ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
09 серпня 2024 року м. Ужгород№ 260/4455/24 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаврилка С.Є., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
08 липня 2024 року до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовною заявою звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), якою, з врахуванням відмови у відкритті провадження в частині позовних вимог, просить суд: "1. Адміністративний позов задовольнити; 2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо ненадання ОСОБА_1 у встановлений законом строк відповіді на адвокатський запит від 10.06.2024 з наданням запитуваної інформації в повному обсязі; 3. Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_4 надати відповідь на адвокатський запит в інтересах ОСОБА_1 від 10.06.2024 року з наданням запитуваної інформації в повному обсязі, в порядку та в строки встановлені Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"; 4. Судовим рішенням зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_4 надати відповідь на адвокатський запит в інтересах ОСОБА_1 від 10.06.2024 року з наданням запитуваної інформації в повному обсязі, в порядку та в строки встановлені Законом України" Про адвокатуру та адвокатську діяльність" та призначити до негайного виконання на підставі статті 371 КАС України; 5. Судовий збір на користь ОСОБА_1 стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 солідарно; 6. Судові рішення надіслати ОСОБА_1 та його представнику ОСОБА_2 ".
15 липня 2024 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду було прийнято вищевказану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження, якою розгляд справи постановлено провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та (або) викликом учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на його думку відповідач протиправно не надав позивачу відповіді на адвокатський запит від 10 червня 2024 року у встановленому чинним законодавством строк, тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Відповідач надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому проти задоволення позову заперечував, зазначавши, що при поданні ОСОБА_2 адвокатського запиту, долучено копії свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю №21/601 та ордера на надання правничої (правової) допомоги ОСОБА_1 серії АО №1130767, які належним чином не посвідчені, оскільки на доданих до запиту копіях свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та ордері не зазначені дати їх засвідчення. У зв`язку з цим, розгляд запиту не здійснювався та адвокату було роз`яснено, що у разі належного оформлення адвокатського запиту, такий буде розглянутий у відповідності до норм чинного законодавства. Окрім того, вказав, що відповідно до даних, які містяться в Єдиному реєстрі адвокатів України, право на зайняття адвокатською діяльністю Немеша І.В. зупинено, згідно статті 31 частини 1 пункту 3 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" з 04 червня 2024 року по 04 червня 2025 року на підставі рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Одеської області від 04.06.2024 року.
Згідно зі статтею 262 частиною 5 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до статті 4 частини 1 пункту 10 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши подані сторонами докази, (заслухавши сторони та їх представників) всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що 10 червня 2024 року ОСОБА_2 , як адвокатом, в інтересах ОСОБА_1 направлений адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_1 . До вказаного запиту адвокатом було долучено копії свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю № 21/601 та ордера на надання правничої (правової) допомоги ОСОБА_1 серії АО № 1130767 (а.с. 24).
На вказаний запит, листом від 17 червня 2024 року № 5/4991, відповідач вказав, що оскільки на доданих до запиту копіях свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та ордері не зазначені дати їх засвідчення, розгляд запиту не здійснювався та адвокату було роз`яснено, що у разі належного оформлення адвокатського запиту, такий буде розглянутий у відповідності до норм чинного законодавства (а.с. 27).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Конституцією України, Законами України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", "Про інформацію" та "Про доступ до публічної інформації".
Приписами статті 19 частини 2 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 частини 1 підпунктів 1, 2 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом; адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Статтею 2 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" закріплено, що адвокатура України - недержавний самоврядний інститут, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання організації і діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом. Адвокатуру України складають всі адвокати України, які мають право здійснювати адвокатську діяльність. З метою забезпечення належного здійснення адвокатської діяльності, дотримання гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних прав адвокатів, забезпечення високого професійного рівня адвокатів та вирішення питань дисциплінарної відповідальності адвокатів в Україні діє адвокатське самоврядування.
Відповідно до статті 20 частини 1 пункту 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема, звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об`єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб).
Відповідно до статті 24 частин 1, 2 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", адвокатський запит - це письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об`єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.
Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об`єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов`язані не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.
З системного аналізу наведених норм законодавства вбачається, що право особи на інформацію є одним з її основних конституційних прав та передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів, при цьому, вказану інформацію має право отримати адвокат цієї особи шляхом направлення адвокатського запиту до відповідних органів державної влади.
Відповідно до статті 31 частини 1 пункту 3 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" право на заняття адвокатською діяльністю зупиняється у разі накладення на адвоката дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю.
Статтею 31 частиною 3 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", зокрема, визначено, що право на заняття адвокатською діяльністю зупиняється з підстави, передбаченої пунктом 3 частини першої цієї статті, - з дня прийняття кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури відповідного рішення.
Копія рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, передбаченого пунктом 3 цієї частини, у триденний строк з дня його прийняття надсилається адвокату та відповідній раді адвокатів регіону. Рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури про зупинення права на заняття адвокатською діяльністю може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його прийняття до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури або до суду. Оскарження такого рішення не зупиняє його дії.
Згідно із статтею 31 частиною 5 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" протягом строку зупинення права на заняття адвокатською діяльністю адвокат не має права її здійснювати. Такий адвокат також не може брати участь у роботі органів адвокатського самоврядування, крім випадків, коли таке право зупинено у зв`язку з призначенням особи на посаду до органу державної влади з`їздом адвокатів України.
Відповідно до даних, які містяться в Єдиному реєстрі адвокатів України, право на зайняття адвокатською діяльністю Немеша І.В. зупинено, згідно із статтею 31 частиною 1 пунктом 3 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" з 04 червня 2024 року по 04 червня 2025 року на підставі рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Одеської області від 04 червня 2024 року.
Таким чином, станом на 10 червня 2024 року ОСОБА_2 , як адвокат, не мав права здійснювати адвокатську діяльність, у тому числі звертатися й з відповідними запитами (стаття 31 частина 5 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що відповідачем не допущено порушення прав позивача, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про відмову у задоволення позову.
Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяС.Є. Гаврилко
Суд | Закарпатський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.08.2024 |
Оприлюднено | 12.08.2024 |
Номер документу | 120917017 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо забезпечення права особи на звернення до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів |
Адміністративне
Закарпатський окружний адміністративний суд
Гаврилко С.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні