Рішення
від 06.08.2024 по справі 182/1637/24
НІКОПОЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 182/1637/24

Провадження № 2/0182/1872/2024

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

06.08.2024 року м. Нікополь

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого - судді Рунчевої О.В.

секретаря судового засідання Паламарчук П.Ю.

розглянувши в м. Нікополі у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Першотравневської об`єднаної територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд -

В С Т А Н О В И В:

Позивач 27.03.2024 року звернувся до суду із зазначеним позовом, посилаючись на наступні обставини.

21.06.2021 року помела рідна мати позивача ОСОБА_2 , яка до дня смерті проживала та була зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Після її смерті залишилось спадкове майно яке складається з:

- земельної ділянки площею 5.830 га, кадастровий номер 1222983400:01:001:0548, що розташована на території Лошкарівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області.

За життя, а саме 10.10.2003 року, ОСОБА_2 склала заповіт, згідно якого належне їй право власності на землю, заповіла позивачу. Даний заповіт був посвідчений секретарем Лошкарівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області Ковтун Л.В., реєстровий № 924. Зазначений заповіт за життя спадкодавця не змінювався та не скасовувався. Позивач є єдиним спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 .

Позивач пропустив встановлений законом строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини у зв`язку з його хворобою на вірусне захворюванням, яке сталось в період карантину на всій території України. Постановою Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 року «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVID-19» на всій території України було оголошено карантин та встановлені обмеження пересування людей, руху транспорту, заборона діяльності багатьох підприємств та установ, в тому числі і нотаріальних контор.

30.06.2022 року старостою Першотравневської селищної ради була підготовлена від імені ОСОБА_1 заява до органів нотаріату, яку він особисто підписав та мав намір подати її до нотаріальної контори для заведення спадкової справи. Але приїхати до міста так і не зміг, оскільки з липня 2022 року російські війська систематично здійснювати обстріли м. Нікополь та прилеглих сіл з важкої артилерії та РСЗВ з протилежного берегу Каховського водосховища. З 27.07.2022 року, згідно рішення Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, м. Нікополь Дніпропетровської області внесено до переліку територій, на яких здійснюються бойові дії. Ці обставини позбавили позивача можливості звернутись до нотаріальної контори в 6-тимісячний строк.

До нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті матері позивач звернувся лише в листопаді 2023 року, у зв`язку з чим приватним нотаріусом Нікопольського районного нотаріального округу Мігуновим С.О. було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом та рекомендовано для визначення додаткового строку звернутись до суду.

Враховуючи викладене вище, позивач вважає, що зазначені обставини є поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини, а тому просить суд визначити йому додатковий строк для подачі до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суду від 30.04.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання (а.с.15-16).

Ухвалою суду від 06.08.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду (а.с.33).

31.07.2024 року на адресу суду від позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.30).

17.07.2024 року до канцелярії суду надійшла заява від голови Першотравневської сільської ради Тамари Литовченко, згідно якої просить справу розглядати без участі їх представника, при вирішенні справи по зазначеному позову покладається на розсуд суду (а.с.28).

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось за відсутністю сторін, що відповідає положенням ч.2ст.247 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд приходить до наступного.

Позивач є рідним сином ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 07.06.1973 року (а.с. 6).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 (а.с.5). До дня смерті вона була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою про реєстрацію місця проживання особи №38 від 01.03.2024 року (а.с.11).

Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, яке складається з:

- земельної ділянки площею 5.830 га, кадастровий номер 1222983400:01:001:0548, що розташована на території Лошкарівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області, що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю серії Р1 №142079, виданим на підставі рішення 11 сесії ХХІІІ скликання Лошкарівської сільської ради народних депутатів №107/3 від 28.09.2000 року (а.с.10).

За життя ОСОБА_2 склала заповіт, згідно якого належне їй право власності на землю, заповіла позивачу. Заповіт посвідчений секретарем Лошкарівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області Ковтун Л.В., реєстровий № 924 (а.с.9).

Позивач є єдиним спадкоємцем за заповітом після смерті матері. Спадкоємців, які б мали право на обов`язкову частку у спадщині після його смерті, немає.

Позивач звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , але приватний нотаріус Мігунов С.О. відмовив у вчиненні нотаріальної дії та рекомендував для визначення додаткового строку для прийняття спадщини звернутись до суду, що підтверджується листом (а.с.8).

Згідно листа приватного нотаріуса Нікопольського районного нотаріального округу Мігунова С.О., що надійшов до суду 24.05.2024 року, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , не заводилась (а.с.21).

Позивач вважає, що строк він пропустив з поважних причин, оскільки він захворів на вірусну хворобу в період карантину, який був введений на території України через поширення коронавірусу СОVID-19. Під час дії карантину були встановлені певні обмеження в пересуванні людей, руху транспорту, роботі деяких установ, в тому числі і нотаріальних контор.

А з липня 2022 року м. Нікополь Дніпропетровської області внесено до переліку територій, на яких здійснюються бойові дії. Позивач, в інтересах своєї безпеки, тривалий час не міг приїхати до міста, оскільки воно перебуває під постійними обстрілами армії рф. Ці обставини позбавили позивача можливості звернутись до нотаріальної контори в 6-тимісячний строк.

З огляду на викладене вище, позивач просить визначити йому додатковий строк в три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті матері ОСОБА_2 .

Згідно ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Згідно ч.3 ст.1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до ст. 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 р., «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.80 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

У пункті 24 (абз.6) постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 р. № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» зазначено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця для вчинення цих дій.

Враховуючи всі встановлені обставини по справі, оцінивши надані докази в їх сукупності та наведені позивачем причини пропуску строку звернення за оформленням спадкових прав, суд вважає, що позивач пропустив встановлений законом строк для прийняття спадщини з поважних причин.

На підставі викладеного, суд вважає за необхідне позов задовольнити, визначивши позивачу додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини - три місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Керуючись ч.3 ст.1272 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 81, 89, 259, 263-265, 268 ЦПК України, ст.ст. 1270 1272 ЦК України, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Першотравневської об`єднаної територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк в три місяці після набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті матері ОСОБА_2 .

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя: О. В. Рунчева

СудНікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення06.08.2024
Оприлюднено12.08.2024
Номер документу120917201
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —182/1637/24

Рішення від 06.08.2024

Цивільне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Рунчева О. В.

Ухвала від 06.08.2024

Цивільне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Рунчева О. В.

Ухвала від 02.05.2024

Цивільне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Рунчева О. В.

Ухвала від 30.04.2024

Цивільне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Рунчева О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні