Справа № 589/5525/23
Провадження № 2/589/655/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2024 року м.Шостка
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Сидорчука О.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шосткинської міської ради, третя особа: Перша Шосткинська районна державна нотаріальна контора про зняття обтяження (заборони) зі спадкового майна,
ВСТАНОВИВ:
26 жовтня 2023 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача про зняття обтяження (заборони) зі спадкового майна, а саме будинку АДРЕСА_1 .
Свої вимоги мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , він як спадкоємець першої черги прийняв спадщину, проте при зверненні до нотаріуса було встановлено, що відносно спадкового майна, а саме будинку АДРЕСА_1 мається обтяження у вигляді «заборона», яке зареєстроване 22.04.2008 р. Шосткинською міською державною нотаріальною конторою на підставі повідомлення від 23.12.1988 року.
15 листопада 2023 року ухвалою суду прийнято справу до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення осіб, у якій роз`яснено відповідачам, право подати заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзив на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали.
Відповідач також був повідомлений про відкриття провадження у вказаній справі, однак станом на 31.07.2024 відзив до суду не надав.
Тетя особа - Шосткинська районна державна нотаріальна контора, була повідомлена належним чином, відзиву на позов до суду не надала.
Заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження від сторін у справі, також не надходили.
Відповідно до ч. 13 ст. 7 ЦПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд вважає, що позов підлягає задоволенню враховуючи таке.
Судом встановлено, що згідно Свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 05.08.1999, ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 заповідав своє майно ОСОБА_2 /а.с. 5/
Згідно свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_1 від 28.12.2022 року, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . /а.с. 6/
Відповідно до свідоцтва про народження Серія НОМЕР_2 від 11.03.1982, вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_1 , батьками дитини вказані батько - ОСОБА_4 , мати - ОСОБА_2 /а.с. 7/.
Згідно відомостей, наявних у Єдиному державному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна за реєстраційним номером обтяження № 7068409, внесеного 22.04.2008 вбачається, що заборону відчуження на будинку АДРЕСА_1 , було накладено Шосткинською міською державною нотаріальною конторою, відносно ОСОБА_2 /а.с. 9/.
Відповідно до ст.41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право власності набувається в порядку визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ст. 55 Конституції України та ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. Способи захисту визначені ст. 16 ЦК України.
Згідно з ст. 317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.
Крім того, ст.318 ЦК України встановлено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Держава не втручається у здійснення власником права власності. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов`язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно до ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Процедура реєстрації у Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна регламентувалася Положенням про Єдиний реєстр заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 09.06.1999 року №31/5, зареєстрованим в Мінюсті України 10.06.1999 року №364/3657 (зі змінами).
Оскільки у Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо будинку АДРЕСА_1 існує обтяження, підстав для продовження застосування якого на час розгляду справи та ухвалення рішення немає, ця обставина перешкоджає її власнику (спадкоємцю, що прийняв спадщину) належним чином розпоряджатись цим майном, а тому дані права підлягають захисту у спосіб припинення дії, яка порушує право (п. 3 ч. 2 ст. 16 ЦК України).
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що пред`явлені позовні вимоги є обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. 2, 263 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Зняти обтяження (припинити заборону), зареєстроване у Єдиному державному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна - заборону відчуження нерухомого майна - будинку АДРЕСА_1 зареєстроване 22.04.2008 за № 7068409 Шосткинською міською державною нотаріальною конторою на підставі повідомлення б/н від 23.12.1988 року нотконтори м. Шостка архівний номер реєстру 57860-1012 від 14.01.2000 р. р. 20-88, власник ОСОБА_2 .
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М.Сидорчук
Суд | Шосткинський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2024 |
Оприлюднено | 13.08.2024 |
Номер документу | 120927520 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області
Сидорчук О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні