Рішення
від 26.07.2024 по справі 354/578/24
ЯРЕМЧАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ 

Справа № 354/578/24

Провадження по справі № 2-о/354/10/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2024 року м. Яремче

Яремчанський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої - судді Остап`юк М.В.

присяжних: О.В. Процюк, Л.О. Павлюк

при секретарі Крицкалюк Я.М.

за участі сторін:

заявника: ОСОБА_1

представника заявника: ОСОБА_2

розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Яремчанський відділ ДРАЦС у Надвірнянському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ); Управління соціального захисту та надання соціальних послуг населенню виконавчого комітету Яремчанської міської ради про оголошення фізичної особи померлою, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про оголошення ОСОБА_3 померлою, обґрунтовуючи свою заяву тим, що він є чоловіком ОСОБА_3 , місце перебування дружини на даний час невідоме, з нею втрачений зв`язок, вона жодного разу не телефонувала, не писала листів та не повідомляла про місце свого перебування. Рішенням Яремчанського міського суду від 13.10.2017 року № 354/518/17 дружину було визнано безвісно відсутньою з 24.08.2016 року. 3 часу зникнення дружини минуло вже більше семи років і до цього часу у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування, про це не знають ні діти, ні знайомі або інші близькі родичі , проведені пошуки по її місцезнаходженню не дали бажаного підсумку, кримінальне провадження у відділі поліції так і залишається незавершеним. Оголошення дружини померлою необхідне для отримання соціальних пільг для неповнолітньої дитини. Посилаючись на викладені обставини, заявник просить задовольнити дану заяву.

У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та його представник адвокат Лісодід О.В. заяву підтримали та просили про її задоволення з підстав наведених вище.

Представник заінтересованої особи Яремчанського відділу ДРАЦС у Надвірнянському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив.

Представник заінтересованої особи Управління соціального захисту та надання соціальних послуг населенню виконавчого комітету Яремчанської міської ради, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив.

У судовому засіданні свідок ОСОБА_4 пояснив, що є братом заявника, з дружиною заявника перебували в хороших відносинах. Остання зникла вісім років тому з невідомих причин, під час того, як поїхала з двома старшими доньками у ГК «Буковель» на святкування Дня Незалежності. Зазначила, що ОСОБА_5 добре виховувала дітей, працювала на роботі. Однак, були у її характері дивні риси: могла зникнути на один-два тижні, а потім повернутися. Одного дня подзвонив брат і сказав, що третій тиждень вже не має дружини. Після того як подали заяву в поліцію, мали надію, що її знайдуть, однак пошуки позитивного результату не дали.

Свідок ОСОБА_6 суду показав, що є кумом заявника та його зниклої дружини. Остання пропала безвісти вісім років тому, і з того часу про її місцеперебування нічого невідомо. Останню довгий час шукали працівники поліції, однак, пошуки результатів не дали.

Свідок ОСОБА_7 суду показала, що є дочкою заявника, а зникла є її матір`ю. У день зникнення матері 24.08.2016 року вона була з нею. Того дня вони з мамою та сестрою поїхали у с. Поляницю на прогулянку. Гуляючи по території ГК «Буковелю», їхня мати раптово прискорила швидкість кроків, і почала втікати від них. Вони за нею бігли та гукали, про те, мама зайшла у темний провулок. Вони пішли за нею туди, але її вже не було. Вони довший час гукали маму та шукали її, однак, це не дало результату. На той момент у них не було ще телефонів, тому передзвонити до неї змогли тільки тоді, коли повернулися додому. Набравши її, одразу після приїзду, вони повідомили мамі про те, що вже вдома. Вона їм сказала, що скоро теж приїде, однак, так і не повернулася. Після цього дзвінка більше зв`язку з нею не було. До того часу, мати зникала періодично на тиждень, але завжди поверталася. Вважає, що вона померла, бо якби була жива, - то повернулася б. Також повідомила, що того дня у мами був конфлікт із невідомим чоловіком у ГК «Буковель», однак, він вичерпався.

Суд, заслухавши пояснення заявника, свідків, дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить наступного.

Згідно зі статтею 16ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Частиною першою статті 293ЦПК України визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до пункту 3 частини другої статті 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.

Статтею 305ЦПК України передбачено, що заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.

Згідно з частиною першою статті 308ЦПК України суд розглядає справу за участю заявника, свідків, зазначених у заяві, та осіб, яких сам суд визнає за потрібне допитати, і ухвалює рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або про оголошення її померлою.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є чоловіком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Яремчанським МВ УМВС в Івано-Франківській області 16.07.2002), місце реєстрації: село Яблуниця.

Факт сімейних відносин заявника з ОСОБА_3 підтверджується Свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_2 , виданим виконкомом Поляницької сільської ради 08.05.2002 року.

В ході судового розгляду встановлено, що у заявника та його дружини ОСОБА_3 за час шлюбу народилося четверо дітей, наймолодший син ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на даний час є неповнолітнім.

Згідно з довідкою Яблуницького старостинського округу Поляницької сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області від 07.03.2024 №170 громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований та проживає за адресою АДРЕСА_1 та має на утриманні малолітнього сина ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Звертаючись із заявою про оголошення фізичної особи померлою заявник ОСОБА_1 вказує, що 24.08.2016 року дружина, поїхавши до села Поляниця ГК «Буковель», більше не повернулася, місце її перебування і знаходження вже більше восьми років невідоме, зв`язку з нею не має.

З матеріалів справи вбачається, що за заявою ОСОБА_1 20.09.2016 року Слідчим Відділенням Яремчанського ВП ГУНП в Івано-Франківській області розпочато досудове розслідування по кримінальному провадженні № 12016090110000240 за ч.1 ст. 115 КК України (умисне вбивство).

Рішенням Яремчанського міського суду Івано-Франківської області від 03.10.2017 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , визнано безвісно відсутньою з 24.08.2016 року (справа №354/518/17, провадження №2-о/354/18/17).

Відповідно до частини першої статті 46ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті (частина третя статті 46 ЦК України).

Статтею 47ЦК України визначено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.

Оголошення особи померлою необхідно для усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.

Рішення про оголошення фізичної особи померлою приймається судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісті за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку,- протягом шести місяців.

Особливості цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.

Однак необхідно відрізняти оголошення фізичної особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті особи можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим (п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»).

Правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.

Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п`яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв`язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження (стаття 47 ЦК України).

Правові наслідки появи фізичної особи, яка була оголошена померлою визначені у статті 48 ЦК України. Так, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою. Незалежно від часу своєї появи фізична особа, яка була оголошена померлою, має право вимагати від особи, яка володіє її майном, повернення цього майна, якщо воно збереглися та безоплатно перейшло до неї після оголошення фізичної особи померлою, за винятком майна, придбаного за набувальною давністю, а також грошей та цінних паперів на пред`явника. Особа, до якої майно перейшло за відплатним договором, зобов`язана повернути його, якщо буде встановлено, що на момент набуття цього майна вона знала, що фізична особа, яка була оголошена померлою, жива. У разі неможливості повернути майно в натурі особі, яка була оголошена померлою, відшкодовується вартість цього майна. Якщо майно фізичної особи, яка була оголошена померлою і з`явилася, перейшло у власність держави, Автономної Республіки Крим або територіальної громади і було реалізоване ними, цій особі повертається сума, одержана від реалізації цього майна.

Аналізуючи зазначені норми права, суд дійшов висновку, що підставою для оголошення особи померлою є не факти, які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.

Таким чином, суд дійшов до висновку про можливість задоволення заяви та оголошення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлою, оскільки станом на день розгляду заяви по суті остання більше семи років відсутня в місці постійного проживання та реєстрації, а також відсутні відомості про місце її перебування.

Суд враховує, що після 24.08.2016 року, а це орієнтовно вісім років тому, ОСОБА_3 ніхто не бачив, про неї нічого невідомо, зв`язку не має.

Крім того, за свідченнями свідків, з 24.08.2016 року ОСОБА_3 пропала, про неї нічого невідомо, що може свідчити про її загибель.

При цьому, суд вважає за необхідне роз`яснити заявнику, що у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.

Оголошення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлою необхідне заявнику для оформлення соціальної пенсії для малолітньої дитини ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до частини першої статті 17Закону України«Про державнуреєстрацію актівцивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Таким чином, єдиною підставою для державної реєстрації смерті у даному випадку є рішення суду про оголошення особи померлою.

Приймаючи до уваги викладене, встановивши, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відсутня в місці її постійного проживання, а також відсутні відомості про місце її перебування близько восьми років, суд дійшов висновку, що заява є законною та обґрунтованою, а тому підлягає задоволенню.

При вирішенні питання розподілу між сторонами судових витрат, суд враховує, що відповідно до частини сьомої статті 297ЦПК України при ухваленні судом рішення в справах окремого провадження - судові витрати не відшкодовуються.

Керуючись статтями 19, 89, 263-265, 268, 273, 293, 294, 259, 260, 305-308 ЦПК України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Яремчанський відділ ДРАЦС у Надвірнянському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ); Управління соціального захисту та надання соціальних послуг населенню виконавчого комітету Яремчанської міської ради про оголошення фізичної особи померлою -задовольнити.

Оголосити померлою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженку селища Томашпіль Томашпільського району Вінницької області, від дня набрання законної сили рішенням суду.

Рішення суду може бути оскаржене до Івано-Франківського апеляційного суду Івано-Франківської області через Яремчанський міський суд Івано-Франківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня оголошення рішення суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 09.08.2024.

Суддя: М. В. Остап`юк

Присяжні: О.В. Процюк,

Л.О. Павлюк

СудЯремчанський міський суд Івано-Франківської області 
Дата ухвалення рішення26.07.2024
Оприлюднено12.08.2024
Номер документу120907627
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою

Судовий реєстр по справі —354/578/24

Рішення від 26.07.2024

Цивільне

Яремчанський міський суд Івано-Франківської області

Остап'юк М. В.

Рішення від 26.07.2024

Цивільне

Яремчанський міський суд Івано-Франківської області

Остап'юк М. В.

Ухвала від 29.03.2024

Цивільне

Яремчанський міський суд Івано-Франківської області

Остап'юк М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні