Рішення
від 08.08.2024 по справі 517/386/24
ФРУНЗІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 517/386/24

Провадження № 2/517/88/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 серпня 2024 рокусмт. Захарівка

Фрунзівський районний суд Одеської області в складі: головуючого судді Гончар І.В., при секретарі Заболотній Л.В.,

розглянувши у судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та Чогодарівської сільської ради Березівського району Одеської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, В СТ АН ОВ ИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 та Чогодарівської сільської ради Березівського району Одеської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, щоїї батьки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 перебували у шлюбі. ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась вона. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її батько, який за життя мав у власності сертифікат на земельну частку (пай), колективній власності КСП "Малігонівське". На час відкриття спадщини після смерті батька, постійно проживала та була зареєстрована її мати, тобто її мати ОСОБА_4 вважається такою, що прийняла спадщину після смерті батька. ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати позивачки. За життя вона не встигла оформити право власності на земельну ділянку.

З метою оформлення спадщини після смерті матері позивачка звернулася до Захарівської нотаріальної контори, однак їй було відмовлено у зв"язку із тим, що відсутній оригінал сертифікату.

Сертифікат був втрачений під час переїзду, тому єдиним способом отримати спадщину за законом на право на земельну частку (пай) є звернення до суду.

Позивачка в судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги визнає в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Представник Чогодарівської сільської ради Березівського району Одеської області в судове засідання також не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, зазначивши, що позовні вимоги визнає в повному обсязі.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає що позовні вимоги підлягають задоволеню з наступних підстав.

Статтею 15 Цивільного кодексу України ( далі -ЦК) передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Положеннями ст. 5 ЦПК встановленні способи захисту, які застосовуються судом. Так. здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ст. 16 ЦК, кожна сторона має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення та інші

Судом встановлено, що батьки позивачки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 перебували у шлюбі, що підтверджується свідоцтвом про одруження НОМЕР_1 , виданого 02.04.1966 року Малігонівським сільським ЗАГС с.Малігонове Ширяївського району Одеської області.

В шлюбі ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась позивачка ОСОБА_5 , що підтверджується актовим записом № 16 від 06.07.1961 року, про що було видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 від 06.07.1961 року.

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивачки - ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 повторно виданим Захарівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), актовий запис № 21.

ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 за життя мав у власності сертифікат на земельну частку (пай), в колективній власності КСП "Малігонівське", що знаходиться на території Малігонівської сільської ради Березівського (Ширяївського) району Одеської області, зареєстрованого за № 269 від 12.02.1992 року, серія НОМЕР_4 , що підтверджується довідкою Відділу Держгеокадастру.

На час відкриття спадщини після смерті батька позивачки, постійно проживала та була зареєстрована її мати ОСОБА_4 , що підтверджується довідкою виданою Перехрестівським старостинським округом Затишанської селищої ради Роздільнянського району Одеської області № 177 від 02.02.2024 року.

ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати позивачки - ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 , виданим Захарівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Роздільнянському районі Одеської області, актовий запис № 102 від 24.05.2023 року.

З метою оформлення спадщини після смерті матері позивачка звернулася до Захарівської державної нотаріальної контори Одеської області, однак листом нотаріуса № 590/01-16 від 20.12.2023 року їй було відмовлено у зв"язку із тим, що відсутній оригінал сертифікату.

Згідно інформації наданої відділом № 1 управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру в Одеській області відповідно до Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) громадянин ОСОБА_3 отримав сертифікат в КСП «Малігонівське» серія ОД № 0042496 зареєстрованого за № 269 від 12.02.1992 року.

Таким чином, підтверджується факт належності втраченого сертифікату на право на земельну частку (пай), серії ОД № 0042496 зареєстрованого за № 269 від 12.02.1992 року померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 .

Відповідно до вимог ст. ст. 46, 69 Закону України «Про нотаріат», п. п. 4.2, 4.14, 4.15 Глави 10 Розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року № 296/5 видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Пунктом 17 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України визначено, що сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовсгановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Тобто, для того, щоб отримати свідоцтво про право на спадщину потрібно подати оригінал сертифікату на право на земельну частку (пай) спадкодавця.

Однак, сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ОД № 0042496, що видавався на ім`я ОСОБА_3 був втрачений.

Чинним законодавством України, зокрема постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1995 р. № 801 «Про затвердження форми сертифіката на право на земельну частку (пай) і зразка Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай)» не передбачена можливість видачі дубліката при втраті сертифіката.

Відповідно до ст. 1217 ЦК спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Судом встановлено, що заповіту щодо свого права на земельну частку (пай), що посвідчувалось сертифікатом серії НОМЕР_4 , який видавався на ім`я ОСОБА_3 - ОСОБА_4 не залишала, відповідно спадкування здійснюється за законом.

За загальними положеннями про спадкування право на спадкування виникає у день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1223, 1270 ЦК).

Згідно ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя,який його пережив, та батьки. Згідно положень ч.1 ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. Згідно ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Виходячи з вимог ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Відповідно до приписів ст.41 Конституції України та п.2 ч.1 ст.3, ст.321 ЦК ніхто не може бути позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні. Згідно положень п.9 ч.1 ст.27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація права власності може бути проведена на підставі судового рішення щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно. Згідно зі ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Враховуючи, що позивач є спадкоємцем майна, однак не може отримати свідоцтво про право на спадщину у нотаріуса, до нього правомірно перейшли права та обов`язки (спадщина), отже за ним слід визнати право власності на вищевказану земельну ділянку. Керуючись ст.ст.12, 81, 211, 264,265 ЦПК України, ст.ст.328, 1216-1218, 1233-1236, 1268 ЦК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 таЧогодарівської сільськоїради Березівськогорайону Одеськоїобласті провизнання правана земельнучастку (пай)в порядкуспадкування зазаконом- задовольнити.

Визнати за ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у порядку спадкування за законом після смерті матері - ОСОБА_4 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_3 право на земельну частку (пай), яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства «Малігонівське», що знаходиться на території Малігонівської сільської ради Березівського (колишнього - Ширяївського) району Одеської області, зареєстрованого за № 269 від 12.02.1992 року, серія НОМЕР_4 , що був виданий на ім`я ОСОБА_3 .

Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду на протязі 30-ти днів з дня його проголошення.

Суддя: Ірина ГОНЧАР

СудФрунзівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення08.08.2024
Оприлюднено12.08.2024
Номер документу120889589
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —517/386/24

Рішення від 08.08.2024

Цивільне

Фрунзівський районний суд Одеської області

Гончар І. В.

Ухвала від 04.07.2024

Цивільне

Фрунзівський районний суд Одеської області

Гончар І. В.

Ухвала від 26.03.2024

Цивільне

Фрунзівський районний суд Одеської області

Гончар І. В.

Ухвала від 26.03.2024

Цивільне

Фрунзівський районний суд Одеської області

Гончар І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні