Ухвала
від 12.08.2024 по справі 732/1425/24
ГОРОДНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 732/1425/24

Провадження № 2-о/732/182/24

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі

"12" серпня 2024 р. м. Городня

Суддя Городнянського районного суду Чернігівської області Бойко А. О., розглянувши заяву ОСОБА_1 , зацікавлені особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Городнянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), про встановлення факту батьківства, -

УСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернулася до Городнянського районного суду Чернігівської області із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення (батьківства) в окремому провадженні, в якій просила встановити факт батьківства, а саме, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянин України, є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , громадянина України.

Також заявниця просила внести до актового запису №21 від 20 квітня 2021 року у Городнянському районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Північно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), відомості про ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, як батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , громадянина України.

Відповідно до п. 5 ч. 2ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України(далі -ЦПК України) суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Разом з тим, згідно з ч.1ст. 293 ЦПК Україниокреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

У ч. 2ст. 315 ЦПК Українизазначено, що в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо за законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Зі змісту наведених вище норм права вбачається, що справи окремого провадження мають такі особливості: заявлені вимоги є безспірними (відсутній спір про суб`єктивне право); завданням суду є охорона інтересів заявника шляхом підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів або неоспорюваних прав; в окремому провадженні відсутні сторони із протилежними матеріально-правовими інтересами, а тому принцип змагальності не застосовується.

В обґрунтування поданої заяви заявниця вказує на необхідність встановлення факту батьківства для реалізації ОСОБА_3 батьківських прав та обов`язків відносно малолітньої дитини.

В абз. 2 п. 15Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»вказано, що суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини.

Згідно із абз. 3-5 п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, котра вважалась матір`ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні.

Відповідно до приписівст.130 СК України, процедура встановлення факту батьківства шляхом звернення до суду із заявою в порядку окремого провадження, можлива тільки після смерті особи, батьківство якої встановлюється.

Уст. 130 СК України вказано, щоу разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першоїст. 135 цього кодексу.

Частина 3 ст. 128 СК України визначає, що позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.

До суду із заявою окремого провадження звернулася матір малолітньої дитини.

У той же час, процедура визнання батьківства врегульована нормамистатті 128 СК Українита полягає у визначенні спорідненості безпосередньо між батьком та дитиною у судовому порядку.

Так, за приписамист. 128 СК Україниза відсутності заяви, право на подання якої встановленост. 126 цього кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.

Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно доЦПК України.

Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1ст. 135 СК України.

Таким чином, справи за заявами про встановлення фактів батьківства, враховуючи зміст нормст. 130 СК України, розглядаються за правилами окремого провадження, а відповідно до ст.128 СК Українисправи про визнання батьківства за правилами позовного провадження.

У першому випадку передумовою звернення до суду за заявою про встановлення факту батьківства є смерть того, батьківство кого встановлюється, а у другому - особа, батьківство якої встановлюється в судовому порядку, є відповідачем/позивачем у справі.

Частиною 4ст.315 ЦПК Українивизначено, що суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.

Оскільки заявниця бажає фактично визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 ,громадянина України,батьком малолітньоїдитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,РНОКПП НОМЕР_2 ,громадянина України, а тому таке питання вирішується судом в порядку позовного провадження.

З огляду на вищевикладене, згідно із ч. 4ст. 315 ЦПК України, суддя залишає заяву без розгляду, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право.

Роз`яснити заявниці, що вона має право звернутися до суду з позовною заявою на загальних підставах.

На підставі викладеного, керуючись ст.293, ст.294, ч. 4 ст.315, ст. 353,ст. 354 ЦПК України, суд -

ПОСТАНОВИЛА:

Відмовити у відкритті провадження за заявою ОСОБА_1 , зацікавлені особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Городнянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), про встановлення факту батьківства.

Роз`яснитизаявниці, що вона має право звернутися до суду з позовною заявою на загальних підставах.

Ухвала може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складання ухвали.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині 2статті 358 ЦПК України.

Суддя А. О. Бойко

СудГороднянський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення12.08.2024
Оприлюднено14.08.2024
Номер документу120958520
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —732/1425/24

Ухвала від 12.08.2024

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Бойко А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні