Справа № 752/7384/24
Провадження № 2/752/4403/24
РІШЕННЯ
Іменем України
12 серпня 2024 року Голосіївський районний суд міста Києва у складі головуючого судді Слободянюк А.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження, без повідомлення сторін, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства капітального будівництва, реконструкції та інвестицій «Голосіїво-Будінвест» про стягнення коштів,
в с т а н о в и в:
У квітні 2024 року позивач ОСОБА_1 , через адвоката Перепелицю О.В. (ордер, свідоцтво, а.с.24,29), звернувся до суду з позовом, сформованим в системі «Електронний суд», до Комунального підприємства (далі - КП) капітального будівництва, реконструкції та інвестицій «Голосіїво-Будінвест» про стягнення коштів, в якому просив суд стягнути на свою користь 15 000,00 грн. суму основного боргу, 5 219,03 грн. інфляційні нарахування, 1 047,95 грн. 3% річних, а також стягнути судові витрати, які полягають у сплаті судового збору в сумі 1 211,20 грн., витрати на правничу допомогу в сумі 12 675,00 грн.
Позові вимоги мотивовано тим, що позивач ОСОБА_1 , як адвокат, з відповідачем КП капітального будівництва, реконструкції та інвестицій «Голосіїво-Будінвест» 23 листопада 2021 року уклав Договір про надання правничої (правової) допомоги № 25-Г/21, згідно якого адвокат прийняв зобов`язання здійснювати представництво та захист прав і законних інтересів клієнта та надавати йому необхідну юридичну допомогу в кримінальному, цивільному, адміністративному, господарському провадженнях щодо захисту законних інтересів Клієнта, в органах національної поліції України, органах прокуратури України, органах досудового розслідування, слідчого судді та судах загальної юрисдикції України всіх рівнів з усіма правами, які згідно ГПК України має представник особи, потерпілого, обвинуваченого, підозрюваного, свідка, позивача, відповідача, боржника, стягувача, третьої особи.
Сторони обумовили вартість договору в сумі 15 000,00 грн. та визначили, що адвокат приймає участь виключно в Північному апеляційному господарському суді.
Згідно підписано сторонами договору Акту надання правничої (правової) допомоги від 26 листопада 2021 року, відповідач зобов`язався оплатити за надану правову допомогу в сумі 15 000,00 грн. не пізніше п`яти банківських днів, а саме, не пізніше 03 грудня 2021 року. Позивач 12 березня 2024 року направляв лист про необхідність здійснити оплату за договором, лист провернувся без вручення з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
З метою досудового вирішення спору, позивач додатково направив відповідачу супровідний лист від 12 березня 2024 року про направлення рахунку оплати Договору про надання правничої (правової) допомоги від 23 листопада 2021 року №25-Г/21, а саме Рахунок №01/120324 від 12 березня 2024 року згідно Договору на суму 15 000,00грн.
Однак, станом на 02 квітня 2024 року відповідачем не здійснено перед позивачем розрахунку згідно з умовами договору та близько 2,5 років безпідставно користується коштами позивача у своїх цілях, не сплачуючи борг згідно договору, чим призводить до знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів, призводить до збитку (упущеної вигоди) у становищі позивача.
Ухвалою судді Голосіївського районного суду міста Києва від 15 квітня 2024 року позовну заяву залишено без руху (а.с.37,38).
Ухвалою судді Голосіївського районного суду м. Києва від 25 квітня 2024 року у справі відкрито спрощене позовне без виклику сторін (а.с.47,48).
Згідно відповіді з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 643485 від 14 червня 2024 року, адреса юридичної особи - КП капітального будівництва, реконструкції та інвестицій «Голосіїво-Будінвест»: м. Київ, просп. 40-річчя Жовтня (Голосіївський просп.), буд.89 (а.с.53,54).
Відповідач належним чином повідомлявся судом про судовий розгляд за адресою його місцезнаходження, на адресу суду повернулись поштові відправлення з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою» (а.с.52,57).
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
Відповідач не скористався процесуальним правом подачі відзиву на позовну заяву у встановлений строк та за відсутності доказів поважності причин неподання відповідачем заяв по суті справи, суд вирішує справу за наявними письмовими матеріалами, що відповідає положенню частини восьмої статті 178 Цивільного процесуального кодексу України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі письмові докази в їх сукупності, суд приходить до наступного.
Відповідно до пунктів 3, 4 частини першої статті 3 Цивільного кодексу України загальними засадами цивільного законодавства є: свобода договору, свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом.
Статтею 14 цього Кодексу визначено, що цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Виконання цивільних обов`язків забезпечується засобами заохочення та відповідальністю, які встановлені договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до свідоцтва про права на заняття адвокатської діяльності серії КС № 5535/10, видане 24 грудня 2015 року на підставі рішення Ради адвокатів Київської області від 24 грудня 2015 року № 30, позивач ОСОБА_1 має право на заняття адвокатської діяльності відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (а.с.17).
З матеріалів справи вбачається, що 23 листопада 2021 року між адвокатом Новіковим Ярославом Анатолійовичем та Комунальним підприємством капітального будівництва, реконструкції та інвестицій «Голосіїво-Будінвест» укладено Договір № 25-Г/21 про надання правничої (правової) допомоги (далі - договір), згідно умов якого адвокат прийняв на себе зобов`язання здійснювати представництво та захист прав і законних інтересів клієнта, надання необхідної юридичної допомоги у кримінальному, цивільному, адміністративному, господарському провадженнях щодо захисту законних інтересів Клієнта, в органах національної поліції України, органах прокуратури України, органах досудового розслідування, слідчого судді та судах загальної юрисдикції України всіх рівнів з усіма правами, які згідно ГПК України має представник особи, потерпілого, обвинуваченого, підозрюваного, свідка, позивача, відповідача, боржника, стягувача, третьої особи.
Вартість послуг відповідно до п.2 договору сторони узгодили у розмірі 15 000,00 грн.,вартість необхідних та обов`язкових витрат, зборів, експертиз, поштових витрат, розраховується окремо. Адвокат приймає участь виключно в Північному апеляційному господарському суді (а.с.25).
24 листопада 2021 року між адвокатом Новіковим Я.А. та КП капітального будівництва, реконструкції та інвестицій «Голосіїво-Будінвест» укладено додаткову угоду до договору № 25-Г/21 про надання правничої (правової) допомоги від 23 листопада 2021 року, відповідно до якої п.1 договору сторонами затверджено уточнення до договору, а саме: розмір оплати роботи адвоката з надання правової допомоги складає 1000,00 грн. за годину; обсяг послуг по підготовці до розгляду справи встановлюється сторонами шляхом підписання Акту надання правничої (правової) допомоги; виплата винагороди адвокату здійснюється клієнтом після підписання Акта надання правничої (правової) допомоги протягом 5 (п`яти) банківських днів з дня отримання відповідного рахунку, виставленого адвокатом на оплату; акт надання правничої (правової) допомоги складається в двох примірниках, по одному примірнику для кожної сторони; - інші умови Договору залишаються без змін (а.с.28).
Позивачем 26 листопада 2021 року складено детальний опис робіт (наданих послуг) та здійснення адвокатом Новіком Я.А., у якому наведено перелік наданих послуг із визначенням вартості кожної з них, всього надано правової допомоги на загальну суму 15 000,00 грн. (а.с. 27).
Як вбачається з Акту надання правничої (правової) допомоги від 26 листопада 2021 року, який підписано сторонами, позивачем надана правова (правнича) допомога в Північному апеляційному господарському суду у справі № 873/174/21 на загальну суму 15 000,00 грн. (а.с.26).
Отже, сторони обумовили вартість наданих послуг за договором про надання правничої допомоги - 15 000,00 грн., та порядок їх сплати - після підписання сторонами акта надання правничої (правової) допомоги протягом 5 (п`яти) банківських днів з дня отримання відповідного рахунку, виставленого позивачем на оплату.
Так, згідно підписаним сторонами договору Акту надання правничої (правової) допомоги від 26 листопада 2021 року, відповідач зобов`язався оплатити за надану правову допомогу суму в розмірі 15 000,00 грн. не пізніше п`яти банківських днів, а саме, не пізніше 03 грудня 2021 року.
Позивач 13 березня 2024 року направляв відповідачу разом із листом про необхідність здійснити оплату за Договором про надання правничої (правової) допомоги від 23 листопада 2021 року № 25-Г/21 рахунок № 01/120324 від 12 березня 2024 року на суму 15 000,00 грн. з приводу оплати послуг за надану правничу допомогу (а.с.15,16).
Разом з тим, за матеріалами справи, відповідач не здійснив перед позивачем розрахунку за надані послуги, доказів належної оплати заборгованості не надав, доводів позивача не спростував.
Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного Кодекс (ЦК) України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Частиною 2 вказаної норми заначено, що зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу, зокрема договорів та інших правочинів.
Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. При цьому, виконання зобов`язань, реалізація, зміна та припинення певних прав у договірному зобов`язанні можуть бути зумовлені вчиненням або утриманням від вчинення однією із сторін у зобов`язанні певних дій чи настання інших обставин, передбачених договором.
Згідно положення ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі ст. 536 ЦК України за користування чужими грошовими коштами боржник зобов`язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.
Суд зазначає, що вищенаведені Договір № 25-Г/21 про надання правничої (правової) допомоги від 23 листопада 2021 року та Акт від 26 листопада 2021 року, як вбачається, підписано стороною відповідача з проставленням печатки, рахунок щодо сплати за договором направлявся позивачем за адресою, визначеною сторонами у договорі.
Як передбачено положеннями статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
У позовній заяві стороною позивача наведено розрахунок інфляційних нарахувань у розмірі 5 219,03 грн. за період з грудня 2021 року по лютий 2024 року, а також 3% річних від суми заборгованості у розмірі 1 047,95 грн. за період з 04 грудня 2021 року по 02 квітня 2024 року. Наданий розрахунок судом перевірено та приймається до уваги.
Відповідачем відзиву на позовну заяву не подано, надані розрахунку не спростовано.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За таких обставин, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Що стосується заявленою вимоги про стягнення з відповідача витрат на правничу допомогу у розмірі 12 675,00 грн. суд виходить з такого.
Згідно ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно ч. 3 ст. 133 ЦПК України до витрат, пов`язаних з розглядом судової справи, належать зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Частиною 1 ст. 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачено, що адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Нормами ст. 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
У справі інтереси позивача, адвоката Новікова Я.А. представляє адвокат Перепелиця О.В., який діє на підставі ордеру серії АА № 127061 від 12 березня 2024 року, свідоцтва про права на заняття адвокатською діяльністю № 3457, видане 28 вересня 2008 року (а.с.24,29).
Так, 12 березня 2024 року між позивачем та адвокатом Перепелицею О.В. укладено договір про надання правової допомоги № 01цс/1203, відповідно до умов якого позивачу надаються юридичні послуги: консультації, складання юридичних висновків, здійснення представництва інтересів у суді, правоохоронних органах. Додатковою угодою 13 березня 2024 року до договору визначено вид правової допомоги та її вартість, зокрема встановлено: сума послуг за консультацію, збір доказів, складання та подання необхідних документів - за 1 робочу годину - 1 950,00 грн.; участь у досудовому, судовому провадженні - 1 950,00 гр. (а.с. 21,22).
Вартість правової допомоги, наданої адвокатом позивача, визначена в Акті приймання-передачі надання правової допомоги від 02 квітня 2024 року, відповідно до якого разом витрачено 6,5 робочих годин надання правової допомогу на загальну суму 12 675,00 грн. (а.с.23).
Згідно ч. 4 ст. 137 ЦПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Отже, склад та розміри витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги, документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордеру, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження).
При цьому, суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої ухвалене судове рішення, всі понесені нею витрати на професійну правничу допомогу, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, враховуючи такі критерії, як складність справи, витрачений адвокатом час, значення спору для сторони тощо.
Окрім цього, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (додаткова ухвала Верховного Суду у складі об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 3 грудня 2021 у справі № 927/237/20).
За змістом Акту отримання-передачі надання правової допомоги від 02 квітня 2024 року, надано правовий висновок укладеного між сторонами у справі договору № 25-Г/21 про надання правничої (правової) допомоги від 23 листопада 2021року; здійснено спробу вирішити справу у досудовому порядку шляхом складання рахунку про надану правову допомогу та супровідного листа, які направлені відповідачу; аналіз, підготовка, складання позовної заяви.
При визначенні розміру відшкодування витрат на професійну правову допомогу суд повинен ураховувати складність справи, обсяг наданих адвокатом послуг і витрачений адвокатом час на їх надання, а не лише дані, наведені в акті приймання-передачі наданих адвокатом послуг. Про це зазначила колегія суддів Другої судової палати ККС ВС у постанові від 7 вересня 2023 року по справі №202/8301/21.
Дана справа є ані складною, ані об`ємною за обсягом складаних документів, частина з яких була вже виготовлена позивачем, справа не потребувала тривалого часу для вивчення фахівцем в галузі права, яким також є і позивач. Суд вважає, що розмір витрат позивача є непропорційним до предмету позову, не відповідає принципам справедливості, виваженості та розумності, вартість послуг є вочевидь завищеною, тому наявні підстави для часткового їх відшкодування відповідачем в розмірі 2000,00 грн.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 1 211,20 грн.
Керуючись, 12, 13, 76-81, 141, 206, 259, 263-265, 268, 273, 274-279,354 Цивільного процесуального Кодексу України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Комунального підприємства капітального будівництва, реконструкції та інвестицій «Голосіїво-Будінвест» про стягнення коштів, задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства капітального будівництва, реконструкції та інвестицій «Голосіїво-Будінвест» на користь ОСОБА_1 борг в сумі 15 000 (п`ятнадцять тисяч) гривень 00 коп., інфляційну складову боргу в сумі 5 219 (п`ять тисяч двісті дев`ятнадцять) гривень 03 коп., три відсотки річних в сумі 1 047 (одна тисяча сорок сім) гривень 95 коп., а всього стягнути 21 266 (двадцять одну тисячу двісті шістдесят шість) грн. 98 коп.
Стягнути з Комунального підприємства капітального будівництва, реконструкції та інвестицій «Голосіїво-Будінвест» на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 коп., витрати, пов`язання з наданням правничої допомоги у розмірі 2 000 (дві тисячі) гривень 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач - Комунальне підприємство капітального будівництва, реконструкції та інвестицій «Голосіїво-Будінвест», код ЄДРПОУ 32525198, адреса: 03127, м.Київ, просп. Голосіївський, буд.89..
Повий текст судового рішення складено 12 серпня 2024 року.
Суддя А.В. Слободянюк
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 12.08.2024 |
Оприлюднено | 14.08.2024 |
Номер документу | 120947913 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Голосіївський районний суд міста Києва
Слободянюк А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні