Ухвала
від 07.08.2024 по справі 155/444/24
ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 155/444/24

Пр.№2/155/197/24

УХВАЛА

про призначення експертизи

07 серпня 2024 року м.Горохів

Горохівський районний суд Волинської області в складі:

головуючого судді - Яремчук С.М.;

за участю секретаря судового засідання - Задурської К.М.,

представника позивача - ОСОБА_1 ,

відповідача - ОСОБА_2 ,

представника відповідача - ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі засідань в м.Горохів цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_2 про визначення місця проживання дитини, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Служба у справах дітей Виконавчого комітету Горохівської міської ради, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернувся з позовом до ОСОБА_5 про визначення місця проживання дитини, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Служба у справах дітей Виконавчого комітету Горохівської міської ради.

Ухвалою судді Горохівського районного суду Волинської області від 14 березня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.

Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 відповідач ОСОБА_5 уклала шлюб з ОСОБА_6 12 квітня 2024 року та змінила прізвище на « ОСОБА_7 ».

03 липня 2024 року до суду надійшло клопотання представника відповідачки про призначення у даній справі судово-психологічної експертизи дитячо-батьківських відносин. Клопотання мотивоване тим, що предметом судового спору є визначення місця проживання дитини - малолітньої ОСОБА_8 разом з батьком - позивачем ОСОБА_4 . Відповідачка, яка є матір`ю дитини, щодо задоволення позову категорично заперечує. Представник відповідачки вказує, що дитина ОСОБА_8 станом на час розгляду даної справи проживає разом з батьком та його співмешканкою. Дитина ОСОБА_8 зазнає постійного випливу з боку батька, що полягає у негативному налаштуванні дитини щодо матері ОСОБА_2 та вільного самостійного вибору місця проживання. ОСОБА_8 також обмежили у спілкуванні з рідним братом, який після розлучення проживає разом з матір`ю. Думка дитини штучно сформована позивачем та його оточенням, відповідно не може бути об`єктивною. Враховуючи вищенаведене, просить призначити судово-психологічну експертизу дитячо-батьківських відносин, на вирішення експертів поставити наступні питання: Який психологічний стан малолітньої дитини ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на даний час? З чим саме пов`язані актуальні емоційні переживання дитини? Які індивідуально-психологічні особливості має дитина ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ? Чи схильна дитина до психологічного впливу з боку дорослих? Чи має місце психологічний вплив на дитину ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з боку батька ОСОБА_4 та/або будь-яких інших осіб щодо формування думки дитини про матір? Який ступінь такого психологічного впливу? Чи є ознаки формування у дитини ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , негативної думки про матір, викривленого сприйняття взаємовідносин з матір`ю? Чи є позитивним психологічне сприйняття дитиною сім`ї, в якій вона проживає на даний час? Чи має залежність оцінка сімейної ситуації дитиною від впливу з боку батьків та інших дорослих? Чи спроможна малолітня дитина ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням її вікових особливостей, емоційного стану, індивідуально-психологічних властивостей, рівня розумового розвитку та умов мікросоціального середовища надавати незалежну власну оцінку відношенню матері до неї, виявляти прихильність до матері?

Проведення експертизи представник відповідачки просить доручити експертам Рівненській філії психіатричних експертиз ДУ "Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України" (адреса:33010, Рівненська обл., місто Рівне, вул. Дубенська, будинок 64, Email: ndips@ukr.net, rivnespe@ukr.net).

Представник позивача ОСОБА_1. в підготовчому засіданні подав суду клопотання, в якому просив відмовити у задоволенні клопотання відповідача про призначення судово-психологічної експертизи дитячо-батьківських відносин. Водночас, у випадку призначення експертизи просив на вирішення експерта поставити наступні питання: Яким чином сімейна ситуація, індивідуально-психологічні особливості обох батьків, особливості їх виховної поведінки впливають на емоційний стан, психічний розвиток та відчуття благополуччя дитини ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ? Яким чином можуть вплинути умови виховання кожного з батьків на психологічний стан та розвиток дитини ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ? Чи має залежність оцінка сімейної ситуації дитиною ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від впливу з боку батьків та інших дорослих? Якщо так, то кого саме з батьків? Чи здатна ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням її емоційного стану, індивідуально-психологічних особливостей та рівня розумового розвитку правильно сприймати обставини, що мають значення у справі, і давати по них відповідні показання? Чи є ситуація, що досліджується за справою, психотравмуючою для ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ? Якщо так, то чи завдані ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждання з боку матері ОСОБА_2 ?

Відповідачка та її представник в підготовчому засіданні підтримали клопотання про призначення судово-психологічної експертизи дитячо-батьківських відносин.

Заслухавши пояснення сторін, розглянувши матеріали цивільної справи, подані клопотання, суд приходить до висновку, що клопотання представника відповідачки підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Відповідно до ч. 3, 4, 5 ст. 103 ЦПК України, при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.

Згідно ч.1 ст.104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

У поданому клопотанні представник відповідачки зазначає, що думка дитини щодо місця її проживання з батьком та негативне ставлення до матері штучно сформована позивачем та його оточенням, відповідно не може бути об`єктивною. Отже, з`ясування питання щодо психологічного стану малолітньої дитини ОСОБА_8 має суттєве значення для розгляду справи, стосуються предмета і підстав спору та потребують спеціальних знань, тому суд вважає клопотання представника відповідачки обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.

Покликання представника позивача на проведення в ході виготовлення висновку органу опіки та піклування Горохівської міської ради про визначення місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_8 співбесід з психологами для визначення емоційно-психологічного стану дитини як на підставу відмови у задоволенні клопотання про призначення судово-психологічної експертизи дитячо-батьківських відносин суд вважає необґрунтованим, оскільки, як з`ясовано в підготовчому засіданні, висновок психолога про емоційно-психологічний стан дитини в матеріалах справи відсутній.

Водночас, питання, запропоновані представником позивача, мають суттєве значення для розгляду справи, стосуються предмета і підстав спору та потребують спеціальних знань. Тому клопотання представника позивача підлягає задоволенню.

Відтак, у справі слід призначити судово-психологічну експертизу дитячо-батьківських відносин, проведення якої доручити експертам Рівненській філії психіатричних експертиз ДУ "Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України", поклавши оплату за проведення експертизи на позивача та відповідача порівну. У розпорядження експертів надати матеріали даної цивільної справи.

Відповідно до п.5 ч.1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.

Оскільки для проведення експертизи потрібний значний проміжок часу, на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.

Керуючись ст.ст.103, 104, 109, п.5 ч.1 ст.252, ст.260 ЦПК України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Клопотання представника відповідачки про призначення судово-психологічної експертизи дитячо-батьківських відносин задовольнити.

Призначити у справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_2 про визначення місця проживання дитини, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Служба у справах дітей Виконавчого комітету Горохівської міської ради судово-психологічну експертизу дитячо-батьківських відносин, на вирішення якої поставити наступні питання:

1 Який психологічний стан малолітньої дитини ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на даний час? З чим саме пов`язані актуальні емоційні переживання дитини?

2 Які індивідуально-психологічні особливості має дитина ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ? Чи схильна дитина до психологічного впливу з боку дорослих?

3 Чи має місце психологічний вплив на дитину ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з боку батька ОСОБА_4 та/або будь-яких інших осіб щодо формування думки дитини про матір ? Який ступінь такого психологічного впливу?

4 Чи є ознаки формування у дитини ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , негативної думки про матір, викривленого сприйняття взаємовідносин з матір`ю?

5 Чи є позитивним психологічне сприйняття дитиною сім`ї, в якій вона проживає на даний час?

6 Чи має залежність оцінка сімейної ситуації дитиною від впливу з боку батьків та інших дорослих? Якщо так, то кого саме?

7 Чи спроможна малолітня дитина ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням її вікових особливостей, емоційного стану, індивідуально-психологічних властивостей, рівня розумового розвитку та умов мікросоціального середовища надавати незалежну власну оцінку відношенню матері до неї, виявляти прихильність до матері?

8. Яким чином сімейна ситуація, індивідуально-психологічні особливості обох батьків, особливості їх виховної поведінки впливають на емоційний стан, психічний розвиток та відчуття благополуччя дитини ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ?

9. Яким чином можуть вплинути умови виховання кожного з батьків на психологічний стан та розвиток дитини ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ?

10. Чи спроможна малолітня дитина ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням її вікових особливостей, емоційного стану, індивідуально-психологічних властивостей, рівня розумового розвитку давати показання в суді щодо питання про визначення місця її проживання?

11. Чи є ситуація, що досліджується за справою, психотравмуючою для ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ?

12. Чи завдані ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждання з боку матері ОСОБА_2 ? Якщо так, то якими діями матері завдані такі страждання?

13. Чи спілкування ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з матір`ю та братом негативно впливає на емоційний стан дитини?

Проведення експертизи доручити експертам Рівненській філії психіатричних експертиз ДУ "Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України" (адреса:33010, Рівненська обл., місто Рівне, вул. Дубенська, будинок 64, Email: ndips@ukr.net, rivnespe@ukr.net).

Попередити судових експертів про кримінальну відповідальність за ст.384 КК України за завідомо неправдивий висновок та за ст.385 КК України за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.

Надати у розпорядження експертів матеріали цивільної справи № 155/444/24, провадження Пр.№2/155/197/24.

Оплату за проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_4 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) та відповідача ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) порівну.

Роз`яснити сторонам положення ст.109 ЦПК України про те, що у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.

Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.

Ухвала може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Повний текст ухвали складено 08.08.2024 р.

Суддя Горохівського районного суду

Волинської області С.М. Яремчук

СудГорохівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення07.08.2024
Оприлюднено09.08.2024
Номер документу120878790
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —155/444/24

Ухвала від 07.08.2024

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Яремчук С. М.

Ухвала від 07.08.2024

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Яремчук С. М.

Ухвала від 14.03.2024

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Яремчук С. М.

Ухвала від 06.03.2024

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Яремчук С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні