Ухвала
від 06.08.2024 по справі 545/3328/24
ПОЛТАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 545/3328/24

Провадження № 2/545/1820/24

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

про залишення позову без руху

06 серпня 2024 рокум. Полтава

Суддя Полтавськогорайонного судуПолтавської областіЗуб Т.О.,розглянувши позовнузаяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ),в інтересахякого діє ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 )до Виконавчогокомітету Терешківськоїсільської радиПолтавського району,Полтавської області(вул.Шевченка, буд. 1А, с. Терешки, Полтавський район, Полтавська область), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору- приватний нотаріус Кременчуцького районного нотаріального округу Полтавської області Дудкіна Світлана Григорівна (вул. Університетська, буд. 20А, м. Кременчук, Полтавська область), про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_2 завернувся до Полтавського районного суду Полтавської області з позовом про визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини після померлої ОСОБА_3 .

Відповідно до ч. 3 ст.3ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду та вирішення справи.

Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, вважаю, що подана позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.

Постановою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» роз`яснено, що при розгляді справ про спадкування суди мають звертати увагу на наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Відповідно до ч. 4 ст. 49 ЗУ «Про нотаріат», на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов`язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову.

Згідно Глави 13 «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, передбачено, що у постанові про відмову у вчиненні нотаріальної дії зазначаються: дата винесення постанови; прізвище, ініціали нотаріуса, який виніс постанову, найменування та місцезнаходження державної нотаріальної контори або найменування нотаріального округу та адреса розташування робочого місця приватного нотаріуса; прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, місце її проживання або найменування і місцезнаходження юридичної особи; про вчинення якої нотаріальної дії просила особа, що звернулася до нотаріуса (короткий зміст прохання); причини відмови у вчиненні нотаріальної дії з посиланням на чинне законодавство; порядок і строки оскарження відмови з посиланням на норми цивільного процесуального законодавства.

Отже, реалізація права на звернення до суду із позовом щодо спадкування здійснюється після відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, а відсутність умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину повинна підтверджуватися належними доказами, а саме- відмовою нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину.

При дотриманні названих умов, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду шляхом оскарження дій нотаріуса за правилами позовного провадження.

Таким чином, законом встановлено перелік інформації, яка має бути надана позивачем суду до часу відкриття провадження в справі, оскільки впливає на реалізацію функції щодо відкриття провадження.

Проте, ОСОБА_1 до матеріалів позову не додано письмову відмову нотаріуса (постанову) у вчиненні оформлення права на спадщину після померлої в нотаріальному порядку, а письмову довідку нотаріуса.

Вказані недоліки перешкоджають відкриттю провадження у справі.

Відповідно до ч. 1 ст.185ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст. 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 17 7цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві, що встановлено положеннями частини 3 ст. 185 ЦПК України.

При цьому суддя зауважує, що залишення позовної заяви без руху не є обмеженням права позивача на доступ до правосуддя.

Отже, встановлюючи конкретні вимоги до змісту та форми позовної заяви, а також до документів, які мають бути до неї додані, ЦПК України при цьому покладає обов`язок на суд перевірити виконання позивачем цих вимог та прийнятності позовної заяви на стадії вирішення питання про відкриття провадження по справі.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 185, 260, 261, 353 ЦПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_2 , до Виконавчого комітету Терешківської сільської ради Полтавського району, Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору- приватний нотаріус Кременчуцького районного нотаріального округу Полтавської області Дудкіна Світлана Григорівна, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини- залишити без руху та надати строк для усунення зазначених недоліків протягом десяти днів з дня вручення ухвали.

Повідомити позивача про необхідність усунення недоліків шляхом направлення їй копії даної ухвали та роз`яснити, що у разі не виправлення недоліків до вказаного терміну позовна заява вважатиметься неподаною та буде йому повернута.

Повернення позовної заяви не перешкоджає позивачу повторно звернутись до суду з даним позовом після усунення підстав, що зумовили її повернення.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею, є остаточною та апеляційному оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.

СуддяТетяна ЗУБ

СудПолтавський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення06.08.2024
Оприлюднено09.08.2024
Номер документу120865714
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —545/3328/24

Рішення від 18.09.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Зуб Т. О.

Ухвала від 03.09.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Зуб Т. О.

Ухвала від 20.08.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Зуб Т. О.

Ухвала від 06.08.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Зуб Т. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні