий № 909, від 31.03.2021, реєстровий № 2334, від 29.07.2021, реєстровий № 912, від 31.03.2021, реєстровий № 2378, від 29.07.2021, реєстровий № 910, від 31.03.2021, реєстровий № 2375, від 29.07.2021, реєстровий № 906, від 31.03.2021, реєстровий № 2343, від 29.07.2021, реєстровий № 886, від 31.03.2021, реєстровий № 2340, від 29.07.2021, реєстровий № 883, від 31.03.2021, реєстровий № 2319, які укладені від імені так званих «підставних осіб» на виконавців злочину;
- висновком комплексної судової земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою від 30.10.2023 № 12505/23-41, відповідно до якого підтверджено, що земельні ділянки з кадастровими номерами 3221884000:33:016:0934, 3221884000:33:016:0939, 3221884000:33:016:0943, 3221884000:33:016:0944, 3221884000:33:016:0945, 3221884000:33:016:0947, 3221884000:33:016:0948, 3221884000:33:016:0949, 3221884000:33:016:0950, 3221884000:33:016:0952, 3221884000:33:016:0955, 3221884000:33:016:0956, 3221884000:33:022:0928, 3221884000:33:022:0930, 3221884000:33:022:0931, 3221884000:33:022:0932, 3221884000:34:004:0153, 3221884000:34:004:0155 повністю, а земельні ділянки з кадастровими номерами 3221884000:33:016:0912, 3221884000:33:016:0913, 3221884000:33:016:0915, 3221884000:33:016:0930, 3221884000:33:016:0932, 3221884000:33:016:0937, 3221884000:33:016:0940, 3221884000:33:016:0953, 3221884000:33:016:0983, 3221884000:33:022:0926, 3221884000:33:022:0927, 3221884000:33:022:0929, 3221884000:33:022:0933 частково розташовані в межах захисної дамби, яка проходить на відстані 50 метрів від лівого берегу дренажного каналу-кар`єру та закінчується у АДРЕСА_1 ;
- висновком судової оціночно-земельної експертизи від 05.10.2023 № 20884/23-41, відповідно до якого ринкова вартість земельних ділянок становить 15 002 289,00 гривень.;
- відомостями отриманими під час огляду телефону, вилученого 05.07.2022 в ході обшуку житла ОСОБА_17 , з яких вбачається, що у месенджерах створені групи адміністратором, де перебувала вона, ОСОБА_22 , ОСОБА_18 , ОСОБА_37 та інші учасники злочинної організації, які обговорювали обставини незаконного переоформлення земельних ділянок, а також виявлено файл «проект понятійних угод» де зафіксовано що витрати на приватизацію 5 га землі будуть коштувати 400 000 доларів США;
- документами, які вилучені під час обшуків за місцем проживання підозрюваних, які містять відомості, що мають доказове значення для кримінального провадження і визнані речовими доказами;
- іншими матеріалами кримінального провадження в сукупності.
У свою чергу підозри ОСОБА_125 , ОСОБА_254 , ОСОБА_29 , ОСОБА_20 , ОСОБА_117 , ОСОБА_28 у вчиненні кримінальних правопорушень окрім вищевикладеного додатково обґрунтовуються такими доказами:
- висновком експертів за результатами проведення судової комплексної земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою № 28754/23-41 від 15.01.2024, відповідно до якого земельні ділянки з кадастровими номерами 3221884000:33:018:0923, 3221884000:33:018:0024, 3221884000:33:018:0025, 3221884000:33:018:0026, 3221884000:33:022:0915, 3221884000:33:022:0916, 3221884000:33:022:0917, 3221884000:33:022:0918, 3221884000:33:022:0919, 3221884000:33:022:0920, 3221884000:33:022:0921, 3221884000:33:022:0922, 3221884000:33:022:0923, 3221884000:33:022:0924 повністю розташовані в межах території гідротехнічної споруди «Земляні плотини та дамби», характеристики якої відображені у технічному паспорті на громадський (виробничий) будинок (приміщення) - земляні плотини та дамби (інвентаризаційна справа № 5202211) за адресою: АДРЕСА_2, розробленому КП «Вишгородське бюро технічної інвентаризації»;
Зважаючи на це 14 проектів землеустрою щодо відведення громадянам України для індивідуального садівництва на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області, розроблені ФОП ОСОБА_141 , не відповідають вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, оскільки перераховані вище земельні ділянки сформовані за рахунок земель водного фонду.
Окрім того земельна ділянка з кадастровим номером 3221884000:33:016:0906 повністю, а земельні ділянки з кадастровими номерами 3221884000:33:016:0946, 3221884000:33:016:0941, 3221884000:33:016:0003, 3221884000:33:016:0951, 3221884000:33:016:0938, 3221884000:33:016:0911 частково розташовані в межах захисної дамби, яка проходить на відстані 50 метрів від лівого берегу дренажного каналу-кар`єру та закінчується у с. Лебедівка Вишгородського району Київської області.
Зважаючи на це, проекти землеустрою щодо відведення 5 громадянам України та 2 громадянам України для індивідуального садівництва на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області, розроблені землевпорядною організацією ТОВ «Перша земельна агенція», не відповідають вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, оскільки перераховані вище земельні ділянки сформовані за рахунок земель водного фонду;
- протоколами допитів свідків ОСОБА_255 , ОСОБА_256 від 22.11.2023, які показали, що на прохання ОСОБА_257 , під час працевлаштування в ОК «Шелест», ОСОБА_179 підписав невідомі документи щодо виділення земельних ділянок;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_176 від 02.12.2023, яка показала, що до Головного управління Держгеокадастру у Київській області для отримання земельної ділянки вона зверталась понад 10 років тому назад, але від права власності на виділену ділянку вона відмовилась. Жодних доручень на представництво її інтересів не підписувала, земельну ділянку ТОВ «Кальвера» не продавала;
- копіями проектів землеустрою ТОВ «Перша земельна агенція», ФОП ОСОБА_141 щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам ОСОБА_165 , ОСОБА_167 , ОСОБА_258 , ОСОБА_169 , ОСОБА_166 , ОСОБА_170 , ОСОБА_171 , ОСОБА_150 , ОСОБА_151 , ОСОБА_152 , ОСОБА_154 , ОСОБА_155 для індивідуального садівництва за адресами: Київська область, Вишгородський район, Лебедівська сільська рада;
- копіями наказів виконувача обов`язків начальника Головного управління Держгеокадастру у Київській області ОСОБА_28 від 25.02.2021 № 10-814/15-21-сг, від 26.02.2021 № 10-871/15-21-сг про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність;
- копіями наказів начальника Головного управління Держгеокадастру у Київській області ОСОБА_117 від 17.09.2020 № 10-14188/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14204/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14195/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14194/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14196/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14199/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14198/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14201/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14191/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14190/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14193/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14189/15-20-сг, від 17.09.2020 № 10-14197/15-20-сг про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність;
- договорами купівлі-продажу отриманих земельних ділянок, відповідно до яких ОСОБА_157 , ОСОБА_159 , ОСОБА_160 , ОСОБА_161 , ОСОБА_158 , ОСОБА_162 , ОСОБА_163 , ОСОБА_133 , ОСОБА_134 , ОСОБА_135 , ОСОБА_137 , ОСОБА_138 особисто продали чи уповноважили довіреністю ОСОБА_20 продати отримані земельні ділянки ОСОБА_29 , ОСОБА_33 , в інтересах якого діяла ОСОБА_120 та ТОВ «КАЛЬВЕРА» (код ЄДРПОУ 41516482, директор ОСОБА_121 , кінцевим бенефіціарним власником є ОСОБА_259 );
- висновком експерта за результати проведення судової оціночно-земельної експертизи № 28755/23-41 від 18.01.2024, відповідно до якого ринкова вартість земельних ділянок з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, розташованих на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області з кадастровими номерами: 3221884000:33:018:0023, 3221884000:33:018:0024, 3221884000:33:018:0025, 3221884000:33:018:0026, 3221884000:33:022:0915, 3221884000:33:022:0916, 3221884000:33:022:0917, 3221884000:33:022:0918, 3221884000:33:022:0919, 3221884000:33:022:0920, 3221884000:33:022:0921, 3221884000:33:022:0922, 3221884000:33:022:0923, 3221884000:33:022:0924, 3221884000:33:016:0946, 3221884000:33:016:0941, 3221884000:33:016:0003, 3221884000:33:016:0951, 3221884000:33:016:0938, 3221884000:33:016:0906, 3221884000:33:016:0911 складала 7 078 280 грн;
- іншими матеріалами кримінального провадження в сукупності.
Відповідно до постанови заступника Генерального прокурора ОСОБА_36 від 18.01.2024 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42014100120000009 від 22.04.2014 продовжено до трьох місяців, а саме до 28.02.2024.
Згідно із ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_38 від 16.02.2024 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до 9 місяців, тобто до 28.08.2024.
При розгляді даного клопотання слідчий суддя приймає до уваги ч. 5 ст. 295-1 КПК України, якою законодавець передбачив, що слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру, якщо слідчий не доведе, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, або для проведення чи завершення проведення експертизи, за умови що ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об`єктивних причин, а також якщо досліджені під час вирішення цього питання обставини свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення про підозру, та/або підозрюваний причетний до цієї події кримінального правопорушення.
Так, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення.
У відповідності до стандарту доказування «поза розумним сумнівом» (рішення у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства»), який застосовується при оцінці доказів, докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту» (рішення у справі «Коробов проти України»).
Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя вважає, обставини, які свідчать про достатність підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення ОСОБА_22 , ОСОБА_18 , ОСОБА_23 , ОСОБА_17 , ОСОБА_19 , ОСОБА_260 , ОСОБА_28 , ОСОБА_117 , ОСОБА_125 , ОСОБА_254 , ОСОБА_29 , ОСОБА_20 про підозру та їх причетність до цієї події кримінального правопорушення, обґрунтована долученими до матеріалів клопотання доказами. Вказане у своїй сукупності свідчить про обґрунтованість підозри, що навіть в сторонньої людини не може викликати розумних сумнівів.
Конституційний Суд України в рішенні у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого від 30 січня 2003 року вказав, що поняття «розумний строк досудового слідства» є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Обов`язковість урахування цілого ряду конкретних обставин справи при визначенні розумності строку зумовила також необхідність вироблення Європейським судом переліку взаємопов`язаних критеріїв. Згідно з практикою Європейського суду розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка заявника, а також органів влади, пов`язаних зі справою (рішення у справах «Пелісьє і Сассі проти Франції» та «Філіс проти Греції»).
Слідчим суддею встановлено, що кримінальне провадження триває, досудове розслідування не завершено, хоча і виконано значний обсяг роботи, але для закінчення досудового розслідування кримінального провадження № 12023000000000050 від 12.01.2023 потрібно виконати ще ряд необхідних процесуальних та слідчих (розшукових) дій, а саме: завершення призначеної раніше портретознавчої експертизи. На цей час виконання призначеної експертизи триває; допитати в якості свідків більше 50 осіб, які мешкають в різних областях України, а також на даний час знаходяться за кордоном; додатково допитати з приводу обставин кримінального провадження низку вже допитаних свідків; отримати висновки спеціалістів, що були залучені з числа працівників Департаменту запобігання фінансовим операціям, пов`язаним з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом Державної податкової служби України, щодо встановлення фактів та обставин можливої причетності інших осіб до вчинення кримінального правопорушення; після отримання указаних висновків спеціалістів ініціювати проведення судової економічної експертизи з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження; при встановленні достатніх доказів, повідомити про підозру іншим особам, причетним до вчинення розслідуваних злочинів; за необхідності провести тимчасові доступи до речей та документів, з метою встановлення фактичних обставин вчинення кримінальних правопорушень; отримати висновок комісійної судово-економічної експертизи призначеної 22.07.2024; отримати висновок комісійної судово-економічної експертизи призначеної 22.07.2024; отримати відповідь на запит про міжнародну правову допомогу від компетентних органів Азербайджанської Республіки направлену на виконання 18.07.2024; з урахуванням отриманих відомостей вирішити питання про зміну раніше повідомленої підозри та повідомлення про кінцеву підозру; виконати інші слідчі та процесуальні дії, необхідність проведення яких виникне під час здійснення досудового розслідування, направлені на його закінчення.
Крім того, прокурором в судовому засіданні було доведено те, що вказані дії не могли бути виконанні в строк передбачений ст. 219 КПК України, оскільки органами досудового розслідування станом на час звернення до суду не проведено усіх слідчих (розшукових) та процесуальних дій, без проведення яких неможливо належним чином дослідити обставини вчиненого кримінального правопорушення.
У ході проведення вказаних процесуальних дій сторона обвинувачення має на меті отримати докази та встановити як ті обставини, що викривають підозрюваного, так і обставини, що пом`якшують чи обтяжують покарання, на підставі яких у ході судового розгляду можливим буде всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження та постановити справедливе, законне і вмотивоване рішення.
Крім того, слідчий суддя приймає до уваги п. 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 р. у справі «Михалкова та інші проти України» в якому зазначено, що розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.
За викладених обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що дії сторони обвинувачення при здійсненні досудового розслідування кримінального провадження № 42014100120000009 від 22.04.2014, спрямовані на забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура, що відповідає завданню кримінального провадження.
При вирішенні питання щодо продовження строку досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя враховує особливу складність провадження та виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні прокурора та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та наявна об`єктивна необхідність у продовженні строку досудового розслідування, то з огляду на наведені у клопотанні прокурора дані, у слідчого судді є всі підстави для висновку, що представлені докази об`єктивно зв`язують підозрюваного з інкримінованим злочином, на даному етапі хоча і не можна стверджувати про їх достатність для негайного засудження, проте можна дійти висновку про виправданість подальшого розслідування (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28.10.1994 р., «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990 р.).
З огляду на викладене, строк досудового розслідування кримінального провадження необхідно продовжити до дванадцяти місяців.
Керуючись ст.ст. 1-40, 219, 294, 295-1, 309 КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В :
Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань полковник Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42014100120000009 від 22.04.2014 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 255, ч. 3 ст. 365, ч. 2 ст. 233, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 362, ч. 2 ст. 364-1 КК України - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42014100120000009 від 22.04.2014 за підозрою ОСОБА_22 , ОСОБА_18 , ОСОБА_23 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 КК України, ОСОБА_17 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 КК України, ОСОБА_19 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 КК України, ОСОБА_260 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 КК України, ОСОБА_28 , ОСОБА_117 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365 КК України, ОСОБА_125 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 233, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 КК України, ОСОБА_254 , ОСОБА_29 , ОСОБА_20 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст. 233, ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 КК України, до дванадцяти місяців, тобто до 28 листопада 2024 року.
Ухвала слідчого судді не може бути оскаржена і набирає законної сили з моменту її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 02.08.2024 |
Оприлюднено | 08.08.2024 |
Номер документу | 120854980 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку досудового розслідування |
Кримінальне
Печерський районний суд міста Києва
Бусик О. Л.