ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"08" серпня 2024 р. Справа № 911/2050/24
Суддя Шевчук Н.Г. розглянувши матеріали позовної заяви
Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомобільний перевізник", 07400, Київська область, місто Бровари, вулиця Січових стрільців, будинок 1
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Твій Хліб", 11500, Житомирська область, місто Коростень, вулиця Шолом Алейхема, будинок 62
про стягнення 992 803, 83 грн за договором № 03-2024 надання послуг по перевезенню вантажів від 22.03.2024
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Автомобільний перевізник" звернулося через підсистему ЄСІТС "Електронний суд" до Господарського суду Київської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Твій Хліб" про стягнення 992 803, 83 грн заборгованості за договором № 03-2024 надання послуг по перевезенню вантажів від 22.03.2024.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем, як замовником за договором № 03-2024 надання послуг по перевезенню вантажів від 22.03.2024 зобов`язань, в частині повної та своєчасної оплати послуг із перевезення.
Господарський суд дослідивши матеріали позовної заяви, дійшов висновку, що вказана позовна заява не підсудна Господарському суду Київської області з таких підстав.
Відповідно до частин першої, другої статті 27 Господарського процесуального кодексу України позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.
У відповідності до пункту 10 частини другої статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, місцезнаходження юридичної особи визначається на підставі відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю "Твій Хліб" є 11500, Житомирська область, місто Коростень, вулиця Шолом Алейхема, будинок 62.
Обґрунтовуючи подання позову не за місцезнаходженням відповідача, Товариство з обмеженою відповідальністю "Автомобільний перевізник" посилається на норму частини п`ятої статті 29 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів та норму статті 532 Цивільного кодексу України, яка передбачає, що якщо у договорі не зазначено місце його виконання, то виконання провадиться за грошовим зобов`язанням за місцем проживання кредитора, а якщо кредитором є юридична особа за її місцезнаходженням на момент виникнення зобов`язання.
Суд зазначає, що приписами статті 29 Господарського процесуального кодексу України передбачена підсудність справ за вибором позивача. Так, зокрема, частиною першою статті 29 Господарського процесуального кодексу України визначено право вибору між господарськими судами, яким відповідно до цієї статті підсудна справа, належить позивачу, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цього Кодексу.
Згідно із частиною п`ятою статті 29 Господарського процесуального кодексу України, позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.
Отже, правила цієї статті застосовуються до зобов`язань, виконання яких з урахуванням їх особливостей можливе лише у певному місці. У разі якщо така особливість не визначена і не вбачається зі специфіки спірних відносин, то підсудність справи визначається за загальними правилами підсудності. При цьому, за загальним правилом, місце виконання зобов`язання є договірною умовою та узгоджується сторонами у договорі, і у такому випадку сторони можуть передбачити будь-яке місце виконання, яке буде зручне для сторін. Місце виконання договору, у випадку його визначення сторонами у договорі, є однією з умов договору, що зумовлює обов`язок виконання договору саме у погодженому сторонами місці.
Правила визначення місця виконання зобов`язання передбачені статтею 532 Цивільного кодексу України.
Відповідно до частини першої статті 532 Цивільного кодексу України, місце виконання зобов`язання встановлюється у договорі. Якщо місце виконання зобов`язання не встановлено у договорі, виконання провадиться: за зобов`язанням про передання нерухомого майна - за місцезнаходженням цього майна; за зобов`язанням про передання товару (майна), що виникає на підставі договору перевезення, - за місцем здавання товару (майна) перевізникові; за зобов`язанням про передання товару (майна), що виникає на підставі інших правочинів, - за місцем виготовлення або зберігання товару (майна), якщо це місце було відоме кредиторові на момент виникнення зобов`язання; за грошовим зобов`язанням - за місцем проживання кредитора, а якщо кредитором є юридична особа, - за її місцезнаходженням на момент виникнення зобов`язання. Якщо кредитор на момент виконання зобов`язання змінив місце проживання (місцезнаходження) і сповістив про це боржника, зобов`язання виконується за новим місцем проживання (місцезнаходженням) кредитора з віднесенням на кредитора всіх витрат, пов`язаних із зміною місця виконання; за іншим зобов`язанням - за місцем проживання (місцезнаходженням) боржника.
За умовами договору № 03-2024 надання послуг по перевезенню вантажів від 22.03.2024, позивач, як перевізник, приймає на себе зобов`язання надати відповідно до умов договору послуги по перевезенню вантажу автомобільним транспортом, а відповідач, як замовник, зобов`язується прийняти послуги та оплатити їх вартість в порядку та строки, визначені договором. Дані, необхідні для надання послуг, вказуються у Заявках на перевезення вантажу, що є невід`ємною частиною договору.
Здійснивши аналіз умов договору надання послуг по перевезенню вантажів, суд звертає увагу, що сторонами окремо не визначено місце виконання договору.
Водночас спір про стягнення заборгованості безпосередньо не пов`язаний з місцем виконання договорів, оскільки, предметом спору є вимога про стягнення коштів, а не спір про зобов`язання виконати послуги по перевезенню вантажів, водночас підсудність яких визначена статтею 30 Господарського процесуального кодексу України, що є виключною підсудністю.
Правила статті 532 Цивільного кодексу України застосовуються до зобов`язань, виконання яких з урахуванням їх особливостей можливе лише у певному місці. У разі якщо така особливість не визначена (наприклад, п. 4 ч. 1 ст. 532) і не вбачається зі специфіки спірних відносин, то підсудність справи визначається за загальними правилами підсудності.
Сплата заборгованості не містить прив`язки до певного конкретного місця, в тому числі і до місця виконання договору, оскільки така заборгованість, за наявності достатніх правових підстав для її стягнення, буде оплачена відповідачем в добровільному порядку шляхом переказу коштів на рахунок позивача, або буде стягнута виконавцем (державним чи приватним) у примусовому порядку.
Аналогічна правова позиція, що позов може бути подано за правом вибору позивача за місцем виконання договору лише у випадку окремого зазначення у договорі місця виконання, викладена у постанові Верховного Суду від 09.04.2020 у справі № 442/3250/18.
Отже підсудність спору визначається загальними правилами, а саме за місцезнаходженням відповідача.
Враховуючи викладене справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Господарського суду Житомирської області.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 31 Господарського процесуального кодексу України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Частиною третьою статті 31 Господарського процесуального кодексу України визначено, що передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Керуючись статтями 30, 31, 234 Господарського процесуального кодексу України суд
ухвалив:
Передати за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Господарського суду Житомирської області матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомобільний перевізник" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Твій Хліб" про стягнення заборгованості.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 254-257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Н.Г. Шевчук
Ухвалу підписано: 08.08.2024
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 08.08.2024 |
Оприлюднено | 09.08.2024 |
Номер документу | 120886863 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Шевчук Н.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні