Справа № 703/3541/24
2/703/1252/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2024 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Ігнатенко Т.В.
секретар судових засідань Яковенко І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла Черкаського району Черкаської області, в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Смілянської міської ради та Березняківської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно
встановив:
04 липня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області з вищевказаним позовом, в якому просить визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на: житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 96,9 кв.м., житловою площею 38,5 кв.м., який складається з: житлового будинку з прибудовами під літ. «А-1», «а», «а1», вбиральні під літ. «Г», літнього душу під літ. «Д», погреба під частиною будівлі під літ «п/д», огорожі №3, 4, 5; земельну ділянку площею 1,02 га, яка розташована в адмінмежах Плескачівської сільської ради Смілянського району Черкаської області, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 7123786500:02:000:0056, яка належала померлому на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №179221 від 16 грудня 2008 року, та земельну ділянку площею 1,20 га, яка розташована в адмінмежах Плескачівської сільської ради Смілянського району Черкаської області, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 7123786500:02:000:0077, яка належала померлому на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №119361 від 28 серпня 2008 року.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_2 . Після смерті Чернова відкрилася спадщина на: житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 96,9 кв.м., житловою площею 38,5 кв.м., який складається з: житлового будинку з прибудовами під літ. «А-1», «а», «а1», вбиральні під літ. «Г», літнього душу під літ. «Д», погреба під частиною будівлі під літ «п/д», огорожі №3, 4, 5; земельну ділянку площею 1,02 га, яка розташована в адмінмежах Плескачівської сільської ради Смілянського району Черкаської області, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 7123786500:02:000:0056, яка належала померлому на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №179221 від 16 грудня 2008 року, та земельну ділянку площею 1,20 га, яка розташована в адмінмежах Плескачівської сільської ради Смілянського району Черкаської області, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 7123786500:02:000:0077, яка належала померлому на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №119361 від 28 серпня 2008 року.
Спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняла шляхом подання до нотаріальної контори заяви відповідного змісту. На даний час нотаріально оформити спадщину позивач не має можливості, оскільки у її розпорядженні відсутні правовстановлюючі документи на спадкове майно. Нотаріусом рекомендовано звернутися до суду з приводу визнання права власності на спадкове майно, оскільки відповідно до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року №296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
З врахуванням вищевикладених обстав, позивач ОСОБА_3 звернулася до суду з даним позовом.
Ухвалою судді від 08 липня 2024 року відкрито провадження у цивільній справі за вказаним позовом, вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання та відповідачам встановлено строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.
Відзив на позовну заяву у встановлений судом строк відповідачами до суду не подано.
06 серпня 2024 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, звернулася до суду із заявою, в якій просила розгляд справи проводити без її участі, позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача Смілянської міської ради Черкаської області Сюкало Ю.П. у судове засідання не з`явилася, звернулася до суду з заявою, в якій просила розгляд справи провести без участі представника міської ради та прийняти законне і обґрунтоване рішенні у справі у відповідності до вимог чинного законодавства.
Одночасно, представник відповідача Смілянської міської ради у вищевказаній заяві просила суд звернути увагу, що до матеріалів справи долучений додаток - копія свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , який помер на території російської федерації ІНФОРМАЦІЯ_2 . Свідоцтво про смерть видано 13 вересня 2023 року головним управлінням «ЗАГС Рязанской области по Чучковскому району». Наданий документ не містить перекладу на державну мову та не легалізований. У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України з 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено правовий режим воєнного стану. Відповідно до ст.13 Закону України «Про міжнародне приватне право» у редакції від 23 грудня 2022 року, документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України. Однак, дія Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах зупинені з 27 грудня 2022 року, відповідно документи, видані російською федерацією не визнаються на території України та відповідно не мають ніякої юридичної сили.
Також, вказує, що до матеріалів справи додано копію державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №179221 від 16 грудня 2008 року, де зазначено, що власником земельної ділянки площею 1,02 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва є ОСОБА_2 та копія державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №119361 від 28 серпня 2008 року, де власником земельної ділянки площею 1,20 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва також є ОСОБА_2 . Припускає, що на час отримання державних актів на право приватної власності на землю спадкоємець був громадянином України, однак набув громадянства російської федерації. Таким чином, після отримання ОСОБА_2 громадянства російської федерації, з врахування положень ч.5 ст.22, ст.81, ст.145 ЗК України, він повинен був протягом року відчужити належні йому земельні ділянки.
Представник відповідача Березняківської сільської ради - адвокат Геріх Н.А. у судове засідання не з`явилася, звернулася до суду з заявою, в якій просила розгляд справи провести без участі представника сільської ради, винести обґрунтоване, законне рішення суду, відповідно до норм чинного законодавства.
Враховуючи, що розгляд справи відбувався за відсутності учасників судового процесу, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалось, що відповідає вимогам ч.2 ст.247 ЦПК України.
Суд, врахувавши позицію сторін, яка викладена в їх заявах про розгляд справи без їх участі, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого повторно 96200030 територіальним відділом по Чучковському району Головного управління ЗАЦС Рязанської області 13 вересня 2023 року, переклад якого з російської мови на українську мову здійснив та засвідчив приватний нотаріус Черкаського районного нотаріального округу Новіков І.М., що зареєстровано в реєстрі за №4770, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин російської федерації, уродженець с. Плескачівка Смілянського району Черкаської області Україна, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 о 08 годині 35 хвилин в с. Пертово Чучковського району Рязанської області російської федерації, про що 13 вересня 2023 року складено запис акту про смерть №170239625002300047007 (а.с.40-41).
Відповідно до копії довідки про смерть №А-00093, видано територіальним відділом по Чучковському району Головного управління ЗАЦС Рязанської області 13 вересня 2023 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин російської федерації, уродженець с. Плескачівка Смілянського району Черкаської області Україна, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 о 08 годині 35 хвилин в с. Пертово Чучковського району Рязанської області російської федерації. Причина смерті: І. Метастази лімфатичного вузла, рак воротаря шлунку; ІІ. Хронічна хвороба легені (а.с.42).
Як вбачається з вищевказаних документів, вони виготовлені за установленою формою і скріплені гербовою печаткою установи російської федерації.
Відповідно до ч.1 ст.13 Закону України «Про міжнародне приватне право», документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.
Згідно ст.13 Конвенція про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, документи, що на території однієї з Договірних Сторін виготовлені або засвідчені установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції та за установленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на територіях інших Договірних Сторін без будь-якого спеціального посвідчення.
Документи, що на території однієї з Договірних Сторін розглядаються як офіційні документи, користуються на територіях інших Договірних Сторін і доказовою силою офіційних документів.
Законом України «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року» від 01 грудня 2022 року №2783-IX вирішено зупинити у відносинах з Російською Федерацією та Республікою Білорусь дію Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. Мінську 22 січня 1993 року і ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 року № 240/94-ВР (Відомості Верховної Ради України, 1994 р., № 46, ст. 417), та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року, вчиненого від імені України у м. Москві 28 березня 1997 року і ратифікованого Законом України від 3 березня 1998 року № 140/98-ВР (Відомості Верховної Ради України, 1998 р., № 26, ст. 162).
Разом з тим, відповідно до ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно ст.77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до ст.79 ЦПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Згідно ст.80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Враховуючи вищевказану сукупність доказів, які подані позивачем на підтвердження смерті ОСОБА_2 , та приймаючи до уваги, що представник відповідача Смілянської міської ради вказує виключно на те, що документи, видані російською федерацією не визнаються на території України та відповідно не мають ніякої юридичної сили, натомість не заперечує факт смерті ОСОБА_2 та не надає доказів, які спростовують відомості, які відображені у поданих позивачем вищевказаних документах, суд, з урахуванням військової агресії російської федерації проти України, внаслідок якої виїзд позивача, яка є громадянином України, до російської федерації для проставляння апостиля на документах, що видані цією державою, становить реальну небезпеку для неї, приходить до висновку про достатність поданих позивачем доказів, які свідчать про смерть ОСОБА_2 , та доведеність факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина російської федерації, уродженця с. Плескачівка Смілянського району Черкаської області Україна, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 о 08 годині 35 хвилин в с. Пертово Чучковського району Рязанської області російської федерації.
Відповідно до копії свідоцтва № НОМЕР_2 на право особистої власності на жилий будинок від 24 січня 1995 року, Смілянський міський відділ комунального господарства посвідчив, що жилий будинок з належними до нього будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_2 , дійсно належить ОСОБА_2 . Свідоцтво видане на підставі рішення виконкому Смілянської міської ради народних депутатів №915 від 22 грудня 1994 року (а.с.14).
Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 07 червня 2019 року за №169662947, державним реєстратором виконавчого комітету Смілянської міської ради 03 червня 2019 року, на підставі свідоцтва про право власності №3, що видане 24 січня 1995 року Смілянським міським відділом комунального господарства, здійснено державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , країна громадянства - російська федерація, на житловий будинок з прибудовами АДРЕСА_1 , який складається з житлового будинку загальною площею 96,9 кв.м., житловою площею 38,5 кв.м., під літерам «А-1, а, а1», вбиральні під літерою «Г», літнього душу під літерою «Д», погребу під частиною будівлі під літерою «п/д», огорожі під №3, 4, 5. Примітка: самочинно побудовано гараж під літерою «З», літню кухню під літерою «Ж», сарай під літерою «В» (а.с.13).
Відповідно до копії Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №179221 від 16 грудня 2008 року, ОСОБА_2 , на підставі рішення Смілянського міськрайонного суду від 28 травня 2008 року №2-1323, є власником земельної ділянки площею 1,02 га з кадастровим номером 7123786500:02:000:0056, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в адміністративних межах Плескачівської сільської ради Смілянського району Черкаської області (а.с.11).
Згідно копії Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №119361 від 28 серпня 2008 року, ОСОБА_2 , на підставі рішення Смілянського міськрайонного суду від 28 травня 2008 року №2-1323, є власником земельної ділянки площею 1,20 га з кадастровим номером 7123786500:02:000:0077, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в адміністративних межах Плескачівської сільської ради Смілянського району Черкаської області (а.с.12).
Як вбачається з матеріалів справи померлий ОСОБА_2 , як станом на день державної реєстрації права власності на вищевказаний житловий будинок з прибудовами, тобто 03 червня 2019 року, так і станом на день його смерті, тобто ІНФОРМАЦІЯ_2 , був громадянином російської федерації.
У заяві представник відповідача Смілянської міської ради зазначила, що після отримання ОСОБА_2 громадянства російської федерації він повинен був протягом року відчужити належні йому земельні ділянки.
Згідно ч.4 ст.22 ЗК України (у редакції, чинній станом на день набуття ОСОБА_2 вищевказаних земельних ділянок у власність), землі сільськогосподарського призначення не можуть передаватись у власність іноземним громадянам, особам без громадянства, іноземним юридичним особам та іноземним державам.
Відповідно до ч.1 ст.81 ЗК України (у редакції, чинній станом на день набуття ОСОБА_2 вищевказаних земельних ділянок у власність), землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземними громадянами, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.
Згідно ч.1 та ч.2 ст.145 ЗК України (у редакції, чинній станом на день набуття ОСОБА_2 вищевказаних земельних ділянок у власність), якщо до особи переходить право власності на земельну ділянку, яка за цим Кодексом не може перебувати в її власності, ця ділянка підлягає відчуженню її власником протягом року з моменту переходу такого права. У випадках, коли земельна ділянка цією особою протягом встановленого строку не відчужена, така ділянка підлягає примусовому відчуженню за рішенням суду.
Таким чином, у разі невиконання спадкодавцем ОСОБА_2 , який був громадянином російської федерації, вищевказаних вимог ЗК України, зазначені земельні ділянки могли вибути з його власності виключно у примусовому порядку на підставі рішення суду.
Однак, будь-яких доказів як відчуження ОСОБА_2 за життя вищевказаних земельних ділянок, так і прийняття судом рішення про примусове їх відчуження, - матеріали справи не містять.
Сам по собі факт невиконання ОСОБА_2 вищевказаних вимог ЗК України, не свідчить про вибуття вищевказаних земельних ділянок з його власності до його смерті, та відповідно неможливість входження їх до спадкової маси й подальшого набуття на них права власності у порядку спадкування.
Отже, посилання представника відповідача Смілянської міської ради на те, що після отримання ОСОБА_2 громадянства російської федерації він повинен був протягом року відчужити належні йому земельні ділянки, жодним чином не спростовує факт належності ОСОБА_2 цих земельних ділянок станом на день його смерті, та факт приналежності їх до спадкового майна після його смерті.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що на момент смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , був власником вищевказаних житлового будинку з прибудовами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , та земельних ділянок площею 1,02 га з кадастровим номером 7123786500:02:000:0056, і площею 1,20 га з кадастровим номером 7123786500:02:000:0077, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані в адміністративних межах Плескачівської сільської ради Смілянського району Черкаської області, та після його смерті відкрилася спадщина, у тому числі на вказане нерухоме майно.
Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особа, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно ст.1261 ЦК України, в першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Як вбачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , виданого Юкківською сільською радою Всеволожського району Ленігнрадської області 07 серпня 1989 року, ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.7).
Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 27 червня 2024 року за №00045717256, ОСОБА_4 після реєстрації шлюбу 28 лютого 2009 року з ОСОБА_5 змінила своє прізвище на « ОСОБА_5 » (а.с.8).
Враховуючи, що позивач ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , вона є спадкоємцями першої черги.
Згідно ч.1 ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 13 грудня 2023 року за №75108814, Смілянською державною нотаріальною конторою 13 грудня 2024 року заведена спадкова справа №654/2023, спадкодавцем за якою є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.10).
Як вбачається з копії спадкової справи №654/2023, яка надана Смілянською державною нотаріальною конторою на виконання ухвали суду, 13 грудня 2023 року до Смілянської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернулася його донька ОСОБА_1 . Інші спадкоємці із заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 до нотаріальної контори не зверталися (а.с.43-56).
Враховуючи вищевикладене, позичав ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем, який виявив бажання прийняти спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 та прийняв спадщину, шляхом подачі до Смілянської державної нотаріальної контори заяви відповідного змісту у строк, визначений ст.1270 ЦК України.
Відповідно до ч.5 ст.1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно ч.1 ст.1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Відповідно до ч.1 ст.68 Закону України «Про нотаріат», нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа відповідного органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом перевіряє факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва, та склад спадкового майна.
Згідно п.4.15 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Відповідно до ч.3 ст.46 Закону України «Про нотаріат», неподання відомостей та документів на вимогу нотаріуса є підставою для відмови у вчиненні нотаріальної дії.
Листом №1020/01-16 від 23 липня 2024 року Смілянська державна нотаріальна контора з приводу звернення по оформленню спадкових прав після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , роз`яснила ОСОБА_1 що видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, провадиться нотаріусом після подання оригіналів правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна. Якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації, нотаріус виготовляє витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Одночасно повідомлено, що нотаріус відмовляє у видачі свідоцтва про право на спадщину, якщо не подано відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії. У разі неможливості виконання наведених умов, роз`яснено право звернення до суду для вирішення зазначеного питання (а.с.39).
У позовній заяві позивач ОСОБА_1 стверджує про відсутність у неї оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно, що позбавляє її можливості подати їх до Смілянської державної нотаріальної контори та отримати свідоцтво про право на спадщину.
Відповідно до ст.1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, яка необхідна для їх обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом.
Згідно п. «г» ч. 1 ст. 81 ЗК України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Відповідно до листа «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 16 травня 2013 року №24-753/0/4-13, право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК).
Відповідно до ст.392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно ч.4 ст.334 ЦК України, права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст.182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Згідно п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року №7, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Таким чином, приймаючи до уваги, що у позивача ОСОБА_1 відсутні оригінали правовстановлюючих документів на спірні житловий будинок з прибудовами та земельні ділянки, позивач, яка прийняла спадщину шляхом подачі заяви відповідного змісту до Смілянської державної нотаріального контори, позбавлена об`єктивної можливості отримати свідоцтво про право на спадщину за законом та зареєструвати право власності на спадкове майно у позасудовому порядку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.15, 16, 181, 182, 334, 392, 1216, 1217, 1218, 1225, 1233, 1234, 1236, 1254, 1261, 1265, 1268, 1269 ЦК України, ст.1, 2, 76, 81, 82, 89, 247, 259, 263-265, 273, 354 ЦПК України,
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Смілянської міської ради та Березняківської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно, - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_5 , право власності в порядку спадкування за законом на:
- житловий будинок з прибудовами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який складається з: житлового будинку загальною площею 96,9 кв.м., житловою площею 38,5 кв.м., під літерам «А-1, а, а1»; вбиральні під літерою «Г»; літнього душу під літерою «Д»; погребу під частиною будівлі під літерою «п/д»; огорожі під №3, 4, 5, який належав на праві власності ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- земельну ділянку площею 1,02 га, кадастровий номер 7123786500:02:000:0056, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в адмінмежах Плескачівської сільської ради Смілянського району Черкаської області, яка, на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №179221 від 16 грудня 2008 року, належала ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- земельну ділянку площею 1,20 га, кадастровий номер 7123786500:02:000:0077, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в адмінмежах Плескачівської сільської ради Смілянського району Черкаської області, яка, на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №119361 від 28 серпня 2008 року, належала ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони у справі:
Позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_5 .
Відповідач - Смілянська міська рада, адреса: 20701, Черкаська область, м. Сміла, вул. Незалежності, 37, код ЄДРПОУ 25874705.
Відповідач - Березняківська сільська рада, адреса: 20746, Черкаська область, Черкаський район, Березняківська ТГ, с. Березняки, вул. Химичів, буд.1А.
Головуючий Т.В. Ігнатенко
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 09.08.2024 |
Оприлюднено | 13.08.2024 |
Номер документу | 120910398 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Ігнатенко Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні