Справа № 595/1252/24
Провадження № 2/595/329/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.08.2024 місто Бучач
Бучацький районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Созанської Л.І.,
за участю секретаря судового засідання Шпуняр О.В.,
розглянувши увідкритому підготовчому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник адвокат Оринник Надія Сергіївна, до Трибухівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачка ОСОБА_1 ,в інтересахякоїдіє представникадвокат Оринник Н.С., звернулася в суд з позовом до відповідача Трибухівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Позовні вимогиобґрунтовані тим,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померлаїї мати ОСОБА_2 ,після смертіякої відкриласьспадщина наналежне спадкодавцюмайно, а саме на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,43 га, кадастровий номер 6121288000:01:001:0338,що розташованана територіїЦвітівської сільськоїради Чортківськогорайону Тернопільськоїобласті. ОСОБА_2 за життя склала заповіт, посвідчений секретарем Цвітівської сільської ради 10 січня 2015 року, згідно якого все своє майно заповіла в рівних частках ОСОБА_1 та ОСОБА_3 . ОСОБА_3 , в свою чергу, спадщину не прийняв і не планує спадкувати майно, що належало ОСОБА_2 . Позивачка зазначає, що у шестимісячний строк з дня смерті матері не мала змоги звернутися до нотаріуса з метою отримання свідоцтва про право на спадщину, оскільки тривалий час перебувала на лікуванні за кордоном, у зв`язку з чим навіть не мала змоги приїхати на її похорон.
З урахуванням викладеного позивачка просить суд визначити їй додатковий чотирьохмісячний строк для подання заяви нотаріусу про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 .
Ухвалою судді Бучацького районного суду Тернопільської області від 25 липня 2024 року відкрито провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник адвокат Оринник Н.С., до Трибухівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Постановлено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.
Позивачка ОСОБА_1 впідготовче судовезасіданнянез`явилася,однак у прохальній частині позовної заяви просила розгляд справи проводити у її відсутності.
Представник позивачки, адвокат Оринник Н.С. в підготовче судове засідання не прибула, проте надіслала до суду клопотання про розгляд справи без участі позивачки та її представника.
Представник відповідача Трибухівської сільської ради в підготовче судове засідання не з`явився, однак подав до суду клопотання, згідно якого позов визнає та просить справу розглядати у його відсутності.
Відповідно до ч. 3ст. 200 ЦПК Україниза результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
З підстав, визначених ч. 2ст. 247 ЦПК України,фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, суд встановив наступні обставини справи.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого Ріпинецькою сільською радою Бучацького району Тернопільської області, матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_2 .
Як слідує з інформації № 117/35.12.1-07.4 від 29 червня 2024 року, наданої Бучацьким відділомдержавноїреєстраціїактів цивільногостанууЧортківському районіТернопільськоїобластіЗахідного міжрегіональногоуправлінняМіністерстваюстиції назапит адвокатаОринник Н.С.,у відділі наявні актові записи: про шлюб ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_6 ; про шлюб ОСОБА_7 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відтак, після реєстрації шлюбу із ОСОБА_6 позивачка змінила прізвище із « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_9 ».
ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Цвітова Бучацького району Тернопільської області померла ОСОБА_2 , про що 28 січня 2015 року Цвітівською сільською радою Бучацького району Тернопільської області видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 та зроблено запис за № 01.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на спадкове майно, а саме на земельну ділянку площею 2,43 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6121288000:01:001:0338, що розташована на території Цвітівської сільської ради Бучацького району Тернопільської області, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 023591, виданого 29 травня 2006 року Бучацькою райдержадміністрацією.
За життя, 10 січня 2015 року ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений секретарем Цвітівської сільської ради Бучацького району Тернопільської області ОСОБА_10 , згідно якого на випадок своєї смерті зробила таке розпорядження: все своє майно, де б воно не знаходилось і з чого не складалось, а також все те, на що за законом вона матиме право, заповіла своєму синові ОСОБА_3 , 1962 року народження, та своїй дочці ОСОБА_1 , 1967 року народження, в рівних частках.
Згідно довідки № 48, виданої 19 червня 2024 року виконавчим комітетом Трибухівської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 проживала та була зареєстрована одна до дня смерті в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 . За наявними відомостями від імені ОСОБА_2 складено заповіт, посвідчений Цвітівською сільською радою Бучацького району Тернопільської області 10 січня 2015 року за реєстровим № 1, який на даний час не змінений та не скасований.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого 26 квітня 1993 року Ріпинецькою сільською радою Бучацького району Тернопільської області, ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Як слідує з довідки приватного нотаріуса Чортківського районного нотаріального округу Тернопільської області Іванів Л.І. від 01 липня 2024 року № 85/01-16, з поданих документів ОСОБА_1 нею пропущено строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ОСОБА_1 вважається такою, що спадщини не прийняла.
Як вбачається з інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 77827745, сформованої Бучацькою державною нотаріальною конторою 31 липня 2024 року, у Спадковому реєстрі відсутня інформація про спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до загальних положень про спадкування, викладених у статтях 1220, 1222, 1270 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, початком перебігу якого є час її відкриття.
За правилами частини першої статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно із частиною першою статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
За положеннями частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк на прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї норми поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17, а також у постановах Верховного Суду: від 26 червня 2019 року у справі № 565/1145/17 (провадження № 61-38298св18), від 17 жовтня 2019 року у справі № 766/14595/16 (провадження № 61-6700св19), від 30 січня 2020 року у справі № 487/2375/18 (провадження № 61-10136св19), від 31 січня 2020 року у справі № 450/1383/18 (провадження № 61-21447св19).
Вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини кожної справи.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5)необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Якщо ж у спадкоємця об`єктивних перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 ,померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позивачка звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини 01 липня 2024 року, тобто після спливу встановленого чинним законодавством шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Правила частини 3 статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть застосовуватися, якщо у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви та ці обставини визнані судом поважними.
Відповідно до довідки, виданої 03 червня 2024 року лікарняним закладом «Вілла Мальта» Місцевого відділу охорони здоров`я Салерно, Італія, (переклад з італійської мови на українську мову здійснено в Чортківській агенції перекладів) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , хворіє на хворобу Годжкіна, перебувала на лікуванні у відділенні лікарні з 06 січня 2015 року по 13 серпня 2015 року і досі проходить щорічні огляди.
Обґрунтовуючи позовнівимогипровизначення додатковогострокудляподання заявипроприйняттяспадщини,позивачкапосилаєтьсяна поважністьпропускувстановленого закономстрокудля прийняття спадщини, так як тривалий час хворіє та проходить лікування за кордоном.
Враховуючи те, що факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, зазначені позивачкою та підтверджені доказами її доводи щодо причин пропуску строку, які з урахуванням всіх обставин справи можна визнати поважними, а також відношення представника відповідача по справі Трибухівської сільської ради до заявленого позову, який позов визнає, суд приходить висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст.2,4,12,13,76-78,258-268,273,352-355 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю чотири місяці з моменту набрання рішенням суду законної сили для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини за заповітом на майно, що належало померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Трибухівська сільська рада, місцезнаходження: с. Трибухівці, вул. Горішня, 46 Чортківського району Тернопільської області, 48431, код ЄДРПОУ: 04392853.
Суддя: Л. І. Созанська
Суд | Бучацький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 08.08.2024 |
Оприлюднено | 09.08.2024 |
Номер документу | 120875695 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Бучацький районний суд Тернопільської області
Созанська Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні