Рішення
від 06.08.2024 по справі 530/1615/24
ЗІНЬКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 530/1615/24

2-о/530/115/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А І Н И

06.08.2024 року Зіньківський районнийсуд Полтавськоїобласті вскладі головуючогосудді СитникО.В.,за участюсекретаря судовихзасідань СтрілецьЛ.Г.розглянувши увідкритому судовомузасіданні впорядку окремогопровадженняв містіЗіньків Полтавськоїобласті цивільнусправу зазаявоюОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), подана в його інтересах адвокатом, заінтересована особа: ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_4 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), відділ соціального захисту виконавчого комітету Зіньківської міської ради ( юридична адреса м. Зіньків, вулиця Воздвиженська,40, Полтавського району Полтавської області) про встановлення факту що має юридичне значення,-

В С Т А Н О В И В :

ЗаявникОСОБА_1 в інтересах якого діє адвокат Зінченко О.Г. звернувся до Зіньківського районного суду Полтавської області з заявою про встановлення факту того, що він є єдиною особою, що зайнятий постійним доглядом за своєю мамою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв`язку з тим ,що вона є інвалідом другої групи та має наявні порушення функцій організму і не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися та потребує постійного стороннього догляду у зв`язку з відсутністю інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд за нею .

Заявуобгрунтував тим,що віннародився ІНФОРМАЦІЯ_2 ійого батькамиє ОСОБА_5 та ОСОБА_2 . 14.05.2010року шлюбміж ОСОБА_5 та ОСОБА_2 розірвано. ОСОБА_2 маєнаявні порушенняфункцій організмучерез які невиліковнохвора та потребуєстороннього доглядувсе цена фонівстановленої інвалідності другоїгрупи .Заявник ОСОБА_1 вказує,що узв`язку зістаном здоров`я матерівін проживаєразом знею,піклується просвою матір,має можливістьзабезпечувати їїнеобхідним доглядомтак яквона застаном свогоздоров`я не можесамостійно пересуватися іу силусвого захворювання неможе самостійнозабезпечити себенеобхідним доглядом.Враховуючи те,що насьогоднішній деньнадати матері ОСОБА_2 якісний доглядбільше ніхтоне може,тому всюнеобхідну постійнусторонню допомогута догляднадає він,її син ,купуючи необхіднімедичні препарати,продукти харчування,готує їжу,має зматір`ю спільнийпобут ,права таобов`язки .Офіційний доглядчерез органисоціального захистунаселення за ОСОБА_2 як заособою щомає наявні порушення функцій організму через які не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребує постійної сторонньої допомоги, ОСОБА_1 оформити не може, інших осіб , які б могли здійснювати догляд за матір`ю окрім заявника немає, враховуючи зазначене, заявник звернувся із заявою до суду.

Ухвалою суду відкрито провадження по справі. Заявник та заінтересовані особи до суду не з`явилися, повідомлені про час і місце розгляду справи належним чином. Від заявника ОСОБА_1 та його представника адвоката Зінченко О.Г. ( а.с. 53,54) надійшла заява про розгляд справи у їх відсутність, заяву прохають задовольнити, заінтересовані особи : ОСОБА_4 , ОСОБА_3 надіслали до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності та зазначили про те, що не заперечують щоб догляд за ОСОБА_2 здійснював ОСОБА_1 ( а.с.55,56), заінтересована особа: ОСОБА_2 надіслала заяву до суду в якій вказала, що бажає щоб за нею догляд здійснював її син ОСОБА_1 та прохала задовольнити заяву ( а.с. 57), заінтересована особа: відділ соціального захисту виконавчого комітету Зіньківської міської ради повідомлені належним чином , заперечень не надіслали ( а.с. 52).

Дослідивши письмові докази, виходячи із встановлених обставин справи та відповідних їм правовідносин, суд вважає за необхідним заяву задовольнити з наступних підстав.

Згідностатті 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Статтею 15 Цивільного кодексу Українивизначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства .Згідно ч. 1ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Частиною 7ст.19 ЦПК Українивизначено, що окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Порядок судочинства у справах про встановлення юридичних фактів врегульованостаттями 315-319 ЦПК. Справи про встановлення юридичних фактів можуть бути предметом розгляду суду за таких умов: 1) факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій; 2) для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету, для якої необхідне його встановлення; 3) встановлення факту не має бути пов`язано з наступним вирішенням спору про право, підвідомчого суду; 5) заявник не має іншої можливості одержати чи поновити документи, які посвідчують факт, що має юридичні наслідки. Наявність спору про право, не підвідомчого судам, не є перешкодою для судового встановлення юридичного факту. Чинним законодавством не передбачений інший позасудовий порядок встановлення юридичних фактів.

Судом встановлено, що заявником є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 уродженець села Лютенські Будища Зіньківського району Полтавської області , зареєстрований АДРЕСА_1 ( а.с. 8 ), його матір`ю є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.10 ), відповідно до довідки про зареєстрованих осіб у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_2 , ОСОБА_6 - мати, ОСОБА_4 - брат, ОСОБА_7 -племінниця, ОСОБА_1 - син ( а.с.18). Згідно довідкидо актаогляду медико соціальноїекспертної комісії Серія12ААГ№ 529556 від06.05.2024року ОСОБА_2 встановлено інвалідністьІІ групи танаявність порушенняфункцій організму (а.с.14)., шлюб між батьками заявника ОСОБА_2 та ОСОБА_5 розірвано 14.травня 2010 року ( а.с. 15) , ОСОБА_2 в заяві до суду вказала, що бажає щоб догляд здійснював за нею син , оскільки інших осіб які могли б це робити немає ( а.с. 21-22,57) , мати ОСОБА_2 та відповідно бабуся заявника ОСОБА_3 являється особою похилого віку, перебуває на пенсії, тяжко хворіє ,пересувається за допомогою милиць ,сама потребує стороннього догляду ( а.с.27), брат ОСОБА_2 та відповідно дядько заявника ОСОБА_4 не заперечує проти того, щоб догляд за ОСОБА_2 здійснював її син ОСОБА_1 про що надав суду письмову заяву( а..с.28-29), інтереси заявника ОСОБА_1 представляє адвокат Зінченко О.Г. ( а.с. 32,33) , з письмових пояснень заінтересованих осіб ОСОБА_4 та ОСОБА_3 вбачається, що догляд за ОСОБА_2 як за інвалідом другої групи здійснює її син ОСОБА_1 , інших осіб які могли б здійснювати догляд немає. ( а.с. 22-30) .

Відповідно до ч. 1ст. 293 ЦПКокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Згідно з положеннями п. 5 ч. 2ст. 293 ЦПК, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення. Згідност. 319 ЦПК Україниу рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт. Офіційний догляд (через територіальний орган соціального захисту населення) за матір`ю, як за особою, що потребує стороннього догляду за станом здоров`я ОСОБА_1 оформити не може. Таким чином, надані суду документи підтверджують, що стан здоров`я матері заявника, не дозволяє їй забезпечувати собі умови проживання, а її умови залежать від заявника, оскільки його мати має повну нездатність до самообслуговування. ОСОБА_1 здійснює постійний сторонній догляд на безоплатній основі за своєю матір`ю, яка за станом здоров`я потребує постійного стороннього догляду, а інших осіб , які б могли це робити немає.

Встановлення факту здійснення постійного стороннього догляду за матір`ю заявника необхідне йому для можливості офіційного підтвердження такого догляду у органах місцевого самоврядування та органах державної влади. Факт здійснення постійного догляду за ОСОБА_2 , яка потребує постійного стороннього догляду, має юридичне значення, оскільки породжує для заявника права та обов`язки щодо отримання соціальних пільг і виплат, надасть можливість в майбутньому звернутися в державні органи з приводу реалізації права на отримання соціальних виплат, а сама ОСОБА_2 не заперечує та просить прийняти рішення про встановлення факту здійснення її сином постійного стороннього догляду за нею.

Згідно зПостановою Пленуму ВСУ № 5 від 31.03.1995 р. «Про судову практику в справах про становлення фактів, що мають юридичне значення», наведений уст. 273 ЦПКперелік фактів, які встановлюються судом, не є вичерпним. За наявності зазначених умов суд може встановлювати й інші факти, що мають юридичне значення. У вказаній Постанові зазначено вичерпний перелік заяв, які не можуть розглядатися судами, серед яких не вказано про факт здійснення догляду за особою ,яка за станом здоров`я потребує постійного стороннього догляду.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст.293та п. 6 ч. 1 ст.315 ЦПК Українита роз`яснень, викладених у п.1постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року N 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. Відповідно дост.1 Закону України «Про соціальні послуги»чинниками, що можуть зумовити складні життєві обставини є: а) похилий вік; б) часткова або повна втрата рухової активності, пам`яті; в) невиліковні хвороби, хвороби, що потребують тривалого лікування; г) психічні та поведінкові розлади, у тому числі внаслідок вживання психоактивних речовин; ґ) інвалідність. Відповідно до ч. 6ст. 13 Закону України «Про соціальні послуги», фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цьогоЗаконубез здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім`ї, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права і обов`язки та є: особами з інвалідністю І групи; дітьми з інвалідністю;громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями;невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговування; дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет І типу (інсулінозалежні), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги.

Статтею 46 Конституції Українипередбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

При таких обставинах суд вважає, що встановлення факту здійснення догляду не суперечить Закону і не порушує права, свободи та інтереси осіб та має для заявника юридичне значення, а тому підстав для відмови у задоволенні цієї заяви, судом не встановлено.

Відповідно дост.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

З врахуванням вищенаведеного суд приходить до висновку, що заявник звернувся до суду із цією заявою не безпідставно, яка є належно обґрунтованою та обставини викладені в заяві підтверджені достовірними доказами, а тому вимоги викладені в заяві ОСОБА_1 підлягають до задоволення в повному обсязі.

На підставі вищевикладеного та керуючись, п.16Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», ст.ст.4,11,12,13,76-80,81,83,247,259,263-265,293,294,315,319 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), подана в його інтересах адвокатом , заінтересована особа: ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_4 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), відділ соціального захисту виконавчого комітету Зіньківської міської ради ( юридична адреса м. Зіньків, вулиця Воздвиженська,40, Полтавського району Полтавської області) про встановлення факту що має юридичне значення - задовольнити .

Встановити факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , є єдиною особою, що зайнятий постійним доглядом на безоплатній основі за своєю матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , яка є інвалідом ІІ групи та потребує постійного стороннього догляду у зв`язку з відсутністю інших працездатних членів сім`ї, які зобов`язані та можуть здійснювати такий догляд.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Зіньківського районного суду

Полтавської області О.В. Ситник

СудЗіньківський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення06.08.2024
Оприлюднено09.08.2024
Номер документу120865018
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —530/1615/24

Рішення від 06.08.2024

Цивільне

Зіньківський районний суд Полтавської області

Ситник О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні