Справа № 686/20700/23
Провадження № 2/686/232/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
заочне
29 липня 2024 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої судді - Козак О.В.,
при секретарі - Кошельник Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Хмельницький справу за позовом ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу житлово-будівельного кооперативу «Ранковий-2», третя особа, яка не заявляють самостійних вимог на предмет спору: АТ Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Нобл» від імені якого діє - ТОВ «Компанія з управління активами «Актив» про визнання майнового права на об`єкт інвестування,
ВСТАНОВИВ:
В серпні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Обслуговуючого кооперативу житлово-будівельного кооперативу «Ранковий-2», третя особа, яка не заявляють самостійних вимог на предмет спору: АТ Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Нобл» від імені якого діє - ТОВ «Компанія з управління активами «Актив» про визнання майнового права на об`єкт інвестування.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказала, що 02.07.2018 року між АТ «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Нобл», від імені, за рахунок та в інтересах якого на підставі договору №27/03-2017 про управління активами закритого недиверсифікованого венчурного корпоративного фонду від 27.03.2017 року, діє Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управлінням активами «Актив», та ОК ЖБК «Ранковий-2» укладено договір пайової участі в будівництві №F1-74/07.
12.07.2018 року між АТ Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Нобл» від імені якого діє - ТОВ «Компанія з управління активами «Актив» та ОСОБА_1 укладено договір купівлі-продажу паю (корпоративних прав) №F1-74/07, згідно якого Продавець зобов`язався передати у власність, а Покупець прийняти у власність пай (корпоративні права), та здійснити оплату за нього на умовах та в порядку, визначених цим договором.
За п.2.4.1 Договору розмір належного продавцю паю (корпоративних прав) асоційованого члена в Кооперативі за цим Договором, складає 414670,00 грн., що становить 1,019 %.
Відповідно до п.2.4.2 Договору володіння паєм (корпоративними правами) Кооперативу надає право асоційованому члену Кооперативу на отримання у власність приміщення, будівельний номер 74 загальною проектною площею 54,55 м.кв., на 9 поверсі в 1 під`їзді, яке розташоване в Об`єкті будівництва (багатоповерховий житловий будинок по АДРЕСА_1 ; термін здачі в експлуатацію - 3 квартал 2019 року) організацією будівництва якого, відповідно до статутної мети, здійснює Кооператив.
Згідно з умовами п.3.1. Договору, продаж паю (корпоративних прав) асоційованого члена Кооперативу, за домовленістю сторін, вчиняється за 414670,00 грн., без ПДВ, що еквівалентно 15809,00 дол. США за курсом Національного банку України, встановленим на день укладення цього Договору, виходячи з ціни за 1 (один) кв.м площі Приміщення, що становить 7400,00 грн., без ПДВ.
У відповідності до пункту 3.2 Договору оплата Ціни паю (корпоративних прав) асоційованого члена Кооперативу, вказаної у п.3.1. цього Договору, здійснюється покупцем після підписання цього Договору згідно Графіку платежів, за попередньою домовленістю сторін. Сторони погодили, що у випадку підвищення курсу долара США по відношенню до української гривні протягом дії цього Договору, покупець сплачує Ціну паю (корпоративних прав) асоційованого члена Кооперативу (неоплачену частину Ціни паю) згідно за курсом Національного банку України на день здійснення такого платежу, але в будь-якому випадку не нижче курсу 26,65 грн. за один долар США.
Як вбачається із п.4.1 Договору право власності на пай (корпоративні права), визначеним в цьому Договорі, у пайовому фонді Кооперативу переходить до покупця, з моменту повної оплати грошової суми вказаної в п.3.1. цього Договору, та набуття всіх прав та обов`язків асоційованого члена Кооперативу в порядку визначеному п.4.2. цього Договору (разом з паєм до Покупців переходить сукупність майнових прав на Приміщення визначене в п.2.4.2. цього Договору).
За п.4.3 Договору умови набуття права власності на Приміщення визначаються в Додатковій угоді до Договору про пайову участь в будівництві, який буде укладено між Сторонами та Кооперативом.
13.08.2019року між ЖБК «Ранковий-2» (Кооператив) та асоційований член кооперативу, АТ Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Нобл» від імені, за рахунок та в інтересах якого на підставі Договору №27/03-2017 про управління активами закритого недиверсифікованого венчурного корпоративного фонду від 27.03.2017 року, діє Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управлінням активами «Актив» в особі Атаманчук Т.О. (Пайовик), ОСОБА_1 (Пайовик2) укладено додаткову угоду до Договору пайової участі в будівництві №F1-74/07 від 02.07.2018 року.
Як вбачається із Додаткової угоди, асоційований член кооперативу, АТ Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Нобл» від імені, за рахунок та в інтересах якого діє Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управлінням активами «Актив» (Пайовик) передав, а ОСОБА_1 (Пайовик2) набула всіх прав та прийняла на себе виконання всіх зобов`язань, передбачених Договором.
За п.2.1 нової редакції Договору, загальний розмір пайового внеску Пайовика визначається Кооперативом. Станом на «13» серпня 2019 року, загальним розмір пайового внеску вважається внесеним в повному обсязі.
Відповідно до п.3.1 Договору в редакції від 13.08.2019 року пайовик має право після повної оплати пайового внеску, в порядку і строки, визначені цим Договором, отримати від Кооперативу довідку про членство особи в кооперативі та про внесення таким членом кооперативу пайового внеску в повному обсязі, яка є необхідним документом для оформлення права власності на квартиру.
Згідно з п.3.4 Договору в редакції від 13.08.2019 року, кооператив зобов`язаний організувати і забезпечити будівництво Об`єкту та здачу його в експлуатацію у термін до 3 кварталу 2019 року.
З огляду на зазначені вище обставини, у зв`язку із порушенням відповідачем терміну здачі Об`єкту в експлуатацію, неправомірною вимогою доплат, позивач вимушена звернутись до суду із даною позовною заявою для захисту своїх майнових прав на квартиру та недопущення зловживань з боку відповідача чи третіх осіб.
Аналізуючи норми права, можна дійти висновку, що у ЦК України визначення майнового права відсутнє, оскільки у статті 190 ЦК України міститься вказівка лише про те, що майнові права є неспоживчою річчю і визнаються речовими правами. Разом з тим не викликає сумніву, що майнові права є об`єктом цивільних правовідносин.
Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також у тому, що набуте ними на законних підставах право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано.
У разі невиконання забудовником належним чином взятих на себе зобов`язань, а також відсутності Факту введення будинку в експлуатацію, з урахуванням повної та вчасної сплати пайових внесків учасником будівництва, ефективним способом захисту порушених прав останнього є визнання майнових прав на об`єкт інвестування.
Саме інвестор є особою, яка первісно набуває право власності на об`єкт нерухомого майна, що споруджений за його кошти. Інвестор наділений правами, тотожними правам власника нерухомого майна, пов`язаними зі створенням об`єкту нерухомого майна, а тому в разі порушення його речових прав він має право на звернення до суду за їх захистом шляхом пред`явлення позову про визнання за ним його майнових прав та витребування своєї власності з незаконного володіння іншої особи (статті 392,388 ЦК України).
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 : правомірно набула майнові права на квартиру АДРЕСА_2 ; здійснила повну оплату майнових прав на вказану квартиру АДРЕСА_3 ; ОК «Житлово-будівельний кооператив «Ранковий-2» формуються заперечення щодо наявності в ОСОБА_1 права вимоги до відповідача щодо будівництва останнім нерухомого об`єкта та прийняття його в експлуатацію, шляхом направлення повідомлення позивачу №01/05/23-64 від 01.05.2023 року. З повідомлення вбачається, що у зв`язку із недостатнім фінансуванням Об`єкту будівництва через обставини, які відбувались у 2020-2023 роках (СОVID-19), військове вторгнення росії на територію України, кооператив пропонує створити резервний фонд доплат за квадратний метр з метою здійснення усіх належних будівельно-монтажних робіт в Об`єкті будівництва та здати його в експлуатацію. Запропоновано визначити розмір доплати 104,20 дол. США за кожний квадратний метр належного члену Кооперативу приміщення. Якщо позивач не погоджується на вказану пропозицію, Кооператив пропонує припинити чинний договір із поверненням оплаченої суми.
Вважають, що встановлення таких доплат є незаконними, адже згідно з п.3.4 Договору в редакції від 13.08.2019 року, кооператив зобов`язаний організувати і забезпечити будівництво Об`єкту та здачу його в експлуатацію у термін до 3 кварталу 2019 року, будь-які посилання на події, що відбувались та продовжують відбуватись після цього терміну є необгрунтованими та свідчать про намагання кооперативу заволодіти коштами пайовиків шахрайським шляхом, порушуючи свої обов`язки, передбачені договором.
Вказане вище свідчить про наявність правових підстав для визнання за позивачем майнових прав на житлове приміщення.
З врахуванням наведеного позивач просить: визнати за ОСОБА_1 майнові права на квартиру АДРЕСА_2 .
В судове засідання позивач та її представник не з`явилися, представник позивача подала до суду клопотання про розгляд справи за відсутності позивача та її представника, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечила.
Інші учасники процесу в судове засідання не з`явилися, про час та місце слухання справи повідомлялися у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст.280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
За таких обставин суд вважає за можливе справу розглядати по суті за відсутності сторін, на підставі наявних в справі доказів з ухваленням заочного рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 02.07.2018 року між АТ «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Нобл», від імені, за рахунок та в інтересах якого на підставі договору №27/03-2017 про управління активами закритого недиверсифікованого венчурного корпоративного фонду від 27.03.2017 року, діє Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управлінням активами «Актив», та ОК ЖБК «Ранковий-2» укладено договір пайової участі в будівництві №F1-74/07.
12.07.2018 року між АТ Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Нобл» від імені якого діє - ТОВ «Компанія з управління активами «Актив» та ОСОБА_1 укладено договір купівлі-продажу паю (корпоративних прав) №F1-74/07, згідно якого Продавець зобов`язався передати у власність, а Покупець прийняти у власність пай (корпоративні права), та здійснити оплату за нього на умовах та в порядку, визначених цим договором.
Зідно п.2.4.1 Договору розмір належного продавцю паю (корпоративних прав) асоційованого члена в Кооперативі за цим Договором, складає 414670,00 грн., що становить 1,019 %.
Відповідно до п.2.4.2 Договору володіння паєм (корпоративними правами) Кооперативу надає право асоційованому члену Кооперативу на отримання у власність приміщення, будівельний номер 74 загальною проектною площею 54,55 м.кв., на 9 поверсі в 1 під`їзді, яке розташоване в Об`єкті будівництваорганізацією будівництва якого, відповідно до статутної мети, здійснює Кооператив.
Об`єкт будівництва - цебагатоповерховий житловий будинок по АДРЕСА_1 , будівництво якого здійснюється згідно містобудівних умов та обмежень затверджених рішенням Хмельницької міської ради № 147 від 08.06.2017 року на земельній ділянці загальною площею 1,8628 га, кадастровий номер 6810100000:18:003:0065, цільове призначення земельної ділянки: землі житлової та громадської забудови; термін здачі в експлуатацію - III квартал 2019року (п.1.4 Договору).
Згідно з умовами п.3.1. Договору, продаж паю (корпоративних прав) асоційованого члена Кооперативу, за домовленістю сторін, вчиняється за 414670,00 грн., без ПДВ, що еквівалентно 15809,00 дол. США за курсом Національного банку України, встановленим на день укладення цього Договору, виходячи з ціни за 1 (один) кв.м площі Приміщення, що становить 7400,00 грн., без ПДВ.
У відповідності до п.п. 3.2, 3.3 Договору оплата Ціни паю (корпоративних прав) асоційованого члена Кооперативу, вказаної у п.3.1. цього Договору, здійснюється покупцем після підписання цього Договору згідно Графіку платежів, за попередньою домовленістю сторін. Сторони погодили, що у випадку підвищення курсу долара США по відношенню до української гривні протягом дії цього Договору, покупець сплачує Ціну паю (корпоративних прав) асоційованого члена Кооперативу (неоплачену частину Ціни паю) згідно за курсом Національного банку України на день здійснення такого платежу, але в будь-якому випадку не нижче курсу 26,23грн. за один долар США.
Як вбачається із п.4.1 Договору, право власності на пай (корпоративні права), визначений в цьому Договорі, у пайовому фонді Кооперативу переходить до покупця, з моменту повної оплати грошової суми вказаної в п.3.1. цього Договору, та набуття всіх прав та обов`язків асоційованого члена Кооперативу в порядку визначеному п.4.2. цього Договору (разом з паєм до Покупців переходить сукупність майнових прав на Приміщення визначене в п.2.4.2. цього Договору).
За п.4.3 Договору умови набуття права власності на Приміщення визначаються в Додатковій угоді до Договору про пайову участь в будівництві, який буде укладено між Сторонами та Кооперативом.
13.08.2019 року між ЖБК «Ранковий-2» (Кооператив) та асоційований член кооперативу, АТ Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Нобл» від імені, за рахунок та в інтересах якого на підставі Договору №27/03-2017 про управління активами закритого недиверсифікованого венчурного корпоративного фонду від 27.03.2017 року, діє Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управлінням активами «Актив» в особі Атаманчук Т.О. "Пайовик", ОСОБА_1 "Пайовик2" укладено додаткову угоду до Договору пайової участі в будівництві №F1-74/07 від 02.07.2018 року.
Як вбачається із Додаткової угоди, асоційований член кооперативу, АТ Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Нобл» від імені, за рахунок та в інтересах якого діє Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управлінням активами «Актив» "Пайовик" передає, а ОСОБА_1 "Пайовик2" набуває всіх прав та приймає на себе виконання всіх зобов`язань, передбачених Договором пайової участі в будівництві №F1-74/07 від 02.07.2018р..
За п.2.1 нової редакції Договору, загальний розмір пайового внеску Пайовика визначається Кооперативом. Станом на «13» серпня 2019 року, загальний розмір пайового внеску вважається внесеним в повному обсязі.
Відповідно до п.3.1 Договору в редакції від 13.08.2019 року пайовик має право після повної оплати пайового внеску, в порядку і строки, визначені цим Договором, отримати від Кооперативу довідку про членство особи в кооперативі та про внесення таким членом кооперативу пайового внеску в повному обсязі, яка є необхідним документом для оформлення права власності на квартиру.
Згідно з п.3.4 Договору в редакції від 13.08.2019 року, кооператив зобов`язаний: закріпити квартиру за Пайовиком; організувати і забезпечити будівництво Об`єкту та здачу його в експлуатацію до закінчення 3 кварталу 2019 року, за умови належного виконання Пайовиком та іншими асоційованими членами Кооперативу (або особами, які мають намір стати асоційованими членами Кооперативу та уклали договір пайової участі з Кооперативом) своїх зобов`язань щодо порядку та строків сплати внесків визначених цим Договором та Статутом Кооперативу.
ОСОБА_1 на виконання умов вищевказаного договору сплатила згідно платіжних доручень ПАТ АБ «Укргазбанк»: від 12.07.2018р. - 207335грн., від 27.08.2018р. - 20000грн., від 27.09.2018р. - 20000грн., від 29.10.2018р. - 20000грн., від 27.11.2018р. - 17000грн., від 21.12.2018р. - 17000грн. від 28.01.2019р. - 17000грн., від 28.02.2019р. - 17000грн., від 28.03.2019р. - 17000грн., від 26.04.2019р. - 17000грн., від 31.05.2019р. - 17000грн., від 01.07.2019р. - 17000грн., від 31.07.2019р. - 19774,53грн., а всього разом 423109,53грн.
Також 13.08.2019р. ОСОБА_1 сплатила ЖБК«Ранковий-2» 100грн. вступного внеску, а отже вона є асоційованим членом Кооперативу, яка здійснила у повному обсязі внесення пайового внеску на житлове приміщення, будівельний номер 74, загальною проектною площею 54,55 кв.м. на 9 поверсі в 1 під`їзді багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1 .
Згідно листа Кооперативу від 01 травня 2023 року пайовикам повідомлено, що вагомою причиною затримки будівельних робіт є встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, військове вторгнення росії на територію України. У зв`язку із недостатнім фінансуванням об`єкту будівництва є пропозиція створити у Кооперативі відповідний фонд (резервний фонд) доплат за квадратний метр з метою здійснення усіх належних будівельно-монтажних робіт в об`єкті будівництва та здати його спільно в експлуатацію. У свою чергу, якщо викладена пропозиція не є прийнятною, Кооператив може запропонувати припинити чинний Договір із повернення сплачених сум у повному обсязі.
Згідно листа приватного нотаріуса Хмельницького міського нотаріального округу Нагорної Т.В. від 24.10.2023р. № 104/01-30, ОСОБА_1 на її звернення повідомлено, що оскільки заявником державної реєстрації спеціального майнового права на майбутній об`єкт нерухомості є замовник або девелопер будівництва, й станом на момент надання даних роз`яснень за жодним із них відповідне спеціальне майнове право на майбутній об`єкт нерухомості - житлове приміщення будівельний номер 74, загальною проектною площею 54,55 кв.м. на 9 поверсі в 1 під`їзді багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1 , не зареєстровано, тому, по даному питанню рекомендує звернутися до суду із позовною заявою про визнання за нею права власності на майнові права на вказаний об`єкт нерухомого майна.
Вищевказані обставини підтверджуються матеріалами справи.
Згідно ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 15 ЦК України визначено, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права (п.1 ч.2 ст. 16 ЦК України).
Статтею 41 Конституції України встановлено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Згідно ст. 177 ЦК України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) об`єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.
Статтею 179 ЦК України визначено, що річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов`язки.
Згідно зі статтею 190 ЦК України майном як особливим об`єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов`язки.
Відповідно до ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.
Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації. До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна). У разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, може укласти договір щодо об`єкта незавершеного будівництва після проведення державної реєстрації права власності або спеціального майнового права на нього відповідно до закону (ст. 331 ЦК України).
Згідно ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Закон «Про інвестиційну діяльність» №1560-ХІІ (далі Закону №1560-ХІІ) визначає загальні правові, економічні та соціальні умови інвестиційної діяльності на території України. Він спрямований на забезпечення рівного захисту прав, інтересів і майна суб`єктів інвестиційної діяльності незалежно від форм власності, а також на ефективне інвестування економіки України, розвитку міжнародного економічного співробітництва та інтеграції.
Відповідно до ст.1 Закону №1560-ХІІ інвестиціями є всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об`єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої створюється прибуток (доход) та/або досягається соціальний та екологічний ефект. Такими цінностями, зокрема, можуть бути: кошти, цільові банківські вклади, паї, акції та інші цінні папери (крім векселів); рухоме та нерухоме майно (будинки, споруди, устаткування та інші матеріальні цінності).
Об`єктами інвестиційної діяльності можуть бути будь-яке майно, в тому числі основні фонди і оборотні кошти в усіх галузях економіки, цінні папери (крім векселів), цільові грошові вклади, науково-технічна продукція, інтелектуальні цінності, інші об`єкти власності, а також майнові права. (ч.1 ст. 4 Закону №1560-ХІІ).
Згідно ч.5 ст.7 Закону №1560-ХІІ інвестор має право володіти, користуватися і розпоряджатися об`єктами та результатами інвестицій, включаючи реінвестиції та торговельні операції на території України, відповідно до законодавчих актів України.
Законом України «Про фінансово-кредитний механізм і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» від 19 червня 2003 року №978-ІV (далі Закон №978-ІV) встановлено загальні принципи, правові та організаційні засади залучення коштів фізичних і юридичних осіб в управління з метою фінансування будівництва житла та особливості управління цими коштами, а також правові засади та особливості випуску, розміщення та обліку сертифікатів фондів операцій з нерухомістю.
Відповідно до ст.2 Закону №978-ІV унормовано, що об`єкт об`єкт інвестування - квартира або приміщення соціально-побутового призначення (вбудовані в житлові будинки або окремо розташовані нежитлові приміщення, гаражний бокс, машиномісце тощо) в об`єкті будівництва, яке після завершення будівництва стає окремим майном.
Згідно ст. 526, ч.1 ст.527, 530 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту. Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч.1 ст.626, ст.629 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Статтями 655 та 656 ЦК України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. Предметом договору купівлі-продажу можуть бути майнові права. До договору купівлі-продажу майнових прав застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не випливає із змісту або характеру цих прав.
З наведеного слідує, що право власності це право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону та на власний розсуд. Підставами набуття права власності є передбачені законом юридичні факти, за наявності яких особа набуває майно, стає його власником, зокрема, право власності набувається із правочинів (договорів).
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 14 вересня 2021 року у справі N 359/5719/17 (провадження N 14-8цс21) вказано, що нормами законодавства встановлено первинний спосіб набуття права власності на річ, на яку раніше не було і не могло бути встановлене право власності інших осіб. Саме інвестор як особа, за кошти якої і на підставі договору з яким був споруджений об`єкт інвестування, є особою, якою набувається первісне право власності на новостворений об`єкт інвестування. Інвестор після виконання умов інвестування набуває майнові права (тотожні праву власності) на цей об`єкт і після завершення будівництва об`єкта нерухомості набуває права власності на об`єкт інвестування як первісний власник шляхом проведення державної реєстрації речових прав на зазначений об`єкт за собою (пункти 92, 93, 95 постанови).
Зобов`язання за договором повинні виконуватися сторонами належним чином відповідно до його умов, а також вимог актів цивільного законодавства. При укладенні договору сторони можуть визначити строк його дії, тобто час, протягом якого вони мають здійснити свої права та виконати свої обов`язки відповідно до цього договору.
З досліджених в судовому засіданні доказів встановлено, що між ОСОБА_1 та ЖБК «Ранковий-2» (Кооператив), АТ Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Нобл» від імені якого діє Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управлінням активами «Актив» був укладений договір інвестування в будівництво багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1 , за умовами якого Кооператив зобов`язався завершити будівництво цього будинку, здати його в експлуатацію та передати у власність позивача житлове приміщення, будівельний номер 74, загальною проектною площею 54,55 кв.м. на 9 поверсі в 1 під`їзді багатоквартирного житлового будинку, до 3-го кварталу 2019 року.
ОСОБА_1 належним чином виконала своє зобов`язання за договором та сплатила вартість будівництва житлового приміщення, однак Кооператив в свою чергу не виконав обов`язок за договором із завершення будівництва житлового будинку, здачі його в експлуатацію та передачі квартири у власність позивача, а томумають місце підстави для визнання за ОСОБА_1 майнових прав на житлове приміщення будівельний номер АДРЕСА_2 .
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.
Оскільки відповідно до частини третьої статті 22 Закону України від 12 травня 1991 року №1023-ХІІ «Про захист прав споживачів» ОСОБА_1 звільнена від сплати судового збору при зверненні до суду з позовом, то з відповідача Обслуговуючого кооперативу житлово-будівельного кооперативу «Ранковий-2» в дохід держави слід стягнути 4146,70 грн. судового збору (414670,00 грн./100).
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.ст.2,12,13,76,81,258,259,263-265, 280-289 ЦПК України, ст.ст. 4, 15, 16, 177, 179, 190, 328, 331, 392, 526, 527, 530, 626, 629, 655, 656 ЦК України, «Про інвестиційну діяльність» №1560-ХІІ, Законом України «Про фінансово-кредитний механізм і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» від 19 червня 2003 року №978-ІV, суд -
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) майнові права на квартиру будівельний номер АДРЕСА_2 .
Стягнути з Обслуговуючого кооперативу житлово-будівельного кооперативу «Ранковий-2» (код ЄДРПОУ 39310315, адреса: 29000, м.Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 26) на користь держави 4146,70 грн. судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_4 ).
Відповідач: Обслуговуючий кооператив житлово-будівельного кооперативу «Ранковий-2» (код ЄДРПОУ 39310315, адреса: 29000, м.Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 26).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: АТ Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Нобл» (код ЄДРПОУ 41036300, адреса: 29000, м.Хмельницький, вул. Кам`янецька, 17) від імені якого діє - ТОВ «Компанія з управління активами «Актив» (код ЄДРПОУ 19334672, адреса: 79066, м.Львів, вул. Монастирського, 2а).
Дата складання повного тексту рішення суду - 08.08.2024р.
Суддя:
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 29.07.2024 |
Оприлюднено | 13.08.2024 |
Номер документу | 120915052 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них |
Цивільне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Козак О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні