Рішення
від 09.08.2024 по справі 120/444/24
ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

09 серпня 2024 р. Справа № 120/444/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: Військово-лікарська комісія військової частини НОМЕР_1 про: визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

В суд надійшов позов ОСОБА_1 до Військово-лікарська комісія військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити дії.

Обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач проходить військову службу у в/ч НОМЕР_2 . 19.06.2023 позивач був направлений командуванням ВЧ НОМЕР_2 на медичний огляд ВЛК ВЧ АДРЕСА_1 для визначення придатності до військової служби за попереднім діагнозом: полі сегментарний остеохондроз. Сколіоз ГВХ та ПВХ. Статтодинамічні розлади в ШВХ, ГВХ, та ПВХ. Протрузії дисків С 5-6, Th 7-8, L4-5. Дегенеративно-дистрофічних змін на рівні ГВХ, та ПВХ. Правобічного С-подібного сколіотичного викривлення ГВХ. Повної люмбалізації S1. Протрузії між хребцевих дисків на рівні L3-4, L4-5, L5-S1. Прибув 21.06.2023 р.

21.06.2023 було проведено у в/ч НОМЕР_3 відеогастродуоденоскопія № 178 на підставі чого було зроблено висновок про ерозивну гастро бульбопатію. Недостатність кардії катаральний рефлюкс езофагіт. На підставі проведеного медичного огляду ВЛК м. Краматорськ та висновку відеогастродуоденоскопії № 178, Позивач був знятий з ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби через необхідність стаціонарного лікування у зв`язку із захворюванням внутрішніх органів, а саме ерозією шлунку. Про що зазначено на самому направленні № 2573 від 19.06.2023

24 червня 2023 із середнім ступенем тяжкості Позивач госпіталізований у КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В. Скліфасовського ПОР» зі значними болями.

18 липня 2023 був направлений командиром в/ч НОМЕР_2 на медичний огляд до в/ч НОМЕР_1 АДРЕСА_2 (КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В. Скліфасовського ПОР») згідно направлення № 1838 для визначення ступеню придатності до військової служби з попереднім діагнозом: Виразкова хвороба ІІ ступеня з наявністю виразки цибулини дванадцятипалої кишки (0,6*0,4 см.) зі збереженою кислотоутворюючою функцією шлунку, період загострення. Хронічний панкреатит, больова форма, рецедивуючий перебіг, середнього ступеня тяжкості, період загострення. Дисфункція жовчного міхура за гіпомоторним типом. Хронічна тораколюмболгія з двох сторін на фоні протрузії Th7-Th8, Th9-Th10, L4-5, статико-динамічних розладів у грудному та поперековому відділах хребта (даними МРТ від 21.02.2023) з помірно м`яко тонізуючим синдромом. ВСД за кардіальним типом. Викривлення носової перетинки вліво з порушенням носового дихання. Акутравма (квітень 2023). Лівобічна сенсоневральна приглухуватість. Астигматизм лівого ока. Артроз лівого колінного суглоба І ступеня. Артроз плюсно-фалангового суглобу лівої стопи І ст. Плантарний фасциліт лівої стопи, безсоння, тривожний розлад.

17 серпня 2023 проведено медичний огляд військово-лікарською комісією КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В. Скліфасовського ПОР» щодо Позивача, за результатом якого встановлено діагноз та постанова ВЛК:

- Хронічний дискогенний радикуліт у шийно-грудному, попереково-крижового відділів хребта з незначними порушеннями функцій, стадія ремісії. Розлад адаптації: змішана тривожно-депресивна реакція, стан компенсації. Хронічна лівобічна нейросенсорна приглухуватість. Стійке пониження слуху при сприйнятті шепітної мови на відстані 4,8 м на ліве вухо та / 5,0 м. на праве вухо. Захворювання, так, пов`язані із проходженням військової служби.

- Хронічна виразкова хвороба цибулини 12 палої кишки, стадія ремісії. Рубцева деформація цибулини 12-палої кишки без порушення функцій. Хронічний гастродуоденіт, стадія ремісії. Хронічний панкреатит, стадія ремісії. Дискінезія жовчного міхура за гіпомоторним типом. Нейроциркуляторна дистонія за кардіальним типом, CH0. Остеохондроз усіх відділів хребта, множинні протрузії міжхребцевих дисків, грубий кіфоз, сколіоз 2 ст., грижі Шморля в L4-L5 з незначним порушенням функції. Артроз лівого колінного суглобу 1 ст. Артроз плюсне фалангового суглобу лівої стопи 1 ст. Складний далекозорий астигматизм лівого ока ст. 0,25 Д при далекозорості в меридіані найбільшої аметропії ст. 0,5 при гостроті зору з корекцією 0,3 . Абліопія легкого ступеня лівого ока Захворювання, ні, не пов`язані із проходженням військової служби.

На підставі статті 23В, 53 В, 52Г, 54Г, 83Б, 61Г, 64В графи ІІ Розкладу хвороби придатний до військової служби

На переконання позивача, рішення відповідача (довідка № 5088 від 17.08.2023 ВЛК в/ч № НОМЕР_1 АДРЕСА_2 ) про придатність до військової служби є таким, що не відповідає дійсності, та є протиправним, а тому підлягає скасуванню.

Від представника військової частини НОМЕР_1 надійшов до суду відзив на позовну заяву згідно якого відповідач заперечує проти позову у повному обсязі. Зазначено, що Військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 прийняте рішення в межах поставленого діагнозу та відповідно до вимог положення «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України».

Представниця позивач, скориставшись своїм правом, подала до суду відповідь на відзив у якій просить позов задовольнити повністю. Зазначила, що ОСОБА_2 в процесі проходженням ВЛК в/ч НОМЕР_1 надав всі свої попередні епікризи, виписки, узд та іншу лікарську документацію, в якій було зазначено стан його здоров`я. Позивач був госпіталізований 11.08.2023 до КП «Обласний заклад знадання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради» (виписний епікриз4318). Згідно цього епікризу у Позивача діагностовано серед іншого і хронічний гепатит, що у Постанові ВЛК ВЛК в/ч № НОМЕР_1 АДРЕСА_2 (довідка № 5088 від 17.08.2023) взагалі цього не вказано.

Так відповідно до ст. 4 Додатку 1 до Положення 402 «РОЗКЛАД хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», гепатит в різних формах його прояву в організмі людини є підставою, в залежності від ступеня тяжкості, визнати військовослужбовця непридатним чи обмежено придатним до військової служби.

Отже як наслідок ВЛК в/ч № НОМЕР_1 АДРЕСА_2 взагалі не виявила та не дослідила це захворювання у Позивача, не визначила його етіології, що свідчить про формальність огляду під час проходження Позивачем ВЛК.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд встановив, що ОСОБА_1 призваний ІНФОРМАЦІЯ_1 у Збройні Сили України під час мобілізації.

17 серпня 2023 проведено медичний огляд військово-лікарською комісією КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В. Скліфасовського ПОР» щодо Позивача, за результатом якого позивача визнано придатним до військової служби. (Довідка №5088 від 17.08.2023).

В подальшому, 04.10.2023 ОСОБА_1 звернувся до 12 Регіональної ВЛК із зверненням щодо перегляду результатів гарнізонної ВЛК А3114 від 17.08.2023 з метою визначення непридатності до військової служби за станом здоров`я.

Листом від 10.10.2023 за №2806 позивача повідомлено про відсутність підстав для проведення солдату військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_1 повторного медичного огляду ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби.

Не погоджуючись з рішенням гарнізонної ВЛК ВЧ НОМЕР_1 від 17.08.2023, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Надаючи юридичну оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно із положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 5 статті 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 1 Закону № 2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону № 2232 щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Відповідно до ч. 12 ст. 12 Закону № 2232-ХІІ громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов`язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов`язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України та центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України.

У ст. 70 Закону № 2801-ХІІ передбачено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, встановлює причинний зв`язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і закладах охорони здоров`я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України.

Наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 затверджене Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402).

Пунктом 1.1 розділу І Положення № 402 передбачено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з пунктом 1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза - це, зокрема, визначення ступеня придатності до військової служби військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів.

Відповідно до пункту 1.3 розділу І Положення № 402 основними завданнями військово-лікарської експертизи, зокрема, є: добір громадян України, придатних за станом здоров`я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України; аналіз результатів медичного огляду та розробка заходів щодо комплектування Збройних Сил України особовим складом, придатним до військової служби за станом здоров`я; визначення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв`язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть; визначення ступеня придатності військовослужбовців до військової служби у зв`язку з їх звільненням.

У пунктах 1.1, 1.2 розділу ІІ Положення № 402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови).

Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); військовослужбовців до військової служби; військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю.

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Окрім того, діагноз та постанови ВЛК записуються на військовозобов`язаних, резервістів заводять Картку обстеження та медичного огляду.

Як передбачено пунктом 1.4. медичний огляд, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення осіб, проводиться в порядку, визначеному таблицею, зокрема у пункті 10 якої встановлено, що медичний огляд військово-зобов`язаних, які призиваються призиваються та проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період ВЛК ТЦК та СП, гарнізонні (госпітальні) ВЛК.

У пунктах 2.1, 2.2 розділу ІІ Положення № 402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Пунктом 2.5.2. розділу ІІ Положення № 402 передбачено, що позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (у гарнізонних, госпітальних ВЛК не менше ніж три лікарі, в інших ВЛК і ЛЛК - терапевта, хірурга, невропатолога, окуліста, стоматолога, оториноларинголога, психіатра) і секретаря з середньою медичною освітою. До складу ВЛК (ЛЛК) можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.

До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема ВЛК ТЦК та СП.

ВЛК ТЦК та СП створюється у районному (міському) ІНФОРМАЦІЯ_2 (п. 2.8.1. розділу ІІ Положення № 402).

На ВЛК районного (міського) військового комісаріату покладається огляд контингентів відповідно до пункту 1.2 розділу І цього Положення.

Постанова ВЛК про придатність військовослужбовця (військовозобов`язаного, резервіста) до військової служби оформлюється довідкою ВЛК, затвердженню штатною ВЛК не підлягає.

Так, суд наголошує, що відповідно до Положення № 402 ВЛК ТКЦ та СП є уповноваженим органом на прийняття рішення щодо придатності військовослужбовця та не потребує додаткового затвердження чи перегляду.

Глава 3 Розділу ІІ Положення № 402 визначає порядок і умови медичного огляду військовозобов`язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період.

Пунктом 3.3 цього розділу визначено, що військовозобов`язані, визнані непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час, повторно оглядаються ВЛК районних, міських ІНФОРМАЦІЯ_2 за місцем перебування на військовому обліку після додаткового обстеження. Направляє на обстеження лікар - член ВЛК районного, міського ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що вносить відповідний запис у реєстр ЕСОЗ. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою II додатку 1 до цього Положення, а тих, які мають офіцерські звання,- за графою III додатку 1 до цього Положення.

Кожний військовозобов`язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.

Принагідно, суд наголошує, що Положення № 420 у редакції від 16.04.2021 року, що була чинна на момент прийняття рішення, не зазначала змін у цій частині.

Згідно з п. 3.4. Положення № 420 (чинним на момент прийняття оскаржуваного рішення) перед оглядом військовозобов`язаних їм проводиться рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітки, загальний аналіз крові, визначаються група крові та резус-належність (особам, у яких немає відповідної відмітки у військовому квитку), ЕКГ, дослідження сечі. Особам, яким більше 40 років, обов`язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор.

Отже, законодавством регламентовано чітку процедуру проведення військово-лікарської експертизи військовослужбовця ВЛК, яка передбачає здійснення медичного огляду особи відповідними лікарями за загальним переліком та лікарями інших спеціальностей за наявності медичних показань.

Із матеріалів справи судом встановлено, що позивач був госпіталізований 11.08.2023 до КП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради», яким складено виписний епікриз 4318 від 11.08.2023. Згідно цього епікризу у позивача діагностовано, зокрема, хронічний гепатит, ст. ремісії.

Так відповідно до ст. 4 Додатку 1 до Положення 402 «РОЗКЛАД хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», гепатит в різних формах його прояву в організмі людини є підставою, в залежності від ступеня тяжкості, визнати військовослужбовця непридатним чи обмежено придатним до військової служби.

Разом з тим, відповідно до матеріалі справи, а саме з оскаржуваної довідки ВЛК №5088 від 17.08.2023, слідує, що при проходженні позивачем медичного дослідження не було надано оцінки такому діагнозу, а також позивача не було огляду лікарем гастроентерологом як спеціалістом вузького профілю та здійснено лабораторного дослідження.

Суд зазначає, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку діям лікарів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, оскільки це потребує спеціальних знань медицини.

Тобто, до повноважень суду не належить визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження, однак, в межах розгляду цієї справи судом не надається оцінка діагнозу позивача, але обов`язком суду є перевірка дотримання відповідачем вищенаведених правових норм та визначеної ними процедури при проведенні військово-лікарської експертизи.

Суд наголошує, що системний аналіз викладених правових норм вказує, що медичний огляд військовослужбовця повинен здійснюватися за методом індивідуальної оцінки придатності їх до військової служби, тобто з урахуванням усіх медичних показників щодо стану здоров`я особи.

Відтак, спірне рішення ВЛК прийнято за неповно встановлених обставин та з порушенням вимог законодавства щодо проведення військово-лікарської експертизи військовослужбовця, а відтак є протиправним.

З огляду на вищезазначене, суд дійшов до висновку, що належним та ефективним способом захисту позивача є зобов`язання військово-лікарську комісію військової частини НОМЕР_1 повторно провести медичний огляд позивача.

Відтак, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється на підставі ч. 3 ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення військово - лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , яке оформлене довідкою від 17.08.2023 №5088 про визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби.

Зобов`язати військово-лікарську комісію військової частини НОМЕР_1 повторно провести медичний огляд військовослужбовця ОСОБА_1 , з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини НОМЕР_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 807,47 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 )

Відповідач: Військово-лікарська комісія Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_4 )

СуддяКомар Павло Анатолійович

СудВінницький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення09.08.2024
Оприлюднено12.08.2024
Номер документу120915869
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо охорони здоров’я, з них медико-соціальної експертизи

Судовий реєстр по справі —120/444/24

Ухвала від 12.11.2024

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Гонтарук В. М.

Ухвала від 15.10.2024

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Гонтарук В. М.

Рішення від 09.08.2024

Адміністративне

Вінницький окружний адміністративний суд

Комар Павло Анатолійович

Ухвала від 18.01.2024

Адміністративне

Вінницький окружний адміністративний суд

Комар Павло Анатолійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні