Ухвала
від 08.08.2024 по справі 730/1011/24
БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД

ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4


тел.: 0 (4653) 21-202

Справа №730/1011/24

Провадження № 2/730/327/2024

У Х В А Л А

"08" серпня 2024 р. м.Борзна

Борзнянський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючої судді Данько О.В.

з участю секретаря судового засідання Граб С.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Борзни питання щодо передачі до іншого суду цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Крутівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права в порядку спадкування, -

В С Т А Н О В И В :

6 серпня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом доТериторіальної громади в особі Крутівської сільської ради Ніжинського району, про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права в порядку спадкування.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що він є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Він постійно проживав зі спадкодавицею з вересня 2004 року до дня смерті та здійснив її поховання. За життя ОСОБА_2 отримала сертифікат на право земельну частку (пай) серії ЧН № 0181744 по Омбиській сільській раді Борзнянського району Чернігівської області на 4,2 умовних кадастрових гектарів. Коли він звернувся до нотаріуса з метою подати заяву про прийняття спадщини, то останній надав йому письмове роз`яснення, що ним не доведений факт прийняття спадщини. Крім того, позивач позбавлений можливості реалізувати своє право на спадкове майно через відсутність правоустановлюючих документів, оскільки сертифікат за життя був втрачений спадкодавцем.

Питання щодо передачі справи до іншого суду розглянуте без виклику учасників справи й відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Перевіривши матеріали справи, суд такого висновку.

Згідно з п.1 ч.1 ст.31 ЦПК України суд ухвалою передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

За загальними правилами підсудності справ, визначеними ч.2 ст.27 ЦПК України, позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

У позовній заяві ОСОБА_1 відповідачем зазначає Крутівську сільську раду Ніжинського району Чернігівській області. Згідно відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань юридична адреса відповідача АДРЕСА_1 .

Відповідно до п. 3-1 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.

На сьогодні воєнний стан на території України триває, тому, місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року№ 807-IX.

Село Крути відповідно до раніше визначеного адміністративно-територіального устрою знаходиться у межах колишнього Ніжинського району Чернігівської області, а тому, з урахуванням п. 3-1 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів», належить до територіальної юрисдикції Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області.

Таким чином, місцезнаходження відповідача на території Борзнянського району не зареєстроване, що не дає суду підстав для віднесення виниклого між сторонами спору до підсудності Борзнянського районного суду Чернігівської області.

Зміст позовної заяви та додані до неї документи не дають суду підстав для віднесення вказаного спору до альтернативної підсудності справ за вибором позивача (ст.28 ЦПК України) чи виключної підсудності (ст.30 ЦПК України), тобто до підсудності Борзнянського районного суду Чернігівської області.

Зокрема, вимога про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини пред`явлена у порядку позовного провадження, тому, підлягають до застосування положення ч. 2 ст. 27 ЦПК України. Положення ст. 316 ЦПК України у цьому випадку не застосовуються

Щодо належності земельної частки (паю), з приводу якої виник спір про визнання права в порядку спадкування, до нерухомого майна, то суд ураховує наступне.

Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ в п.41, 42 Постанови №3 від 01.03.2013 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» зазначив, що перелік позовів, для яких визначено виключну підсудність, є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає, а також навів категорії позовів, які виникають із приводу нерухомого майна (ст.181 ЦК України).

Згідно зі ст.181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.Режим нерухомої речі може бути поширений законом на повітряні та морські судна, судна внутрішнього плавання, космічні об`єкти, а також інші речі, права на які підлягають державній реєстрації.

Відповідно до ч.1 ст.182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Земельна ділянка це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру (ст.79, 79-1 ЗК України).

Згідно з ч.1 ст.5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення.

На відміну від земельної ділянки, земельна частка (пай) є умовною часткою земель, які належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, розмір якої визначений в умовних кадастрових гектарах. Місцезнаходження та межі такої земельної частки (паю) не визначені.

Відповідно до ст.3 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» власники земельних сертифікатів наділені правом на одержання належної їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).

Отже, земельна частка (пай) не є земельною ділянкою та не належить до об`єктів нерухомого майна, речові права щодо яких у відповідності з законом підлягають державній реєстрації. Отже, на земельну частку (пай) не може бути поширений режим нерухомого майна.

У зв`язку з цим, місцезнаходження спадкового майна, а саме: земельної частки (паю) право на яку посвідчено сертифікатом серії ЧН № 0181744 на території Омбиської сільської ради Ніжинського (колишнього Борзнянського) району Чернігівської області не дає підстав для віднесення виниклого між сторонами спору до виключної підсудності (ст.30 ЦПК України).

Таким чином, вказана справа непідсудна Борзнянському районному суду Чернігівської області її слід передати на розгляд Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області, територіальна юрисдикція якого поширюється на зареєстроване у встановленому законом порядку місцезнаходження відповідача.

Згідно з ч.1 ст.32 ЦПК України спори між судами про підсудність не допускаються.

На підставі викладеного, керуючись ст.10, 27-32, 258-261 ЦПК України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Крутівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права в порядку спадкування, передати на розгляд до Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області.

Здійснити передачу вказаної цивільної справи з Борзнянського районного суду Чернігівської області до Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області не пізніше п`яти днів після закінчення строку на оскарження цієї ухвали, а в разі подання скарги не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя О.В. Данько

СудБорзнянський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення08.08.2024
Оприлюднено12.08.2024
Номер документу120890949
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —730/1011/24

Рішення від 04.11.2024

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Карпусь І. М.

Ухвала від 05.09.2024

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Карпусь І. М.

Ухвала від 08.08.2024

Цивільне

Борзнянський районний суд Чернігівської області

Данько О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні