ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" серпня 2024 р.м. ХарківСправа № 922/1034/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Жигалкіна І.П.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго", м. Київ до Виробничого управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області, м. Люботин про стягнення 297 005,24 грн без виклику учасників справи
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" (надалі - Позивач) звернувся до Господарського суду Харківської області 29 березня 2024 року із позовною заявою про стягнення з Виробничого управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області (надалі - Відповідача) загальної суми заборгованості у розмірі 297 005,24 грн (де: - 254 343,31 грн - основний борг за поставлену електроенергію; - 34 451,16 грн - 15% річних; - 8 210,77 грн - інфляційних втрат), суму судового збору у розмірі 4 455,08 грн.
Ухвалою від 02.04.2024 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі №922/1034/24, розгляд якої вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Згідно з вимогами ст. 120 ГПК України, суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
З метою повідомлення сторін про відкриття провадження у справі та надання останнім можливості реалізувати власні процесуальні права, судом направлено на адреси учасників справи копію ухвали від 02.04.2024.
Зокрема, копію зазначеної ухвали доставлено до електронних кабінетів як позивача, так і відповідача в підсистемі Електронний суд, про що свідчать залучені до матеріалів справи довідки про доставку електронного листа до електронного кабінету від 03.04.2024.
З урахуванням викладеного, судом виконано процесуальний обов`язок щодо повідомлення відповідача про розгляд справи; в розумінні п. 4 ч. 6 ст. 242 ГПК України, копія ухвали від 29.04.2024 вважається врученою відповідачу.
Згідно з ст. 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Разом з тим, Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Проте, Господарський суд Харківської області продовжує здійснювати правосуддя.
Згідно з ст. 26 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства в умовах воєнного стану забороняється.
При цьому, відповідно до Рекомендацій прийнятих Радою суддів України щодо роботи судів в умовах воєнного стану, при визначенні умов роботи суду у воєнний час, рекомендовано керуватися реальною поточною обстановкою, що склалася в регіоні. У випадку загрози життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.
Наказом Голови Верховного Суду від 04.03.2022 також визначено, що запровадження воєнного стану на певній території є поважною причиною для поновлення процесуальних строків.
Отже, виходячи з нормативних актів, які були прийняті, режим роботи кожного конкретного суду визначається окремо, з урахуванням ситуації, що склалась у регіоні, суд у випадку загрози життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів, оперативно приймає рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ при цьому уникаючи надмірного формалізму.
Також Суд звертає увагу на те, що розумність строків розгляду справи судом є одним із основних засад (принципів) господарського судочинства (пункт 10 частини третьої статті 2 ГПК України).
Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) неодноразово вказував на необхідність дотримання принципу розумності тривалості провадження.
Так, у рішення "Вергельський проти України" ЄСПЛ вказав, що розумність тривалості провадження має оцінюватися у світлі конкретних обставин справи та з урахуванням таких критеріїв, як складність справи, поведінка заявника та відповідних органів.
На підставі вищевикладеного, суд звертає увагу, що враховуючи наявність загрози, у зв`язку зі збройною агресією збоку рф, на підставі чого введено в Україні воєнний стан, поточну обстановку, що склалася в місті Харкові, постійні тривоги, які впливають на виготовлення процесуальних документів, наявної беззаперечної та відкритої інформації щодо постійних обстрілів міста Харкова та Харківської області (керованими боєприпасами, КАБ, С-300 та інш., що може повністю покривати місто Харків, будь-який район, навіть населені пункти Харківської області), відсутність електроенергії у зв`язку з пошкодженням обладнання, після масованих ракетних обстрілів росії (майже знищено всі основні енергетичні об`єкти, які живлять місто) суд був вимушений вийти за межі граничного процесуального строку розгляду даної справи встановленого ст. 248 ГПК України, здійснивши її розгляд у розумний строк, застосувавши ст.ст. 2, 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 3 Конституції України та ст.ст. 2, 11 ГПК України.
Суд приймає до уваги, що сторонам були створені належні умови для надання усіх необхідних доказів, надано достатньо часу для підготовки до судового розгляду справи.
В ході розгляду даної справи Господарським судом Харківської області, у відповідності до п. 4 ч. 5 ст. 13 ГПК України, було створено учасникам справи умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом у межах строків, встановлених ГПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Суд зазначає, що ним були здійснені заходи щодо належного повідомлення всіх учасників процесу стосовно розгляду справи та надання до суду відповідних доказів, заперечень (за наявності), щодо вказівки на незгоду з будь-якою із обставин викладених у вимогах сторони процесу.
Згідно з ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Таким чином, оскільки судом вчинені всі необхідні визначені процесуальним законом вимоги щодо повідомлення сторін, суд визнає, що відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи, як того вимагають приписи ст. ст.120, 242 ГПК України, однак не скористався своїми правами на подання відзиву на позов та участь у судовому засіданні.
Крім того, господарський суд зазначає, що учасники процесу не були позбавлені права та можливості ознайомитись з ухвалами суду по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Таким чином, вбачається, що всім учасникам справи надано можливість для висловлення своєї правової позиції по суті позовних вимог, а також судом надано сторонам достатньо часу для звернення із заявами по суті справи та з іншими заявами з процесуальних питань.
Відповідачем було подано до суду відзив (вх. №13849), у якому зазначає, що позовні вимоги в частині стягнення суми основного боргу є необґрунтованими та не доведеними. Щодо позовних вимог про стягнення 15% річних та інфляційних витрат, Відповідач посилається на положення постанови НКЕКП від 25.02.2022 №332 "Про забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії на період дії в Україні воєнного стану" (підпункту 16 пункту 1) в частині зупинення нарахування та стягнення штрафних санкцій.
Позивач надав до суду відповідь на відзив (вх. № 16166), в якому він заперечує проти доводів відповідача у відзиві, та зазначає, що законодавством встановлено, що договір про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» укладається на підставі дій споживача споживання електричної енергії (акцепт договору) без договору з іншим електропостачальником. У такому разі договір вважається Документ сформований в системі «Електронний суд» 20.06.2024 3 укладеним (момент укладення договору) з постачальником «останньої надії» у перший день, наступний за останнім днем постачання електричної енергії попереднім електропостачальником.
Згідно з ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, яка ратифікована Україною 17.07.1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини 1 статті 6 даної Конвенції (§ 66 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
Згідно з ч.4 ст.13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч.2 ст.178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
При цьому, за висновками суду, в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
З`ясувавши всі фактичні обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши докази, які містяться в матеріалах справи, господарський суд установив такі обставини.
Між Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго», яке виконує функції постачальника «останньої надії» (Позивач, Постачальник, ДПЗД «Укрінтеренерго»), діє на підставі ліцензії на постачання електричної енергії споживачу, виданої постановою НКРЕКП від 06.11.2018 № 1344 та Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 № 1023-р, відповідно до ст. 64 Закону України «Про ринок електричної енергії», Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 та Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради (Відповідач, Споживач, ВУКГ Люботинської міської ради) укладений Договір про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» (надалі - Договір) на умовах публічного договору постачання електричної енергії постачальника «останньої надії» та комерційної пропозиції, розробленої з урахуванням вимог Цивільного кодексу України та у відповідності до вимог Закону України «Про ринок електричної енергії», Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. № 312, оператором системи є АТ «Харківобленерго».
За даними АТ «Харківобленерго», на якого покладені функції адміністратора комерційного обліку відповідно до положень пункту 11 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії», ВУКГ Люботинської міської ради віднесено до категорії споживачів, постачання електричної енергії яким здійснює постачальник «останньої надії».
AT «Харківобленерго» повідомило ДПЗД «Укрінтеренерго» про споживачів, постачання електричної енергії яким здійснюється постачальником "останньої надії" листом від 29.11.2022 № 56к-01/04-4068.
Попередній електропостачальник ТОВ «ОВІС ТРЕЙД» повідомив листом від 10.11.2022 № 1011-16 про припинення договору електропостачання зі Споживачем з 01.12.2022 року, в якомі просить АТ «Харківобленерго» зняти об`єми ТОВ «ОВІС ТРЕЙД» для постачання та перелати на постачальника «останньої надії» ДПЗД «Укрінтеренерго» .
Згідно даних отриманих від Оператора системи розподілу - AT «Харківобленерго» ВУКГ Люботинської міської ради перебувала на постачанні електричної енергії постачальником «останньої надії» в період з 01.12.2022 по 31.03.2023.
Положеннями статті 64 Закону України «Про ринок електричної енергії» встановлено, що постачальник «останньої надії» здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному Правилами, на умовах типового договору постачання електричної енергії постачальником «останньої надії», що затверджується Регулятором (НКРЕКП), та є публічним договором приєднання. Договір регулює порядок та умови продовження постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» споживачу, у разі, якщо обраний споживачем електропостачальник не спроможний постачати електричну енергію, до моменту обрання споживачем нового електропостачальника або до припинення у передбачених чинним законодавством чи Договором випадках та є укладеним сторонами, керуючись статтями 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України з початку фактичного постачання електричної енергії споживачу (пунктом 3.4.4 Правил).
Зокрема, на виконання ч. 11 ст. 64 Закону України «Про ринок електричної енергії», ДПЗД «Укрінтеренерго», як постачальником «останньої надії», на своєму офіційному вебсайті у мережі Інтернет за адресою www.uie.kiev.ua розміщено публічну оферту: Порядок приєднання до умов договору постачання електричної енергії постачальником «останньої надії»; Договір про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії»; «Комерційна пропозиція № 5 від 08.10.2021р. для постачання електричної енергії споживачам постачальником «останньої надії»; Додаток №1 до Комерційної пропозиції № 5 від 08.10.2021р. до Договору на постачання електричної енергії постачальником «останньої надії»; Порядок формування ціни, за якою здійснюється постачання електричної енергії споживачам постачальником «останньої надії».
Відповідно до положень статті 64 Закону України «Про ринок електричної енергії», яка кореспондується з умовами, що зазначені «Комерційній пропозиції № 5 від 08.10,2021р. для постачання електричної енергії споживачам постачальником «останньої надії», яка є Додатком 1 до Договору, Договір вважається укладеним з початку фактичного постачання електричної енергії такому споживачу у перший день, наступний за останнім днем постачання електричної енергії попереднім електропостачальннком, та діє в частині здійснення розрахунків між Сторонами до повного їх здійснення, а в частині постачання електричної енергії його дія не може перевищувати 90 календарних днів.
Тобто, законом встановлено що договір про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» укладається на підставі дій споживача споживання електричної енергії (акцепт договору) без договору з іншим електропостачальником. У такому разі договір вважається укладеним (момент укладення договору) з постачальником «останньої надії» у перший день, наступний за останнім днем постачання електричної енергії попереднім електропостачальником.
Факт споживання електричної енергії споживачем підтверджується даними комерційного обліку (обсяги), що надає постачальнику «останньої надії» оператор системи розподілу/передачі, відповідно до пункту 10 постанови НКРЕКП від 28.12.2019 № 312 та згідно з Тимчасовим порядком визначення обсягів купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії електропостачальниками та операторами систем розподілу на перехідний період, затвердженим постановою НКРЕКП від 28.12.2018 № 2118. Факт споживання оператор підтверджує шляхом надання постачальнику «останньої надії» Звіту за фактичне споживання електричної енергії споживачами постачальника за розрахунковий період.
Згідно з п. 2.1. Договору (предмет Договору) Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору, що зазначені в Додатку 1 до Договору (комерційна пропозиція)
Згідно із п. 5.8. Договору - розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць.
Відповідно до умов пункту 5.10. договору оплата виставленого постачальником рахунка за договором має бути здійснена споживачем в терміни, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів з дати отримання споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного у комерційній пропозиції, прийнятої споживачем.
Згідно пункту 6.2. договору споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами договору.
Умовами Комерційної пропозиції № 5 від 08.10.2021., що є невід`ємним додатком до Договору, встановлено обов`язок сплати споживачем 100% від орієнтованої вартості прогнозованого обсягу' споживання електричної енергії за розрахунковий період протягом 5 банківських (робочих) днів з моменту' отримання споживачем рахунку.
У разі не отримання рахунку Споживач зобов`язується здійснити 100% оплату самостійно (без рахунку) на поточний рахунок Постачальника, зазначений у Договорі, не пізніше ніж за 1 банківський (робочий) день до початку розрахункового періоду, виходячи з прогнозованого обсягу- споживання електричної енергії у розрахунковому періоді та діючої у розрахунковому періоді ціни на електричну енергію. Ця норма не застосовується до акценту вання умов Договору, порядок якого внзначеніпі пунктом 7.1 цієї комерційної пропозиції.
Орієнтована вартість розраховується шляхо.м множення прогнозованого обсягу споживання електричної енергії на ціну, за якою здійснюється постачання електричної енергії Постачальником. Прогнозований обсяг споживання електричної енергії визначається на підставі даних, отриманих Постачальником від Оператора системи розподілу (передачі).
На виконання зазначеного Договору, ДПЗД «Укрінтеренерго» за даними оператора системи розподілу АТ «Харківобленерго» (ліцензія на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, відповідно до постанови НКРЕК від 16.11.2018 №1446) на підставі Звітів про фактичне споживання електричної енергії за грудень 2022 березень 2023 року Відповідачу виставив:
- на підставі Звіту про фактичне споживання електричної енергії за грудень 2022 року, отриманого листом від 06.01.2023 Nє56к-01/04-83 (порядковий Nє 1791 - 2525) (копія листа та витяг зі Звіту додаються) - рахунок Nє 000005392163/19/012/40208 від 13.01.2023 та Акт Nє 032685 купівлі-продажу електроенергії за розрахунковий період грудень 2022 р. від 31 грудня 2022 року, на обсяг споживання електричної енергіі - 10 935 кВт. *год., на загальну суму 61 080,29 грн. (з ПДВ), які було надіслано Позивачем на електронну пошту та отримано Відповідачем 13.01.2023 (копія рахунку, акту та роздруківка про відправлення на електронну пошту).
- на підставі Звіту про фактичне споживання електричної енергії за січень 2023 року, отриманого листом від 07.02.2023 Nє56к-01/04-548 (поричков й ° 2477 - 3209) (колія листа та витягу зі Звіту додається) - рахунок К00005392163/19/001/42369 від 14.02.2023 та Акт Nє 034834 купівлі-продажу електроенергії за розрахунковий період січень 2023 р. від 31 січня 2023 року, на обсяг споживання електричної енергії - 9 039 кВт. *год., на загальну суму 54 670,91 грн. (з ПДВ), які було надіслано Позивачем на електронну пошту та отримано Відповідачем 14.02.2023 (копія рахунку, акту та роздруківка про відправлення на електронну пошту).
- на підставі Звіту про фактичне споживання електричної енергії за лютий 2023 отриманого листом від 07.03.2023 Nє56-01/04-916 (порядковий Nє 1980 - 2712) (копія листа витягу зі Звіту Nє000005392163/19/002/44939 від додається) - рахунок 15.03.2023 та Акт Nє 037391 купівлі-продажу електроенергії за розрахунковий період лютий 2023 р. від 28 лютого 2023 року, на обсяг споживання електричної енергії - 12 382 кВт.*год., на загальну суму 77 946,58 грн. (з ПДВ), які було надіслано Позивачем на електронну пошту та отримано Відповідачем 15.03.2023 (копія рахунку, акту та роздруківка про відправлення на електронну пошту).
- на підставі Звіту про фактичне споживання електричної енергії за березень 2023 року, отриманого листом від 06.04.2023 Nє56-01/04-1386 (порядковий Nє 813 - 1545) (копія листа та витягу зі Звіту додається, додаток 19) - рахупок Nє000005392163/19/003/45808 від 10.04.2023 та Акт Nє 038233 купівлі-продажу електроенергії за розрахунковий період березень 2023 р. від 31 березня 2023 року, на обсяг споживання електричної енергії - 10 056 кВт.*год., на загальну суму 60 645,53 грн. (3 ПДВ), які було надіслано Позивачем на електронну пошту та отримано Відповідачем 10.04.2023 (копія рахунку, акту та роздруківка про відправлення на електронну пошту).
Загальний розмір спожитої та несплаченої Відповідачем електричної енергії постачальника «останньої надії» за даними ОСР за періоди: грудень 2022 - березень 2023 в загальному обсязі складає 42 412 кВт*год.
Таким чином заборгованість Відповідача перед Позивачем за спожиту електричну енергію, станом на дату подання цього позову становить 254343,31 грн. (з урахуванням ПДВ) за період грудень 2022 березень 2023.
Позивач вказує, що згідно з вимогами п.п. 2 та п.п. 6 п. 6.2 Договору про постачання електричної енергії з постачальником «останньої надії» споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії та відшкодувати Постачальнику збитки, понесені ним у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням Споживачем своїх зобов`язань перед Постачальником, що покладені на нього чинним законодавством, та /або Договором. Разом з тим, відповідно до положень п.п. 6 п. 7.1. Договору про постачання електричної енергії з постачальником «останньої надії» Постачальник має право отримувати відшкодування збитків від Споживача, що понесені Постачальником у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням Споживачем своїх зобов`язань перед Постачальником, відповідно до умов Договору та чинного законодавства.
Позивач посилається на «Комерційну пропозицію пропозиції № 5 від 08.10.2021 для постачання електричної енергії споживачам постачальником «останньої надії», яка є Додатком 1 до Договору, а саме положеннями розділу 7 «Додаткові зобов`язання Споживача», було встановлюю збільшення розміру процентів до 15% у зв 'язку з простроченням стати боргу, розмір ставки, на яку збільшена плата за користування позикою (кредит), яке слід вважати іншим розміром процентів, встановленим договором відповідно до положень ч. 2 ст. 625 ЦК України.
Відповідно до Протоколу розрахунку за типом заборгованості Пеня, % річних та інфляція за період з 21.01.2023 по 31.01.2024 (по рахунках за даними АТ «Харківобленєрго»), що підлягають стягненню за порушення грошового зобов`язання, нараховано 15% річних на суму 34 451,16 гри., інфляційних втрат на загальну суму 8 210,77 грн.
Таким чином Позивач з урахуванням зазначеного, станом на 31.01.2024 сума заборгованості ВУКГ Люботинської міської ради перед ДПЗД «Укрінтеренерго» становить 297 005,24 гри. (розрахунок додається, додаток 25-26), зокрема: 34 415,16 грн. - 15% річних, 8 210,77 грн. - інфляційні втрати; 254 343,31 гри. - заборгованість за поставлену електричну енергію.
З метою досудового врегулювання спору, 30 жовтня 2023 року на електронну адресу Позивача ДПЗД «Укрінтеренерго» направило вимогу (претензію) про сплату штрафних санкції на суму 215 916,77 грн. та боргу за спожиту електроенергію на суму 303 880,18 грн. листом від 26.10.2023 № 44/11-006115 (копію листа та докази відправки додаємо, додаток 22). Відповіді на дану претензію відповідач так і не отримав. Додатками до даної претензії також були рахунки та акти за період травень-червень 2022 та грудень 2022 - березень 2023 з протоколом розрахунку за типом заборгованості пеня, % річних та інфляція. Заборгованість Позивачем так і не була сплачена.
Відповідач у своєму відзиві не визнає позовні вимоги однак і не заперечує, зокрема зазначає на те, що не укладав договір з ДПЗД «Укрінтеренерго», а тому немає зобов`язань, оскільки ані договір, ані додаткова угода на які посиляється позивач не містять дати складення та є лише копіями можливих документів, що не відповідає нормам цивільного та господарського законодавства.
Стосовно нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату, Відповідач вважає безпідставним та заперечує щодо такого стягнення посилаючись на постанову НКРЕКП від 25.02.2022 № 332 «Про забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у томі числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії на період дії в Україні воєнного стану»..
Однак, з матеріалів справи вбачається, що гарантійним листом від 01.02.2024 № 15 Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області, зазначає, що не виконало умови договору про постачання електричної енергії перед постачальником «останньої надії», та має заборгованість.
Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області провело внутрішній аудит, та згодне з фактом порушення правил договору, точніше п. 8.1 договору про поставку електричної енергії постачальника «останньої надії».
У листі підприємство зобов`язується виконати усі пункти угоди по оплаті за постачання електричної енергії з постачальником «останньої надії», та має змогу оплачувати рахунки за допомогою місцевого бюджету.
Також в матеріалах справи наявних лист Виробничого управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області від 05.02.2024 № 19, яким відповідач підтверджує наявну кредиторську заборгованість та гарантує оплату в повному обсязі.
Тобто відповідач визнає заборгованість перед позивачем.
Вказані обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку.
Дослідивши матеріали справи, повністю, всесторонньо, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, оцінивши надані докази та надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи, керуючись принципом Верховенства права та права на судовий захист, уникаючи принципу надмірного формалізму, та усуваючи підстави для використання правового пуризму суд вирішив, що позов не підлягає задоволенню повністю, виходячи з наступного.
Стаття 11 ЦК України вказує, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.
Відповідно достатті 509 ЦК Українизобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановленихстаттею 11 цього Кодексу.
Статтею 174 ГК Українипередбачено, що господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно достатті 626 ЦК Українидоговором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.
В частині 1статті 638 ЦК Українизазначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
У відзиві на позовну заяву, відповідач вказує, що не укладав договір з ДПЗД «Укрінтеренерго», а тому немає зобов`язань, оскільки ані договір, ані додаткова угода на які посиляється позивач не містять дати складення та є лише копіями можливих документів, що не відповідає нормам цивільного та господарського законодавства.
У відповіді на відзив, позивач заперечує проти доводів наданих відповідачем у відзиві, зокрема наголошує на тому що, законодавством встановлено, що договір про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» укладається на підставі дій споживача споживання електричної енергії (акцепт договору) без договору з іншим електропостачальником. У такому разі договір вважається Документ сформований в системі «Електронний суд» 20.06.2024 3 укладеним (момент укладення договору) з постачальником «останньої надії» у перший день, наступний за останнім днем постачання електричної енергії попереднім електропостачальником.
З матеріалів справи вбачається, що позивач належним чином виконав свої зобов язання, в частині постачання електричної енергії, що підтверджується, зокрема Актами купівлі- продажу електроенергії за розрахункові періоди грудень 2022 березень 2023.
Загальний розмір спожитої та несплаченої Відповідачем електричної енергії постачальника «останньої надії» за даними ОСР за періоди: грудень 2022 - березень 2023 в загальному обсязі складає 42 412 кВт*год.
Суд приходить до висновку, що договір про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» укладався, оскільки відповідачем вчинено конклюдентні дії, а саме, відбувалось споживання електричної енергії.
Згідно з частиною 1статті 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюютьсяЗаконом України "Про ринок електричної енергії".
Відповідно достатті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії"учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
Статтею 56 Закону України "Про ринок електричної енергії"унормовано, що постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного електричної енергії споживачем у певний період часу електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
За приписамистатті 173 ГК України одинсуб`єкт господарського зобов`язання повинен вчинити певну дію на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Пунктом 5 частини 3 статті 45 Закону України "Про ринок електричної енрегії" унормовано, що оператор системи розподілу зобов`язаний при застосуванні процедур зміни/заміни електропостачальника надавати новому електропостачальнику інформацію про споживачів, приєднаних до його системи розподілу, яким здійснював продаж попередній електропостачальник, в обсягах та порядку, визначених регулятором.
AT «Харківобленерго» повідомило ДПЗД «Укрінтеренерго» про споживачів, постачання електричної енергії яким здійснюється постачальником "останньої надії" листом від 29.11.2022 № 56к-01/04-4068.
Відповідно до статей525,526,530 ЦК Українизобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, у встановлений строк (термін) його виконання та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Статтею 610 ЦК Україниунормовано, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно достатті 612 ЦК Україниборжник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Договір, відповідно достатті 629 ЦК України, є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно зстаттею 599 ЦК Українизобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Зазначені положення законодавства вказують, що коли одна із сторін за умовами договору взяла на себе певні зобов`язання, то інша сторона вправі очікувати, що такі будуть виконані належним чином у встановлені строки. У разі ж коли така сторона порушила умови договору, зобов`язання вважається не виконаним. Тобто однією із основних умов виконання зобов`язання є строк (термін) його виконання. Дотримання строку виконання є одним із критеріїв належного виконання зобов`язання, оскільки прострочення є одним із проявів порушення зобов`язання.
Згідно з пунктом 3 частини 1статті 57 Закону України "Про ринок електричної енергії"електропостачальник має право на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію та послуги з постачання електричної енергії відповідно до укладених договорів.
Пунктом 1 частини 3статті 58 Закону України "Про ринок електричної енергії"передбачено, що споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.
Відповідно до умов пункту 5.10. договору оплата виставленого постачальником рахунка за договором має бути здійснена споживачем в терміни, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів з дати отримання споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного у комерційній пропозиції, прийнятої споживачем.
Згідно пункту 6.2. договору споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами договору.
Натомість матеріали справи свідчать, що заборгованість за вказаними рахунками так і не була сплачена, а саме:
- на підставі Звіту про фактичне споживання електричної енергії за грудень 2022 року, отриманого листом від 06.01.2023 Nє56к-01/04-83 (порядковий № 1791 - 2525) - рахунок № 000005392163/19/012/40208 від 13.01.2023 та Акт № 032685 купівлі-продажу електроенергії за розрахунковий період грудень 2022 р. від 31 грудня 2022 року, на обсяг споживання електричної енергіі - 10 935 кВт. *год., на загальну суму 61 080,29 грн. (з ПДВ), які було надіслано Позивачем на електронну пошту та отримано Відповідачем 13.01.2023.
- на підставі Звіту про фактичне споживання електричної енергії за січень 2023 року, отриманого листом від 07.02.2023 №56к-01/04-548 (порядковий № 2477 - 3209) - рахунок №00005392163/19/001/42369 від 14.02.2023 та Акт № 034834 купівлі-продажу електроенергії за розрахунковий період січень 2023 р. від 31 січня 2023 року, на обсяг споживання електричної енергії - 9 039 кВт. *год., на загальну суму 54 670,91 грн. (з ПДВ), які було надіслано Позивачем на електронну пошту та отримано Відповідачем 14.02.2023.
- на підставі Звіту про фактичне споживання електричної енергії за лютий 2023 отриманого листом від 07.03.2023 № 56-01/04-916 (порядковий № 1980 - 2712), - рахунок № 000005392163/19/002/44939 від 15.03.2023 та Акт № 037391 купівлі-продажу електроенергії за розрахунковий період лютий 2023 р. від 28 лютого 2023 року, на обсяг споживання електричної енергії - 12 382 кВт.*год., на загальну суму 77 946,58 грн. (з ПДВ), які було надіслано Позивачем на електронну пошту та отримано Відповідачем 15.03.2023.
- на підставі Звіту про фактичне споживання електричної енергії за березень 2023 року, отриманого листом від 06.04.2023 №56-01/04-1386 (порядковий № 813 - 1545) - рахунок №000005392163/19/003/45808 від 10.04.2023 та Акт № 038233 купівлі-продажу електроенергії за розрахунковий період березень 2023 р. від 31 березня 2023 року, на обсяг споживання електричної енергії - 10 056 кВт.*год., на загальну суму 60 645,53 грн. (3 ПДВ), які було надіслано Позивачем на електронну пошту та отримано Відповідачем 10.04.2023.
Загальний розмір спожитої та несплаченої Відповідачем електричної енергії постачальника «останньої надії» за даними ОСР за періоди: грудень 2022 - березень 2023 в загальному обсязі складає 42 412 кВт*год.
Поряд з цим, з матеріалів справи вбачається, що гарантійним листом від 01.02.2024 № 15 Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області, зазначає, що не виконало умови договору про постачання електричної енергії перед постачальником «останньої надії», та має заборгованість.
Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області провело внутрішній аудит, та згодне з фактом порушення правил договору, точніше п. 8.1 договору про поставку електричної енергії постачальника «останньої надії».
У листі підприємство зобов`язується виконати усі пункти угоди по оплаті за постачання електричної енергії з постачальником «останньої надії», та має змогу оплачувати рахунки за допомогою місцевого бюджету.
Також в матеріалах справи наявних лист Виробничого управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області від 05.02.2024 № 19, яким відповідач підтверджує наявну кредиторську заборгованість та гарантує оплату в повному обсязі.
Тобто відповідач визнає заборгованість перед позивачем.
Перевіривши правомірність та обґрунтованість розрахованої заборгованості за поставлену електричну енергію за грудень 2022 березень 2023 у розмірі 254343,31 грн. (з урахуванням ПДВ). суд зазначає, що заявлений до стягнення розмір заборгованості є обґрунтованим, доведеним матеріалами справи, визнаним відповідачем.
Враховуючи вищевказані обставини, відсутність у матеріалах справи доказів, які б спростовували наявність заборгованості відповідача перед позивачем, а також доказів, які б свідчили про здійснення розрахунку вартості поставленої електричної енергії, суд дійшов висновку, що позовна вимога про стягнення заборгованості за поставлену електричну енергію у розмірі 254343,31 грн. (з урахуванням ПДВ) підлягає задоволенню.
Крім суми основного боргу позивачем нараховано та заявлено до стягнення з відповідача 34451,16 грн - 15% річних та 8210,77 грн - інфляційних втрат.
Відповідно достатті 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суд зазначає, що сплата трьох процентів від простроченої суми (якщо інший розмір не встановлений договором або законом) не має характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним утримуваними коштами, належними до сплати кредиторові.
Індекс інфляції - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення складає місяць. Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений Державною службою, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).
Разом з тим, передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням інфляційних витрат на суму боргу та процентів річних виступає способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат (збитків) кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, а тому ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника та незалежно від сплати ним неустойки за порушення виконання зобов`язання.
Відповідно до комерційної пропозиції від 08.10.2021 №5 до Договору (пункт 7.4.) споживач, який прострочив виконання грошового зобов`язання з оплати електроенергії, на вимогу постачальника зобов`язаний, крім оплати штрафних санкцій та збитків, сплатити суму боргу за електроенергію з урахування встановленого індексу інфляції за весь час прострочення зобов`язання, а також 15% річних від простроченої суми невиконаного або неналежним чином виконаного зобов`язання.
Також п. 13.1 комерційної пропозиції від 08.10.2021 №5 до Договору передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання або неналежне виконання зобов`язання припиняється через один рік від дня, коли зобов`язання мало бути виконано. Сплата штрафних санкцій (штраф, пеня) не звільняє споживача від обов`язку відшкодувати постачальнику в повному обсязі збитки, спричинені порушенням умов Договору.
Таким чином, сторони у Договорі передбачили інший розмір процентів річних (15% річних) за прострочення виконання грошового зобов`язання.
Як було зазначано вище, Суд приходить до висновку, що договір про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» укладався, оскільки відповідачем вчинено конклюдентні дії, а саме, відбувалось споживання електричної енергії.
Оскільки комерційна пропозиція від 08.10.2021 №5 є невід`ємною частиною договору та погоджена сторонами, то умови зазначені у ній підлягають виконанню сторонами.
Гарантійним листом від 01.02.2024 № 15 Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області, зазначає, що не виконало умови договору про постачання електричної енергії перед постачальником «останньої надії», та має заборгованість.
Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області провело внутрішній аудит, та згодне з фактом порушення правил договору, точніше п. 8.1 договору про поставку електричної енергії постачальника «останньої надії».
У листі підприємство зобов`язується виконати усі пункти угоди по оплаті за постачання електричної енергії з постачальником «останньої надії», та має змогу оплачувати рахунки за допомогою місцевого бюджету.
Також в матеріалах справи наявних лист Виробничого управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області від 05.02.2024 № 19, яким відповідач підтверджує наявну кредиторську заборгованість та гарантує оплату в повному обсязі.
Однак, у справі відсутні докази, які б спростовували наявність заборгованості відповідача перед позивачем, а також доказів, які б свідчили про здійснення розрахунку вартості поставленої електричної енергії
Наведені вище норми права та встановлені судом обставини, а саме факт прострочення виконання відповідачем грошового зобов`язання, свідчить про правомірність нарахування позивачем відповідачу 15% річних та інфляційних втрат.
Перевіривши правильність здійснених позивачем розрахунків 15% річних та інфляційних втрат судом встановлено, що такі розрахунки виконані згідно з нормами чинного законодавства та у відповідності до умов Договору. У зв`язку з чим позовні вимоги в частині стягнення34451,16 грн - 15% річних та 8210,77 грн - інфляційних втрат є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Підсумовуючи викладене, враховуючи фактичні обставини справи та наведені норми законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, як обґрунтованих, підтверджених доданими до матеріалів справи та не спростованих відповідачем.
Крім того, з урахуванням вимог ст. ст. 123, 126, 129 ГПК України, судові витрати у справі підлягають покладенню на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись статтями 4, 20, 73-74, 76-80, 123, 126, 129, 232-233, 237-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Виробничого управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області (вул. Слобожанська, буд.151А, м.Люботин, Харківська обл., 62433, код ЄДРПОУ 05392163) на користь Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності «УКРІНТЕРЕНЕРГО» (04080, м. Київ, вул. Кирилівська, буд. 85, код ЄДРПОУ 19480600) загальної суми заборгованості у розмірі 297 005,24 грн (де: - 254 343,31 грн - основний борг за поставлену електроенергію; - 34 451,16 грн - 15% річних; - 8 210,77 грн - інфляційних втрат), суму судового збору у розмірі 4 455,08 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено "12" серпня 2024 р.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст. 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду з урахуванням положень Господарського процесуального кодексу України.
Учасники справи можуть одержати інформацію по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/.
СуддяІ.П. Жигалкін
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 12.08.2024 |
Оприлюднено | 13.08.2024 |
Номер документу | 120939788 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Жигалкін І.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні