ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 636/2653/24 Провадження№ 2/636/1393/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23липня 2024року Чугуївськийміський судХарківської областів складі: головуючого судді Гніздилова Ю. М., за участю секретаря судового засідання Кисловської О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чугуїв справу за позовом ОСОБА_1 до Великобурлуцької селищної ради, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , провизначення додаткового строку для прийняття спадщини,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Великобурлуцької селищної ради, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 провизначення додаткового строку.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 06 листопада 2019 року державним нотаріусом Великобурлуцької державної нотаріальної контори Харківської області Марченко Н.І. посвідчено заповіт, в якому ОСОБА_4 31 травня 1938 склала заповіт, яким розпорядилася на випадок своєї смерті передати належну їй земельну ділянку площею 6,3167 га., що розташована в межах Новооолександрівської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, яка належить на праві власності на підставі Державного акту на право власності на землю серії 111-ХР № 063137. При зверненні до нотаріуса позивач отримав лист-відмову у вчиненні нотаріальних дій у зв`язку з пропуском строку на звернення до нотаріальної контори.
Позивач та його представник адвокат Городинець Ю.А. в судове засідання не з`явились, надали письмові заяви, в яких позовні вимоги підтримали та просили їх задовільнити.
Представник Великобурлуцької селищної ради в судове засідання не з`явився, надав заяву, в якій не заперечував проти задоволення позовних вимог, позовні вимоги визнав.
Відповідач ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з`явились, належним чином були повідомлені про дату та час проведення судового засідання.
Із врахуванням наведеного розгляд справи проведено без участі сторін та відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України без застосування технічних засобів фіксації судового засідання.
За результатами судового розгляду на підставі повідомлених позивачем обставин справи, наданих ним доказів, встановлені такі фактичні обставини та спірні правовідносини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 04 грудня 2021 року виданого Великобурлуцьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Куп`янському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції.
За життя ОСОБА_4 склала заповіт, яким розпорядилася на випадок своєї смерті передати належну їй земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,3167 га, кадастровий номер 6321483700:01:000:0429, що розташована в межах Новоолександрівської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, у спадщину позивачу ОСОБА_1 , що підтверджується копією заповіту від 06 листопада 2012 року, посвідченого державним нотаріусом Великобурлуцької державної нотаріальної контори Харківської області Марченко Н.І., реєстровий № 1655 та Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 111030916 від 187 січня 2018 року.
Позивач звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак в оформленні спадкових прав йому відмовлено, у зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини та запропоновано звернутися до суду для вирішення питання щодо визначення додаткового строку для прийняття спадщини, що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії приватного нотаріуса Красноградського районного нотаріального округу Ковтун Л.О. від 21 грудня 2023 року.
Частиною першоюстатті 1270ЦК Українивизначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина другастатті 1220 ЦК України).
Згідно з пунктами 1.2, 1.3, 1.5 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженогонаказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, при зверненні спадкоємця у зв`язку з відкриттям спадщини нотаріус з`ясовує відомості стосовно факту смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини, кола спадкоємців, наявності заповіту, спадкового майна, його складу та місцезнаходження, необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.
Факт смерті фізичної особи і час відкриття спадщини нотаріус перевіряє шляхом витребування від спадкоємця свідоцтва про смерть, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно з частиною третьоюстатті 1272ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Правила частини третьоїстатті 1272ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов`язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.
У пункті 24постанови ПленумуВерховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року №7роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Звертаючись до суду з позовом, представник позивача як на поважність причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини посилалась на необізнаність про наявність заповіту, у зв`язку з чим позивач не встиг вчасно подати заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
З огляду на зазначене, враховуючи те, що у спадкоємець не знав про наявність заповіту, а тому своєчасно не міг звернутися із заявою про прийняття спадщини, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положеньст. 80 ЦПК Українидокази в їх сукупності, суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку прийняття спадщини спадкоємцем поважними і визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4,5,13,76-81,128,223,263,265,268,293 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Великобурлуцької селищної ради, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном у 60 (шістдесят) днів з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України.
Суддя Ю. М. Гніздилов
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 23.07.2024 |
Оприлюднено | 09.08.2024 |
Номер документу | 120874920 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Гніздилов Ю. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні